Texel gewapend tegen Siberische toestanden Strenge vorst aanslag op winterbloemkool Vóór Bartlehiem was 't Russische roulette" Voor- en naseizoen drukker voorTeso Kraan afgetapt en binnen bouwen TEXELSE^" CouRANT Asielzoekers te gast bij Lions Bonkevaart voor hen te ver weg Kereoni in Kampanje Gebroeders Siebinga: missie half volbracht Elfstedentocht Vanaf 28 februari praten over peuters DINSDAG 7 JANUARI 1997 ,,Lukt het nog een beetje met de bouw?" Dik ingepakt loopt Henk Gieze voorbij. ..Gaat bést", roept hij over zijn schouder. Terwijl menig Texelaar bij de kachel kruipt zijn er een paar in touw in haast Sibe rische omstandigheden. Toch valt het de loodgieters nog mee.,. Ik denk dat de mensen zijn geschrokken van vorig jaar. Ik heb ten minste veel minder bevroren leidingen gehad dan toen", zo meldt Peter Jan Geus. Telers van winterbloemkool volgen met kromme tenen de weersvooruitzichten Telers van winterbloemkool bele ven voor de tweede achtereen volgende maal een spannend sei zoen. De ijzig koude stelt het groentegewas, dat een graadje of twaalf vorst kan verdragen, zwaar op de proef. Andere bedreiging vormen koolduiven die het bij ge brek aan ander voedsel op de kool velden hebben voorzien. Ondanks de strop van vorig jaar, toen zo'n veertig hectare winterbloemkool op Texel bevroor, is de oppvervlakte dit seizoen uitgebreid naar zo'n vijf tig bunder. Winterbloemkool wordt, mits het de vorstperiode overleeft, in het voorjaar geoogst en kan bij gun stige pri|zen een zeer lucratieve be zigheid zijn. Het vele zeewater waar mee het eiland is omringd, zorgt voor wat mildere temperaturen en de wind voor een gezond groeiklimaat. Reden voor Westfriese tuinders steeds vaker voor teelt op Texel kiezen Maar ook onder Texelaars is de animo toege nomen. Teler Simon Stark uit De Cocksdorp schat het aantal op een stuk of vijf, zes Koolstreek De meeste velden staan net als vo rig jaar in polder Eierland, die plaat selijk aardig op de koolstreek gaat lij ken. Verspreid over het eiland zijn ook andere percelen volgeplant. Bij voorbeeld in polder Het Noorden en de Prins Hendrikpolder. „We volgen allemaal met kromme tenen de weersvoorspellingen In Zeeland, waar ook veel kool staat, heeft het al wat strenger gevroren Die bloemkoken zijn bevroren Hier zal het erom spannen. Ik schat dat het van woensdag op donderdag een graadje of twaalf, dertien vroor.1' Enkele rassen die wat eerder zijn geplant, beschouwt Stark als verlo ren. Een wat latere zending heeft nog kans te overleven. „Het is maar net, hoe lang de winter aanhoudt. De zee raakt steeds meer bedekt met ijs, zodat de vorst ook in de noordkop verder toeneemt." (Foto Gorard Timmerman) Om te voorkomen dat koolduiven de oogst opeten, worden alle mogelijke middelen ingezet om de hongerige vogels weg te houden. Dat gebeurt met vogelverschrikkers, een schot met een alarmpistool of gewoon door zelf de velden langs te gaan. Het knal apparaat kan wegens bevriezings verschijnselen met worden ingezet. Overal op Texel worden begin januari nieuwjaarsrecepties gehouden. Die van de eilandelijke Lionsclub sprong er dit jaar uit: zij hadden de asiel zoekers van Motel Texel uitgenodigd Met een bus werden de vluchtelin gen naar De Krim gebracht, waar ze het optreden van het Georgische ensemble Kereoni bijwoonden. Na afloop werd gezamenlijk, ook met de zangers erbij, een feestmaal ge bruikt De deelnemers denken met een warm gevoel terug aan de sfeer van verbroedering. Dik