Cjroen c/\vart,-Jexeh in het Dik dozijn Texelaars naar Elfstedentocht Nieuwjaarsduik van 1200 meter hoogte... Dennenbos op het Westerslag Moerbeek f-J orszel Start Krim-huizen zonder gas Para bezorgt enorme menigte verrassend slot Parochie in problemen door ziekte Kolkman VERDER AT in dit i\ummer Theaterfestival 2 Nieuwe exposities 2 Smakelijke schapenkaas 3 Tien vragen aan de burgemeester 5 Rechtlijnige Kalk stopt na 21 jaar 5 Dinsdag programma schaatswedstrijden Aanrijding na voorrangsfout TEXELSE™COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11146 VRIJDAG 3 JANUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 De nieuwjaarsduik bij paal 28 is uit gegroeid tot een „mega-evene- mentNaar schatting 1500 bezoe kers waren er getuige van hoe een recordaantal van 49 liefhebbers zich aan de ijskoude duik in de Noordzee waagde. De laatste deel nemer meldde zich vanuit de lucht. Parachutist Martin van den Brakel liet zich op 1200 meter hoogte uit een vliegtuig droppen en maakte voor de verbaasde menigte een geslaagde landing in de branding. Hoéwei de temperatuur min vijf gra den bedroeg, klaagden de deelne mers na afloop allerminst over kou Ger de Jong uit Oosterend, die jaar lijks van de partij is, was uit enthou siasme zelfs nóg een keer in het wa ter gegaan Heerlijk", sprak hij, genietend van een kop „chocorum" in het paviljoen. „Voor mij is dit een gezondheidsduik. Na de afgelopen keer ben ik het hele jaar niet ziek geweest Het moment van duiken viel mee Misschien komt dat omdat het zeewater warmer is dan de lucht." Op de terugweg had De Jong wel last van koude voeten, maar dat is nor maal tijdens de nieuwjaarsduik. „En voor de komende paar uur ben ik 'n meisje", voegde de Oosterender er gri|nzend aan toe Kenya Cor van Etten uit Den Burg was met zijn 62 jaar de oudste deelnemer. Vorig jaar behoorde hij. met o a. De Jong, tot de harde kern van tien dui kers die zich zelfs door ijzel niet lie ten weerhouden. De dompeling in zee viel hem ditmaal mee. „Best", luidde zijn commentaar. Ook van de partij was een groep jon geren van het Kenya-project. Even als twee jaar geleden leverde hun deelname een flink bedrag op voor „Het is lang en zwaar. Maar de rijders die zich in het begin weten te beheersen, halen Leeuwarden wel", verwacht Martin Visser uit Oudeschild, één van de Texelse schaatsers die zaterdag in alle vroegte vanuit Leeuwarden vertrekken voor de Tocht der Tochten. Het doorgaan van het evene ment overviel veel Texelse deelnemers, die zich daardoor matig hebben voorbereid. Het thuisfront kleeft aan de buis om een glimp van de Texelaars op te vangen. Visser, die op z'n achttiende lid werd van vereniging De Friese Elfsteden, weet zich in tegenstelling tot veel anderen verzekerd van een start bewijs. „Ik heb een nummer onder de drieduizend." Ook Douwe Dros en George Jimmink beschikken over een laag inschrijfnummer. Jimmink, die zó vroeg nog geen Elfstedentocht ver wachtte, had de schaatsen nog nau welijks ondergehad en ging gisteren pas voor het eerst het ijs op. Andere rijders hadden het geluk dat ze zijn uitgeloot. Onder hen André van den Berg, die nog maar nauwelijks her steld van de ziekte van Pfeiffer lang moest nadenken over deelname. De sportieve Texelaar liet zich door fami lie en vrienden overhalen en ver schijnt zaterdag aan de start. Om ringd door zorgzame mede schaatsers, zal hij wel de nodige voorzichtigheid in acht nemen en als Of u het nou leuk vindt of niet. dit is de tweede Horszei binnen een week. We filosoferen rond Kerst mis. overpeinzen onze zonden tijdens de jaarwisseling en nu barsten we alweer van de goede voornemens. De media, ook de plaatselijke, overspoelden ons met jaaroverzichten en dan ont dek je dat je veel bent vergeten. Ook zaken waarvan je dat hele maal niet had verwacht. Het ..kleine", persoonlijke leed blijft ons meestal langer bij dan gru welijke gebeurtenissen op het wereldtoneel. Over media ge sprokenI We hebben er op Texel een nieuw medium bij Naast onze kranten, de kabel. Radio en TV Texel schittert sinds kort een zeer opvallende lichtkrant op 't Horntje. De fel rode letters zijn over het hele eiland te zienMis schien lichtelijk overdreven, maar dit vrolijke fenomeen heeft daar door nog meer mogelijkheden dan het vermelden van Teso- dienstmededelmgen adverteren het laatste nieuws, uitslagen van onze voetbalclubs enz. Wat dacht u van een satirische co lumn? Zo. de kop is