(jroen ^tmrL-Jéxels in het „Scholen behouden hun eigen karakter" Schots tafereel in toilet Lindeboom l&é Netwerkvorming onafwendbaar Zonnige intocht van Sint uZHÜZZSSSa TEXELSE^COURANT Attence VERDER TVT IN DIT l\ummer Ouwe Sunderkiaas-band toont vijf jaar klasse 2 Swingende opening siert Lindeboom 3 Eindelijk een dorpshuis voor De Koog 5 Gezocht stuk. maar toch lachen in De Waal 5 Zwemmer Van Karsen haalt goud in Duitsland 7 Nipte zege brengt Texel aan kop 7 NBC in nieuwe stijl naar 2 T eeuw 8 Forumdiscussie: is Texel een kwaliteitseiland? Opnieuw controle bij ieliebedrijf CDA-gedeputeerde spreekt opTexel iflan koelt woede Agressieve „lifter' Twee keer de dupe van fietsendief Schermutseling: vee man gewond >p bankgebouw: schade f7500,- MariaTesselschade- of het Geuzenhof? DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. fONNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 yrm ^wrtrjïtrfi fa bé hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Het Texels Verbond van Onderne mers houdt donderdag 28 november een ledenvergadering in Question Plaza, de voormalige schouwburg zaal van De Lindeboom. Na het huis houdelijke deel begint om 20.30 uur een forumdiscussie met als titel ..Texel, een kwaliteitseiland7" Daar bij is iedereen welkom. Het forum wordt gevormd door afgevaardigden van Teso. WLTO, TVL, Arbeidsburo Texel. Stuurgroep VVV. werkgroep Landschapszorg. Tien voor Texel en TVO zelf Controleurs van het ministerie van Sociale Zaken hebben gisterochtend opnieuw een onderzoek ingesteld bij het Ieliebedrijf Texpol aan de Rozen- dijk. Ze controleerden de paspoorten van de aldaar werkzame Polen. Vo rige week hadden die een werk verbod opgelegd gekregen, omdat het ministerie hen niet beschouwt als zelfstandige ondernemers maar als medewerkers in loondienst bij lelie kweker Jaap Hoogenbosch. De Po len waren gewoon weer aan het werk, maar de controleurs grepen met in. Wel kondigden ze een strafproces aan Bangmakerij" meent Hoo genbosch, die tot nog toe door de rechter telkens in het gelijk is ge steld. nieuwe hofje moeten gebeuren, wees Hans Roeper (PvdA) op de drie generaties Geus die actief waren in het bedrijf. Peter Bakker (Groen Links) had geen moeite met de wens van de burgemeester Cees Hin: .Maria Tesselschade7 Die naam hoort eigenlijk in Oudeschild thuis. Ik voel meer voor Margriethof. Maar het Geuzenhof staat me ook wel aan." De Burgemeester vond dat Texel met de naam Geuzenhof de schijn van geschiedvervalsing zou wek ken. Paul Kikkert (Texels Belang) oordeelde dat het eigenlijk nog veel te vroeg is om over een naam te praten. „Want de gemeente is nog niet eens eigenaar van de grond. Het lijkt wel op landje veroveren." Hij waarschuwde het college maatrege len te nemen, omdat de transactie wel eens zou kunnen afketsen. Na vraag bij mevrouw L. Geus leerde dat hier wat haar betreft geen aan leiding voor is. (ADVERTENTIE) Mocht het hofje naar Maria Tesselschade worden vernoemd, is een deel van het naambord al in bezit van Texel. Burgemeester W. van Rappard kreeg het eind juni tijdens een bezoek aan het Muiderslot, toen hem het verwijt werd gemaakt dat op het eiland geen straat naar de doch ter van de zestiende eeuwse scheepsmagnaat Roemer Visscher was vernoemd. Van Rappard vond het tijd de belofte die hij destijds had gedaan om haar alsnog te vernoe men. in te lossen Het was geen verrassing dat de raad er andere ideeën op na hield. Zoals de Jan Reijstraat naar een Texelaar die