Boeren haalden in 1996 broekriem aan Peilschalen Vlak roepen vragen op liwiis Mary B. Mitchell zuinig voor bergers Bijzondere stranding eeuw geleden TEXELSE f couRANT Oude bekenden op ansicht SPI Zaalvoetbal Training ZDH Ms* Zaalvoetbal: Texel 1 wint spektakelstuk Nieuwjaarsgroet van Canadese bevrijder Winterwandeling IVN in Slufter DINSDAG 7 JANUARI 1997 l|C e p schiedenis in. Door het koude voorjaar en de droge zomer viel te|de groei tegen. Andere tegenvaller was het prijsniveau dat voor veel produkten beneden de maat bleef. 1996 gaat voor de landbouw allerminst als een topjaar de ge- De melkveehouderij op Texel blijft een vooraanstaande tak. Maar toch neemt de belangrijkheid jaarlijks af. In 1996 zijn er zes melkveehouderij bedrijven gestopt. Op twee bedrijven kwamen melkkoeien terug Op de vier bedrijven waar het melkvee is vertrokkenTis een klein deel van de grond aangeboden voor natuur beheer. De resterende oppervlakte zal verder worden ingevuld door het houden van jongvee of zal worden omgeploegd. Het areaal bouwland zal er op Texel verder door toene men Een ontwikkeling die zich de laatste jaren meer voordoet Het doel om 4000 ha grasland op Texel te behouden, zal moeilijk kunnen wor den gehouden Dit komt deels door dat nog steeds geen praktische op lossing voor de veehouderijbedrijven nabij verzuringsgevoelige gebieden is gevonden. Zolang de betreffende veehouders hier geen zekerheid over hebben, kan worden verwacht dat het aantal melkveehouderijbedrijven op Texel verder zal afnemen Hier door zal het aantal runderen dalen. Met als gevolg dat er de komende jaren nog meer grasland als bouw land wordt gebruikt Melk De melkkoeien produceerden ge- Een prentbriefkaart uit Malta. De afgebeelde schepen zullen de Texelaars bekend voorkomen Het zijn de voormalige Teso-bo- ten Texelstroom en Marsdiep, die nu de verbinding Malta-Gozo onderhouden. Het staatsbedrijf dat de schepen in eigendom heeft, koested overigens plan nen om ze door nieuwe te ver vangen makkeli|k en de melkproduktie steeg naar 8,348 kg melk met 4.50% vet en 3.55% eiwit per koe. Hiermee hield Texel zijn eerste plaats van de fok- en controle-verenigingen in Noord-Holland Hoewel de productie per melkkoe steeg, werd de prijs per kg melk lager. Enorme prijsdalingen traden op bij de verkoop van vee. Nuchtere kalveren gingen soms voor ƒ150,- of minder per stuk weg Sterke prijsdalingen voor jonge en oudere runderen kwamen eveneens voor Dit gold ook voor de vlees- prijzen van de stierenmesters. Fi nancieel zal 1996 voor de meeste veehouderijbedrijven als een zeer matig jaar worden afgesloten. Schapenhouderij De schapenhouderij maakt bij de verkoop van lammeren eveneens Programma sporthal Ons Genoegen. Woensdag 8 januari: 19.30 Oosterend 3-De Koog 3 20.20 De Krim 5-Mantje 3 21.10 Klif 4-Casino 2 Zaaldienst: Klif Donderdag 9 januari: 19.00 De Krim 4-Texel'94 4 19.50 Texel'94 6-Klif 5 20.40 Mantje 2-Texel'94 2 21.30 Texel'94 5-De Koog 4 Zaaldienst: Rab Bouwmaterialen Vrijdag 10 janauri: 16.45 Texel'94 C3-Texel'94 C1 17.25 Oosterend C2-Casino C1 18.10 Texel'94 3-Gempo 1 19.00 Klif 2-Mantje 1 19.55 Oosterend 1-Jelleboog 1 20.45 De Koog 1 -Klif 1 21.35 Casino 1 -Klif 3 22.30 Texel'94 1-Rab Bouwmat. 1 een dieptepunt mee. Lammeren die minder dan 100,-opbrachten, kwa men voor in het begin van het verkoopseizoen Later in hét seizoen kwamen door schaarste aan lamme ren en oude schapen een opleving Algemeen werd het voorjaar gestart met een erg droge grond maar met een iedeale structuur. Dit na een lange droge winterperiode Het zaaien begon half maart terwijl het poten van aardappelen in april aan ving. Door vrij lage voorjaars- temperaturen kwam de groei maar langzaam op gang Er viel maar zeer weinig regen tijdens de groei- maanden Tevens bleven de tempe raturen vrij laag Grote onzekerheid was er over hoe de groei en uiteindelijk de opbrengst van de gewassen zou worden. Ach teraf gezien vielen de opbrengsten toch nog weer mee. Veehouderij De opbrengst van de eerste snede gras was met groot Reden