m. 'ikzeggen wou... Niet alle dennen weg uit de Dennen Doel dunning: meer variatie bedrijvigheid Garage Hoogendijk doet ook in banden Rien Brouwer rent en fietst snelst Gladheid rem op elfde trimloop Piet Kok gooit seizoenrecord TEXELSE y COURANT En eeuwig zingen de bossen... Mensen José Kievits helpt mensen over emotionele drempel Bas Ambrosius haalt de zijtakken van een boom die hij net heeft omgezaagd. en ouder langs het fietspad naar het Westerslag7 Mannen van Staatsbosbeheer! Het derde deel van bovengenoemde tri logie heette ,,De weg tot elkander". Dat lijkt me een uitstekende titel voor overleg over ONZE Dennen tussen u als beheerders, het bestuur en de bevolking van Texel. Ik hoop dat het er op korte termijn van komt. Voor wat betreft het onherstelbare dat is aangericht, zeg ik met Albert Hel man: Mijn aap schreit. Mede namens het bestuur van de Historische Vereniging: G. van der Kooi, Rozendijk, Den Burg. Garage Den Burg aan de Spin- baan is dealer geworden van de autobanden-keten „Golden Tyer Garagehouder Willem Hoogen dijk schat dat hij nu 850 verschil lende typen banden van diverse merken in voorraad heeft. Hoofd moot vormt het assortiment van het merk Goodyear. Afgelopen jaar had Hoogendijk steeds ongeveer 50 typen banden in het magazijn. „Dan greep je vaak mis Niet gangbare of duurdere ban- jong kind van tafel is gevallen, hoog tevrees hebben. Tijdens de behandelmgssessies gaat de patiënt terug naar de eerste keer dat een in cident of negatieve ervaring plaats vond. Enkele jaren verdiepte José Kievits zich in deze leer, waarbij ze veel moest oefenen om de technieken onder de knie te krijgen. In septem ber j.l. behaalde ze het diploma en inmiddels is ze ermee aan de slag gegaan. Haar ervaringen zijn bemoe digend, vertelt ze. „Bij een kind dat zich op school agressief gedraagt, kan via een dieet en Bach-druppels al snel verbetering optreden. Dan heb ik een ingang om ook het emo tionele aan te pakken. Maar het gaat niet alleen om kinderen en hun moe ders. Een mooi voorbeeld is dat van een oudere vrouw, die zich haar hele leven slachtoffer voelde. Tijdens de behandeling werd ze zich bewust dat ze dat met was, maar dat ze zich zo gedroeg. Voor haar was dat 'n enorme opluchting, ze is nu 'n vro lijk en gezellig mens." Kievits, die geen eigen praktijkruimte heeft maar bij mensen aan huis komt, blijft bescheiden. ,,lk doe met meer dan de mensen over de drem pel heen helpen, hen bewustmaken van diepere oorzaken en/of voeding spatronen. Uiteindelijk moeten ze het zélf doen." José Kievits staat niet in het telefoonboek, maar is bereikbaar via nummer 31 24 61 Op sommige plaatsen een enkele boom, maar soms ook een paar meer Dunning dient om het bos gevarieerder te maken. José Kievits doet met een patiënte de ..spiertest", een eenvoudige oefening waarmee ze snel op het spoor van diepere oorzaken wordt gezet. den moesten we bestellen. Veel klanten wilden daar niet op wachten en stapten naar een concurrent", aldus Hoogendijk, Volgens hem is een deel van de omzet de afgelopen jaren wegge vloeid naar bedrijven die zich spe cialiseren in banden, accu's en uit laten. Door zich meer op deze handel toe te leggen, hoopt hij het verloren terrein terug te winnen. Het is met de enige verandering: Hoogendijk is sinds 1 januari geen dealer meer van Nissan en kan nu alle merken vérkopen. Hoogendijk wilde bewust een vrije rol. „Toen ik hier in 1975 met Datsun begon, wa ren er tien autodealers op Texel, Tegenwoordig telt deze branche ne gentien bedrijven. Toch moest ik van de importeur wel elk jaar meer au to's verkopen Van die verplichtin gen wilde ik af." Enkele jaren geleden al stopte hij als hoofddealer, hij deed Hyundai erbij en werd service-dealer van Nissan Maar ook dat gaf teveel beperkin gen, zoals vastgestelde prijzen voor servicebeurten. „Nu ben ik daar vrijer