ermee was verbonden is vernoemd, zo zou dat ook met het J. Verburgh, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland, brengt volgende week dinsdag een bezoek aan Texel. Verburg, lid van het CDA, spreekt tijdens een openbare bijeenkomst in hotel De Lindeboom over het convenant, kamperen bij de boer en bouwen in kleine kernen. Aanslui tend is er gelegenheid tot vragen stellen. Vóór de bijeenkomst, die om 20.30 uur begint, is er een vergade ring van het CDA te de acht Texelse basisscholen niet overgaan tot nadere sa- enwerking zijn een aantal gedoemd tot opheffing. Met die lok achter de deur is een plan uitgewerkt, dat eigenlijk alleen aar voordelen lijkt te hebben: netwerkvorming. Morgena- md buigt de raadscommissie voor welzijnsbeleid zich over >t voorstel. J rijk heeft besloten tot decentra- atie op veel gebieden, waaronder derwijs. Dat betekent dat gemeen- in de toekomst een zak met geld jgen, waarmee ze zelf moeten zor- n voor de openbare basisscholen hun gebied. Het bedrag zal dwin- n tot schaalvergroting alleen door lolen samen te voegen blijft het Jerwijs betaalbaar, richtlijnen van het rijk gaven aan- tkelijk aan dat 2000 leerlingen per iooI het streven was of anders de Tienvoeging van tien scholen tot Beide ideeën gaan echter niet voor Texel, dat maar acht open- le basisscholen heeft en niet aan 2000 leerlingen komt. Inmiddels in de Tweede Kamer discussie Istaan, zodat de richtlijnen nog zijn vastgesteld, zaken voor Texel toch betaal- ar te houden, is gekozen voor Iwerkvorming. Dat houdt in dat i „netwerkdirecteur" wordt aange- td. die de managementtaken voor acht scholen op zich neemt, ardeel van een netwerk boven een ie is dat er geen arbeidsplaatsen Iwijnen. Al het huidige personeel gewoon in functie blijven. Tijdnood ar het vormen van een netwerk men de acht scholen hun kwalt- handhaven en zelfs uitbreiden, nu toe kwamen de school- icteuren menigmaal in tijdnood, jens alle managementtaken die, ist het leiden van de school, op afkwamen. Als deze op het e van de netwerkdirecteur ko- in, kunnen zij zich weer volledig iten op hun eigen school. „Je el het zo zien: tot nu toe moest ns acht keer het wiel worden uit monden, binnenkort kan dat één ir voor acht scholen tegelijk ge- iren", aldus wethouder Eelman. st is een verlichting van de taken van de schoolleiders, maar vooral ook een verschuiving. Ze houden hun rechtspositie, het is geen ver kapte vorm van degradatie. De netwerkdirecteur kan ook bepaalde taken delegeren aan schoolleiders." Voor 3 jaar Een werkgroep heeft zich bezig ge houden met het vervaardigen van een plan voor de Texelse netwerk vorming. „Het zal tijd kosten voor dat het is ingeburgerd. Je kunt van alles tegenkomen, zaken die we nu nog niet kunnen overzien Vandaar dat we er een project van drie jaar van willen maken, waarbij we regel matig evalueren en bijsturen", aldus de wethouder. „We verwachten dat de netwerkdirecteur in de toekomst met 21 uur per week toekan, maar om zaken in die drie jaar op de rails Een 25-jarige man uit Hoorn wilde in de nacht van zaterdag op zondag, na een avondje stappen, op de Elemert in zijn auto stappen Een jongen met een kaal hoofd vroeg hem of hij naar Oosterend ging. Dat was met het geval. Na het ontken nende antwoord werd de Hoornaar uit de auto gesleurd en kreeg hij een knie op zijn keel gedrukt De kale jongen voegde hem toe dat hij zou worden vermoord als hij hem geen lift gaf. Hij stapte in de wagen, maar werd daar door