Golfclub tevreden over obligaties Texelaar schrijft voor jubilerende vereniging Toneelstuk over actualiteit Geknip%<f de weg Alarm! TEXELSE J? COURANT - De Graaf schetst toekomstig park Versteviging PH-dijk dit jaar van start Informatieavond Vrije School r ,5? W& Computerbedrijf in problemen na diefstal spullen Reisdia's Haker ook gewild in Groningen Bruidsshow krijgt vervolg Feestelijke doop bandinstallatie Nieuw Leven speelt toneel Ruilbeurs oude afbeeldingen Willem Kikkert aan het woord in De Twaalf Balcken Metselwerk vroeg onder de wol Volleybalprogramma VRIJDAG 17 JANUARI 1997 4ris Bremer uit Oosterend heeft rijn sporen als auteur van loneelstukken al ruimschoots i/erdiend. Speciaal voor de 40- arige vereniging Nieuw Den Helder heeft hij onlangs Waagstuk Poseidon" geschre- len. Het verhaal gaat over een epeterende groep toneelspelers ;n is doorspekt met actuele jegevens. De opvoering is op 1 'ebruari, 's avonds in Den Helder. ,lk ken de regisseur", verklaart Bremer het contact tussen hem en je Helderse vereniging. Vorig jaar roerden ze een eenakter van zijn ïand op „Dat deden ze op mijn rerzoek, nog voor de officiële jitgave Ik wilde zien wat dat verhaal jeed. of ik er nog iets aan moest jijschaven." Bremer werd gepolst over het idee jm speciaal voor de vereniging een jubileumstuk te schrijven. „Het trok me wel. Omdat ik de groep had gezien, wist ik zo ongeveer wat hun mogelijkheden waren Dat maakte het schrijven eenvoudiger." Herkenning De vereniging vroeg subsidie om een stuk te laten vervaardigen Dat lukte, mits er sprake zou zijn van „vernieuwend toneel" of van een thema dat betrekking had op plaatselijke omstandigheden „Dat eerste zag ik met zitten, maar dat laatste wél. Ik laat het verhaal spelen in een havenplaats, waar plannen van een projectontwikkelaar en de gemeente het gesprek van de dag zijn." Volgens Bremer wordt in „Waagstuk Poseidon" niet direct naar Den Helder gewezen, maar zal wel sprake zijn van herkenning. Er zitten zo'n vijftien rollen in het stuk, omdat nagenoeg de hele vereniging aan bod dient te komen tijdens de jubileumavond De acteurs spelen eigenlijk zichzelf, daar het verhaal draait om een jubilerende toneelvereniging die een stuk in studie neemt dat duidelijk afwijkt van het gebruikelijke. Lang niet alle spelers zijn er blij mee dat ze zich moeten storten op een tragedie, nota bene geschreven door een plaatsgenoot. Diepgaande me ningsverschillen over de problemen in hun eigen stad en plannen van de gemeente om een hele wijk op te offeren voor een groots recrea tieproject bieden stof tot discussie. Het publiek volgt de repetities, waarin ruzies en intriges, vriendschappen en liefdes en ziekten en ongelukken vrijwel in niets verschillen van de realiteit. Er zijn geen plannen om het stuk ook op Texel uit te voeren. Bremer wil het enige tijd na het jubileum wel aanbieden aan zijn uitgever. „Misschien dat ik het eerst een beetje herschrijf Een paar rollen eruit of zo Natuurlijk bestaat dan de kans dat een Texelse vereniging het in studie neemt. Maar dat hangt er van af of het ze wat li|kt Be Golfbaan BV is tevreden over Ie onlangs gestarte uitgifte van jbliaaties. Dat liet Krim-directeur flartin Warnaar deze week door- ,chemeren. Volgens Warnaar lomt het aantal Texelse obli- jatiehouders (circa 150) aardig in Ie buurt het streefgetal van 180. Sezien de toezeggingen die nog Binnen komen, is de verwachting Jat dit wordt gehaald en wellicht en wachtlijst moet worden langelegd. De prijs van ƒ3.000,- /oor een obligatie gaf sommige eden echter aanleiding het idmaatschap op te zeggen. Het lidmaatschap