Teil-scène" toppunt omvangrijk stuk SVC R teso Byzantijns koor uniek en van topklasse Horeca ecensie Eigenaren Greenside wachten nog af Sullig Agenda Bromfietser geschept Job Schuring aardig voor Texels publiek Ruim ƒ1500,- voor diabetes Dubbele von Sior Even een pak SNERT halen in Havenrestaurant TeXel ('t Horntje) is wegens verbouwing gesloten Komisch duo" Gerard Monen (links) en Gerhard smeenk vliegt eikaar onder Het blijspel „Een maand voor waardelijk'' leek zaterdagavond in het Eierlandsche Huis zonder vaart en verrassing op het einde af te stevenen, toen na de pauze plotseling de vlam in de pan sloeg. Of beter gezegd: het achter werk in de teil. Els Ooyevaar viel, zoals het script voorschreef, ach terover in het voetenbad van Gerard Monen, maar kwam vervol gens tot hilariteit van het publiek èn haar medespelers van SVC klem te zitten. Pas toen het bedrijf af was lukte het om haar los te trekken, wat Els een daverend ap plaus opleverde. SVC had veel werk gemaakt van de uitvoering. Het decor, vervaardigd onder leiding van Björn Ezerman, oogde verzorgd en ademde de beno digde Engelse sfeer. Hetzelfde kan worden gezegd van kleding en schmink. Gerhard Smeenk en Gerard Monen waren qua uitstraling geloofwaardig als de joodse broers Simon en Eli Goldstein, de pruiken maakten van Els Ooyevaar en Adn Schraag twee potsierlijke ouwe vrijsters en de uitdossing van debu tant Remko Klein als modekoning leverde hem een open doekje op Sinterklaas Ook in het instuderen van de om vangrijke tekst was veel energie gaan zitten. De laatste week ston den de spelers elke avond op de De Vereniging van Eigenaren (WE) van het Greenside-hotel wacht voorlopig af. Tijdens de vo rige week gehouden algemene ledenvergadering in De Koog be sloten de leden zelf geen stappen te ondernemen in de kwestie van de „Jioek". „De leden waren en masse van mening dat de WE op dit moment geen partij is", aldus voorzitter Th. J. Treur uit Aalsmeer. „Wel zullen we de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten houden. Naar aanleiding van gesprekken met de direct betrok kenen hebben we goede hoop dat de schade zoveel mogelijk wordt be perkt." Volgens Treur heeft de gemeente zich bereid verklaard mee te denken „Dat is in elk geval constructief. Men heeft niet de bedoeling het hotel ten gronde te richten. Reden voor de WE om met te huilen voor we ge beten worden. Nu zijn we vooral ge baat bij rust, zodat aan een oplos sing kan worden gewerkt." De voorzitter stelt dat de WE niet aansprakelijk kan worden gesteld, zoals onlangs in deze krant ter sprake kwam. „De eigenaren heb ben gewoon onroerend goed ge kocht Daarbij mochten ze verwach ten dat er volgens de geldende normen is gebouwd." Hét momeht van de avond: Els Ooyevaar zit klem in een teil water. Adri Westdorp probeert vergeels haar eruit te trekken. planken om de laatste puntjes op de i te zetten Qua spel lukte dat, maar het ontbrak SVC aan tempo Pas om half twaalf kwam zaterdag een einde aan een langdurige toneelavond Vooral Gerard Monen leverde een krachttoer 's Middags was hij de hoofdpersoon tijdens de zeer ge slaagde intocht van Sint Nicolaas in De Cocksdorp, vervolgens wachtte hem de generale repetitie en vanaf 20.00 uur de uitvoering. Als één der hoofdrolspelers met een grote „lap" tekst bepaald geen kinnesinne. Op routine en soms met hulp van souffleuse Ria Graaf sloeg hij zich door de moeilijke momenten heen. Op dreef was Monen in de dia logen met zijn toneelbroer Smeenk, die af en toe op grappig gebekvecht uitdraaiden. Voorwaarde „Een maand voorwaardelijk", door R Feenstra en F Drost, draait om de broers Goldstein, die als onder nemer mm of meer zijn mislukt. Op een dag krijgen ze van de notaris het bericht dat hun naar Amerika geëmi greerde broer Salomon is overleden. Die laat de