hiervoor was dat het grasland soms opgevroren plekken had opgelopen tijdens de langdurige winterperiode en doordat het droog bleef. Wèl was de kwaliteit van het gewonnen pro- dukt goed. Dit bleek reeds bij het weiden van de melkkoeien want die gaven op gemakkelijke wijze hoge melkproducties van het voorjaars gras. In verband met de extreme omstan digheden trainen de senioren van ZDH vrijdag tussen 19.30 en 21.00 uur in de sportzaal van vakantie centrum De Krim. Bedoeling is dit wekeli|ks te herhalen zolang de win ter aanhoudt Voorlopig wordt niet op het veld getraind De voetballers wordt verzocht rond 19.00 uur naar de parkeerplaats bij de Aankoop centrale te komen, zodat kan worden gecarpooled. r G0IQ CHAHtlEU LINE C Op het eerste gezicht lijkt het ni veau van de twee ijsbanen ter weerszijden van de Witteweg voor bij Den Hoorn vrijwel hetzelfde, maar volgens de twee peilschalen van Staatsbosbeheer in het Vlak ligt ijs aan de zuidkant van de weg dik 70 centimeter hoger dan aan de overzijde van de weg. Schijn be driegt echter, want de meetlatten geven niet de exacte NAP-stand aan. „Want daar is geen beginnen aan", aldus Erik van der Spek van Staats bosbeheer, dat verspreid over Texel enkele honderden peilpunten heeft staan. Daaruit moet niet worden ge concludeerd dat SBB er maar een slag naar slaat „De top van elke peil schaal is geijkt. Het verschil met het echte NAP-peil is opgenomen in het databestand van TNO, waarmee wij meten. „We meten vanaf de boven kant van de peilschaal naar beneden, waarmee de exacte waterstand be kend is." Het daadwerkelijke hoogte verschil tussen de twee ijsbanen kan volgens Van de Spek niet groter zijn dan enkele centimeters. Het waterpeil in de natte duinvallei is deze winter beduidend hoger dan vorig jaar, waardoor de ijsbaan er een stuk beter bijligt dan in 1996 Met enig kluunwerk kan er zelfs bijna tot aan de Mokweg worden geschaatst over enkele uitgestrekte meertjes Debet hieraan is de grotere regenval afge lopen herfst, met name kort voor het invallen van de vorst Dankzij de stu wen loopt het water met weg en is de waterbuffer voor komend voorjaar en zomer een stuk groter dan vorig jaar. Hiervan kan volgens Van der Spek straks ook de landbouw op het eiland profiteren. De opbrengst van het graan vormde een positieve uitzondering op het matige landbouwjaar 1996. r uit Den Hoorn wijst het Ijsniveau aan op de peilschaal in het zuidelijk deel van het Vlak (1 meter). De peilschaal aan de i de weg (inzet) staat op circa 1.70 meter. Toen ging de prijs naar bedragen zoals die in 1996 steeds behoorden zijn Helaas hebben maar enkele schapenhouders van de hogere prij zen kunnen profiteren Dit omdat de meeste lammeren en schapen reeds in de zomer waren verkocht. Akkerbouw Ondanks de kleine hoeveelheden regen die er tijdens het groeiseizoen vielen, kwamen praktisch alle ge wassen tot redelijke kg-opbrengsten. Bij de pootaardappelen was het aan tal stuks knollen per plant lager dan in voorgaande jaren Als oorzaak hiervoor zijn te noemen de lage tem peraturen en droogte van de grond bij de aanleg van de knollen. De af zet van de pootaardappelen verloopt moeizaam De reden hiervoor is dat er in steeds meer landen poot aardappelen worden geteeld, die ook op de wereldmarkt worden aangebo den. En dit dan tegen sterk concur rerende prijzen. De verwachting is dat de pootaardappelprijzen aanmer kelijk lager zullen zijn dan in 1995. Dit betekent dat de akkerbouwer, waar de aardappel de kurk van het bedrijf is, te maken krijgt met veel lagere inkomens dan in 1995 De suikerbieten op Texel hadden een hoog suikergehalte. Tevens was de Het bekertoernooi zaalvoetbal is zondag uitgemond in een spek takelstuk. Texel 1 en De Koog ein digden gelijk, maar het betere doelsaldo van Texel gaf de door slag. De twee teams van Oosterend tekende voor de derde en vierde plaats. De bekerwedstrijden waren door de rayoncommissie in toernooivorm gegoten. Achterliggende gedachte was dat de clubs weinig organiseren voor de jeugd op zaalvoetbalgebied. Een toernooi