OUWÉ (UHMMIL04K W IQQG 7,80 7,80 10,40 13,00 Uw kerst- en/of f nieuwjaarsgroet I cara oom m in de texelse ggcourant Vrijdag de 13e Langs de weg 41 Lindeboom Oudeschild: molen en begraafplaats Ouwe sunderklaas voor Radio Noordholland De Koog: hoeden, beren en Erwich 9 Wilt u dan zo vriendelijk zijn uw tekst UITERLIÏK DONDERDAG 19 DECEMBER vóór 17.00 uur in te leveren bij onze advertentiebalie, tel. 362600 Dranghek werkt goed in druk Oosterend I EX ELSE C0URANT 0RJJ..6R oc NOU NOG KEE TE rtRKL02EM? De Cocksdorp: papegaaien in vele kleuren Voorspeeluur Dat'de begraafplaats van Oudeschild zo in trek Is dat de eigen bewoners er nauwelijks een plekje kunnen krij gen, werd door de speulers in het dorp gretig aangegrepen. Zowel |ong als oud ging de deuren langs met reserveringsformulieren en complete wervingsprogramma's, waarbij voor de snelle beslissers zelfs reizen werden uitgedeeld Het vele puin dat van de schooltuin een zootje maakt was bij de jongere deelnemers een meerdere malen gespeuld onderwerp Ook het parkeerprobleem voor fietsen werd aangekaart. In de stijl van de vlie gende non werd een „vliegende Hoep" uitgebeeld, die in de haven werd geslingerd. Ook leefden de kin deren zich uit op de uitbreiding van het industrieterrein, de vele vermiste katten op het dorp en molen De Traanroéier Bij de volwassenen vormde een le vensecht uitgebeeldde Roy Helle man een klapper Hij liep met een vlag halfstok wegens het mislukken van het Marsdiepproject en een acte- tas vol maritieme gegevens. De „Helleman" vond dat de Skilder krui deniers bij iedere 25,- maar seamiles moesten uitgeven. Het verdwenen bord van het Oor Ellenplein was aanleiding voor de kreet lutter-jatter. En naar aanleiding van de Traanroeier-actie werden zakjes konmgsmeel uitgedeeld aan het publiek, een produkt dat vast wel binnenkort op de markt zou komen. Van zeer plaatselijke aard was de suggestieve voorstelling dat buurt bewoonster Sjaan Bakker misschien wel naar Den Burg verhuist. Of dat echt zo is, werd met duidelijk Het is een slecht jaar voor de kokkelvissers en daarom venten de broers Schagen momenteel met kerstbomen. Zo ook op 12 decem ber in Oudeschild. De „import- Skilder" Gilles van Mil werd bij geschoold in Texelaarschap door Gelein Jansen. Zo werd hem de kunst van het vissies-roken bijge bracht met een echt rookvat en moest hij potjes plakken van de Schans. Conclusie was echter dat hij toch nooit een echte Texelaar zou worden. Het verhaal van Harry de Graaf over het oud-Texelse spel kudschudden De foto's van Ouwe Sunder- klaas zijn gemaakt door March Heijnen, Bert Koning, Tessa de Graaft, Gerard Timmerman en Frans Hopman. Radio Noordholland heeft gisteren een reportage gemaakt van het Ouwe sunderklaasfeest. Uitzending is dinsdag a s. tussen 12.00 en 12.30 uur. heeft onlangs in de dorpskrant ge staan. Aanleiding voor een uitge breide voorstelling waarin de wens voor een monument tevens werd meegenomen De driehoek, die in de zeventiger jaren op de dijk stond als baken voor de marine, maar door Rijkswaterstaat werd verwijderd, werd opnieuw opgevoerd. De parkeerruzie tussen Gijs Afman en Gert Jan Roos die een galerie wil beginnen in Oudeschild, werd met veel auto's nagespeeld Leuk was een levensecht raadslid Kees Hin als pleeboy, die plasvandalen verdreef met een schoonmaakspuitbus De goed draaiende kringloopwinkel werd met tassen vol duizendjes strooiend langs de jury uitgebeeld Het kon niet uitblijven: in De Koog rolde menig hoed over het nieuwe plaveisel van de Dorpsstraat. De uit werking van de voorstellingen ver schilde nogal Uitschieters vormden een paar spitsvondige enkelingen. Opvallend was dat bij de jeugd het aantal hoeden wat tegenviel Sterkst