,,ln 28 jaar slechts één keer politie op bezoek" Directe bootverbinding Texel-Terschelling v.v „Drempel Bijenkorf moet verder omlaag" Wadden-hoppen steeds meer in trek Echtpaar Oosterhof zet punt achter De Korf TEXELSE couRANT Ellen en De Klerk nieuwe beheerders Bedrijvig/^/ Kapsters Qnipp naar Boston voor studie Dressuurwedstrijd Winterwandeling Mountainbikers winnen Helders kampioenschap DINSDAG 7 JANUARI 1997 „Op 18 juni 1969 serveerde ik een kop koffie aan de toen malige koningin Juliana, toen ze op werkbezoek was op het eiland. De organisatie vond De Bijenkorf een goede plek om te lunchen." De komst van de koningin was voor Oranje fan Geer Oosterhof (62) het hoogtepunt uit de 28 jaar dat ze het beheer had van „De Korf", zoals ze het dorpshuis zelf noemt. Per 1 januari zette ze een punt achter het jach tige leven, om het er samen met echtgenoot Kees van te nemen. Haar pose - met het ragdunne sigaar- t|e tussen de vingers geklemd - Is karakteristiek. De rook kringelt langs haar hoofd naar het plafond. In de warme huiskamer aan de Koetebuurt heeft Geer Oosterhof aan de koffie tafel nu tijd genoeg voor een terug blik. ..We hebben eigenlijk vanaf het be gin in 1 968 het beheer over De Bijen korf gevoerd We solliciteerden in een opwelling Daarvoor pachtten we een pension in De Koog, maar daar moesten we uit Cees bleef gewoon bij het Electrohuis werken Dat was goed te combineren. In het begin was het met zo druk. We deden het samen en hadden alle tijd 's avonds werd er door Smash'68 gevolleybald, nou dan had ik de volgende ochtend wel de tijd om schoon te maken. Overdag was er gym voor de schooljeugd en 's avonds door GVO Het takenpakket van het beheerders echtpaar omvatte, naast het schoon houden van het gebouw het verzor gen van vergaderingen. In de loop der jaren zijn de activiteiten in De Korf flink uitgegroeid We hadden vroeger ook eens in de .Na verloop van tijd kwamen de brui- maand muziekavonden met bandjes Onze zoon Hans zat aardig in dat cir cuit. En de dansavonden van Siebelmg. in de kelder. Vrijdag kwa men rond een uur of half tien de kot- tervissers Dat werd altijd beregezel- lig en tot in de kleine uurtjes gevierd. We hebben de Teso-kapitein de vol gende ochtend nog wel eens naar z'n werk zien gaan. Bij.de andere avonden had je nooit veel plakkers. Alleen bij de laatste toneelavond liep het wat uit. We heb ben in al die jaren maar één keer bezoek van de politie gehad. En dat was omdat ze trek hadden in koffie.' Koningin „Toen we hoorden dat de koningin naar Texel zou komen, grapte ik nog tegen Kees dat ze wel bij ons op de koffie mocht komen Ik ben nogal koningsgezind, zie je Wat een ver rassing toen we een paar dagen la ter hoorden dat ze echt zou komen lunchen Het werd een grandioze dag Na afloop bedankte ze ons nog Het werd steeds drukker in De Bijen korf Méér vergaderingen, het Mannenkoor, DETV, de visserij coöperatie, toneel, muziekvereniging Excelsior de aandelenclub, de Lions en de jaarlijkse damsimultaan. Ton Sijbrands was een unieke persoon lijkheid. Zoals die man kon dammen, zelfs blind En de bridgeavonden. Dat vond ik altijd heel gezellig. Zelf ging ik altijd even aan de bar zitten en stak een sigaretje op. Als ik dan om eén uur thuis was, viel het mee Alleen moest er de volgende morgen altijd weer worden schoongemaakt. Ik dronk dus geen druppel alcohol Beheerdersechtpaar Geer en Kees Oosterhot nam afscheid van De Bijenkorf. loften erbij. De eerste was van Jan Pelgrim en z'n vrouw In het dorp had je toen alleen Strends End van Jan Medema, maar dat was als