in. Voor de klant moet dat goed koper uitpakken," De mountainbikers moesten za terdag tijdens een wedstrijd in De Dennen twee ronden van de fiets af om het parcours hardlopend af te leggen. Triatleet Rien Brouwer wist hierdoor in de A-poule de zegereeks van Jordy Vinke te doorbreken. De renners uit de B-poule van Wielervereniging Texel fietsten 5 km, liepen 2 km en eindigden met weer 5 km fietsen. De jeugdrenners Evert Rikkenberg en Robert Jan Appel namen pen lichte voorsprong. Tijdens het lopen sloeg Rikkenberg een gaatje, terwijl Rinus Kooger op rukte naar de tweede plaats. Op de fiets vergrootte Rikkenberg zijn Bij de elfde trimloop kwamen een kleine 30 deelnemers naar het Turfveld. Bij de jeugd t/m 12 jaar startten dezelfde gezichten als altijd, en dus waren er ook dezelfde winnaars. De senioren hadden moeite met de gladheid. Bij de jongens was Jip van Zoonen oppermachtig. Hij wist nét zijn persoonlijke record niet te halen Bij de meisjes won zijn zusje Eva Ook zij haalde haar p.r. nét met en eindigde in 5.14 over de 1.3 km. Wel werden persoonlijke records gelo pen door Bart Riegman en Michael Noorlander. Zij overtroffen zichzelf met 8 seconden. Een mooie prestatie, omdat het parcours op verschillende plaatsen glad was De gladheid was waarschijnlijk ook de reden dat er bij de ouderen weinig records werden gelopen Bij de 6,2 km. lukte het Harry Kingma, hij liep 20 sec. sneller en eindigde in 24 35 mm. Laurien Bakker gaat steeds sneller lopen en eindigde sneller dan ooit in 31,47 min Ingrid Fontijn werd naar een nieuw persoonlijk record getrokken door Dirk Eelman en Gerard Appelman Zij wist 18 sec. van haar oude tijd af te knabbelen. Bij de 9,3 km. zijn er twee personen met een record te noemen- Gerrit Lievers uit Wapenveld liep 28 sec. sneller naar 44.04 en Nancy Sieling wist voor het eerst onder de voorsprong. In de laatste ronde wist Appel in de strijd om de tweede plaats Kooger nog net te passeren De A-renners reden 7-2-7 km Na de eerste zeven ronden lag Jan Zijm op kop, gevolgd door Theo Boom Bij het lopen kwam Rien Brouwer sterk opzetten. Met voorsprong begon hij aan het laatste onderdeel. Brouwer behield de leiding en won knap voor Zijm en Boom. Dirk Vinke finishte als vierde en was daarmee „best of the rest". 50 minuten te eindigen en deed dat meteen bijna een minuut sneller: 49.04 Uitslagen: Jeugd 1.3 km. Jongens: 1. Jip van Zoonen 5.16, 2 Ramon Noorlander 5.33. 3. Bart Riegman 5.36, 4 Chris Heijnen 6.15, 5. Freek Verpaalen 6.20, 6. Michael Noorlander 6.29. 7. Tim Riegman 6.52 min. Meisjes: 1 Eva van Zoonen 5 14, 2 Pnscilla Noorlander 6.23 3.1 km. heren: 1 Marcel Keijzer 12 38, 2. Jaap Witte 13.18 min. dames 1 Roelie Zandee 15.52 min. 6.2 km. Dames vet 1 Ingnd Fontijn 31.26, 2. Laurien Bakker 3147, 3. Corrie Witte 33 25 min. heren: 1. Harry Kingma 24.35, 2. Jan Dankers 25.53, 3. Ed Zegers 28.52 min. heren vet. 1 Rinus Kooger 28 03, 2. Jan Dogger 29.31, 3. Piet Kingma 29.37, 4 Gerard Appelman 31 15. 5 Dirk Eelman 31.26 9.3 km. dames: 1 Nancy Sieling 49 04 heren: 1 Minne Goénga 36.30, 2. Herman Ploeger 37.28, 3. Gerrit Lievers 44 04 min. heren vet 1 Cees Timmer 39.56, 2 Paul Boudreau 43 25 min Bowler Piet Kok van het team Hotel Tatenhove behaalde dinsdagavond in de bowlingleague voor bedrijven de hoogste serie van het seizoen. Kok liet een pinval van 806 noteren Samen met maatje Jan Plaatsman snoepte hij vier punten af van tegen stander Bouwbedrijf Veenbaas De heren van Croissanterie Stenen plaats stonden allebei sterk te gooien tegen Paal 12 II. Van die ploeg stond alleen Theo Zuidewind op de baan: hij wist één punt in de wacht te slepen De heren Dijker en Witte van Alkema/Homngh haalden fel uit tegen Paal 12 1. Dat team ging ondanks een prachtige 173-game van Aad Stiggelbout (die daarmee twee punten pakte) ten onder. Uitslagen: Texlin-IBS/Oele/Schoo 3-2. Hotel Tatenhove (d)-Timmers Tearoom 3-2; Paal 12 l-Alkema/Honmgh 2-3, Last Minnet- Vliegveldrestaurant 4-1, Bouwbedrijf Veen baas-Hotel Tatenhove (h) 1 -4; Croiss. Stenen plaats-Paal 12 II 4-1 VRIJDAG 17 JANUARI 1997 „En eeuwig zingen de bossen", zo luidde de titel van een in mijn jeugd veel gelezen trilogie. De bossen waarover het ging, stonden in Skandinavië en bestonden uit den nen en sparren. Inderdaad, die rui sen vrijwel altijd. Bovendien ruiken ze het hele jaar lekker en ze zijn ook nog eens het hele jaar groen. Ik hou dus van dennen en sparren en het gaat me aan mijn hart dat ze nu weer in groten getale worden ge kapt, Omdat iemand heeft bedacht dat ze hier niet horen. Daar komt het in feite op neer. Want ook daar waar maar een enkele staat worden ze nog omgehaald. Wat vormen naaldbomen prachtige donkere bossen! Beuken daarente gen krijgen op Texel pas blaadjes in mei en de eiken zijn nog later. Een half jaar later zijn ze alweer kaal, op wat dor blad na. Dan valt er in zo'n loofbos weinig meer te beleven. Onder beuken groeit er trouwens ook helemaal niks, ga maar kijken. Ik denk dat echte Texelaars van hun Dennen houden. Een heleboel mensen zeggen tenminste tegen me dat ze deze dennenzagerij jammer vinden. Het zou daarom fijn zijn als, net als in Wassenaar, Staatsbos beheer ook hier zou besluiten de rest van onze Dennen te laten staan en in overleg met bestuur en bevolking te bepalen wat ermee moet gebeu- Tine Eelman-Vonk heeft met goed gevolg een examen afgelegd van de Diabetes Vereniging Nederland. Zij mag daardoor op Texel een Diabe tes Informatie Post beginnen, leder een met vragen over suikerziekte kan voortaan bij haar terecht. Be halve advies verzorgt ze ook „lotgenotencontact". Tine Eelman is bereikbaar via 31 00 92. ren Want ook al horen naaldbomen hier misschien oorspronkelijk niet thuis (maar wie kan dat met zeker heid zeggen7), ze staan hier al 100 jaar. En wie zouover een mens die hier al 100 jaar woont durven zeggen dat hij hier niet thuis hoort? Dat zeg gen we niet eens van mensen of in stellingen die hier veel korter zijn. Als ze zich maar aan het eiland en de bevolking aanpassen. En dat hebben de dennen gedaan. Ze doen het hier uitstekend, soms beter dan eiken (zie de duinrand bij het blindenpad: na 50 jaar nog mie zerige eikjes). En wat hadden de prachtige pruimenboompies mis daan bij Jan Wolkers en „Rien sans peine" dat ze om moesten? Of de majesteitelijke sparren van 70 jaar In menig Texels huisgezin staat José Kievits uit Den Burg bekend als voedingsspecialiste die vele kinderen en volwassenen heeft leren omgaan met allergie voor bepaalde etenswaren. „Maar vaak voelde ik dat er méér loos was. Zelf was ik echter niet deskundig om hen verder te helpen", vertelt ze. Nu is daarin verandering ge komen, want sinds kort is ze ook werkzaam als therapeute. Volgens de door de arts Roy Martina van de Rijksuniversiteit Groningen ontwikkelde NEI-methode kan José Kievits nu mensen helpen die niet lekker in hun vel zitten. NEI staat voor „Neuro-Emotionele Integratie". Samen met de patiënten probeert ze uit te vinden wat hen dwars zit. Door emotionele blokkades op te heffen, kunnen mensen beter functioneren. Ze werd op dit spoor gezet door Elisabeth de Weijer, die tot haar ver huizing naar het vasteland op Texel werkzaam was als klassiek homeo- pate. Als voedingsspecialiste ver wees Kievits al sommige patiënten naar haaj door. Met de NEI-methode gaat het vinden van de werkelijke oorzaak van pro blemen volgens Kievits bijzonder snel. De methode is een combinatie van bestaande therapieën en Oos terse filosofieën. Eén van de uit gangspunten is dat bepaalde gebeur tenissen onbewust emoties veroor zaken Zo kan een patiënt die als Kriskras over de weg liggen de eens zo stê nen zijn volgroeid als ze 80 tot 100 jaar oud zijn De hoogte is dan tussen de 18 en 20 meter Er zijn incidentele exemplaren van 300 jaar. uiteraard met op Texel. Loofbos kan, afhankelijk van de soort, veel ouder worden. Een beetje eik is pas op z'n 200ste volwassen. Het Texelse bos heeft larenlanq voor ge dennen. Menig Texelaar nam een kijkje. (Foto s Tessa van Daalen). 