Z Handel in kerstbomen is niet leuk meer Ziekenvervoer in vier jaar 40 procent omhoog Contract Motel Texel loopt in voorjaar af Winkeltje is uitgebreid Grote plannen met entreegebouw MJM TEXELSE gC0URANT Aanpassen straat Keidelplein Poes beschoten „Pad van Lap is legaal" Drankrijders tegen de lamp Lage rente bespaart Bolder ƒ44.000,- Biljarters strijden om Texelse titel in Koger dorpshuis EcoMare verkocht 250.000ste kaartje Groen licht voor netwerk „Klok niet terug op Groeneplaats" Rentenaar schenkt feestverlichting voor Oosterend EcoMare kreeg mammoetslagtand Leerzaam dagje voor OSG-docenten DINSDAG 17 DECEMBER 1996 Hel verkopen van kerstbomen is geen lucratieve bezigheid meer Ook op Texel wordt de markt sterk beïn vloed door m,en sen die grote par tijen bomen aan de man brengen voor prijzen die in de buurt liggen van de kostprijs of nog lager Met het gevolg dat anderen die een normale prijs vragen met grote partijen blij ven zitten. Ook de toenemende be langstelling voor kunstkerstboom is een flinke bedreiging voor de handel in echte bomen Wat het laatste betreft: bedrijfsleider Cor IJsseldijk van de Welkoopwinkel aan de Waalderstraat weet te mel den dat hij de afgelopen dagen even veel kunstmatige als echte bomen verkocht. Mensen die er vroeger met over peinsden, kopen nu kunst bomen omdat ze er goed uitzien en vooral omdat ze jarenlang meegaan geen naalden verliezen. Vorige week werden op Texel par tijen kerstbomen aan de man ge bracht door mensen die zich door gaans helemaal niet met deze handel bezig houden. De bomen werden voor minder dan tien gulden per stuk aangeboden en dat hebben de meeste gevestigde handelaars die meer vroegen, goed gemerkt. Ze zullen ze ook voor veel minder weg moeten doen. Of de gewone prijs handhaven met de vrij grote kans dat ze met een flink deel van de in gekochte partij blijven zitten. Jam- Het verzoek van bewoners om op het Keidelplein in De Cocksdorp een speelterreintje voor kinderen te ma ren wordt door het college van b en h afgewezen wegens de beperkte ruimte die daar is. Wel zal de bouw- straat op die plek worden aangepast. Weeën daarover zullen aan de iorpscommissie worden voorge- egd-. mer, zegt bomenverkoper J. van der Wal die bij de CVO-school aan de Wilhelminalaan een ruime keus aan kerstbomen te koop aanbiedt. Om dat hij weet dat zijn bomen zeer vers zijn kiest hij voor het handhaven van normale prijzen. Maar hij weet nu al dat zijn omzet lager zal zijn dan vroe ger „Mensen die met bomen stunten, bederven de markt. Ze ver dienen zelf niets en berokkenen de andere handelaars schade" De handel in kerstbomen is vrij le dereen mag er zich mee bezig hou den, althans volgens de landelijke regels Sommige handelaars vinden de gemeente een vergunningstelsel moeten invoeren. Een 30-jarige Texelse meldde zich dinsdag bij de politie omdat haar poes was beschoten. Het schildpad- kleurige dier heeft vermoedelijk een uitstapje naar de Dennen gemaakt en keerde zwaar gewond huis waarts De dierenarts ontdekte meerdere hagelkogeltjes in de rug en achterpoten van de poes. De kans bestaat dat de kat is aangezien voor een konijn. Het dier maakt het inmid dels weer goed. Het pad dat Arie Lap in Den Hoorn door zijn land heeft aangelegd, is niet in strijd met de regels gemaakt. De gemeente heeft uitgezocht dat hij niet aanlegvergunning-plichtig is en kan er dus niet tegen optreden. Het stuk straatwerk is een aantal dorps bewoners een doorn in het oog. De Texelse ambulances rukken steeds vaker uit. De ziekenwagens reden vorig jaar 747 ritten, tegen 532 in 1992, een stijging van veer