ft Nieuwe sirenes niet erg luid Accurate boekhouder 35 jaar op z'n post Swingend kerkoptreden Afrikaans kinderkoor .T" TEXELSE^? COURANT Scouting strijdt om Boerenkoolbokaal De Vries beste in puzzelrit MAB Marjan Berk hoofd jury kleinkunst ■ft Kotter urenlang vast in ijs Agenda teso Cursus keramische vormgeving in Oost Grieks volksdansen Callanetics Hoofdprijs Strender actie blijft in dorp Lezing Baha'i Charles van Dompselaar jubileert Even een pak SNERT halen in DINSDAG 7 JANUARI 1997 De Rowan- en de Sherpa-afdeling van Scouting Texel heeft ook dit jaar weer een korte wedstrijd opgezet om de boerenkoolbokaal Zaterdagmid dag worden alle leden, leiding, en overige medewerkers van de club om 16 00 uur verwacht in het club gebouw aan de Bernhardlaan. Met diverse activiteiten worden de men sen die op komen draven hongerig gemaakt, zodat ze aansluitend kun nen smullen van de boerenkool- Deze wordt uit eigen keuken opge diend om 17.30 uur. Als de honger is gestild wordt de winnaar van de Boerenkoolbokaal 1997 bekend gemaakt. Met zeventien auto's werd zater dag het noordelijk deel van Texel afgezocht naar de aanwijzingen van de MAB nieuwjaarspuzzelrit. Anne de Vries bleek de beste speurzoeker. Het was de laatste rit voor het kam pioenschap, dat werd gewonnen door Danny Westerlaken Jan Zoete lief werd tweede en Jos Bakker derde. In de nieuwjaarsrit was de tweede plaats voor Ingrid Hennink, gevolgd door Jan Nico van der Ploeg. In maart staat de Krokusrit op het programma, als eerste wedstrijd voor het seizoen '97. De negen acts tijdens het klein- kunstfestival in Klif 12 worden donderdag, vrijdag en zaterdag gejureerd door theatereigenaar Cor van Heerwaarden, Evert de Vries, Robert Ceelen en Kick van de Veer. Voorzitster is de bekende schrijfster Marjan Berk. Alle avon den begint het festival om 20.30 uur. Op donderdag begint het duo Ron Mesland en musicus Erik Mink met „Vorige Levens" Punk, jazz en ca baret vormen de wortels voor hun optreden. Kees Meerman, woonachtig in Ant werpen, kreeg meermalen rollen in grote musicals aangeboden, die hij vrolijk afwees. Het jonge talent be stijgt het podium met „Welkom in het paradijs." Zachte liedjes met harde teksten kunnen worden verwacht van het dus Sjanson in „oud nieuws". Zoals de titel al aangeeft komt er een nieuws lezer aan het woord. Guido Sylmar vertelt vrijdag hoe druk hij het heeft in „Ik ben moe en wil rusten". Waarmee hij het zo druk heeft zal dan tevens duidelijk wor den. Een ontdekkingsreis naar het wezen van de clown wordt voorgeschoteld door Mario Ludo in „Excremento" Johan Hoogeboom heeft met „schaapskleren" een liedjes programma gebrouwen met een bruin korstje, waaruit de ellende soms venijnig naar buiten komt sijpelen Vijf mensen betreden zaterdag het Het Ugandese kinderkoor dat momenteel bezig is aan een succesvolle toernee door Nederland. Een koor van 20 Ugandese wees kinderen treedt donderdagavond op in de Gereformeerde kerk van Den Burg. Het swingende concert begint al om 19.00 uur, zodat ook de Texelse kinderen er van kun nen genieten. Na afloop is een col lecte ten bate van een kindertehuis in Uganda. De leden van het koor komen alle maal uit de buurt van Namugongo, een plaats met ver van hoofdstad Kampala Zij wonen in een kinderte huis van Kinderhulp Afrika Daar krij gen 50 kinderen niet alleen onderdak, maar ook onderwijs, kleding, voed sel, medische verzorging en per soonlijke begeleiding Bedoeling is het tehuis uit te breiden, zodat het aan 100 weeskinderen een veilige plaats biedt. Als kleine ambassadeurs van hun podium onder de naam Wortel 25. „Wij zijn samen onderweg", luidt hun titel, maar waarheen blijft nog even de vraag. Martin