Van sociale band huurder naar kritische consument Eenakterfestival Klif begint tweede jeugd Texelse acteurs in andere rol Woningstichting viert 50-jarig jubileum Toewijzingsbeleid voor huurwoningen .TEXELSE^" COURANT DirecteurVan Andel ook bestuurslid Woningstichting VoorzitterVVE vreest dupe te worden van hoed Film: rotganzen in Siberië Hoorzittingen en heikele punten Marieke Bakker wint menwedstrijd Eendracht maakt macht." Onder dat motto kwamen vertegen woordigers van verschillende belangenorganisaties vandaag precies vijftig jaar geleden bijeen om te komen tot de oprich ting van de Woningbouwvereniging. De bestuurders stelden zich een ambitieus doel: opheffing van de woningnood. Wel iswaar is het een halve eeuw verder zover nog niet, de huidige Woningstichting verschaft wèl 950 huishoudens onderdak. Om meer jonge huurders een kans te geven, streeft de stichting «aar een efficiënter toewijzingsbeleid. Om het jubileum te vie ren ontvangen alle huurders een pakket bloembollen. Morgen avond presenteert de stichting tijdens de bewoners vergadering in De Witte Burcht een enquête die onder de huurders is gehouden. vereniging, die één zetel in de raad van commissarissen van de Woningstichting (Riewert Veenstra) heeft Er is regelmatig overleg tus sen directie en bewonersvereniging over beleidszaken. Een verplichting, maar ook een noodzaak, vindt Van Andel ,,We zien het als een soort klankbord van consumenten. Zij wonen immers in de huizen en wor- Wonmgstichting-directeur Jan van Andel heeft ter gelegenheid van het het vijftigjarig jubileum voor alle huurders een zak Texelse bloembollen in petto, (Foto Gcmra Timmerman) Jan van Andel (36) is vanaf 1 mei 1996 de nieuwe directeur van de Woningstichting. Van Andel is vanaf zijn HBO-studie bedrijfs economie werkzaam bij verschil lende woningbouwcorporaties en specialiseerde zich in de volks huisvesting De laatste drie jaar !was hij directeur van een woningstichting in Wierden bij Almelo, een samenwerking van jvijf corporaties. Naast directeur van de Woning stichting is Van Andel tevens .statutaire bestuurder, wat wil zeggen dat hij in z'n eentje het bestuur vormt. In die functies wordt hij gesteund en gecontro leerd door een raad van commis sarissen. die zijn gekozen op basis van hun specifieke kennis en kwaliteiten op het gebied van volkshuisvesting (Ed Moojen), juridische zaken (Martin de Weijer, voorzitter), bouwkunde (Maarten Smit), accountancy (Hans Broekman) en financiën (Riewert Veenstra). Binnen de lijnen die de raad van commis sarissen heeft uitgezet, kan de directie volgens Van Andel snel beslissen en inspelen op veran deringen. In de begintijd schreef de overheid tamelijk exact voor wat er moest gebeuren in de woningbouw vereniging, die eigenlijk een uitvoe rend orgaan was Het aantal te bou wen woningen en de huurprijs werden centraal bepaald. Dat is in de loop der jaren veranderd Zeker toen de Woningstichting enkele jaren gele den de verenigingsvorm voor die van stichting verruilde. ,,We zijn een zelfstandig bedrijf geworden dat zelf de behoefte aan huisvesting kan in vullen, met eigen verantwoordelijk heden en financiële risico's Aan de ene kant zijn we dus een onderne ming die woningen beheert, aan de andere kant hebben we te maken met veel sociale aspecten, onze huurders. Huisvesting is een eerste levensbehoefte", zegt directeur Jan van Andel Zakelijke band Er veranderde méér bij de woning beheerder Bijvoorbeeld de sociale betrokkenheid van de leden bij de toenmalige vereniging. Die was door lidmaatschap van de vakbond en de kerkelijke oorsprong van de leden groot Tot de oprichters behoorden de gemeente de bestuurdersbond, de Districtsraad Texel van de Chris telijke Landarbeidersbond, de Katho lieke Arbeidersvereniging en de Middenstandsvereniging. De leden hadden ook medezeggen schap. Tegenwoordig