Vernieuwd NBC stelt zich „pro-actief" op Skatepark voldoet i aan verwachtingen Driekwart huurders tevreden over huis Delegatie provincie bekijkt natuurbeheer uk Aanpassingen nodig, maar: Enquête bewonersvereniging: TEXELSE^ coURANT Wat ik zeggen wou.. De Lindeboom Wat ik zeggen wou... Recht van inspraak Wat zeggen wou... Verkeersdrempels Zelf spuiten bij jeugdbrandweer Bijzondere zwam op Texel gevonden Lasershow start volgend tijdperk DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 Uneven on lezers llintr Het skatepark voorzien in een behoefte. (Volgens wethouder Schilling zijn de Verkeersdrempels juist bedoeld voor idie mensen die ze als hinderlijke (ervaren. waarbij hij verwees naar "ondergetekende. Ook de heer (Schilling insinueert hiermee dat ik ;mij schuldig maak aan onverant woord rijgedrag in het verkeer. Dit nu ivind ik een uiterst bedenkelijke insi nuatie, een man in zijn functie on- •waardig. Als de heer Schilling meent (kritiek te moeten uitoefenen op mijn •rijgedrag, zal hij daarvoor met con crete bewijzen moeten komen. En jals hij dit met kan. doet hij er verstan- jdig aan zich van dit soort uitlatingen Je onthouden. Overigens betreur ik -het dat ook dé heer Schilling apert weigert aandacht te besteden aan de ■opbouwende suggesties die ik wel degelijk heb gedaan en die van iets meer visie getuigen van het domweg plaatsen van obstakels J A. Does. Oosterend. Rr-^*Kn vin lezer» Buitm craiv'n1^h|Khtr«J ran d* f,1*-fa Voor de bezwaarmakers van de Witte Kruislaan zijn de druiven erg zuur Als je ook na zoveel tam-tam geen been aan de grond hebt gekre gen, is dat kennelijk frustrerend. Hun ingezonden stuk in de Texelse Cou rant van 15 november j.l. ademt de sfeer dat de gemeenschap blij mag zijn met zulke oplettende inwoners Wat ze met hun bezwaar uiteindelijk hebben bereikt, is dat ze zichzelf te kijk hebben gezet en dat de werke lijk betrokkenen flinke financiële schade hebben geleden Hoe kun je nu ook maar veronderstellen dat je met een subjectief begrip als „met mooi" een kans zou maken om in het gelijk te worden gesteld Ik zou de bezwaarmakers willen adviseren eens een korte wandeling te maken in hun eigen straat en dan eens goed te kijken naar de huizen die daar staan. De verscheidenheid is enorm, van zeer oud tot modern Wat nou „mooi", het zijn goede hui zen waar mensen waarschijnlijk heel prettig wonen. Dat de wet de moge lijkheid tot inspraak biedt, is uiteraard fantastisch, maar we moeten wel selectief van dat recht gebruik ma ken. De opdrachtgevers en ontwerpers van de nieuwe „Texelse Rede" zien de bui al hangen en hebben de om wonenden al benaderd, zo wordt in het onderhavige ingezonden stuk met trots meegedeeld. Ik hoop van ganser hade dat eventuele bezwa ren in de toekomst meer hout snij den. Het gaat tenslotte om het bou wen van woningen, daar zijn er nog veel te weinig van en ze kosten zon der onnodig oponthoud al genoeg. Bad Siemeling, Den Burg. huurders liet zich tevreden uit over de huidige woonsituatie Ontevreden huurders vonden de woning te klein of de onderhoudstoestand te slecht. Bijna tien procent van de huurders is van plan binnen een periode van drie jaar te verhuizen. Dit betreft met name huurders tot 45 jaar en 65- plussers De jongeren wensen vooral een koopwoning en de ouderen een seniorenwoning. De meeste mensen willen het liefst binnen de eigen wijk verhuizen Wonen in het noordwes telijk en zuidwestelijk deel van Den Burg blijkt het meest populair, de buitendorpen het minst In ruim der tig procent van de huizen van de Woningstichting woont