Cjroen Twartjr Jexeh in het harL> .eiding OSG stopt verspreiding schoolkrant US wil schapen van de dijken Bloembollentelers willen Waddenbol CDA vraagt om opheldering Kwetsende tekst over „gabbers" geeft opschudding \\orszel Knip Vrouw (50) tijdens vakantie overleden 1 V- Skelteren op glad ijs VERDER TVT in dit i\|ummer Jubileumconcert oude volksliedjes 2 Lions delen bijna ƒ25.000,- uit 5 Uitbreiding riool kost miljoenen 5 •fr PvdA strijdt voor betaalbare woningen 5 Dunning bos zonde? 7 Harry: wèg met de sirenes 9 Oud-politieman Looijen overleden Waterschap stelt omslagheffing bij Gemeente wil zelf op internet Kinderpret op kruiend ijs TEXELSE^COURANT ffiEUROMASTER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11150 TEXELSE VRIJDAG 17 JANUARI 1997 COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Heefl een leraar van OSG De Hogeberg opzettelijk een kwet send pamflet over „gabbers" ver spreid of niet? Leerlingen die tot deze groep behoren, zijn veront waardigd en schreven een stuk in de schoolkrant. Toen de school- eiding dat onder ogen kreeg, noest de distributie van het blad worden gestaakt. De docent zelf Stelt dat hij de tekst slechts heeft gebruikt tijdens een les als voor beeld van discriminatie. De schoolkrant was al in een aantal Klassen verspreid toen de directie ngreep De al uitgedeelde exempla ren zijn met in beslag genomen. Bin nenkort zullen de overige klassen bet blad alsnog krijgen, maar de tekst zal in overleg met de redactie worden aangepast. „Daarnaast zullen wij de zaak hele maal uitzoeken", aldus rector Henk de Vries. Hij wenst met te spreken van censuur. „Nee. we willen de kwestie alleen nuanceren. Het is namelijk helemaal niet zeker dat de zaak ligt zoals de leerlingen denken. Het is prima dat leerlingen dit aan kaarten Maar door de naam van de docent te noemen, maak je hem zwart zonder dat hij de gelegenheid heeft zich te verweren Inmiddels heeft de schoolleiding met de betreffende leraar gesproken De man distantieert zich van de inhoud van het pamflet. „Het zijn zijn denk beelden met", stelt De Vries. Vol gens de rector heeft de leraar ver klaard dat het „puur in het kader van het lesgeven is gebeurd. Door de publicatie in de schoolkrant voelt hij zich publiekelijk aan de schandpaal genageld." Bij de leerlingen blijken zijn bedoe- lingen echter anders te zijn overge komen. Reden voor de schoolleiding om een extra onderzoek in te stel len De Vries kondigt aan nog te zullen praten met zowel de leraar als de boze briefschrijvers en één van hun ouders. Het discriminerende pamflet richt zich tegen „gabbers" |ongeren die van hardcore-muziek (extreme vorm van house) houden, zich vaak in „Aussie" joggingpakken kleden en op sportschoenen lopen. De jongens laten hun haar meestal millimeteren De gabbers die de reactie in de schoolkrant schreven, zijn teleurge steld over de houding van de school leiding Zij hebben het gevoel dat de directie de leraar de hand boven het hoofd houdt. „De leiding is niet te gen hem opgetreden, maar houdt nu wel ons stuk uit de schoolkrant", zegt een van hen. Volgens de gabbers heeft de leraar het pamflet in de klas uitgedeeld aan een groepje leerlingen en daarbi| •razende schapen op de dijken Verdwijnen geleidelijk uit het indschapsbeeld. Dat is althans het voornemen van het Hoog heemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorder kwartier (US). De dijkbeheerder jaseert zich op onderzoek van de andbouwuniversiteit in Wage- lingen, dat heeft uitgewezen dat extensief gebruik beter zou zijn oor de dijken. Het hoog- eemraadschap wil met de achters gaan onderhandelen, edoeling is dat er tussen nu en egen jaar steeds minder schapen razen. oor minder intensief beweiden en aaien van de dijken, is de kleilaag eter bestand tegen erosie, zo Concludeerden de Wagemngse -onderzoekers. Kunstmest voor de grasgroei en de keutels die de schapen laten vallen zorgen volgens hen voor een eenzijdige, oppervlakkig wortelende graszode j.Het beheer is nu hoofdzakelijk gericht op de produktie van gras en niet van wortels. Als