Texelse opvang dit voorjaar van start Eén loket voor ouders Matte raad snel af Oude kreek wordt toch rechte sloot Stormloop op zwarte markt in manege Informatie-avond TEXELSE p couRANT Schilling grieperig Speldjes voor vakbondstrouw Fracties verwijten elkaar beïnvloeding hogere overheden Gratis grofvuil strop gemeente „Hete hangijzers" doorgeschoven naar raadscommissies Verlichting tegen „plasvandalisme" Burgemeester erkent noodzaak controles Jantje praat met. Hij is twee jaar en hij zegt geen woord. Vriendjes tan zijn leeftijd zeggen al hele zinnen. Zou er iets met hem mis zijn [r zijn tal van problemen die zich kunnen voordoen tijdens het ipgroeien van kinderen. Ze kunnen vanaf het voorjaar op Texel tiorden voorgelegd aan deskundigen. Dan wordt gestart met een mthopedagogisch kinderdagverblijf, waar kinderen met achterstand ii hun ontwikkeling of anderssoortige problemen kunnen worden i/eobserveerd en/of begeleid (J vele jaren probeert een groep •uders van zes gehandicapte kinde ren tussen 3 en 8 jaar op Texel een ipvangmogelijkheid te realiseren Onderen vanaf 4 jaar gaan tot nu toe raar het kmdermedisch dagverblijf De Troubadour in Den Helder, waar te met extra begeleiding en ntwikkelingsstimulering soms zo- ■er komen dat ze naar een gewone sasischool op het eiland kunnen. Daar dat lukt niet in alle gevallen en Sn staan dagelijkse reizen naar iangepaste onderwijs- of opvang- «stellingen aan de overkant op het irogramma Mijn zoon ging dagelijks naar De Iroubadour, maar hij werd doodmoe an het vervoer', vertelt Marijke iommandeur ,,Hij werd er echt ziek jan. Daarom besloten we hem een aar dagen thuis te houden Hij iiocht naar de peuterspeelzaal van Je Vrije School en floreerde daar." Ze injgt bijval van Alma Legierse. Als ren kind de hele dag weg is, krijgt Ouders en mensen die beroeps halve of anderszins interesse hebben kunnen woensdagavond 20 november om 19.00 uur te recht in de CVO-school Daar wordt een informatiebijeenkomst gehouden over het Orthopedagogische Centrum Texel. Wie niet in de gelegenheid is te komen maar toch meer wil weten kan bellen naar Hannelore Speelman, telefoon 31 76 82. hij geen kans om te aarden in een buurt. De grote reisafstand is eigen lijk weggegooide tijd." Samen sterk Een Texelse opvang was de wens, maar de uitvoering en vooral de bekostiging lag niet eenvoudig Tot het ..Texelproject" inbeeld kwam Dit samenwerkingsverband tussen het Maartenhuis, Noorderhaven in Den Helder en de Texelse Rede pakte de „zorgvraag" op. Er werd samenwer king gezocht met De Troubadour en ziektekostenverzekeraar Umvé zegde toe voor de financiering zorg te dragen „De bedoeling is om op Texel dag opvang te beginnen voor kinderen met een ontwikkelingsachterstand Dat moet je heel breed zien. Het kunnen gehandicapte kinderen zijn, maar ook kinderen waar „iets" mee is, zonder dat duidelijk is wat er mis is", vertelt Hannelore Speelman van het Maartenhuis Plek gezocht Voor het initiatief wordt een lokaal in Den Burg gezocht „Daar willen we twee dagen opvang regelen, maar misschien wordt dat wel meer Dat hangt af van de animo." Twee leid sters en één coördinator zullen wor den aangesteld. „Dat moeten Texelse mensen zijn Er is deskun digheid zat op het eiland. We heb ben trouwens de eerste sollicitaties al binnen Kennelijk doet het verhaal al de ronde." De opvang is voor kinderen tussen 0 en 18 jaar Voor hen staat een team van deskundigen klaar, varië rend van kinderartsen tot logopedisten Netwerk Een misschien nog wel belangrijker kant van het initiatief is de loket functie. „Wij hebben aan de overkant stad en land afgesjouwd, van de ene deskundige naar de andere. Dat wil len we anderen besparen", verklaart Alma Legierse. Ouders met vragen kunnen vanaf het voorjaar bij de op vang terecht Daar worden ze verwe zen naar de juiste instantie of wordt het kind waar het om gaat eventueel voor observatie enige tijd in de op vang geplaatst „We hebben een enorm netwerk van deskundigen achter de hand Dat kan ook voor