Restaurants bieden voorproefje kerst Weekend Wat eten we met de feestdagen? Mensen VOOR TEXELSE^ C0URANT V/at ik leggen wou. Kwaliteitsdenken Open op zondag? Verkiezing Miss Dance Manege in teken van kerstbokaal Pupillen Texel'94 vrij van trainen Politie voetbalt in Ons Genoegen Kenya-actie in De Waal en Oosterend Derde prijs voor filmclub Take '88 Brieven voor Amnesty Para's op tv Stijldansen in De Buureton oud Papier Rode Kruis helpt bij tv-uitzending Zaalvoetbalprogramma Kerkdiensten 28 en 29 december DINSDAG 24 DECEMBER 1996 Kerst en lekker eten gelden bijna als synoniemen. De één grijpt de feestdagen aan om in de huiselijke keuken aan het kokkerellen te slaan, terwijl de ander zich in eén van de vele restaurants laat ver wennen. Volop drukte dus in de Texelse eethuizen. Om te kijken wat het eiland op culinair gebied te bieden heeft, stak verslagge ver Gerard Timmerman z'n licht op in drie Texelse restaurants. Over vis in't Pakhuus" in Oudeschild, wild inBij Jef" in Den Burg en vegetarisch eten in ,,De Nieuwe Aanleg" in De Cocksdorp. Ik haal alles uit de kast om mijn gasten een lekkere en gezonde maaltijd voor te schotelen." Aan het woord is Marcel Jansen die dit jaar vegetarisch restaurant De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp en de bij behorende appartementen van Onno Kikkert overnam. Speciaal voor de kerstdagen zette hij een vegetarisch gastronomisch diner in elkaar. Als Jansen (32) over eten praat, weet hij waarover hij het heeft Hij doorliep met succes de opleiding voortgezet restaurant-kok en legde zich in zijn vorige werkkring in Am sterdam toe op de Franse keuken. Jansen, die in 1986 voor het eerst meehielp in De Nieuwe Aanleg, greep de mogelijkheid om het vege tarische restaurant over te nemen met beide handen aan. Ecologische filosofie De ..ecologische filosofie" die hij er op nahoudt, is allerminst zweverig bedoeld. „Ik gebruik bij voorkeur biologisch geteelde produkten, liefst zo dichtbij mogelijk verbouwd Want alles dat ik gebruik is vers Vegetarisch eten wint aan populari teit. Je hebt mensen die uit overtui ging geen vlees eten, maar een groeiende groep van mijn gasten kampt met allergie voor conserve- Onlangs kreeg ik een brief in handen van de Werkgroep Detailhandel TVO. Onderwerp' vernieuwing winkel- sluitingstijden-verordening. De brief opende alsvolgt: „Geachte onderne mers, Het is alweer 7 jaar geleden dat de muur en daarmee het commu nisme is gevallen De tijden ver anderen in zeer snel tempo, techniek wordt steeds geavanceerder, over names zijn aan de orde van de dag, etc. etc." Al een week lang peil ik de mening van mijn klanten met betrekking tot de mogelijkheid de winkel op zondag open te doen Zij vinden het - op een enkeling na - volstrekt onnodig, zijn er tegen en/of verklaren mij voor gek als ik het doe. Wij zijn ook eigenlijk, zeven jaar na de val van de muur, nog niet toe aan een nieuwe dictatuur en bovendien teveel - om nog in het jargon te blij ven - vernieuwd, om terug te keren naar de arbeidsomstandigheden van het begin van deze eeuw. Maar als je héél groot bent en op de kleintjes let, zie je 't misschien anders... K. Smidt, Den Burg Nee, natuurlijk niet! Wat een onzin Niemand zit erop te wachten. De grootgrutter die op de kleintjes let. moet maar eens rekening houden met de „kleintjes" in Den Burg. Menno Stam Den Burg. Zeven Texelse schonen strijden zaterdagavond in Question Plaza vanaf 23.30 uur om de titel Miss Dance 1996. Mariam Vonk, Corine Hordijk, Andyna van der Vis, Suzan Madura, Calijn van Elk, Cora Jonge- jan en Mireille Zijm. De dames voe ren een act op in de danskooi, die kan variëren van disco tot karaoke Vóór het optreden worden de danse ressen» vertroeteld door een aantal Texelse kapsters De hoofdprijs is een vliegreis naar Spanje voor twee personen. Kerst in