tig procent. De oorzaak schuilt wellicht in verdere vergrijzing van de bevolking en een snellere door verwijzing naar het ziekenhuis. Overigens lijkt er dit jaar sprake van een stabilisatie van het aantal ritten. De Texelse ambulancedienst wordt als voorbeeld aangehaald in de nota „Ambulancezorg in Noord-Holland 1997-2000" van de provincie Het paraat houden van de tweede ambu lance kan hier al jaren niet uit. De oorzaak schuilt in de regelgeving en de vergoeding, die niet zijn afgestemd op de Texelse situatie. De overheid wil dat er twee ambulances op het Gedeputeerde Staten dringen in de nota aan op herziening van de regels, zodat er voldoende geld voor de Iweede ambulance beschikbaar wordt gesteld. Smidt heeft hierover in januari een gesprek met de provincie. Erg hoge -verwachtingen heeft de ondernemer echter niet' „Het zou me verbazen als we er geld bijkrijgen." De politie heeft zondagavond om 18 45 uur op de Ruigendijk een 60- jarige automobilist uit De Cocksdorp aangehouden die anderhalf keer de 'oegestande hoeveelheid alcohol had gedronken. De man kreeg een proces verbaal en een rijverbod van vijf uur aan z'n broek. Hetzelfde lot wachtte een 63-jarige Oudeschilder, die met exact dezelfde hoeveelheid drank op een uur later op de Pijpers- dijk werd aangehouden De exploitatiekosten van het nieuwe gebouw van De Bolder val len ƒ44.000,- voordeliger uit door dat tegen lage kosten een lening van ƒ4,6 miljoen is afgesloten. De sociale werkplaats profiteert met een percentage van 5,89 (twintig par vast) van de huidige lage lentestand. Wethouder Poster (fi nanciën) maakte de meevaller dinsdagavond bekend. Het voordeel voor de gemeente is nog groter, omdat zij totaal tien mil joen gulden aan leningen afsloot te gen dit percentage. Een deel daarvan detreft omzettingen van zogenaamde daggeldleningen in langlopend kre diet. Nu het rentetarief laag is, besloot de raad hiervan te profiteren. Met het aantrekken van de tien miljoen, komt net totale saldo aan uitstaande geld ingen van de gemeente op ruim 48 hiljoen. eiland zijn gestationeerd, maar de vergoeding is ontoereikend. Volgens Paul Smidt doet financier Univé er alles aan om het gat te dichten, maar het aantal ritten van de tweede am bulance (1995: 116) is te beperkt voor een sluitende exploitatie. Smidt stelt voor alle duidelijkheid dat dit geen enkele afbreuk doet aan de kwaliteit van de hulpverlening. De in-, zet van de tweede ambulance is niet in het geding. Biljarters die een gooi willen doen naar de Texelse titel, van 4 tot 9 februari 1997 in het dorpshuis van De Koog om wordt gestreden, kun nen zich tot uiterlijk maandag 6 ja nuari inschrijven. In het dorpshuis van De Koog staan reeds drie biljarts. Van de firma Fel ler uit Hoorn worden daarnaast nog drie tafels gehuurd. Zo krijgt het dorpshuis van De Koog de allure van een echte biljartzaal. De ambiance zal zeker bijdragen aan de geladen sfeer tijdens de wedstrijden die in doorsnee bijzonder serieus worden afgewerkt. De uitslagen worden, evenals vorig jaar, direct per computer verwerkt en op een printer uitgedraaid. Er wordt libre gespeeld in de klassen 0.00-1.00, 1.00-1 50; 1.50-2.50; 2.50- 3.00; 3.00 en hoger Voor de 55- plussers zijn er dit jaar vier klassen 0.00-1.00; 1 00-2.00, 2.00-3.00; 3.00 en hoger. Bij het driebanden wordt gespeeld in de klassen laag, midden en hoog. Deelnemers mogen zich voor meer dere onderdelen opgeven Per spel- soort bedraagt het inschrijfgeld steeds ƒ12,50. Voor de 55-plus-spe- lers uit Den Burg zal op de twee speelmiddagen vanaf de Elemert een gratis busje naar De Koog