Winkeliers willen open op zondag Nieuw gezicht in sporthalkantine Niet achterblijven bij overkant Hin's koe Zwartje 91 een echte deurdouwer Van Heerwaarden wint NH-ploegkampioenschap 'Er Mensen COURANT Vandalen slopen cabine wielerclub Fietsen ontvreemd Hans Polderman: „Uitdaging" Verkeerslichten doen het weer Fouten in plan worden hersteld Bedrijvig heid Meeste groei voor Reisburo Texel Kindermatinee 11 ,pyr.(c,n DINSDAG 17 DECEMBER 1996 „Zoals het nu gaat staan we stil en stilstand is achteruitgang." Hans Blekkenhorst, bedrijfsleider van Albert Heijn in Den Burg, is er duidelijk in. Met mede- ondernemers William Witte en Jan Winnubst doet hij een onderzoek onder Texelse winkeliers. Openstelling op zondag is het onderwerp. Dat mag op be perkte schaal in de zomer. De TVO-ers willen echter ook enige zondagen in de winterperiode open. De winkelsluiting wordt via een ver ordening door de gemeente vastge steld. Tot nu toe is het ondernemers toegestaan om tussen 15 maart en 1 november zondagen van 09.00 tot 12.30 uur open te zijn. Daarvan wordt alleen in De Koog gretig gebruik ge maakt. In Den Burg bestaat interesse voor zondagsopenstelling rond de winterse feestdagen Maar dat mag niet, volgens de verordening Een poging van Albert Heijn en de Nautawinkels om dit jaar op zondag 22 december open te mogen zijn, strandde op de gemeentelijke regels Wegjagen leder jaar wordt de verordening tegen het licht gehouden De gemeente heeft het Texels Verbond van Onder nemers (TVO) gevraagd om een advies. Dé kans om de mogelijkhe den te verruimen. Er is een speciale commissie ingesteld. De drie leden hebben alle TVO-leden schriftelijk benaderd en ondernemers verenigingen van de verschillende dorpen gevraagd om een reactie. Daarnaast werden enkele winkeliers persoonlijk naar hun mening ge vraagd „Tot nu toe hebben we, ten aanzien van de zondagsopenstelling buiten het hoogseizoen ongeveer zestig positieve reacties", vertelt Blekkenhorst, zelf een groot voor stander. „Het belang is groot voor iedereen. Tijden zijn veranderd. Aan de overkant zijn de winkels in deze tijd van het jaar regelmatig open op zondag. En wat doen wij? We gooien alles dicht en jagen de mensen naar Den Helder. Afgelopen weekend waren ze zelfs open in Egmond aan Zee!" Blekkenhorst haast zich op te mer ken dat de winkels heus niet iedere zondag geopend zullen zijn. „Dat is niet zinvol. Misschien moeten we beginnen met een paar keer en daar dan voldoende publiciteit aan geven. We moeten het gezellig maken. Het kost steeds meer moeite om klan ten te krijgen, dus je moet ze iets bieden." Er zijn ook winkeliers die zondag openstelling niet zien zitten. Blekkenhorst beaamt dat hij ook enkele negatieve reacties heeft ge had. „Er zijn mensen die uit reli gieuze achtergrond weigeren. Ande ren vrezen personele problemen of vinden het na zes drukke dagen welletjes. Ik vind dat jammer. Je moet namelijk kijken wat de klant wil Het is toch al zo moeilijk om die mensen vast te houden Nu loop je het risico dat ze naar de overkant trekken voor een dagje winkelen." Hoewel hij een warm pleitbezorger is, gaat het Blekkenhorst bij de rappor tage om de mening van de onderne mers. „We hopen volgende week alle reacties binnen te hebben. Er wordt een rapport gemaakt dat in januari aan de gemeente wordt ge presenteerd." Hoewel er geen aanbe velingen in het verhaal zullen worden opgenomen, hoopt het drietal dat er wel een gevolg wordt gegeven aan de conclusies. „We weten nu al dat zo'n 60 procent vóór is Daar moet je wat mee doen. Het heeft geen zin om dat alleen maar te constateren en dan af te wachten. Een proef zou een goed idee zijn." Kwaliteitsdenken Ook de Texelse afdeling