is de verhou ding woningstichting/huurder meer zakelijk. De huurders willen een goed onderhouden woning tegen een gunstige prijs. Binnen de vereniging groeide het besef dat de korte ter mijn-belangen van de leden (een lage huur) tegengesteld waren aan de lange termijnbelangen van de vere niging (een goed woningbestand en een gezonde financièle positie) Invloed huurders Het lidmaatschap van de huurders is weliswaar vervallen, invloed op het beleid hebben de huurders nog wel. Dat verloopt via de Bewoners den steeds kritischer. Vooral de jon geren, dat komt ook uit de enquête naar voren." Ander toewijzingsbeleid? Met de omzetting van vereniging naar stichting verdween ook het lid nummer en ging het daaraan gekop pelde toewijzingsbeleid op de helling Maar ook het nieuwe systeem heeft nadelen, met name voor jonge woningzoekenden, die geen hoge huur kunnen opbrengen. Van Andel: Toewijzing van huizen van de Woningstichting vindt plaats op grond van de Huisvestings verordening Texel 1994. Be schikbare woningen worden be kend gemaakt in de Texelse Courant. In de advertentie staat welke categorie woningzoeken den kan inschrijven en welke basis- en specifieke criteria van toepassing zijn Er zijn drie ca- tegorieén woningzoekenden: starters, doorstromers en urgenten, die dringend een wo ning nodig hebben. Laatstge noemde status wordt door b en w toegekend. De basiscriteria die een rol spelen bij toewijzing zijn. leeftijd, economische of maatschappelijke binding, de verhouding inkomen/huur en de omvang van het huishouden. Bij de starters komt de oudste inschrijver als eerste in aanmer king Datzelfde geldt voor seniorenwoningen Bij door stromers is de bewonmgsduur van belang Degene die het langst in de huidige woning woont, komt als eerste in aan merking Ook de hoogte van de huursubisidie en de huurprijs van de woning die wordt achter ge laten, kan van invloed zijn. Voor vragen over de toewijzing of over het aanvragen van huursubsidie kan men terecht in het kantoor van de Woningstichting, Wilhel- minalaan 74, tel 31 41 93 (niet op vrijdagmidag) ..Beneden de 26 krijg je geen wo ning. terwijl er genoeg mensen zijn die op hun 22ste een huis willen Daarnaast hebben we tekort wonin gen voor jonge gezinnen, die willen doorstromen. Het huidige systeem is vooral voor jonge mensen nade lig, terwijl mensen die al langer een woning huren, veel gemakkelijker een huis krijgen. Eigenlijk moeten we de doorstroming vanuit goedkopere woningen stimuleren, zodat de circu latie van huishoudens wordt ver hoogd De Overeemkomst Woonruimteverdeling is aan veran dering toe. Daarover willen we met de gemeente gaan praten. Verkoop woningen Hoewel de Woningstichting vorig jaar vijftig woningen heeft verkocht, blijft het aantal huurhuizen door nieuw bouw redelijk constant „Sommige van het toerisme, met die belangen mag best rekening worden gehou den." Mogelijk neemt de WE een stand punt in tijdens de algemene leden vergadering die komende zondag wordt gehouden. Weliswaar staat de „hoed" niet op de agenda maar dat kwam volgens Treur omdat de uit spraak van de Raad van State en beslissing van b en w bij het uitschrij ven van de vergadering nog met be kend waren. Vragen over Drugs? Bel voor informatie en advies De Drugs Informatielijn 06-35 012 023 bestaande woningen verkopen we omdat de huurprijs met 800,- a ƒ900,- eigenlijk te hoog is voor onze doelgroep, namelijk de mensen met lage inkomens. Bij een deel van de huizen staan we voor hoge onder houdskosten, die met kunnen wor den doorberekend in de huurprijs De Woningstichting gaat volgend jaar alle huizen kritisch onder de loep nemen Als uit dit „strategisch voorraadbeheer" blijkt dat voor be paalde woningen noodzakelijk groot onderhoud met rendabel is, stoten we ze op termijn af De stichting moet wel, want de subsidiekraan van de overheid gaat