één persoon Gemiddeld wonen er 2,2 mensen in een huis. De bewoners zijn over het algemeen tevreden over de dienst verlening door de Woningstichting en de onderhoudstoestand van de hui zen. Oudere huurders waarderen de dienstverlening meer dan de jongere. Over de voorlichting en woning toewijzing is men minder tevreden. Ruim zeventig procent van de huur ders vindt het goed dat er een bewonersvereniging is, terwijl zes tien procent vindt dat die meer van zich moet laten horen. De Woningstichting zal de resultaten van de enquête met de bewoners raad bespreken en benutten voor toekomstig beleid Inmiddels heeft de directie contact gehad met het college over eventuele aanpassing van het toewijzingsbeleid. Ondanks een lijst van wensen ten aanzien van attributen en onder- houd voldoet het skatepark op de oude Deucebanen aan de ver wachtingen van de jeugd. Niet alle omwonenden zijn blij met het ini- tiatief. maar het college vindt hun j bezwaren niet zwaarwichtig ge- noeg om het experiment te stop pen. Morgen komt het skatepark aan de orde in de raadscommissie ;voor welzijnsbeleid. 'in augustus opende wethouder (Eelman de .jongeren ontmoetings- •plaats" met een graffity-handteke- jning. Een tussentijdse evaluatie deert dat de rolschaatsbaan veelvul- dig wordt gebruikt door de jeugd en (duidelijk in een behoefte voorziet. (Zelfs nu het weer het laat afweten Jzijn nog regelmatig jongeren op de (oude tennisbanen te vinden, met (name in de kiosk. („De ligging is ideaal, precies tussen •de OSG en het centrum van Den Altijd al brandweerman (of - vrouw) willen worden? Dat kan zaterdag tijdens een open dag van (de jeugdbrandweer. Publiek mag (zelf spuiten en een rondje mee in (een echte brandweerwagen. •De jeugdbrandweer demonstreert (hun kunnen tussen 14 00 en 16 00 tuur op het terrein van Gemeente- jwerken aan de Reyer Keijserstraat. ;Er zijn twee groepen, van 11-14 jaar •en van 15-17 jaar. Ze tonen hun (vaardigheden in een parcours, dat ze •ook moeten afleggen tijdens wedstrij- (den aan de overkant Ook de vrijwillige brandweer is aan wezig De spuitgasten demonstreren Jtoe hulpverlening in zijn werk gaat. Hierbij zal een sloopwagen vakkun dig worden opengeknipt. JHet doel van de open dag is ledenwerving. De jeugdbrandweer J<an nieuwe aanwas goed gebruiken, lid worden kan in het jaar dat een 3<ind 11 wordt Burg", aldus jeugdwerkster Carla Schrama. „De baan is niet groot, maar voldoet. Alleen de bodem is een probleem." De tennisbaan is voorzien van een korrelig soort as falt dat na regen lang nat en dus glad blijft. Bovendien is het asfalt op en kele plaatsen beschadigd. „Een betonbodem zou veiliger en beter bruikbaar zijn. We stellen voor om daar een deel van ons resterende krediet voor aan te wenden. We schatten dat het zo'n ƒ25.000,- kost." Klachten De jongeren hebben meer wensen, onder andere ten aanzien van de toestellen, die ze gebruiken bij het skaten Daarnaast is de oude „ramp" te klem en kapot. Reparatie zal zo'n 600,- vergen. Bij de jeugdwerkster zijn geen nega tieve reacties van omwonenden bmnegekomen, maar bij de ge meente wel. De buurtbewoners zijn ter gelegenheid van de evaluatie gevraagd wat ze van de skatebaan vonden. Geluidsoverlast door radio's en gebonk door het gebruik van de toestellen wordt door twee bewoonsters en een echtpaar opge voerd Eén omwonende is onlangs overleden en de erfgenamen vrezen waardedaling van het te verkopen huis door de aanwezigheid van het skatepark. Zij eisen dat'het experi ment, dat nog tot de zomer loopt, wordt stopgezet Carla Schrama wil de geluidsoverlast