van Horeca Nederland is benaderd door het trio. Dat lijkt misschien vreemd, daar voor deze sector hele andere slui tingstijden gelden, maar Blekken horst vindt dat niet meer dan nor maal. „Als wij op zondag open gaan en er een gerichte publiciteits campagne tegenaan gooien, dan wordt het die dag drukker in het cen trum. Dat heeft weerslag op de horeca Die is nu weliswaar al open, maar echt storm loopt het met." De Horeca-organisatie heeft zich in po sitieve zin uitgelaten over het plan. Men vindt de zondagopenstelling passen in het kwaliteitsdenken dat op Texel meer opgang moet vinden. Behalve een paar keer buiten het seizoen vindt Blekkenhorst dat ook enkele zondagen in het seizoen de winkels hun deuren zouden moeten openen. „En dan met een och tendje, maar een hele dag Of in ie dere geval moet de ruimte worden geschapen voor ondernemers om dat zelf in te vullen. Wel in overleg met elkaar, want we moeten uni forme tijden hanteren. Duidelijkheid voor de klant, dat is belangrijk." In dat oogpunt is de dinsdagmiddag sluiting en de lunch-sluiting hem een doorn in het oog. „De één doet het wel, de ahder met, de derde op een andere tijd. dat is toch niet klant vriendelijk7" De drie TVO-leden denken bij de zondagsopenstelling niet alleen aan Den Burg. Blekkenhorst. „leder dorp zou zoiets moeten hebben, afge stemd op elkaar Bijvoorbeeld iedere tweede zondag van de maand Den Burg. iedere derde De Koog en zo verder." Tamtam voor niets Kees Jaap van der Kooi van Ondernemersvereniging Den Burg kan wel meevoelen met het voorstel. „Laten we in ieder geval proberende regeling te verruimen. Of en hoe het dan wordt ingevuld is vers twee. Het is beter om de procedure alvast te hebben gehad, dan zien we later wel wat we ermee doen." Hij wil persoon lijk graag een proef met openstelling op zondag in de winter. Maar dan alleen als alle winkeliers meedoen. „Anders maken we een hoop tam tam en komen er mensen die zich later bekocht voelen omdat een deel dicht is." De winkelier denkt dat de tijd rijp is voor een dergelijk initiatief. „Aan de overkant gebeurt het al Onderne mers daar moeten wel, omdat het hen economisch met zo voor de wind gaat Ze moeten alles doen om men sen binnen te halen Misschien is het tot nu toe wel te goed gegaan op Het onderkomen van de Wielerclub aan de Haffelderweg is opnieuw het mikpunt geworden van vandalen. Ditmaal sloopten ze de regenpijp van de portocabine, sloegen een ruit stuk en brachten op de muur grafitti aan De vernielingen moeten tussen 14 november en 16 december zijn aangebracht. De schade bedraagt ƒ150,-. In de Ouwe Sunderklaasnacht ver; wisselden drie fietsen op ongeoor loofde wijze van eigenaar. Een mountainbike van een 18-jarige man uit Den Burg verdween van het ter-i rein bij Albert Heijn. In het park van Den Burg werd een roze terreinfiets gestolen, die vrijdag in de Molen straat werd teruggevonden. Een 46- jarige eigenaar van een herenfiets die hij een kwartier had gestald in de steeg bij de Edah, moet op zoek naar een nieuw rijwiel. 100.000-liter koe Zwartje 91, temidden van de gebroeders Jaap en Theo Hin en hun vader Jan Hin. „Een echte doordouwer." Zo ty peren de gebroeders Jaap en Theo Hin van de Nesweg bij Oosterend hun koe Zwartje 91. Zaterdagavond stond het elfeneen- halfjarige dier in het middelpunt van de belangstelling omdat ze 30 oktober de magische 100.000 kg- grens had overschreden. Texel Door een proef denkt Van der Kooi In te kunnen schatten hoe veel personeel moet worden ingezet voor zo'n extra werkdag. „Er wordt op Texel al snel geroepen hoe het toch komt dat zoiets aan de overkant wel kan en hier niet. Nou, dat is sim pel Als daar een nieuw winkelcen trum wordt