Nuchtere Texelaar decoreert zich suf K „Het is net als weekenddienst" Vóór het kerstmaal de natuur in ■HM I 1 9 Werken met kerst: i TEXELSE COURANT mee 3 3 3 .Zal ik Jou eens een kerstverhaal vertellen...?' (Foto Tossh van Daalen) DINSDAG 24 DECEMBER 1996 Huis en tuin-programma s worden aandachtig bekeken, de woon- magazines uitgeplozen, ook Texel doet mee met de landelijke trend. Er i wordt vlijtig gedecoreerd. Nieuw- 3 bouwwijken worden knusse buurtjes en buitenhuisjes zijn omgetoverd tot kerststallen. Zonder kerstkrans aan de muur -overigens helaas een gre- :i tige prooi voor vandalen- tel je niet Alerte ondernemers zijn op tijd in de trein gesprongen en rijden enthou- C.siast mee. „Maar dat is met nieuw tj hoor", ontzenuwt Kees de Waal, die in de kelder van zijn kadoshop in Den Burg in september al volop kran- jjsen en klokken uitstalt. „Dat doe ik ieder jaar Vooral voor de Duitsers is oat Die hebben namelijk geen Sin- ,i terklaas en beginnen dus vroeg aan i. de kerst." Ballen is niets voor hem V. „Veel te breekbaar. Ik concentreer me op decoratiespullen van natuur lij lijk materiaal. Stof. ijzer, jute. Het versieren van eigen nuis en haard zit in de lift. De Waal merkt dat nuchtere Texelaars daar net zo goed in meegaan. „Maar het is opvallend dat eilanders er wel een persoonlijk tintje aan geven Ze kopen bijvoor beeld geen kant en klare kerstkrans, maar eentje die ze zelf nog moeten afmaken. Duitsers niet, die willen 'm zo kunnen ophangen. Die hebben niet zoveel fantasie." Slepen met kerststallen Kassen Zegel van Blokker heeft het hartstikke druk. „Kerststallen", zucht hij. „Ze zijn niet aan te slepen. We hebben jaren gehad dat we ze met eens in de collectie hadden Nu hebben we wel tien soorten. Waarom ze zo in trek zijn? Al sla je me dood." Blokker neemt een flink deel van de decoratiemarkt voor haar rekening. Zegel heeft al menig kersttrend aan zich voorbij zien trekken. „Goud is dit jaar helemaal in. Engeltjes, lelies, gedecoreerde ballen, alles met goud." De warmere kleuren doen het goed, evenals de natuurspullen, zo als dennenappels en raffiaslierten. Helemaal gebeurd is het met de bontgekleurde kerstballen. „Die heb ben we eruit gegooid", merkt Zegel spijtig op. „Jammer, ik vond ze zelf erg mooi. Harlekinoballen, heetten ze. Met van die veelkleurige ruiten. Maar ja, het liep niet." Zilver en rood maakt nog steeds deel uit van het assortiment. „Zilver is altijd goed. Je hebt mensen die jarenlang vast houden aan hetzelfde. Die hebben af en toe een beetje aanvulling nodig." Attributen om zelf kerstversiering mee te maken vliegen in hoog tempo de winkel uit. Gedroogde sinaasappelringetjes, meters lint, kleine glimmende nep-kadootjes. rode appeltjes en -nog altijd- de rood- met-witte-stippen-paddestoel Hoe wel ook de minder hevig gekleurde namaak-paddestoel het goed doet. Paddestoelen zijn het helemaal dit jaar, en met alleen in kringen van coffeeshopbezoekers. Ho-Ho-Ho Als Kassen Zegel met vakbroeders van de overkant praat valt het hem altijd op dat Texel later volgt dan de rest van het land op gebied van trends. „Ik denk dat wij op dit eiland iets behoudender zijn. Texelaars kij ken eerst de kat uit de boom en als ze iets inderdaad leuk vinden wordt dat een jaar later aangekocht. Vindt men nog vroeg genoeg. Toen ik voor onze vestiging bordeaux en oudrose ballen bestelde stonden ze aan de overkant stomverbaasd. Dat was daar al helemaal passé. Ze gaan hier als een gek." Met de opkomst van kerst, de kerst man en kerstversieringen leek Ne derland af te stevenen op Ameri kaanse toestanden Gekleurde knipperlampjes en bewegende kerst poppen