aangekleed gaan de vuilnis ophalers van de gemeente op pad. Ze rijden probleemloos hun gebrui- kelijke routes „Nou ja, niet helemaal zonder problemen, want de inhoud van veel groene containers zit vast- - gevroren", vertelt Andries Heidstra van gemeentewerken. „Dat is een elk jaar terugkomend gedoe In de winter We schudden een keer extra, maar veel meer kunnen we niet doen Hij raadt mensen met een volle groene container aan de zijkan ten met een schep los te wrikken vóór de vuilnisauto langskomt. Vorstverlet gaat aan de neus van menig bouwvakker voorbij. Bouw plaatsen worden zo goed mogelijk afgedekt en door heteluchtkanonnen kan in veel gevallen worden doorge werkt. „Binnenklussen, voor-al veel afwerken", verklaart Hans Veeger. Goed isoleren De Texelse loodgieters melden min der calamiteiten dan vorig jaar. „Ze ker als ik het vergelijk met berichten van collega's elders in het land valt het hier erg mee", aldus Peter Jan Geus. Hij heeft wel een paar bevro ren en gesprongen waterleidingen onder handen genomen „Het meeste kon ik met de verfbrander af. De mensen lijken er dit jaar beter op voorbereid. Er is echt beduidend meer afgetapt" Meeste problemen ontstaan volgens de deskundigen met stukken leiding die naar een CV-ketel lopen of van muur tot muur of in onbeheerde ge deelten „Het maakt niet uit of het nieuwbouw is of een oud pand. Be vriezing komt overal voor", aldus Geus. Hij raadt mensen aan leidin- Wie het Georgische Kereoni-ensem- ble op Texel heeft gemist of wie geen genoeg kan krijgen van de impone rende stemmen van het zestal kan zondag om 15.00 uur terecht in De Kampanje in Den Helder. Een toegangskaartje voor het optreden kost ƒ19,50. Op woensdag 29 januari is in dit theater om 15.00 uur de kindermatinee „Plompverloren" voor kinderen vanaf 4 jaar. Unieknoemde het inschrijfbureau de deelname van vier gebroeders Siebinga. Politieman Johannes (40) uit De Koog schaatste samen met zijn broers Guus (36). Pieter (34) en Hein- Paul (30) de Tocht der Tochten. Guus i had het viertal in 1985 tegelijk aange meld. zodat ze als startnummers 13.080 t/m 83 op dezelfde tijd van stad konden Alleen Guus (Haarlem) en Pieter (Sint-Michielsgestel) haal den de finish. Bij de doorkomst in Hmdeloopen gaven Hem-Paul (Am sterdam) en Johannes op Johannes Siebinga had een geldig excuushij had griep. Toen de tocht donderdag werd uitgeschreven, was 3 hij al ziek. Tegen het advies van zijn vader, oud-huisarts Siebinga. besloot hij toch te starten Met een lijf vol medicijnen ging het de eerste twintig kilometer nog goed. „Daarna kreeg ik lood in de schoenen Ik miste de gen te isoleren „We zijn natuurlijk verwend met een paar kwakkelwinters en dan wordt er met zo aan gedacht Maar zéker leidin gen waar je na de bouw niet meer goed bij kunt moeten geïsoleerd. Kost effe meer, maar je hebt er later plezier van." Geus vindt dat veel Texelaars te lang wachten met aftappen „Als iemand dat een lastig klusje vindt kunnen ze nog beter de loodgieter bellen. Dan kost het een paar tientjes, maar als het met gebeurt en de leiding springt, dan praten we over duizenden gul dens." Boeren eerst Vaak worden maatregelen op de lange baan geschoven „Als de win ter voorbij is en de ellende dus ook, is iedereen het weer vergeten. Maar je merkt nu echt dat mensen vorig jaar zijn geschrokken" Geus is zijn vaste klanten langsgegaan om ze tijdig te waarschuwen dat het weer Teso kan terugzien op een goed jaar. Het vervoer steeg