rijden. Wie hiervoor interesse heeft, moet dat op het inschrijfformulier vermelden. Inschrijfformulieren moeten, verge zeld van gepast inschrijfgeld, vóór maandag 6 januari worden ingeleverd bij Joop Kramer, Beatrixlaan 40. Den Burg Het entreegebouw is een gezellig winkeltje geworden. Sinterklaas heeft nog maar nau welijks zijn hielen gelicht, of de Kerstman waart door het land. Mocht ook hij problemen hebben met het uitkiezen van passende kado's dan is voor hem een be zoekje aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild aan te raden. Het entreegebouwtje is omgetoverd in een gezellig win keltje. Er zijn plannen om er een restaurantgedeelte aan te bou wen. Uiteraard alles in de sfeer van jutterij en historische scheep vaart. De entree van het Oudeschilder museum is weliswaar een sfeervol gebouwtje, er is méér van te maken, zo vindt directeur Benno van Tilburg. „Het werd gebruikt als tentoonstellingsruimte. De foto's en spullen van de Schans hebben er lange tijd gestaan, evenals de op schaal nagebouwde oorlogsbrik van Bert Weijdt." Van Tilburg wil de en tree zo aanpassen dat het er aan trekkelijk uitziet om binnen te lopen „Het is het gezicht van het museum. Het moet mensen lokken." De eer ste fase van deze verandering is inmiddels afgerond. Er is een prach tige nieuwe balie geplaatst van hout dat rustiek oogt. De maritieme sfeer wordt benadrukt door een groot aquarium onder de toonbank, waar vooral jeugdige bezoekers plezier van zullen hebben De hele ruimte is met kasten en vitrines in oude stijl ingericht tot een sfeervol winkeltje De koopwaar varieert van een paar gulden tot over de honderd gulden. „Je moet van alles wat hebben. We proberen altijd in te spelen op de exposities die we hebben. Maar daarnaast moet er voor iedere beurs iets leuks te krijgen zijn." Gebruiksvoorwerpen Bij de term „kitsch" fronst Van Til burg. Nou nee. We proberen leuke dingen aan te bieden. Koperen olie lampjes bijvoorbeeld. Maar we heb ben ook hele aparte houten visjes, die kosten bijna niks ledereen be- Halen ze het nu wel of nietOver de vraag of EcoMare ook dit jaar 250.000 bezoekers zou trekken ver keerde Texel gezien het matige voorseizoen lang in onzekerheid. Zo niet Jan Kuiper en z'n medewerkers, die constateerden dat de zomer en het naseizoen voor extra toeloop zorgden en zich alleen nog afvroe gen wanneer de grens zou worden doorbroken Toen Lia van Mourik uit Rijnsburg zich zaterdagmorgen rond elven aan de balie meldde, stond het ontvangscomite al klaar Nadat ze de gebruikelijke presentjes had ont vangen, schoof ze koffie en gebak vastberaden opzij Want we zijn de hele weg gekomen om het voeren van de zeehondjes te zien. en dat laten we door niets aan ons neus VOOrbij gaan. lFotoGenrOTmmoima,V paalt voor zichzelf of hij dat kitsch vindt of niet." Het inkopen van de spullen gebeurt één keer per jaar tij dens een speciale beurs „Best moeilijk", zegt de directeur. „Je moet altijd afwachten wat loopt. Weet je wat het altijd doet' Van die bolletjes met sneeuw erin voor kinderen En dat koperen spul, zoals die sleutel hangers. We hebben ook enkele horloges en lampen die best aan de prijs zijn. Dat gaat wat minder hard, maar ik vind dat dat er voor de uit straling bij moet liggen." De nieuwe smederij, die vanaf 20 december voor publiek is te bezich tigen maar pas in het voorjaar offici eel wordt geopend, gaat ook echt draaien en de spullen die daar wor den gemaakt zijn ook voor de ver koop „Je kunt bijvoorbeeld van be paalde scheepsornamenten hele leuke kaarsenstandaards maken." Van Tilburg overweegt ook om in