een vriend weer uit gepraat. Daarbij vernielde hij het deksel van het dashboardkastje. Een passerende politiepatrouille werd aangehouden door de man uit Hoorn, die meteen aangifte deed. De jongen, een 18-jarige Oudeschilder, werd aangehouden maar verzette zich, zodat hij in de boeien werd geslagen. Hij kreeg een proces ver baal. te krijgen, gaan we tijdens die pe riode uit van 32 tot 38 uur en extra begeleiding door een speciale com missie van mensen uit het onderwijs en de werkgroep die de netwerk vorming heeft voorbereid. Misschien blijkt uit de praktijk dat die 21 uur te weinig is Dan zal dat moeten wor den bijgesteld." De wethouder benadrukt dat de netwerkvorming op zich niet ter dis cussie staat. „Het is niet zo dat we dat terugdraaien na drie jaar Alleen in de uitvoering kan worden bijge steld." De netwerkdirecteur zal voor lopig ook voor een periode van drie jaar worden aangesteld Daarna volgt een nieuwe sollicitatie. Ander potje Ouders en onderwijzers hebben uit gebreid op het plan kunnen inspre ken. Dat heeft geleid tot een aanpas sing „Aanvankelijk wilden we de schoolleiders uren laten inleveren en die tijd aan de netwerkvorming toe kennen. Maar de vrees bestond dat dat ten koste van de scholen zou gaan. Vandaar dat we hebben beslo ten alles qua uren te laten zoals het nu is en de netwerkdirecteur voorlo pig te bekostigen uit het onderwijs budget Als een netwerk zoveel voordelen en geen nadelen biedt, waarom is dat dan nog niet eerder ingevoerd? Wet houder Nel Eelman: „Dat heeft alles te maken met de structuur die jaren- Een 41-jarige Texelse is twee keer in één week de dupe geworden van een fietsendief. Vorige week ver dween haar blauwgrijze Gazelle, die afgesloten in een tuin aan de Kogerweg stond. Zaterdag tussen 19.00 en 22 00 uur werd haar zwarte „opoefiets", ook van het merk Ga zelle. gestolen bij de sporthal. Bij het jeugdhuis aan de Oranje straat in Oosterend is in de nacht van vrijdag op zaterdag een licht groene Gazelle meegenomen, ei gendom van een 39-jarige Oosteren- der. lang door het rijk is aangegeven Scholen waren autonome instellin gen. Vandaar dat het ook niet mee valt bm dat los te laten." Ze haast zich op te merken dat de eigen ken merken van de verschillende Texelse scholen juist gewaarborgd moeten blijven. „Het moet beslist geen eenheidsworst worden. Aan de sfeer van een school mag niet te merken zijn dat er sprake is van een andere organisatie-opzet." Ger Praamstra, hoofd van de afde ling welzijn van de gemeente, bena drukt dat netwerkvorming de enige manier voor het eiland is om „koude sanering" van basisscholen te voor komen. „Als we de middelen die we in de toekomst van het rijk krijgen zouden verdelen naar schoolgrootte krijgen de kleine scholen een té klein budget om te overleven." Uitwisseling Hoewel de gemeente de verschil lende identiteit van de acht scholen in stand wil houden, wordt het door de netwerkvorming wel mogelijk per soneel uit te wisselen „Nee, dat strookt niet met elkaar", vindt wet houder Eelman. „Personeel moet dermate flexibel zijn dat ze zich kun nen aanpassen bij het karakter van een school. Trouwens, dat gebeurt Lees verder pagina 5 Sint Nicolaas is ook op Texel weer behouden gearriveerd. Vooral dankzij het zonnige en windstille weer was het zowel voor de hoog bejaarde bisschop zelf als voorde honderden kinderen die met hun ouders naar de haven waren ge komen. een feestelijke en aange name gebeurtenis Helaas ont brak op de kade