ondersteuning van Texelse basisscholen worden aan gewend. En met één telefoontje naar het Texelse orthopedagogische cen trum kunnen ouders adequate infor matie krijgen. Hoeven ze geen zoek tocht langs tal van instanties te ondernemen", aldus Hannelore Speelman Alma Legierse en Marijke Comman deur benadrukken het belang van een „vraagbaak" op het eiland ..De drempel wordt veel lager als zoiets dichterbij is Neem nou iemand die pas is bevallen van een gehandicapt kindje Die zit vól vragen Maar als je daarvoor naar de overkant moet is die stap vaak net te groot Er komt in zo n beginperiode toch al zoveel op je af." VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Snel groeien De gemeente heeft zich, bij monde van wethouder Nel Eelman, enthou siast getoond over het project. „Ze helpen mee bij het zoeken naar een geschikte lokatie We hebben aan vankelijk genoeg aan één lokaal, maar het kan snel méér worden", vertelt Hannelore Speelman. De hoeveelheid kinderen die op Texel voor opvang m aanmerking komt. is niet in te schatten „De keuze is volledig aan de ouders. Het gaat erom waar een kind het beste op z'n plek is. Misschien dat na een periode dagopvang toch blijkt dat dat een school aan de overkant is. Maar dan nog zijn de ouders vrij in hun keuze Uiteraard is het streven van het Orthopedagogisch Centrum Texel (zoals de volledige naam luidt) om- de ontwikkeling van kinderen zo te stimuleren dat ze naar het basison derwijs kunnen. „Soms kan je met speltherapie, logopedie of ontspan nende fysiotherapie een kind dat na twee jaar nog niet praat zover krijgen dat het wél lukt Alle mogelijkheden worden onderzocht Al aan het begin van de zwarte markt in manege Akenburg moes ten bezoekers hun auto vele hon derden meters verderop parkeren Tussen de kruising met de Pont- weg en de Westerweg was amper een gaatje te vinden en ook werd druk geparkeerd in het weggetje naar de kartingbaan De markt deed z'n naam eer aan, want zeker in het eerste uur zag het zwart van de mensen ..Delen jullie hier pony's uit of zo?", vroeg iemand die lang in de rij bij de in gang had gestaan Totaal kwa men zo'n 1.400 bezoekers. De meer dan dertig kooplieden - meest particulieren- deden dan ook goede zaken Zij hadden net goed en wel hun kramen ingericht of het publiek stroomde binnen. Om kwart voor twee, een kwartier voor het officiële begin, schuifelde het volk al twee rijen dik langs de kramen. Keus genoeg: van antiek tot babyspullen en van koektrom mels tot leren jassen De Stichting Overdekte Manege Texel (SOMT) spekte zelf ook de kas De organisatie had een kraam met koffie, snert en snoep en bood spullen te koop aan. waaronder een 60-tal stoelen. Daarnaast verkreeg de SOMT in komsten uit de verhuur van standplaatsen en consumpties in de kantine. Bovendien moest ie dere bezoeker een gulden entree betalen Het kaartje diende te vens als lotnummer, waarmee aan het eind van de middag een stereotoren te winnen was Tij dens de trekking, om vijf uur, was de hal bijna uitgestorven De ver loting verleidde de bezoekers dus niet om tot het eind toe te blijven De hoofdprijs viel op lot oranje 269. Informatie: Peter Dros. tel 31 08 01 of 31 44 90 Ook voor de kooplui was de lol er toen af. Na het drukke eerste uur zakte de belangstelling flink en werd het aanmerkelijk kouder in de hal. Om de stemming er in te hou den, boden sommige stand houders op ludieke wijze tegen elkaar op in een poging om van hun spullen af te komen Late koopjesjagers konden zo voor nop in bezit komen van een volledig servies of een stereo-installatie voor slechts ƒ5.