zaal ei genlijk niet geschikt. Voor de rest was er niets Bruiloften was toen nog een koppie koffie en een borreltje. Niet zoals nu Maar de Strenders wilden het huwelijk graag in hun dorp vieren, lekker dicht bij huis. Zo groeide dat in de loop der jaren. Laatst vierde Frans Visman, die 25 jaar geleden in De Korf trouwde, er z'n zilveren bruiloft Da's toch prachtig." Geen reclame .Soms draaiden we twee bruiloften in een weekend. Vrijdags eén en zater dag weer. Dat gaf veel drukte. Als om een uur of half elf de avond en/oor de gym klaar was, legden wij de over- vloer erin, om de Bruynzeelvloer niet te beschadigen Het was een echte zwevende gymvloer Hij is in al die jaren hartstikke netjes gebleven Ta fels en stoelen erin en het plafond versieren om het gezellig te maken. De volgende ochtend moest alles er weer uit, want maandag werd er ge sport De Texelse horeca keek wel eens met een schuin oogje naar de bruilof ten. Ik weet nog dat de Horeca-voor- zitter eens langs kwam om z'n beklag te doen. Toen Joh. Roeper van de dorpscommissie hem vroeg naar een alternatief in Oosterend, stond hij met z'n mond vol tanden. Bovendien maakten we er nooit reclame voor.'1 Bibliotheekbus Het werk in De Bijenkorf combineerde mevrouw Oosterhof met het runnen van de bibliotheekbus in Oosterend ..Toen ze vroegen of ik een dependance in het dorpshuis wilden bijhouden, deed ik dat graag. Ik ben een liefhebber van boeken. Eén keer (Foto Gerard Timmerman) per jaar ging ik naar het magazijn in Alkmaar, om nieuwe boeken uit te zoeken. Toen de vaste post plaats maakte voor de bibliotheekbus, hield ikdatbij Per 1 januari ben ik ook met dat werk gestopt." De activiteiten van echtgenoot Kees beperkten zich, afgezien van de orga nisatie van het jaarlijkse dam- spektakel. de laatste jaren tot admi nistratieve taken De toenemende drukte, zeker nu de grote sportzaal erbij is en De Bijenkorf gerenoveerd, werd Geer uiteindelijk teveel. „Alleen kan je het eigenlijk niet meer doen. Je moet er vaak meerdere keren per dag naar toe. Ik had amper tijd meer om de krant te lezen." Lastige klant Echte klachten zijn er nooit geweest. „Toen ik hier begon en Jan Drijver van de dorpscommissie tegen me zei: 'Met dit werk wordt er meestal meer óver je gepraat dan mèt je', had hi| misschien wel een beetje gelijk Een keer met Oosterend Present, altijd een hectische tijd, was er een verve lende klant. Toen was er een club met old timers Een bestuurder zeurde over de prijs van de ontbijtbonnen voor z'n kinderen Wat een stampij maakte die man. Later zeiden z'n clubgenoten nog dat die mensen al tijd problemen geven En dan te be denken dat die man in de allermooiste wagen, een Rolls Royce, rondreed Tolerant De Oosterhofs voelden zich vanaf hel begin thuis in Oosterend „Wani Oosterenders wisten het al lang, maar buitenstaanders twijfelen soms wel Oosterend is een hartelijk en to lerant dorp. Als je jezelf open stelt, doen de bewoners dat ook. Ze voe len zich betrokken. Ik weet nog goed toen we er net zaten toen iemand vroeg of we al een huis hadden.' Het ontbreken daarvan in het begin, gaf één keer in die 28 jaar aanleiding met De Korf te stoppen „We woon den noodgedwongen in bij Tonme Witte in de Vliestraat. Op een gege ven moment kon dat met meer We hadden de ontslagbrief al geschre ven, toen er uiteindelijk een woning voor ons werd geregeld." Luukie van Geer Het befaamde „luukie van Geer", hel kleine luik waardoor de consumpties vanuit de keuken aan de zaal werden doorgegeven, gaf enkele Ouwe Sunderklazen aanleiding tot een voorstelling. „Ik