neergezet, wordt in de huurovereenkomst een bepaling ge zet dat de winkelier mee moet doen met de gezamenlijke openstelling, anders krijgt hij een boete. Slikken of stikken, dus." Op Texel bestaan geen sancties voor winkeliers die anders willen dan de rest. „Zouden we ook niet willen, trouwens'meldt Van der Kooi. „We doen zoiets in gezamenlijk overleg De oud-Texelse Anne Margreet van Putten is aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen onlangs afgestudeerd in de richting planolo gie. Ze rondde haar studie af met een scriptie over de (mogelijke) rol van de provincie bij inter gemeentelijke samenwerking. Haar stage volbracht zij op de afdeling regionale plannen van de hoofd groep Ruimtelijke Ordening Inrichting van provincie Overijssel. Voor het diploma Verkoopster Dro gisterij zijn geslaagd: Helga Bet- sema, Anuska van der Berg en Claudia Daalder. Ze zijn alledrie werkzaam bij Drogisterij Wim Mets Aan de Hogeschool Utrecht is Jan van Kralingen uit De Waal geslaagd voor het examen Tandprotheticus. Een uitdaging om er iets van te maken voor Hans Polderman en Marcel Bronmans. Ank Klaassen uit Den Burg is op 5 december geslaagd aan de faculteit der Godsgeleerdheid en Godsdienst wetenschap van de Rijksuniversiteit Groningen. Het onderwerp van haar afstudeerscriptie luidde- „Het morele fundament van de zorg voor verstan delijk gehandicapten". Hans Polderman heeft het razend druk. Eind november hoorde hij dat hij de nieuwe pachter van de sporthalkantine wordt. Op 31 de cember krijgt hij de sleutel, dus dat betekent veel geregel in korte tijd. Polderman, die grote plan nen heeft met de kantine, wordt bijgestaan door Marcel Bron mans. In de zomermaanden heeft Hans Polderman zijn werk in het Prins Hendrikhotel, eigendom van zijn fa milie. Dat bedrijf is echter tussen november en maart gesloten „Ik zocht al langer iets dat ik kon com bineren met mijn werk in de zomer Dit is natuurlijk een buitenkansje Hans, zelf een geregelde bezoeker van de sporthal als zaalvoetballer en vroeger ook als volleyballer, wist al enige tijd dat Willem Kalk zijn pacht- contract niet wilde verlengen „Ik heb in maart al een brief geschreven naar de gemeente. Ik heb alle beno digde papieren en organisatorisch kan ik draaien op naam van het PH hotel." Toen hij te horen kreeg dat hij het hoogste bod had van de drie inschrijvers, trok hij gelijk Marcel Bronmans aan als assistent „Ik ken hem al vele jaren. Het is een allround horecaman. In het PH ho tel wilde ik hem al hebben, maar kon ik hem geen jaarbetrekking aanbie den Nu kan dat wel." Ook zijn broer Kees Polderman zal bij het werk worden betrokken, zij het alleen in administratieve zin Ook patat Omdat het kort dag is en midden in het sportseizoen, zal Polderman de kantine eerst provisorisch aankleden volgens zijn inzicht. „Een kleurtje op de muur en een bloemetje op ta fel geeft al een andere indruk Maar m de zomer hebben we drie maan den de tijd voor een grondiger aan passing. Wat? Nee, dat kan ik nog met zeggen. Niet om geheimzinnig te doen, maar omdat ik het niet weet." Met de gemeente moet hij nog overleggen wat wel en niet mogelijk is met de kantine „Ik wil het in ie- Dat Zwartje 91 niet van uiterlijk ver toon houdt, bewees ze tijdens de feestelijke huldiging. Met tegenzin liet ze zich door Jan Hin senior de traditionele lauwerkrans om de nek hangen en poseerde ze voor de foto Het was niet wegens deze stugge karaktereigenschap dat de gebroe ders Hin voor een huldiging in beslo ten kring kozen in plaats van omringd met vele hoogwaardigheidsbekle ders. Zwartje 91 is al de vijfde Texelse koe die dit jaar de 100.000 kg-grens passeert, een fenomeen dat volgens melkveehouders