was een eenzame speuler die zwij gend rondging met een hoed op, en ermee bedelde zodra hij hem afzette. Maar een guillotine waaronder een hoed sneuvelde deed het ook altijd goed De ravage die enkele Sterrenslag- deelnemers in hotel Opduin aanricht ten werd in beeld gebracht met een kar en elkaar volkliederende speu lers. Erg aardig was de politieman met zijn poepende paard, die door een „oud" dametje tot de orde werd geroepen en braaf de mest ging op ruimen. De hoed kwam er bij de volwasse nen eigenlijk het grappigst uit in een zwijgende voorstelling van een hard- hollende hoed, die in de Dorpsstraat achterna werd gezeten door een kettingzaag Maar ook een boom lange hoedverwijderaar baarde op zien. De problemen van Nico Erwich rond de exploitatie van de Stappe- landhal kregen aandacht in de vorm van een verrijdbare hal, die aan alle toeschouwers werd aangeboden Ook erg sterk was de speuler met een speelgoeddinosaurus aan een galg. Op zijn tekstbord werd uitge legd dat de dino's indertijd zijn uit gestorven omdat er toen ook al „be ren" voorkwamen... De vechtpartij tussen twee voetbal liefhebbers werd zo levensecht nagespeeld, dat de speulers zich rollend door de Dorpsstraat voortbe wogen. Daarbij maaiden ze bijna enkele „bejaarden" omver, die het (ADVERTENTIE) Het tarief voor de kerst- en nieuwjaarswensen is 2,60 per regel, incl 17,5% btw (minimaal 3 regels). ENKELE VOORBEELDEN: J. Tesselaar Gelukkig Nieuwjaar Tesselaar N. Tesselaar- Overkant Gelukkig Nieuwjaar J. Tesselaar N. Tesselaar-Overkant Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar Tesselaar N Tesselaar-Overkant wensen familie en bekenden een prettige kerst en een gelukkig 1997 Uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10; Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 -314111 In voorgaande jaren konden de Strender speulers op het smalle Kerkplein hun bedenksels amper laten zien aan het opdringende pu bliek. Dankzij enkele doortastend- ende deelnemers was het ditmaal prima geregeld. Voor het speulen begon plaatsten zij een dranghek om speulers en toeschouwers te schei den. Wie zich er toch tussen pro beerde te dringen werd in de kraag gegrepen door bewakers met walkie- talkies Twee onderwerpen sprongen eruit: de fusie tussen de bakkers Timmer en 't Gouwe Boltje. en de feest verlichting die door de 60-jarige ga rage Rentenaar aan het dorp was aangeboden. „De afgelopen tijd zijn we bestormd door mensen die kle- zo jammer vonden dat in De Koog niets meer van vroeger over is De nieuwe stenen in het centrum nodig den uit tot organisatie van het „eer ste straatwalskampioenschap". Aandoenlijk was de „kauwgoms peurder". Een speuler had daarvoor zijn hond afgericht en stond hem als speciaal aangestelde kaugomver- wijderaar ter zijde. Het vertrek van de groentezaak van Cor van Etten werd door een groepje speulers hoog opgenomen Ze zochten de oorzaak in overname van het bedrijf door de zoon Erik. Een voorstelling voor insiders, maar wel één die onder de Koger toe schouwers het meeste op de lach spieren werkte, was een eenzame zwijgende speuler, die alleen met de kreet „ik heb nou even tijd" op zijn borst rondliep Hij symboliseerde de eigenaar van de Pianobar, die in een advertentie op een olijke manier heeft aangegeven tijd vrij te willen maken om zijn echtelijke plichten te vervullen. Er was nog een wipwap in de vorm van een piano verderop in de straat neergezet Drie reuzengrote condooms en een voorstelling met twee oude vrouw tjes met baby's pleitten allebei voor meer „vulling" voor de peuter speelzaal. Ook aardig gespeeld was het incognito bezoek van een (dui delijk herkenbare) Van Rappard aan de Koger horeca, waarbij hij erbarme lijk slecht