brengt toch altijd iets extra's mee. Voor de titel waren vier teams in de race: Texel, Oosterend 1 en 2 en De Koog. De eerste drie maakten ech ter al snel flinke misstappen. Texel 1 speelde gelijk tegen Texel 2, Oosterend 2 moest zijn meerdere erkennen in Oosterend 1maar dat team verloor punten in de wedstrijd tegen De Koog Casino, Texel 2 en 3 probeerden het leven van de andere ploegen zuur te maken, maar dat lukte niet erg. Haast ongemerkt sprokkelde De Koog, onder leiding van Johannes Siebenga, de punten bij elkaar. Na drie rondes stond het team stevig aan kop. Om bij te blijven moest Texel 1 in het onderlinge treffen winnen, maar dat lukte met. Het werd mis schien wel de beste wedstrijd van het toernooi, met over en weer fraaie kansen Toekomst Oosterend 2 ontpopte zich tot ploeg voor de toekomst. Het team bestaat volledig uit D-junioren. maar tactisch was het prima voor elkaar. Coach Gerard Kruithof heeft een collectief gemaakt dat alleen nog op fysiek gebied tekort schiet In de laatste twee wedstrijden maak ten zowel De Koog als Texel 1 geen fouten. Door Texel 3 een 5-0 neder laag toe te brengen krikte Texel 1 het doelsaldo lekker op. Maar het team kwam tegen Oosterend 1 met de schrik vrij door een 1-0 achterstand nog net om te buigen in een 1 -2 voor sprong. De Koog won met 2-0 van Texel 2. De laatste wedstrijd, tegen Oosterend 2 zou de beslissing bren gen. Winst zou de Kogers de titel opleveren. Lange tijd gebeurde er niets. In de laatste paar minuten gloorde er hoop door een schot van Ben Siebenga voor De Koog. Kruit hof junior van Oosterend boorde alle aspiraties de grond in door een gelijkmaker, die de titel voor Texel 1 veilig stelde. Uitslag: 1 Texel 1, 2 De Koog. 3. Oosterend 1, 4 Oosterend 2, 5 Texel 2, 6 Texel 3. 7. Casino. kwaliteit goed. Financieel gezien blijft dit gewas een redelijke bijdrage te leveren aan het inkomen. Anders is het gesteld met de granen. De kilo gram opbrengsten per ha lagen op het gemiddelde van voorgaande ja ren Maar ook voor dit produkt geldt dat de prijzen laag zijn. De teelt van witlofpennen heeft in de meeste ge vallen aan de verwachtingen vol daan. Het aantal pennen dat geoogst werd en bij de trekkers van witlof opgezet kunnen worden, lag hoger dan het gemiddelde van de laatste jaren Minder goed gaat het met de wortelen. Een overvoerde markt deed de prijs sterk dalen Helaas bleek in het voorjaar van 1996 dat praktisch alle winterbloemkool- planten waren bevroren. Hoewel het thans ook weer pittig vriest, is te hopen dat van dit gewas in het voor jaar van 1997 wel geoogst kan wor- den. Bloembollen Bij de oogst van de bloembollen in de zomer bleek dat de gewassen geleden hadden van de droge groei periode De opbrengsten vielen niet altijd mee Bij de tulpen liepen te weinig leverbare bollen van de sor teer. De bollen waren onvoldoende gegroeid. Daarbij kwam dat de prij zen van de meeste bloembollen' daalden. Vooral lelies kelderden enorm. Wellicht is de grote aanvoer daar debet aan. Naar verhouding deden de narcissen en hyacinten het nog het beste Jan Koolhof De TC-redactie kreeg een kerst- en nieuwjaarswens van Joseph A.AR. („André") Bernier uit London (Ontario, Canada). „Veel geluk en gezondheid toegewenst door een oude veteraan die hielp jullie lieflijke eiland Texel bevrijden van de Duitsers in mei 1945". In een bijgevoegd briefje vertelt Bern ier dat hij met een kleine groep an dere Canadese geallieerden rond 20 mei 1945 op Texel aankwam en nu op zoek is naar boeken, films e d over de laatste periode van de oorlog op Texel, dus over de Russenoorlog. Hij zegt zich te herinneren dat hij des tijds op Texel werd ondergebracht in een voormalige Duitse bunker die vol lag met „goede dingen" zoals radio's, uitstekende bedden en andere spul len die volgens hem door de Duitsers van de bevolking waren gestolen. Zijn onderdeel was belast met de begelei ding van de afvoer van Duitse troepen naar Den Helder, vanwaar zij lopend via de afsluitdijk richting Duitsland gingen. Bernier (thans 74) was op uitnodiging van