Cjrocn cZwartjJexels in het harL, „Komen we over zoals we willen overkomen?' ft Burgemeester daagt horeca uit Tekenfoutje geen sta in de weg windmolens Fietsers hebben geen tijd om te jutten Reiniging vetvangers in particuliere handen? Jonge spuitgasten spelen met vuur Weer auto in sloot Laagwaalderweg Horeca vindt de gemeente te duur Inbraakpoging: groot alarm Stiekema: gemeente moet meebetalen aan Groeneplaats VERDER TVT IN DIT i\|ummer SVC komt los in tweede bedrijf 2 Zang van topklasse door Byzantijns koor 2 Groen licht galerie 3 Rentenaar: 60 jaar huwelijk en bedrijf 5 •o- Texel'94 ruim aan de leiding 7 Speeltuintje bij nieuwe huizen Alarmsirenes volgende week in gebruik Fiets weg TEXELSE^COliRANT UJim fTlets drogistery Attence Gedeputeerde van N-H Bob Verburg IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11136 DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS 30NNEMENTSPRIJS /54.55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 (Vat gij wilt dat u geschiedt, onthoud dat ook een ander et". Met deze variant op een bekend spreekwoord pro- serde burgemeester Van Rappard gisteravond de horeca in spiegel voor te houden wat betreft de wijze waarop met isten op Texel wordt omgegaan. In een praatje na afloop in de najaarsvergadering van de Texelse horeca-afdeling elde hij zich bewust uitdagend op met de bedoeling om jor een overtrokken zwart-wit tekening de sector aan het nken te zetten. ndat hij de nadruk legde op enkele rsoonlijke negatieve ervaringen am zijn betoog bij menige toehoor- nogal schokkend over Hij agde in zijn opzet, zo bleek uit de acties die vooral na afloop in onder- je gesprekken loskwamen. Men elde zich inderdaad uitgedaagd. Knap éénzijdig burgemeester sprak op puur per- •onlijke titel en schuwde de overdrij- g niet bij het lanceren van zijn vdschap. Kern van het betoog: es met zelfgenoegzaam want aan gastvriendelijke mentaliteit die het drijfsleven moet hebben, valt nog een en ander te verbeteren. Dat vermaan was dus vooral bedoeld voor de horecasector, die onder meer het verwijt kreeg „knap éénzijdig" te zijn, teveel gericht op het type toerist dat prijs stelt op harde muziek en slo ten bier en nauwelijks op de koopkachtige oudere, rustige vakan tieganger die in een steen/olie ambi ance een goed glas wijn wil drinken. Undercover Van Rappard had enkele van zijn negatieve ervaringen onder meer opgedaan toen hij een paar keer „undercover in De Koog boodschap pen ging doen na een uitgebreide caravanvakantie in Frankrijk. Hij kreeg te maken met een uitzonderlijk n tekenfou» in het bestemmings in Buitengebied heeft de raads- cties er niet toe gebracht de lo- lie voor windmolens langs de k van polder Het Noorden af te jzen. Tegenstanders van de innen van energie-ondernemers non Vlaming en Nico Boersen epen de tekenfout vergeefs aan de raad alsnog op andere ge- ichten te brengen. ivaren vier verschillende plankaar- en vele jaren voor nodige om de ndmolens langs de dijk van polder it Noorden in het bestemmingsplan ■tengebied die plaats te geven, als in de tekst omschreven. Als de Dvincie akkoord gaat kunnen er in ti lijnopstelling maximaal vijftien idmolens worden geplaatst, waar- n Boersen en Vlaming er twee voor in rekening nemen. Aan welke kan- ivan de dijk het wordt is niet in het stemmingsplan vastgelegd, maar iststaat dat er maar aan één zijde ilens komen te staan. izien de talloze uren die de raads- rnmissie ruimtelijk en huisvestings- )eid al over de zaak had ge- libreerd, was het advies van ithouder Schilling om geen oude jumenten meer aan te voeren niet n dovemansoren gericht Bezwaar- iker Corne Stiehl-van der Vis her- lerde aan het advies van bureau anjewoud om tussen de Genteweg de Zwinweg geen molens te plaat- n in verband met het vliegverkeer •aar ook voor de vogels is het een tengewoon ongelukkige lokatie. ecies daar verzamelen zich mas- 's kievitten, zwanen, kransvogels koperwieken." Silhouet igens Cees Hin (CDA), wiens boer- rij aan de Ottersaat op circa 700 iter van de PEN-windmolens is legen, gaat dat argument met op. k zie daar massa's kievitten neer ijken." Ook Texels Belang, D66 en PvdA oordeelden dat er geen be wijs is dat de vogelstand schade