Jaar uitstel voor boerderijenboek deneer de vocx?2itter Teveel leuke gegevens Avanti, voorheen De Hoop D-day ibAfc-Lbb^ COURANT ROOD ZR RL o_L°A 10% fyfat ik zeggen wou... Straatverlichting /ijf overtredingen door bromfietser Slopers verbouwen Hotel Tatenhove Radio Texel }0(U Verhoging OZB Jacht „Anne"past maar net op autodek Horecavakbeurs Obscene tekst in auto gekrast q^PYT7T CC r- VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 (Foto Gerard Timmerman) flL'b IE DIT OP L HEBBEN WORDEN ZE LOEL nOK'r <me> IDENK HET NIET ZE VROEGEN NET HOE LORT KOMT HET ONTBOT'.! Drukkerij Langeteld De Roo> W lieoll kous uil V| 7 honderden S korst- on nieuwjaars- kaarten. Wanneer u ze laai I indrukken J in de maand november geven «ij u koiting op de indrukpriji laarom heet Grietjeshoeve zo en wie woonde erop Rio Grande? antwoorden leveren een schat aan historische informatie op. jl/aar geleden begonnen Cor Reij. Karei van Empel en Cees pgerheide aan een monsterklus. Ze doken in de geschiedenis m de Texelse boerderijen. Een boek maken is het êinddoel, maar streefdatum wordt niet gehaald. ..We wilden eind '96 klaar zijn, aar we plakken er nog een jaartje achteraanaldus Reij. hield me met van alles bezig I combineren van gegevens uit kadaster, het bevolkingsregister de burgelijke stand leverde inte- isante conclusies op." Cor Rei] iklaart de aanloop tot het maken neen boek Er werd door het drie een speciale stichting in het le- n geroepen met als naam „stich- 5 boerderijen op Texel, schiedenis en naamgeving mvankeli|k was de bedoeling al- m de naam van de boerderijen te (klaren, „Maar we kwamen zulke ike verhalen tegen. Bovendien nden we uit de feiten veel aflezen ii de groei van de economie op eiland En we komen namen van chters tegen die later weer op een ter bedrijf opduiken We lopen als ware aan hun hand door de ge- nedems", aldus Cees Hooger- ide. Geruchten ■lboek moet een naslagwerk wor- i in de trant van ,,'t Lant van <sel" van Van der Vlis „Maar de gevens moeten wèl kloppen", vult ui aan. Droge feiten kunnen saai Voor de leesbaarheid zullen irom tevens aardige wetens- ardigheden over bedrijven en hun lorische bewoners worden opge- (nen En we kunnen aan de hand feiten enkele hardnekkige ge kten ontzenuwen. Maar het wordt en verhalenboek, het blijft een slagwerk." II drietal vindt het belangrijk om s gegevens secuur vast te leggen. .Sinds de ruilverkaveling is ss veranderd en er komt een tijd er geen mensen meer zijn die 'en hoe het daarvóór was.' Hij Knt de Haneweg en de Dominee- g, die vroeger door Spang liepen, ie weet dat nu nog?" Cryptogram uten in oude registers plaatsen de s mannen regelmatig voor raad- s. De huisnummering is ook zo'n ibleem „In 1742 is een begin gemaakt met een soort nummering en een bevolkingsregister en in 1750 werd dat officieel overgenomen, be halve in Spang. In De Westen is twee keer omgenummerd In 1830 waren ze aan de ene kant begonnen en in 1850 deden ze het over, maar toen vanaf de andere kant. Als je dat ver band niet weet, zit je met een enorme puzzel." Reij somt nog meer problemen op Zo droegen sommige panden die door twee families werden bewoond ook twee huisnummers. „Aan het kadaster hebben we niet veel Die noteerden geen namen, alleen de waarde van een pand." Verwarring wordt ook veroorzaakt door boeren die de kluit belazerden. „Die ston den met alleen een schuur in het kadaster, maar later blijkt uit het bevolkingsregister dat ze