gemiddeld met 2,65% (fietsers en voetgangers niet meegerekend). De stijging is volgens de bootdienst vooral te danken aan de grotere drukte in voor- en naseizoen. Wel zette Teso minder vrachtwagens en bussen over. Het aantal overgezette personen auto's, altijd een goede graadmeter, vertoonde in de maanden maart, mei, augustus, oktober, november en de cember opmerkelijke stijgingen ten opzichte van 1995. Vooral mei (+15%) en november (+12%) waren uitschieters. De tegenvallende cijfers van januari en februari werden al snel helemaal weggepoetst. „Een duidelijke verbetering van voor- en najaar", concludeert Teso-woord- voerder Jan Bloem. Het laatste kwar taal spreekt boekdelen: oktober +5,93%, november +12,83% en de cember +8,93%. Totaal zette Teso afgelopen jaar 749.994 personen auto's over. tegen 723.842 in 1995 kracht om het ene been nog voor het andere te krijgen. Toen hadden we nog voor de wind ook. kun je nagaan Zeiknat van het koortszweet ben ik in Hindeloopen gestopt. De Siebinga 's, die oorspronkelijk uit Opemde (bij Drachten) komen, wisten zo wéér niet hun droom om gevieren het kruisje te halen, waar te maken In 1986 waren ze er dichtbij, maar waren de ijsschotsen op de Dok kumer Ee spelbreker. Van zijn mobiele telefoon beleefde Johannes Siebinga een hoop plezier Niet alleen zelf. maar ook mede rijders. Bij de finish hielp hij er een toeschouwster mee uit de problemen „Dat vrouwtje stond al vier uur op haar man te wachten. Ze kwam met betraande ogen op me af en vroeg of ze mocht bellen Toen bleek dat haar man in het ziekenhuis lag met een gebroken heup "Siebinga was nog even op tv te zien. toen hij op de Bonkevaart gehuld in een deken bukte om een gevallen schaatser overeind te helpen aftap-tijd werd. „Mezelf daarmee handel ontzeggen? Nee, zo zie ik het niet. Bevroren leidingen levert me wel werk op, maar dat is geen leuke handel." De loodgieters staan altijd klaar als zich een probleem voordoet, ook bij nacht en ontij. Maar regel is wel. boeren gaan voor Geus „Als bij ie mand de leiding is bevroren, kan die de buurvrouw vragen om een kan water voor koffie. Maar als je dat tegen een koe zegt, kijkt die je al leen maar onbegrijpend aan met die grote ogen. Daarom dus." Hoge nota Geus hoopt dat mensen wel meteen bellen als ze een bevroren leiding ontwaren. „Niet wachten tot het be gint te ontdooien, want dan is het leed niet te overzien Meteen de hoofdkraan dicht en naar de telefoon, ook al is het nacht Hij verhaalt van een geval waarbij het water hem al tegemoet kwam. „Het had al ander halve dag gelopen en het parket stond wel veertig centimeter om hoog." Mensen die een weekendje weg gaan doen er goed aan radiatoren open te laten en de thermostaat niet lager te draaien dan 17 graden. „Je staat er versteld van hoe snel warmte uit een huis verdwijnt Geïsoleerde ramen Het aantal vrachtauto's vertoonde een daling (30.996 om 33.019), even als de bussen (1 839 om 2 013). „Kennelijk hebben de toeringcars aan populariteit ingeboet", aldus Bloem. „Ook het vervoer met personenbusjes voor personeel van aannemers en recreatiebedrijven is afgenomen Lichte stijgingen waren er in de categorieën opleggers, cara vans en aanhangwagens. Kerst De kerstvakantie bestond dit jaar uit twee drukke weken Veel mensen oie de kerst op Texel vierden, maakten in het erop volgende weekend plaats voor degenen die de jaarwisseling op het eiland doorbrachten. Teso's ver onderstelling dat velen op nieuw jaarsdag