werd behandeld. ding, mutsen, een bakkerskar en deeg lenen", lachte bakkér Jillert Blom, die samen met collega Kees Timmer langs de kant stond te ge nieten Ze werden schitterend op de hak genomen door een bakkersduo dat een nieuw assortiment aan de man bracht, o.a. losbollen, Doesbroodjes en zwarte- koesesneeijes. De bakkers vlogen met alleen elkaar in de haren, maar zorgden dat ook het publiek onder het meel kwam te zitten De actie van Rentenaar kreeg veel waardering. „Rent is geen krent", concludeerde een dame van lichte zeden die met nieuwe verlichting klanten probeerde te werven. Om standers zagen ijsclub-voorzitter Wieb van den Berg de klapschaats (het leken meer ski's) demonstreren Jook Nauta kwam er minder gunstig vanaf. „Hoezo boodschappen doen in Oosterend? Ik koop m'n auto niet eens op Texel", stelde een speuler Een groep stelde de weinig vriende lijke verhouding tussen Nauta en zijn buren op Zevenhuizen aan de kaak Dat gemeentewerken na klachten van een buurvrouw de skatebaan van de jeugd verwijderde, was bij jeugd en volwassenen reden voor een krachtig protest. Twee straat klinkers brachten onder aandacht dat de Strender straten om de haverklap worden opengebroken Bij de jeugd liepen ook veel „Gouwe Timmertjes" en „Krenten" rond. Met liefst 30 voorstellingen verrasten de kinderen de jury aangenaam, even als de variatie qua onderwerpen. Evenals in andere dorpen waren in Oosterend ook een aantal nieuwe sirenes te horen „Wat hoor ik daar loeien, dat zijn toch zeker met mijn koeien", aldus een boertje. VRIJDAG 13 DECEMBER 1996 De papegaai die zich afgelopen zo mer ophield in De Cocksdorp, keerde gisteravond weer even te rug. In vele uitdossingen fladderde de kleurige ara door het straat beeld en kraaide vele nieuwtjes in de oren van Durpers die graag van alles op de hoogte willen blijven. De praatvogel was de meest gespeulde voorstelling in De Cocksdorp, op de hielen gezeten door de perikelen rond het Eierlandsche Huis. In De Cocksdorp stonden traditiege trouw vele deuren open, zodat speulers de voorstellingen tegen el ven wel konden dromen Lokale uit beeldingen, soms van hoog gehalte, domineerden de avond. Bijvoorbeeld die van CNN, de Cocksdorper No Nonsens TV, het Durper eigen televisiestation dat vooruitlopend op de bekabeling al vast een voorproefje gaf Met in de hoofdrol Gerard „Snurk" Hooij- schuur, Mieke van de Bentemol en Margriet Holtmeijer Reality-tv ont brak niet: bij schooltelevisie liet goo chelaar Nico Kazan Ooijevaar op onnavolgbare wijze onderwijzeres Olga Wouters verdwijnen. Recht voor z'n raap was de persiflage op Robert en Mieke van der Bent, die te oordelen naar de marionetten aan vele touwtjes in het dorp trekken. Mieke leed wegens haar vele publicaties in het dorpsblad aan schrijfdiarree. Haar populariteit is zo groot, dat met Ouwe Sunderklaas de Klimpstraat tot Mieke van der Bent- straat werd omgedoopt. Bij het EH waren teksten te lezen die voor meer dere uitleg vatbaar waren. De strijd rond het EH werd iets milder belicht door een geestelijk die zich aan de voet van de vuurtoren afvroeg „waarom dat met die school met kan, daar snapt de pastoor geen donder van" De vertrokken vuurtoren wachter Piet Stam werd in een luid ruchtige ode bezongen door een tweetal met een fraaie replica van de toren. De Juttersplezier van Maarten Boon werd niet ontzien. Voorafgaan door broer Erik, die om de smeuïgheid van de toeristische rit te verhogen allerlei jutspullen rondst rooide. liet het vehicle een doordrin gende rooklucht in de huiskamers achter. De buit bestond uit een cursusboek van broer Sil en een brandweerman die op weg naar het vuur uit de wagen was gevallen Of hij een echte Cocksdorper was, is