er stiekum woonden Keuzes De drie mannen hebben in de afge lopen vijf jaar gegevens van bijna vierhonderd boerderijen verzameld. Hoogerheide: „Zo'n tachtig procent van alle tekst is klaar, maar moet nog in de computer We zijn op zoek naar een typist die dat voor ons wil doen Er moesten veel keuzes worden gemaakt „Je hebt altijd twijfel gevallen. Wat is nou een boerderij9 Er is een periode geweest dat land arbeiders subsidie kregen als ze met een beetje land gingen boeren Daar zijn boerenbedrijven uit voortgeko men Als de agrarische activiteit op een bedrijf is gestopt, eindigt daar het verhaal Bloembollenbedrijven zijn door de mannen ook meegenomen. Reij: „Er zijn mensen die dat bij de tuinbouw vinden horen, maar er zijn bloem bollenbedrijven voorgekomen uit tra ditionele agrarische bedrijven. En andersom ook, trouwens, want Rio Grande is tegenwoordig een landbouwbedrijf en varkensfokkerij, maar werd door een familie Parlevliet, die ooit rijk was geworden met de haringvisserij, in het verleden aangekocht voor verbouw van bol len." Kiekjes Aan de overkant hebben Reij, Van Empel en Hoogerheide een uitgever gevonden voor hun boekwerk. Het wordt één deel. „We hebben stof genoeg voor meerdere en je zou een tweedeling kunnen maken aan de hand van de geografie, maar dat doen we liever met De tekst wordt opgeluisterd met oude foto's. „We zoeken familie kiekjes, maar dan zonder familie erop", lacht Reij „Het gaat ons om de boerderijen op de achtergrond." Hoewel de drie altijd meer beeld materiaal kunnen gebruiken, hebben ze veel aan het archief van Maarten Stoepker. „En we hebben zelf het nodige opgespoord. Zo vond ik in een kraam op de markt één van de eerste foto's van De Koog. Zomaar, bij toeval. Kijk, dat zijn leuke din gen." De Hoop werd in 1880 aan de Schorrenweg gebouwd op bijna 20 ha land. Dat gebeurde door Arie Ariesz. Dros (1851-1887), die boer op Mariahoeve aan de Vuurtorenweg was. Hij liet er ar beiders wonen. De weduwe van Dros, Eitje Dirksd. Leijen (1852- 1926) werd in 1988 eigenares Ze verhuurde het bedrijf In 1897 werd De Hoop bewoond door Cornelis Pieterz. Visman (1872-1943) die was getrouwd met Marretje Jacobsd. Bakker (1874- 1945). In 1907 werd Willem Pieterz Roeper (1880-1922) de nieuwe eigenaar. Hij trouwde met Rennetje Meindertsd. Visser. Van Roeper is bekend dat hij een varkens-dekstation had met twee stamboekberen, waarbij de zeu gen een paar dagen op de hof stede kwamen logeren. Kriel en voederbieten stonden op het menu. In 1918 werd Roepers'zoon Memdert (1909-1988) door een bewegende rosmolen gegrepen waardoor zijn been werd verbrij zeld Roeper kocht in 1920 Capni, waar hij voor zijn zoons meer per spectief had. De Hoop werd verkocht voor ƒ24.200,- en opgedeeld in drie stukken. Zeven ha ging naar Roepers'broers Cornelis en Pieter, zeven hectare werd gekocht door Keesie Piet Witte en Jacob (Jaap) Cornelisz. Kager (1891-1957) kocht de boerenwoning, schuur en nog bijna zeven hectare land. Nadat Willem Roeper boelhuis had gehouden en naar Capni was vertrokken, kwam Jaap Kager met zijn vrouw Agnes Blokdijk en hun kinderen naar De Hoop vanaf Landzicht, Stuifweg 62. Hij stortte zich ook op de varkens en had in 1930 al tbc-vrij rundvee, maar hij was ook melkrijder. Bij de ontruiming van polder 't Noorden, toen de bezetters ter voorkoming van luchtlandingen de landerijen vol palen zetten, kreeg familie Kager met negen personen onderdak op Jachtlust. Later