je geen kunstmest strooit krijg je een meer gevarieerde begroeiing, die zorgt voor een dieper en gevarieerder wortelstelsel", aldus R Buursink, hoofd district kust van US. Ander bezwaar van schapen op de dijk zijn Volgens Buursink de looppaadjes, (waardoor zwakke plekken ontstaan. Je hoeft niet eens echt bejaard te zijn om je te herinneren hoe de oude Beumkes kaartjes verkocht en knipte aan boord van de Dok ter Wagemaker. Je zat natuurlijk op het buiten dek, eerste of twee de klas en het was altijd mooi weer. Beumkes en zijn collega 's namen voor iedereen de tijd en zaten nooit om een praatje verle gen. ..Onthaasten" was voor hen met nodig. Maar zij hadden een scherp oog voor fraudeurs en zwartvaarders. Een oudoom uit de familie der Horszelachtigen maakte als jongetje in de dertiger Iaren met zijn tante de overtocht naar Texel. Omdat hij er jonger uitzag dan hij was, kon hij voor niets of tegen kleutertarief mee en daarom sprak hij de nu legen darische woorden „ik ben zes maar ik moet zeggen dat ik vijf ben!" Het is goed met hem afge lopen. Hij is tegenwoordig een vermaard kunstschilder in onze badplaats. De romantiek van de zeereis tussen Den Helder en Texel is verdwenen. Nuchter, zakelijk en doelmatig. De laatste knip wordt een chip. Snik Horszei Schapenhouder Piet van Leeuwen, wiens familie al zeker zeventig jaar de dijk pacht, heeft z'n bedenkingen tegen de opvatting van Buursink. „Een graslandspecialist heeft op de oude dijk bij 't Horntje waar al zolang ik weet schapen grazen eens grassen gevonden die al zeventig jaar oud zijn." Ik heb begrepen dat bij het onderzoek naar het verschil tussen wel en met begraasde dijken, ze bij een schapenboer zijn geweest die er een extreem beheer op nahield, dat nergens op leek. Niet maaien Van Leeuwen heeft zo'n twintig hectare dijk in pacht, waarop 330 lamschapen lopen, nog wat enterlingen en vanaf het voorjaar de lammeren. Dat komt gemiddeld neer op 20 schapen per hectare. „Wij proberen de dijk op een zodanige manier te beweiden, dat je niet hoeft te maaien Want daarin gaan met enorm veel uren zitten en de maaimachine krijgt flink om z'n oren. Als ik nog maar een paar schapen per bunder mag houden, stoot ik de pacht De 50-jarige Reina van Hoorn uit De Koog is in Guardalavaca op Cuba plotseling overleden. Maan dagavond werd zij op haar vakantieadres getroffen door een hartstilstand. Haar echtgenoot Theo keerde gisterochtend op Texel terug. Reina van Hoorn, die sedert jaren met haar man hotel De Zwaluw aan de Kamperfoelieweg exploiteerde, had een speciale band met Cuba. Aangetrokken door de vriendelijk heid van de bevolking en begaan met de armoede kwam ze er regelmatig, telkens met koffers hulpgoederen die ter plekke werden uitgedeeld. Het stoffelijk overschot, waarop in middels sectie is verricht, komt mogelijk dit weekend naar Texel. Zolang dat niet zeker is kan geen datum voor de begrafenis worden bepaald. ,1 ff om opheldering te vragen „Na de Zeeuwse watersnoodramp in 1953 moesten er juist schapen op de dijk waren gemaakt en dat er tuintjes op werden aangelegd Dan spoelt de grond natuurlijk makkelijk weg De dijken moesten na de ramp dus Een voorjaarsbeeld als dit. wordt in de toekomst wellicht een zeldzaamheid. af. Dan mag het hoogheemraadschap de dijk zelf maaien. Dat kost ze een hoop geld en komt de kwaliteit van de dijken met ten goede Pachtcontracten Doordat het hoogheemraadschap geen eigenaar is van de dijken, die nu nog in handen zijn van Waterschap Hollands Kroon en Rijkswaterstaat, kan de dienst extensiever beheer door de pachters nu nog niet afdwingen Aan de pachtcontracten kan wel worden gesleuteld als de dijken die nu nog eigendom zijn van het waterschap, binnenkort overgaan in handen van het hoogheem raadschap. De extensieve beweiding is opgenomen in het kustbeheersplan van US dat onlangs verscheen. om de kwaliteit te verbeteren, terwijl ze er nu weer vanaf moeten Buursink kan hier weinig zinnigs over zeggen. „Ik heb wel begrepen dat er in Zeeland destijds stukken dijk zwart groen Maar over schapen weet