broers zijn vermogen na. op voorwaarde dat ze binnen een maand 25% winst weten te behalen Vandaar de titel van het stuk De broers denken dit op gewiekste wijze te redden, maar laten zich door louche zakenlieden en verleidelijke dames overhalen om in allerlei du bieuze projecten te investeren. Alles lijkt te mislukken, maar natuurlijk krijgt het verhaal een happy end. In de rol van Simon Goldstein voelde Gerhard Smeenk zich weer als een vis in het water. Hij slaagde erin om een mooie karikatuur neer te zetten en dankzij zijn gevoel voor timing zorgden zijn opmerkingen voor ge lach in de zaal. Smeenk acteert op natuurlijke wijze, hij lijkt op het toneel altijd wel wat te doen te hebben. Bij de anderen ontbrak dat er nogal eens aan veel scenes speelden zich zittend aan tafel af, waardoor een statisch geheel ontstond. Regisseur Fiets gestolen. Een 73-jarige inwo ner van Den Burg die z'n fiets aan bij de Super aan de Gasthuisstraat had gestal, moest zijn boodschappen lo pend thuisbrengen Het slot weer hield de dief er niet van met de zwarte Gazelle aan de haal te gaan. Rob Bodegraven gaf als de keiharde bokspromotor Slim Parker overigens wel het goede voorbeeld. Hij den derde over het toneel, waardoor zijn optredens als een welkome afwisse ling werden ervaren. Naast Monen en Smeenk hadden ook Els Ooyevaar en Adri Schraag grote rollen als respectievelijk huis houdster Roos en haar vriendin Nan. Zij vormden een minder sterk duo, de dialogen verliepen traag. Opval lend was dat zij apart wel los kwa men. Toen Adri de taken van de huishoudster even mocht overne men, stapte ze meteen een stuk vlotter over de planken Andreas Monen maakte van de winkelbediende Davy een super sul lig figuur en deed dat consequent. Dat hij op het eind méér in zijn mars bleek te hebben, was daarom een extra grote surprise. De gedegen acterende Ankie Westdorp had wat meer kunnen maken van haar bijrol als de schrijfster Patricia, 'n Zwoel type bijvoorbeeld, gezien de amou reuze gevoelens die ze bij Simon Goldstein losmaakte. Dubbelrol De jonge debutante Esther Meier had een kleine rol als Zusje, het vriendin netje van Davy. Zij vertederde het publiek door telkens te proesten van het lachen als ze iets zei. Een andere nieuweling, Wilma Laan, had een pittige rol als journaliste Gill. Aanvankelijk zat ze teveel stil, maar later speelde ze met meer bravoure. De derde nieuwkomer, Remko Klein, had zelfs een dubbelrol. Zowel van notaris Longfoot als modeman Cecil Prissy wist hij een fraai typetje te creëren Overigens had niet alleen Els Ooyevaar succes met haar „teil- scène". ook Gerhard Smeenk kreeg de lachers op zijn hand toen een stifttand bij herhaling uit zijn mond vloog „Vanmorgen kreeg ik er last van Toen ik moest niezen, vloog-ie in de kattenbak", verklaarde hij na afloop. Frans Hopman haren toeziend oog van notaris Remko Klem in de Dinsdag 26 november TV Texel herhaalt de maande lijkse uitzending om 17.00 uur. Samen met de dorpscommissie van De Koog houdt het college van b en w een openbare verga dering in dorpshuis De Hof, aan vang 19.30 uur In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt de vereniging Tien voor Texel laar vergadering, aanvang 20.00 uur. Ook met-leden zijn welkom De dialectafdeling van de Histori sche Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur ..Les Miserables". CDA-gedeputeerde J Verburgh houdt een openbare spreekbeurt in hotel De Lindeboom, aanvang 20.30 uur. Woensdag 27 november De ANBO heeft najaars vergadering in De Buureton, aan vang 14 30 uur. Opticiën Jan Winnubst houdt na het huishoude lijke gedeelte een lezing over bril len en andere optische hulpmid delen en Hans Zijm van het beveiligingsbedrijf BeST over vei ligheid in en om huis Menvereniging Tussen Wad en Duin heeft een bijeenkomst in manege Akenburg, aanvang 20 00 uur. Politieman Jan van der Meer spreekt over veiligheid met paarden in het verkeer en over de eisen waaraan paardentrailers moeten voldoen. Ook vertoning van video van ringsteken en sa mengestelde menwedstrijden Entree f5,-. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Les Miserables" Donderdag 28 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „De klokkeluider van de Notre Dame" (première). In Question Plaza (De Linde boom) begint om 19.30 uur de ledenvergadering van het Texels Verbond van Ondernemers. Het gedeelte vanaf 20.15 uur is open baar: forumdiscussie „Texel een kwaliteitseiland7" met vertegen woordigers van Teso, WLTO, TVL, Tien voor Texel, Arbeidsbu reau, Stuurgroep VVV, Werk groep Landschapszorg en TVO. Burgemeester en wethouders hebben met de dorpscommissie van De Cocksdorp een gezamen lijke openbare vergadering in Het Eierlandsche Huis, aanvang 19.30 uur Vrijdag 29 november Een openbare vergadering van de hoofdingelanden van het Water schap Hollands Kroon begint om 9.45 uur in het stadhuis van Den Helder. In EcoMare wordt om 16 00 uur een tentoonstelling geopend die betrekking heeft op walvissen en andere zeezoogdieren en over de wijze waarop deze in de vijftiger en zestiger jaren voor het Texels Museum werden verzameld en ontleed. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „De klokkeluider van de Notre Dame". Het Helders Kamerorkest geeft in schouwburg De Kampanje een uit voering van The Messiah, aan vang 20 00 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Kaarten kunnen worden gereser veerd bij Hannie Roos, Naalrand 22 in Den Hoorn of bij Lenie Bremer, Kotterstraat 21 in Ooster end Zaterdag 30 november In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 19.00 en 21.30 uur „De klokkeluider van de Notre Dame" Bij de Biesbosweg in de Dennen wordt een wielercross gehouden. Start B-poule 14 00 uur: A-poule 14.45 uur. Toneelvereniging De Vrienden kring brengt in dorpshuis De Waldhoorn „Drie droevige da mes"; 20.00 uur Vanaf 20 30 uur houdt de jeugd club van Oudschild disco in dorps huis 't Skiltje. Niet-leden betalen f2.50 entree In Question Plaza (De Linde boom) begint om ongeveer 21 30 uur een concert Van Samuel Eddy en de Van Beurden-band Entree f 10,- Er worden geen wachttijden ver wacht. De eerstvolgende keer dal een reserveboot wordt ingezet is vrijdag 20 december bij het begin van de kerstvakantie. De „Molengat" vaart tot begin de cember als dienstboot, de „Schulpengat" ondergaat intus sen een onderhoudsbeurt. In verband met de verbouwing van de verkeerstoren van 't Horntje is deze tot en met 12 de cember buiten gebruik. Bediening van de slagbomen op het opstelterrein is daardoor onmoge lijk De opstelling van de auto's zal worden geregeld met pilonen en extra mankracht. Gerekend wordl op begrip en medewerking van de klanten In verband met de verbouwing van het hoofdkantoor is het kan toor tijdelijk gevestigd in een con tainer aan de westkant van hel gebouw. De wachtruimte en de toiletten zijn in verband met de verbouwing ook afgesloten. Aan de oostkant van het hoofdkantoor staan containers met vervan gende wachtruimte en toiletten. Stremming treinbaanvak. Van vrijdag 29 november 23.00 uur tot maandag 2 december 4.00 uur is het treinbaanvak Den Helder- Anna Paulowna in verband met werkzaamheden gestremd. Op het traject wordt vervangend bus vervoer ingezet. Ten behoeve van de treinreizigers met bestemming Texel zal deze bus vanaf het sta tion Den Helder doorrijden naar de Teso-veerhaven en daar aanko men rond de halve uren zodat een goede aansluiting trein-bus-boot in stand blijft. Treinreizigers vanaf Texel moeten echter rekening houden met een verlenging van de reistijd van 30 minuten Hoogwater te Oudeschild Dl. 26 9.04 en 21.00 u. Wo.27 9.20 en 21.30 u. Do. 28 9.30 en 22.05 u. Vr. 29 10.10 en 22.50 u. Za. 30 10.30 en 23.15 u. Zo 01 11.00 en u. Ma. 02 0.05 en 11.20 u. Di. 03 0.25 en 12.