kocht Jaap Kager van Jan Cornelis Bruin (Jan Plaatje) grond, die te duur was volgens de Wet Prijsbeheersing Landbouwgron den. Bruin werd in Alkmaar ver oordeeld, maar vond de boete te hoog, zodat hij koos voor een week gevangenis. Achteraf had hij daar spijt van In 1953 staat Jaap Kager te boek voor twee paarden, 18 runderen en 15 varkens. Jan Bakker van De Atlas kocht De Hoop in 1958 voor zijn zoon Gerardus (Gerard) Cornells (1931-1992), die was getrouwd met Martje (Marry) Cornelisd. Kuip van Rozenburg. Zij was lid van het muziek gezelschap „Avanti" en dat was de naam die de Bakkers de ver nieuwde boerderij gaven Gerard werd in 1963 eigenaar. Hij had toen bijna 21 hectare land en breidde dat uit tot 42 hectare, waarop hij vooral veel poot- aardappelen en suikerbieten ver bouwde. Hij verhuisde met Marry naar Bargen 4 en zijn zoon Frederik (Frits) zette het bedrijf voort. Die gebruikte, in samenwer king met zijn neven Ben en Johannes Cornelisz Bakker van Alexanderhoeve ook land van De Korenschoof. Onlangs, op de avond van 17 oktober 1996, brandde de schuur van Avanti tot de grond toe af. Een (iets ingekort) tekstvoorbeeld uit het boek in wording ie in deze tijd in het donker door el straten in Den Burg loopt of tst. zal het waarschijnlijk al zijn gevallen dat veel straatlantaarns ifect zijn. Vooral voor mensen die il (meer) zo goed zien (die bijv. ichtblind zijn) is dat behoorlijk las- schijnt de gemeente, vanwege izuinigingen, alleen lantaarns te re- reren als de burger zelf precies orgeeft om welke lantaarnpalen gaat. Een telefoontje dat er op Buytengors. Schoudieck en de fiilpbanck heel wat lantaarns met anden. is met genoeg. De mede- irkers van de gemeente gaan niet ilf even Den Burg rond om te con- iteren welke lampen uit zijn. ndat veel mensen (zoals zo vaak) at de moeite nemen om de ge- aente te bellen, en vooral omdat J voor de betrokken ambtenare jkbaar teveel problemen oplevert n ook buiten de officiële werktijd s voor hun werk te doen (wat veel deren wèl doen), is het met de aatverlichting droevig gesteld, arom doe ik de volgende sugges- Als iedere gemeente-medewer- 'nu een keer 's avonds in zijn ei- 4 buurt een blokje om gaat, met tonder hond, en precies noteert like lantaarnpalen niet branden, en (I doorgeeft aan gemeentewerken !ans Witte), dan is er al heel wat oruitgang geboekt. Zo krijgt de cger en een goed voorbeeld en ier een goede straatverlichting in (te donkere tijd van het jaar! R Verduin, Den Burg. «i 19-jarige bromfietser uit Ooster- d krijgt een dikke bekeuring Hij i'd dinsdagmiddag in de Oester- raat aangehouden omdat hij tegen t rijrichting inreed en geen helm op d Hij bleek echter ook niet in het Hit van een brommercertificaat en |i vervoermiddel had een veel te »t vermogen Daarnaast miste de wrem, de bel en de verlichting en stond het sterke vermoeden dat er ®9 meer technische gebreken wa- Slopers hebben vrijdag een begin gemaakt met een ingrijpende reno vatie van Hotel Tatenhove aan de Bosrandweg in De Koog Het linker deel van het hotel van de familie Schuijl wordt de komende vijf maan den ingrijpend verbouwd De eetzaal wordt vernieuwd en de slaapkamers worden gemoderniseerd en een stuk ruimer, zodat weer aan de eisen van de hedendaagse vakantievierders kan worden voldaan, aldus Marcel Schuijl Om de verbetering te reali seren ondergaat het hotel een uit breiding, al wordt de capaciteit aan bedden niet verhoogd Het andere deel van