die ho-ho-horoepen willen er echter niet in bij de eilandbevolking. „Er was voorspeld dat we die kant op zouden gaan, dat de veramerikanisering zou doorzetten. Maar alleen enkele winkels en bedrij ven bleken geïnteresseerd. Ik snap dat wel. Je zou toch horendol wor den als de hele dag de eerste maat van jingle bells in je kamer tingelt." Tuttigheid ten top De Blokkervestigingen putten uit een landelijke voorraad. Ongeveer een half jaar tevoren worden de kerst spullen besteld „Vreselijk moeilijk om in te schatten wat je in huis moet hebben", verzucht Kassen Zegel. „Je weet wel welke kleuren het goed doen en aantallen worden gebaseerd op verkoopcijfers van het jaar er voor. Maar je hebt altijd onverwachte uitschieters. Neem nou het versie ren van ramen door met rood lint van die vakjes te maken en figuren van sneeuw erop te spuiten Dat was toch kort geleden de tuttigheid ten top? Wel, het is ineens weer helemaal het einde. Dus ben ik volkomen door alles dat op rood lint lijkt heen en zou ik niet weten waar ik nog spuit- sneeuw vandaan moet halen." Er zijn ook mensen die in deze tijd nog een grote bestelling doen om kerst pakketten mee te vullen „Dat is dus te laat", aldus Zegel. „Zeker als het een kleur servetten of een bepaalde vorm kaars betreft die ook onver wacht populair is." Voor volgend jaar durft meneer Blok ker wel een voorspelling te doen „Het goud zet door. Daar kun je echt van op aan. Dat in combinatie met de natuur-artikelen. Goud met dennenappels en raffia." Engelachtig Peter Bakker van de Hema schaart zich achter de voorgaande sprekers. Ook hij merkt dat de decoratiewoede op Texel is toegeslagen. „Texelaars willen met hun tijd meegaan, leder jaar dezelfde spullen uit de kast? Dat zie je bijna met meerHij verbaast zich af en toe over de snelle wisse lingen. „Het zijn steeds stijlen. En gels, winters, natuurspullen, rood bruin het ene is nog niet af of men wil alweer het volgende Al valt me wel op dat Texelaars daarin afwachtender zijn dan overkanters. Iets minder uitbundig, enkele excentriekelingen uitgezonderd," De goudrage vindt ook zijn weerslag op het eiland. „We kregen in het najaar al enkele papier-maché engelen bin nen. Flinke gouden jongens, wel 70 centimeter, met zo'n bazuin. Die waren zó op Texel moet ermee vol hangen. Ik bellen naar de overkant, wat denk je? Nergens meer te krij gen, Heel Nederland is aan de en gel De Hema is trouw navolger van de Horszel-gedachte (het is eerst Sin terklaas en dan pas...). „Mensen waarderen het dat we ruim de tijd nemen voor Sinterklaas. Maar zodra het 6 december is willen ze ook als bij toverslag de hele winkel vol kerst spullen zien. Dat redden we dus niet Of we moeten een nachtploeg instellen. Misschien doen we dat inderdaad nog wel eens." Kerstballen is kwetsbare waar Moe ders met kinderen begeven zich er met doodsverachting tussendoor. Toch sneuvelen er volgens Bakker niet zoveel exemplaren. „Ik hou geen rekening met een percentage breuk bij de inkoop. Kinder vingertjes? Dat valt mee Weet je wat veel erger is? Van die holle chocoladefiguren. Die worden vaak stukgeknepen of na een tijdje vast houden zakt er zo'n warme duim in." Dierenarts Ton Domhof is vrij met de kerst, maar dat is toevallig .Wij la ten ons weekendrooster gewoon doorlopen, dus het wisselt steeds." Wie eerste kerstdag een probleem met een dier heeft krijgt Loek van Vliet tegenover zich en tweede kerst dag werkt Veronne Koot. Volgens Domhof is kerstdienst met veel anders dan een normale weekenddienst „Je moet paraat zijn voor spoedgevallen. Een borreltje drinken is er dus niet bij." Hij herin nert zich van vorige