dicht, zodat die zichzelf moet zien te bedruipen Van Andel: „Er mag best op bepaalde woningen een tekort zitten, maar dat moet door anderen worden gecom penseerd Deze selectie zal niet tot een grote afstoot van woningen lei den „We verkopen slechts mond jesmaat, want we moeten toch pro beren te voorzien in de grote behoefte aan betaalbare woningen. De stichting houdt dus rond de dui zend woningen." Schatrijk? De conclusie dat de Woningstichting met zo'n groot bezit aan onroerend goed dus schatrijk is, is volgens Van Andel onjuist „Want tegenover dit kapitaal van enkele tientallen miljoe nen staan ook de nodige schulden Door de verkoop van huizen komen middelen vrij om nieuwbouw te finan cieren, zoals vorig jaar twaalf huizen in De Mars en de nieuwbouw van Jan Dirksoord en volgend jaar de nieuw bouw van de Texelse Reede. Door de verkoop van woningen kan de huurprijs relatief laag blijven." Rommel Van Andel signaleert dat de manier waarop huurders met het bezit van de Woningstichting omspringen erg uiteenloopt. „De één past er keurig netjes op. maar er zijn ook mensen die er toch wel een rommel van maken, ook al hebben ze de plicht om die woning in goede staat te hou den De kosten van reparaties die brengen we bij verhuizing dan ook in rekening aan de huurders. Als tus sentijds blijkt dat er problemen ont staan, proberen we in te grijpen. Maar dat valt niet altijd mee, omdat de huurder in Nederland grote bescher ming geniet Gelukkig is de sociale controle op Texel tamelijk groot- Verder denk ik dat hier een taak ligt voor de bewonersvereniging Om de leefbaarheid rond huis te stimu leren, biedt de stichting alle huurders een pakket (Texelse) bollen aan. DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 \bsurdisme, drama, klucht en comedte. Ze vormden de ingredtën- en van het eenakterfestival dat zondag na vier jaar terug was in heater/restaurant Klif 12 in Den Hoorn. En hoe! De moeite die to- \eelgezelschappen zich hadden getroost om goed voor de dag te omen, was niet voor niets geweest. De volle zaal toeschouwers ag met bewondering de Texelse acteurs ook eens in een andere 'oI dan we van ze gewend zijn. tehalve bij publiek was er volop te- tedenheid bij initiatiefnemer de Kelzijnsstichting, die het eenakter- ïstival na vier jaar weer nieuw leven ad ingeblazen De bereidheid van te verenigingen om tijd en energie i steken in de stukken is helemaal itug Eenakters vergen met zoveel oorbereidingstijd als een compleet luk, de meesten omvatten weinig Jllen en het biedt de mogelijkheid oor toneelgezelschappen met een oder publiek eens „uit de band te prmgen". Het is echter een misver- tand dat een toneelspel van één edrijf op een achternamiddag is in studeren De meesten hadden er nkele maanden tegenaan gegooid. Absurdisme tbsurdisme van de bovenste plank 'esenteerde Comedia de la NIOZ met het stuk „Begroetingen" van Eugene lonesco De heren Marcel Wernand, Maarten Mulder en Hans Malschaert troefden eikaars begroetingen af met willekeurige ci taten uit het woordenboek. Uitbun dige momenten wisselden elkaar af met ingetogenheid, waarbij de mees terlijke mimiek van het drietal het eenakterfestival een vermakelijke ouverture gaf. Heel anders kwam de NlOZ-groep voor de dag met het drama „Zand bak", waarbij een kind de begrafenis van zijn oma opnieuw beleeft Vol gens de NlOZ-traditie regisseerde Marcel Wernand het stuk van Edward Albee geheel naar eigen in zicht Begeleidt door vioolmuziek van Bouwe Kuipers dragen Anneke Bol den Heijer en Maarten Mulder oma ty Molenaar en Margarethe Blom in de rol van twee ouwe vrijsters die op prinsjes- 9 wachten op de gouden koets. Je zal als vrouw maar een baan heb ben, een kind, een echtgenoot die geen hand uitsteekt in huis, maar die wel voetbalgek is. En tot overmaat kan je op een haastige morgen de sleutels met vinden Het