de vraag, want een gezelschap dat op zoek was naar „de echter Durper", trof er slechts enkele aan. Vragen als: welke twee rivaliserende toneel verenigingen had De Cocksdorp vroeger, wist vrijwel niemand te be antwoorden. Kritiek was er op de jury van de playbackshow, die volgens speulers blijk gaf van partijdigheid. Van hoog gehalte was de voorstelling van de politieman die op zoek was naar een dronkelap Het drankzuchtige type bracht met de fles in de hand een indrukwekkend lied. Sommige Durpers hebben weinig vertrouwe.in de jaarlijkse komst van het college van b en w, gezien de slo gan: daar komen we op terug. Bij de jeugd viel de opkomst met 35 speulers wat tegen. Het niveau was er met minder om. Een tweetal zeulde met een enorme verjaardagstaart voor de tachtigjarige Kees Zuidema „Hij heeft nog goeie oren, want hij kan nog elk geluidje aan een Dakota ho ren." De varkens van boer Wijtten knorden van verontwaardiging we gens gebrek aan rust. Het ene mo ment suizen hen de golfballen om de oren, het andere moment vliegt de boel in de brand. Hilariteit was er toen Jan Keizer en z'n echtgenote op een kerkeveiling tegen elkaar op stonden te bieden op hetzelfde nummer. In d'Ouwe Ulo houden leerlingen van de Muziek- en Dansschool donder dag 19 december om 19.15 uur een voorspeeluur die in het teken staat van de kerst Er wordt gezongen en gespeeld op dwarsfluit, bugel en trompet Het zal wel door de leeftijd komen, maar ik noem De Linde boom nog altijd Hotel Texel. Spreek uit. hotel, net als in hoteldebotel Die naam veran derde begin jaren zestig, toen de echte Lindeboom het veld ruimde voor de inmiddels al weer drie keer verbouwde Rabobank Beide hotels waren van dezelfde eigenaar. Die wilde de naam Lindeboom laten voortleven door hem toe te voegen aan de naam Hotel Texel Het werd toen De Lindeboom-Texel, dus een dubbele naam. Hotelier Joop Kikkert drong erop aan dat ik alleen die naam zou gebruiken in de krant, dan zouden de Texelaars er snel aan wennen. Dat gebeurde dus met. Jongeren gingen de naam Lindeboom bezigen, ouderen bleven het koppig over Hotel Tessel heb ben. Hoewel ik nog een snot neus was, schaarde ik me bij de ouderen Een onverdacht bewijs van een conservatieve inslag Ik héb wat met dat hotel en Ik met alleen Het is immers met zomaar een Texels horecabedrijf maar een instituut, het centrum van het openbare leven in Texels residentie. Ik heb daar in de loop der jaren heel wat tijd doorgebracht, meestal beroeps halve Langdurige boeren- vergaderingen, lezingen met lichtbeelden, filmavonden, fanfareuitvoeringen, toneel voorstellingen. afscheids recepties, partijbijeenkomsten, spreekbeurten van politieke kopstukken en niet te vergeten het jaarlijkse vreterijtje ter gelegenheid van schapenfokdag. Op Texel ligt het nieuws met alleen op straat maar ook in Hotel Texel. Het was er aangenaam toeven, maar niet altijd Er werd topn nog hevig gerookt en de ventilator stond op een laag pitje zodat het bij grote drukte tropisch heet werd De mensen gingen dan in de pauze flink drinken en dat bood dan weer soulaas voor de altijd zorgbarende financiële situatie van het bedrijf Als niet- roker had ik het moeilijk. Meer dan eens kotste ik na afloop het hart uit mijn lijf en werd de rest van de nacht geplaagd door koppijn Vooral boeren- vergaderingen waren in dat opzicht berucht Die kwamen neer op grootschalig sigaren roken, zodat het zicht in de zaal al gauw niet verder dan halver wege reikte De flitsfoto's die ik door dat rookgordijn probeerde te maken van spreker, jubilaris of prijswinnaar mislukten dan ook vaak omdat ze alleen een grijze waas vertoonden Eén keer maakte ik daar een spreekbeurt mee van een landelijke politicus die