aanpakken door de buurtbewoners een kaartje te geven met telefoon nummers. „Als ze klachten hebben kunnen ze bellen naar het skatepark. de beheerder of naar mij. Dan wordt actie ondernomen. En in het uiterste geval kan ook de politie worden ge beld Ook het college vindt dat bij overlast de geldende regels moeten worden gehanteerd. Huurders van de Woningstichting zijn in meerderheid tevreden met hun huis. Dat is gebleken uit een enquête van de bewoners vereniging waarop 58,6 procent van de huurders heeft gereageerd. De resultaten presenteerde direc teur Jan van Andel woensdag avond tijdens de jubileum vergadering in De Witte Burcht. Ruim driekwart van de circa 950 Piel Arensman van de Bewonersvereniging schenkt Ed Moo/en. vice-voorzitter van de lubllerende Woningstichting, namens de bewoners een schilderij van Harrle Tielemans. (Folo Gerard Timmerman De commissie Natuur, Landschap en Openluchtrecreatie (NLO) van de provincie Noordholland bracht vrijdag een uitgebreid werkbe zoek aan Texel. Behalve staten leden waren ook provincie-ambte naren van de partij. Zij bekeken de effecten van natuurbeheer in de praktijk. De delegatie sprak van „een zeer nuttige dag Onder een strak blauwe hemel lag het Gouden Boltje er prachtig bij; betere omstandigheden voor een oriënterend bezoek kon de commis sie zich met wensen. Onder leiding van Staatsbosbeheer (SBB) bekeek het gezelschap het eiland per bus. 's Morgens trad burgemeester W. van Rappard op als gastheer, de rest van de dag zorgden SBB-medewer- kers Piet Postma en Erik van der Spek voor tekst en uitleg Naast commissievoorzitter mevr drs Barbara van Beijma-van Dam was ook gedeputeerde mevr mr. Frida van Diepen-Oost van de partij. Hoewel SBB hierover wel informatie had verschaft, was de op handen zijnde aanwijzing van de duinen als EcoMare-bioloog Arthur Ooster- baart heeft in het bos aan de Rozendijk een grote sponszwam (Sparassis crispa) ontdekt Deze paddestoel met een bijzon der uiterlijk komt in oost en zuid Nederland wel vrij algemeen voor. maar is zeldzaam in het westen Op Texel is hij nooit eerder gevonden De koraalzwam-achtige ziet er uit als een ouderwetse bad- spons, opgebouwd uit vele gril lig gevormde kraakbeenachtige flapjes. De geelbruine eetbare paddestoel heeft een voorliefde voor oude, afgestorven naald houtstronken Nationaal Park geen reden voor het bezoek. De commissie NLO heeft daarin geen adviserende taak. Speciale aandacht was er wèl voor het agrarisch natuurbeheer in de ter reinen van Staatsbosbeheer, 's Mid dags werd in Eierland gestopt bij duinboer Hans Stark, wiens koeien en schapen in De Nederlanden, De Muy en De Slufter grazen. Stark gaf de commissie zijn mening over de resultaten van deze vorm van be heer. Hij toonde zich overwegend positief, maar volgens hem was de stand van de broedvogels niet merk baar toegenomen door het beheer en kampte hij met explosieve groei van stekels Verscheidene commissieleden ver baasden zich over de vergaande betrokkenheid van SBB bij dit agra risch natuurbeheer. „Het opende sommigen de ogen", aldus voor lichter Rienk van der Veen De commissieleden en ambtenaren ge noten vervolgens van een wandeling door De Muy en De Slufter, waarbij onderweg als typisch Tessels inter mezzo nog een verwenteld schaap overeind werd gezet. Donderdag bestond hotel „de Linrt boom" 100 jaar Tijdens de recepj onthulde de burgemeester een sch derij dat door Christa Wortel uit 0 Koog op voortreffelijke wijze na- een pentekening uit 1842 werdve vaardigd. Op dit schilderij staan j Waag, het oude Raadhuis