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 1 decem ber op om 8 25 u. en gaat onder om 16.30 u, 26 november springtij, 3 december laatste kwartier VERVOLG VAN PAGINA 1 vond dat de bedrijfstak zich mt bezig moet houden met concurrentie ter plaatse, maar eendrachtig moet wer ken aan een nog beter imago van Texel als geheel. Van Rappard erkende dat hij in zijn praatje „onredelijk, pestend en sar rend" was Sommige toehoorders vonden dat ook wel een beetje. Irene Schuijl „U bent niet zwart-wit maar alleen maar zwart". De burgemeester zei ook te vinden dat logiesverstrekkers en horecamensen in het bijzonder, meer gebruik moeten maken van politieke mogelijkheden om hun belangen bij de gemeente te bepleiten „Besturen is macht, zorg dat je erbij bent". Hij liet hij doorschemeren kritisch te staan tegenover de 1-2-3 sluitings regeling die nu alweer geruime tijd door de Texelse horeca wordt toege past. Als burgemeester had hij er met aan willen tornen, doch zich slechts ingespannen om er consequent alle bedrijven onder te laten vallen. Tij dens het huishoudelijke gedeelte van de horecavergadering had ook het bestuur bij monde van voorzitter Jook Nauta te kennen gegeven dat de re geling ter discussie gesteld zou moe ten worden omdat deze voor de gas ten onduidelijk is. Een der leden haakte erop in en zei dat het moeilijk is uit te leggen dat bezoekers die een café verlaten, daar om half twee 's nachts niet opnieuw naar binnen Op initiatief van de Welzijnsstichting Texel werd zondagmiddag een meer dan geslaagd concert gegeven door het Utrechts Byzantijns koor. onder leiding van de jonge dirigent Grigori Sergej Sarolea. Ondanks de vrij hoge toegangsprijs was de BK-kerk van Den Burg vrijwel geheel gevuld met een aandachtig luisterend publiek, dat in de loop van het concert geheel in de ban raakte van dit geroutineerde en onvoorstelbaar fraai zingende mannenkoor, dat was gekleed in witte hemden met rode sjerpen en fleurige blauwe broeken Naast de wekelijkse repetities worden alle koorleden intensief begeleid door stempedagogen. die grote aandacht besteden aan een perfecte adem- beheersmg en een zo functioneel mogelijk gebruik van de stem Zonder deze professionele inbreng zou het niet mogelijk zijn alle concerten en erdiensten waaraan dit koor mee werkt zonder schade aan de stem banden te overleven. Het programma begon met negen werken uit de liturgie van de Rus- sisch-Orthodoxe kerk. Hef accent van de religieuze beleving in deze kerk ligt vooral bij de extase rondom het paas feest en de mystieke godsaan bidding, die gestalte krijgt in een koor klank die zich beweegt tussen diepe devotie en uitbundige lofprijzing, die nauwelijks grenzen lijkt te hebben. Tussen extreem hoge tenoren en peilloos diepe bassen ontstaat een samenklank die door de overige par tijen wordt aangevuld tot een vocaal geheel dat absoluut uniek is in het uitgebreide spectrum van de Neder landse koren. Wanneer we daarbij bedenken dat uit het koor van alle partijen solisten beschikbaar zijn die voor hun Russische collega's niet onderdoen, dan mogen de thuisblij vers rustig aannemen dat ze veel hebben gemist. Het Utrechts Byzantijns koor was gestoken in originele Oekramse kostuums. Ondanks de volle kerk bleef er in de ruimte toch nog een nagalm over van bijna twee seconden, die soms toch met voldoende bleek om de enorme fortegedeeltes te verwerken. Hier door ontstond de suggestie dat de kerkmuren af en toe naar buiten moesten doorbuigen om het klank- geweld in bedwang te kunnen hou den. Na de pauze werd een serie Russi sche volksliederen gezongen, waar bij de teksten zich bewogen tussen