Calluna. Zwemparadijs Calluna staat gedurende de feestda gen in het teken van de kerst In de mini-bioscoop worden continu kerst films gedraaid Verder zijn er oliebol len en appelflappen te verorberen. Voor de uitslapers is er op nieuw jaarsdag een Late Lunch. ringsmiddelen en andere toevoegin gen in het gangbare voedingspakket en eet alleen produkten zonder die stoffen. Jansens menukaart is ook afgestemd op eters die om een an dere reden vegetarisch of zoutloos eten „Soms serveer ik wel zes ver schillende dieten. Het is niet mijn bedoeling de pensiongasten vegeta risch eten op te dringen. Ze hebben ook de mogelijkheid gerechten met vlees te eten. Maar de praktijk leert dat het vegetarisch buffet ze best nieuwsgierig maakt, zodat ze het toch gaan proberen Dan komen ze er achter dat ook zonder vlees een lekkere maaltijd is samen te stellen." Als lid van de Nederlandse Vege- tariërsbond werd De Nieuwe Aanleg als een van de dertien restaurants geselecteerd met een vegetarisch kerstarrangementen en werd het res taurant opgenomen in de bonds- uitgave „Kerstkans 1996" Het le verde hem een flink aantal boekin gen op. Op het menu van het geheel ver zorgde weekend prijken gerechten als kruidentahoe, gebakken met cidersaus, tomatensoep met aman delcrème, eigen gebakken brood, van meel van Donatus en gebakken mozzarella (jonge Itali aanse kaas), meloen en quinoa (Inka-njst). Wildschotel Smaken verschillen Dat is zeker het geval met wild. De één vindt het heerlijk, terwijl de ander gruwelt van de scherpe smaak. Typische kerst gerechten als reebout, fazant, konijnenrug of andere wildschotels, worden geserveerd door in de culi- In manege Akenburg worden za terdag en zondag voor de elfde keer de wedstrijden om de kerst bokaal verreden. Zo n zestig a zeventig deelnemers zetten hun beste beentje voor op de onderde len dressuur en springen. Voor het eerst worden ook ringsteek wedstrijden gehouden. Het evene ment begint beide dagen om 8.30 uur. De kerstbokaal 1996 belooft voor het publiek een gevarieerde paarden- Er wordt tijdens de kerstvakantie niet getraind door de pupillen van Texel'94. De trainingen worden op maandag 6 januari hervat. De E- en F-pupillen trainen dan in de sporthal. Zolang de weersomstandigheden het toelaten trainen de D-pupillen en de junioren op het veld. De competitie voor de junioren D1 start op 11 ja nuari, die voor de andere pupillen- teams op 1 februari. Voor alle pupillenteams wordt in januari een zaalvoetbaltoernooi gehouden. Na dere berichten hierover verschijnen in het kastje van -Texel'94 bij Nauta CD shop. Hierin zijn ook de win nende nummers van de grote club actie te zien. Tien politieteams van binnen en bui ten de kop van Noordholland strijden maandag tijdens een zaalvoetbal toernooi in sporthal Ons Genoegen om de Marsdieptrofee, die vorig jaar door de agenten van Heiloo werd gewonnen. Ter nagedachtenis van sportinstructeur Gerard Been is ook een naar hem genoemde trofee te winnen door de speler die de meest bijzondere inzet vertoond. Het toer nooi start om 8.30 uur met de match tussen de korpsen van Texel en Den Helder. De laatste wedstrijd wordt tegen vieren gespeeld. De arbitrage is in handen van Cor de Groot, Marlijn Grodden en Ben Molanus. De actie van een groep Texelse jon geren om hun ontwikkelingswerk in Kenya, komende zomer, te bekosti gen, verloopt succesvol. De inzame ling van statiegeldflessen, buiten lands muntgeld en „Douwe Egberts"-punten leverde in Den Burg flink wat geld op. Totaal is al een kwart van het benodigde bedrag bin nen. De groep gaat vrijdag vanaf 10.00 uur langs de deur in De Waal. Als ze daar klaar zijn, gaan ze in Oosterend aan de slag. show te worden. De zaterdagmorgen start met dressuurwedstrijden voor pony's in de klasse D en E. Aanslui tend wordt 's middags een parcours uitgezet voor het