weer af en het nieuwe jaar van start. Horszei Als gevolg van de extreme kou was de gastoevoer naar de recreatie woningen van vakantiecentrum De Krim vorige week ontoereikend. Van vrijdag op zaterdag zakte de druk zodanig dat 70 huizen zonder gas kwamen te zitten en de verwar ming dus uitviel. Het Gasbedrijf nam noodmaatrege len in de vorm van het opvoeren van de druk en het maken van een omleiding („bypass") rond de cen trale meter. Het ongerief kon daar door vrij snel worden verholpen Iets dergelijks heeft zich nooit eerder voorgedaan. Het samenvallen van de strenge vorst met een maximale be zetting van de huizen in de kerstva kantie veroorzaakte een vraag naar gas waar het leidingensysteem met op is berekend. het ontwikkelingswerk dat ze ko mende zomer in Afrika willen doen Ditmaal waren ze verzekerd van ten minste 2000,-, wat nog hoger kan uitvallen als een aantal toezeggingen wordt nagekomen Het sponsorgeld haalde de groep binnen via acties bij de TVO-vergadering. een wijn proeverij van de Hema en op OSG De Hogeberg. Volgens deelneemsters Marianne Vlaming en Margo Weerdenburg was d^ duik „koud, maar wel leuk. Binnen waren we ge lukkig weer héél gauw warm Martin Wiggers en Gertha Wessels uit Den Burg hadden de pech dat de or ganisatie geen Tessels kwartiertje instelde. Ze arriveerden te laat voor de massale duik, maar gingen alsnog te water. Om zich extra op te warmen speelden ze nog een partijtje beachball. Noordpool Parachutist Martin van den Brakel zorgde onaangekondigd voor de klap óp de vuurpijl. De „duik" kon hij op een lange lijst van bijzondere spron gen bijschrijven. „Ik ben verslaafd aan springen, alles probeer ik uit. Zo heb ik al eens boven de noordpool gesprongen en straks is de zuidpool aan de beurt." Opmerkelijk genoeg maakte hij zijn sprong in korte broek. Was het in de lucht niet ijskoud7 „Ach", antwoordt Van den Brakel. „Ik dacht, als ik het nou boven koud heb, valt het in zee wel mee. Maar het waterwas kouder dan ik verwachtte. Toen ik eruit kwam, zat het ijs tussen m'n tenen.' Van den Brakel maakte een perfecte landing, precies op het juiste moment. Alle duikers waren net uit het water, toen hij op tien meter van het strand in ongeveer een meter diepe water plofte. Naar de kant waden met de parachute was echter nog een moei zame klus. Van den Brakel gebruikte bij zijn sprong een oudere parachute geprepareerd door Jo Oosterveer van het Paracentrum „Zeewater is funest voor het materiaal." De para-duik was 's avonds op tele visie te zien in het RTL-journaal. De beelden waren geschoten door Texelaar John Smit, die met zijn ca mera op het dak van Nico Roepers tractor had plaatsgenomen. Koningin Een nóg luxere positie had Christine Tamminga, de Rotterdamse die exact een jaar geleden haar enkel brak bij een val op de gladde strandopgang Ze volgde de nieuwjaarsduik ditmaal vanaf een tweezitsbank, die door de tractor van Roeper tot aan de water lijn werd gereden Naast haar zat Hans Boom, die samen met Roeper het plannetje had bedacht. Ik voel me net de koningin", aldus blijde Tamminga. Ernstige ongevallen deden zich dit maal niet voor Volgens organisator Paul Kikkert liep alleen iemand een snijwond op Nico Roeper zorgde een uur voor de start dat bet bevroren strand rul werd gemaakt, zodat de deelnemers over een goed begaan baar pad heen en weer konden ren nen. Na afloop ontvingen alle deelne mers een drinkbeker met opschrift ter herinnering Parachutist Martin van den Brakel maakt een veilige doch ijskoude landing in zee. (Foto's Frans Hopman) het echt niet meer gaat, heeft hij be loofd van het ijs te stappen. Slinks Andere Texelaars van wie bekend is dat ze de schaatsen zaterdag in Leeuwarden onderbinden zijn Hans Koorn, Willem Kuiper, Simon Appel, Loek van Vliet, Dirk Domhof, Bram de Ridder, Dirk Bakker. Popke van Brug gen, Rico Meertens en Auke Rienstra, die als nieuw lid direct werd ingeloot. Texelse deelnemers die niet zijn genoemd, wordt verzocht zo snel mogelijk contact op te nemen met de Texelse Courant Nog onbekend is of Han Bakker (Scholleboe) meerijdt Als met-lid slaagde hij er op slinkse wijze vele malen in om een startbewijs te be machtigen. De elfstedenveremging stelt namelijk een aantal plaatsen Pastor P. Kolkman van de RK pa rochie werd in de nacht van oud op nieuw getroffen door een zware hartaanval. Hij werd per extra boot naar Den Helder gebracht en ligt thans in zeer zorgwekkende toe stand