van de golf- ereniging, die zo'n 300 leden telt, is bekoppeld aan het obligatie. „Meer it lere Texelaars zijn in eerste nstantie uit sympathie lid geworden ran de golfclub en hebben mis- ichien wel nooit de intentie gehad >m zelf te gaan golfen. Dat deze nensen afhaken hebben we gewoon ngecalculeerd", aldus golfclub- lecretaris Dirk Jan Brinks. Overi- lens kunnen deze betrokkenen ook n de toekomst binding houden met iet golfen op Texel, bijvoorbeeld in ie vorm van een sympathiserend idmaatschap, waarvoor men zich jeen obligatie hoeft aan te schaffen. Streefgetal .eden die zich wèl een obligatie aanschaffen, moeten niet de illusie hebben dat dit een speculatieve investering is. Het staat de eigenaar weliswaar vrij de obligatie over te Te klein. Er bestaat een sub- sidieregeling waarbij gemeenten via ie provincie geld van het rijk kunnen 'ragen voor het ontwikkelen van jedrijventerreinen Er zijn echter logal wat criteria aan verbonden, vaardoor alleen grootschalige pro- ecten van minimaal 15 miljoen in lanmerking komen. De gemeente I leeft gekeken of op één of andere nanier gebruik kan worden gemaakt 'an deze bijdragemogelijkheid. maar s tot de conclusie gekomen dat Texel daarvoor te kleinschalig is. Eerder publiceerden wij een samen vatting van het Groeneplaats-plan van Piet de Graaf uit Bussum. Deze oud-medewerker van de gemeente Texel deed o a. voorstellen tot de herinrichting van het park. Van zijn variant maakte hij een schets, die we hierbij afdrukken. doen aan echtgenote of kinderen, verder is het waardepapier alleen overdraagbaar aan de Golf baan BV. Die beslist wie de nieuwe eigenaar van de obligatie wordt. Dat laatste geldt overigens niet als er nog geen 300 leningbewijzen zijn uitgegeven, het streefgetal van de golfbaan. Deze clausule is voor sommigen reden het lidmaatschap dan maar op te zeggen. „Straks hebben ze niet genoeg leden en dan zit Ik levenslang aan het obligatie vast," aldus een lief hebber. Brinks gaat ervan uit dat dit aantal op termijn wel wordt gehaald, Het Hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier zet waarschijnlijk volgende week het licht op groen voor de reconstructie van de dijk van de Prins Hendnkpolder De buiten glooiing van de ruim dertig jaar oude dijk is aan slijtage onderhevig en moet nodig worden opgeknapt. Het werk wordt gecombineerd met verbetering van de uitstroom van het gemaal door waterschap Hollands Kroon. De aanbesteding vindt op korte termijn plaats. Ondermeer wordt de bui- tengloonng over een lengte van 2,7 kilometer van asfalt voorzien. Aan de buitenzijde komt een onderhouds- weg. die ook door fietsers kan worden gebruikt. De werkzaamheden worden in 1998 afgerond Wie meer wil weten over de Vrije School is vrijdag 24 januari om 20.00 uur welkom in het gebouw aan de Gasthuisstraat 55 De school, die momenteel 79 leerlingen telt, werkt volgens de pedagogische inzichten van Rudolf Steiner en probeert daar op een eigentijdse manier vorm aan te geven. Er bestaan veel misverstanden en vooroordelen over de Vrije School. Die worden tijdens deze avonduit de weg geruimd Eén van de leerkrachten verzorgt een inleiding en bezoekers krijgen een rondleiding door de school, waarbij werk van de kinderen kan worden bekeken. Er is gelegenheid voor het stellen van vragen. De avond is met alleen voor ouders die een keuze moeten maken, maar ook voor mensen die uit interesse meer willen weten over de Vrije School. Q 'iS gfij '-air l v zeker als de eigenaars van een bun galow op De Krim worden benaderd Texelse obligatiehouders betalen afgezien van de obligatie jaarlijks 1.000,- aan