- Toen zelfs dat met lukte, restte de verkopers mets anders dan hun spullen in te laden of achter te laten voor de Kringloopwinkel iFoto Frans Hopman) ladat de begrotingsbehandeling jen avond langer in beslag nam lan gepland, had de gemeente- aad woensdag weinig puf meer iver voor de reguliere vergade- ing. De agenda met vijftien pun- en werd in minder dan een uur ilgewerkt, waarbij het aanstellen an een systeembeheerder en het erleggen van een waterloop nog Je meeste voeten in aarde had- len. lenk Dekker, onderwijzer van het lurperhonk in De Cocksdorp werd inaniem door de raad benoemd tot loofd van de Jan Drijverschool in )en Hoorn Een hamerstuk was het ïhter met. want wethouder Poster itond op uitvoering van de formele chriftelijke stemming. „Dan stel ik (oor dat u het stembureau vormt", ilaagde Peter Bakker van SroenLinks, wiens suggestie door Ie burgemeester lachend werd over- lenomen. Spaart geld )p automatiseringsgebied heeft de ;«meente lange tijd de kat uit de boom gekeken. „Als je niet voorop loopt, hoef je het wiel ook niet twee keer uit te vinden", verklaarde de burgemeester Inmiddels is de computertechniek echter zo ver op gerukt dat een systeembeheerder onontbeerlijk is De raad had daar alle begrip voor, maar het idee om daar ƒ50 000,- v'oor aan te wenden die eigenlijk voor investeringen op automatiseringsgebied was bedoeld, ging meerdere fracties te ver Burgemeester Van Rappard be aamde dat de dekking met zo ge slaagd is. „Maar we hebben écht een systeembeheerder nodig, mis schien zijn we het geld anders ook kwijt door gebrek aan kennis." Hij waarschuwde de raad dat de systeembeheerder het misschien wel noodzakelijk vindt om juist meer te investeren in nuttige software. .Ik kan u dus met beloven dat we voor lopig met meer bij u komen zeuren Maar we wilden voor deze functie binnen het automatiseringsbudget dekking vinden." Dit pleidooi leverde hem groen licht op In commissieverband was al duide lijk dat het verleggen van een water loop in polder Eierland niet zonder slag of stoot op het fiat van de raad kon rekenen. Met name GroenLinks, PvdA en D66 uitten hun bezwaren tegen het plan Het relief in de oude kreek bleek het struikelblok. Van Rappard wees erop dat alleen toestemming wordt gevraagd voor het verleggen van een waterloop „Ik heb niets gehoord over egalisering. dus ik neem aan dat de natuurlijke waarde in stand blijft." Hij overtuigde GroenLinks met „Hier gaat een com pleet lespakket over de historie van Texel vergraven worden", mopperde Jaap Vlaming. Een meerderheid vond het agrarische belang groter en dat is gediend met een rechte sloot. Milieutaak. De overbelaste afde ling milieu krijgt er op de begroting geen ton bij om een extra medewer ker te bekostigen. Dat voorstel werd ingediend door de PvdA, die met een eventueel einde van het gewest een extra milieutaak voor de gemeente op zich af ziet komen. „Daar moet je dus struktureel geld voor vrijma ken." Wethouder Daan Schilling maakte de begrotings behandeling slechts gedeeltelijk mee. Al begonnen met koorts, haakte hij dinsdag halverwege de avond af. Woensdag bleef de wethouder ruimtelijke ordening met griep in bed Via de radio kon hij horen hoe burgemeester Van Rappard zijn taak waarnam. Burgemeester Van Rappard kon het begrotingsdebat woensdagavond na ruim twaalf uur vergaderen afhameren Anne de Vries uit Den Burg werd vrijdagavond gehuldigd ter gele genheid van zijn 50-jarige, dus gouden jubileum als lid van de Voedingsbond FNV Dat ge beurde in het restaurant van Greenside in De Koog, tegen woordig beter bekend als „De Hoed" De uit Friesland afkom stige De Vries vestigde zich in de oorlogsjaren op Texel om in de aardappels te werken Nadien was hij als agrarische hulpkracht actief, onder andere op „Padang" van C.J. de Lugt en „Vruchtbaaroord" van R. Stoepker. Tenslotte werkte hij bij Barhorst, bijgenaamd Jan de Bul. Districtsbestuurder Jacob van der Velde uit Uithoorn was naar Texel gekomen om De Vries ter gelegenheid van de mijlpaal van een speldje te voorzien. Ook andere Texelse voedingsbonds leden werden op deze wijze ge huldigd wegens langdurig lid maatschap Dirk Kalverboer uit Oudeschild heeft er 40 jaar vakbondstrouw opzitten. Tot hij vier jaar geleden in de VUT ging was hij actief betrokken bij de veeverbetering, geruime tijd als rechterhand van controleur- stamboekhouder B Oostra, la ter als diens opvolger Cor Bruin uit Oudeschild kreeg