zee te gaan met De Bolder voor het vervaardigen van aardige souvenirs Verder wil hij ook t-shirts met opdruk aan het assortiment toevoegen Juttersrestaurant Een volgende stap die het entree gebouw te wachten staat is een uit breiding aan de achterzijde en het maken van een serre aan de zijkant. Daar moet het restaurant in komen. Van Tilburg „Nu hebben we een kleine voorziening in het graan- pakhuis. Dat is donker, te klein en De Texelse openbare basisscholen gaan een netwerk vormen. De ge meenteraad ziet nog wel de nodige problemen, maar gaf toch groen licht. „We hebben weinig keus", verwoordde Jaap Vlaming van GroenLinks. „Doen we het met, dan is het zeker dat de kleinste scholen sneuvelen." Het netwerk vergt veel solidariteit van de scholen onderling. Er komt één netwerkdirecteur, die mana-gem- enttaken gaat uitvoeren. De bedoe ling is dat de schoolhoofden zich meer richten op de onderwijskundige taken binnen hun school. Zo nodig moet personeel tussen de scholen kunnen worden uitgewisseld, maar de raad wil niet dat de eigen identi teit van de verschillende instellingen daardoor verloren gaat. De Thijsseschool is verhou dingsgewijs de grootste basisschool en is bang dat ten opzichte van de kleinere relatief meer moet worden ingeleverd. Daardoor zou de concur rentiepositie van de school in gevaar kunnen komen. Ook de Kompas- school heeft enige bedenkingen geuit. In commissieverband heeft wethouder Nel Eelman laten door schemeren dat bij financiële tekor ten eventueel een beroep op gemeentegeld kan worden gedaan Die toezegging wilde Dirk Terpstra (PvdA) in de raadsvergadering van dinsdag herhaald zien, maar bij af wezigheid van de wethouder wegens ziekte wilde de burgemeester met zover gaan. „We nemen deze stap niet uit luxe. Natuurlijk bestaat er onderscheid in de positie van de deelnemende scholen maar we wil len niet nu al uitzonderingen creëren", aldus Van Rappard. die zijn teleur stelling uitsprak dat de bijzondere scholen op het eiland zich met bij dit netwerk wilden voegen. Erna Eelman van de VVD vindt dat als het netwerk geen succes blijkt er na de afgesproken drie jaar proeftifd een punt achter moet kunnen worden gezet. Dat vond de burgemeester een negatieve opstelling „Deze proef móet lukken." (Foto Tessa óe Graatl) niet handig omdat je daar apart een personeelslid neer moet zetten. Door het restaurant te koppelen aan het entreegebouw kun je een combina tie maken met het werk aan de ba lie." De serre zal uitzicht bieden over het buitenterrein, zodat ouders rus tig kunnen zitten terwijl hun kroost buiten speelt. De bedoeling is om na de verbou wing het assortiment van het restau rant enigszins uit te breiden. „Maar je moet niet denken aan hele maal tijden Het zal in de broodjes-, kof fie- en soepsfeer blijven." Van Til burg wil de eetgelegenheid echt in .jutterssfeer" brengen Het servies goed moet bijvoorbeeld bestaan uit allemaal verschillende onderdelen. Bij elkaar gejut, als het ware De stroom vluchtelingen die in Nederland onderdak vraagt neemt af. Daardoor is er minder behoefte aan accommodatie en worden op tal van plaatsen contracten niet verlengd. Of dat ook geldt voor Motel Texel in De Koog. is echter nog niet duidelijk. Geruchten als zou de opvang van asielzoekers in De Koog in het voor jaar stoppen, worden door de Cen trale Opvang Asielzoekers ontkend „We weten het gewoon nog niet. Er is nog geen beslissing genomen over Texel", vertelt woordvoerder Werner van Bastelaar. Voor de huis vesting worden steeds tijdelijke con tracten afgesloten. Die van Motel Texel loopt op 4 april af. „Van een