Forget is een in Groningen wonende Canadees, die in „Komiek zonder blabla" een originele, visuele en humoristische show vol handge baren en geluidsimitaties heeft. „De Wet van Vruggink" is een act van Dirk Vruggink, die op hartstoch telijke wijze een lans breekt voor een „positieve' kijk op het leven. Hoe zwart ook, hij blijft zoeken naar een donkergrijs lichtpuntje. Na het laatste optreden op zaterdag gaat de jury in beraad, waarna later op de avond bekend wordt wie mee gaan naar Amsterdam Iedere avond kiezen de toeschouwers een publiekswinnaar, maar dit zal met van invloed zijn op de jurybeslissing Noordzeekotter TX 29 van de familie P Drijver heeft gisteren ruim vijf uur vastgezeten op een zandbank vlak voor de Oudeschilder haven. Kort na het vertrek om half negen s morgens drukte een ijsschots de kotter uit de koers De ebstroom zorgde vervolgens dal deHelena Elisabeth buiten de smalle toegangsgeul terechtkwam. Het 40 meter lange schip raakte vast op een zandplaat. Schipper Marco Drijver besloot af te wach ten tot het water weer zou stijgen, om zo weinig mogelijk schade te ver oorzaken. Hij en de andere opvarenden bleven gewoon aan boord. Om kwart voor twee 's middags was er weer genoeg water, waardoor de kotter op eigen kracht kon loskomen. De TX 7. die in de haven had gewacht, volgde in het kielzog. tr°i° Kmngi land trekken de kinderen al vanaf begin november door Nederland Zij zingen en getuigen wat Gods liefde voor hen heeft gedaan. Het koor is naar Texel gehaald door de organi satie van de voedselactie voor Oost- Europa op 2 november. In de super markten zeiden toen veel mensen dat ze ook graag iets voor Afrika wilden doen. Transport van hulp goederen naar Afrika is echter zeer moeilijk. „Toen we hoorden van deze actie voor het kindertehuis en de optredens van het kinderkoor, namen we meteen contact op", ver telt Paula Brouwer Het concert begint om 19 00 uur pre cies en duurt een uur. De toegang is gratis De van radio en tv bekende hulporganisatie Wilde Ganzen zal de opbrengst van alle collectes met een speciale premie aanvullen Wie met bij het concert aanwezig kan zijn. maar toch wil bijdragen kan een gift overmaken op giro 5066 t.n.v. St. Kinderhulp Afrika, Aalsmeer. Dinsdag 7 januari In Cinema Texel is om 19.00 uur de humoristische film The cable guy" te zien en om 21 00 uur in de filmclub Bertolucci's „Stealing beauty" De dorpscommissie van Oude- schild ontvangt om 19.30 uur het college van b en w in 't Skiltje Alle bewoners zijn welkom. Woensdag 8 januari „De klokkenluider van de Notre Dame" is weer te zien in de matinee van Cinema Texel (14.00 en 16 00 uur), 's Avonds draaien „The cable guy" (19 00 uur) en „Stealing beauty" (21.00 uur) Ijsclub Oudeschild houdt om 19.00 uur een afvalwedstrijd voor dames en heren vanaf 14 jaar. Deze staat onder auspiciën van de Texelse Ijsbond. Donderdag 9 januari Een Afrikaans koor van 20 wees kinderen musiceert en zingt om 19 00 uur in de Gereformeerde kerk van Den Burg. Na afloop col lecte ten bate van een kindertehuis in Uganda. De kersthit „Jingle all the way" met Arnold Schwarzenegger draait in Cinema Texel om 19.00 en 21 30 uur. In Klif 12 te Den Hoorn wordt tot en met zaterdag het jaarlijkse Post bank Kleinkunst Festival gehou den. Elke avond verzorgen drie Nederlandse theaterlalenten een optreden Aanvang 20.30 uur, en tree per avond ƒ15,- (passepartout 37,50). Vrijdag 10 januari In Cinema Texel draait „Jingle all the way" om 19.00 en 21.30 uur. Op de baan op 't Stappeland bij De Koog organiseert ijsclub De Koog onder auspiciën van de Texelse ijsbond de Texelse kortebaan kampioenschappen. aanvang 19.00 uur Jongeren tot 16 jaar en senioren vanaf 