PvdA stuurt aan op huisvestingsplan j Aansluiting riool zaak van redelijk afwegen GeenTexelse veehouders naar splintergroepering Lionsclub verdeelde opbrengst veiling - carloon Mensen TEXELSE^" couRANT HIER UW BOOTKRRRT IK DENK TOCH BLOEM DOT fÜ DIE mSHEET TE STERK 15 3E HEB GELQK WILLIE TM~ Hooglanders in goede conditie Drankrijder Wel begrip voor standpunten Dirk Leegwater terug in Kievit Aantrekkelijk! Griepgolf treft alleen de OSG Welke boerderij is dit? VRIJDAG 17 JANUARI 1997 CJ'HouT i Deze Hooglander-stier heeft helemaal geen last van de ijzige omstandigheden. (Foto Tossa van Daalen) Dat is gebleken uit een gezondheids controle door veearts Loek van Vliet op 20 november, waarbij hij van alle volwassen dieren bloedmonsters heeft genomen. De Hooglanders zijn vrij van ziektes en kunnen in 1998 een certificaat krijgen omdat ze vrij zijn van koeiengriep (IBR) en melkerskoorts (leptospirose). In het voorjaar komt er een nieuwe stier in De Bollekamer, die ook vrij zal zijn van deze ziekten. De stier wordt vervangen om inteelt te voorkomen. Tot het bijvoeren van de kudde in De Geul, wat normaal gesproken eigen lijk met gebeurt, wordt volgens Staatsbosbeheer alleen pas beslo ten als de gezondheid van de dieren in gevaar dreigt te komen. De Schotse Hooglanders in De Geul moeten wellicht worden bijgevoerd. Door de strenge win ter van vorig jaar en het droge voorjaar is de natuurlijke voedsel voorraad aan de krappe kant. Om de kudde aan het voedselaanbod aan te passen, is de groep al met drie koeien en twee kalveren ingekrompen. Overigens laat de gezondheid van de dieren niet te wensen over. De Hooglanders in De Bollekamer vekeren zelfs in beste conditie. De gemeente moet in overleg met de Woningstichting maatregelen nemen om het tekort aan goede en betaalbare woningen aan te pakken. Die boodschap krijgt het college van de PvdA, die zich ernstig zorgen maakt over de woningmarkt en een raadsbrede discussie wil om tot een volks huisvestingsplan te komen. De PvdA, die in de algemene beschouwingen de huisvestings problemen al aankaartte, vindt dat er momenteel onvoldoende inzicht bestaat over de manier waarop de gemeente inspeelt op de veranderingen op het gebied van volkshuisvesting. „Dat kan tot gevolg hebben dat onvoldoende wordt gedaan aan een van de eerste levensbehoeften goed en betaalbaar wonen", schrijft de PvdA aan het college. De PvdA constateert dat de gemeente nauwelijks invloed kan uitoefenen op de forse prijsstijgingen op de koopmarkt. Het subsidieloze tijdperk dat bij de bouw en renovatie van sociale volkshuisvesting is ingegaan, heeft volgens de PvdA tot gevolg dat het ondoenlijk lijkt om betaalbare huurwoningen te bouwen. De partij voorziet nog meer knelpunten: „Er is gebrek aan bouwmogelijkheden, door vergrijzing verschuift de vraag, goedkope huurwoningen worden afgestoten, de vraag van overkanters naar woonruimte op Texel neemt toe en er worden woningen voor toeristisch gebruik aan de voorraad onttrokken De PvdA wil meer inzicht in het aanbod van woningen voor jongeren. Een volkshuisvestingsplan dat volgens de PvdA door de woningstichtingen en de gemeente op basis van gelijkwaardigheid moet worden gemaakt, moet een nauwkeurig inzicht geven per dorp over zaken als: demografische ontwikkeling, samenstelling van de huishoudens, inkomens, woningzoekenden (huur en koop), overzicht van de woningvoorraad, grootte, prijsklasse, kwaliteit en ouderdom. Verder moet het plan een prognose van de demografische ontwikkeling bevatten, moeten knelpunten worden geïnventariseerd en doelstellingen worden geformu leerd Per dorp moet een meerjarenplan worden gemaakt en de gemeente en de woningstichting moeten prestatie-afspraken maken. Op de Emmalaan is in de nacht van zaterdag op zondag een 27-jarige Texelaar aangehouden voor alcohol controle. Hij bleek met ruim ander half maal de toegestane hoeveelheid achter het stuur te zijn gekropen. 