opzegtermijn is bij een dergelijke opzet geen sprake. Het contract wordt verlengd of niet, maar dat wordt pas kort voor de datum van afloop bekend De stroom vluchtelingen is weliswaar fors afgenomen, maar daar kan snel verandering in komen. Van Bastel aar: „Het is zo moeilijk te voorspel len. Er hoeft maar iets vervelends in Bosmè te gebeuren en het loopt hier weer vol." Motel Texel is nu 5 jaar in gebruik voor vluchtelingen, die pas in Neder land zijn. Zijn ze eenmaal erkend en loopt hun procedure tot asiel aanvraag, dan worden ze onderge bracht in woningen. Iedere gemeente in Nederland heeft daarvoor enkele huizen beschikbaar moeten stellen. Dat aantal wordt voorlopig niet ver minderd. Op Texel zou het stoppen van de asielzoekersopvang nog een ander gevolg hebben. Voor het derde jaar regelt de gemeente onderwijs voor de vluchtelingenkinderen Momenteel De Groeneplaats moet een op de toekomst gerichte uitstraling krij gen in plaats van de klok terug te draaien. Dat schrijft Piet de Graaf uit Bussum in een brief aan col lege en gemeenteraad. In zijn notitie „2010 Groeneplaats en park" doet De Graaf, oud bouw kundig medewerker van de ge meente, een aantal aanbevelin gen. „Wijziging is zwakte" stelt De Graaf, wijzend op het raadhuis, dat er in de jaren zestig is gekomen door een democratisch besluit van het toen malige gemeentebestuur. „Dat kan je niet na elke verkiezing weer ter discussie stellen. Het raadhuis staat op de Groeneplaats en dat moet zo blijven Ook Rabobank en ING zijn er op die manier gekomen Fout. doch niet meer te veranderen." Volgens de oud-Texelaar grijpt het „Hart hersteld"-plan terug naar een ver verleden „Oosterend, Oost en Den Hoorn hebben de uitstraling van vroeger, Oudeschild en De Cocksdorp die van heden. Den Burg en De Koog moeten naar het beeld van de toekomst (het jaar 2010)", redeneert hij. Omdat de Groeneplaats het enige plein is waar markten en evenemen ten voor veel publiek kunnen worden gehouden, moet er zoveel mogelijk ruimte blijven „Het aantal inwoners wordt immers ook steeds groterDe Vismarkt is (blijft) een onderdeel van het grote plein, maar wordt een open en gedeeltelijk overdekt terras, waar 's zomers periodiek bands optreden. „De muziekhoek." De Graaf vindt dat er veel horecaterrassen op de Groeneplaats moeten komen. Intussen moeten de aangrenzende hotels, café's en res taurants binnen zorgen voor betere toiletvoorzieningen. De gevels van het raadhuis en de banken moeten wat hem betreft worden „verzacht" door bomen en bijv een kiosk met bloemen en planten. Verder de be strating van het plein en straten ver nieuwen. „Belangrijk is dat de loop/wandel- ruimte voor de toeristen groter en attractiever wordt. Er moet iets te beleven zijn Zoals een toegang inde Bmnenburg naar het park, waar een breed wandelpad doorheen loopt met attracties die de moeite waard zijn. muziektent, beeldhouwwerk, vijver met nivellerende waterhoogten, heu vel met waterbron (a la de vroegere Fonteinsnol) of de fontein van Jan Wolkers. Verder kun je aan het eind van het park aan de Burgwal kleine bungalows voor twee personen bou wen, te ontwerpen door verschil lende architecten." Uitbreiding van het raadhuis ziet De Graaf niet zitten „In Bussum is al een derde van de kantoorruimte ver huurd aan particulieren." Auto verkeer mag alleen nog worden toe gestaan met gemeentelijke vergunning. De Graaf hoopt met zijn notitie een zinvolle bijdrage te leve ren aan de discussie over het „Hart- plan", waarover in januari een hoor zitting wordt gehouden. bezoekt een groep van 23 dagelijks de „Bruinvis II". De