het hotel is recentelijk nog gemoderniseerd. Het is de bedoeling dat aannemer Van Heerwaarden de verbouwing een week voor Pasen heeft voltooid, zodat de gasten er weer kunnen slapen (ADVERTENTIE) Radio Texel staat zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur in het teken van Sint Nicolaas. In de uitzending zijn recht streekse impressies van de intocht van de goedheiligman de beluisteren. Drukkerij/uitgeveri) Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 VOLGENDE "PüNi VOORZITTER TEGEN HELDER EN HRNDIG INSPRNNINGS VERPLICHTING 3 DRGjNDEL ING )N GE HOORD 5 VOOR S VOLGENDE PUNT VOORZ HONDEN EN VOEi En DE WINST VWV PE INGRNGG-EN UITGHNGS PUNTEN LIGGEN VJEL DlCWT BD ELKRRR HC rVDN VERVOLG VAN PAGINA 1 weinig", vond Peter Bakker „Je kunt bijvoorbeeld het fietspad langs de Vuurtorenweg en een nieuwe school in De Cocksdorp niet betalen Een verhoging is met populair, maar wel eerlijker tegenover de bevolking dan met een ongedekte cheque te ko men zoals het college doet Lachertje Voor epn totaal andere benadering koos de PvdA. Tot verbazing van wethouder Poster hield fractieleider Dirk Terpstra vast aan zijn voorstel om de vorig jaar doorgevoerde OZB- stijging van 10% zoveel mogelijk terug te draaien Die verhoging werd toen nodig gevonden omdat een mil joen korting van het rijk in het ver schiet lag Dif jaar keerde het tij in gunstige zin voor Texel Omdat naast deze meevaller zich ook nieuwe tegenvallers aandienden, handhaafden b en w echter de 10% stijging en de doorgevoerde bezuini gingen. Woensdagavond pleitte Terpstra om 6% OZB terug te geven aan de bur gers „Meent u dat nou echt9 Dit is een lachertje", hoonde Poster. Konijn Gezien de andere standpunten kreeg dit PvdA-plan geen meerderheid Terpstra had hierop gerekend en toverde een ander konijn uit de hoge hoed. Een verrassend voorstel, dat grote kans van slagen leek te ma ken. Bij het bestuderen van de be groting was Terpstra tot de ontdek king gekomen dat een bedrag van f200.000,-, dat als „navorderingsrisico" was opgeno men, best aan de algemene reserve kon worden toegevoegd. Als blijkt dat het rijk minder uitgeeft dan begroot, moeten de gemeenten met een lagere uitkering toe kunnen Het rijk komt dan achteraf met een ver rekening; voor Texel bedraagt dit ri sico gemiddeld twee ton per jaar Gezien de forse jaarlijkse begrotingsoverschotten is dat geen écht risico, betoogde Terpstra Hij stelde voor de twee ton vier jaar lang over te hevelen naar de algemene reserve, zodat die de gewenste bovengrens van f4 miljoen zal berei ken. Na het jaar 2000 valt de jaar lijkse twee ton weer vrij „Zo reserveren we het geld tenminste en verdwijnt het niet in de jaarlijkse grab belton van het rekeningoverschot Slim Peter Bakker speelde er meteen op in „Inhoudelijk een goed voorstel, dit leidt tot een meer solide basis voor de komende jaren. De andere partijen moeten dit serieus in over weging nemen" De GroenLinks-man zei de voorstel len van TB en CDA voor 3% OZB- stijging te willen steunen indien die partijen vóór het PvdA-voorstel zou den stemmen. Slim van Bakker die gauw de koppen had geteld en zag dat TB en CDA de twee stemmen van GroenLinks hard nodig hadden Onverantwoord Tijdens een schorsing van een half uur zagen beide collegepartijen ech ter af van hun steun aan het PvdA- plan. Dat gebeurde op advies van Hel jacht ..Anne", dal dinsdag 30 oktober bij paal 9 strandde, bevindt zich niet meer op Texel Vrijdag