17 jaar zijn welkom. Theater Klif 12 in Den Hoorn is weer het podium voor het Post bank Kleinkunst Festival. Het eer ste optreden begint om 20 30 uur, entree ƒ15,-. In dorpshuis De Hof is van 20.00 tot 22.00 uur een lezing van de Baha'i over leven na de dood Zaterdag 11 januari Op het parcours aan de Biesbos- weg in De Dennen (zijpad Westerslag) is voor fietsers en hardlopers een „run-bike-run", aanvang 14.00 uur. Bij ijsclub Oost worden de club kampioenschappen verreden. Na dere mededelingen volgen in de volgende editie. De Texelse ijsbond houdt bij ijsclub Den Hoorn een toertocht. Tussen 14.00 en 14 30 uur kan worden ingeschreven voor ronden van vier kilometer door de Geul. ledereen mag zelf weten hoeveel ronden worden gereden De laatste stem pel wordt om 16.00 uur gezet. „De klokkenluider van de Notre Dame" is weer te zien in de matinee van Cinema Texel (14.00 en 16.00 uur), 's Avonds draait tweemaal „Jingle all the way" (19 00 en 21.30 uur). Scouting Texel houdt vanaf 16 00 uur in het gebouw aan de Bern hardlaan een boerenkoolfeest. In Klif 12 in Den Hoorn is de derde en laatste avond van het Postbank Kleinkunst Festival, aanvang 20.30 uur. Na afloop maakt de jury bekend welke deelnemers door gaan naar de finale in Amsterdam The Small Buzz verzorgt een gast optreden. Het komende weekend worden geen wachttijden verwacht. Er worden geen extra vaarten ge maakt; de eerste gelegenheid dat dit wel gebeurt is vrijdag 7 februari Op de haven van 't Horntje zijn de toiletten in verband met de verbou wing nog afgesloten Deze situatie duurt tot het eind van de maand. Aan de oostkant van het hoofdkan toor zijn containers geplaatst met vervangende wachtruimte en toi letten Hoogwater te Oudeschild Di. 7 6 14 en 19.05 u. Wo. 8 7.14 en 20 00 u Do. 9 8.14 en 20.44 u. Vr. 10 9.14 en 21.45 u Za. 11 10.16 en 22.36u. Zo. 12 11 06 en 23.16 u. Ma. 13 11.34 en 23.44 u. Di. 14 12.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt 11 januari op om 8.47 uur en gaat onder om 16 50 uur. 9 januan nieuwe maan 10 januari springtij De elektronische alarmsirenes die onlangs op diverse plaatsen op Texel werden geplaatst, maken niet erg veel lawaai. Ze zijn in elk geval veel minder doordringend dan de vroegere mechanische si rene. Dat bleek gisteren toen omstreeks het middaguur alle sirenes werden ge probeerd Dat veel Texelaars mets van de test hebben gemerkt, geeft te denken. In de buitenlucht was in de meeste delen van het eiland wel wat te horen, maar in de huizen drong het geluid nauwelijks door Vooral in mo derne geïsoleerde woningen met dubbel glas wordt het sirenegeluid niet opgemerkt, vooral niet bij con versatie of als de radio aan staat. Lopend vuur Het is overigens ook niet de bedoe ling dat het geluid zo hard is en dat er zoveel sirenes staan dat iedereen ze onder alle omstandigheden kan horen. Er wordt vanuit gegaan dat de mensen sociaal met elkaar verkeren. Als een behoorlijk aantal mensen het alarm heeft gehoord zullen ze ande ren er attent op maken Sirenes zijn op Texel geplaatst in Keramiste Ellen de Vries start woensdag 22 januari weer met een cursus keramische vormgeving voor beginners. De lessen zijn in haar atelier „Oriëns", de voorma lige school in Oost, aan de rand van Drijvers Vogelweid De Bol. Ook mannelijke deelnemers zijn welkom. De cursist wordt in tien lessen ver trouwd gemaakt met het materiaal klei en verschillende glazuren, de technieken en de mogelijkheden voor het zelfstandig (ook thuis) ma ken van werkstukken. Het gaat met alleen om een cursus pottenbakken, maar om het beeldend vormgeven naar eigen idee met behulp van op drachten In principe beslaat een les één dag deel (ochtend of avond). Gemikt