on dervindt van de molens. De vergelijking met de ingepakte vuurtoren, waarmee bezwaarmaak- ster Maria van der Spek op het land schappelijk effect wees, was volgens de raadsleden uit de lucht gegrepen. „Een heel ander silhouet", consta teerde Pieter de Groot (D66). Volgens bezwaarmaker K. Kersting deugde de planologische procedure niet. „Hier wordt het bestemmings plan aangepast aan de artikel 19-pro- cedure om de molens van Boersen en Vlaming te plaatsen, terwijl het juist andersom hoort te gaan." Uitgezonderd Erna Eelman (VVD), die de molens als horizonvervuiling beschouwt, constateerde de andere fracties dat er geen nieuwe argumen ten naar voren waren gekomen, zo dat Schilling de bezwaren als „onge grond" kon afhameren. drukke supermarkt waar hij een num mertje moest trekken en in de rij moest staan. Hij zag hoe een Duitse toerist extreem veel moest betalen voor een stuk meloen. De man kreeg een grote bek toen hij een aanmer king maakte. Toen de burgemeester deed alsof hij zelf Duitser was en in een établisse ment wilde opbellen, werd hem een veelvoud van de werkelijke telefoon kosten in rekening gebracht. En toen hij na lang wachten op een terras de aandacht van de ober wilde trekken werd hem hard toegeroepen: „Ja ik zie je wel, hoor!". Eén nacht... Het pleit ook niet voor de gastvrijheid van Texel dat het zeer moeilijk is om voor één nacht verblijf te boeken De spreker had een clubje van acht men sen dat hij op bezoek kreeg getracht voor een nacht onder te brengen, maar het was met gelukt. Het gemeentelijke apparaat bleef niet buiten schot. Volgens Van Rappard wordt veel openbaar terrein ontsierd door zwerfvuil. „Dat moet worden op geruimd en dat mag geld kosten" Hij was niet enthousiast over de staat waarin gemeentelijke plantsoenen zich bevinden. Texel als bloembollen eiland zou daar moet zorgen voor bloeiende bolgewassen Punten van kritiek waren ook het verbranden van ruigte („niet gastvrij voor cara- patiënten") en de rommelige toestan den in particuliere tuinen en op boe renerven Vooral wat dat laatste be treft vond hij Texel duidelijk ongunstig afsteken bij ander platteland. Som mige erven staan vol met wagens, ploegen en andere werktuigen Remmende voorsprong Ettelijke keren zei Van Rappard tot zijn bedrukt kijkende toehoorders dat hij met wilde beweren dat het overal en bij iedereen op Texel mis is. Maar er is hier en daar kennelijk onvol doende aandacht voor noodzakelijke perfectie, mogelijk een gevolg van het feit dat het goed bereikbare Texel een buitengewoon aantrekkelijk gebied is met zeer vele mogelijkheden om te recreëren. Wat dat betreft heeft het eiland een voorsprong op andere vakantiegebieden, maar het is ook een remmende voorsprong Er is te Een lang lint van toerfietsers ploegde zich zondagochtend op hun mountainbikes een weg over het strand tussen De Koog en paal 17. Tijd om aangespoelde voorwerpen, zoals deze fraai gevormde boomtak, te jut ten gunden ze zich met Hoewel de passage langs de waterlijn ditmaal dankzij het vrij harde zand minder zwaar was dan anders, hadden de circa 200 deelnemers hun handen vol aan het door Toerclub Taxi 312000 uitgezette tra/eet Niet alleen de modderige bospaden, maar ook de licht opgevroren wegen vergden veel concentratie en stuurmanskunst (Foto Frans Hopman l Een rondje in de brandweerwagen, zelf de brandspuit vasthouden en kijken hoe een verongelukte auto wordt opengeknipt en een vlam menzee worden bestreden. De ac tiviteiten waren onderdeel van de open dag van de jeugdbrandweer, de kweekvijver van het vrijwillige korps, die zaterdag op het terrein van gemeentewerken werd gehou den. De in 1993 opgerichte jeugd brandweer Texel had met over be langstelling te klagen. De groep jon gens en meisjes van 11 tot en met 18 jaar houdt eens in de twee weken oefenavond, gaat op excursie en doet mee aan jeugdbrandweerwed- strijden. De junioren, van 11 tot en met 15 jaar, oefenen op een hindernisbanen en draaien voor een denkbeeldige brand hun hand niet om. De aspirantengroep, van 16 tot en met 18 jaar liet op de open dag zien een brand, die door middel van knetterkasten en vlammenborden was nagebootst, de baas te kunnen. Ze doofden de vlammen precies