speelrecht, een bedrag dat ieder jaar wordt geïndexeerd Voor leden van de vastewal gelden andere tarieven. B-leden (niet woonachtig op Texel, maar wèl lid van een golfclub elders) betalen 1.000 voor een obligatie en ƒ750,- aan speelrecht. C-leden (overkanters die geen lid zijn van een golfclub elders) betalen 2.000 en jaarlijks ƒ700,- aan speelrecht. Een inbraak in zijn computer bedrijfje aan de Schansweg, waar bij voor tenminste ƒ6.000,- aan onderdelen werd buitgemaakt, betekent voor eigenaar Fred Poede een forse strop. „Repara ties duren langer en nieuwe com puters kan ik momenteel niet le veren", aldus de gedupeerde. Poede (22) vermoedt dat het onge wenste bezoek heeft plaatsgevon den in de nacht van zondag 5 op maandag 6 januari. Omstreeks half drie 's nachts werd een vreemd ge luid opgemerkt en bleek de schuttingpoort open te staan, zo meldt het politierapport. De volgende morgen bleek dat er uit de werk plaats een groot aantal computer onderdelen was verdwenen. Sporen van braak werden niet aangetroffen. Volgens de politie is waarschijnlijk gebruik gemaakt van een valse sleu tel. De onbekende is zeer gericht te werk gegaan „Tal van onderdelen die belangrijk zijn en die ik vaak nodig heb bij reparaties, zijn gestolen", aldus Poede. die anderhalf jaar ge leden met zijn eenmanszaak Past Computers begon. Meegenomen zijn o.a. processors, harde schijven, een CD ROM-speler en geluids kaarten. De jonge ondernemer heeft aangifte gedaan bij de politie, maar zit nog met de gebakken peren. „De schade is groter dan alleen de verdwenen spullen. Een aantal orders is hier door afgezegd, waardoor ik omzet misloop. Bovendien geeft het een negatief beeld, ook al is het buiten mijn schuld." Nog maar net terug van een drieweekse fietsvakantie door Thailand reist Dik Haker alweer door naar Groningen. Daar ver zorgt hij morgen in de openbare bibliotheek een dialezing over Zuid-Afrika, dat hij een jaar gele den doorkruiste. Haker is één van de gasten op de „reizigersdag" van de Stichting De bruidsshow die vorig jaar grote belangstelling trok, krijgt een vervolg. Een groep Texelse ondernemers en Bruidshuis Esmeralda uit Schagen veranderen zondag 9 maart restaurant/partycentrum „In de bloe.ende heide" in De Koog in een grote trouwzaal. Trouwlustigen kunnen een keus maken uit de grote verscheidenheid aan bruidskleding die de modellen showen Verder is er uit elke branche die ook maar iets aan de bruiloft kan toevoegen een Texels bedrijf vertegenwoordigd Overigens zijn dat niet allemaal dezelfde zaken als bij de vorige editie. De eerste show begint 's morgens om 11.30 uur en de middagvoorstelling start om 15.00 uur. Binnenkort start de voorverkoop van de kaarten (ƒ15,- per persoon). Meer informatie is beschikbaar bij Christie Boom (31 37 91). Kopano, die zich bezig houdt met de band tussen Nederland en Zuid- Afrika. Voor een nieuwe dia voorstelling heeft de 61-jarige avon turier in Thailand overigens weer voldoende materiaal verzameld In het Aziatische land voelde hij zich naar eigen zeggen één met de be volking. „Ik wilde er helemaal niet weg", denkt Haker met plezier terug aan de vele hartelijke ontmoetingen Hoewel het een georganiseerde reis betrof, maakte hij er weer een bij zonder avontuur van. Zo hielp hij een oude man met de oogst van kokos noten uit hoge palmbomen, speelde hij tamboer-maitre bij een drumband die ergens in de binnenlanden aan het oefenen was, zag hij een spec taculaire Chinese begrafenis en was hij gast aan tafel bij mensen thuis. „Reisgenoten zeiden. Dirk, zorg dat je je fiets aan de kant van de weg achterlaat dan