Cjrom (2wartrjexels in het hartL, N Voorbij Stavoren de veters aangetrokken Straks één loket voor werk en uitkeringen? Europese impuls voor Texels eco-toerisme? Arbeidsbureau zoekt samenwerking Veertien Texelaars volbrengen Elfstedentocht Schaatswedstrijden EcoMare overspoeld met jonge zeehonden Sleep vecht tegen het ijs VERDER IN DIT ummer Goede oren nodig voor nieuwe sirene 2 Swingen op z'n Afrikaans in kerk 2 Texel gaat met tijd mee op internet 3 Bouwers gaan door, loodgieters ook 5 Vorst een ramp voor bloemkolen 5 Wadden-hoppen met Terschelling 6 Nieuwe en oude beheerders Bijenkorf 6 •o- Slecht jaar voor de agrariërs 7 ■J 1 Bemiddeling niet meer geheel gratis TEXELSE^COURANT PB EU ROM ASTER Attence TELEFOONGIDS TEXEL 1997 Het bankrekeningnummer van de actie „Vleugel voor Ed" is 3625.57.152 DINSDAG 7 JANUARI 1997 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11147 Uitgave; Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging; telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS/1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd. Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 oepassing van zonne-energie in ecreatiewoningen, gescheiden uisvuilinzameling op campings n bungalowterreinen, gratis bus- ervoer om het autogebruik terug e dringen en introductie van lectrische auto's. Zomaar een reep uit denkbare projecten, ge- icht op het „milieuvriendelijker" aken van het toerisme op Texel, ver deze en andere mogelijkhe- len zal binnenkort uitgebreid van edachten worden gewisseld tij- ens „workshopsbedoeld om ,,preventiegericht eco-toerisme" op Texel van de grond te brengen waarbij gebruik wordt gemaakt nationale en EG-fondsen. De workshops zijn onderdeel van een ®co-toeristisch project dat zal worden Het ijs is glad en fraai, dus er wordt driftig geschaatst op het eiland. De Texelse ijsbond orga niseert diverse wedstrijden die in de agenda van deze krant zijn opgenomen. Zo wordt morgena vond om 19 00 uur gereden in Oudeschild, vrijdag om 19.00 uur in De Koog, zaterdagmiddag in Den Hoorn en zondag vanaf 11 00 uur in Oosterend. Tevens houdt ijsclub Oost zaterdag club kampioenschappen. IJs en weder dienende is vol gende week een marathon en een toertocht bij ijsclub Eierland in De Cocksdorp. Een toertocht overTexel zit er, wegens het vele stuifzand op verschillende slo ten, niet in. |De opvang van zeehonden in iEcoMare heeft extreme vormen aan genomen. De afgelopen weken zijn al jtien jonge grijze zeehonden opgevan gen, afkomstig van stranden in I' Noordholland. De dieren, waaronder de naar zanger Borsato genoemde Marco, maken het goed De oorzaak 'van het opvallend hoge aantal grijze 'zeehonden is niet duidelijk. Het me rendeel is afkomstig van de Engelse populatie, die de Noordzee zijn over- jgezwommen Waarschijnlijk hebben |de heersende winden en zee- 'jstromingen er iets mee te maken. Enkele exemplaren komen uit het '"Waddengebied. De vorst zet door en de ijsvelden op de Waddenzee breiden zich uit Dat merkte de schipper van de tankboot Mark Kruyffdie don derdag gasotie voor Teso afle verde in 't Horntje Toen hij wilde terugvaren naar Den Helder had hi) hulp nodig van de sleepboot Pieter van Rederij Waterweg De harde oostenwind had echter zoveel ijs opgedreven dat het voor de sleper met zijn motor van 600 pk moeilijk was om t Horntje te bereiken Nadat de veerboot Schulpengat (foto boven) een geultje had gemaakt, lukte het echter vlot Op de terugweg kreeg de sleep het echter moei lijk en kwam zelfs even helemaal vast te zitten (foto 2), zodat hulp van de veerboot (nu de Molen gat) opnieuw welkom was. De veerboten hebben met hun motorvermogen van 5000 pk geen moeite met het ijs, zodat het er met naar uitziet dat de verbin ding met het vasteland proble men zal ondervinden (Folö's Duk Kuiler) uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Milieu-Economie (TME), in samenwerking met en met actieve inbreng van de gemeente en andere betrokken organisaties. Burgemeester en wethouders heb ben onlangs in meerderheid besloten eraan mee te werken en als aandeel in de totale kosten (f75 000.