uit 161 en het Schoutshuis Boven de i gang van het Schoutshuis staal muurankers 16.1, het derde cift gaat schuil achter gebladerte R< bij mij de vraag: hoe oud is li Schoutshuis7 Bij de bouw van f< Raadhuis in 1611 stond het er ut niet; de grond werd (bij wijze va subsidie) door de Rekenkamer va West-Friesland geschonken, ov belendingen werd met gesprake De eerste steen van het raadhu werd gelegd eind augustus 1611 na afloop van de plechtigheid digde secretaris Clouck de gastenb hem thuis: „Binnen Burch, tegen over die kerek, daer waer die wild man vuijthangt", dus Binnenburg 5i De (mij) oudst bekende inwonerslj van Texel stamt uit 1622. In deze lij vinden we direct na de twr „schoutendienders", die bij hem woonden. Schout Cornells van Nee Enkele nummers verder woonf ,,gemeente"-secretaris Jacs Gerritsz Breek en nog wat numms verder Claes Clae Laeckencooper. Breek zou best N huis van zijn voorganger gekod kunnen hebben en dus op Binne burg 5 of 7 kunnen wonen. De zoo van Claes, Jan Clae Laeckencooper, alias Goutsbergh bouwde in 1641 de „Goudsberj Binnenburg 15. Volgens mij woont de schout dus toen al in het bekeni Schoutshuis en het op de teken» ontbrekende cijfer moet een 2 ziji Als bovenstaande veronderstelt juist is Werd het Schoutshuis bouwd in 1621De oudste delen, de (dieven)kelder, zouden dan jaar oud zijn De mooie poort-acht» toegangsdeur is waarschijnlijk 1666; toen liet Schout Hendrik Gooijer (zijn portret hangt in Gemeente-archief) de voorgev veranderen. Karei van Emp Den Bui Statencommissie en ambtenaren luisteren bij een welland in De Muy naar de uitleg van boswachter Erik van der Spek. (Foto Frans Hopman) Werkvloer Na de pauze haalde management- trainer Jaap Bron beide Arbo-heren, die met de laatste boot waren ver trokken, onmiddellijk onderuit. „Als ie op de werkvloer lekker met elkaar omgaat, heb je helemaal geen Arbo nodig", stelde hij met instemming van velen in de zaal. In een komi sche one-manshow hield Bron een hevig pleidooi voor „people manage ment' betere resultaten behalen door medewerkers te stimuleren en te motiveren Ook haalde hij zijn stokpaardje „klantgericht hande len", dat hij eerder al tijdens een NBC-avond in hotel Opduin bereed, van stal. Met enorme knallen en lichtflitsen als besluit van een spectaculaire lasershow werd gisteravond in Krim-theater De Kiekendief de nieuwe naam en huisstijl van NBC onthuld. Het accountantskantoor uit Den Burg heet voortaan NBC Eelman Partners. Grondlegger Wim Eelman heeft in de directie versterking gekregen van de al ruim 20 jaar bij NBC werkzame Marius Kikkert, die sinds vorig jaar ook mede-aandeelhouder is. Het sterk gegroeide bedrijf hoopt hiermee een nieuwe levensfase in te luiden. Modernisering van de entree van het kantoorpand aan de Keesomlaan is de volgende stap. Zo'n 300 belangstellenden uit het Texelse bedrijfsleven woonden gis teren de „ondernemersavond" bij Zij kregen een gevarieerd programma voorgeschoteld, met als trekpleister Ed Nijpels De voormalige minister en burgemeester van Breda voerde het woord in zijn huidige functie als president-directeur van de landelijke Arbo-dienst De Twaalf Provinciën. Vlot besprak Nijpels het thema „De terugtredende overheid", toegespitst op de gevolgen voor zakelijk Neder land. „Privatisering van o a de ziek tewet is geen bedreiging, maar schept kansen voor ondernemers", concludeerde Nijpels. Directeur Sterk van de regio Zaandam/Alkmaar zette vervolgens uiteen hoe een (zijn) Arbo-dienst de ondernemer kan bijstaan. Een alge meen betoog, waarbij helaas niet werd ingegaan