huiswaarts zouden keren, bleek niet te kloppen. „We hadden een extra boot ingezet op basis van de ervaring van voor gaande jaren en de verwachting dat menigeen donderdag weer te werk zou gaan. Maar het bleef heel rustig", zegt Bloem. Afgelopen vrijdag was het des te drukker. Hoewel Teso met twee boten voer ontstond op de Pont- weg 's morgens omstreeks tien uur een file, die pas om half één was op gelost. Vervolg van pagina 1 op de Bonkevaart. Bogaard, wiens eigenlijke sport frisbee is (hij behoort tot de Nederlandse top), stapte opval lend monter van het ijs. De doorkomst in het verlichte Dokkum was voor hem het hoogtepunt. Collega Arthur Oosterbaan, die in Leeuwarden is geboren, volgde met Bogaards Amerikaanse vriendin Vanessa de tocht op de voet. „Ik ben helemaal geen sportliefhebber, maar vandaag heb ik genoten Zó heb ik mijn geboortestad nog met eerder meegemaakt", aldus Oosterbaan. Bogaard stelde een reis naar Parijs een dag uit en vertrok zondagochtend in allerijl met zijn vriendin naar Frank rijk, waardoor hij op de foto ontbreekt Bejaarden „Zwaarder dan in '86, maar wel te doen", oordeelde de geboren Fries Nanne Jan Stienstra. Hij vertrok om 7.30 uur uit de Frieslandhal en arri veerde precies twaalf uur later op de Bonkevaart. „Voor de wind ging het met een gangetje van veertig vrij soe pel, maar tegen wind kreeg ik wat kramp in de bovenbenen. Nadat ik me heb laten masseren, ging het weer lekker. Aan het eind zag je goed getrainde mensen schaatsen alsof het een stelletje bejaarden waren. Ze kwamen amper meer vooruit." Hoornder Rico Meertens schaatste de tocht „vrij rustig" en gleed na 14,5 uur in goede conditie over de streep. „Het eerste stuk tegen wind naar Bolsward was moeilijk, maar later was ik één van de betere in ons groepje. Alleen rijden was hopeloos." De jongste „Om kwart voor negen weg en ook om half negen terug. Binnen twaalf uur binnen dus. Als je voor de eerste keer meedoet, noem ik dat een scheelt veel, maar niet alles. De energierekeningen zullen komend jaar de pan uitrijzen Gelukkig heeft tegenwoordig bijna iedereen zo'n hoog-rendementketel, anders zou het helemaal de spuigaten uitlopen" Vogelnood Hoewel de Vogelbescherming in het land voerpunten aan het inrichten is, is volgens Henk Brugge van EcoMare de nood onder de op Texel verblijvende gevederde vrienden nog niet zo hoog „Het is pas tweeënhalve week echt winter. Een beetje vogel kan dat hebben Over nog twee weken wordt het nijpender." Weliswaar is hij op de meest vreemde plaatsen smienten tegen gekomen „Maar zo lang er sneeuw loze wellanden zijn redden die zich wel. Ze sparen energie door zo min mogelijk te vliegen. Ze moeten dus ook met opgejaagd worden. Vandaar dat het ook zo gunstig is dat een algeheel jachtverbod is afgekondigd." In de opvang van EcoMare is het nog rustig „We hadden een jonge wilde zwaan, maar die heeft het niet gered. Een vermagerde blauwe rei ger wel." Laatstgenoemde soort weet het centrum tegen voedertijd wel te vinden en krijgt een visje verstrekt. Ook haalt mevrouw Daalder uit Oudeschild iedere dag vis bij het centrum waarmee ze enkele reigers bij haar woonplaats voert Warm badje Wie denkt dat zeehonden wel tegen ijzige omstandigheden zijn bestand heeft slechts ten dele gelijk. Brugge. „Ze kunnen wel wat hebben met hun speklaag van vijf tot acht centime ter, maar het is natuurlijk geen soort die in poolstreken voorkomt. We houden Het water van het bassin op éen graad boven nul