Na 52 jaar heeft De Koog een dorpshuis... Amateurtje met klucht voor uitverkocht huis I; Waddengemeenten" ook spoedig samen? Verloting was pet... 1EXELSE^ CouRANT Gemeente bezorgt Nee-Ja sticker huis aan huis ruidspaar om door ringetje te halen Kenya-gangers weer in actie G-team te licht voor koploper Herenteam Mareis dendert langs ZAP Netwerk ie Koog heeft eindelijk een dorpshuis. Geen ander dorp heeft rzo lang over gedaan om een dergelijke voorziening tot land te brengen. Maar liefst 52 jaar nadat in de badplaats de erste plannen werden ontwikkeld, ontstak wethouder Nel elman vrijdagmiddag op het terrein bij de entree een gas- ikkel bij wijze van officiële openingshandeling. beschikbaar en In 1988 de dorpskel der aan de Boodtlaan In dat jaar werd het streven naar een compleet dorpshuis nieuw leven ingeblazen door een werkgroep De grote door braak kwam in 1993 toen de RK paro chie bereid was de hof van de kerk orpshuis „De Hof" is al een jlje in gebruik, waarbij is bewe- dat deze combinatie van imeenschapsruimte, gymzaal, ■uterspeelzaal en dokterspost in rn behoefte voorziet, lie andere Texelse dorpen he ilikken al jaren over een dorps- jis. Maar in dit geval lijkt ook het preekwoord „Lest best" opgeld doen. Minstens één spreker js er vrijdag van overtuigd dat iHof het mooiste dorpshuis van nel is. i organisatoren hadden voor de «nmg allen bij elkaar getrommeld i in heden of verleden te maken dden met het dorpshuis Ter mu- lale opluistering was ook de SOS- md van stal gehaald. Mislukkingen il Eelman vertelde bij het nap- ien van de archieven te hebben (dekt dat al in 1954 de eerste nnen voor een dorpshuis werden imeed, In 1958 werd de daartoe nodigde dorpscommissie opge- «t waarin onder andere de Her- ïïide predikant A F W Waarden- rg zat. Daarnaast bestond in het idorp ook de Oranjevereniging die de praktijk als een soort dorps- nmissie functioneerde, zodat rdeeldheid als splijtzwam voortdu- id op de loer lag. In de loop der in werd het ene dorpshuisplan na landere bedacht, waarbij verschil de lokaties aan de orde kwamen, lor allerlei oorzaken gingen ze niet ir, onder andere in 1969 toen CRM t" .s. Cadeautje voor de motor. niet meewerkte omdat de noodzaak van deze voorziening niet was aan getoond. De plannen voor een dorps huis ter plekke van de huidige Schuilhut waarbij de Hervormde ge meente participant zou zijn, stuitte af op afkeuring van hogere kerkelijke instanties Ook van het plan om in het artikel 11 gebied een voorziening tot stand te brengen als onderdeel van de plannen die Jarino/RST daar zou ontwikkelen, kwam niets te recht. Provisorisch Intussen werden wel andere min of meer provisorische gemeen schapsvoorzieningen ontwikkeld. Zo kwam de kantine de Kaaps-nol van camping Kogerstrand in de winter voor gym- en andere doeleinden beschikbaar te stellen, wat leidde tot het nu in gebruik genomen complex. Het was wethouder Eelman opgeval len dat de kerken steeds een promi nente rol hebben gespeeld in het streven naar een dorpshuis. Nogal opmerkelijk voor deze dorps gemeenschap die niet bepaald de reputatie heeft erg godvrezend te zijn. Mogelijk klopt dit vooroordeel niet, zoals er meer opvattingen ten opzichte van De Koog met kloppen. Dat deze gemeenschap als los zand aan elkaar hangt, alleen door geld zucht wordt gedreven en geen gemeenschapszin kent is in elk ge val niet waar, zo signaleerde de wet houder. Ze wees op het wel degelijk bloeiende verenigingsleven, de be reidheid van vele vrijwilligers om voor het dorpshuis de handen uit de mouwen te steken en het door de dorpelingen bijeen brengen van f110.000,- als eigen bijdrage in het project. Een speciaal woord van waardering had Eelman voor dorpscommis sievoorzitter Frits Agter die zich de afgelopen |aren als de grote motor van het project heeft laten kennen ,,al was het niet de gemakkelijkste