op de Texelse situa tie. -1- ;y :.V; b&jSlÊP' Marius Kikkert (links) en Wim Eelman met de paraplu's, die alle gasten gisteravond als symbolisch relatiegeschenk meekregen Erop staat het nieuwe logo. Ook het kantoorgebouw ondergaat een verandering: de entree wordt binnenkort drastisch verfraaid (Foto Frons W* teren om verder te komen. Maarj kunt ook het bedrijf laten m groeien. Wij kiezen daarom voor breiding van activiteiten op Texel i in de kop van Noordholland." Eigen kwef Het is niet mogelijk om alle soorti specialisten zelf in huis te hebbe De Texelse NBC maakt daarom bruik van de organisal Compendium in Utrecht, een m werk van bedrijfsadviseurs dat do NBC Nederland is opgezet. Eelma zoon Willem, die daaraan is verbo den als communicatie- en PR-de kundige, verzorgde de show van gi teravond. Eelman en Kikked sluiten niet uitd zich in de „eigen kweek" toekof stige directieleden bevinds Kikkert, die in 1974 als jong broei op het kantoor kwam, is daar zelf et voorbeeld van In elk geval trachte zij de kwaliteit van de medewerke voortdurend op te schroeven. „W hier werkt moet z'n leven lang oi sussen volgen. Voor je het wef loop ie achter." Zelf is Eelman van plan binnen jaar terug te treden. Een dat» noemt hij niet „Zodra de organist tie er klaar voor is." De eerste sli is nu gezet. „Vroegtijdige bedr sopvolging is een item dat wij vei vuldig met relaties bespreken zou wel erg ongeloofwaardig overt men als we dat zelf niet goed zo den regelen." Een goed voorbeeld van dit laatste was volgens hem de enquete die NBC onder haarclienten hield Daar uit kwam naar voren dat NBC nogal intern was gericht, in te weinig branches was gespecialiseerd en zich passief opstelde „NBC heeft daar goed naar geluisterd", aldus Bron. „Het kantoor speelt nu beter in op de wensen van de klant en stelt zich veel actiever op Adviestaak „Pro-actief", noemen ze dat bij NBC Eelman Partners: klanten met gerichte informatie benaderen voor dat ze daar zelf om vragen. Het nieuwe groen-blauwe logo in de vorm van een kompasnaald („richting geven") haakt daar op in. De advi serende taak is in de loop der jaren steeds belangrijker geworden De accountant is allang niet meer alleen controleur en opsteller van jaar rekeningen, maar heeft zich sterk ontwikkeld als bedrijfsadviseur. Wim Eelman herinnert zich hoe hij bijna 25 jaar geleden aan de Witte- kruislaan in Den Burg begon met vier assistenten. „Alles gebeurde hand matig met behulp van een tel machine Een klant handelde ik van begin tot eind zelf af. op het uittikken van het rapport na. Adviseren ge beurde wel, maar in beperkte mate. Ondernemerschap was in die dagen eenvoudiger, minder papieren romp slomp. Daarnaast deed men niets met de cijfers Die werden alleen geproduceerd voor de fiscus met als doel zo weinig mogelijk belasting te betalen Tegenwoordig wordt het bedrijfsbeleid gemaakt en bijge stuurd aan de hand van cijfers." Regio De toenmalige Boekhoudcentrale verhuisde later naar de Binnenburg verhuisde en is sinds 1981 aan de Keesomlaan gevestigd. De huidige NBC telt circa veertig medewerkers, verdeeld over vestigingen in Den Burg en Den Oever. Het einde van die groei is nog niet in zicht, aldus de directeuren Eelman (52) en Kikkert (44) Verder groeien in de regio is volgens hen nodig om méér deskundigheid binnen het bedrijf te halen en te hou den. NBC heeft diverse jonge mede werkers met een HBO-opleidmg aan getrokken. „Die jonge knapen krijgen almeer body. Op een gege ven moment zullen ze willen sollici-

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 8