Cjrocn 27wartsJexeU in het hart- Creatief onze eigen koers varen 55 Enquête aanpassing openingstijden Bij de jaarwisseling Sleeën op het bevroren wad Vrijwillige hulpverleners hadden een druk jaar Brandje in kapsalon Kerstverlichting mikpunt vandalen VERDER IN DIT ïmer Durper playbackshow doet stof opwaaien Harry ging naar naar de nachtmis -o- Jaaroverzicht 1996: - valpartij martelgang stranding dure grap CarToon op glad ijs Winterbosloop doet naam eer aan •fr 1996 te kiek Schaatser breekt heup -J\orszel Vertrouwen Windscherm vernield Brandweer bevrijdt automobiliste Slippartij leidt tot aanrijding Katerconcert in De Verrekieker Schade door gladheid Dooi verhindert schaatswedstrijden Steen door ruit RÜBüD VUIRWLRK STUNT TEXELSE^COURANT ADVERTENTIES vrijdag 3 januari UUimfTlets drogisterij OPENBARE y BIBLIOTHEEK CsJO^QfllïöSüt OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11145 DINSDAG 31 DECEMBER 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 De richting van de wind kun je niet veranderen, maar de stand van de zeilen bepaal je zelf. Mijn vrouw en ik hebben de gewoonte onze kerst- en nieuwjaars kaarten te voorzien van een tekst die wij toepasselijk vinden. Dit jaar kozen wij voor de bovenstaande. Het aardige van zeilen is dat |e in derdaad wel je koers kunt kiezen, maar altijd rekening moet houden met de wind. Het gaat erom te genwind te voorkomen en de wind zó in de zeilen te krijgen dat je snel vooruit gaat. en dat zaken anders lopen dan je zou wensen en verwachten Leg je daar niet bij neer, maar kies een andere koers, verzet de zei len en maak de tegen-wind tot ,,mee-wind". Door een ander ge zichtspunt te kiezen, zie je ook Door burgemeester W.L.F.C. van Rappard De één kiest een korte route, zo scherp mogelijk op de wind, de ander heeft minder haast en pre fereert een langere route met halve wind, een kwestie van kans berekening én karakter. Wanneer je achterom kijkt, zie je pas of |e een rechte koers hebt gevaren danwel een slingerend spoor ach ter laat. Deze tekst gaat er vanuit dat je best eens tegenwind kunt hebben andere mogelijkheden die tot het doel kunnen leiden Op deze wijze vertaald, inspireert deze tekst tot creativiteit en steeds inspelen op wisselende omstandigheden. Dat is wat ik u allen graag toewens voor 1997 Een jaar waarin wij allemaal crea tief onze koers moeten bepalen, afhankelijk van de externe moge lijkheden en het karakter dat wij zelf hebben. Maar wel met het zelfde einddoel: om redelijk suc cesvol door het nieuwe jaar te zeilen. Zeker op Texel geldt dat alles met alles samenhangt. Wanneer wij ons dat realiseren (dat de wind voor ons uit dezelfde hoek waait) dan moet dat tot gevolg hebben dat wij min of meer dezelfde route kiezen om het jaar veilig door te komen. Voorwaarde voor een be houden vaart van de „hele Texelse vloot" is dat het met de bemanning zelf goed zal gaan. Hoe belangrijk het werk ook zijn moge, de echte betekenis van ons welzijn is heel dicht bij huis: een goede gezondheid en mensen om je heen met wie het goed verke ren is. Hoewel wij de richting van de wind niet kunnen veranderen, bepalen wij wel de stand van de zeilen. Graag wens ik u persoonlijk en als hele Texelse gemeenschap dat het u in 1997 voor de wind mag gaan! De vrijwillige hulpverleners heb ben een bewogen jaar achter de rug. De redders van de Beursplein 5 boden zestig zeevarenden de helpende hand. De brandweer be vrijdde een aantal verkeersslacht offers uit beknelde autowrakken en de wipperploeg voer met De Zalm talloze malen uit. En dan was er nog de ramp met de Dakota. Bij de redders van de Beursplein 5 ging in 1996 36 keer het alarm over. Volgens schipper Jaap Groen „een flink aantal keren waaronder enkele zware klussen". Voorbeeld daarvan was de dreigende stranding van een schip bij de Eierlandse Gronden. „Het was zes november. Windkracht tien woei uit het noordwesten..We liepen zelf nog flinke schade op toen de kap van de radar van het dak sloeg. Er moest een hele nieuwe radarantenne worden geplaatst. 