-) een bedrag van f16.000,- en de accom modatie voor de workshops beschik baar te stellen. Een van de work shops wordt op Texel gehouden, de andere in de bekende wintersport plaats Lech in Oostenrijk. Het project moet deze maand al van start gaan en eindigt in oktober. Geen rem De bedoeling is bij te dragen aan een harmonieuze en uitgebalanceerde ontwikkeling van het toerisme als economische activiteit met behoud van natuur en omgeving. Daarbij wordt niet aan terugdringen van het toerisme gedacht maar wordt juist rekening gehouden met voortgaande groei. In de bestaande toerisme- gebieden moeten initiatieven worden genomen om de belasting voor de omgeving te verminderen. Het Texelse project maakt deel uit van een Europese aanpak. De Eu- reka-werkgroep PREPARE (Preven tive Environmental Protection Ap proaches in Europe) heeft het initiatief genomen voor Europese samenwer king en gegevensuitwisseling op dit terrein. Op de workshop in Lech zul len een aantal Europese gemeenten en regio's ervaringen en ideeën uit wisselen om te komen tot een Euro pees Eureka project/programma waarin gemeenten uit een aantal lan den een gemeenschappelijk praktijk experiment uitvoeren. Texel heeft zich dus geïnteresseerd getoond, al was het college in deze niet eenstemmig. Wethouder Poster vindt de plannen oog te weinig con creet. Met de souventers in de hand poseren de Texelaars die de Elfstedentocht volbrachten op de ijsbaan. Vlnr gehurkt. Auke Rienstra. Ton Domhof. Nanne Jan Stienstra, Richard Bousma. Loek van Vliet en Rico Meertens Staand Dirk Eelman, Hans Koorn, Willem Kuljper, George Jimmink, Kees Dijkema, Dirk Bakker en Marten Visser. Niet op de foto Erik Bogaard. (Foto Gerard Timmerman) De één volbracht de tocht ,,op z'n sloffies", de andere moest de diepste reserves aanspreken. Gemeen hebben de veer tien Texelaars dat ze allemaal het felbegeerde elfsteden- kruisje van de Elfstedentocht in de prijzenkast kunnen han gen. Met vallen en opstaan en soms de pijn verbijtend slaagden ze erin de eindstreep in Leeuwarden te halen. Hier onder hun relaas. Eilandgenoten, die hetzelfde doel voor ogen hadden, redden het niet. Hun verhaal staat verderop in deze krant. Een kromme schaats en vocht in de knie konden Hans Koorn er niet van weerhouden de tocht te volbrengen De schaats liet hij in Balk rechtzetten, tegen de zere knie hielp alleen tan den bijten. Auke Rienstra mocht pas om 10.15 uur het ijs op. „Toen ik tus sen Harlingen en Franeker reed werd het al donker Ik heb een kleine tachtig kilometer in de duisternis ge reden en ben zeker tien keer onder uit gegaan. Gelukkig liep ik geen blessures op. Om half twaalf was ik binnen." Vermomming Op andermans kaart schaatste ook Dirk Eelman, de vierde schaatsende medewerker van Vissers Bouwbe drijf, die door zich met bril en muts te vermommen door de controle kwam Hij volbracht de tocht in een snelle tijd. „Een pittige tocht", oordeelde veearts Ton Domhof die om 8.00 uur het ijs op liep en om 19.45 uur in Leeuwar den arriveerde 1 Tot Stavoren ging het voor de wind heerlijk Maar naar Bolsward was het tegen wind in bok sen. Het stuk naar Harlingen was half voor de wind een prettige verrassing. Het stuk naar Bartlehiem was pal te gen wind in loodzwaar. Daar vormde zich een grote groep en dat schoot niet op. Het geeft veel voldoening als je zo'n tocht volbrengt Dokkum hoogtepunt Sportieve EcoMare-medewerker Erik Bogaard volbracht de tocht in dertien uur. Hij vertrok om half tien en gleed 's avonds om half elf over de streep Lees verder pagina 5 Voorbeeld In elk geval is het de bedoeling dat het project het begin is van het daadwer kelijk invoeren van milieu verbeteringen op eco-toerisme ge bied op Texel. „De gemeente Texel kan daarmee tevens als voorbeeld gemeente dienen voor de provincie Noordholland en Nederland", aldus staat in het projectvoorstel. Voorlopig gaat het echter om het uitwisselen van ideeën en informatie, zowel op lokaal als Europees niveau. Bij deze discussie worden niet alleen gemeentelijke en provinciale verte genwoordigers betrokken maar ook de VVV en natuur- en milieu organisaties, recreatieondernemers, landbouw, nutsbedrijven, horeca en detailhandel. De rit had z'n tol geëist. De gang naar de ijsbaan in Den Burg waar de Elfstedenrijders zich gistermiddag voor de foto verzamelden, was voor sommigen eigenlijk al te veel. Wel kwamen de verhalen over de avontu ren goed los. En over de geweldige sfeer, al werd die door enkele zeer gepijnigde rijders niet al te intens er varen. Met 57 jaar was George Jimmink uit Den Burg de oudste Texelse deelne mer die de eindstreep haalde, in een zéér respectabele tijd van ruim twaalf uur. „Ik zat bij de eersten die weg mocht, toen het nog roetdonkerwas. In het begin liep ik niet te hard van stapel. Voorbij Stavoren heb ik de veters goed aangetrokken. Want te gen wind in rijden kost een hoop ener gie." Jimmink, die inmiddels vier Elf stedentochten heeft geschaatst, weet waarover hij praat. In de barre tocht van 1963 presteerde de frêle schaatser het om als één van de slechts 