man om mee samen te werken" Ook Veronica van Beek-Flokstra had zich uitzonderlijk ingespannen. „Zij bei den en de andere leden van de dorpscommissie kunnen trots zijn op wat hier is gerealiseerd. Het zal een stimulans zijn voor de activitei ten in De Koog", aldus de wethouder. Nel Eelman bod als gemeentelijk geschenk een partij heesters aan waarmee de tuin bij de entree kan worden aangekleed. Andere sprekers waren Kees Hoogerheide van de Welzijnsstich- ting, die onder andere verleide dat De Koog het wat betreft het dorps huis allemaal zoveel mogelijk zelf heeft willen doen en geen gebruik maakte van de administratieve dien sten van de Welzijnsstichting. Simon Dros van de dorpscommissie van Oudeschild zei zeker te weten dat De Hof het mooiste dorpshuis van Texel is. Dokter Klaas Eissen van de tot het dorpshuis behorende medische post bood als geschenk enkele rijwiel- rekken aan, zodat de bezoekers van het dorpshuis met langer de fietsen rekken van de medische post in beslag nemen Frits Agter was ook in de lange en soms roerige geschiedenis gedoken die aan de ingebruikneming van het dorpshuis vooraf was gegaan. Hij wees onder andere op de bijzondere verdiensten van F. Kaczor toen de plannen in een stroomversnelling kwamen. Hij bracht dank aan de vrijwilligers, het gemeentebestuur, de betrokken ambtenaren en aan degenen die bouwplan en bouw uit voerden: architectenburo Alkema Honingh, Meyert Boon, CVI. Velt- kamp, Verenigde Schilders. Hij had een speciale pluim voor zijn echtge note Gerda die het voor lief had ge nomen dat hij telkens voor het dorps huis op pad was. DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 De wethouder ontsteekt het vreugdevuur (Foto s Harry de Graat) Alle Texelse huishoudens ontvan gen binnenkort gratis van de ge meente de bekende „Nee Ja"- sticker. Die kan op de brievenbus worden geplakt waarmee duide lijk wordt gemaakt dat men geen ongevraagd reclamedrukwerk wil ontvangen maar wel huis-aan- huis bladen. De verspreiding ge schiedt gelijk met die van de Texelse telefoongids 1997. Het gemeentebestuur reageert daar mee positief op een verzoek van de Vereniging Milieudefensie Die gaat W dag verruilde TC-joumalist Joop Timets uit Den Hoorn zijn pen 'n voor een ring, die hij behoed- m aan de vinger schoof van zijn ld Gitta Witte. Conform zijn rijfstijl, bouwde de verslaggever izijn huwelijk de nodige spanning op. Rommets belandde namelijk kort voor de plechtigheid hals over kop in het ziekenhuis om er. nét op tijd voor de huwelijksvoltrekking, uit te worden ontslagen. Het bruidspaar werd op het bordes van het raadhuis opgewacht door een erehaag van pupillen van ZDH. de vereniging waarvoor de bruidegom het secreta riaat VerVUlt. iFoio Gerard Trrmoman! Net als andere Texelse toneel verenigingen kampt 't Amateurtje in De Waal met problemen, maar gebrek aan belangstelling voor de prestaties van deze club is er niet. Dat bleek zaterdag weer eens toen de uitvoering van de klucht „Vakantieleed op Myconos" meer dan 200 bezoekers trok, waaron der de bijna 96-jarige Sijp van Egmond, de oudste inwoner van De Waal. Dat publiek komt niet alleen af op de culturele geneugten die zo'n voorstel ling (soms) biedt maar voor de avond als geheel, dus inclusief de pauze waarin je met Jan en Alleman kunt bijpraten, het bal na afloop en niet te vergeten de verloting. Texelse jongelui die volgend jaar lustus in Kenya deelnemen aan ibouwproject, gaan zaterdag weer )en Burg langs de deur. Net .als weken geleden halen ze lege liegeldflessen en buitenlands itgeld op. Ook waardepunten van iwe Egberts zijn welkom Vanaf 00 uur bestrijkt de groep de wij ten oosten van de lijn lerstraat-Elemert. Het westelijke 'leverde ƒ1 600,- en 50.000 DE- nen op. „Een goede start", aldus amsator Fer van Tatenhove Het G-team was zaterdag niet opge wassen tegen koploper HIS