tekeer ging tegen de door de kapitalis ten veroorzaakte stank- en rookoverlast in het Botlekgebied en het daarmee samenhangende levensgevaar voor de weerloze arbeiders. De man draaide echter zelf het ene zware sjekkie na het andere De merendeels uit partijgenoten bestaande toehoorders deden dat ook, zodat hij al gauw uit het zicht was verdwenen. Ik wilde de mislukte foto van die in nevelen gehulde volksmenner toch in de krant zetten en zo die bizarre tegenstrijdigheid aan de kaak stellen. Het was immers toch geen Texelaar, dus dat konden we rustig doen. Maar het mocht met van mijn directeur Jan van Wijk. Die had weliswaar niets over de inhoud van de krant te zeggen omdat hij me reeds als 21-jarige tot volledig verantwoor delijk hoofdredacteur had be noemd, maar als hij dacht dat zijn nering in gevaar kwam greep hij toch wel eens in Het woord was toen nog niet bedacht, maar Hotel Texel was multifunctioneel Haast alles gebeurde daar. Het was zo vanzelfsprekend dat het in aankondigingen in de krant met eens vermeld hoefde worden Als geen zaal werd genoemd, was het dus Hotel Texel. Dat gold ook voor de aanvangstijd. Altijd acht uur, dus kwart over acht Zelfs de konijnen tentoonstelling van Kotex is er wel eens gehouden. Het perso neel legde dan gewoon een serie oude karpetten neer zodat stront en zaagsel niet in de vloerbedek king konden worden gekneterd. Diezelfde karpetten lagen er ook op maandagochtend tijdens de markt om inloop van schapenkeutels en koeienvlaaien te bemoeilijken. Rond een uur of elf moest ik er altijd heen om van Jowie Roeper te vernemen wat de nuchtere kalveren melkvaarzen. oudere ooien en lammeren hadden opgebracht Want we hadden toen in de krant een rubriek „Texelse markt" waarin deze economisch belangwekkende gegevens werden vermeld. Roeper was zelf nauw bij de veehandel betrokken en wist het dus precies. Maar juist daardoor was hij ook belanghebbend en strikt genomen dus niet objec tief. Als ik Hotel Texel uitliep werd ik dan ook vaak achterop gelopen door verontruste boeren of andere belanghebbenden die wilden weten wat Roeper me nu weer op de mouw had gespeld. Soms ontraadden ze publicatie. Daar ging ik nooit op in omdat ook zij met objectief waren. Bovendien had ik geen zin in ruzie met Roeper Die had toch al veel met me te stellen want ik maakte mij meer dan eens schuldig aan linkse sympathieën en was te weinig kritisch jegens ambtenaren Toen ik afgelopen maandag De Lindeboom binnenliep om te horen hoe het financieel met The Blind Boys of Alabama was afgelopen, zat Roeper aan een tafeltje op dezelfde plek aan het raam waar hij dertig jaar geleden tijdens de markt ook vaak zat. Dezelfde houding, dezelfde manier van redeneren De tijd leek even stil te staan Ik heb zelf ook menig evene ment veroorzaakt in Hotel Texel. Diavertoningen over Nieuw- Guinea of Rusland. Ik draaide er ook Texelse speel- en andere films van vóór die tijd. Het gaf altijd hartkloppingen want de technische outillage van Hotel Texel liet te wensen over Soms weigerde de geluidsinstallatie, hoe hard je ook in de microfoon blies Toen ik een keer na lang zoeken naar afgelegen schake laars alle lichten had gedoofd en de projector wilde aanzetten gebeurde er mets omdat met het uitschakelen van het licht ook bepaalde stopcontacten stroom loos waren geworden. Dus moest ik opnieuw naar de knoppen, in het stikkedonker struikelend over onbekende plattelandsvrouwenbenen en andere storende obstakels In Hotel Texel hadden ze geen projectiescherm. Dus moest het mobiele filmdoek van fotohandel Langeveld de Rooij worden geleend of gehuurd Dat was een ingewikkeld samenstel van pijpen, veertjes, kettingen en koordjes. Het was de kunst om dat