Weekend Utrechts Byzantijns Koor in RK kerk t Maria terug naar huis MJM start opbouw nieuwe expositie Film teso TEXELSE^? COURANT Sinterklaas in Den Hoorn Tweede prijs vrouwenkoor Trainspotting VOOR 16 en 17 november Kerkdiensten zondag 17 november Agenda Voorlichtingsavond mestwetgeving De Jager over leven op Mars Vlinders van vilt Even een pak SNERT halen in detect. Havenrestaurant Texel ('t Horntje) is wegens verbouwing gesloten Cursus koken voor moeilijk lerenden VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Het Utrechts Byzantijns Koor. Het befaamde Utrechts Byzantijns Koor geeft op uitnodiging van de Welzijnsstichting zondag 24 no vember een concert in de RK kerk in Den Burg. Het koor van interna tionale allure brengt liturgische en folkloristische zang uit de Oekraïne. De entree is 20,-. Kaar ten zijn voor 15,- in de voor verkoop verkrijgbaar bij Nauta Boek en in d'Ouwe Ulo. Het Utrechtse koor is een koor met geschiedenis De basis werd geiegd door een groep Oekraïnse semina risten en professoren, die kort na de Tweede Wereldoorlog naar Neder land kwam. In Culemborg vonden ze een klooster waarin een eigen By zantijnse kapel werd ingericht. Op die manier konden de seminaristen ver van hun vaderland de Byzantijns- Slavische ritus vieren. Toen de priesters omstreeks 1950 ieder een eigen kant opgingen, for meerde dirigent Dr. Antonowycz met Sinterklaas komt, na zijn aankomst in Oudeschild zaterdag om 13.00 uur. ook naar Den Hoorn. Om 14.50 uur gaat DEK met drumband en majorettes naar Martha's hoeve aan het einde van Diek, om de Goed heiligman een warm onthaal te bie den Hij wordt met zijn pieten rond 15.00 uur verwacht De sint maakt een rijtoer door het dorp en ontmoet dan de oudste en de jongste inwo ner. Rond 16 00 uur begint in dorpshuis De Waldhoorn een gevarieerd pro gramma Dit duurt tot 17 00 uur en na afloop krijgen de kinderen een traktatie van de feestcommissie. Bij slecht weer vervalt de rijtoer en gaat Sinterklaas rechtstreeks naar het dorpshuis Het binnenprogramma begint in dat geval eerder. Mgr Smit een koor van Nederlandse mannen De liturgische koormuziek die voor de pauze wordt gebracht, wordt in de kerk-Slavische taal ge zongen. Het tweede deel van het concert stapt het koor over op volks liederen in het Oekraïns, een cultuur waarin gevoelens van vreugde, liefde, angst, smart en twijfel zijn te ontdekken. De Oekrainse cultuur kent een schat aan volksliedjes, klassieke liederen, epische ballades (duma's) en dansliedjes Bekend zijn verder de kozakkendans- en minne liederen. Ook werken van westerse componisten zijn het koor met vreemd. De werkwijze is meer dan professioneel. Eenmaal per week wordt gerepeteerd en de zangers worden begeleid door een stern- pedagoog Het koor treedt op in ori ginele Oekraïnse kledij Vier jaar geleden veroverde het Texels Vrouwenkoor de P.J. Mink- beker in Hilversum. Zaterdag werd de trofee verdedigd in Alkmaar. De dames zongen zich naar een tweede plaats, onder leiding van Arie Groen. Voor het bondsconcours hadden zich 26 koren aangemeld Ze stre den om de twee wisselprijzen, voor het hoogste puntentotaal en het beste vrije werk. Het vrouwenkoor kreeg voor het verplichte „Jagerslied" van Hugo Distier 161 punten en voor de eigen keuze „Van minnen ben ic dus gewont" van Jacob Clemens Non Papa 158 pun ten. De jury was goed te spreken over de zuiverheid, koorklank, ba lans, uitspraak en ritmiek. De nuan cering en interpretatie kregen een iets minder hoge waardering. Een van de heftigste films van dit moment is de Schotse Train spotting. een originele film die tegelijkertijd hilarisch en ont hutsend is. Trainspotting gaat over een groepje vrienden/ge bruikers in Edinburgh die een rijk en opwindend leven lelden: tot over hun oren aan de heroïne verslaafd. Kicken, trippen, zwe ven... avonturen waar het dage lijks leven niet aan kan tippen. Maar na het eerste