welis waar op toeval berust, maar de pres tatie toch wat minder bijzonder maakt. Tot dusver schoten achttien koeien door deze grens, waarvan Zwartje 91 de tweede koe uit de stal van Hin is. Als dochter van de bekende stier Tops Monitor Legend erfde ze ook het karakter van haar vader. Jaap Hin: „Ze is een hele sterke koe, maar met een wat norsig karakter. Ze speelt de baas in de stal en dringt voor bij de voerbak. Als doordouwer zorgt ze goed voor zichzelf en dat komt tot uiting in de hoge melkpro- duktie." Met gemiddeld zestig kilo gram per dag en een top van 64,6 kg, heeft ze een erg hoge dag- produktie, waardoor ze op vrij jonge leeftijd de 100.000 kg-grens door brak. Tegenover deze hoge produk- tie staan wat lagere gehaltes vet en eiwit in de melk. De firma J.C Hin Zn heeft in totaal 200 stuks rund vee, waarvan 75 a 80 melkkoeien. De verkeerslichten op het kruis punt Pontweg-Akenbuurt functio neren weer hoewel een storing in een der detectielussen in het weg dek nog verholpen moet worden. De lichten werden de laatste tijd door twee soorten pech achtervolgd. Twee weken lang waren ze uitge schakeld wegens een moeilijk te vin den defect in de elektronica. Juist toen de reparatie door het bedrijf Nederland-Haarlem eindelijk was uit gevoerd, werd de installatie vrijdag geramd door de kraan op de vracht auto van een Texels aannemings bedrijf. De chauffeur had vergeten de kraan omlaag te doen. Twee sets lichten gingen daarbij kapot en wer den in de berm geslingerd. Donder dag werd de installatie weer gerepa reerd en functioneert sindsdien redelijk Gistermiddag was men al leen nog bezig met een defect in een der detectielussen De behandeling van het bestem mingsplan buitengebied was een enorme klus. Heel veel zienswij zen werden besproken en dat le verde wijzigingen op. Bij de in voering van al die zaken zijn enkele foutjes ontstaan. Die wil de gemeente herstellen, maar daar is formeel een raadsbesluit voor nodig. Het merendeel ging daar dinsdag mee akkoord, maar de fracties die tegen het bestem mingsplan hebben gestemd toon den zich ook nu weer tegen. Eén van de „foutjes" betrof de vrijstellingszone voor plaatsing van' windmolens in Eierland. Daartegen^ zijn opnieuw bezwaren ingediend, die onlangs in een hoorzitting zijn- behandeld Alleen Erna Eelman van. de VVD was het eens met de ziens wijzen van Landschapszorg, familie Kersting en de vereniging tegen' windturbines op Texel. Uit princi piële overwegingen verklaarden. GroenLinks, PvdA en D66 zich met- akkoord met de vaststelling van de" herziening „Het zou raar zijn als we tegen het plan stemmen en later wel vóór de aanpassing", zo verklaarde Pieter de Groot van D66. (Foto Tessj» óo Graaft) der geval zo veranderen dat mensen die niet aan sport doen het ook ge zellig vinden om te komen.' Omdat het in de zomer altijd rustig is in de sporthal, heeft Polderman met de gemeente afgesproken het contract tot juni '98 te laten lopen „Dan heb je de tijd om zaken rustig te bekijken." Hij heeft ook ideeen over uitbreiding van het assortiment. „Het blijft natuurlijk een kantine en ik ben gebonden aan bepaalde re gels. Maar we gaan iets meer etens waren aanbieden, waaronder patat." Polderman heeft meer toekomst plannen. „Natuurlijk moeten we af wachten hoe het loopt, maar ik wil veel aan p r doen Bijvoorbeeld grote bedrijven benaderen of ze niet leuk een sporttoernooi op Texel willen houden. En dan in combinatie met eten in de kantine." De jonge ondernemer heeft er alle vertrouwen in dat het gaat lopen „Ik vind het een uitdaging Het is een sprong in het diepe, maar ik heb er echt zin in." Hij is te spreken over de medewerking van de gemeente en kan het goed vinden