springonderdeel. Tussendoor worden ringsteek wedstrijden gehouden, waarbij de deelnemers te paard de degen door de ring moeten zien te rijgen. Het gebruikelijke theoretische onderdeel vervalt. Tussendoor worden kuren op muziek gehouden en zijn er op: tredens van de voltige groep, waar bij de jongste deelnemers een staal tje van hun kunnen geven. Het dressuuronderdeel wordt gejureerd door Anjo Kikkert, Bea Dekker en Marjon van der Veen Esther Nebbeling beoordeelt het springen. Beide dagen wordt een loterij gehou den Filmclub Take '88 heeft op het jaar lijkse opdrachtfestival in Beverwijk de derde prijs gewonnen. De Texelse inzending was het filmpje „Als twee druppels water", waarin twee tweelingen de hoofdrollen spelen. Take '88 sleepte vorig jaar de eerste prijs in de wacht en won twee jaar geleden de overall-prijs. „We gaan dus achteruit", lacht filmer Jaap Eelman. Filmclubs uit Noordhoiland kregen ditmaal de opdracht een werk stuk te maken over het thema „re gen". De Texelse inzending gaat over twee tweelingen, gespeeld door Sarah en Freia Eshuys en Alexander en Valentijn Hillen, die op vakantie naar Texel gaan. Op de boot dromen ze in gedachten weg naar een sub tropisch vakantieparadijs, maar een irritante ober wekt hen ruw Als ze de boot afgaan, rijdt de bus voor hun neus weg en tot overmaat van ramp regent het... De film gaat, na deze derde plaats, automatisch door naar het galafestival (waar „De man op kruk ken" dit jaar de tweede prijs won). Texelaars kunnen hun bezorgdheid over de gevangenschap van 19 le den van de Organi-stam in Nigeria laten blijken door een kaartje op de sturen naar de autoriteiten in dat land. In plaats van de gebruikelijke voorbeeldbrieven, zijn nu voor bedrukte kaartjes af te halen bij Lenie Bremer van Amnesty International. Kotterstraat 21 in Oosterend. Afge zien van de leden van de Organistam, zitten ook Frank Kokori en Chris Anyanwu gevangen, zonder een eerlijk proces te hebben gehad. naire verwennerij „Bij Jef" aan de Gravenstraat. Uitbater Jef Schuur en zijn mede werkers leven bij de seizoenen „In het voorjaar serveer ik bijvoorbeeld asperges en als het jachtseizoen is geopend staat bij mij wild op het menu Daarin onderscheiden we ons dus." Commentaar over het eten van wild, heeft hij nog nooit gehad. „Dat zou ook wel wat hypocriet zijn. Welbeschouwd hebben deze bees ten in de vrije natuur een veel mooier en dus diervriendelijker leven achter de rug dan bijvoorbeeld kistkalveren. Pikante smaak Wellicht door het vrije leven, maar zeker door het voedselaanbod in de vrije natuur is wild veel pikantere van smaak dan een gemiddelde stukje rundvlees, varkenslap of kippenbout Mensen die hieraan gewend zijn, weten de scherpe smaak van bij voorbeeld haas of fazant vaak niet te waarderen. Het tv-programma „Het Klokhuis" is op Nieuwjaarsdag gewijd aan het parachutespringen op Texel. In voor iedereen begrijpelijke taal geeft presentatrice Monique Hagen uitleg over de opleiding tot parachutist. Het jeugdprogramma wordt dagelijks door 1 miljoen (ook volwassen) Ne derlanders en Vlamingen bekeken Stijldansgroep ,,De Buureton" start onder de paraplu van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) een nieuwe dansgroep. De cursus is bedoeld voor senioren vanaf 55 jaar die willen leren stijldansen. De dans avonden beginnen om 20.00 uur in De Buureton. De kosten zijn 8,50 per maand Opgeven kan bij de SWOT (tel. 31 26 96) of bij Corrie Raateland (31 31 03). ook ingrediènten als appel, noten, kastanjes, paddestoelen „We proberen de mensen nèt iets anders voor te zetten dan ze gewend zijn. Niet dat geijkte We verwerken dingen door het eten, die ze uit zich zelf met zouden bestellen. Die blij ken ze dan toch lekker te vinden en met een goede uitleg weten de gas ten dat erg te waarderen Visgerechten „Wij hebben hier geen speciaal