Mm Warme belangstelling exotische kerstshow Zó beoordeelde de jury Ouwe Sunderklaas Ouw* fUHKMIUUK TEXELSE^ couRANT Wat ik zeggen wou. Oorlogsmonumenten „Andere realiteit" van Gré Froentjes Bedrijvigheid Klein buitenkansje op gratis auto Groot onderhoud in het dennenbos Agenda teso Adventsviering Posthuys open in kerstvakantie Kerstviering in Waldhoorn Kerstspel door Maartenhuis Oosterend Den Burg De Cocksdorp De Waal Den Hoorn De Koog Oudeschild Nino geeft kerstconcert Even een pak SNERT halen in EeXc^t DINSDAG 17 DECEMBER 1996 Tussen de zesde en negende decem ber jl. had ik het genoegen te kunnen vertoeven bij een goede vriend van v mij, wonende op Texel. Ik kan met anders concluderen dat ik zeer heb genoten, vooral van de rus tieke omgeving en de onbeschrijfe lijke rust! Desalniettemin is er een ding dat mij zeer heeft gestoord en dat is het „on derhoud" van bepaalde oorlogs monumenten, sterker nog: het kenne lijk om practische redenen verdwijnen daarvan... Oorlogsmonumenten dienen koste wat kost in stand te worden gehou den Ik vraag me dan ook af, waarom J de bunkers van de Zuidbatterij bij Paal 9 moesten verdwijnen Het onderhoud van de propellor van de Lancaster bommenwerper aan de Lancasterdijk, ter hoogte van het vogelreservaat, dient op korte termijn ter hand te worden genomen Weersinvloeden zorgen ervoor dat de toestand van het aluminium in rap 4 tempo achteruit gaat. waarna binnen J de kortste keren de rest met stoffer en blik kan worden opgeveegd. Een en ander kan afdoende worden voorkomen door het geheel onder te dompelen in doorzichtig plastic, zodat er een dunne, maar beschermende laag ontstaat en weersinvloeden er geen vat meer op krijgen. Vriendelijk doch dringend verzoek: Laat de nog bestaande oorlogs monumenten/overblijfselen daar waar ze zijn en onderhoudt ze goed, óók voor het nageslacht en de nog in leven zijnde Georgiërs' H.J. Hoogeveen, Putten (Brief ook verzonden aan b en w vanTexel) Liefhebbers van bijzondere, mys tieke kunst zouden een kijkje kun nen nemen bij galerie Marianne in De Koog, waar een expositie van Gré Froentjes uit Roden te zien is. Haar inkttechnieken ademen een sfeer van verborgen werkelijkhe den. De expositie toont fantasiebeelden die hun vorm en inhoud ontlenen aan de realiteit maar geïnspireerd vanuit het onderbewuste. Het werk kan daardoor de emoties diep raken. Het subtiele in haaf werk wordt versterkt door harmonisch kleurgebruik. Gré Froentjes heeft naam opgebouwd met exposities in o a. Groningen. Emmen, Almelo. Amsterdam, Zwolle en Denemarken. Belangstellenden kunnen zaterdagmiddag met haar kennis maken, want dan is zij te gast in de Koger galerie van Marianne Momberg De galerie is open van 12.30 tot 16 30 uur (woensdag t/m zaterdag). Gadegeslagen door de kerstman, beschilderd Klarina Combé op de kerst- en hobbyshow in Eureka baar doeken. <FctoGontraTimnoman) „We hadden wel op wat drukte ge rekend, maar niet op zóveel be zoekerskijkt Kees de Ridder van kwekerij Eureka terug op een ge slaagde kerst- en hobbyshow in de broeikassen aan de Schorren- weg. Volgens zijn schatting trok de sfeervolle wintertentoon stelling zeker vijfduizend bezoe kers. Doordat het merendeel per auto kwam, ontstonden aan weerskanten van de weg lange rijen geparkeerde wagens, wat de doorstroming in de polder met ten goede kwam „Het maakt verkeersdrempels overbo dig", relativeerde De Ridder, die met familie, medewerkers en de veertien hobbyïstenclubs veel tijd en energie in de show had gestoken Vanuit de kilte in de polder, ervoeren de bezoe kers het subtropische klimaat in het tweeduizend vierkante meter grote kassencomplex als een verademing. Het (kerst)groen, het uitbundige ge zang van de siervogels van ,,Op Eigen Wiekenen de waterpartijen zorgden voor een exotische