uit Haarlem. De Texelaars werden met 3-1 naar huis gestuurd De Texelse goal kwam op naam van Ruud Heuving, die scoorde op aangeven van Anton Staal. De tegentreffer viel uit een penalty, die overigens vol gens het G-team tegen de paal weg- ketste. Omzettingen in het team pakten na rust ongelukkig uit, zodat de Texelaars nog twee goals om de oren kregen Incident tijdens de traditionele verloting na afloop van de voor stelling van 't Amateurtje: per ongeluk werd de kostbare echt- lederen pet van dorpsgenoot Gert Coevert verloot. Gert zat ..skrep" op de voorste rij naast andere krasse Waalder senioren en had zijn pet neergelegd op de tafel waarop ook de prijzen van de verloting waren uitgestald. De man die de verloting regelde zag de pet aan voor een prijs zodat het kon gebeuren dat iemand die pet won en ermee vandoor zou gaan. Coevert wilde zijn hoofd deksel echter persé terug. Tegen betaling van een fles Kleintje van Gert was de eerlijke winnaar bereid de pet af te staan zij bieden is ver beneden de maat, tot schrik van ambtenaar Jan Maarse die met vrouw Marie en onnozele zoon Leo een welverdiende vakan tie komen doorbrengen. Kort daarop melden zich ook bloemkweker Eduard Buis met vrouw Ageeth en fraaie dochter Ricky Ze maken aan spraak op dezelfde caravan Dubbel verhuurd? Nee, Jan Maarse is naar het verkeerde eiland gekomen. Er wordt echter een deal gemaakt: allen blijven maar schikken wat in. Dit verhaal met deze personages biedt mogelijkheden te over voor een geinig stuk. maar de schrijver heeft het blijkbaar ingewikkelder en on waarschijnlijker willen maken door er nog een rare figuur aan toe te voe gen: dokter Vogelstrauss die beide logerende families onder hypnose brengt en van hun kostbaarheden berooft. Natuurlijk is het end goed en vallen de nodige aspirant-partners elkaar in de armen. Vlot Jo Zoetelief was er mede dankzij dikke gouden halsketting en vette krulsnor aardig in geslaagd om ge stalte te geven aan het penosetype dat hij als campingbeheerder Dennis moest zijn. Daarbij speelde hij be hoorlijk. wat ook geldt voor Janke Daalder als zijn vrouw Rita. Door zijn joviale mimiek en rondbor stige manier van praten deed Dirk Roeper alles behalve aan een amb tenaar denken. Toch moest hij daar voor doorgaan in dit stuk en dat was even wennen Overigens was Roe per best op dreef in een vrij lange rol die moeilijker was dan hij leek. Nog overtuigender was Riet Crezee als zijn vrouw Marie: overwegend goed en af en toe zelfs héél goed spel. Richard Eelman zouden we niet graag hebben gemist in dit stuk. Als de onnozele zoon Leo Maarse die op 27-jarige leeftijd zijn eerste onbehol pen schreden op het liefdespad zet en zich overigens bezig houdt met vlinders vangen, was hij een prach tige karikatuur. Jos Witte moest zich als bloem kweker Eduard Buis een beetje sul lig gedragen, onder de plak van zijn vrouw. Dat ging hem goed af, waar bij in aanmerking moet worden ge nomen dat deze rol aanvankelijk door een ander zou worden gespeeld Die viel een maand geleden uit zodat Witte de rol in korte tijd onder de knie moest krijgen De rol van de dominante Ageeth Buis was in prima handen bij Jolanda Legierse Ze zette een krengig type neer en acteerde niet alleen vlot maar met opmerkelijk veel nuance Ze zorgde voor dynamiek, dus flinke verschillen in volume en mimiek op de juiste momenten en met voldoen de vaart. Ze stak daarmee gunstig af bij de meeste andere mede spelenden Een klucht komt pas goed tot zijn recht als hij flitsend snel wordt gespeeld. Debuut Toen Jofry van der Kooi (als doch ter Ricky Buis) voor het voetlicht verscheen werd het even onrustig in de zaal Die mooie meid was met eerder op het toneel van De Wiele waal gesignaleerd En van welke ervan uit dat veel ongeadresseerd reclamedrukwerk dat via de brieven bus in huis komt, vaak ongelezen wordt weggegooid