gebeurde allemaal in „Het Ontwaken" van Dario Fo, waarin Hanneke Weijdt van de toneelgroep Oosterend als sloverige huisvrouw in één adembe nemende monoloog de kachel aan maakte met de traditionele rolverde ling. Haar optreden was doorspekt met cynisme, humor en emotie. Het daverende applaus na afloop was dik verdiend. In de Klucht van de Koe van Bredero gaven de medewerkers van Klif 12 acte de presence Een man die er uitsluitend op uit is zichzelf te verrij ken (Walter Donker) steelt bij De Cocksdorp een prachtige koe (Janien Bruin) van een boer Uiteindelijk wordt hij er niet wijzer van, want als hij het dier aan de slager verkoopt kan hij van de opbrengst nét de rechtmatige eigenaar betalen. Het hele stuk ademde door de Middel eeuwse kledij, de dichtvorm en de uitvoering een historische sfeer. Hanneke Wijdt stal in de rol van sloverige huisvrouw de show op het eenakter- feSti va I. iFo,° 'Gomrd Ttmmemvm) Bonne) voor de oude vrouw ver scheen. Gouden koets Margrethe Blom en Nettie Molenaar van de toneelgroep Oosterend had den uitputtend gestudeerd op de rol len van twee kibbelende oude vrijsters die zich opmaken voor de rijtoer van de koningin op Prinsjes dag, een gewoonte die ze er al sinds vóór de oorlog op nahouden, toen Wilhelmina nog in de gouden koets voorbij reed Rancunes, onderdrukt familieleed, humoren spitsvondighe den passeren de revue in „De Ko ningin" van Cocky van Bokhoven Netty Molenaar vertolkte met verve de dienstbare, maar zo slimme zuster. Schijnbaar moeiteloos ra telde ze de enorme lappen tekst op Naast haar de toneelzus Margrethe Blom, die een onderkoelde gepensio neerde onderwijzeres speelde, maar die gezien haar uitstraling met geheel in de rol van de zeventiger paste. Adembenemend De problemen van een zieke echt genoot passeerden de revue in „Van Harte Beterschap" van Franz Xaver Kroetsz. „Dieptreurig" was het aan deel van Cor van Heerwaarden, maar een verblijf in een ziekenhuis is dan ook niet iets om vrolijke van te wor den. Tijdens het bezoekuur deed toneelechtgenote Charlotte Lorier haar best om hem zijn trots en waar digheid terug te geven. Een ontroe rend tafereel waar beide theaterroutiniërs hun hand niet voor omdraaiden „Ik denk dat wij de lijdende partij worden. De gemeente heeft het met de bouwer aan de stok, maar de eigenaren plukken de wrange vruchten." Aldus voorzitter Th. J. Treur van de Vereniging van Eige naren (WE) van het Greenside- hotel. Treur roept de gemeente op „een groot hart" te tonen in de af faire met „de hoed" van het Koger hotel. Volgens Treur worden de precieze rechten en plichten van de eigena ren momenteel onderzocht „Daarna bekijken we in VVE-verband welke stappen we zullen nemen Overleg met de gemeente? Dat zal er wel van komen, denk ik." De eigenaren die de appartementen van initiatiefnemer Konst hebben gekocht, dreigen de dupe te worden, stelt Treur. „De gemeente zou er rekening mee moeten houden dat zij voor de rechter ook tweemaal heeft verloren. Pas bij de Raad van State was het andersom Het is dus een 'randbeslissing', dat kan met anders. Ik vind dat de gemeente nu een groot hart moet tonen. Texel leeft tenslotte (Aliétte Schrama) symbolisch en absurdistisch ten graven Er werd wel gesproken wel, maar verstaan deed men elkaar eigenlijk niet, tot dat de engel des doods (Yvonne Maarten Mulder, Hans Malschaert en Marcel Wernand van Comedia de la NIOZ begroeten elkaar via het woordenboek. Op dinsdag 19 november zal Bernard Spaans op uitnodiging van de Vogelwerkgroep Texel in EcoMare de nieuwe film „Onze rotgans in Siberië" vertonen. Daarna zal hij met dia's nog meer vertellen over zes jaar onderzoek in de verre broedgebieden van deze bekende vogel. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-. Bernard Spaans heeft voor het Insti tuut voor Bos- en Natuuronderzoek (I.B.N -Texel) in samenwerking met Russische biologen in Noord-Siberiè onderzoek gedaan naar de broed- successen van rotganzen, die hier overwinteren. In hoeverre zijn de vetreserves die de ganzen in het voorjaar op de kwelders en weilan den in het waddengebied opdoen, bepalend voor het broedsucces op de toendra' Waarom hebben de vo gels soms heel veel en in andere jaren bijna geen jongen' Zal het aan tal rotganzen nog toenemen? Deze wetenschappelijke vragen, die ook maatschappelijk van belang zijn, stonden centraal In dit uitgebreide onderzoek. De cineasten Joost Tin bergen en Jan Musch hebben er in 1994 en 1995 opnamens van ge maakt De film is in oktober in pre mière gegaan. Na een week vol begroting en raads vergadering wacht politiek Texel volgende week opnieuw vele uurtjes in de raadzaal. Zo is er woensdag 20 november een vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid met drie belangrijke punten. Deze begint daarom al om 16 30 uur. De evaluatie van de |ongeren ontmoe tingsplaats staat voor 17.00 uur op de agenda en de netwerkvorming in het primair onderwijs is om 19.30 uur aan de beurt. Over de vervanging van de Ferrever wordt vanaf 21.00 uur gediscussieerd. De vergadering van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid op dinsdag 19 november begint om 19.30 uur met twee hoorzittingen. Deze zijn gewijd aan de huisvestingsverordening en de plannen van G.J Roos om in Oudeschild een galerie te beginnen De commissievergaderingen (zie agenda van deze krant) zijn open bare bijeenkomsten Publiek is wel kom in de raadszaal. Marieke Bakker heeft zondag de eerste menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal gewonnen. Door de regen moest de vaardigheids- proef worden afgelast en telden alleen de resultaten in de dres suur. Zoals de laatste laren gebruikelijk, wordt bij de eerste wedstrijd na elke dressuurproef commentaar gegeven door de Jury De opbouwende kritiek was ook voor de toeschouwers leer zaam. Doordat de dressuur op deze manier toch wat meer tijd kost. kon de vaardigheisproef niet binnen wor den verreden. Toen de eerste deel nemers de kegeltjesproef aflegden, begon het te regenen, waardoor het veld natter en gladder werd. Al snel bleek dat het onverantwoord en ook oneerlijk was om de resterende deel nemers de vaardigheid buiten af te laten leggen. Noodgedwongen werd besloten dit onderdeel verder af te gelasten, en de kegeltjesproef te la ten vervallen. Jury Roel Bergsma prees de gemoe delijke sfeer tijdens de wedstrijd. Hij vond echter dat er meer gelet moet worden op de leidselvoering, en het rijden van de volte heeft ook aan dacht nodig. Verder zou bij een aan tal deelnemers een hoger tempo de proef zeer ten goede komen De puntentelling voor de competitie om de Jaap de Graaf-bokaal is aan gepast zodat deze meer aansluit bij de samengestelde menwedstrijden. Elke deelnemer ontvangt straf- punten, degene met de minste straf- punten wint De competitie bestaat uit zes wedstrijden, telkens be staande uit twee onderdelen: de dressuur en de vaardigheidsproef Marieke Bakker reed met haar fjordenpaard Jesper een heel goede dressuurproef en eindigde als eerste. Carla van Wijgaarden rijdend met de vos Ferdinand, maakte een goed debuut en mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. Joop Noom be haalde met de Fries Thunder de derde prijs Aad van Heerwaarden had z'n hengst Roderick voor de wagen gespannen en eindigde op een verdiensteljike vierde plaats. Frank van Lare en Kees Timmer, beiden rijdend met de schimmel Cou reur, deelden samen de vijfde plaats Op 8 december is de volgende wed strijd in de competitie om de Jaap de Graaf-bokaal Uitslagen dressuur 1 Marieke Bakker 63;" 2 Carla van Wiingaarden 65. 3 Joop Noom 68: 4 Aad van Heenvaarden 69, 5 Kees Tim: mer 72; 5 Frank van Lare 72.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5