ik mets." Watersnoodramp De kwestie gaf CDA'er Cees Hin onlangs aanleiding de burgemeester Dat je op het ijs met alleen de gladde ijzers kunt onderbinden, bewees de jeugd van Oudeschild. Woensdag namen ze met hun skelters bezit van de glanzende piste, voor een stevig robbertje ijsspeedway. Onder toezicht van wedstrijdleiders Cor Barends. Marcel Bakker en Erwm Koning reden de autocrossers in spé in hun trapskelters een verbeten race De meest spektakulaire slip werd gemaakt door Jan Willem Cupido, terwijl Robin Bakker de slootpremie incasseerde. Na afloop werden in hel rennerskwartier warme worsten Uitgedeeld (Foto Goraid Timmerman Een groep Texelse bloembollen telers werkt in samenwerking met bloembollenveiling Hobaho aan plannen om met collega's uit Groningen en Friesland een Waddenbol op de markt brengen. Het natuur-imago van de wadden en een gemiddeld lager gebruik van bestrijdingsmiddelen door de extensieve teelt zal de „regiobol" een meerwaarde geven, zo is de verwachting van bloembollenbemiddelaar Peter Koeman van de Hobaho. Texelse telers onderscheiden zich ten opzichte van collega's in de bollenstreek en de kop van Noordholland door een ruimere vruchtwisseling, waardoor ziekte kiemen minder kans hebben en minder chemische bestrijdingsmid delen nodig zijn Deze schonere teelt komt tot dusver echter niet in de bollenpnjs tot uitdrukking Een experiment van enkele |aren geleden op het eiland om biologische bollen en bloemen te telen is mislukt. De proef is gestaakt omdat de hogere bollenpnjs de opbrengstderving niet compenseerde De stap van gang bare teelt naar biologische teelt, is echter aanmerkelijk groter dan die naar een teelt waar een minimale hoeveelheid kunstmest en bestrijdingsmiddelen wordt gebruikt „Des te strenger de normen die worden gehanteerd, des te hoger de kosten per bol", aldus Koeman. Normen Om tot een prijs te komen die zowel voor de koper als voor de verkoper acceptabel is, heeft de Hobaho een extern bedrijf voor de milieu vriendelijke teelt normen laten vast stellen waaraan de kwekerij moet voldoen. Het groepje telers is akkoord gegaan met de plannen, die overigens nog nader moeten worden uitgewerkt. Er wordt allereerst gedacht aan de teelt van gangbare bollen, zoals tulpen, narcissen, krokussen en lelies. Het produkt sluit aan bij de „Waddengroep'die zich bezig houdt met de ontwikkeling van deze streekprodukten. Vraag Volgens Koeman bestaat er wel vraag naar „schonere" bollen. „Maar zodra de consument de portemonnee moet trekken, ligt het wat moeilijker." Een goed produkt, doelmatige promotie en geduld zijn volgens Koeman vereist „De vraag naar de Waddenbol zal in grote lijnen de omvang van de teelt bepalen Er is nog niet besloten of een zogenaamd „Waddenkeurmerk" voor het hele bedrijf of voor een onderdeel daarvan gaat gelden. De Waddenbol zal op z'n vroegst over twee jaar in de handel komen. Stimulering Texels Produkt De Waddenbol is één van de initiatieven waarmee de Stichting Stimulering Texels Produkt (SSTP) zich bezig houdt Tot dusver hebben twee ondernemers, Dros Bakkerij en de Texelse Bierbrouwerij, steun ontvangen. „Op zich een enigszins teleurstellende score", concludeert het college, dat echter aangeeft dat de stichting zeker niet stil heeft gezeten. Pogingen van de stichting een gezegd dat hij achter de inhoud staat. Het pamflet had hij overigens niet zelf geschreven, maar meege nomen uit een stad Gabbers wor den o.a. „dom, smakeloos en los van elke moraal" genoemd. De de nigrerende tekst is opgesteld door het „Front Anti-Gabber" (FAG). Deze schrijft te streven naar „totale vernietiging van het gabberdom" „Wat zou er gebeuren als er in plaats van gabbers bijvoorbeeld joden of kleurlingen in deze brief had ge staan?". zo reageren de Texelse gabbers in het gewraakte school krant-artikel. Hun stuk is mede op gesteld namens mede-leerlingen en ouders. In zijn woonplaats Santa Barbara in Californië is op 92-jarige leeftijd Dirk Jan Looijen overleden. Looijen was van 1931 tot 1945 op Texel werkzaam ais politieman. Afkomstig van