„Kwaliteitseiland" staat nog niet in de Van Dale... Sinterklaas heeft Texel niet vergeten Nostalgische expositie in EcoMare van start Aanzien voor Radio Texel Aanmoedigingsprijs voor programma Natuurwijzer Met hoedjes en snoepjes praten over vroeger "mm TEXELSE^" qouraNT B en w houden vast aanTesselschadehof „Toeristenbelasting vijf cent omhoog" Geen blues Texelaar op TV Texelse turners NH kampioen Architektenburo op terrein Olleke Bolleke Kokkerellen op nieuwe apparatuur overbelasting van winkels, wegen en andere voorzieningen op het eiland veroorzaakt, dus kwaliteitsver mindering. DINSDAG 3 DECEMBER 1996 In het Van Dale woordenboek staan tal van woorden waarin minimumloon. Omdat met name het „kwaliteit" is verwerkt: kwaliteitsproduct, kwaliteitswerk, rendement van de horecabedrijven kwaliteitsdieren, etc. Maar het woord „kwaliteitseiland" ont- 9er|n9 is, wordt jeugdig en dus goed breekt nog en het zal nog wel langer duren voordat daarbij koop Person?el aangenomen Bood Texel als synoniem wordt genoemd. Deze ludieke constatering komt voor rekening van Daan Welboren die wijdagavond in De Lindeboom vaar- I dig leiding gaf aan een forum- 1discussie met als thema de vraag .Texel, een kwaliteitseiland?" Dat gebeurde in openbaarheid na afloop ran de najaarsvergadering van het TVO Niet minder dan zeven plaat selijke kopstukken deden goed voor- oereid hun zegje over dit onderwerp, nede op basis van een door henzelf opgeworpen stelling. Een stellig ant woord op de themavraag gaf nie mand van hen. Wel gaven zij feiten, meningen en overwegingen die van pas kunnen komen bij het noodza- lelijke aanwakkeren van het kwaliteitsbesef en bij de verdere pntwikkeling van Texel, vooral als lecreatie-eiland. Ko Vinke legde aan de hand van cij- ers uit dat het kleinschalige Texelse ledrijfsleven met zijn 1194 inge- ichreven ondernemingen voor 17,4% direct afhankelijk is van het oerisme en een nog veel groter deel idirect Kwaliteitsverbetering als middel om deze bestaansbron in tand te houden is dus buitengewoon elangrijk, vooral nu er van groei in oeristische capaciteit met of nauwe- jks sprake meer kan zijn. Ipmerkelijker was de stelling van directeur Theo Zijm van het Arbeids bureau Texel: „Een afnemende va riatie in de werkgelegenheid veroor zaakt toenemende verarming van het leefklimaat op Texel" De afname in variatie is het gevolg van het steeds belangrijker worden van het toerisme als werkverschaffer en het teruglopen van andersoortige bedrij vigheid. Het toerisme is steeds meer een kwetsbare monocultuur gewor den Jongeren vinden het soort werk waarvoor ze zijn opgeleid met op Texel en vertrekken met vergrijzing als gevolg. Andere grepen uit het betoog van Zijm: de laatste jaren is op Texel sprake van toenemende werkloosheid, dus in tegenstelling tot de landelijke ontwikkeling. Schaarste aan aantrekkelijke banen doet ze langdurig bezet blijven: de promotiekans voor jongeren stag neert. Carrièremakers zien geen kan sen en vertrekken Verhoudingsgewijs hebben veel mensgn die in het seizoen werken geen vakopleiding genoten voor het door hen gekozen beroep. Dat doet denken aan tweede keus en is geen basis voor motivatie, dus met van belang voor de kwaliteit die uitge straald moet worden. Ook de afne mende inkomensdifferentiatie is be denkelijk. De bandbreedte van de inkomens bevindt zich dicht bij het Walvissen en andere zeezoog- lieren kunnen door hun grootte, ntelligentie en het feit dat ze we- eldwijd worden bedreigd, altijd ekenen op de aandacht van het |rote publiek. Dat was in de jaren lijftig voor de toenmalige direc- eur van het Texels Museum, ierrit J. de Haan, één van de re- lenen om te beginnen met de op- uw van een collectie die op leze dieren betrekking had. Hij intleedde eigenhandig op primi- ieve wijze walvisachtigen en itelde de skeletten van vinvissen in diverse dolfijnsoorten ten toon n het museum. 