weten we tenminste waar er wat te beleven valt", lacht Haker. Éénmaal maakten de anderen zich ongerust, toen Haker bij het invallen van de duisternis nog niet terug was Dat was op Oudejaarsdag, toen hij een fietstocht door de bergen bij de grens met Birma maakte in het ge zelschap van oud-Texelaar Peter Bakker uit Alkmaar en een mede reiziger „Zulke steile hellingen heb ik in heel Europa met beklommen." Uiteindelijk belandden ze laat in de middag in een dorpje in het dal op de grens. Gelukkig was iemand met een pick-up wagen bereid het drietal veilig terug te brengen. De Stichting Popmuziek Texel (Stipt) is sinds begin dit jaar de trotse bezitter van een complete bandinstatlatie. Deze bestaat uit een drumstel, versterkers voor gitaren, keyboard en bas en een zanginstallatie. Zaterdagavond 25 januari houdt Stipt de nieuwe aan winst feestelijk ten doop. De installatie komt in eén van de oefenkelders van d'Ouwe Ulo. Iedere (beginnende) band kan daar tegen geringe vergoeding gebruik maken van de apparatuur. De aanschaf is mede tot stand gekomen dankzij een subsidie van het Anjerfonds, aange vraagd via de Welzijnsstichtmg. Toneelvereniging Nieuw Leven uit Oudeschild staat zaterdag op de planken met „Eens in de duizend jaar". Het stuk van John Dole wordt om 20 00 uur opgevoerd in dorps huis 't Skiltje. Wie dit weekend met kan krijgt op 25 januari alsnog de kans het toneelstuk bij te wonen. De Historische Vereniging houdt vrijdag 24 januari om 20.00 uur in De Witte Burcht een ruilbeurs voor verzamelaars van oude prenten en briefkaarten Alle bands en belangstellenden zijn op de 25e welkom vanaf 20.00 uur in de oefenkelders. Stipt zal dan te vens informatie verschaffen over het komende Texelpop-festival. Willem Kikkert uit Den Hoorn ver zorgt zondagmiddag a.s. de vierde aflevering van de serie „Texelse schrijvers vertellen en lezen voor uit eigen werk" in De Twaalf Balcken in Den Burg. Kikkert zal ongeveer een uur aan het woord zijn Zijn bedoeling is twee of drie verhalen voor te dragen die niet eerder zijn gepubliceerd. Ook zal hij gedichten (..rijmwerk") van zijn hand ten gehore brengen en tussendoor nog wat vertellen over de achter gronden van zijn lokaal-literaire ac tiviteit. Zoals steeds is de bijeen komst in de serre, aanvang 16.15 uur. Kaarten a f 10.-zijn aan de zaal verkrijgbaar. Wie tevoren verzekerd wil zijn van een plaats kan bespre ken via telefoon 312681. Echt lang heeft de vorstperiode nog niet geduurd, maar voor bouwbedrijven die hun werkzaam heden moesten onderbreken kan er niet snel genoeg een eind aan de winter komen. Het bewijs daarvan leverde de Bouwbedrijf Frans Zegel in Oudeschild, dat het metselwerk aan de schuur aan de Heemskerckstraal ondanks de nachtvorst weer heeft opgepakt. Om te voorkomen dat de specie 's nachts bevriest, dekt metselaar Adrie Huijsman de stenen aan het eind van de dag toe met een warme wollen deken. IFcrio Ge-arrl TarvneimOF) In de sporthal aan de Sportlaan in Den Helder speelt het team van Smash'68 maandag om 18.45 uur tegen WSOV 3. In het december/januari-nummer van het bluesblad „Lick" verscheen een reportage over het Texelse bluesweekend in oktober vorig jaar. Het redactieteam dat drie dagen in ..Blues City" Den Burg doorbracht, raakte diep onder de indruk. Drie dagen blues van niveau en een prima organisatie. Reeds 9 jaar een begrip. Een festival dat zich onderscheidt door de goede samenwerking tussen organisatie en gemeente Geen geklungel of moeilijk gedoe met vergunningen Gewoon muziek tot dne uur in de ochtend en daama nog lekker kunnen eten. is gewoon te gek Van