jaren enige kei zersneden bij koeien onder de kerst boom. „Niet echt anders dan anders, al zou je dat misschien ver wachten bij een geboorte op zo n dag. Nou, misschien is het op som mige bedrijven wat gezelliger. Meer bezoekers, dus meer bekijks. Beetje kerstversiering in de stal. Maar dat is lang niet overal." Feestin Verpleeghuis „Als ze iemand in zo'n wit jurkje zien, stormen ze daar gelijk op af", verontschuldigt Afra Stoop zich. Ze wordt tijdens het gesprek regelma tig onderbroken door familieleden van bewoners die iets willen vragen. De ziekenverzorgster werkt al zes tien jaar in het Texelse Verpleeghuis en heeft ook menig feestdag dienst gedraaid. „Vervelend? Welnee, het is dan juist reuze gezellig." Voorpret Personeelsleden van het Zorg centrum, waar het Verpleeghuis te genwoordig deel van uitmaakt, mo gen hun wensen ten aanzien van diensten met de feestdagen invullen. Er wordt wel gekeken wie het jaar ervoor heeft gewerkt. „Nieuwko mers zijn de klos", lacht Afra Stoop „Die krijgen gelijk een late wacht." Net als de dierenartsen is zij er la coniek onder. „Het hoort bij je werk, het is net zoiets als de weekenden. Je weet dat dit moet als je zo'n be roep kiest." De meesten willen graag vrij met de kerst „Da's toch echt een moment om met je eigen familie door te bren gen", denkt de verzorgster Toch heeft zij geen hekel aan werken op dergelijke bijzondere dagen. „Het is wel druk, maar ook erg leuk. We beginnen met een kerstontbijt, alles is versierd, er wordt extra feestelijk gedekt, je beleeft zo'n feestdag wel echt intens." Naar de kerst wordt door veel bewo ners uitgekeken. De avond ervoor is al speciaal. De kinderen van perso neelsleden vormen een koor, er wordt een verhaal voorgedragen en een dominee houdt zich bezig met de geestelijke kant van de zaak Bezoek belangrijk De meeste bewoners van het Ver pleeghuis blijven eerste kerstdag thuis". De tweede dag worden ze veelal opgehaald door familie Met oud en nieuw is dat anders. Stoop ,.Op nieuwjaarsdag komt veel fami lie hierheen om gelukkig nieuwjaar te wensen. Ook altijd heel leuk." Over de vraag of de feestdagen veel extra drukte meebrengen moet ze even nadenken. ..Dat hangt af of er veel zieken zijn. De feestdagen zijn voor sommige bewoners extra emo tioneel, benadrukt voor hen hun hulpbehoevendheid. Dat kan fysieke gevolgen hebben Ze heeft ook wel Afra Stoop versiert de kerstboom in het Verpleeghuis. overlijdensgevallen meegemaakt. f,Dat is erg naar. vooral voor de fa milie. ledereen is vrolijk en in feest stemming, terwijl zij juist treurig zijn. Maar sterven hoort bij het leven. Het gebeurt, je kunt zoiets met plannen." Hoewel het personeel er alles aan doet om bewoners bezig te houden en aandacht te geven, kan een zaamheid m de decembermaand toe slaan. ,,We proberen ze een thuis te bieden, maar het is natuurlijk niet thuis Zeker als de familie het dan laat afweten of er geen familie is. komt het voor dat mensen zich ver drietig voelen. Bezoek is altijd be langrijk, maar op zulke dagen hele maal." Problemen met het thuisfront als moeders er niet is op feestdagen heeft ze niet. ..Ze zijn het gewend." Wel herinnert ze zich hoe ze vorig jaar na haar late dienst op 31 de cember in tweestrijd stond ..Ik heb dat met vaak. Meestal sluit ik me af en concentreer ik me volledig op mijn werk. Mensen liefdevol verzor gen. ik ga ervoor. Maar toen werd ik heen en weer getrokken tussen mijn familie, die vroeg of ik vóór twaalven thuis kwam en de mensen hier. Het ijzelde ook nog. Ik ben uiteindelijk op sokken naar huis gegaan." Kiespijn Tandarts Ruthie Heerenveen hoopt dat het niet druk