tuin- sfeer De standhouders van de veer tien verenigingen, clubs, hobbyisten en de kerstmannen die acte de presence gaven in Eureka zorgden voor een gevarieerde show. die wat betreft De Ridder volgend jaar een vervolg zal krijgen „Voor de hobbyisten is het een mooie gele genheid hun liefhebberij te tonen en voor ons vernieuwde tuincentrum is het een mooie promotie. Ik kom veel gezichten tegen die ik hier nog nooit heb gezien. Wie weet komen ze nog eens terug." Winkelsluitingswet De presentatie van de hobby's in combinatie met het uitgebreide tuin- assortiment van Eureka vielen af gaande op de reacties goed in de smaak bij het publiek, dat zich in veel gevallen liet verleiden tot een aankoop. Dat de Winkelsluitingswet detailhandel op zondag (nog) niet toestaat, ondervond De Ridder zondagmorgen, toen hij daar door de politie aan werd herinnerd. De ten toonstelling ging wel volgens plan door Lopend heen en met een gratis nieuwe auto terug Dat buitenkansje wacht degene wiens sleutel past op een Renault Mégana Scénic van Garage Dros in Eierland De actie sleutels zijn deze week huis-aan-huis op Texel verspreid. De kans dat ie mand op Texel een gelukssleutel in handen heeft is echter klein Het betreft namelijk een landelijke actie waarbij in heel Nederland twee au to's worden weggegeven De prijs kan net zo goed in Den Helder of Maastricht vallen", erkent Dros Het heeft geen zin om alle garages in Nederland langs te gaan, want de dealers hebben een identiek contactslot gekregen Als de sleutel met past, krijgt men een troostprijs. Het Texelse bos wordt deze winter uitgedund Staatsbosbeheer (SBB) laat de klus in januari doen door de firma Heykra uit Otterloo. Tot eind maart zal 51 hectare onder handen worden genomen. Het werk levert zo'n 3500 kuub zaag-, paal-, kist en vezelhout op. Om de twee jaar moet een deel van het Texelse bos eraan geloven Uitdunning is nodig om te voorko men dat bomen elkaar verstikken. Vorig jaar was de houtprijs erg laag. Daarom is toen overgeslagen en wordt nu voor vier jaar tegelijk ge zaagd. Dat gebeurt vooral in de omgeving Ploegelanderweg/Monni- kenweg. Op deze plek zal ongeveer de helft van de dennenbomen worden ge kapt. Eronder is al een nieuw bos in aanwas, bestaande uit loofbomen. Dinsdag 17 december Leerlingen bugel, trompet en dwarsfluit van de Muziek- en Dansschool Texel verzorgen vanaf 19 15 uur een openbaar voorspeeluur in de voorspeel- ruimte van de school Het college van b en w heeft vanaf 19.30 uur met de dorpscommissie van Den Hoorn een openbare ver gadering in De Waldhoorn In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „The Nutty Profes sor". Karate-crack Claudia van Dijk is vanaf 17.30 uur in De Ferrever voor een demonstratie. Leden van de Historische Vereni ging zijn om 20.00 uur in d'Ouwe UIO welkom voor een bibliotheek- avond. Woensdag 18 december Opnieuw verzorgt Ans Kikkert een workshop kerstdecoraties. Van 9.30 tot 12.00 uur op Drie huizen 15. Aanmelden via tele foon 314828 Wie vragen wil voorleggen aan de burgemeester kan deze van 10.00 tot 12 00 uur doorbellen naar de redactie telefoon 362620 In Cinema Texel draait om 14 00 en 16.00 uur „De klokkeluider van de Notre Dame" en om 19.00 en 21.30 uur „The Nutty Profes sor". Vanaf 16 00 uur is in dorpshuis De Waldhoorn kerstviering voor 55 plussers uit Den Hoorn en wijk H. Broodmaaltijd met afwisselend programma. Bijdrage f5,- The Singers of the Lord, Het Tex Chr. Mannenkoor en het KTF ver lenen om 20.00 uur medewerking aan de volkskerstzang in de RK kerk van Den Burg In de NH kerk van De Waal wordt een adventsviering gehouden, aanvang 20 00 uur leder is wel kom. Donderdag 19 december In Cinema Texel draait om 19 00 uur „The Nutty Professor" en om 21 00 uur „Sleepers". In de voorspeelruimte van de Mu