80 procent bestaan uit dennen. SBB wil dat terugbrengen naar 30 a 40 procent. Hoeveel dat uiteindelijk wordt hangt geheel af van de natuur zelf. Van der Spek: „Ook die overblijvende dennen zaaien zich uit. Slechts een deel overleeft. We zien vanzelf wat." slecht met zware machines te werken. Nu alles stijfbevroren was, kon het bedrijf daar goed uit de voeten, dus werd alle personeel even daar ingezet Inmiddels is Texel weer aan de beurt. De verwachting is dat in twee weken het omzagen van bomen is afgerond. Half maart moet al het hout zijn verzameld, daar dan het broedseizoen weer begint en er rust moet heersen in het bos. Heykra heeft tot mei om de stammen af te voeren. Bomen blessen Het zaagwerk wordt door SBB landelijk aanbesteed Alleen erkende bedrijven komen in aanmerking. Firma Heykra is vaker actief geweest in het Texelse bos. Voordat de mannen met de kettingzagen de bomen te lijf gaan, maken SBB-medewerkers een selectie Er wordt met gekeken welke exemplaren weg moeten, maar juist welke moeten blijven staan „Die willen we ruimte geven om uit te groeien", verklaart Van der Spek. Bomen die mogen worden omgezaagd worden gemerkt. Blessen, heet dat in vaktermen. De kreet is afgeleid van een bles van een paard (een witte streep over de neus), daar de te merken bomen worden ontdaan van een vertikale streep bast. Maar er wordt ook wel gemarkeerd met oranje verfstippen Geen vetpot Voorheen was houtproductie één van de taken van SBB. Tegenwoordig staat recreatie en verhoging van de natuurwaarde hoog in het vaandel. Om de centen hoeft de houtkap inderdaad niet meer te worden gedaan. „Er moet geld bij", lacht Van der Spek „De opbrengst is slechts twee kwartjes per kuub. Voeg daar nog eens de hoge transportkosten bij wegens de eilandsituatie en de kosten van het blessen en het begeleiden van de zaagwerkzaamheden door ons. Nee, dit kan niet eens uit." Het verhaal zou anders zijn als SBB een groot stuk bos compleet kaal liet zagen, zoals vroeger wel gebeurde. „Maar we willen de diversiteit van het bos vergroten. Dus de ene boom weg en de andere juist niet Dat vergt vakmanschap van de zagers. En het kost meer tijd." Jongen oud Eén van de plaatsen waar momenteel wordt gezaagd is bij het Osseveld. aan de Ploegelanderweg Corsicaanse dennen, aangeplant in 1907, worden daar geveld. Zo wordt plaats gemaakt voor jonge loof bomen, die in het verleden al zijn neergezet. „Diversiteit betekent met alleen veel verschillende boom soorten, maar ook veel verschillen in boomleeftijden Jong bos, enkele oude bomen, alles door elkaar", betoogt Van der Spek. Een paar rijzige Corsicanen blijven staan „En het is de laatste keer dat dennen op die plaats worden weggehaald, dus die mogen daar oud worden", zegt de SBB-medewerker, ongetwijfeld ter geruststelling van mensen die denken dat alle dennen uit de Dennen worden weggehaald. Ook in de buurt van de Jan Ayeweg blijven de dennen het beeld bepalen SBB wil oude bomen voortaan gewoon laten staan, mits er geen gevaar bestaat dat ze op een pad of weg vallen. Gaan ze dood. dan dienen ze tot voeding van insecten en paddestoelen Daar komen weer vogels en andere dieren op af, zodat de natuurwaarde van het bos groter wordt. Jubileum Het is dus niet de bedoeling van SBB om alle dennen te verwijderen omdat ze hier met van nature zouden thuishoren. „Als je die filosofie aanhangt, moet je alle bomen rooien, want van oorsprong was er geen bos op Texel", aldus Van der Spek, die zichzelf gelijk corrigeert „Nou ja, er zijn resten gevonden