Cjroen 2rwartsjexehin het harL, PUIS' Erwich wil steun gemeente voor hal Landbouw werkt zich prima door de prut Politie in problemen door auto in zee Indrukwekkende stilte voor Dakota-slachtoffers VERDER TVT in dit i\ummer Vriendenkring heeft talentvolle spelers 2 •o- Samuel Eddy: terug van weggeweest 2 „Natuurwijzer" wint landelijke prijs 5 Texel nog geen synoniem voor kwaliteit 5 Oosterend opvallend sterk in derby 7 Texel maakt koppositie niet waar 7 TEXELSE^COURANT Van der Vis Drankrijder Wie heeft de graszoden? Sanering campings Kamperfoelieweg in 1998 afgerond Poes gedood bij caravanbrand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11138 DINSDAG 3 DECEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. 30NNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 De aanhoudende regen heeft de Texelse akkers veranderd in bunders prut. Toch is de situa tie minder erg dan vier jaar ge leden. stelt Jan Grisnigt van het gelijknamige loonbedrijf. „Toen was het zó nat dat de bieten niet overal konden worden gerooid, maar nu ziet het er naar uit dat alles de grond uit gaat." Volgende week vertrekt het laatste bietenschip uit de Oudeschilder haven, maar Grisnigt verwacht niet dat hij in tijdnood raakt ,,Het rooien gaat nog redelijk, al duurt het effe langer We halen de bieten van één kant op, zodat we niet met kiepwagens het land in hoeven." Ook leliekweker Willem Trap kent (nog) geen echte problemen „We zitten aardig op schema." De afge lopen dagen waren hij en zijn me dewerkers in de schuur bezig met uitzoeken, maar deze week gaan ze weer het land op om te rooien. „Normaal zetten we 24 kuubskisten op een aanhang wagen, maar dat zal nu wel niet lukken", verwacht Trap. De volle kisten worden naar een droge plek op het land gebracht, vanwaar ze verder worden getransporteerd Collega Hem Dijt ondervindt op het oude land van Texel meer hinder van de omstandigheden. Het droge weer van gisteren benutte hij daarom om tot 's avonds laat doorte rooien „Met moeite, maar het gaat", aldus zijn echtgenote Het onder strodek brengen van wortelen verloopt tot nog toe vrij goed, vertelt loonwerker Fulps Duinker „Dat moet op droog land. anders verrotten de wortelen. Dat lukt goed Alleen op de kopakkers, waar door het af- en aanrijden van stro diepe sporen zijn ontstaan, is het vaak een prutbende." Landbouwvoorlichter Jan Koolhof heeft niet de indruk dat de ge noemde gewassen schade lijden. „Het is voor de boeren vooral een kwestie van ongemak. Zeker als ze met zwaar materieel het land in moeten." Volgens Koolhof moet toch hier en daar een hoekje blijven staan, om dat de grond verzadigd is. Telers die nog bloembollen (o.a. tulpen) moeten planten, kunnen verdere vertraging verwachten. Op som mige akkers met wintergraan staan plassen. waardoor verslemping dreigt: het gezaaide graan kan dan door een tekort aan zuurstof afsterven. De oplossing? „Oostenwind. Dan is het een tijdje droog en kan het water wegzak ken [Foio Dirk Kuiler) de Texelse akkers staan hier en daar flinke plassen water, maar de oogst kan nog doorgaan. LfTw ia hé ijft. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van DOE HET ZELF MARKT De Renault is reddeloos verloren m het wassende water. (Foto EOo Kooiman) bouwen en onder één management brengen", zo geeft hij een schot voor de boeg. Een andere optie is volgens Erwich overname van de hal door de gemeente „Dan heeft de gemeente meteen een goede sportzaal die zij naar eigen goeddunken kan invul len." En als er niets gebeurd? „Daar heb ik nog niet over nagedacht. Maar de mogelijkheden raken zo langzamer hand uitgeput Waarschijnlijk be spreken b en w het voorstel van daag. plaatsen op de campings De Luwe Boshoek, Dekkerskoog en Coog- herveld zou worden teruggebracht van 1004 naar 600. De vermindering was door de gemeente geèist in ruil voor kwaliteitsverbetering (uitbrei ding van het terrein en de bouw van vakantiehuizen). In september '95 liet Zutphen de gemeente