Da's trouwens niet voor de beesten, maar om be vriezing te voorkomen. Dure dagen voor ons, want het kost een vermó gen aan stookkosten." De zeehon den in het wild hebben zich. net als hun voedsel, teruggetrokken naar dieper water, al kan soms een op een ijsschots voorbij drijvende zeehond worden waargenomen Ook de gemeente houdt zich bezig met de vogels Het water van de vij ver aan de Elemert wordt openge houden Daar komt zo nodig zelfs een kettingzaag aan te pas Ook worden de vogels daar bijgevoerd Elders op Texel zorgen particulieren voor vogelwakken Andries Heidstra. „Als zich ergens problemen met vogels dreigen voor te doen kunnen mensen ons altijd bellen, dan probe ren we voor een oplossing te zorgen. Desnoods gaan we voer verstrek ken." Vrijdag 28 februari begint het Kruiswerk in Den Burg met een gespreksgroep „Praten over peu ters" voor ouders van kinderen van 1,5 tot 4 jaar. In zes bijeen komsten wordt door wijkverpleeg kundige Marja van Etten informa tie gegeven over het stellen van grenzen, houding tegenover boosheid, slapen, eten, zinde lijkheid, spel en andere zaken die met peuters te maken hebben. knappe tijd", aldus Richard Bousma, met 22 jaar de jongste Texelse uitrij den Richard, die zelf wel potentieel lid is van Vereniging de Friesche Elf Ste den maar werd uitgeloot, schaatste op de kaart van z'n vader Dick die wegens een zere knie van de tocht afzag. Om de organisatie te mislei den, nam zijn vader nog plaats in de kooi, maar tijdens de wandeling nam Richard het over „Van de strenge controle hebben wij niets gemerkt. Ik reed alleen en klampte tegen wind wel bij groepjes aan. Het was héél gezellig op het ijs, vooral in Dokkum. Dat leek de Amsterdam Arena wel. Zoveel mensen te brullen Het ging door merg en been De tranen spron gen bijna uit m'n ogen." Donker .Bij elkaar heb ik een uur of vier in het donker gereden Het viel wel mee als er geen lichten in de buurt waren. Dan wenden je ogen aan het donker en kon je de barsten in het ijs goed zien. Maar soms liep er een weg langs het traject en schenen de autolampen in je gezicht. Bij elkaar ben ik een keer of drie gevallen In donker gebeurden de meeste ongelukken. Tegen wind in ging het nog met zo hard, maar toen het na Dokkum sneller ging, kwam ik veel gewonden tegen. Som migen vlogen tegen de kant op of het riet in. Ik heb voor de wind maar kalm aan gedaan." Veel leed zag Cees Dijkema uit Oost, die vertrokken om 7.20 uur om vijf voor elf in Leeuwarden arriveerde „Een enorme onderneming. Ik had mi|n tijdsschema op 1986 gebaseerd Maar daar kwam helemaal mets van terecht. Dat roteind naar Dokkum heb ik me helemaal kapot geschaatst." Dijkema, die aan het begin van de tocht met de schaats in een scheur terecht kwam, was gisteren nog met hersteld van een spierscheuring. „Verder had ik een slechte conditie en een slechte rug De tocht kwam De gespreksgroep is bestemd voor alle peuter-ouders, dus niet speciaal voor ouders met probleemkinderen. Na de starl op 28 februari zijn de bij eenkomsten op 7.14, 21 maart, 4 en 11 april, steeds van 9.30 tot 11.30 uur in het wijkgebouw Schoonoord singel 24 De kosten zijn f37,50, voor niet-le- den f75,- inclusief koffie of thee en lesmateriaal Nadere informatie is elke werkdag van 9.00 tot 17.00 uur verkrijgbaar via de Gezondheids- wijzer van het Kruiswerk, telefoon 0223-650135. véél te snel. Gelukkig was het publiek geweldig. Ze hebben me wel twintig manderijntjes gevoerd, snert en cho