'p Texel zijn 1372 huizen niet op iet gemeentelijk riool aangeslo- en. Ze lozen hun afvalwater in de (bodem of op de sloot. Hoeveel van deze huizen (die voor het over grote deel in het buitengebied staan) straks alsnog worden aan gesloten, staat nog niet vast. Als de gemeente zich precies houdt aan de aangescherpte normen van de provincie zijn het er veel en gaat het enorm veel kosten. De betrokken partijen hebben daarom besloten dat alle situaties apart zullen worden bekeken. Er moet een redelijke verhouding zijn tus sen de kosten van aansluiting en het milieubelang. Ook zal worden bezien in welke gevallen afvalwa ter op een andere manier mag worden verwerkt. Aldus blijkt uit een brief van het col lege aan de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid over het gemeentelijke rioleringsplan dat al per 1 januari 1997 vastgesteld had moeten zijn. In het plan wordt aangegeven welke kosten gemaakt moeten worden voor onderhoud en vervanging van het bestaande rioolstelsel. Daarnaast is rekening gehouden met de aanleg van bergbezinkbassins Deze zijn het gevolg van nieuwe eisen van het hoogheemraadschap ten aanzien van de bergingscapaciteit. Een belangrijk en ingrijpend onder deel van het rioleringsplan is nog niet definitief geregeld: de riolering van het buitengebied. Daarvoor is mo menteel f140.000,- per jaar gereser veerd. Als gevolg van het nieuwe ontheffingenbeleid van de provincie is dat lang niet genoeg. Het aansluiten van het buitengebied is geraamd op 10,5 miljoen gulden, waarbij ervan is uitgegaan dat met alle panden worden aangesloten. De provincie heeft de normen echter aangescherpt zodat veel meer pan den moeten worden aangesloten dan de gemeente van plan was. Daar door komt er nog zes tot zeven mil joen gulden bij. Dat is zo extreem, Een groep Noordhollandse boe ren heeft een nieuwe melkveehou dersvakbond opgericht. De agrariërs keren zich af van de Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie WLTO omdat deze hun belangen niet fel genoeg zou ver dedigen. De Texelse WLTO-man Rinus Kuiper denkt dat de nieuwe bond op het eiland weinig navol gers krijgt. Hijzelf heeft begrip voor hun motieven, maar wijst versplin tering af. dat dit nog eens per geval zal wor den bekeken. Aan de hand van „maatwerkoverleg" tussen ge meente en het hoogheemraadschap zal worden vastgesteld wie op het riool moet worden aangesloten. Het zal nog even duren voordat de resul taten van dat overleg op tafel liggen. Intussen kan het gemeentelijk rioleringsplan in zijn huidige vorm alvast worden vastgesteld. De ge meenteraad zal worden voorgesteld aldus te besluiten. Na een jaar dicht te zijn geweest gaat hotel De Kievit half maart weer open. De nieuwe pachter van het bedrijf aan de Hoofdweg is Dirk Leegwater uit Oost, die het hotel met een frisse aanpak op de oude voet wil voortzetten De Kievit, eigendom van Nico Baars uit Haarlem, is voor Leegwater (46) geen onbekend bedrijf. ,,lk heb er zeven jaar gewerkt en ben in die jaren opgeklommen van onderhouds- man tot assistent-manager." De afgelopen drie jaar deed Leegwater horeca-ervaring op in het Vliegveld restaurant. ,,lk ken De Kievit van binnen en van buiten en da's als startend onderne mer een groot voordeel. Ik ken veel vertrouwde gasten en hoop ze weer terug te zien." Het hotel op de oude voet voortzetten, houdt in dat Leegwater zijn gasten onderdak en maaltijden biedt tegen een scherpe prijs. „Goed en eenvoudig dus. Elke dag een ander, vast menu (eendags- hap) en een dagkaart. Ik bied arrangementen met ontbijt en/of diner. De gasten mogen zelf kiezen De Kievit werd ooit gebouwd als school en later verbouwd tot jeugd herberg. Later deed het dienst als herberg voor parachutisten, maar de laatste jaren werd de doelgroep steeds breder. Leegwater is van plan op die ingeslagen weg verder te gaan. „Met twaalf kamers en vier slaapzalen is het hotel bij uitstek geschikt voor schoolreisjes, bedrijfs uitjes, familiereünies, studenten- reizen, parachutisten, zeilers en sportscholen. Een goed en gezellig onderkomen tegen een voordelig tarief, dat is de kracht van dit hotel." Een verwarmde, marmeren vloer in de bar en eetzaal, een extra buitendeur, douche en toilet tussen de slaapzalen en een pinautomaat zijn de eerste verbeteringen die zijn aangebracht o y De bond is een initiatief van de werk groep Verontruste Veehouders, die actief ten strijde wil trekken tegen het nieuwe mestbeleid dat de overheid wil invoeren. De veehouders, afkom