wordt, maar houdt zowel met kerst als met oud en nieuw spreekuur. Daarnaast is ze telefonisch bereikbaar voor spoed gevallen. „M'n assistente en ik ma ken het hier gezellig, met kerst versiering en wat lekkers bij de koffie", lacht ze. Ook de tandartsen draaien bij toerbeurt dienst met de feestdagen. De laatste keer dat het Ruthie Heerenveen overkwam is al weer een paar jaar geleden „Ik weet eigenlijk met zo goed meer hoe dat was. Ik neem aan dat mensen op zulke dagen niet voor ieder wisse wasje langskomen Haar familie vindt het niet echt leuk, maar begrijpt dat het bij haar werk hoort „Speciaal daarom hou ik spreekuur om 15.00 uur Dan kan ik 's avonds wel aan- (Foto Holeen Vnk) schuiven voor het kerstdiner. En de 5 patiënten ook. Teveel kiespijn? Wel- j nee. wij zorgen er wel voor dat men lekker kan eten 's avonds." De achternacht ff Dokter Willem Vos heeft liever f dienst met de kerst dan met Pasen, ff „Maar dat is persoonlijk." Hij vindt a dat we beter zijn vrouw kunnen raadplegen. „Ik ben huisarts in hart en nieren. Ik vind mijn werk leuk, ook als ik op rare tijdstippen de deur uit f moet Maar mijn familie is, zeg f maar, de verliezer. Kijk, ik benjf bezig, maar mijn vrouw heeft een ff driedubbele taak. Ze moet de leuke f moeder uithangen en toch iets a speciaals van de kerst maken, maar daarnaast ook als achterwacht voor f mij fungeren en telefoontjes aanne- men." De artsen op het eiland hebben een tf roulatiesysteem voor feestdagen. „En daar rekenen we ook Ouwe i Sunderklaas en Rondje Texel toe", yerklaart Willem Vos. Hij vindt het f een groot voordeel dat hij een f praktijk aan huis heeft. „Zit ik toch in de buurt Een opvallend verschijnsel dat zich ook in weekenden voordoet is dat in de loop van de tweede vrije dag de meeste mensen bellen. „Dan slaat kennelijk de ongerustheid toe. Of ze zijn opgedraaid door visite of familie" Volgens Vos wachten echte Texelaars het langst met bellen. „Het is voor ons altijd zaak om uit te filteren wie alleen gerustgesteld hoeft te worden en waar je echt mee aan de slag moet." Specifieke kerstklachten kent hij niet. „Het is eigenlijk net als met de >rt weekenden, het percentage onge- f lukjes door vrijetijdsbesteding is ff relatief hoger." Ook bellen et$ regelmatig toeristen. „Badgasten, .ff zou mij collega Van der Bent' zeggen. Vooral stedelingen zijn sneller met het raadplegen van een arts." Iets idyllisch als een geboorte onder de kerstboom herinnert hij zich niet „Da's meer iets voor in een ziekenhuis." Een I kerstmaal smaakt nog veel be ter na een dagje in de natuur. Ken ner Adriaan Dljksen adviseert een speurtocht naar zwanen en ganzen. Die zijn momenteel volop te zien op e het eiland. Neem een verrekijker en een vogelgids mee. Het is leuk om te proberen een vogel, die op een 6 plaatje is afgebeeld in de vrije natuur terug te vinden. Voor wie geen vogel- boek in nuis neen: dij EcoMare (eer ste kerstdag dicht, tweede kerstdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur) zijn handige exemplaren verkrijg baar. Verder is een dikke jas raad zaam Ganzen hebben vet en veren tegen de kou, maar met mensen is dat minder goed geregeld. Op ganzenjacht Op stoppelvelden in polder Eierland zijn veel kleine zwanen te vinden. Dit zijn geen jonkies van grote zwanen, maar het betreft een soort, die her kenbaar is aan de geel met zwarte snavel Verder is de vogel helemaal wit. Op de akkers zitten ook veel riet ganzen, bruine vogels met een don kere snavel. Als ze in de aarde rond- wroeten lijkt hun snavel helemaal zwart, maar wie goed kijkt zal enige gele plekken ontdekken. De rietgans moet met worden ver ward