vroeg altijd: kunt u passen? Want vaak betalen mensen met een briefje, terwijl ze het best gepast geld in de knip hebben." Vanaf 1 januari is het jachtige leven voor Geer Oosterhof ten einde. „Vanaf nu alleen nog maar genieten geblazen. Lekker een boek lezen ol de krant. Gewoon rustig aan." Geer Oosterhof neemt op dinsdag 18 januari officeel afscheid in De Bijen korf. De drempel van het dorpshuis in Oosterend moet nóg lager. Dat is de doelstelling van Annemarie El len en Ankie de Klerk, die per 1 ja nuari het beheer van De Bijenkorf van Geer Oosterhof hebben over genomen. Ze willen dat zowel oudere als jongere Strenders de weg naar het dorpshuis beter we ten te vinden. Zaterdagmiddag tracteerden ze hun dorpsgenoten op een feestelijk openingspro gramma. De Bijenkorf is na de uitbreiding met de sportzaal en de renovatie van het bestaande deel dermate omvangrijk geworden, dat het niet meer te run nen was door mevrouw Oosterhof alleen. Het nieuwe beheerdersduo leerde elkaar kennen tijdens de avond cursus Algemene Ondernemers vaardigheden Ankie: „Toen ik Annemarie vroeg waarom ze de op leiding volgde, zei ze dat ze wel zin had om het dorpshuis of iets soortge lijks te runnen Toen de advertentie in de krant verscheen, was de zaak snel beklonken.Het beheer is voor bei den zowel een hobbymatige als een zakelijke aangelegenheid, waaruit ze op termijn een inkomen hopen te ver werven. Ellen heeft de nodige erva ring in de horeca en beheert dit deel, terwi|l De Klerk meer de organisatie en administratie voor haar rekening neemt. Plannen Plannen hebben ze te over: „Er ge beurt nu nog te weinig met het dorps huis. Alleen verenigingen maken ge bruik van De Bijenkorf. Veel Oosterenders die daarbij met aange sloten zijn, denken ten onrechte dat ze er mets hebben te zoeken Er zijn best mensen die graag eens willen Klanten van kapsalon Qnipp in de Waalderstraat doen er goed aan hun reguliere haarbeurt even uit te stellen. Kapsters Irene Penha en de zusjes Henriëtte en Clementine de Wit vliegen donderdag naar Amerika voor een studiereis naar Boston. De zaak is van donderdag tot woensdag gesloten. Een studiebezoek aan de USA is niet alledaags in het kappersgilde, zeker met met de volledige bezetting van een kapsalon. Het buitenkansje werd Qnipp aangeboden door haarverf-fa brikant Sunglitz, die komende week een nieuwe kleurlijn op natuurbasis introduceert Irene Penha: „Haar verven, van blond tot donker, is een modetrend waarin we ons hebben gespecialiseerd. Kleuren op natuur basis, dus zonder chemische toevoe gingen, hebben het voordeel van een natuurlijke tint en het haar droogt met uit De cursus hierover in Amerika is voor ons een buitenkansje.Behalve over verven van haar. wordt het drie tal in Boston ook bijgepraat over de nieuwste kniptechnieken en modern management. Als de tijd en het weer het toelaten, maken de kapsters ook een uitstapje naar de befaamde sneeuwpiste's in Boston biljarten, alleen niet in een café. Ze zijn bij ons van harte welkom." Het tweetal denkt verder aan de or ganisatie van meer festiviteiten voor ouderen, een jeugddisco. toneel uitvoeringen en ook dingen die voor mensen buiten Oosterend interes sant zijn. Ellen. „Bepaalde zaken, zoals een biljartclub, kunnen we hier met oprichten, omdat we anders in het vaarwater van de horeca komen. Maar tfie ziet ons gelukkig niet als een echte concurrent. Er zijn best veel mensen die liever niet een café bin nenstappen We laten het initiatief om iets te doen graag aan de men sen zelf over." Smartlappenkoor Aan ideeën geen gebrek, zo