colademelk." De snelste Snelste Texelaar was Loek van Vliet, die om zeven uur vertrok en om 17.35 uur over de finish ging. „Tot 150 kilo meter ging het als een zonnetje, al leen kreeg ik op het eind wat last van de rug, omdat je tegen wind wat die per moet zitten." Dirk Bakker uit Oudeschild vertrok om 6.30 uur en kwam bijna twaalf uur later, om 18.15 uur aan in Leeuwarden. „Een barre tocht" schaatste Willem Kuijper uit Oude schild. die na ruim twaalf uur met een stel behoorlijk zere benen, maar wel met alle stempels van het ijs stapte. Bloed, zweet en tranen waren hun deel, maar ook de toejuichingen en behulpzaamheid van de toeschou wers. Het gold voor de Texelse deelnemers die niet de Bonkevaart in Leeuwarden haalden. Bevroren ogen, tenen, vermoeidheid of an dere problemen dwongen hen het ijs voortijdig verlaten. Toch had den ze het geen van allen willen missen. Bevroren ogen gooiden voor Willem Keijzer uit Oudeschild roet in het eten „Ik was met m'n zwager Dirk Bakker en z'n zoon Barend op weg gegaan. Het ging allemaal perfect totdat het donker werd De skibril met donkere glazen moest toen af. Voorbij Franeker kreeg ik last van bevroren ogen. Ik zag niks meer en wist niet meer waar ik was. Om me heen klap ten aan alle kanten mensen op het ijs en zelf ging ik ook. Het stuk voor Bartlehiem leek wel op Russische roulette. Toen ik in een bouwkeet vier kilometer voor Dokkum zat bij te ko men, kwam er een man binnen die bij een valpartij bijna z'n hele neus kwijt was geraakt. Toen heb ik met mijn pleisters zo goed en zo kwaad als dat ging de zaak dicht geplakt Maar vanaf dat moment dacht ik: dit is voor mij het Waterloo." Bevroren tenen Andere pechvogel was Popke van Bruggen „Het was zwaar tussen Workum en Bolsward. Ik kreeg last van mijn enkel en een raar gevoel in m'n been. In Harlingen bleek dat ik vijf bevroren tenen had. Na drie kwartier met m'n voet in een bak warm water, heb ik me neergelegd bij het EHBO- advies om te stoppen Franeker was na 130 km schaatsen het eindpunt van Henk van der Veer. „De omstandigheden lieten het niet toe. Het ijs was slecht, tegen wind en rijden in het donker. Ik had gewoon niet genoeg tijd om voor twaalf uur binnen te komen." Pieter de Ridder (18) uit Eierland, nam de honneurs waar voor vader Bram, met wiens kaart hij reed. Na 65 kilometer tegen wind in boksen, stapte hij in Franeker met een bevro ren oog van het ijs. Bram de Ridder. „Hij heeft bar genoten, maar het oog was zo rood als een biet. Ik vind het toch maar een hele prestatie van zo'n jongen." Pfeiffer Maar net hersteld van de ziekte van Pfeiffer ging André van den Berg uit Den Burg toch van start op de Zwette. Omdat hij tot de late vertrekkers be hoorde. maakte hij zich geen illusies over het behalen van het Elfsteden- kruisje. „Eigenlijk had ik me voorge nomen om in Bolsward af te stappen, dat zou al n mooie prestatie zijn Maar het ging zo lekker, dat ik Harlingen nog heb gehaald", glundert Van den Berg. Oud-Hoornder Dirk Drijver uit Amster dam behaalde zijn tweede Elfsteden- kruisje. Drijver, die de vorige keer samën met zijn vader Dick schaatste startte om 7 30 uur en kwam zonder noemenswaardige problemen om 19 30 uur binnen Stempelen in Workum. De dik ingepakte schaatser in het midden Is André van den Berg. iroto tu» Hvrthu,s> De vier broers Siebinga bij de inschrijving in de Friesland-hal. V.l.n.r. Pieter. Johannes. Guus en Hein-Paul.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5