meeslepende deel van deze film komt de omslag en beseffen we dat het leven van de hoofdpersoon Renton in een vi cieuze cirkel terecht is gekomen. Na een reeks dramatische gebeur tenissen besluit hij dat het tijd wordt om af te kicken, een baan te gaan zoeken, kortom om zich aan te gaan passen aan de maatschap pij. Humor is er ondanks de tragi sche ondertoon van deze zeer ei gentijdse film in overvloed, met als hoogtepunt het moment waarop wordt onthuld waarom de film "Trainspotting" heet. THE QUEST Tja, Jean Claude van Damme, de Belgische vechtersbaas in het HollywoodseDat hij er best goed uitziet is een verdienste, dat hij ook bijzonder goed thuis is in de diverse vechtsporten is een an dere Dat hij een geweldig acteur zou zijn is echter nooit bewezen. En nu gaat hij ook nog eens regis seren! Voor de liefhebbers een prima ac tie- en vechtfilm. Sumo-worstelen Mongools worstelen, Karate. Kung-fu Tae Kwon Do Savate, Grieks-Romeins worstelen, iets swingends Afrikaans, Schots- meppen Thais Kickboksen, iets van Flamenco, het kan met op. En Van Damme overwint, zoals het hoort. Opzienbarend vechten hoeft van Damme niet meer te leren, dat kan hij als de beste, en wat maakt het uit dat het verhaaltje van The Quest een tikje vreemd is Boven dien mag Roger Moore er als piratenkapitein lustig op los schmieren. TOY STORY Voor de kids nog een weekje te rug: Toy Story, de fantastische animatiefilm van Walt Disney ge maakt met de nieuwste techni sche snufjes op filmgebied De juiste aanvangstijden van de films staan in de agenda van deze krant. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds F J Daane, samen met gereformeer den, uitz. via De Lichtboei. DeWaal:10 00u ds.H.R Betting De Koog: 10.00 u. dienst in De Waal Den Hoorn: 10.00 u dienst in De Waal Oosterend: 9 30 u.ds. E.J.VIedder;doopdienst Oudeschild: 11.00u dhr M D Kuiper DeCocksdorp: 11 00 u ds. E.J. Vledder GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 9 30 u. gezamenlijke dienst in NH-kerk; ds F J. Daane 19.00 u. ds. FJ. Daane, uitz via De Lichtboei Oosterend: 10.00 u ds J.Vonk. 19 00 u ds J Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE In de kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00 u dienst Wo 20-11 18 15 en 19.00 u. dienst; dankdag; ds M J van Gelder uit Slikkerveer. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. ds.J Luiten uit Alkmaar DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat. Den Burg 10.00 u.ds.M Keyser uitz via RadioTexel. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat. Den Burg: 10.00 u.ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19 30 u dameskoor, uitzending via De Lichtboei Zondag 10.45 u.The Gospeltram, gezinsviering. Oosterend: za 19.30 u Oudeschild: zo 9 30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing: 10 30 u Weerstand bieden aan de geest van de wereldWachttorenstudie: 11.20 u. „Christe lijke gastvrijheid in een verdeelde wereld Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Dokter A.C.P. J. Waverijn enTh. van Hattem. Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 312016. Consult uitsluitend na telefoni sche afspraak Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies in het tandheel kundig centrum, Witte Kruislaan 19. Den Burg. Bij ongeval len of bloedingen is een tandarts bereikbaar via één van de volgende telefoonnummers. 313086 (R. Heerenveen). 314727 (P Meuleman), 314669 (C M van Karsen) of 312270 (J.G de Winter) Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdelingïexel. voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9 00 uur), telefoon 313241Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wi|kgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13 00 -14.00 uur geopend, telefoon 313241. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreek uren. 314152 Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur. StichtmgThuiszorgTexel, Jonkerstraat 6, Den Burg Kraamhulp: Voor directe kraamhulp opTexel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel 0223-637744 (24 uur bereikbaar). Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen- 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17 00 uur, Telefoon tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. 'Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel. 319413 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood, tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel 312066 Kunstgebitreparatie: TandtechmekVan Kralmgen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfondsen particulier praktijk), tel. 312069, b g.g.06-52804779 Tandtechmek R van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg.Tel.312112 Maandag t/m vrijdag 8.00-18.30 uur. Zaterdag 10.00-13 00 en 15.00-17 00 uur Zondag 11 00-12.00 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Vrijdag 15 november Om 16.00 uur wordt dorpshuis De Hof in De Koog officieel geopend. Aansluitend receptie tot 18.00 uur. Van 19 00 tot 21.00 uur open huis voor iedereen In Cinema Texel draait om 19.00 uur .The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting" Tussen 19 00 en 21 00 uur ver zorgen ensembles van de mu ziekschool presentaties in De Lindeboom, Timmers Tearoom, koffieshop Burgwal 37, Time Out. Peuterspeelzaal d'Ouwe ULO en de Hema. In veldwerkcentrum De Slinger (onderdeel van EcoMare) verzorgt professor Kees de Jager een le zing voor de volkssterrenwacht .Leven op de planeet Mars?". Aanvang 20.00 uur. ledereen wel kom Entree met-donateurs f5.- In dorpshuis 't Skiltje wordt ten bate van De Zonnebloem een klaverjasdrive gehouden. Inschrijfgeld f7 - per koppel Ver loting met kostbare prijzen, 20.00 uur. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van De Lindeboom be gint om 21.00 uur een folkfestijn met medewerking van verschil lende folkbands Entree f25,-. Gratis toegang voor mannen in kilt. Zaterdag 16 november In de uitzending van Telekids van RTL4 zijn beelden opgenomen van het uitzetten van twee EcoMare-zeehonden; 10 30 uur Om 13.00 uur komt Sint Nicolaas met de stoomboot aan in Oude schild. De intocht in Den Burg begint om 14 00 uur vanaf de par keerplaats aan de Emmalaan tus sen tennisbaan en Ferrever In Den Hoorn begint de intocht van Sicolaas bij Martha's Hoeve op de Diek om 15.00 uur; vanaf 16 00 uur feestprogramma in De Waldhoorn Bij de Biesbosweg in de Dennen start een clubwedstrijd van de wintercompetitie van de wielervereniging. Start B-poule 14.00 uur; A-poule 14.45 uur In Cinema Texel draait om 14 00 uur „Toy Story", om 19.00 uur „The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting" Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in De Wielewaal „Vakantieleed op Myconos" van Henk Hofman Regie Hetty Beijert; 20.00 uur. In De Lindeboom wordt vanaf 21.00 uur een avondvullend pro gramma afgewerkt met de Texelse bands Jug Bros, Intrade en Van Beurden Zondag 17 november Van 8 30 tot 10 30 uur houdt de sportvissersclub een wedstrijd bij de Ottersaat, de eerste van de winterserie. In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild begint om 13.00 uur een tafeltennismiddag van de jeugd club Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan geeft het koor a'Capabel een concert in het Kiekendief theater van De Krim, aanvang 14 30 uur. Entree f5,- In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story", om 19.00 uur „The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting" Hotel De Lindeboom houdt vanaf 15 00 uur open huis Maandag 18 november De Overkoepeling van Vrouwen organisaties vergadert vanaf 13 30 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. In het Kiekendief-theater van De Krim begint om 19.00 uur de ondernemersavond van NBC- accouncy Sprekers Ed Nijpels, Arbo-directeur M Bos en marke- ting-trainer