op de intensive care-afde- ling van het Gemini Ziekenhuis. De 64-jarige geestelijke kreeg de aanval toen hij met familieleden de jaarwisseling vierde in zijn bungalow aan de Beatrixlaan. Kerkbestuur en parochieraad hebben in samenwer king met het dekenaat Den Helder een regeling getroffen voor de voort zetting van het pastorale werk. De taken van Kolkman worden nu zo veel mogelijk waargenomen door het pastoraal team van Den Helder, waartoe onder meer emeritus-pastor Wiegers behoort. Elk weekend zijn in Den Burg twee diensten. Voor de diensten in de buitendorpen wordt verwezen naar de rubriek „Voor het weekend". Het komend weekend wordt in Oudeschild nog geen dienst gehouden. Contactpersoon voor pas torale zaken is Toos Witte, telefoon 312676. Het kerkbestuur is bereik baar via Wieb van den Berg, telefoon 318243. beschikbaar voor buitenlanders. Bak ker, die vloeiend Duits spreekt, meldde zich als een familielid uit Zwitserland en schaatste de tocht onder diens naam Vorig jaar brak Bakker z'n pols bij het schaatsen Mooi ijs Martin Visser volbracht elf jaar gele den z'n eerste Elfstedentocht De geboren Fries kan haast met wachten om het ijs op te gaan „Op ouwejaars dag heb ik met m'n broer de piste tus sen Sneek en Leeuwarden verkend. Prachtig ijs en geen scheuren. Ik heb het nog nooit zo mooi gezien.' Veel van die mooie ijskwaliteit zal hij in de eerste uren met zien. „Ik denk dat we rond een uur of zes starten en verwacht dat we minstens een uur in het donker rijden Het eerste stuk is nog wel verlicht met lantaarns en ver derop beschijnen boeren met hun trekkers de baan. Maar er zitten be slist donkere stukken tussen." Held „Het is zaak je snelheid in het begin aan te passen, zodat je wat overhoudt voor later. Ze zeggen wel als je een maal in Harlingen bent, dan red je het weL Maar dan komt nog het stuk naar Bartlehiem, met al die smalle slootjes en da's best wel lastig Dokkum dat is prachtig, vanaf dat punt wordt het steeds drukker langs de route. En in Leeuwarden wordt je enthousiast bin nengehaald Iedere Elfstedenrijder is voor hen een held. of je nu voor- of achteraan rijdt De mensen komen niet alleen voor de winnaar." „Ik hoop de tocht in twaalf uur te vol brengen. De vorige keer lukte dat ook, al is dat alweer elf jaar geleden." De 51 -jarige schaats- en wielerfanaat schat zijn conditie voldoende hoog in om z'n doelstelling te halen Niet alleen de Texelse deelnemers maar ook het publiek heeft de Elf- stedenkoorts te pakken Gisteren werd in de boekhandel al geïnfor meerd naar de speciale postzegel die de PTT uitbrengt. Slijterij De Wit in Den Burg hoopt vandaag („ijs en weder dienende") te kunnen voldoen aan de vraag naar Beerenburg met Elfsteden-etiket, die Boomsma giste ren in allerijl heeft laten produceren. In verband met de Elfstedentocht van morgen heeft de Texelse Ijs bond voor dit weekend nog geen schaatswedstrijden uitgeschre ven In de Texelse Courant van komende dinsdag verschijnt bij aanhoudende vorst een com pleet wedstrijdprogramma voor de Texelse ijsbanen. Bij een aanrijding op de kruising De Zes, Lijnbaan en de Gasthuisstraat raakten gistermorgen twee auto's beschadigd. De botsing ontstond toen een 49-jarige bestuurder uit Den Burg rond 11.40 uur geen voorrang verleende aan een 46-jarige plaats genoot Beide voertuigen liepen schade op aan de voorzi|de (ADVERTENTIE) Rond de jaarwisseling is Texel een nieuw bos rijker geworden. Op het Westerslag verrees tot veler verras sing een woud van dennebomen. Gezien de prijskaartjes die er aan hingen, gaat het om een hoeveel heid onverkochte kerstbomen. Wellicht hoopte een handelaar op deze wijze een plantage te begin nen. Menig wandelaar greep de si tuatie aan voor het maken van een fraaie foto. die eind '97 als kerst kaart kan dienen In combinatie met de prachtig bevroren waterlijn le verde dat een sfeervol plaatje op Op de foto maken Adriaan Meijer en Nellie Bruin uit Amsterdam een rondje door het bos met hun kinde ren Rivka (5 jaar) en Boas (2). (Foto Frans Hopman) nu Zf rOjiirrli fr W KirL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: meubelhandel en interieurverzorging b.v. Comfortabel gezeten naast Hans Boom liet pechvogel Christine Tamminga zich naar de waterlijn vervoeren. „Ik voel me net de konin gin. Over een smal pad tussen de dik aangeklede mensenmassa renden de nieuwjaarsduikers naar zee.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1