groep is onder gebracht in het Groothandelsgebouw bij de sportschool. Dit wordt door het rijk vergoed. De Texelse leerkrach ten die voor deze groep zijn aange steld, hebben ook tijdelijke contrac ten. De ijsbaan van Oosterend zal van veelkleurige feestverlichting wor den voorzien. Het wordt een 600 meter lange kabel (met op elke meter een lamp) die aan korte masten rond de hele baan wordt opgehangen. De verlichting kan makkelijk worden verwijderd en opgeslagen en mag geheel of ge deeltelijk ook voor andere Oost- erender doeleinden worden ge bruikt. Het betreft een initiatief van de fami lie Rentenaar. Het echtpaar wilde ter gelegenheid van het 60-jarig huwelijksjubileum, tevens het 60-ja- rig bestaan van de Firma Rentenaar, geen geschenken ontvangen, maar vroeg om bijdragen voor een „Oost- erender cadeau". Er kwam genoeg geld binnen voor de aanschaf van de baanverlichting Die wordt in beheer en onderhoud overgedragen aan IJs club Oost. Voorzitter Wieb van den Berg was opgetogen over de geste. Er moest wel rekening mee worden gehouden dat de electrische belas ting die de verlichting veroorzaakt, niet teveel is voor de kabel aansluiting ter plekke. Het zou een kostbare operatie worden als Ener gie Noord-West een zwaardere aan sluiting zou moeten aanleggen. Door te werken met lampen van 7 watt is de belasting niet hoger dan 4200 watt Dat levert geen problemen op en er is nog genoeg reserve voor de normale schijnwerpers van de baan verlichting en de koek en zoopie. Jaap Bakker en kottervisser Jac. Betsema van de TX 38 hebben EcoMare vrijdagavond een mammoetslagtand geschonken van veertig kilogram. De TX 38 kreeg het fragment op tien mijl ten westen van de Bruine Bank in de netten. De tand is gezien het grote formaat (een omtrek van 53 centimeter) ver moedelijk afkomstig van een mammoetstier, constateerde mam moetkenner Dick Mol, die vrijdag avond in EcoMare een lezing hield over ijstijdzoogdieren Verder ont ving het museum een spaakbeen van een mammoet, twee stukken barnsteen, een heiligbeen van een paard en kaken van een hert en een rund van diverse gulle gevers. Op de avond toonden diverse verzame laars van botmateriaal hun privé- collecties. Vrijwel alle 60 leraren van scholenge meenschap De Hogeberg waren de dag na Ouwe Sunderklaas op school present om hun kennis op te frissen Terwijl de leerlingen een dagje vrij hadden, zaten de docenten in de klas. In het praktijkgebouw aan de Emmalaan konden ze kiezen uit de vakken logopedie, yoga, tekst verwerken, kinderpsychologie en EHBO. De lessen werden verzorgd door Texelse vakmensen. De leraren hadden wel eerder aan een studiedag deelgenomen, maar die was georganiseerd door een onderwijsbureau Ditmaal had de OSG alles zélf geregeld De opzet sloeg aan, want de leraren reageer den na afloop enthousiast. Met name de les van kinderpsychiater Pam, die zich onlangs in De Waal heeft geves tigd, maakte indruk. De yoga-oefenin- gen werden door leraren die 's nachts flink hadden gefeest als een verkwik kende manier om bij te komen erva ren. „De algemene indruk was zeer posi tief", aldus mede-organisator Annemarieke de Vries. Volgens haar is het initiatief voor herhaling vatbaar. Of dat jaarlijks op 13 december het geval is. staat echter niet vast. „Het is meestal een rommelige dag. maar ditmaal kwam het goed uit omdat het op een vrijdag viel." Onder toeziend oog van ambulance-verpleegkundige Trijntje Troost doen de OSC'ers Jan Veenendaal en Wlm Hoekman een reanimatiepoging tijdens de les ..EHBO in de klas". (FotoFrans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9