stig uit West-Friesland, vinden dat de WLTO te slap optreedt. „Ik begrijp hun onvrede", zegt Kuiper. „Er wor den allerlei maatregelen aangekon digd door het rijk en er wordt door de politiek slecht geluisterd naar ons." De groep betoogt dat er geen weten schappelijke bewijzen zijn die de aan gekondigde regels noodzakelijk maken Kuiper „Ze zeggen dat het ammomakbesluit is gebaseerd op drijfzand. Eriseengroepwetenschap- pers die heeft aangetoond dat de verzuring met kan zijn ontstaan door de uitstoot van de veehouderijen in deze provincie." De nieuwe vakbond vindt het onzin dat veehouders in Noordholland moeten betalen voor een probleem dat in hun omgeving met eens bestaat. De vraag in hoe verre de veehouders in deze provin cie daadwerkelijk verantwoordelijk zijn voor het veroorzaken van een mestprobleem vormt de kern van het conflict tussen de WLTO en de nieu we vakbond. Verzwakking Kuiper geeft de opstandige groep „een beetje gelijk". Hij vindt ook dat de WLTO de boodschap duidelijker had kunnen overbrengen en vaker had moeten herhalen, om toch ge hoor te krijgen bij de politiek. „Maar dat is voor mij met genoeg om me af te scheiden Zo'n versplintering is jammer Het is een verzwakking van een groep die toch al steeds kleiner wordt Je hebt nu juist iedere stem nodig om een vuist te kunnen ma ken." In het verleden zijn vaker afsplitsingen geweest, bijvoorbeeld deNederlandse Akkerbouw Vakbond. De WLTO-man heeft geen signalen „Griepgolf? Waar?" Kees Boer van Zorgcentrum Texel heeft nauwe lijks zieken in huis. Niet onder zijn personeel en niet onder de bewo ners. Ook bij de gemeente, de basisscholen en bedrijven is het aantal ziekmeldingen niet buiten sporig. OSG De Hogeberg vormt hieropeen negatieve uitzondering. Klassen zijn opvallend leeg en er zijn achttien docenten ziek thuis. De Lions Club Texel zorgde gis teravond voor blije gezichten. Tij dens een bijeenkomst in De Bijen korf in Oosterend werd door Jo Engelvaart bekend gemaakt hoe de opbrengst van f24.950,- van de Lions-veiling 1996 over diverse goede doelen was.-verdeeld. De Stichting Texelvakantie Gehan dicapten oftewel het Tesselhuus kreeg f10 000.-. De Stichting Oog- zorg Himalaya (vroeger Oogkamp Himalaya) kreeg f5000.-, voor hef Papoea-steunfonds van de Stichting Nieuw-Guinea was er f1000.- Een zelfde bedrag werd toegekend aan het World Servants-project dat zich bezig houdt met scholenbouw in Kenya en f1000,- was er ook voor de Texelse afdeling van De Zonne bloem. De projecten judo voor ge handicapten en paardrijden voor ge handicapten werden elk gesteund met f850.- f500,- werd toegekend aan Margje Bremer als tegemoetko ming in de vervoerskosten die „haar" asielzoekers moeten maken om in Den Burg Nederlandse taal te leren. Voor het project North Sea Lions werd f250,- uitgetrokken. De Lions Club had ook f3000,- uit getrokken voor oud-Texelse Jolande Zuidema die in Argentinië in een bio logisch dynamische boerderij men sen een zinvol bestaan biedt. Het geld was bestemd voor een transport hulpgoederen, maar omdat er proble men zijn met de invoer staat nog niet vast dat deze actie zal slagen, zo dat het geld zolang in reserve wordt gehouden Namens bijna alle begiftigde organi saties waren vertegenwoordigers aanwezig, die hun blijdschap over de steun onder woorden brachten. Fer van Tatenhove deed dat ook met beelden. Hij toonde een video film waarop is te zien hoe de veertig schoolbanken die van het „Texelse" geld zijn gekocht, in Kenya in ge bruik zijn „Uw gulden is daar twee knaken waard". aldus Van Tatenhove. Bep Keesom verving de zieke Hans Boswijk als vertegenwoordiger van het Tesselhuus. Ze vertelde hoeveel voldoening het geeft om te werken voor dit vakantiehuis voor zwaar gehandicapten en te zien hoe de aan spierdystrofie lijdende kinderen hier plezier beleven. Anita Simons van de Stichting Oog- zorg Himalaya zei dat het Lionsgeld gestoken zal worden in een tweede oogkliniek in Nepal, waardoor het opereren van oogpatiènten op nog grotere schaal kan plaatsvinden. Harry de Graaf meldde dat zijn pro ject in Irian Jaya goed loopt. Steeds meer papoea's vinden dank zij de met Texels geld bekostigde oplei ding werk. Dat levert soms zoveel