middag werd het schip uit Oude- schild opgehaald en per truck mei oplegger vervoerd naar Noord brabant. De combinatie paste maar net op het onderste autodek van Teso-veerboot Schuipengat. Om de gewenste hoogte te bereiken werd de mast neergehaald en de reling ver wijderd De strandvonderij gaf het schip vrij dag vrij nadat de in Belgié woonach tige eigenaar Bert Houtman ver klaarde garant te staan voor alle gemaakte kosten. De berging en bewaking van het schip kostte de onverzekerde Houtman enkele tien duizenden guldens Houtman pro beert de totale schade te verhalen op de jachthaven Seaport Manna in IJmuiden, waar het jacht door een zwerver werd gestolen. ..Een hele operatie'. aldus gemeenteambtenaar Rom van Schaik. die zich namens de strandvonderij met de afwikkeling bezighield. ..At met al heb ik er een goed gevoel aan over gehouden, op de diefstal na Dat was jatten en had absoluut niets met jutten te maken Vorig weekend namen onbekenden enkele ..souvenirs" mee uit het schip, dat op het terrein van De Ham ster lag. Dit incident weerhield Houtman er met van om Texel met een aanden ken te danken voor de vele hulp die hij op het eiland kreeg Aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oude- schild. waar een fotoreportage over de stranding van de ..Anne" is te zien. schonk hij een GPS. een boordmstrument waarmee de positie van het schip kan worden bepaald wethouder Poster, die zich op zijn beurt had laten voorlichten door zijn ambtelijke top. „Wegzetten van die twee ton is on verantwoord. Het financiële risico dat daarmee wordt afgedekt is reëel. De VNG (Vereniging van Neder landse Gemeenten, red.) geeft dat aan", aldus Poster. Bakker en Terpstra reageerden te- leurgesteld en probeerden het tij nog te keren. „De wethouder is bezig Texels Belang en CDA een kat in de zak te verkopen", trachtte Bakker de zaak te redden „De collegepartijen willen 3% OZB voor de algemene reserve gebruiken. Ze vergeten dat 2% nodig is om de herwaardering van het onroerend goed te neutrali seren. Zo blijft er maar 1% over, of tewel f25 000,- terwijl zes ton nodig is Hopelijk vallen TB en CDA de schellen nu van de ogen Niet dramatisch Poster probeerde de gemoederen te bedaren. „Het voorstel van de PvdA leek me eerst heel sympathiek, want het gaat uit van sparen Maar de VNG raadt het af Ik zeg u toe dat ik zo snel mogelijk geld in de alge- mene reserve probeer te krijgen Poster kondigde aan dat hij een eind wil maken aan de enorme begrotings overschotten („dit jaar weer een miljoen") door strakker te begroten. Daarnaast wees hij op de sterke i vermogenspositie van de gemeente. De solvabiliteit is met 6% gestegen dat wijst met op een slecht financieel i beleid. U hoeft dus met dramatisch j te doen." „Ga maar rustig slapen", stak de cynische De Groot zijn ergernis met onder stoelen of banken. In sport- en evenementhal 't Stappeland wordt 11 maart voor de vierde keer de horecavakbeurs ge houden De organisatie nodigt met name Texelse bedrijven uit zich via deze beurs te profileren. De onder nemers kunnen een informatie pakket opvragen in de sporthal (tel 32 70 00 of fax 31 71 20) Een 27-jarige man uit Nederweert trof zijn rode Peugeot donderdag op de Boodtlaan in De Koog aan met diepe krassen in de lak In één van de spatschermen was met grote letters twee keer de kreet „Fuck Off' aan gebracht. De „Anne" gaat in Den Helder van boord.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5