'rijdagmiddag werd in EcoMare een jdelijke tentoonstelling geopend, die Ie herinneringen aan deze periode lakker roept. Er worden nagenoeg omplete skeletten getoond van een irka (tandwalvis) en een butskop die helemaal geen tanden heeft) en liverse schedels en andere skelet- leien van vinvis, dwergvinvis en iriend. Ook is de van het Museon in )en Haag geleende mal te zien, die gemaakt van de staart van de otvis die in 1979 bij Egmond aan- poelde. Verder allerlei voorwerpen Se op walvissen betrekking hebben, oals krantenknipsels, foto's, brie- en, een stuk walvisspek, een ensmes, een stuk balein en de outen tonnen die De Haan gebruikte oor het reinigen van zijn walvissen n later voor de zeehonden. Je expositie werd vrijdagmiddag eopend door Harry de Graaf, die aarbij een column voordroeg met ersoonlijke herinneringen aan De laan en zijn onwelriekende (alvissenactiviteit De basis van de ollectie is overigens gelegd door De laans's voorgangers, „meester" raai en Herman van der Horst. P Ie Graaf greep de gelegenheid om 'pleiten voor het bij EcoMare plaat- in van de twee reusachtige vinvis- iken, die jarenlang de toegangs- rt vormden van het oude Vseum en voor deze tentoonstel- ig uit het magazijn zijn gehaald. Het loderne kunstwerk dat nu bij de entree staat zou volgens Harry weg moeten omdat het in een natuur historisch museum niet thuishoort: „Geef het maar mee met het grof vuil. Dat kan nu nog voor niks". Arthur Oosterbaan leidde de geno digden rond in de expositie, waarbij hij onder andere vertelde dat slechts drie soorten walvisachtigen van na ture in de Noordzee thuishoren: de bruinvis, de witsnuitdolfijn en de dwergvinvis. De andere dieren die op onze kust aanspoelden waren altijd per ongeluk in de Noordzee verzeild geraakt. Het skelet van een dwerg vinvis was jarenlang alleen al door zijn omvang de topper van de museumcollectie. Dit skelet ont breekt helaas op deze nu geopende expositie want omdat het buiten was opgesteld heeft het ernstig van weer sinvloeden geleden en raakte zwaar beschadigd toen het als gevolg van harde wind van zijn achtergrond werd gerukt De expositie „Omgeven door een aureool van onbeschrijfelijke geur" blijft in stand tot eind februari 1997. schap van Zijm: probeer met alle macht andere dan toeristische werk gelegenheid op Texel te houden De praktijk heeft geleerd dat het aan trekken van nieuwe werkgelegenheid bijna onmogelijk is. Onmisbaar Tegelijk is het toerisme voor Texel onmisbaar omdat omvang en kwali teit van het voorzieningenniveau er door worden bepaald. Als iedereen dat beter zou beseffen zou de gast- vriendelijkheid groter zijn en daar mee de geboden kwaliteit, zo liet Jook Nauta namens de Stuurgroep VVV weten. Ook hij voerde cijfers aan als illustratie Texel is „een aardig stadje" van 23000 inwoners als de toeristische overnachtingen bij de inwonersovernachtingen worden geteld. Zonder toerisme zouden er niet 5400 arbeidsplaatsen maar hooguit 3000 zijn. Er zou nog maar een derde overblijven van scholen, winkels, horeca, bouwbedrijven en financiële dienstverlening. Teso-directeur Rob Wortel legde uit dat een groter aantal toeristische bedden wachttijden bij de boot en Hoe gaat het straatje met bejaardenwoningen op de plaats van de oude schuur van Geus in Den Burg heten? Daarover mag de gemeenteraad komende dinsdag beslissen. B en w houden vast aan de naam „Maria Tessel- schadehof". De naamgeving zorgde afgelopen maand tijdens een commissie vergadering voor discussie. Geop perd werd de toekomstige doorbraak tussen Schilderend en Wilhelmina- laan te vernoemen naar de familie Geus, bijvoorbeeld „Geuzenveld". Als afgeleide van de Wilhelmmalaan kwam ook de ..Margrietstraat" in beeld. Het college schuift beide suggesties terzijde. „In het algemeen zijn we terughoudend met het vernoemen van straten naar personen Wij zien hiervoor nu geen extra argumenten", verklaren b en w. Omdat het nieuwe straatje eigenlijk tussen wal en schip valt. is het met nodig om een relatie te