met zijn grote neef, de grauwe gans. Deze is overigens te vinden in Waalenburg, want hij prefereert natte voeten en gras boven een droge akker. De grauwe gans is vliegend veel beter te onderscheiden van zijn soortgenoten, door de lichter ge kleurde vleugels. Zittend lijken ze erg op rietganzen, behalve dan dat ze oranje snavels hebben. De rotgans is veel kleiner en zwar ter dan de eerder genoemde soorten. Deze vogel zal altijd op gras worden aangetroffen, hoogst zelden landt hij in een akker. Opvallend is de witte vlek in de hals. Het is een beweeg lijk, vlug dier „Beetje een zenuw pees, kun je wel zeggen", beaamt Dijksen. Behalve in de polder kunnen rot ganzen worden gevonden in de fraaie natuurgebiedjes langs de Wadden dijk Daar zitten ook veel eenden Die zoeken meestal de natste plek ken op, want ze zwemmen graag De natuur zou de natuur met zijn als daar niet een uitzondering op was: de smient Het is een eend, maar toch niet helemaal, want het is een flinke vogel die zich gedraagt als een gans. Vooral qua eetgewoonte: het is een grazer Wandelen bij de Hors Een flinke wandeling op tweede kerstdag is nooit weg. Ga bijvoor beeld eens naar de Mokbaai. De marine vindt het weliswaar niet zo leuk als daar veel mensen komen, maar de militairen zijn in deze tijd toch met verlof. Bovendien hadden ze vooral problemen met gepar keerde auto's en aangezien het eind punt van de tocht die we hieronder aanduiden totaal ergens anders ligt, is het niet handig om met eigen ver voer te komen Of u moet niet op zien tegen een lang stuk terug langs de weg In de Mokbaai wemelt het van de steltlopers, goudpleviertjes en an dere waterminnende vogels. Ga het pad richting de Horsmeertjes in en sla rechtsaf, nog vóór de opgang naar de invalidenuitkijkplaats. Een smal, kronkelig spoor voert achter de Geulplas langs. Het gebied is af wisselend bos-achtig en open Bij zonder zijn de goudgele rietpartijen, ook bijzonder fotogeniek als er een straaltje scherp winterlicht bij komt Er zijn nog struiken die kleurige bes sen dragen. De langste route voert naar paal 9, waar in het paviljoen kan worden bij gekomen van de overdosis frisse lucht en de terugreis kan worden geregeld Waterdichte laarzen zijn wel aan te raden. Het is weliswaar nog niet zo nat als enige tijd geleden, maar hier en daar is het flink pruttig. Fotogeniek Texel Wie de kerst wil benutten voor het maken van mooie landschapsfoto's zit ook goed bij de Horsmeertjes. Een wandeling rond deze plassen, in plaats van naar paal 9, is eveneens een aanrader. „Onderneem dan meteen een speurtocht naar de sneeuwgors. Er zitten er wel een paar", raadt Dijksen aan. Neem in het voorbijgaan even een kijkje bij de Schotse Hooglanders. De ruige koeien zien er aandoenlijk uit in hun zware wintervacht Is het koud, dan blazen ze mooie stoomwolken uit. Is er een mooie wolkenlucht, ga dan naar De Slufter. Het weidse gebied leent zich uitstekend voor ruimtelijke foto's. Wie er liever niet alleen op uittrekt, of ook iets wil opisteken in de natuur, kan mee met een excursie. Via EcoMare worden (ook op tweede kerstdag) wandelingen met begelei ding gehouden. Wat en waarheen staat nog niet vast. Dat wordt inge vuld aan de hand van het weer en het aantal deelnemers. Een telefoontje naar het centrum leert u meer tel. 31 77 41. Een tocht in de natuur is nauw ver- i bonden met het weer. Bij harde wind f. is het bos aantrekkelijker, bij stil weer is het genieten in de duinen en op het strand. Daar het eiland van r alles in ruime mate is voorzien, is? altijd wel een mooie tocht te maken, f

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 11