wordt op een groep van maximaal acht op de woensdagavond, van 19.30 tot 22.00 uur De kosten voor tien lessen bedragen 225,- (inclu sief materiaal en stookkosten). In lichtingen: Ellen de Vries, tel. 31 80 57 (na 18.00 uur). Wie tussen het schaatsen door zin heeft in een zonnige activiteit is zon dag welkom in dorpshuis De Wiele waal in De Waal. Daar houdt de Volksdansgroep Texel een workshop Grieks dansen onder leiding van Lies en René Gosse uit Hoorn, ledereen mag meedoen, ook mensen zonder volksdanservaring. De kosten zijn ƒ15,-per persoon De dansworkshop duurt van 12.30 tot 16.30 uur. Inlich tingen ('s avonds) via 31 33 33. bijna alle dorpen en op andere plaat sen die qua bewoning of door de aan wezigheid van „rampgevoelige" voor zieningen (vliegveld, haven e d.) in aanmerking kwamen. Het heeft be vreemding gewekt dat m het kleine dorp De Waal geen sirene staat en dat de dichtstbijzijnde sirene daar als regel niet is te horen- Den Burg De sirene van Den Burg is gemon teerd in de PTT-zendmast aan de Waalderstraat. In het centrum van Den Burg was die in de buitenlucht nog net te horen, maar de wind kwam uit een gunstige richting (noordoost) en dat is het grootste deel van het jaar anders Vooral in het noordwestelijke deel van Den Burg is het alarm dan niet duidelijk genoeg Aan- en opmerkingen van de burge rij over de hoorbaarheid van de sire nes worden op prijs gesteld. Men kan zijn bevindingen kenbaar maken bij de commandant van de brandweer in het raadhuis Het testen van de sirenes duurt tot juni Elke eerste maandag van de maand zullen ze dus loeien. Met uit zondering van maandag 5 mei omdat het ongepast wordt gevonden dit „rampsignaal" op bevrijdingsdag te laten klinken. Morgen (19.30-20.30 uur) en donder dag (19.00-20.00 uur) begint een cursus Callanetics. In tien lessen worden op muziek spierverster- kende oefeningen gedaan, waardoor lichaamshouding verbetert. Na een warming up met rekoefeningen vol gen de echte Callanetics-oefeningen die in tien lessen in zwaarte worden opgebouwd. De cursus staat onder leiding van Manda Bergsma, fysiotherapeute en dansdocente. Meer inlichtingen via 31 97 08. Mevrouw A. Timmer-Trap uit de Botterstraat heeft de hoofdprijs van de december-actie in Ooster end, een bedrag van 750,-, ge wonnen. Gisteravond mocht zij in rotisserie 't Kerckplein, waar de trekking plaatsvond, de prijs in ontvangst nemen. De door de Strender ondernemers vereniging georganiseerde actie rond sinterklaas en kerst sloeg ook ditmaal aan Totaal werden 742 met zegels volgeplakte spaarkaarten ingeleverd, slechts 14 minder dan in 1995. „De bestedingen zijn aardig in het dorp gebleven", concludeert voorzit ter Gé Koot. „We zijn daar zeer con tent mee Iedere klant is voor ons goud waard Door ons steeds actief op te stellen, hopen we dat de men sen hun inkopen in Oosterend blijven doen." Hij wijst op het succes van de Strender Stijver, waar de december- actie van is afgeleid. „Zo'n 75% van de Oosterenders spaart mee. Maar ƒ2,50 rente op een volle kaart van een tientje is natuurlijk mooi meege nomen Dat krijg je bij de bank niet." Tijdens een gezellige bijeenkomst verrichte oud-bestuurslid Herre Oosterhaven gisteravond de prijs uitreiking. Alle tien prijzen gingen naar inwoners van Oosterend en omgeving. De tweede prijs, 500.-, ging naar Leme Bremer (Kotter- straat), de derde prijs 250,-) was voor Mariëlle Trap (Cor Bremerstraat). Overige winnaars 4 t'm 6 (kaoobonnen ƒ100.