die uitwijzen dat 2000 jaar geleden heel Nederland, en dus ook Texel, was bedekt met oerbos. Eiken en berkesoorten Honderd jaar geleden is begonnen met de aanplant van bos op het eiland. Dit jaar zal nog de nodige aandacht aan dit jubileum worden besteed. Van der Spek is zelf al in oude archieven gedoken. Houtproductie was de eerste aanleiding voor bosaanplant Loofhout doet het in een pioniersfase met goed, zodat de keuze, na vele proefnemingen, viel op dennen Maar gelijk in de beginjaren werd ook al loofbos gezaaid en aangeplant tussen de dennen. „De intentie was anders, maar het kwam op hetzelfde neer met wat we nu willen. Ik las in een jaarverslag van 1930 dat er een extra dunning van dennen werd uitgevoerd om het loofbos meer ruimte te geven" zaagwerkzaamheden. Hoe komt het dat dunningen, die toch om de twee jaar worden uitgevoerd, tegen woordig meer op lijken te vallen7 Van der Spek denkt dat het veranderende bos daarmee te maken heeft „Vroeger bleven, ondanks dunningen, dennen het beeld bepalen Nu zien mensen ineens een loofbos als er geen dennen meer staan. Dat oogt anders:" Naar zijn idee hebben Texelaars ook meer tijd en interesse voor „hun" bos. „We krijgen veel vragen Maar er zijn ook mensen die ons vertellen dat ze het bos steeds leuker vinden Fruitkistjes Terug naar de zaagwerkzaamheden. Het Texelse hout wordt voor een deel verwerkt tot planken Stammen van mindere kwaliteit gaan op in fruitkistjes of heipalen en de slechtste gaan naar de vezelindustrie om te verworden tot papier, karton of board. De zagers houden zich met name bezig met Corsicaanse en Oostenrijkse dennen, ondersoorten van de zwarte den In 1899 is op Texel een proef gedaan met grove dennen, maar die deden het niet goed. De zwarte den bleek beter bestand tegen het zilte klimaat. Bij de Randweg worden Sitkasparren geveld. Dit is familie van de fijnspar, die in december menige huiskamer siert. Fijnsparren houden het op Texel slechts twintig jaar uit, in tegenstelling tot hun sterkere soortgenoot. Proefveldjes Texel kent diverse proefveldjes met boomsoorten, bijvoorbeeld in het gedeelte tussen de speelweide aan de Ploegelanderweg en de Grensweg. Het is vermoedelijk de enige plaats in heel Nederland waar een stuk met alleen maar paardekastanjes staat. Ook zijn daar experimenten met populieren en wilgen gedaan, maar dat werd geen succes. Corsicaanse en Oostenrijkse den- Ondanks alle uitleg van SBB blijft menig Texelaar skeptisch over de (et heeft iets tragisch, zo'n grote boom die met een doffe rlap ter aarde stort, terwijl de kettingzaag nog naloeit. De lunningswerkzaamheden in de Dennen, die in opdracht van staatsbosbeheer (SBB) worden uitgevoerd, dienen echtereen loei. Frappant is het aantal Texelaars dat de afzettingshekken n verbodsborden negeert en rustig een kijkje komt nemen erwijl de 90 jaar oude reuzen over de weg vallen. De meesten 'inden het zonde van de bomen. Hebben ze gelijk? Ie Dennen worden ontdaan van [700 kuub hout Dat lijkt veel, maar lat valt mee. Normaal wordt het 'exelse bos om de twee jaar onder landen genomen. Wegens de lage Ioutprijzen is eind '94/begin '95 vergeslagen, zodat nu voor vier nar ineens wordt gedaan, lovendien vindt de dunning slechts 01 ilaats in 63 van de 490 hectare bos - ,Het lijkt misschien veel omdat op -1 erschillende plaatsen wordt jiewerkt", denkt Erik van der Spek van SBB. „Er zijn hoeken die haast kaal worden gemaakt, maar ook gedeelten waar slechts een enkele boom wordt weggehaald." Even pauze Half december is firma Heykra uit Otterloo begonnen met de werkzaamheden. Die werden on langs enige tijd onderbroken wegens de vorst Maar niet omdat dat het zagen onmogelijk maakte. Heykra doet meerdere klussen voor SBB, onder andere in veengebieden. Daar valt wegens de natte ondergrond

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7