kerstmenu Onze gasten maken doorgaans liever zelf hun keuze Aan het woord is Arie Pieter Groot- jen, bedrijfsleider van visrestaurant 't Pakhuus in Oudeschild Hij dient besluiteloze eters echter gaarne van advies. Wie over zeebanket wil praten, is in het restaurant op de haven aan het goede adres Bijvoorbeeld over vis als slibtong, paling, tong, poon of een gemengde visschotel, aange vuld met een seizoensvisje als zalm of een stukje tonijn. „De helft van de mensen die hier komen eten, heeft van te voren al een keus gemaakt Duitsers bijvoor beeld eten veel kabeljauw, schol en Er zit echter nogal wat variatie in de zalmforelfilet. Maar als klanten hun verschillende soorten wild Schuur: keuze niet kunnen bepalen, adviseer „Je hebt wild en wild. Wildsoorten ik hen bijvoorbeeld gegrilde rode die wat zachter van smaak zijn. Bij- poon. Deze vis is eenvoudig te be- voorbeeld een stukje hert of reebout, schotelen we voor aan gasten die nog met gewend zijn aan wild. Of komjnrugfilet. dat smaakt minder naar wild dan een hazenrug. Daar druipt echt de wildsmaak van af. Van fazant zegt men wel dat het erg droog is Maar dat is een kwestie van bereiden. In de oven gaat het vaak te snel. Dan is de borst al gaar en zijn de poten nog rauw. Het kan wel goed Fazantenfilet stoof ik lang zaam gaar in een zachte roomsaus." Gerechten als reebout, hazenrug en fazantenborst zijn volgens de gast heer goed te combineren met zoete sauzen, zoals van frambozen of si naasappel. Najaarssfeer Om in de sfeer van het najaar te blij ven. staan op het menukaart van Jef Een maaltje vis in *r Pakhuus reiden: lekker kruiden en dan op de gril. We dienen poon op met een sausje op basis van knoflook. Niet teveel sauzen, want de vis moet van zichzelf zo lekker zijn, dat teveel toevoegingen alleen maar afbreuk doen aan de smaak." Fijnproevers Grootien heeft dus geen kerstmenu, een extraatje heefl hij wèl klaar. Zoals een amuse, een soort voor proefje en voor de fijnproevers carpaccio, naar Italiaans voorbeeld worden op een zoetzurige bodem van sla met een laagje olie dunne schijfjes vis of vlees opgediend, voorzien van een beetje knoflook. Het is een typisch voorbeeld van een gerecht dat rond kerst wordt geïntro duceerd, evenals andere nieuwighe den als tonijn van de grill. Bij een lekker maaltje vis misstaat een goed glas witte wijn niet. Op de wijnkaart van 't Pakhuus is afgezien van alle Franse wijnstreken, ook „het buitenland" vertegenwoordigd. „Voor de avontuurlijke wijnproever Die kan een keus maken uit Spaan se wijnen, Australische. Chileense, Amerikaanse en noem maar op. Bij het nippen weet je maar nooit welke vakantieherinnering je te binnen schiet." Zeven vrijwillig(st)ers van de Texelse afdeling van het Rode Kruis assis teerden zondag in Rotterdam bij de opnamen van een tv-uitzending. Zij maakten deel uit van een telefoon team in het RTL4-programma „Kof fietijd", gepresenteerd door Hans van Willigenburg en Mireille Bekooy De uitzending was een vervolg op de grote tv-show Het kerstkado" ten bate van het Rode Kruis, die zater dagavond op het scherm was. In „Koffietijd" kregen vrijwilligers van het Rode Kruis de kans een droom wens voor een ander in vervulling te laten gaan. Het Rode Kruis Texel zal tevens een bedrag overmaken voor de nieuwe actie „Mappa Mondo" voor de bouw van een tehuis voor doodzieke kin deren in Wezep Vrijdag 29 december: 16.45 u Casino C1-De Koog C1 17.25 u. Oosterend C1-Oosterend C2 18.10 u. Texel 7-Texel 5 19.00 u. Oosterend 2-De Koog 2 19 55 u. De Krim 1-Rab Bouw.1 20.45 u. Texel'94 q-Jelleboog 3 21.35 u. De Koog 3-De Krim 3 22.30 u De Koog 4-Rab bouw 3 Zaaldienst: Texel '94 Axel Wetsteen (28) uit De Waal is geslaagd voor het diploma riet- dekkerondernemer. Hij volgde een opleiding bij de BDA Dakschool in Gorinchem Wetsteen is erkend rietdekker en