strijdlust, liefdesverdriet, angst, smart, extase voor het lieve vader land en beschrijvingen van het woeste onherbergzame landschap. Geen van de luisteraars verstond een woord Russisch, zodat het met grote zorg uitgevoerde programmablad een ware uitkomst was om de strek king van de diverse liederen te kun nen volgen Duidelijk hoorbaar werd wel het ver haal van het oude vrouwtje dat een mand kakelende kippen had gekocht. De arme diertjes raakten ti/dens de terugtocht dermate in verdrukking dat ze een voor een het loodje legden, waarna de ongelukkige eigenaresse tenslotte in de modder uitgleed. Na afloop van het aangegeven pro gramma was de bijval van het publiek zo groot dat nog drie extra volkslie deren werden gezongen, waarbij in het laatste de koorleden helemaal los kwamen. Het applaus bleef aanhou den tot de laatste zanger de kerk had verlaten, waaruit duidelijk werd dat het organiseren van dit fantastische concert door de Welzijnsstichting een goede greep is geweest. (Foto Frans Hopman) Frans Visser mogen. Hotelier Harry Wuis pleitte voor 02.00 uur als uiterste sluitings tijd, vooral terwille van de duidelijk heid. Een 17-jarige bromfietser uit De Koog werd vrijdagmiddag om kwart over twee op het Schilderend aange reden door een auto, bestuurd door een 41-jarige man uit Den Burg. De jongen, die op het fietspad reed, kreeg geen voorrang van de linksaf slaande automobilist De man was verrast door de bromfietser, want die reed op het linker fietspad -dus aan de „verkeerde" kant van de weg De bromfiets werd flink beschadigd, o.a een verbogen voorvork en kapotte koplamp. De auto had schade aan de linkervoorzijde en een knipper licht. Toepasselijker had de titel van zijn nieuwe theaterprogramma niet kun nen zijn. Drie weken later dan ge pland betrad cabaretier Job Schuring met zijn voorstelling ..Eindelijk" de bühne van Klif 12 in Den Hoorn. De Amsterdammer meldde zich op 3 november af wegens de bevalling van zijn vrouw, de Texelse Miranda Dros Toen hij afgelopen zondagavond ..eindelijk" optrad, kon Schuring niet nalaten op het voorval terug te ko men. ,,Het eerste wat ik dacht toen de weeen begonnen, was... het pu bliek!", verzekerde hij de volle zaal En de reactie van Klif-eigenaar Cor van Heerwaarden, toen Schuring afbelde? „Godv... gefeliciteerd!", aldus de sympathieke artiest tot al gehele hilariteit. Voor de Texels i huisarts Nelda de Grave, die bij i m bevalling had geholpen en nu int zaal present was, vroeg en kret Schuring een luid applaus. Zijn inmiddels in première gegan show kon eveneens op veel bijt rekenen. Het sterkst op dreef Schuring in een aantal ontroerenki, liedjes, waarin hij -zichzelf begelt dend op de piano- stukjes van i persoonlijkheid blootgaf. Het /maée van aardig zijn", waarmee hij ai het begin van de voorstelling leek n willen afrekenen, was aan het eii s, echter nog onaangetast. Waarschij V lijk zit op Texel het laatste publk u ter wereld dat hem dat kwalijk neer e (Foto Frons Hepn Begin november is op Texel etfc collecte gehouden voor het diabelt fonds. Dat leverde in Den Bil 656,25 op, in Oudeschild 679,! en in Oosterend 343.70. Het totat bedrag is ƒ1676,85. Het is weer mogelijk om personen verenigingen voor te dragen voori Dubbele von Sion. Deze Texet welzijnsprijs, die een jarenlange tr ditie heeft, is een teken van waant ring voor hen die zich op bijzonde wijze inzetten. Om een goede keui te maken is het bestuur van i Welzijnsstichting afhankelijk va voordrachten uit de Texelse bevc king en het verenigingsleven 0 moet schriftelijk voor 16 decern!) bij de Welzijnsstichting, Postbt 143, 1790 AC Den Burg. (ADVERTENTIE) Ectzs^c Telefoon 31 48 90 DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 TT7YT7T CT7 O 1 rLARLoR^/ CqURANT

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2