12 september was ook een zware reis. toen een mijl of zeven ten westen van de vuurtoren bij windkracht negen een schipper over boord was geslagen. Golven van zes meter. Toen we er een mijl vanaf waren, werd de drenkeling opgepikt door een helikopter." Meest zware actie betrof de ramp met de Dakota, waarbij 32 slachtoffers vielen. „We kwamen er bij en dan is het zoeken tussen de oliesporen. We hebben wat persoonlijke bezittingen opgepikt en vervolgens geholpen bij het bergen van de doden. Het was een klus die je niet in je kouwe kle ren gaat zitten. Eén van de jongens is mede daardoor overspannen ge raakt, maar knapt inmiddels weer op. Natuurlijk is er over gepraat, maar de meeste komen er niet zo gauw voor uit en verwerken het thuis. Brandweer 1996 is een voor het brandweerkorps een jaar om niet snel te vergeten met grote branden en met zware ongeval len. Bij sommige verkeersongelukken duurde het soms twee uur om men sen te bevrijden. Op de Postweg ver leende zelfs de traumahelikopter van de ANWB assistentie. ..Twee uur lijkt ontzettend lang. maar de hulpverle ning kende de afgelopen jaren een enorme verandering", aldus brand- weercommandandant Dick Jonge- neel. „Was het vroeger zaak om de patiënt zo snel mogelijk in het zieken huis af te leveren, momenteel is sta bilisatie van het slachtoffer belangrij- Lees verder pagina 5 Om inzicht te krijgen in de wensen van de klant over de openings tijden van de winkels, houdt de On dernemers Vereniging Den Burg (OVD) sinds vrijdag een enquête onder het winkelend publiek. De vragenlijsten liggen klaar cafeta ria's, winkels en in andere zaken in het centrum van Den Burg. Directe aanleiding tot de enquête zijn de uiteenlopende reacties van mid denstanders over eventuele verrui ming van de openingstijden. „Tal van ondernemers hebben in verschil lende bewoordingen hun zegje over de kwestie gedaan Maar tot dusver is de klant nog niets gevraagd. We willen graag weten hoe die er over denkt", licht OVD-voorzitter Kees Jaap van der Kooi het onderzoek toe Hij streeft naar minimaal 500 inge vulde vragenlijsten De formulieren kunnen ter plaatse worden ingevuld en afgegeven. De klanten wordt onder meer gevraagd of ze wel eens tijdens de koopavond in Den Helder gaan winkelen, of ze de koopavond op Texel liever op een andere avond dan vrijdag willen en of ze gebruik zullen maken van een koopzondag in Den Burg. De klapt wordt ook gevraagd suggesties te doen of eventuele kritiek te uiten. De enquête bestaat uit tien vragen. Geen ad hoc-besluit Aan de hand van de antwoorden zal het bestuur van de OVD te zijner tijd een voorstel doen over eventuele aanpassing van de openingstijden Van invloed is ook de kennis die wordt opgedaan tijdens de bijeen komst met de Kamer van Koophan del in juni. waarbij ervaringen worden uitgewisseld met andere onderne mersverenigingen. Er worden dus geen ad hoc-besluiten genomen „Want de beslissing iets te gaan ver anderen kan je beter een half jaar te laat nemen, dan een week te vroeg", vindt Van der Kooi. Vandalen hadden het vrijdagmorgen gemunt op de feestverlichting aan de gevel van De Lindeboom. Tussen 2.00 en 9.00 uur werden zo'n twintig lampen gestolen en een lantaarnpaal voor het hotel werd scheefgetrokken. Een 63-jarige schaatser uit Den Burg die zondag een baantje trok op een van de Horsmeertjes, brak bij een val waarschijnlijk zijn heup. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Nog steeds laten veel Tes- selaars de achterdeur los. zet ten hun fiets niet op slot. verge ten de autosleutels eruit te halen en kan je bijna alle winkels ver laten zonder dat je struikelt over alarminstallaties en veiligheids beambten Maar we gaan we! met onze tijd mee. We pin passen. telebankieren, binnen kort natuurtjk ook tsjipknippen en sjouwen net als de rest van Ne derland steeds meer pasjes en onmisbare communicatie middelen met ons mee. Leve de vooruitgang, of je wil of met. Onder het mom van doel matigheid. maar vooral veilig heid en persoonlijke bescher ming worden al die zaken aan ons opgedrongen. De voornaam ste reden is dat wij elkaar, als het erop aankomt, niet (meer) vertrouwen. Daarom bescher men we ons met dubbele verg rendeling. ijzeren gordijnen, wa pens. legers, electromsche apparatuur enz. In de nabije toe komst vervangt onze persoon lijke vingerafdruk alle