- voor Frida Trap jAnkerstraal). Els Whyte (Oranieslraal) en mevr H Slik-Slark (Mulder- straat) 7 t/m 10 (kadobonnen 50,-) voor mevr. A van der Vis (Kerkslraal). mevr Zegers (Achlertune) M Smil(Ooslkaap)enJ Oumker (Lancasterdijk 5). De bahé'is van Texel houden vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur in dorpshuis De Hoof in De Koog een lezing over „Leven na de dood". Er zullen onder andere teksten over dit thema wor den voorgelezen en iedereen krijgt de gelegenheid om zijn of haar ge dachten eraan toe te voegen. Inlich tingen via 31 78 96. Solliciteren op vrijdag en zater dag voor het eerst aan de slag. Te genwoordig is het wat ongebrui kelijk, maar in 1961 allerminst bijzonder. Bijvoorbeeld voor ad ministrateur Charles van Dompselaar (53), die onlangs vierde dat hij precies 35 jaar bij Bonne Mechanisatie in dienst is. In 1961 zwaaide Cor Dros nog de scepter over de smederij aan de Oorsprongweg. Toen Van Dompse laar in dat jaar zijn middelbare schoolopleiding had voltooid, rea geerde hij op de advertentie die half december in de Texelse Courant verscheen. Dros vroeg een maga zijnmeester Niet iedereen kon goed overweg met de eigenzinnige onder nemer. „Ze zeiden tegen me: bij hem houd je het nog geen maand vol. Nou, je ziet het resultaat. Voor mij was Dros geen slechte baas Toch begon zijn loopbaan bij Dros met wat problemen. De smederij hield zich, behalve met landbouw mechanisatie. toen nog bezig met loodgieterswerk, electrisch en ka chels. „Op de mulo had ik mets over techniek geleerd. Ik wist amper wat een nippeltje. een boutje, een sok- kie of een muurplaatje was. Erg las tig als je in een magazijn werkt, ze ker als je direct moet inventariseren. Ik werd gelijk voor de leeuwen ge gooid Maar met vallen en opstaan, leerde ik het uiteindelijk toch." Niet niksen Dros hield niet van niksen, zodat de jonge magazijnbediende in de stille uurtjes andere karweitjes kreeg. „Bijvoorbeeld banden lappen. Ik had eens een trekkerband geplakt, die na een paar uur alweer -helemaal plat- werd teruggebracht Toen ik hem openmaakte, werd de oorzaak van het lek snel duidelijk. Tijdens het repareren was het armbandje met de naam van m'n vriendin van m'n pols gegleden en in het wiel terecht ge komen In de avonduren was het studeren geblazen. Met het praktijkdiploma boekhouden en z'n middenstand op zak, verruilde hij in 1963 het maga zijn voor het kantoor „Alles ging in die tijd met de hand, volgens het doorschrijfsysteem met grootboek rekeningen en zo. Ik zal wat rekenin gen hebben geschreven. Het was veel werk, maar het voordeel was dat ik precies wist wat er loos was in het bedrijf. Persoonlijk vind ik dat na de intrede van de computer hel inzicht er niet op vooruit is gegaan Volgens Heieen Bonne, met wie Van Dompselaar gelijktijdig het boekhouddiploma haalde, valt het met het inzicht van de jubilaris nog wel mee. „Van al de 20.000 artike len in ons bestand, weet hij feilloos het juiste er uit te halen." Conservatief Bonne staat in het bedrijf bekend als iemand die zich niet snel het hoofd op hol laat brengen. Een zeer accu raat, rustig en vooral conservatief mens. Ondanks zijn argwaan tegen de computer, verzette hij zich er niet tegen en heeft er goed mee leren omgaan. Evenals de fax. „Maar of dat apparaat een vooruitgang is weel ik niet. Vroeger belde je met mekaar en hield je elkaar precies over van alles op de hoogte Als iemand met vakantie ging, dan wist ik dat. Dat sociale contact Is door de fax toch een beetje verloren gegaan." De boekhouder kreeg van de fami lie Bonne een etentje aangeboden een een tegoedbon voor een arran gement naar Scheveningen voor een bezoek aan de musical „Miss Saigon". (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 De jubilerende administrateur Charles van Dompselaar inventariseert de voorraad machines. (Foto Gerard Trrmotman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2