inkomen op dat andere leden van de betrokken families in staat zijn op eigen kosten naar school te gaan. Dick Schermer van Budoclub Shima toonde zich blij met de opnieuw ver kregen Lions-steun voor de gehandicaptenafdeling Het vertrou wen dat de fondsverdelings- commissie er blijkbaar in stelt, is hartverwarmend De „stokoude" Ferreverzaal waar de trainingen moeten worden gehouden is echter een probleem Schermer riep de po litiek op om voor een goede vervan gende ruimte te zorgen De Stichting Paardrijden voor gehan dicapten liet weten oat de 15 betrok ken ruiters bijzonder actief zijn. Met de trainingen en het deelnemen aan wedstrijden óp het vasteland zijn echter veel kosten gemoeid, zodat de Lionsbijdrage meer dan welkom is. Hans Zuidema zei namens zijn zus Jolande dankbaar te zijn voor de steun voor het project in Argentinië, ondanks het feit dat de centen nog even worden vastgehouden totdat vast staat dat de te verzenden spul len ook werkelijk goed terecht zullen komen. Ans Gieles, de motor van de Texelse Zonnebloem-activiteiten, wees onder andere op de feestmiddag voor ouderen en gehandicapten die op 22 februari in de burgemeester De Ko ning-hal wordt gehouden en andere activiteiten zoals reisjes naar Ermelo, de Keukenhof en de Broeker veiling. De 18e Lions-veiling zal op 18 en 19 april a s. worden gehouden. Promo tor Jan Bloem sprak gisteravond de hoop uit dat het publiek er weer mas saal aan zal meewerken, niet alleen door op de veilig te kopen maar ook door het aanvoeren van aantrekke lijke koopwaar. ontvangen waaruit blijkt dat eilandelijke veehouders zich bij de nieuwe vakbond voegen De WLTO heeft zich hier altijd sterk gemaakt voor de veehouders. We zijn al jaren aan het stri|den om op het eiland mogelijkheden te scheppen voor agrariërs bij verzunngsgevoelige gebieden En we hebben onlangs nog gescoord met hetstuifdek Regelma tig staan we als standsorganisatie voor hen op de barricaden, dus ik denkdatdeTexelse boeren nog steeds wel vertrouwen in de WLTO." De afscheiding heeft Kuiper onaan genaam verrast. „Ik dacht dat men nog met elkaar in gesprek was." Hij zal binnenkort tijdens overkantse WLTO-bi|eenkomsten opnieuw een lans breken voor de veehouders. „Want ook ik vind dat harder moet worder^opgetreden tegenover het rijk om meer begrip te krijgen voor de positie van de veehouders in dit ge bied." De gemeente heeft een nieuwe me dewerker bestuursondersteuning aangenomen Reijer Vaarkamp (28) uit Maastricht is de vervanger van Chris Lubben die Texel na een jaar alweer voor gezien hield Vaarkamp, die nog op zoek is naar woonruimte, heeft werkervaring opgedaan in de Limburgse gemeente Thorn. "Fietsen gestolen Fietsen blijven in trek. zeker als ze niet op slot staan Dat ontdekte een 41-jarige vrouw uit Den Burg die haar rijwiel (waarde 600.-) van dinsdag op woensdag had gestald in de Lieuwstraat. Een 14-jarige jongen uit Den Hoorn raakte woensdag zijn Gazelle Primeur kwijt De oplossing van de novemberfoto, van een schilderij van Ad Blok van der Velden, was „De Witte Engel" aan de Hoornderweg. Vanaf de Pont- weg de eerste boerderij links. Ook ditmaal heeft Maarten Stoepker weer een oud kiekje van een Texelse boerderij uit zijn verzameling opge doken. Wie de situatie herkent, kan hem bellen: tel 31 29 40. In percentages gerekend is op de OSG maar liefst twintig procent van het lesgevende korps ziek, terwijl al meer dan 80 leerlingen zijn afgemeld. „Het is een paar jaar geleden dat we dergelijke aantallen hadden", aldus conciërge Cor van Poelje. „Er vallen veel lessen uit, want het is niet mo gelijk om voldoende vervangers te regelen." De vele ziekmeldingen veroorzaken 's ochtends op de OSG druk telefoon verkeer. Voor zover mogelijk worden roosters aangepast, opdat leerlingen niet onnodig lang hoeven te wachten De tussentijd wordt door velen benut voor het maken van huiswerk, Henk Dekker van de Drijverschool in Den Hoorn vreest dat de golf nog wel komt. „Ik ben er bang voor. Thuis komen kinderen toch in aanraking met broertjes en zusjes en zo ver spreidt het zich alsnog. Heel lastig." Dirk Leegwater wil hotel De Kievit op de oude voet voortzetten. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5