vol gens de regels. De jeugdbrandweer staat onder leiding van merendeels leden van de vrijwillige brandweer Texel. Ze geven theorieles, maar zet ten ook de oefeningen uit die de ploe gen moeten uitvoeren. Verder bege leiden ze de jeugd bij wedstrijden en andere activiteiten. weinig bereidheid om kritisch naar zichzelf te kijken. „De hardware is goed, de software kan beter". Toeristen kunnen ook elders aange naam terecht. De concurrentie van andere vakantiegebieden groeit met de dag. Er worden steeds meer fraaie bungalows gebouwd op allerlei loka- ties in het land. Tot een concurrent van hoge kwaliteit ontwikkelt zich ook de voormalige DDR Van Rappard gaf voorbeelden van te hoge prijzen in verhouding tot de ambiance en de service die er tegenover staat Moet kunnen De wellevendheid en beleefdheid van bedienende mensen laat soms te wensen over. De betrokkenen zelf vinden dat gemoedelijk en gezellig, kennelijk de mentaliteit die in de jaren zeventig opbloeide („Alles moest kunnen") maar er is een andere tijd begonnen „Dat zogenaamde jezelf zijn is egoïstisch. Het is nooit slecht om wellevend te zijn en iets aardigs te zeggen De burgemeester pleitte ook voor meer solidariteit van ondernemers onderling bij het streven naar een voor de gasten aangenaam klimaat, bijvoorbeeld door eensgezind bij te dragen een de dorpswacht van De Koog die is bedoeld om ongewenst gedrag op straat te voorkomen. Hij Lees verder pagina 2 Op de Laagwaalderweg is wederom een auto in de sloot geraakt Ditmaal werd de wagen bestuurd door een 25-jarige vrouw uit Oudeschild, die zondagmorgen rond 8.40 uur vanuit haar woonplaats op weg was naar De Waal. Doordat de weg glad was, raakte de auto in de slip en kwam in de sloot tot stilstand. De vrouw bleef ongedeerd, de auto raakte total loss. okwolken uit de juwelierszaak van «tin Tromp deden voorbijgangers srdag rond 23.00 uur de brandweer ien. Er leek echter niets aan de td binnen was een „mist-ma- ne" in werking getreden, die ver- td houdt met de alarminstallatie, ondernemer ontdekte echter dat "el degelijk een poging tot inbraak sgedaan. Sensoren hebben waar- iijnlijk beweging opgemerkt. „Die st-machine heb ik pas. Het is on- "uldig spul, maar beneemt éen intuele inbreker in no-time alle til. Het werkt dus goed", consta- fde Tromp, die zaterdag zelf snel plaatse was. De Texelse horecaondernemers zullen mogelijk een particulier be drijf in de arm nemen voor het rei nigen van hun vetafscheiders. Tot dusver is dat een taak van de ge meente, maar gebleken is dat het overkantse particuliere onderne ming vd Velde Riooltechniek 25 tot 40% goedkoper is. De zaak doet denken aan de.proble- men rond het ophalen van bedrijfs afval. De inzameling kwam uiteinde lijk voor een groot deel in handen kwam van het bedrijf Tatenhove. In de gisteravond gehouden jaarverga dering van de Texelse afdeling van Horeca Nederland deelde voorzitter Jook Nauta mee dat getracht zal wor den in dit nieuwe geval tot een har monieuze oplossing te komen, waar bij óf de gemeente óf het padiculiere bedrijf zal worden belast met het rei nigen van de vetafscheiders van alle bedrijven op basis van een collectief contract. Concrete voorstellen kon den nog niet aan de leden worden voorgelegd omdat de besprekingen met de gemeente nog gaande zijn. Nauta liet blijken oog te hebben voor het gemeentelijke belang dat is ge diend met een rendabele inzet van de betreffende apparatuur en mensen, wat mogelijk is door een zo groot mogelijk aantal klanten. Maar dan zal er wel wat met het tarief moeten ge beuren. Desgevraagd zei de voorzitter dat de gemeente een „ondoorzichtige ma nier van calculeren" toepast. Door met de voordeliger particuliere con current op de proppen te komen, wil het Horecabestuur stimuleren tot een „andere benadering". Aan de deskundigheid en bevoegd heid van vd Velde riooltechniek hoeft met te worden getwijfeld. Het bedrijf Lindeboom-exploitant Eddy Stiekema is enthousiast supporter van het „hersteld hart '-plan dat is bedoeld om het centrum van Den Burg weer gezellig te maken. Per brief heeft hij bestuur en leden van de Texelse horeca-afdeling opge roepen achter het plan te staan, in elk geval wat de grote