leggen met aangrenzende straten Het college vindt dat de naam Maria Tesselschade historisch gezien op het eiland niet mag ontbreken. Bo vendien zijn naar buiten toe ver wachtingen gewekt: bij een bezoek aan het Muiderslot in juni j.l. kreeg burgemeester Van Rappard niet zo maar een straatnaambord mee naar huis. Het gebouw aan de Ruyslaan in De Koog waarin in 1958 kleuter school 't Mierennest van start ging, gaat binnenkort tegen de grond. Dat was aanleiding voor Jeannette Groenhof om in het gebouw een reünie te organiseren voor de oud-leerlingen die in het oprichtingsjaar de school bevolk ten. Met behulp van foto's die in de beginjaren zijn gemaakt wer den de oud-leerlingen opge spoord Er werden er 27 gevon den. waarvan er achttien naar de reünie kwamen Er hadden er nog wel meer opgespoord kunnen worden maar tijd voor een uitge breide zoekactie ontbrak. De reünisten, waaronder drie van de overkant, waren zaterdagavond uitgedost zoals bij het openings feest in 1958 Ze kregen feest- hoedjes op en ontvingen pakket jes snoep (foto) De avond werd vertfer gebruikt om uitgebreid her inneringen op te halen aan de hand van meegebrachte foto's en stukken uit het schoolarchief, zoalsziektebriefjes, werksche ma's en cijferlijsten. Kleuterschool 'f Mierennest (ge noemd naar Luberti's kinder vakantiehuis dat vóór de oorlog in de duinen stond) hield als zoda nig op te bestaan bij de intrede van het basisonderwijs, waarin het kleuteronderwijs is geïntegreerd. Het gebouw werd sindsdien ge bruikt als peuterspeelzaal Olleke Bolleke. totdat deze werd onder gebracht in het nieuwe dorpshuis- complex De Hof. {FoioHanydo Graal) Landbouw Rinus Kuiper van de WLTO noemde de landbouw onontbeerlijk voor zo wel de economie als het landschap van Texel Dat gold volgens hem ook voor de moderne landbouw. Aan boeten, tuunwallen en schapen zijn koeien, bloembollen en akkerbouw toegevoegd waardoor de variatie is vergroot. Die variatie is ook gediend met het kamperen op erven en dat moet dus mogelijk blijven. Later ver klaarde Kuiper desgevraagd dat zijn organisatie wat betreft het erf- kamperen met streeft naar het aan tal eenheden dat landelijk maximaal is toegestaan. Voor niet meer dan acht eenheden maakt WLTO zich sterk. Teun de Wit van de Werkgroep Landschapszorg zag de moderne grootschalige landbouw echter als een gevaar voor Texel als kwaliteits eiland. Hij gaf aan dat dit ook geldt voor vliegtuiglawaai, hoge windmo lens en rommel op de erven. Een van de beste manieren om het toe risme kwalitatief in stand te houden is conservering van landschap en natuur in combinatie met bevordering van kleinschalige ondernemers activiteit. Niet tegen Fridt Blanken van de 200 leden tel lende vereniging Tien voor Texel legde uit dat zijn vereniging niet te gen toerisme is. maar het op Texel gewoon leuk wil houden voor zowel inwoners als recreant Volgens zijn stelling vertroebelen de ad hoe be slissingen van het gemeentebestuur een helder toeristisch beleid. Tien voor Texel zet zich dan ook af tegen de wijze waarop de politiek omspringt met belangrijke waarden. Martin Warnaar van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers pleitte voor een andere mentaliteit jegens het toerisme „Weg met de arrogantie. Blij zijn met elke gast die hier komt". Hij ontkende dat het wat betreft de verblijfsaccommodatie al lemaal duur, groot en luxe zou moe ten worden In tegendeel, de varia tie van het aanbod is ermee gediend dat de gast ook iets heel anders kan vinden op Texel. „De aandacht die een kleine logiesverstrekker aan gasten kan geven, is op een bedrijf als De Krim onmogelijk". De seizoenverbreding (waar de Werkgroep Landschapszorg geen voorstander van is) noemde hij geen doel maar een noodzakelijk middel om de investeringen een behoorlijk rendement te geven In toeristische aansluiting bij Den Helder zag hij weinig heil. Texel moet het zoveel mogelijk op eigen kracht doen en naar nieuwe wegen