weten dat hij het schema wilde aanpassen. Begin dit jaar was het aantal slaapplaatsen nog 802. Volgens het bijgestelde schema, waarmee de raadscommissie ROH al heeft ingestemd, zal dat per 1 ja nuari a.s. 604 moeten zijn. De sane ring gaat op alle terreinen ten koste van zowel het aantal sta- als toer- caravans. Een rondje met zijn honden is een 31-jarige inwoner van Den Burg duur komen te staan. Hij wilde zijn dieren even op het strand laten hollen en reed daartoe met zijn Renault 5 bij paal 15 van het slag af. Hij kwam vast te zitten in het rulle zand en besloot, na tevergeefse pogingen met planken en een autokrik, de thuisreis lopend te aanvaarden. On dertussen maakte het wassende water zich echter meester van de auto Zondagmorgen ontdekte strandvon der Maarten Jan Boon uit De Koog de Renault en waarschuwde de po litie. Die deed met een vierwiel aan gedreven terreinwagen een poging de witte auto los te trekken, maar kwam daarbij zelf muurvast te zit ten, omdat de vierwiel-drive haperde. Boon probeerde vervolgens met zijn jeep de politiewagen uit het water te bevrijden, maar de zware terrein wagen gaf geen centimeter prijs. Pas toen aannemingsbedrijf Daalder met groot materieel werd ingescha keld lukte het om de politiejeep en de Renault uit de greep van de zee te verlossen. Aan de hand van het kenteken kon de auto-eigenaar worden achter haald. Die verklaarde dat hij om 06.00 uur was vastgeraakt. Hij kreeg een boete van ƒ60,- wegens rijden op het strand en zou met Daalder de sleepkosten regelen. Erg blij was hij toch al niet, want hij had de wagen net drie dagen. Zijn vorige was hij kwijtgeraakt doordat-ie door de zee was verzwolgen. Een 38-jarige Cocksdorper werd in de nacht van zaterdag op zondag aan gehouden op de Zanddijk in Eierland Hij verspreidde een duidelijke aicohollucht en werd daarom aan een blaasproef onderworpen. Dat leverde een fors promillage op vol gens de man te wijten aan het con sumeren van bier, jenever en port. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een bekeuring. Om het speelterreintje van nieuw gras te voorzien hadden buurtbewo ners in de Lieuwstraat van de ge meente zoden gekregen Nadat de klus was geklaard waren er gras zoden over. Met de gemeente werd overeen gekomen dat deze onder ling mochten worden verdeeld. Maar voordat één van de omwonenden in het weekend zijn 30 vierkante me ter zoden kon ophalen, bleek de sta pel verdwenen. Het kan zijn dat geen kwade opzet in het spel is en dat een voorbijganger de buurt van de gras- plakaten wilde afhelpen. Wie weet waar de zoden zijn wordt verzocht dit doorte geven aan de politie, telefoon 32 21 88. (ADVERTENTIE) de inboedel bleven alleen blakende resten over, terwijl de caravan zelf onbe- nbaar was geworden. (Foto Tessa do Gruatf) Hoe veelzeggend kan stilte zijn. Dat bleek zaterdagmorgen tijdens een herdenking van de slachtoffers van de Dakota-ramp. Zo'n 120 nabe staanden waren met bootjes naar de plaats van het ongeluk gebracht Een toespraak van marine-aalmoezenier Van Horssen, bloemen die overboord werden geworpen en twee minuten stilte zorgden voor een indrukwekkend en emotioneel afscheid Voor de nabestaanden van de 32 slachtoffers betekende de herden king veel. De zes vissersboten, die vanuit Den Oever waren vertrok ken, vormden een cirkel rond de plaats des onheils, die was gemar keerd met een gele stok met een kruis. In zijn toespraak, die via luidsprekers op alle boten goed was te horen, verwoordde de marine- geestelijke de gevoelens van de nabestaanden Tevens droeg hij een gedicht van Huub Oosterhuis voor. Er bestaan plannen om een monument in zee (uiteraard buiten de vaar geul) op te richten, in de vorm van een dukdalf. De plaats van het ongeval ligt ten noordoosten van Wieringen Afgelopen maand is op Texel een speciale herdenking gehouden voor de eilandelijke hulpverleners. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal waarschijnlijk niet voor het eind van dit |aar worden afgerond. Het enige dat tot nu toe bekend is gemaakt is dat het toestel, vlak voordat het op een zandbank in zee stortte, van zijn koers is afgeweken. De bemanning had op dat mo ment al een noodlanding in de richting van marinevliegveld De Kooy ingezet. (Foto Dirk Kuiter) over seizoenverbreding, moet je de toeristen ook wat kunnen bieden met slecht weer. De gemeente geeft toch ook startsubsidie aan het vliegtuig museum?" Graf graven Daarnaast vraagt hij om een soepe ler houding „Waarom kan de Gol den Earring wél in een sporthal in Schermerhorn optreden? En waarom mocht Sugar Lee Hooper vorig jaar in een tent op de Groene- plaats en mag er niks bij mij?" De tijd is er rijp voor, aldus Erwich. „We dreigen hier ons eigen graf te gra ven. De jeugd noemt Texel een ouwelullen-eiland en gaat liever naar Terschelling." Nogmaals wijst hij erop dat hij bereid is tot het maken van goede afspra ken, waardoor de hinder wordt be perkt „Het moet kunnen, als ieder een zich maar aan de spelregels houdt. Kijk maar naar de show van Cocky Penha vorig jaar, toen waren er 1.200 mensen tevreden. Als een optreden tot elf uur 's avonds duurt, wordt niemands nachtrust verstoord en vaart de Koger horeca er wel bij." De discussie over de vervanging van De Ferrever bracht Erwich op een idee. „Je zou de hal hier kun nen afbreken, bij Calluna weer op- Per 1 januari 1998 moet Cor Zutphen het aantal slaapplaatsen op zijn drie campings aan de Kamperfoelieweg hebben terug gebracht tot precies 600. Eigenlijk had dat aantal op 1 januari j.l. al moeten zijn bereikt, maar de Koger ondernemer kon dat stre ven niet waarmaken. De gemeen teraad beslist volgende week over het aangepaste saneringsschema. In 1992 kwamen Zuthpen en de ge meente overeen dat het aantal slaap- la vijf moeizame jaren heeft Nico rwich bij de gemeente aange- lopt om steun voor zijn sport- en venementencentrum in De Koog. i een brief aan b en w vraagt de ndernemer om subsidie en het jestaan van muziekoptredens. aarnaast biedt hij het college aan e Stappeland-hal over te nemen, olgens Erwich is de hal, die hij s een belangrijke slechtweer- aorziening beschouwt, door de uidige beperkingen niet renda- el te maken. Zo kan het niet langer", verklaart iwich. „Met deze hal ben ik begon- an in de stellige overtuiging dat er sort en evenementen mochten batsvinden. Pas toen de accom- en vijf weken oude poes heeft stermiddag een caravanbrand op e Krim met overleefd. De caravan erd bewoond door een 42-jarige an. Hij ging even boodschappen ren en terwijl hij weg was is de and ontstaan. De brandweer was snel, maar kon niet anders dan de impleet uitgebrande caravan iblussen. Hoe het vuur is ontstaan as niet duidelijk. Vooral de dood !n de jonge poes greep de man erg an. modatie al klaar was, bleken optre dens van bekende bands en zangers niet te mogen wegens geluid- overlast. Dat breekt me nu op Erwich heeft inmiddels vanalles ge probeerd om het tij te keren De horecavakbeurs, de dinoshow en andere eenmalige evenementen brachten te weinig geld in het laatje. Ook tennis en squash zorgen niet voor voldoende omzet. „Het eiland telt liefst 30 tennisbanen en Texelaars spelen het liefst zo lang mogelijk buiten Toch mag ik verhoudingsgewijs niet mopperen Kogerslag doet z'n uiterste best om het de tennissers naar de zin te maken, maar de club is klein Subsidie Aan arrangementen, waarbij tennis verenigingen naar het eiland kwa men en in een hotel of bungalowpark logeerden, hield Erwich te weinig over. Gasten uit de omgeving (Beachpark, Greenside, Kamperfoe lie) zorgen evenmin voor een opti male baanbezetting „Zes procent van de bevolking tennist, dat is niet genoeg. Bovendien is de hal geen onderdeel van een park, zoals op De Krim." Muziekoptredens zouden voor red ding kunnen zorgen, meent Erwich. Nu de gemeente dat aan banden heeft gelegd, is een subsidie volgens hem niet onredelijk „Als je praat

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1