allemaal in elkaar te zetten en niets over te houden. Wie het voor het eerst deed werd er stapelgek van. Meer dan eens moesten ze mij erbij halen, maar ook dan ging het niet altijd goed. Het scherm was topzwaar en windgevoelig zodat het over het publiek viel als twee deuren toevallig tegen elkaar open werden gezet. Dat is overigens maar eén keer gebeurd, maar je vergeet het nooit. Bij het om hoog sjorren van het gevaarte was er gerede kans dat de melkglazen kapjes van de plafondlampen werden geraakt en je in een kortstondige regen bui van glasscherven stond Hotel Texel was ook belangrijk als centraal punt met Ouwe Sunderklaas. Altijd gezellig, maar het liep ook wel eens uit de hand. Na afloop van het uittikken van de uitslagen en het ontwik kelen van de foto's voor de krant ging ik er rond een uur of drie altijd even kijken, om een glipper te eten maar vooral om te zien hoe gerespecteerde Texelaars daar de beest uithingen Je wist precies in welke richting je door de hossende menigte moest worstelen om bepaalde mensen te ontmoeten, want die zaten elk jaar op dezelfde plaats in het gebouw. Ik heb er menige notabele gezien, laveloos lallend en onderwijl gulzig happend in andermans vrouw. In een deel van het complex dat de stofhoek werd genoemd ben ik eens uitgegleden in een plas braaksel, bestaande uit maagzuur, glipper en bier. Ik hield aan dat soort ervaringen een blijvende arg waan over jegens keurige mensen. Sindsdien is de beschaving ook op Texel sterk opgerukt, zo constateerde ik de afgelopen nacht. In De Lindeboom was het bomvol, warm en rokerig maar ook beregezellig zonder wan klanken Wat er het afgelopen decennium met De Lindeboom is gebeurd lijkt op een lange nare droom Geldsmijterij zonder resultaat, ondoorzichtig eigendom, telkens andere pachters, tijden lang gesloten. Kortom verloedering waar iedereen zich vergeefs kwaad over maakte. Nu de familie Stiekema er de scepter zwaait lijkt het tij te zijn gekeerd. Het gebouw is niet alleen prachtig uitbreid en opgeknapt, maar er staan vriendelijke mensen in van onze eigen stam, die overduidelijk hart hebben voor de zaak en niet van plan zijn om straks weer in het niet te verdwijnen. Ze organise ren of werken mee aan het ene evenement na het andere zodat de loop er weer in begint te komen. Als het nu niet lukt, lukt het nooit. Stiekema heeft zijn nek uitgestoken, wetende dat in De Lindeboom nog nooit iemand rijk is geworden. Dat wordt algemeen gewaardeerd door de burgerij. Is het niet de hoogste tijd dat diezelfde burgerij dat eens duidelijk laat blijken? Wat dachten jullie van een cadeau ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het gebouw en van het nieuwe begin? Hoog op het verlanglijstje van de nieuwe Lindeboom staat een goede piano, liefst een vleugel die gebruikt kan worden voor koffie concerten en andere muzikale evenementen. Het toeval wil dat het NIOZ een vleugel heeft en deze wil verkopen Het ding is zo goed als nieuw. Een schitte rend instrument, hoorde ik van de zeer kritische pianiste Nino Khutsishvili uit Georgië die er een paar keer op heeft gespeeld. De vraagprijs is alleszins rede lijk: f20.000,- Dat is de helft van de nieuwwaarde Als die vleugel straks in De Lindeboom staat, heeft de hele gemeenschap er wat aan. De afgelopen weken heb ik er met diverse mensen over gepraat en kreeg telkens opgetogen reacties en zelfs menige toezegging om over de brug te komen. Daarom start bij deze de bliksemactie „Een vleugel voor Ed" Het zou fantastisch zijn als het bedrag over ongeveer een week bij elkaar is. Rabobankrekemng 3625.57.152 ten name van „Vleugel voor Ed", Postbus 11, 1790 AA Den Burg. Harry.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5