bleek zaterdag tijdens de presentatie. De poppenkast van Klanna Combee en Annemarie Visser, de fraaie optre dens van het Smartlappenkoor en de Van Beurden Band trokken ondanks de Elfstedentocht héél wat Oosterenders naar het dorpshuis. Een winterse activiteit die om een jaarlijks vervolg vraagt, zo bleek uit de ingevulde enquêteformulieren. Want Ellen en De Klerk willen graag weten hoe de Oosterenders zelf over hun dorpshuis denken. Een playbackshow. hobby- en muziek avonden waren andere suggesties die werden gedaan Een dansavond en badminton zijn initiatieven die op korte termijn in de agenda lijken te komen, naast het scala aan bestaande activiteiten in het dorpshuis. De Waddenruiters en de Kleppertjes rijden zondag een dressuurwedstrijd in manege Akenburg Publiek is welkom tussen 9.15 en 19.00 uur. Het eerste deel wordt beoordeeld door Sandra Bakker, het middag programma wordt gejureerd door dhr. Beets en het laatste deel is voor Suzan Schattevoet. Er wordt begon nen met de klasse Z. Vanaf april onderhoudt een boot van de firma Waddentravel uit Ameland eens in de veertien dagen een directe verbinding tussenTexel enTerschelling. Het is één van de nieuwe initia tieven van WaddenTrek, het bedrijf dat vorig jaar begon met het zogenaamde eiland-hoppen. Een enquête heeft uitgewe zen dat Texel bij de hoppers het meest bekend is, maar het minst in trek. „Bijna iedereen is er al wel eens geweest. Bo vendien denken wij datTexel minder als eiland wordt ervaren", aldus Hilmar Schurink van WaddenTrek. Vorig jaar begon WaddenTrek met compleet verzorgde arrangementen waarbij meerdere Waddeneilanden konden worden bezocht „Een proef jaar", vertelt Schurink. Na het opma ken van de balans verklaarden hij en initiatief nemer-van-het-eerste-uur Jan Yzerman de proef voor geslaagd. „We hebben een paar honderd rei zigers gehad. Dat lijkt misschien niet veel. maar we waren laat met onze brochure. Er blijkt vooral belangstel ling voor het voorseizoen te bestaan en daarvoor misten we net de boot." De initiatiefnemers beschouwden'96 als een testjaar. „We moesten in de praktijk ervaren of alles dat wij had den uitgedacht ook klopte. We kop pelen allerlei vervoersmethoden aan elkaar en dan moet je altijd afwach ten of de keten met onverwacht er gens wordt doorbroken. We waren er dus wel blij mee dat het niet echt storm liep. Dan zouden eventuele kinderziekten pas echt problemen hebben opgeleverd. Veel aanloopproblemen heeft WaddenTrek niet gehad. Het weer zat mee, dus er hoefde nauwelijks Ie worden teruggevallen op het nood scenario, waarbij reizigers via regu liere bootverbindingen van het ene eiland naar het andere werden ver voerd. Het enige dat werd bijgesteld was de taxi die na aankomst zou klaarstaan om de hoppers naar hun onderkomen te brengen „De rede rijen die tussen de eilanden varen werken niet met vaste aankomst tijden Dat gaat bij benadering. Maar zo'n taxi kan natuurlijk geen half uur wachten Dus is in de loop van het seizoen geregeld dat de schippers onderweg de taximaatschappij bel len wanneer ze denken aan te ko men", vertelt Schurink. Concurrentie Kort nadat WaddenTrek met het eilandhoppen startte, kwamen de gezamenlijke WaddenVVV's met een soortgelijk initiatief. „Concurren tie9 Nee, niet echt. Via de VVV liep het met. Zij deden ook geen arran gementen in het hoogseizoen, om dat er dan naar hun mening al ge noeg volk op de eilanden kwam. Wij wel Bovendien mikten wij qua logies op een lagere prijsklasse." Hoewel ze er dus met echt last van hebben gehad, vinden Schurink en Yzerman het nog steeds