vrienden in 1995 en 1996 terug in Nederland waar hij betrokken was bij de 50-jarige herdenking van de bevrijding en ook koninginnedag meemaakte. Hij is van plan ook Texel nog eens te bezoeken. De jaarlijkse winterwandeling van het IVN is zondag in de Slufter. Deelne mers (alleen leden IVN en Vogel werkgroep) worden verzocht om 14.00 uur te verzamelen bij de Sluftertrap. Na afloop wacht de le den een nieuwjaarsborrel bij Jan Ravenstein thuis. Meer informatie via 31 35 82. Prent van rond 1900 van Klif. De boerderij is het huidige theater/restaurant Klit 12. Vijftig meter links daarvan (niet op de toto) stond het reddingstation. De personen op de foto zijn Pieter Willem Lap (links) en bij het paard Arte Lap sr. Op 26 december j.l. was het pre cies honderd jaar geleden dat tus sen paal 12 en 13 de Engelse drie mast schoener Mary B. Mitchell aan de grond liep. Bijzonder aan deze stranding was dat de zeven opvarenden aan land werd ge bracht door de bemanning van het reddingstation van Den Hoorn, dat slechts twintig jaar heeft bestaan. De berging van de lading liep uit op een bittere tegenvaller. P. van Nooyen uit Den Hoorn, bestuurslid van de NZHRM ten tijde van de stranding. De Mary B. Mitchell, onder com mando van kapitein Preston, was met een lading pannen (leien) op weg van Wales naar Harburg (bij Hamburg), toen het schip op tweede kerstdag 1896 tijdens een hevige zuidwester storm tegen middernacht bij Den Hoorn aan de grond liep. De stranding werd het eerst ontdekt door een jutter, die alarm sloeg De vol gende morgen om half acht bereikte het nieuws het plaatselijk bestuur van de NZHRM. Een reddingsvtet van hel station Den Hoorn werd zoo spoedig moge lijk in zee gebracht en haalde de equi page, uil zeven man beslaande, van het gestrande schip af. De redding geschiedde in beste orde. met ruwe zee, Z. W. wind, harde koelte en sterk aanschietende branding stond in het verslag. De reddingboot van Den Hoorn had als schipper R Krijnen en werd bemand door tien opvarenden De schipbreukelingen werden naar de herberg Loodsmanswelvaren overgebracht, waar ze van het nodige werden voorzien De stranding kreeg een onplezierig staartje voor de mensen die hielpen bij het in veiligheid brengen van de zware lading, zo valt af te leiden uit een bericht in de Texelse Courant van 27 maart 1897. Reeds twee maanden is het geleden dat door bewoners van hier en Den Hoorn het gestrande Engelse schoenerschip ..Mary B Mitchell" werd gelost en afgebracht Velen die aan het werk deelnamen zien met verlangen uit naar de betaling van het bedongen loon t Zou waarschijnlijk niet zo moeilijk zijn. aan onpartijdige personen op te dragen de waarde van schip en lading te taxeren en naar dien uitslag van het bergloon te be palen. Mogen zij die 't zoo goed kun nen gebruiken toch niet al te lang meer moeten wachten De lading bleek echter veel minder waard te zijn dan waarop de bergers hadden gehoopt. Uiteindelijk bood de verzekeringsmaatschappij hen voor al hun werk ƒ4.000,-, een bedag waarvan de onkosten van het bergen 2.700,-) nog moest worden afge trokken Het ligt voor de hand dat voor al den arbeid en het vele gevaar slechts een sober dagloon aan ieder des bergers zal ten deel vallen", con cludeerde de TC van 25 mei 1897. De reddingsactie van de „Mary B Mitchell" is één van de weinige die geregistreerd is door het redding station Den Hoorn, dat van 1896 tot 1905 op Klif heeft gestaan. In die tijd zetelde P.N. van Nooyen in het plaat selijk bestuur van de NZHRM Texel Voor zover bekend is hij de enige Hoornder die in het bestuur heeft gezeten. Het houten gebouw, op steenworp afstand van het huidige theater/res taurant Klif 12, is nadien verkocht. De Stichting Juttersmuseum zorgde er in 1980 voor dat het houten gebouw bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild werd geplaatst. Uit het archief van Klaas Uitgeest. De Engelse driemast schoener Mary B Mitchell, op de foto vermoedelijk voor anker bij de zuidkust van Engeland.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7