ziek- en Dansschool Texel wordt vanaf 19.15 uur kerstzang en kerstmuziek ten gehore gebracht De Doopsgezinde zusterkrmg heeft in de Doopsgezinde kerk een gezamenlijke adventsviering met de andere zysterkringen, aan vang 19.30 uur. Muziekkorps „Door Eigen Kracht" geeft in dorpshuis De Waldhoorn een kerstuitvoering, aanvang 20 00 uur. In de pauze glühwein en warme chocolademelk. Toe gang gratis Vrijdag 20 december In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Nutty Professor" en om 21 00 uur „Sleepers". In hotel De Lindeboom begint om 20 00 uur de derde speelavond van het kampioenschap klaver- jassen. In het Kiekendief-theater van vakantiecentrum De Krim wordt om 20.00 uur de verkiezing van de sportman/vrouw van het jaar gehouden als onderdeel van een gevarieerd gala met sport en mu ziek. Entree gratis. Zaterdag 21 december In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De klokkeluider van de Notre Dame", om 19.00 uur „The Nutty Professor" en om 21.00 uur „Sleepers". In de voormalige LBO-kantine wordt de kerstviering van de ANBO gehouden, aanvang 16.30 uur Entreekaarten kosten (7.50. Er worden ook dit weekend geen wachttijden verwacht. Vrijdag 20 december wordt tussen 9.35 uur (afvaart Texel) tot en met 16.05 uur (afvaart Den Helder) een hafuursdienst gevaren De af vaarten van 10 05 uur van Den Helder en 13 35 uur van Texel zijn echter uitsluitend bestemd voor het ven/oer van gevaarlijke stof fen. De verbouwing van het hoofdkan toor is klaar, de normale ingang kan dus weer worden gebruikt. De wachtruimte en de toiletten zijn echter nog afgesloten tot eind ja nuari Aan de oostkant van het hoofdkantoor staan containers met vervangende wachtruimte en toiletten. Hoogwater te Oudeschild Di. 17 Wo. 18 Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di 19 20 21 22 23 24 0.34 1.25 2.46 3.44 5.06 6 04 7.04 7.55 12.40 u. 13.37 u 14.47 u. 16.10 u. 17.27 u. 18.45 u 19 40 u 20.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 22 de cember op om 8.45 u en gaat onder om 16 29 u.. 17 december eerste kwartier; 24 december volle maan en 18 decem ber doodtij Een deel van de dennen blijft staan tot ze zo oud zijn dat ze dreigen om te vallen. De houtwinning past in het plan van SBB om een gevarieerder bos te maken, met verschillende boomsoor ten in alle leeftijden. Uit dat oogpunt wordt ook met op alle plaatsen even veel uitgedund Enkele dennen zul len worden geringd. Daardoor gaat de boom dood, maar dat is de bedoe ling. Dood hout is een voedingsbo dem voor veel insecten en padde stoelen De bedoeling is dat in de toekomst de hoeveelheid dood hout in het bos geleidelijk groter wordt door natuurlijke sterfte Net als andere jaren wordt woensdag om 20.00 uur een adventsviering gehouden in de kerk van De Waal. ledereen is welkom om zich in deze donkere dagen voor te bereiden op de kerstviering Art Gallery Het Posthuys is tijdens de kerstvakantie geopend Kera miste Ellen de Vries uit Oost laat tijdens de korte expositie haar Bewoners van Den Hoorn en wijk H (55-plussers) kunnen woensdag om 16.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn terecht voor een kerst viering Deze is opgezet door de Zusterkring, de Soos en de Anbo. Er wordt een afwisselend programma geboden met zang en een optreden van kinderen van de zondagsschool. Tevens is er een broodmaaltijd. Er wordt een bijdrage in de onkosten van 5,- p.p. gevraagd. Aanmelden bij Jame Boon, tel 31 92 58. nieuwste werk zien. De schilderijen zijn van een aantal kunstenaars die de afgelopen jaren in het Posthuys hebben geexposeerd. Het Posthuys is tussen 21 december t/m 5 januari geopend op de volgende dagen, za terdag, zondag, dinsdag en donder dag van 14.00 tot 17.00 uur. Bewoners van het Maartenhuis zijn flink aan het oefenen voor het kerst