niet leuk dat de VVV ook met hop-arrange- menten kwam „We hebben uiter aard getracht om tot samenwerking te komen, maar we krijgen sterk de indruk dat ze dat met willen. Jammer, want nu wordt van twee kanten een hoop energie in hetzelfde gestoken. Hel zou juist zo goed samen kunnen. Zij de logies, wij de rest De enige vorm van samenwerking die wel met de VVV tot stand is ge komen is de afspraak dat tussen de oostelijke Waddeneilanden passa giers van beide organisaties op de zelfde dag met hetzelfde schip mee gaan. „Anders zou je misschien met twee half lege boten varen en dat is natuurlijk verspilling." Auto-ontmoediging WaddenTrek heeft na het proefjaar twee enquêtes gedaan. Eén onder de deelnemers, één onder de mensen die wel informatie bij hen hadden aangevraagd, maar uiteindelijk toch geen boeking deden. De respons was hoog (resp. 78 en 42 procent) en de uitkomst was gunstig voor het bureau Vooral de doelstelling om reizigers „uit de auto" te krijgen is gehaald. Negentig procent van de deelnemers ging per openbaar ver voer naar de vertrekhaven. Schurink: „We boden een all-in pakket, dus inclusief het treinkaartje naar huis. Maar niet iedereen wil dat, dus dat zit er komend seizoen met standaard in. Toch zijn we niet bang dat dan weer meer met de auto zal worden gereisd. Die moet nameli|k bij het eerste ei land worden achtergelaten en na het laatste weer worden opgehaald. Da's niet aantrekkelijk." Enkele reis Teso kent geen enkele reiskaartje Mensen die via Vlieland met de Vriendschap van Sil Boon naar Texel komen en via Teso naar Den Helder reizen gaan gratis over. Het pro bleem is door WaddenTrek aan Teso voorgelegd, maar de boot onderneming maakte er geen pro bleem van „Men redeneerde dat er ook wel mensen zijn die bij Texel beginnen en dus een retourkaartje kopen terwijl ze maar een enkele reis maken. Dat zou elkaar in evenwicht houden. Het was voor Teso geen haalbare kaart om een enkele reis- kaartje te introduceren, want daar bestaat geen controle-apparaat voor", aldus Schurink, die denkt dat Teso er in de praktijk gunstig is uit gesprongen. „Erzijnveél meer hop pers die van west naar oost gaan dan andersom. Hoe dat komt? Geen flauw idee Misschien doordat het rijtje Waddeneilanden er op die ma nier is ingepompt tijdens de aardrijkskundeles." Wantij-overstap WaddenTrek had geen moeite met het vinden van accommodatie in het hoogseizoen. „Het is duidelijk een beetje af met de toeristische groei. De Waddeneilanden zijn en blijven uniek in Europa, maar ondervinden veel concurrentie. De spoeling is dunner geworden." Eén logiesvers- trekker op Texel haakte af. Schurink: „Wij moeten op een vaste hoeveel heid bedden kunnen rekenen en deze ondernemer zag dat met zitten. Even goede vrienden hoor. We heb ben er meerdere alternatieven voor gevonden We hebben nu afspraken met vijftig bedrijven op de vijf eilan den." Om het eilandhoppen nog een extra dimensie te geven wordt in april de directe verbinding Texel-Terschelling v v gestart. Deze wordt onderhouden door een Amelandse rederij van fa milie Mosterman. Oudeschild is de aankomsthaven. „We hopen dat aanleggen in zo'n havenplaats meer eilandgevoel geeft." Ook nieuw wordt de wantij-overstap tussen Ameland en Schiermonnikoog. Schepen van beide eilanden varen elkaar tegemoet, waarna reizigers halverwege kunnen overstappen. „Nee. niet via een drooggevallen plaat", lacht Schurink „Ze gaan gewoon tegen elkaar aanliggen. De tocht is te lang om eén schip heen en weer te laten gaan, gezien het tij. Zo is dat op te lossen, zodat vaker tussen