aangesloten bij de federatie van die vakgroep. Den Burg: Scouting Texel haalt zaterdag 28 december geen oud papier op we gens de jaarlijkse "poolexpeditie". Deze wordt georganiseerd voor de gidsen en verkenners van de vere niging. Zaterdag 5 januari wordt de inzameling hervat. Scouting wenst bij deze iedereen een fijne jaarwis seling De Waal In De Waal wordt zaterdag 28 december oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9 30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het gebouw van Kotex (voor 9.30 uur). De Koog Zaterdag 28 december is er in De Koog weer inzameling van oyd papier. Inwoners dienen het oud papier vóór 10.00 uur gebundeld buiten te zetten HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds E J Vledder. De Waal: 10.00 uur, dienst in Den Hoorn De Koog: 10.00 u. dienst in Den Hoorn Den Hoorn: 10.00 u. ds. H R. Betting Oosterend: 9 30 uur. dhr. B. Guil)am Oudeschild:11 00 u. ds E J Vledder De Cocksdorp: 11 00 uur. dhr. B. Guiljam GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10 00 u. ds E. van Halsema uit Kampen. 19.00 u ds E. van Halsema. Oosterend: 10.00 u ds J Vonk; 19.00 u ds J Vonk GEREFORMEERDE GEMEENTE In de kerkgebouw Schoolstraat. Oosterend: 10.00 en 16.00 u dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. Geen dienst BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat. Den Burg: 10.00 u. ds. J. Visser ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 19 30 u.The Gospeltrain, uitzending viaDe Lichtboei Zondag 10 45 u Herenkoor JEHOVAH s GETUIGEN Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing: 10.30 u. "Ons te allen tijde eerlijk gedragen"; Wachttorenstudie 11.20 u. "Reizende opzieners-gaven in mensen". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Kerstmis: Uitsluitend voor spoedgevallen van woensdag 25 december 08 00 uur tot vrijdag 27 december 08 00 uur dokter W. Vos. Haffelderweg 2. Den Burg, tel. 312023 Weekend 28 - 29 dec.: voor spoedgevallen van zaterdag 08 00 tot maandag 08 00 uur dokter K. Eissen en J. Hoekstra. Julianastraat 9 Den burg. tel. 3130 39. aanvragen visites tussen 09.30 en 10 30 uur Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16 00 - 16 30 uur zonder afspraak. Oud en nieuw: voor spoedgevallen van dinsdag 31 december 17 00 uur tot donderdag 2 januari 08 00 uur dokter H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24. Oosterend tel. 31 82 34 Consult uitsluitend na telefoni sche afspraak Tandartsen: Tot en met 5 januari neemt tandarts R. Heerenveen- Vazana waar in het tandheelkundig centrum. Wittekruis- laan 19, Den Burg. Voor spoedeisende gevallen kan men op werkdagen afspreken tussen 10.00 en 12 00 uur. tel 31 30 86 Kerstmis: op 25 en 26 dec is er spreekuur om 15.00 u Weekend 28 en 29 dec.: zaterdag en zondag spreekuur om 17.00 uur Nieuwjaarsdag: spreekuur om 15 00 uur. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8 30-9.00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren. 314152. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6. Den Burg. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-637744 (24 uur bereikbaar) Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg, Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel 312066. Kunstgebitreparatie: Tandprothetische Praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum) particuliere en ziekenfondspraktijk, tel 312069; b g g.06-52804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605 Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg. Tel 312112. Maandag t/m vrijdag 8 00-18.30 uur Zaterdag 10 00-13 00 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.00 uur en 16 00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen Jet Schuur: ...wildschotel. Marcel Jansen: ..vegetarische keuken

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9