of bij het oud pa pier gedaan Dat is slecht voor het milieu en de betreffende reclame maker schiet er ook weinig mee op. Genoemde sticker is al jaren in om loop en siert ook menig brievenbus op Texel. Het gemeentebestuur wil er nu echter nog eens de aandacht op vestigen, wat mogelijk leidt tot aanzienlijke uitbreiding van het aan tal „weigeraars". Naast de genoemde Nee Ja-sticker bestaat ook een Nee Nee-sticker, waarmee te kennen wordt gegeven dat men geen enkel ongeadresseerd drukwerk wil ontvangen, dus ook geen kranten Aan de Nee Ja-sticker blijkt echter verreweg de meeste behoefte te bestaan, zodat alleen die gratis wordt verspreid. Wie Nee Nee stickers nodig heeft, kan deze afha len bij de gemeentelijke afdeling Milieubeheer, kamer 2.05 in de hoog ste verdieping van het raadhuis. Naast ongeadresseerd reclame drukwerk wordt tegenwoordig ook veel drukwerk verspreid dat wel van naam en adres is voorzien. Wie ook dat met wil hebben, moet een kaartje schrijven naar de reclamebranche organisatie DMSA, Antwoord nummer 666. 1000 TL Amsterdam. Daarin moet staan dat men geen geadresseerd reclamedrukwerk wil Van der Kooi was dat er ien7 Jofry maakte inderdaad haar toneeldebuut en bracht het er veelbelovend af. Eigenlijk was de leestoon waarmee zij soms haar tekst bracht het enige dat eraan schortte, een kwestie van ontspanning en zelfvertrouwen Olaf Witte tenslotte moest gestalte gegeven aan de zonderlinge en toch misdadige dokter Vogelstrauss. Dat lukte best. al maakte het voor het verloop van het stuk niet zoveel uit wat hij ervan maakte. Olaf bleek het half-Duits uitstekend te beheersen wat het kolderieke effect nog ver sterkte. 't Amateurtje had niet alle rollen van dit stuk uit eigen gelederen kunnen bezetten Gastspelers waren Janke Daalder en Jolanda Legierse, die waren geleend van De Duinkanters uit De Koog, De regie was in handen van Hetty Beijert. souffleuse was Thea Hin en de grime was verzorgd door Brenda Vermue en Corina Witte. Jan en Richard Eelman en Bert Keijser had den het decor getimmerd en voor licht en geluidseffecten gezorgd. Aan het slot van de avond had voorzitter Henk Tjepkema ook een bloemetje voor Pia en Chris, als blijk van er kentelijkheid voor de prima wijze waarop zij dorpshuis De Wielewaal beheren. hebben en dat men op de Antwoord nummer 666-lijst geplaatst wil wor den. Natuurlijk moet daarbij naam adres, postcode en plaats worden vermeld. Na vijf jaar of bij verhuizing moet het verzoek worden herhaald. Met de gemeentelijke verstrekking van de Nee Ja-stickers over alle 5200 adressen op Texel is totaal nog geen f2000.- gemoeid. Tegen ZAP uit Anna Paulowna hebben de basketballers van De Mareis zaterdag uitgehaald. In de Helderse sporthal walsten de Texelaars hun tegenstanders plat: 68-35. ZAP is altijd een geduchte tegen stander. verzorgde spelopbouw, goede schutters en sterke centers. Van dit alles was zaterdag niets te merken. In de nieuwe, door EurOase gesponsorde shirts en voor de ca mera van TV Texel speelde De Mareis een „wereldpartij". Mede dankzij guard Erik Heyenk, die het spel goed temporiseerde, liep het Texelse team al snel over de tegen partij heen. Via tussenstanden als 19-6. 28-17, 56-27 werd ZAP in de J vernieling gespeeld. Alles lukte, afstandsschoten, drives naar de bucket en listige passes over de verdediging. In deze vorm kan De Mareis meedingen naar de kop positie. Zondag zendt TV Texel de beelden uit. Statistiek: Martin Koenen 27 punten, Erik Heyenk 14, Albert ten Wolde 14, Eric Venneker 10, Jaap de Wijk 3. Programma zaterdag 23 november: Sportlaan Den Helder 18 00 uur Mareis (h)-Schoorl VERVOLG VAN PAGINA 1 ziet ernaar uit dat ook de Her- mde gemeenten Oosterend, feschild en De Cocksdorp/ 'land (de „waddengemeen- volgend jaar zullen fuseren. situatie lijkt sterk op die van de vormde gemeenten Waal, Koog Den