een speldje ter gelegenheid 25 jaar bondslidmaatschap. Hij was tot 1971 werkzaam in de land bouw, later in zuivelfabriek De Eendracht totdat deze in 1987 sloot en Bruin in de WAO ging Bij een eerdere gelegenheid wer den A. Haastrecht en J. Tuntelder al gehuldigd wegens 25-jarig lidmaatschap van de Voedingsbond FNV De speech die districts bestuurder Van der Velde vrijdag afstak had een weinig feestelijke toon. De betrokkenheid die de gedecoreerden altijd hebben ge voeld voor het vakbondswerk is bij de hedendaagse generatie ver te zoeken, zo constateerde hij. En dat terwijl de sociale verwor venheden die mede door de bond tot stand zijn gebracht, momenteel razendsnel worden afgebroken. Het opnieuw wek ken van interesse bij de jonge ren vormt momenteel een van de belangrijkste uitdagingen voor de bonden Op de foto van links naar rechts districtsbestuurder Jacob van der Velde, Anne de Vries, Dirk Kalverboer en Cor Bruin met echtgenote Louise (Foto Ha/tv do Gntaf) Hoewel de sfeer tijdens het begrotingsdebat goed was, leid den de tegenstellingen soms tot het oplaaien van oude discussies. Zo werd de gang van zaken om trent het ammoniak-beleidsplan nog eens dunnetjes overgedaan. Pieter de Groot (D66) verweet de fractievoorzitters van Texels Be lang en CDA dat zij bij bestuurlijk overleg met de provincie aanwe zig waren. „Wat mogen de collegepartijen wél, wat de rest niet mag?mokte De Groot. De Groot reageerde op kritiek van Texels Belang en CDA, die vonden dat D66 en PvdA ten onrechte bij Gedeputeerde Staten bezwaar ma ken tegen het nieuwe bestemmings plan buitengebied „Jullie zien dus wel de splinter in andermans oog. maar niet de balk in jullie eigen ogen", aldus De Groot. Het gratis aanleveren van grofvuil bij de Hamster door particulieren heeft z'n langste tijd gehad. Het experi ment kost de gemeente op jaarbasis gemiddeld circa ƒ25.000,-. In totaal steeg de hoeveelheid aangeleverd grofvuil met 22 procent en dat is aanzienlijk meer dan het college had gehoopt Gerbrand Poster: „We zijn uitgegaan van het goede in de mens, daarin ben ik dus wat teleurgesteld." De wethouder liet weten volgend jaar met een voorstel te komen. Papierberg. De gemeente moet blijven werken aan verdere terug dringing van de papierstroom Jan Koolhof (CDA) vond dat er stappen in de goede richting waren gezet (o a dubbelzijdig kopieren, red maar riep het college op om de vin ger aan de pols te houden Dirk Terpstra (PvdA) viel De Groot bij. Hij vond niet dat PvdA en D66 „achter de rug van de lokale politiek om" handelden door bezwaar te maken bij GS. „Wij willen net zo goed de belangen van onze kiezers maximaal verdedigen." Maar, zo waarschuwde Terpstra TB en CDA, .wie het onderste uit de kan wil hebben, kan wel eens de deksel op de neus krijgen Dick Drijver (TB) voelde zich uitge daagd en noemde de totstandkoming van het ammoniakbeleidsplan juist een goed voorbeeld van lokale poli tiek bedrijven Het ging om het resultaat, met om het volgen van regeltjes Als je dat doet. vergroot je met de kloof met de burger, maar maak je de politiek juist begrij pelijker." Volgens Drijver was hij bij het over leg niet aanwezig in zijn hoedanig heid als fractievoorzitter, maar om achtergrondinformatie te verschaffen als mede-opsteller van het plan Jan Koolhof (CDA) verklaarde dat hij in zijn functie van landbouwvoorlichter bij het overleg was betrokken BBI. Het BBI-systeem, dat raads leden inzicht geeft in de financiële gevolgen van hun besluiten, is vol gens Dirk Terpstra (PvdA) een voor name oorzaak van de „zakelijke' begrotingsbehandeling. „In finan cieel opzicht heeft het jaarlijks begro tingsdebat zijn glans hierdoor verlo ren", aldus Terpstra. „Laten we zorgen dat de glans van ons jaar lijkse ijkpunt in politiek opzicht be houden blijft Taxistandplaats De Koog. De gemeente zoekt naar een accepta bel alternatief voor de taxistandplaats in De Koog De huidige plek aan de Nikadel veroorzaakt in het hoogsei zoen geluidsoverlast, reden voor het CDA hiervoor