J. Bron. In Cinema Texel draait om 19 00 uur „The Quest" en om 21.30 uur „Trainspotting". De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. On der andere wordt gesproken over de toekomst van het Gewest Kop van Noordholland en de naamge ving Maria Tesselschade-hol. In het zaaltie bij de Doopsgezinde kerk wordt een Leerhuisavond gehouden Mevrouw R van Tijn spreekt over Jiddische strijd- en partisanenliederen. Zij is één van de twee vrouwelijke voorzangers in Nederland en zit tevens in het bestuur van het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (OJEC). Aanvang 20.00 uur; elke belangstellende is welkom De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel komen bijeen in de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan Liesbeth van der Sluis uit Amsterdam declameert. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 19 november De ANBO De Koog heeft een ge zellige middag in dorpshuis De Hof. aanvang 14 30 uur. Met on der andere bingo en verhalen van Harry de Graaf De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft een openbare vergadering in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Hoorzittingen worden gehouden naar aanleiding van bezwaren te gen de vestiging van een galerie in Oudeschild en over een wijzi ging van de huisvestings verordening. Ook discussie over het beleid inzake (het handhaven van) agrarische bouwblokken in het buitengebied. De Historische Vereniging Texel houdt in d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toegan kelijk voor leden. Aanvang 20.00 uur. In EcoMare begint om 20.00 uur een avond van de Vogelwerkgroep Texel over „Onze rotgans in Siberië" met filmvertoning en uit leg van Bernard Spaans van het IBN Entree voor met-leden f5,- In Cinema Texel draait om 20 30 uur „Trainspotting". Woensdag 20 november In Cinema texel draait om 14 00 uur „Toy Story" en om 20 30 uur „Trairjspotting". De raadscommissie voor welzijnsbeleid komt om 16.30 uui in openbare vergadering bijeen in het raadhuis Gesproken wordi over het skatepark op de voorma lige tennisbaan in Den Burg en over de netwerkvorming bij hei onderwijs Hervatting om 19.30 uur. Er worden ook dit weekend geen wachttijden verwacht en geen extra afvaarten gemaakt. In verband met de verbouwing van de verkeerstoren van 1 Horntje is deze tot en met 12 de cember buiten gebruik. Bediening van de slagbomen op hel opstelterrein is daardoor onmoge lijk. De opstelling van de auto's zal worden geregeld met pilonen en extra mankracht. Gerekend wordt op begrip en medewerking van de klanten In verband met de verbouwing van het hoofdkantoor is het kan toor tijdelijk gevestigd in een con tainer aan de westkant van hel gebouw De wachtruimte en de toiletten zijn in verband met de verbouwing ook afgesloten. Aan de oostkant van het hoofdkantoor staan containers met vervan gende wachtruimte en toiletten Hoogwater te Oudeschild Vr. 15 10 30 en 22.50 u. Za 16 11.00 en 23.40 u. Zo 17 11.50 u. Ma 18 0.25 en 12.54 u. Di 19 1.35 en 14.10 u Wo.20 2 55 en 15.37 u Do 21 4.26 en 17.00 u Vr. 22 5.25 en 18.10 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 17 no vember op om 8.03 u. en gaat onder om 16 44 u-, 18 november eerste kwartier, 12 november springtij De veranderingen in de mes! wetgeving zijn het onderwerp vï een voorlichtingsavond di maandagavond om 20 00 uur Bosch en Zee wordt gehouden. I 1998 wordt voor bedrijven met met dan twee grootvee-eenheden ee mineralenboekhouding ingevoerd 2000 wordt de mineralenboekhoudm; voor elke veehouderij verplicht Landbouwvoorlichter Jan Koolhc licht de gevolgen en de mogelijkhi den toe. De lezing die astronoom profes sor Kees de Jager vanavom houdt, zou gaan over zwarte ga ten in het heelal. De Jager heel echter besloten een ander ondei werp te kiezen omdat dit mee actueel is: mogelijk leven op d.' planeet Mars. Deze week is een raket opweg gaan naar Mars met onder andere he doel hierover gegevens te verzame len. En onlangs werd een meteorie gevonden met levenssporen die va1 Mars afkomstig zouden kunnen zijn De lezing begint om 20.00 uur i veldwerkcentrum De Slinger b EcoMare, Donateurs van de volks sterrenwacht hebben gratis toegang Anderen betalen f5,-. In peuterspeelgroep 't Sterrekiix doceert Marijke Commandeur don derdag om 19.00 uur hoe van een mengsel van scheerwol en wala (vilt) vlinders kunnen worden ga maakt. Iedereen is welkom, de kos ten zijn 7,50. Opgeven bij Saskis de Veij, lel 31 59 15. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Museum-medewerkers Willem Keijzer, Gelein Jansen en Herman Ploeger pakken voorzichtig het schilderij weer in de doos. Voorzichtig is het schilderij van Maria Tesselschade gisteren weer in de speciaal vervaardigde transportdoos gepakt. Drie maan den lang luisterde de dochter van Roemer Visscher een expositie in het Maritiem en Juttersmuseum op. Het was de eerste keer dat dit kostbare werk uit het Muiderslot werd uitgeleend. Het schilderij, dat in 1882 is ge maakt door J.H. Egenberger, wordt morgen opgehaald door de rijks- Iedere zaterdag haalt Scouting Texel in Den Burg oud papier op Bewo ners wordt verzocht de bundels en dozen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zoveel mogelijk op de container-verzamelplaatsen. Komende zaterdag wordt het oud pa pier opgehaald in de volgende stra ten: 3. Waalderstraat, Marelstraat, Paelwerck, Schoudieck, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors, Hoefslag en Noord- vlak dienst voor beeldende kunsten. In het Muiderslot hangt het in een ka pel bij andere schilderijen van Muiderkring-rederijkers In het mu seum van Oudeschild sierde het kunstwerk een expositie die het ver haal over Roemer Visscher en zgn schepen vertelde. Hij vernoemde zijn dochter naar een scheepsramp, waarbij hij veel materiele en finan ciële schade leed. Het schilderij in 19e eeuwse stijl trok veel belangstelling Er waren zelfs mensen die speciaal daarvoor naar het museum kwamen. Zo ook de Muiderslot-conservatoren, die zeer te spreken waren over de wijze waarop het kunstwerk een plaats had gekregen. Wrak bouwen Nu het schilderij is weggehaald, wordt ook het overige materiaal uit de benedenzaal van het museum verwijderd. Vóór Pasen volgend jaar moet daar een compleet nieuwe ex positie verrijzen. „We willen een scheepswrak nabouwen", verklaart museumdirecteur Benno van Til burg. Bezoekers moeten de indruk krijgen dat ze in een schip op de bodem van de zee zitten „We zul len het ook een beetje schuin ma ken, zodat het echt lijkt of het is (Foto Bo>l Honing) gezonken." Kijkend door de geschutskoepels zien de bezoekers tal van archeologische vondsten die als het ware in zee rond het schip liggen. De oude expositie heeft zo'n vijftien jaar dienst gedaan „Er zijn tussen tijds wel enige aanpassingen gedaan als we nieuwe vondsten hadden, maar het werd hoog tijd voor een vernieuwing", aldus Van Tilburg, die met de nieuwe tentoonstelling vijf jaar vooruit wil. De opening is eind maart '97. Het Open Leercentrum verzorgt de cursus voorbereiding op zelfstan diger) wonen voor moeilijk lerenden Deze cursus wordt in verschillende blokken aangeboden. Vanaf 20 november start het onder deel koken. De kookcursus zal be staan uit twaalf lessen en wordt ge geven door Mieke Rietveld. Deze twaalf weken zijn verdeeld in acht praktijklessen en vier lessen met aandacht voor voedings- en recepten- leer, hygiene etc. De kosten voor dit cursusblok bedra gen ƒ150.- Hier zijn de kosten van ingrediënten bij inbegrepen Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Op gave kan tot aanvang van de eerste les die wordt gegeven op woensdag 20 november vanaf 18.30 uur in d'Ouwe Ulo. Voor meer informatie ,kan worden gebeld met Mieke Rietveld, tel. 310233.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2