Hoorn die inmiddels defini te! samengaan hebben besloten, ingnjkste verschil is echter dat «addengemeenten elke zondag st zullen blijven houden in elk de drie kerkgebouwen, sn licht werd vrijdagavond gege- in een gezamenlijke vergadering de drie kerkeraden De zaak tl nu in handen gegeven van de Iris. Is het begin van de tachtiger ja- tebben de drie gemeenten al een «nenlijke predikant, de laatste sdat ds Evert- Jan Vledder. Ver was er samenwerking bij geza- '|ke diensten. De drie gemeenten tellen samen ruim duizend leden. Velen van hen hechten waarde aan de eigen identi teit van hun eigen kerk gemeenschap, maar daar staat te genover dat drie aparte gemeenten (met even zovele kerkenraads- en moderamenvergaderingen) naar ver- hdudmg veel tijd en werk vragen Vooral van de predikant, die deze tijd anders kan besteden, zoals aan pastoraal werk Wanneer het allemaal doorgaat zul len alle zittende leden van de huidige drie kerkeraden de kerkeraad van de nieuwe gemeente vormen. Later wordt bezien of tot mogelijke afslanking wordt overgegaan. In elk geval zullen de drie dorpen in de kerkeraad vertegenwoordigd blijven, ongeveer volgens de opzet die ook door Waal, Koog en Den Hoorn is gekozen. Tja Wat moet je zeggen van een stuk als „Vakantieleed op Myconos"7 Eigen lijk was het niks, zelfs als in aanmer king wordt genomen dat het om pretentieloos vermaak ging. Het was allemaal net even te gezocht, te flauw en te langdradig om echt leuk te zijn. Dat het merendeel van de toeschouwers zich toch kostelijk vermaakte was dan ook minder de verdienste van schrijver Henk Hof man dan de opmerkelijke inzet van de Waalder amateurs, die lekker de beest uithingen. Onder degenen in de zaal die hou den van een echt toneelstuk gingen echter stemmen op voor weer eens een ouderwets drama, ook wel levensstuk genoemd, waarin je als serieuze speler toch wat meer kwijt kunt. Verhaal De nogal geldbeluste Dennis en Rita beheren een recreatieterrein op een Grieks eiland. De accommodatie die Scène uil ..Vakantie/eed op Myconos". Van links naar rechts Richard Eelman, Riet Crezee, Dirk Roeper. Jolanda Leoierse en lmfnr i/an dor ISmmi Jofry van der Kooi. (Foto Harry tjo Graaf) al, want er is nu ook al sprake van uitwisseling Ze memoreert tevens de „stoelendans" die onlangs heeft plaatsgevonden Door de netwerkvorming kan het to tale personeelsbestand op de Texelse scholen in stand worden gehouden. Ontstaan vacatures door natuurlijk verloop (Texel heeft gemid deld veel onderwijzers op leeftijd). dan zal worden gekeken hoe deze kunnen worden ingevuld. Huiswerk De vraag wanneer het rijk overgaat 1 tot decentralisatie, ontlokt de wet houder een lach. Tja, dat weten wij ook niet Het zóu 1 augustus 1998 worden, maar de Tweede Kamer is het niet eens met de schaalver grotingsplannen, dus staatssecreta ris Netelenbos moet haar huiswerk overdoen." Nel Eelman is daar eigen- 1 lijk wel blij om. „Ik zie niets in schaalvergroting naar 2000 leerlin gen. Ik voorspel dat over enkele ja ren alles weer wordt terugedraaid naar kleinere eenheden, Je ziet dat nu al in Amerika." Ze noemt de grote afstand en onoverzichtelijkheid als nadelen van grote, samengevoegde onderwijsinstellingen „Het werkt toch niet als ergens ver van een school achter een bureau plannen worden verzonnen, die misschien helemaal niet werkbaar zijn in de praktijk? Wij willen de lijnen kort houden." Sollicitatie Als de politiek instemt met de netwerkvorming (na advisering door de commissie beslist de raad in de- cember over het plan) wordt deze op Texel ingevoerd na de zomervakan tie van volgend jaar Voor de directeurspost volgt een open solli- citatie in januari. Deze persoon mag geen binding hebben met een school. Schoolleiders mogen wel meedingen, maar moeten dan hun huidige functie opgeven.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5