lijnen be treft. Hij schreef dat de gemeente het plan financieel moet steunen en veroor deelde de opstelling van wethouder G Poster die gezegd heeft dat het de gemeente mets mag kosten. De door de Rabobank toegezegde financiële steun als voorbeeld stellend, sugge reerde hij dat de gemeente wat heeft goed te maken. Het is immers vooral het raadhuis („Bijlmer in het klem") dat de oorspronkelijke sfeer van het centrum heeft aangetast heeft een goede naam en hanteed 24 uur-service gedurende de hele week Dat laatste is in de Texelse situatie echter van betrekkelijke waarde. Als 's nachts in een spoedeisende situa tie een vetput moet worden leegge haald kan een overkants bedrijf er met onmiddellijk bij zijn. zo waar schuwde een der leden Nauta zei dat met dit risico terdege rekening zal worden gehouden bij het afwegen van voor- en nadelen. Horecabedrijven met keuken voorziening zijn verplicht een vetvanger te gebruiken. Met deze voorziening wordt het vet uit het afval water gehaald zodat dit geen verstop ping of andere problemen kan veroor zaken in het riool. Het afgescheiden vet moet regelmatig worden verwij derd. Bewoners van Wintergroen, Zee kraal en de Strijbosstraat in De Koog hebben de gemeente ge vraagd om een leeg terreintje in hun buurt in te mogen richten als speeltuintje. Dat vindt het college een goed plan. Er wordt 3000,- voor uitgegeven. Er is in De Koog één openbare speel plaats aan de Plevierstraat. Dat is echter te ver voor de kinderen uit de buud van Wintergroen Zeekraal en Strijbosstraat. Vandaar dat b en w het een goed idee vinden om het niet gebruikte stukje grond voor de jeugd in te richten. De buurtbewoners dachten aan een klimwerktuig, een peutenvip en voetbaldoelen Dat laatste vindt de gemeente geen goed plan, want dat kan voor de dichtst bijwonenden overlast veroorzaken De geldpot voor spelwerktuigen van dit jaar is al leeg. Die van volgend jaar kan ook met worden gebruikt, daar alle attributen in openbare speeltuintjes op Texel volgend jaar moeten voldoen aan bepaalde veiligheidseisen en dat zal extra in vesteringen vergen Er is echter ook een post onderhoud en renovatie van speeltuinen, waaruit de benodigde ƒ3000,- voor De Koog kan worden gehaald. Volgende week maandag om 12.00 uur is het raadzaam om breekbare spullen even neer te leggen. Dan wordt namelijk een eerste test ge daan met de nieuwe alarmsirenes die sinds enige tijd op het eiland en in de rest van noordelijk Noord holland zijn opgesteld. Een half jaar wordt een maandelijks proef- alarm gehouden, om de bevolking aan het nieuwe geluid te wennen. Hamburgers en vliegende schotels zijn de bijnamen die voor de opzich tige sirenes in gebruik zijn. De appa raten die op vijftien meter hoge mas ten zijn geplaatst of bovenop hoge gebouwen, hebben deze vorm we gens de electronische luidsprekers die erin zitten. Vernieuwing van de sirenes was no dig omdat het oude waarschuwings systeem slechts een deel van de be volking bereikte. Bovendien kan voortaan ook een deel van een wijk worden gewaarschuwd als een calamiteit dreigt. De bedoeling is dat de bevolking bij het horen van de si rene naar huis gaat. deuren en ramen sluit en radio en televisie aanzet. Om iedereen te laten wennen aan de klank van het nieuwe systeem zullen de sirenes een half jaar lang iedere eerste maandag van de maand om 12.00 uur een geluidssignaal geven. Maandag 5 mei wordt overgeslagen in verband met het speciale karakter van deze dag. De „hamburgers" zijn bekostigd door het ministerie van bin nenlandse zaken Ook in de rest van het land wordt zo snel mogelijk dit alarmeringssysteem ingevoerd. Een 51-jarige vrouw uit Den Burg weet nu dat ze ook tn deze tijd van het jaar haar fiets op slot moet zet ten Ze is haar fiets kwijt die ze niet afgesloten tegen de kerkhofmuur aan de Binnenburg had gezet. Het rijwiel (donkergrijs, merk Empo, drie versnellingen) is begin vorige week weggehaald. (ADVERTENTIE) yntt Tmirt_-Jiirh u b* hjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van (advertentie) Spreekt over: - bouwen in kleine kernen - kamperen bij de boer - het 'cpnvenant' Vanavond 20.30 uur in De Lindeboom.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1