zoeken, bijvoorbeeld het gezondheids- toerisme. Het moest Warnaar van het hart dat de gemeenteraad zich meer met dit soort hoofdzaken zou moeten bezig houden dan met on derling geruzie en langdurig bakke leien over details. Verschillende sprekers kregen de kans om hun stellingen nader toe te lichten tijdens een geanimeerde en soms pittige discussie met mensen de zaal. Nu de overname van zwem paradijs Calluna door EurOase op handen is, kan de verhoging van toeristenbelasting in 1997 beperkt blijven tot vijf cent. Het tarief komt daarmee op ƒ1,25 per overnach ting. B en w stellen de gemeente raad voor hiermee volgende week akkoord te gaan. Afgelopen voorjaar besloot de ge meenteraad om de toeristenbelasting met 15 cent te verhogen, om zo een extra lening aan Calluna te bekosti gen. Ook zouden de tarieven van de forensenbelasting met 12,5% moe ten stijgen. Als EurOase het bad overneemt, is dat niet nodig De forensenbelasting kan dan met 4% stijging volstaan. Of de raad met dit voorstel instemt, hangt af van de voorwaarden die EurOase stelt aan de overname. Deze zijn vastgelegd in een „intentieverklaring" De raad wil eerst alle details onder ogen zien. De intentieverklaring bevond zich giste ren echter nog niet bij de vergader stukken. In de maand december wordt op de woensdagen geen blues gespeeld in café In den Grooten Slock. Dit om gitarist en zanger Ewout Adriaans enigszins te ontlasten Als er andere Texelse musici zin hebben om blues ten gehore te brengen, kunnen zij zich vervoegen in het etablissement. De 17-jarige Ansgar van der Spek is donderdag te zien in het Veronica- programma Now TV dat tussen 16.50 en 17.10 uur wordt uitgezon den. Het gaat over jongeren en hun werk. Ansgar werkt via het leerlingenstelsel op het binnenvaart schip „Navitas" van firma Jiskoot. De mensen van Natuurwijzer", voor zover aanwezig, waren erg blij met hun aanmoedigingsprijs. Het Radio Texel-programma „Natuurwijzer" heeft zaterdag in Dronten de Theo Heisterkamp- prijs gewonnen. Het juryrapport over deze serie, die al vanaf het eerste uur van de Texelse lokale omroep is te beluisteren, was bij zonder lovend. Bij de prijs hoort een cursus op de Media Academie in Hilversum. Voor het jaarlijkse RTV Festival had Radio Texel vier programma's inge stuurd. De uitzending van Natuur wijzer, die in augustus was gemaakt, was gewijd aan vlinders Presenta toren Mark Fonds en Hans Witte lie ten onder andere Kees Maas van de Vlmderstichting aan het woord De jury, die onder voorzitterschap van Maartje van Weegen stond, toonde zich aangenaam verrast over het niveau. Wel werd ook een kantteke ning geplaatst Zo waarschuwden de professionals ervoor dat deskundi gen die geestdriftig met elkaar spre ken over de natuur zichzelf snel drei gen te verliezen in inside-informatie. Door een goede regie kan de begrijpelijkheid voor de leek-luiste- raar worden bewaakt. De aanmoedigingsprijs voorziet in het verbeteren daarvan, door de cursus die ermee gepaard gaat Thema's Natuurwijzer bestaat al vanaf mei 1989. Iedere uitzending gaat in op een bepaald thema, waarvoor spre kers worden benaderd. Daarnaast wordt algemene informatie gegeven over flora en fauna op Texel. Acht presentatoren in groepjes van twee wisselen elkaar af. zodat iedereen maar één keer in de maand hoeft op te draven op de zondag tussen 12.00 en 13.00 uur. „Daardoor is het maken van een goed programma beter vol te houden", aldus de be trokkenen. leder team heeft een specialiteit. Zo houden Hans Witte en Mare Lavalije zich bezig met zeebiologie. Mark Fonds en Edwin van Egmond doen het milieu, Andn Binsbergen en Arend Wassink vertellen over vogels en Aoriaan en Sytske Dijksen nemen alle resterende milieu-onderwerpen voor hun rekening Het winnende pro gramma werd toevallig gemaakt door de gelegenheidscombinatie Witte en Fonds, want bij vakantie en ziekte vervangen de presentatoren elkaar. Vast item in Natuurwijzer is het natuurnieuws, dat