beide eilanden kan worden gereisd. Het tweetal is nog steeds erg enthou siast over het eilandhoppen „De Waddeneilanden zijn zo'n ontwikke ling waard. Maar het lukt alleen als een onafhankelijke organisatie als de onze bestaande organisaties aan elkaar lijmt. Dat gaat niet vanaf een eiland Het is niet de bedoeling van de initiatiefnemers dat WaddenTrek een enorme reisorganisatie wordt. „De trend is gezet en de reacties zijn positief Maar we zijn geen booming business Te land, ter zee... Henk Groenen van de Texelse VVV beaamt dat de cruisefolder van de gezamenlijke VVV's, waarin het hop pen werd aangeboden, minder klan dizie heeft opgeleverd dan werd ge hoopt „We hadden enige honderden boekingen. Ik denk net zoveel als WaddenTrek. Hun voorspelling over tienduizenden boekingen leek ons indertijd al wat overdreven. Maar in derdaad, het kan beter." De VVV's komen binnen twee weker met een nieuwe hop-folder, die ook op de buitenlandse vakantiebeurzen zal worden gepresenteerd. Daarin staat ook een arrangement met de fraaie titel: te land-ter zee en in de lucht Deelnemers kunnen zich per vliegtuig tussen Texel en Ameland laten vervoeren en een oversteek naar een buureiland met een eilandelijke rederij maken. Vorens Henk Groenen is er veel vraag naar goede voorlichting over de verbindingen tussen de Wadden eilanden. „Veel mensen willen geen arrangement, die willen doe-het-zel- ven." Zondag 12 januari wordt de tweede wandeltocht gehouden in de winter- serie van wandelsportvereniging Het gouden Boltje. Start tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit de kiosk van het Turfveld bij de Nattevlaksweg in de Dennen De wandelaars kunnen kie zen uit routes van vijf en tien kilome ter De winterwandeltochten worden altijd in en om het bos gehouden. De rou tes, aangegeven met rode en oranje paaltjes, gaan over begaanbare pa den en wegen. Het inschrijfgeld voor de hele serie is voor leden f9,-; anderen betalen f11 Voor wandelaars die geen prijs stel len op een herinnering die men krijgt na het volbrengen van tenminste drie tochten bedraagt het inschrijfgeld f7,- Ook inschrijven voor één dagtocht is mogelijk. De kosten (inclusief her innering) zijn dan f3,-voor niet-leden f4.50. (zonder herinnering f3.50). De resterende winterwandeltochten worden gehouden op 26 januari en 9 februari, start telkens van uit de kiosk op het Turfveld. Ivo Witte en Natascha van der Vis hebben het open Helderse kam pioenschap ATB gewonnen. Zon dag werd de wedstrijd verreden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parcours op het terrein van wielervereniging DOK. Witte vertoonde in de categorie ju-1 nioren grote overmacht. Ook Van der Vis lag ruim voor op haar naaste belager bij de dames. Bij de vetera nen startte Dirk Vinke langzaam. Hi| worstelde zich door het gehele rennersveld heen om uiteindelijk als tweede te finishen. De senioren reden een wedstrijd van een uur. Zoals verwacht domineerde Ed Scholte. De strijd om de derde plaats ging tussen Jordy Vinke en Rayander van Dongen. Door een val van de Texelaars wist Van Dongen een zodanige kloof te slaan dat Vinke geen bedreiging meer kon vormen. Ondanks een dappere achtervolgingspoging zat er voor Vinke niet meer in dan een derde plaats. Geer Oosterhof was gastvrouw tijdens het bezoek van koningin Juliana in 1969 aan de Bijenkorf. (arctvet Texelse Courant) Annemarie Ellen (links) en Ankie de Klerk beheren per 1 januari dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. (Foto Gorard Timmerman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6