aandacht te vragen Een andere lokatie moet wel goed bereikbaar en op loopafstand van het centrum zijn, vond burgemeester Van Rappard, die aangaf dat een dergelijke plek nog niet is gevonden Over de sloop van sportzaal De Ferrever en de netwerkvorming in het basisonderwijs gaf de raad dinsdag slechts schoten voor de boeg. Beide „hete hangijzers" staan komende woensdag op de agenda van de raadscommissie welzijnsbeleid. Het plan van De Eilandschutters en Schietsportvereniging Texel voor een eigen schietcentrum heeft de raad verrast Beide clubs dreigen na de sloop van De Ferrever zonder geschikte oefenruimte te zitten, omdat de aanbouw (21 x 12 meter) van sporthal Ons Genoegen te klein is Pieter de Groot (D66) wil volgende week van wethouder Nel Eelman horen hoeveel een uitbreiding van 30 x 12 meter moet kosten. Volgens hem is ook nu al geen sprake van een budgettair neutrale" oplossing, omdat de kosten in vergelijking met een eerder gepresenteerd plan met drie ton zijn gestegen Peter Bakker (GroenLinks) had een ludieke oplossing „Misschien kun nen ze in een boog schieten De meeste fracties drongen aan op méér informatie alvorens te beslis sen. Erna Eelman (VVD) wilde met alvast akkoord gaan met een bedrag op het investeringsplan. Ook wet houder Poster (financien) maande tot voorzichtigheid Wat betreft de veranderingen in het openbaar basisonderwijs informeer den de fracties vooral naér de kos ten van de nieuw aan te stellen net werk-directeur. Volgens wethouder Eelman is diens functie „bovental lig hij of zij wordt dus niet betaald uit de uren voor directietaken die door da huidige schoolhoofden wor den afgestoten De eerste drie jaar kan het salaris worden betaald uit de Texelse onderwijsbegroting Over de uiteindelijke financiering moeten nog afspraken worden gemaakt, al dus Eelman Texel-les. Een onderwijspakket over de geschiedenis van Texel, zoals Texels Belang graag wil, hoeft helemaal niet veel te kosten Pieter de Groot (D66) wees op Den Helder, waar een school een „leskistheeft laten samenstellen door een studente die dat als afstudeer-op- dracht uitvoerde. Wethouder Eelman antwoordde dat het Texelse onderwijs zelf creatief genoeg is. Inzameling huisvuil. De ge meente gaat de mogelijkheid voor verschillende tarieven voor het inza melen van huisvuil bestuderen, waarbij de grootste vervuiler het meest moet betalen. Wethouder Poster (gemeentewerken) zal bij het onderzoek de nota's die Groen Links en Texels Belang over de inzame ling schreven als basis gebruiken. De zaak ligt gecompliceerd, omdat proeven elders in het land met „een duidig positief" uitvielen. Kees Hin kreeg de lachers op zijn hand toen hij tijdens het begrotings debat ten strijde trok tegen het plasvandalisme" Volgens de CDA'er moet om deze reden de ge vel van het schoutshuis. onderdeel van hotel De Lindeboom, worden verlicht. Nu is het daar donker, wat uitnodigt tot urineren. Hin had al aansluitpunten op de muur ontdekt, zodat verlichting van de gevel met moeilijk hoeft te zijn. ..Deze visie werpt nieuw licht op de zaak" antwoordde wethouder Eelman (welzijn). ,,We zullen het in het college heroverwegen." Cees Hin (CDA) De oproep van diverse fracties om de controle van het gemeentelijk beleid en inning van belastingen aan te scherpen, heeft de instem ming van b en w. Burgemeester Van Rappard was het met GroenLinks eens dat dit niet moet worden uitgelegd als „burger mannetje pesten .Integendeel, het ontbreken van een goede controle is juist frustrerend voor degenen die zich wél aan de regels houdenmeende Van Rap pard De burgemeester vroeg zich af hoe fanatiek de gemeente moest zijn. „Dat verschilt denk ik per onder werp." Soms geeft ook de actualiteit aanleiding, wees Van Rappard op de extra politie-inzet afgelopen zomer wegens de handel in XTC-pillen Wethouder Schilling stelde voor dat de afdelingschefs van de gemeente de raadsfracties nadere uitleg geven over het Texelse controlebeleid.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7