iedere week om 12 30 uur wordt verzorgd door Sytske Dijksen. al of niet telefo nisch. Ze vertelt iets over een actu eel natuurfenomeen op het eiland. „Meestal iets waar mensen zelf naar kunnen gaan kijken", aldus Dijksen, die net als de rest van het team ver guld is met de erkenning van profes sionele zijde De twee technici Max Kok en Maarten Dijker delen in de vreugde. Kostbaar Naar het festival in Dronten reisde een ploeg van elf Radio Texel men sen af „Het was een fantastische belevenis", verwoordt Dijksen. Uit handen van Hans van Willigenburg ontving het team een fraaie oor konde. die momenteel de wand van de studio-kantine siert. Over de prijs bestond nog enige verwarring. Hans Witte: „Volgens de papieren is die cursus slechts voor twee personen, maar wij zijn natuurlijk met z'n ach ten. Die Van Willigenburg deed het voorkomen of we allemaal mee- mochten. Dat moet nog even uitge zocht. Het is een behoorlijk kostbare opleiding." Veel stoute kinderen zullen er niet wonen op dit eiland. Anders had sinterklaas het vast niet zo druk gehad. Nu vertoonde hij zich dit week end in meerdere dorpen. In Den Burg, waar het al vroeg druk was met winkelende mensen en de hoeveelheid inpakpapier nauwelijks toerei kend was. konden kinderen rondjes meerijden in een huifkar, terwijl de Goedheihgman in een rustiger tempo door de winkelstraat wandelde. In Oosterend konden kinderen zich laten schminken en verkleden tot Zwarte Piet, waarna ze een rondje met de Bart Plezier van Piet Daal der mochten maken. Voorpref voor de grote avond (Foto &rk Kuiter) Tijdens de provinciale clubteam kampioenschappen in Amster dam voor turners in de diverse nivo's is de herenploeg van GVT kampioen geworden. De ploeg jong talent debuteerde in het hoogste nivo en werd derde, op ruime achterstand van TVS uit Zandpoort en SV Pax uit Hoofd dorp. De herenploeg bestaande uit Arjan en Edwin Zwaneveld, Bastiaan Willem Witte, Pieter Daalder, Jefferson van Karsen en Nico Stoter had een eenvoudige klus. Bij gebrek aan tegenstanders was de provin ciale titel makkelijk te veroveren. De ploeg liet regelmatig goed turnwerk zien Vooral op sprong en vrije oefe ning was de score aanzienlijk Meer tegenstand was er in de cate gorie Jong Talent in de A/B lijn. De directe tegenstanders TVS en PAX turnden bijna perfect en lieten de Texelaars slechts de derde plaats ondanks een puntscore van 144,10 punten van de Texelaars Boy en Joey v.d. Vis, Steven van Vliet, Patrick Simons en Malik Kariebo zullen over twee weken tijdens de NK voor clubteams te Dalen sterk voor de dag moeten komen om zich bij de beste tien jeugdteams van Nederland te knokken Architektenburo Alkema Honingh verhuist in de loop van volgend jaar van de Boodtlaan naar de Ruyslaan. Bureau met woonhuis verrijzen op een stuk grond dat van de gemeente is overgenomen en waar nu nog het gebouw van peuterspeelzaal Olleke Bolleke staat. Bestemmingswijziging van het ter rein is niet nodig omdat gebruik wordt gemaakt van de regeling die toestaat dat bij een gewoon woon huis een beperkte ruimte mag wor den gemaakt voor de uitoefening van een vrij beroep Twintig kopers van een ..combi" (oven en magnetron ineenkregen gisteren kookles én een heerlijk di ner. Dat gebeurde bij het keuken centrum van Marjet van der Vis in Den Burg. waar leverancier Siemens de Texelse keukenprinsessen (en - prinsen) inwijdde in de geheimen van de door hen aangeschafte appara tuur Sinds kort gaat Siemens het land door. Texel was als één van de eerste aan de beurt", aldus Marjet van der Vis. Een schot in de roos. zo bleek. ..Om het allemaal zelf uit een boekje te halen, is toch lastig. Nu is het leuk", vertelt Ida Bron. één van de uitgenodigde klanten. Met vijf combi's en één inductie-kookplaat bereidde het gezelschap een com plete maaltijd Gesmuld werd van o a Italiaanse tomatensoep, gevulde varkensfilet-rollade en rijstsalade (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5