spel dat zondag om 16 30 uur wordt opgevoerd in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Het oude, oorspron kelijk Duitstalige spel bestaat uit twee delen: het spel van de geboorte en het herdersspel Ter afwisseling gaan de spelers zingend rond. Alle belangstellenden zijn welkom. Over de kwaliteit van de dit jaar gespeulde voorstellingen valt te twisten, zo bleek de afgelopen da gen. Wat de één als „leuk en geva rieerd' opvatte, betitelde de ander als „matig". Schreef deze krant over een „uitbundige viering sommige insiders spraken van „een tamme bedoeningWat de jury's in de dorpen ervan vonden, blijkt uit de nu volgende uitslagen. Folklorebeker: Bij ons krijgt u een grote, de bediening is klote (Van Rappard undercover). Wie niet bij de prijsuitreiking aanwe zig was. kan de prijzen afhalen bij Nauta CD aan de Weverstraat. Jeugd: Enkelingen: 1 Hamburger si rene: 2.Plasvandalisme; 3 Hoed Greenside. Paren: 1 Kinderkennis; 2 Paard in wagen; 3.IJS op de maan Groepen 1 Klapplakband; 2 EurOase; 3 Rotonde. Volwassenen: Enkelingen 1.Pissen in het donker; 2.Lantaarnpaal repare ren; 3 Fietsen in het seizoen. Paren: 1 .Rotonde, 2.Frans Pieterse; 3.Kam- peren bij de hoer. Groepen: 1 Het ezelsbruggetje, 2.Ouwe Klaas is de baas; 3 Hart van Den Burg. Jeugd: Enkelingen spe'ulden niet. Paren: 1.De varkens van boer Wijt- ten; 2 Verjaardag van Kees Zuidema; 3 Paardenpoep. Groepen: 1 Kerke- veiling; 2.Hondenpoep, 3 Papegaai Volwassenen: Enkelingen 1.Monu menten. Paren: 1 Vuurtoren. 2 De baas 3.Ara. Groepen: 1.CNN; 2.Vuurtoren, 3.Playbackshow Extra prijzen: De wisselbeker was voor „CNN" en de folklorebeker ging naar „De baas". De opkomst was iets be ter dan vorig jaar: ca. 40 kinderen en 60 volwassenen Jeugd: Enkelingen: 1.'t Gouwe Timmertje (Kim Vlaming); 2 Fruit- vrouwtje (Marijke Terpstra), 3.Kinderlokker met snoep (Frank El len) Paren. 1 Auto Rentenaar (Marcel en Anne Zegers); 2 Verlich ting ijsbaan (Rositha en Natanja Hin); 3.Bakkersduo (Simon en Danièl van der Zee). Groepen: 1.Bakkers- onderzoek (Liesbeth. Sandra en Stefan Bremer); 2.Sinterklaas (Mike en Marylin Brouwer. Ferry van der Vis); 3.Skatebaan (Marieke en Suzan Wieringa, Maaike en Barry Koning) Totaal waren er ca55 Jeugdspeulers. Volwassenen: Enkelingen. 1 Micro foon doet het niet; 2 Klapschaatsen/ bouwzaken' 3.De burgemeester van Zevenhuizen. Paren 1.Hap koek met stip; 2.Voor de buis; 3.Raad van straatklinkers. Groepen: 1.Regio- flappen - bakker met nieuw assorti ment; 2 Alternatieve middenstand; 3 Busje komt zo op Zevenhuizen. Beker Klif-Naalrand (origineelste en keling): Jan Veeger, Beker fa Goènga (origineelste hele avond) De kerk 1646-1996 Totaal aantal speulers 's avonds1 81. „Grote op komst, veel mensen op de been Ouwe Sunderklaas leeft weer in Den Hoorn", aldus de feestcommissie. Jeugd: 1 Dure schotel en kabel; 2,Si- rene in zes dorpen, maar met in De Waal; 3.Bekabeling De Waal (var kens in de modder); 4.Sirene gillende hamburger; 5.Mooie waterval in de tuin (buren moeten naar de wc). Volwassenen: 1 Illegale verloting Amateurtje; 2.Ik ben Gerrit en steel als de raven, 3.High Tea Extra prijzen: Folklorebeker jeugd: Topkoeien. Folklorebeker volwasse nen1 Privéclub in De Fuik. In totaal waren er 35 voorstellingen en daarmee was de Waalder organi satie heel tevreden. Jeugd Enkelingen 1.Tovenaar, 2.Geit van buurman Klaas, 3.Brouwer schoonmaakbedrijf. Kleine groepen 1 Bejaardensoos: 2 Hondenpoep; 3.Alarm op de camping Grote groe pen 1 .Nieuwe families in Den Hoorn, 2.Rotonde Hoornderweg; 3.150 jaar PH-polder Volwassenen: Enkelingen: 1Jan Veeger; 2 Annie uit Katendrecht; 3.25 jaar Ouwe Sunderklaas Kleine groe pen: 1-Zwangere vrouwen; 2 Rad draaier; 3.Monopolie op de soos. Grote groepen 1.De kerk 1646-1996; 2 Harry en de papoea's; 3.ZDH-da- mes/ZDH-kantine. Extra prijzen: Originaliteitsprijs jeugd (Mevr Bothofbeker) Nieuwe families in Den Hoorn. Totaal aantal jeugdspeulers: 61. Jeugd Enkelingen I.Dinoshow (Lucy Burgman); 2.Greensidehoed (Maarten van Aken), 3.Pupil SV De Koog (Marlon Veldman) Paren. 