69 toerrijders in Leeuwarden aan te komen, terwijl er 's morgens 9 249 waren vertrokken. Wind Ook een vroege Texelaar aan de start, maar om 23 15 uur als één van de laatsten binnen was Starten Visser uit Oudeschild. De tocht duurde dus langer dan de twaalf uur die hij voor ogen had „Het was een taaie rit. De wind he Die ging niet liggen, zoals ik had gehoopt. Het duurde ook wat lan ger, doordat ik samen op schaatste met m'n broer Alleen die kreeg last van kramp en kwam een paar keer stuk te zitten Dat kostte zeker ander half uur." Afgezien van een zere knie en ver moeidheid, kwam Visser met in de problemen v. it'txwcnj 1 »«*.uram Door forse bezuinigingen van bovenaf staat de Arbeidsvoor ziening in Nederland onder druk. Van opheffing van het Texelse ar beidsbureau is echter geen sprake, stelt directeur Theo Zijm. Wel wordt gesproken over samen gaan met de gemeentelijke sociale dienst. Daarnaast zijn sinds 1 ja nuari bepaalde vormen van dienstverlening bij het arbeidsbu reau niet meer gratis. Aanleiding is de nieuwe Arbeids- voorzieningwet. Van het arbeidsbu reau wordt vooral een „marktgerich te" aanpak verwacht Kerntaken zijn bemiddeling tussen werkgevers en werkzoekenden, en versterking van het aanbod „Dit laatste is mogelijk door bijvoor beeld werklozen met weinig uitzicht op een baan cursussen en trainingen te laten volgen De minister stelt daarvoor geld beschikbaar. Jammer alleen dat er met geld genoeg is om iedereen te helpen'aldus Zijm. Met dit beleid hoopt het kabinet het aan tal uitkeringen terug te dringen en méér mensen aan het werk te krij gen. Uitzendformule Het regionaal bestuur van de Arbeids voorziening heeft besloten per 1 ja nuari te starten met betaalde dienst verlening Als werkgevers méér willen dan alleen „gewone" bemid deling, zoals het -maken van een voorselectie van geschikte kandida ten, moeten zij daan/oor betalen De komende maanden zullen consulen ten van het arbeidsbureau Texelse werkgevers bezoeken om in een persoonlijk gesprek uitleg te geven over de veranderingen Daarnaast wordt op Texel sinds vo rig jaar gewerkt met de uitzend formule Die is zó goed bevallen dat met uitzendburo Start inmiddels een contract van vijf jaar is afgesloten „Door deze ontwikkelingen hangt het voortbestaan van het arbeidsbu reau dus mede af van de inkomsten die uit de markt te halen zijn", schetst directeur Zijm de stand van zaken. „Ook is het nodig om samen te werken met uitkerende instanties. We moeten ons realiseren dat de Texelse arbeidsmarkt klein is. Dit betekent dat we alle opdrachten - liefst betaalde- uit die kleine markt nodig hebben om onze positie sterk te houden Het arbeidsbureau op het eiland functioneert in vergelijking met an dere vestigingen prima „Jarenlang, zo is uit onafhankelijk onderzoek gebleken, draaien we op Texel tot ieders volle tevredenheid en weten we onze taakstellingen meer dan waar te maken De omschakeling naar betaalde dienstverlening is nieuw en het effect laat zich dan ook moeilijk inschatten Wel blijkt uit eerste reacties van werkgeverszijde dat men het eigenlijk normaal vindt dat voor extra diensten geld wordt gevraagd Zijm ziet de toekomst niet somber in Gezien het beroep dat tot nu toe op ons wordt gedaan en het stand punt van ons regionaal bestuur om een fijnmazig netwerk van vestigin gen in stand te houden, heb ik er alle vertrouwen in." Onder één dak Een hart onder de riem is de opstel ling van het Texelse college van b en w. In een gemeentelijk stuk stel len b en w „zich tot het uiterste in te spannen om het bureau voor Texel te behouden". Verder staat het college volgens Zijm positief tegen de vestiging van een Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in het gemeentehuis. Van hier uit zullen de afdeling Sociale Zaken van de gemeente, het arbeidsbureau en éen of meerdere bedrijfsvereni gingen opereren. Hierdoor ontstaat één loket op gebied van werk en uit keringen „Als we onder eén dak zitten, zal dat onze positie versterken verwacht Zijm. Hij wil -mede op aandrang van werkgeverszijde- in de nieuwe situa tie wel graag een eigen ingang voor het arbeidsbureau en een herken bare huisstijl behouden. Wat er met het huidige pand aan de Thijsselaan gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Zijm sluit niet uit dat het toekomstige CWI daar wordt gevestigd, indien dat de voordeligste oplossing blijkt te zijn. (Advertentie) tfna jsit JnW' m bë bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Pt-l-sf DE EUROPESE BANDENSPECIALIST de hele week (Advertentie)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1