de muziek van het Koninklijk Texels Fanfare omdat de muzikanten op con cours waren. Dat later in Den Burg de Christelijke Muziek vereniging Excelsior aan de in tocht van de Roomse bisschop meewerkte was volgens toe schouwers van historisch-oecu- memsche betekenis.. Omdat de burgemeester was ver hinderd. werd de goedheiligman op de kade toegesproken door wet houder Nel Eelman Ze toonde zich opgelucht over zijn komst, gezien de concurrentie van zich alsmaar opdringende kerstman Dat de hoge gast werd verwel komd door haar en niet door wet houder Gerbrand Poster had vol gens een zegsman van het raad huis te maken met het feit dat het gemeentebestuur het Sint Nico- laasfeest vooral als een welzijns- aangelegenheid beschouwt en met als een economisch gebeu ren. Toch is het de ondernemers vereniging van Den Burg die deze intocht al sinds jaar en dag orga niseert. Ook deze keer liep het al lemaal op rolletjes. voor een groot deel ook op hoefjes want naast de schimmel van de goedheiligman was ook weer een flinke deputa tie van ponyclub De Kleppertjes in de stoet opgenomen. Na afloop bleven de straten schoon achter want in het gevolg bevond die een medewerker van De Bolder met kruiwagen, schep en bezem die alles keurig opruimde. De zwarte knechten van de Sint hielden zich vooral bezig met het uitdelen van massa 's pepernoten. Deze rolver deling leent zich voor herziening. Een gedenkwaardige dag was het voor de schimmel. Het was het tiende achtereenvolgende jaar dat de sint voor zijn rondgang door Den Burg van de oude. maar fraaie en rustige Raspoetin van de familie Leijstra gebruik maakte (Foto Harry de Graaf) man handelde uit wraak omdat bank hem niet ter wille was ge- tst. De politie stelde vast dat hij rspannen was en onder invloed idrank verkeerde. Er werd proces baal wegens vernieling tegen opgemaakt. i 34-jarige man uit Den Burg !ft donderdagavond met istenen de glazen voorpui van Rabobank aan de Groeneplaats Den Burg ingegooid. Daarbij iuvelden grote ruiten en werd ideur ontzet. De schade wordt 'aamd op f7500,-. Moet het hofje dat ontstaat als de schuur van Geus aan het Schilde rend wijkt voor bejaarden woningen naar Maria Tessel schade of naar de familie Geus worden vernoemd? Zoals gebrui kelijk bij de straatnaamgeving, is de raad er ook in dit geval over verdeeld. 142-jarige Koger heeft zondag id 19.30 uur een man uit Den 'g neergeslagen. Hij raakte irop in gevecht met een 35-ja- e dorpsgenoot, die ook ge ld raakte. Koger vroeg net buiten de dbalkantine van SV De Koog of tan de man uit Den Burg een lift 1 krijgen. Die bevestigde dat en 8 de Koger even tegen het hoofd zijn woorden kracht bij te zetten. moest hij echter bekopen met 1 enorme vuistslag die hem bui westen tegen de grond deed an, waarbij hij een gapende hoofd- nd opliep. de kantine werd de commotie lemerkt. Een 35-jarige Koger ging baal halen, maar liep in het harrewar dat daarop volgde een koken vinger op. Beide slachtof- i werden naar een dokter ver- i'd. De 42-jarige man wordt deze sk door de politie verhoord. Een ongebruikelijk tafereel in het herentoilet van De Lindeboom Het groepje Texelse mannen had zich ter gelegenheid van het Schots buffet en het folkfestival in toepasselijke kledij gestoken Behalve veel bekijks, leverde de kilt om hun middel ze ook een voordeeltje op ze mochten voor half geld naar binnen. Meer over het folkfestival verder in dit nummer. (Foto Benoog)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1