1 Pianobar-wip (Arco en Marleen van der Vis), 2.Politie te paard (Fabian Jilderda en Iris Timmerman), 3 Spel ling Ouwe Sunderklaas (Sara Boog aard en Alissa Kossen) Groepen. 1 Hotel Opduin (Arjan en Ronald van Benthum, Jesper en Christian Kragt); 2.KK-groep (Wouter en Andries Kuip, Ivo en Volmer Jager, Daniël Montesinos, Martus Brons en Joni Houwing); 3.Sterrenslag Actief (Brenda en Kimberly Houwing, Bianca Veldman, Corina Witkamp). Volwassenen: Enkelingen; THielke halve serre op dak: 2 Stappeland naar Calluna; 3.Mexicaanse beer. Paren 1 Gemeente met billen bloot; 2,Buik ervan vol, 3 Wals- kampioenschappen. Kleine groepen: 1.Stier voor de peuterklas; 2.Sexleven Pianobar; 3 Condoom weg voor juf Mieke. Grote groepen: 1 Koger weemoed; 2. Rapporteurs. Folklorebeker: Jeugd: Koger Hoop bejaardenhuis (Laura Vinke, Monique Siersma, Yvonne Gijsbertsen) Vol wassenen Koger weemoed (voor het eerst dat een grote groep de eerste prijs én deze beker in de wacht sleept). Jeugd: Enkelingen: 1 De vliegende Hoep, 2.De molen; 3.Gilles van Mil. Paren: 1.Scherven plakken; 2.Zuid- wester of zeemeerminbillen; 3.Kokkelvissers of kerstman. Groe pen: 1.Gilles Houseband; 2 Sinter klaas zonder fanfare; 3.De sterkste wint. Volwassenen: Enkelingen: 1Roy Helleman; 2 Jutter gejat; 3.Konmgs- meel. Paren: 1 Historische leerschool van Gelein en Gilles; 2.De beurs; 3.Dirk en Fenny gaan verhuizen. Groepen: 1.Kunstwerk; 2.Kringloop winkel; 3.De molen. Extra prijzen: GO-bokaal (actueelste voorstelling) Sjaan gaat verhuizen (no 5 enkelingen); Skiltje bokaal (ori gineelste voorstelling): Parkeer probleem aan de West (no.8 groe pen), GO-jeugdbokaal (actueelste jeugdvoorstelling)1 Kerkhof van Oudeschild (no. 12 paren) Aantal speulers volwassenen: 77 (1995: 80); aantal jeugdspeulers: 87 (1995: 81). Het koffieconcert dat het Geor gische pianotalent Nino Khutsish- vili (27) zondag 22 december geeft in de serre van De Lindeboom, staat in het teken van kerstmis. Het concert begint om 12.00 uur zodat ook de kerkgangers erheen kunnen. De zaal is reeds om 11.00 uur open en na afloop van de uitvoe ring is er gelegenheid om nog wat na te zitten. In tegenstelling tot het eer- ste koffieconcert van Nino wordl halverwege een pauze gehouden Voorafgaand aan het tweede deel van de uitvoering wordt een nostal gisch Texels kerstverhaal voorgele zen. Het muziekprogramma bestaat me- rendeels populaire werken van Mozart, Schumann, Chopin en Prokofjev. Speciaal op verzoek van bezoekers van het eerste concert zal wat meer worden gebracht van de nog in levende zijnde Russische componist R. Shchedrin. De toegang is gratis. Wel wordt bij de uitgang een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten die samen hangen met Nino's studieverblijf De uit Tbilisi afkomstige pianiste ver blijft nog tot de komende zomer op Texel en reist wekelijks voor enkele dagen naar Amsterdam waar zij stu deert aan het Sweelinckconservatorium. Het programma bestaat voor de pauze bestaat uit de Sonate in C minor KV 475 van Mozart en Kinderscenen, opus 15 van Schu mann. Het programma na de pauze begint met het voordragen van de Texelse kerstherinnering „Het Ezel tje" door Harry de Graaf, waarna Nino verder gaat met Variations Brillantes, opus 12 en Nocturne, opus 72 van Chopin, gevolgd door Toccatina-collage (uit 1972) en Humoresque (uit 1957) van Shchedrin. Tenslotte de derde so nate opus 28 van Prokofjev. Het concert inclusief pauze zal ongeveer anderhalf uur duren. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2