de marechaussee werd hij hier benoemd als gemeente veldwachter. Ten gevolge van de door de bezetter doorgevoerde reor ganisatie werd hij marechaussee en vervolgens lid van de Staatspolitie. Bij zijn beroepsuitoefening kwam hij her haaldelijk voor dilemma's te staan Hij moest uitvoering geven aan de voor schriften van de Duitsers, maar trachtte toch zoveel mogelijk loyaal te zijn met de bevolking. „Hij en de meeste andere leden van onze ploeg stonden aan de goede kant", aldus toenmalige collega en latere groeps commandant Jan Dingemans uit De Bilt. die in april 1941 als rijks veldwachter op Texel werd gestatio neerd. Looijen kwam herhaaldelijk met de Duitsers in conflict, tot erger nis van de Ortskommandant die de toenmalige wachtmeester persoonlijk enkele tanden uit de mond sloeg toen deze een stelende Feldwebel in de kraag had gegrepen. Tijdens de op stand van de Georgièrs koos Looiien partij voor de Russen". Toen hij door de Duitsers op wapenbezit werd be trapt zou hij samen met twee Georgtërs worden doodgeschoten. Het vuurpeloton was al aangetreden toen de drie van een moment van verwarring gebruik maakten en ont snapten. Kort daarop werd hij door Georgièrs aangezien voor Duitse vervolg te geven aan het ter ziele gegane Echt Texels Lamsvlees"- project zijn door de verdeeldheid bij de belanghebbenden nog niet geslaagd De SSTP onderneemt stappen om de betrokkenen dichter bij elkaar te brengen. Verder houdt de stichting zich bezig met het fenomeen milieucoöperaties Dit is een samen werking van agrariërs in een bepaald gebied die, eventueel in samenwerking andere partijen (bijvoorbeeld milieu-organisaties) problemen oplossen. Waterschap Hollands Kroon heeft bij de vaststelling van de tarieven voor de nieuwe omslagheffing rekening gehouden met de waardestijging van het onroerend goed over de laatstevier jaar. Als dat niet zou gebeuren, zouden de waterschapslasten, net als de gemeentelijke OZB, door de hertaxatie flink stijgen. De omslagheffing van het waterschap moet kostendekkend zijn, niet meer en niet minder. „Want we willen niet dat de mensen teveel betalen", aldus een medewerkster. De categorie „bebouwd dat zijn de eigenaars van woningen en bedrijven, moeten gezamenlijk 16,5 procent van alle kosten van het waterschap (in 1997 zijn die begroot op ƒ12,7 miljoen) betalen. In 1996 bedroeg het tarief ƒ0.80 per ƒ3.000,-. Vooreen woning van ƒ150 000,- komt dit neer op ƒ40.- In '97 moet ƒ1,12 worden betaald, maar dan over elke ƒ5.000.-. Als de woning dezelfde waarde behoudt, moet de eigenaar dus 33,60 betalen. Bij een waardestijging van 20 procent komt dit neer op een bedrag van ƒ40,32. De uitslag van de taxatie wordt in februari bekend gemaakt. Dirk Looijen als commandant van de groep Biaricum. handlanger. Hij zou alsnog zijn neer geschoten als het misverstand op het laatste moment met duidelijk was geworden. Looijen werd in juli 1945 overge plaatst naar Hippolytushoef en was vervolgens werkzaam in Maarn en Medemblik In Biaricum werd hij uit eindelijk adjudant-groepscomman dant. Nadat zijn eerste vrouw was overle den huwde Looijen een jaar of vijftien geleden met Marga Uitgeest (dochter van kapper P. Uitgeest Jaczn uit Den Burg) en ging wonen in Californië. De VW gaat op internet en wil daar voor de naam Texel gebruiken. Dat recht is voorbehouden aan de ge meente, die toestemming kan geven voor het gebruik. De gemeente wil echter over niet al te lange tijd zelf op internet, dus de VVV zal een andere naam moeten kiezen. Nu koning winter (even?) gas heeft terug genomen, is de tijd van het kruiende ijs aangebroken De jeugd van 't Horntje vermaakte zich zondag uitstekend op de schotsen die zich tegen de dijk bij het NIOZ- haventje hebben opgehoopt. Op dezelfde plek meerde vijftig jaar geleden tijdens strenge winters het voormalige Teso stoomschip Mars diep af om vracht en passagiers te lossen (Advertentie) (jrsza TmtrL Jirrrit btbé kjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: DE EUROPESE 6ANDENSPECIALIST

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1