pasjes. Verhogen we hiermee de kwali teit van de samenleving7 Laten we elkaar toch met gek maken. Een prettige jaarwisseling eneen 1997 vol oprecht vertrouwen Horszei Dankzij snel ingrijpen kon zater dagavond een brand in kapsalon Joke, Wilhelminalaan 28, in de kiem worden gesmoord. Kort na sluitingstijd werd op de boven verdieping rook waargenomen, die afkomstig bleek van een electrische dimmer in de kapsalon. Joke Cofini- Koper schakelde de stroom uit en sloeg alarm. Een buurman was er direct bij; de brandweer volgde spoe dig. Een poederblusser hielp weinig omdat het vuur aanvankelijk onbe reikbaar was. De brandweer brak de houten wand open, waarna bleek dat kunststof buizen en isolatie van de electrische bedrading waren wegge brand tot plafondhoogte. De oorzaak was waarschijnlijk een gebrekkig con tact, waardoor hitte is ontstaan. Onbekenden hebben van vrijdag op zaterdag het windscherm van een eethuis aan de Binnenburg stuk getrapt. Het raamkozijn en het glas werden vermeld Hoewel de ijsgang nog niet zwaar is, begint het wad al aardige gelijkenis te vertonen met een poollandschap. Langs de dijk ten noorden van Oudeschild is dat prima te zien. Op de Vlakte van Kerken, ter hoogte van Oost, waren kinderen zelfs aan het sleetje rijden. Een 32-jarige vrouw Uit Amster dam werd gisteravond vrij ern stig gewond toen de auto waarin zij zat van de Westerweg raakte en in de sloot terecht kwam. De brandweer wist haar via het achterportier te bevrijden, waarna ze met een extra boot naar het ziekenhuis werd ge bracht. Ook twee andere inzit tenden moesten zich daar laten behandelen. De 31 -jarige bestuurder van de uit de richting van Den Hoorn ko mende Toyota verloor om 21 00 uur op de gladde weg de macht over het stuur. De 9 jaar oude wa gen raakte door het rammen van de slootkant zo zwaar beschadigd dat hij als total loss kan worden be schouwd. De twee mannelijke in zittenden konden zelf uitstappen. De op de achterbank zittende vrouwen moesten er door de brandweer worden uitgehaald, nadat medisch personeer in de wagen zelf de nodige behandelin gen had uitgevoerd. De zwaarst gewonde vrouw had een hersen schudding, hoofdwonden en di verse kneuzingen. <A>»«v>y«oni«o -w Op de Oosterenderweg kwamen een 19-jarige automobiliste uit Bielefeld en een leeftijdgenoot uit Den Burg zondag kort na midder nacht met elkaar in botsing, toen In paviljoen De Verrekieker op de passantenhaven wordt op nieuw jaarsdag van 14 00 tot 18.00 uur een katerconcert gehouden. De muziek wordt weer verzorgd door The Small Buzz van Jaap Dros. De gladheid op kerstochtend overviel een 24-jarige automobilist uit Den Burg. Komende uit de richting van De Koog raakte hij om 6 15 uur op de Pontweg in de slip. De wagen gleed door en kwam tegen een verkeerspaal en een meetkastje in de berm tot stilstand De bestuurder bleef ongedeerd. het voertuig van de Texelaar in de slip raakte. Beide voertuigen raak ten beschadigd. De Texelse automobilist reed richting De Waal, toen hij de bocht afsneed en bij een stuurcorrectie in de slip kwam. Daarbij draaide zijn auto achterwaarts de weg op, juist op het moment dat van de andere kant de automobiliste uit Bielefeld naderde. Haar auto liep schade op aan de voorzijde, de an dere wagen werd aan de achterkant beschadigd (ADVERTENTIE) Wegens de dooi van zondag en gis teren zijn enkele ijsbanen dicht ge gaan Reden voor de Texelse Ijs bond om nog even te wachten met het uitschrijven van schaats wedstrijden Als de vorst terugkeert, zullen op z'n vroegst komend week end de eerste wedstrijden worden gehouden. Een 35-jarige automobilist uit Utrecht trof zijn auto aan het Schilderend zondagnacht aan met een vernielde achterruit De steen die onbekenden er doorheen hadden gesmeten, lag nog op de achterbank. De schade beloopt ƒ1.600,- (ADVERTENTIE) tjruM IwonjJinr^i W km. I.v.m. het uitvallen als werkdag van woensdag 1 januari 1997 kunnen de ADVERTENTIES voor de krant van vrijdag 3 januari worden ingeleverd tot donderdag 10.00 uur. Advertentie-afdeling Thxelse Courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van TEXEL weverstraat - Den Burg

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1