met de afscheid nemende familie Kalk en de twee sporthalbeheerders. Polderman wil de kantine aankleden met oude sportattributen. „Een beetje bruin café-achtig. Dus als mensen nog oude schaatsen, oude shirts of andere spullen kwijt willen, laten ze die dan afgeven in de sport hal." Reisburo Texel is door Holland Inter national uitgeroepen tot franchiser van het jaar. Dat gebeurde zaterdag tijdens een bijeenkomst in Utrecht. Het Texelse kantoor is één van de 26 franchise-ondernemmgen van de reisorganisatie en heeft in het afge lopen jaar de meeste groei doorge maakt. „Hoe dat komt7 Actief ver kopen en waarschijnlijk de goede uitstraling van Holland International", aldus een trotse Joop Groen „Ik denk dat meer mensen hun reis op Texel boeken dan vroeger." De prijs leverde behalve de eer een enorme magnum champagne op „Die gaan we nog een keer met het personeel soldaat maken", beloofde Groen. In de Helderse schouwburg De Kampagne is zaterdagmiddag om 15.00 uur de voorstelling „Verborgen laatjes" van Cees Brandt Hoofdper soon is een mannetje dat in een la- denkast woont. Licht-, klank- en muziekeffecten spelen een belang rijke rol Entree voor de voorstelling, die een uurtje duurt, bedraagt ƒ8,- Marc van Heerwaarden heeft in polder Het Noorden zaterdag be slag gelegd op de Noord hollandse ploegtitel. Op de win derige akker van Leon Eelman bleef hij met zijn tweeschaar op ponent Bert Keyser. die met de drieschaar ploegde, zeven punten de baas. Totaal namen acht ploe gers deel aan de strijd. Met prima zicht en goed berijdbaar land konden de provinciale ploeg- wedstrijden onder goede omstandig heden worden verreden. Van de vier Texelse deelnemers had Menno Tim mer de plaats ingenomen van de verhinderde Erik Jan Eveleens Doordat in de rest van Noordholland alleen in de Haarlemmermeer ploeg- wedstrijden worden gehouden, waren de overige vier deelnemers afkom stig uit deze droogmakerij Dat deze polder grotendeels uit klei bestaat, ervoeren de bezoekers op de zand grond in Het Noorden niet als een nadeel. „We hebben groter ontzag voor de kwaliteit van de ploegers op het eiland", aldus Paul Munsterman. „Het werk verloopt hier minstens zo goed als in de polder", constateerde jurylid Willem Sol uit de Haarlemmermeer. Het hobbelige ter rein zorgde wel voor een extra han dicap maar de relatief schone grond zorgde dat de ploegers de mais- stoppel afdoende konden onder- ploegen. Piet Jongejan en Henk Flens waren door organisator de Vereniging van Oud-leerlingen aangewezen als jury lid In tegenstelling tot de chauffeurs, die zich beschut wisten door hun verwarmde cabines, werd de beoor deling op de winderige akker voor de": jury een koud karweitje. Met 316 punten kwalificeerden ze Mare van'. Heerwaarden als beste tweeschaar- ploeger en Bert Keyser met 309 pun ten als nummer één in de drieschaar- klasse Beiden mogen op 10 en 11- september volgend jaar meedoen.- aan het Nederlands Kampioenschap in Numansdorp (ZH). Tweede bij de tweeschaar werd Paul Munsterman en derde Texelaar Joost de Wit. Bij de drieschaar was de tweede plaats' voor ploegers Van Woerden en Edwin de Groot, beiden uit de Haarlemmermeer. Voor laatstgenoemde dreigden pro- blemen met de brandstoftoevoer.I spelbreker te worden. Na technische assistentie door Bonne Mechanisa tie kon hij alsnog van start. De ge broeders Smidt en Van Heer waarden. Arjan Oosterhof en Niels Huisman zorgden ervoor dat de ploegakker na afloop weer netjes de winter in kon. 'T 7 J"*' Noordhollands ploegkampioen Mare van Heerwaarden met de opvallendde Deutz Agrotron trekker aan het werk in polder Het Noorden. (Foto Gezand Temmerman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5