bewaking, ordediensten of politie niets te zien. Was ook niet nodig (red.) Licktip voor volgend jaar oktober gewoon doen! De alarmsirenes zijn nu twee keer geprobeerd, maar haast niemand heeft ze gehoord. Ze loeien dus met hard genoeg. Wat nu? Nog meer van die dingen neerzetten? Of een luidruchtiger soort aanschaffen? Het is niet te hopen dat dat gebeurt. Ze kunnen ze beter opruimen want ze zijn volkomen zinloos en ook nog lelijk. Of vinden jullie dat die hamburgers bijdragen aan het eigene van het Texelse landschap? Ik dacht eerst dat het moderne beeld houwwerken waren, afkomstig uit dezelfde fabriek waar ze die stalen hoepels hebben gemaakt die nu voor het raadhuis staan. Ik heb me verbaasd over de plaatsen waar ze die sirenes hebben neergezet. Je zou denken dat ze in elk geval in alle dorpen staan omdat ze bedoeld zijn om de bevolking te waar schuwen als er een ramp ge beurt. Eén dorp is vergeten. Maar ze staan wel op de veer haven en op het vliegveld waar maar een handjevol mensen woont. Die paar honderd hoog waardige inwoners van ons echte dorp De Waal moeten het zonder sirene doen en weten dus van niks als het noodlot zich voltrekt Oké, in De Waal hebben ze al zóveel andere leuke dingen waar dat dorp eigenlijk te klein voor is. Een school, een dorpshuis, een Sommeltjesbeeld. twee riet dekkers en zelfs een burge meester Je kunt niet alles hebben in het leven Maar die burgemeester gaat heus met staan loeien als de nood aan de man komt, althans deze niet Nee, dit is een duidelijk geval van discriminatie Als de ramp zich voltrekt worden de Waalders door de autoriteiten rustig opgeofferd en die biologen van 't Horntje jen de parachutis ten van het vliegveld krijgen de gelegenheid om het vege lijf te redden. Zogenaamd omdat ze in een rampgevoelig gebied wonen Baarlijke nonsens, maar onder tussen gebeurt het wel Nu ik er goed over nadenk word ik razend Waarom hebben ze op mijn erf niet zo'n hamburger gezet en wèl bij de familie De Bruijn van het vliegveld? Daar hebben ze zelfs een dubbele hamburger met ook nog een rood lichtje in de top Is het daar zo rampgevoelig? Ik geloof er mets van. Volgens mij is zo'n sirene gewoon een statussymbool. Als je al een mobiele telefoon, waterscooter, snelle auto, internetaansluiting en buitenech telijke relatie hebt, wat moet je dan nog meer? Inderdaad, een hamburger met een lichtje!! Zodat de voorbijgangers zeggen: Oh. kijk daar eens, wat ramp gevoelig! Het zullen vast wel belangrijke managers zijn die daar wonen, van vitaal belang voor onze samenleving Verdomme, ik wil óók een dubbele hamburger!! Maar dan met een groen of een blauw lichtje want ik ben van een andere partij Bovendien, als mensen naast mijn boerderij een rood lichtje zien, denken ze dat het een seksboerderij is oftewel een fuckfarm, niet te verwarren met die funfarm bij Den Hoorn Wat moeten we ons voorstellen bij een ramp op Texel? We hebben hier geen chemische fabrieken, oliekraakinstallaties, munitiefabrieken, kernractors of andere gevaarlijke apparaten. Het is de afgelopen jaren zelfs steeds veiliger geworden, want met de waterfabriek. zuivel fabriek en electriciteitscentrale hebben we korte metten ge maakt. We hebben hier alleen een groot en gevaarlijk ambtena renapparaat en dat ontploft niet zo gauw, helaas. Er zou op Texel wel een vlieg tuig kunnen neerstorten. Ook het stranden van een tanker met een gevaarlijke gaslading is denk baar maar dat is al heel theore tisch. Beter voorstelbaar is een uitzonderlijk zware wervelstorm of watersnoodramp Verder kan ik op het gebied van rampen op Texel mets bedenken, hoewel het mij aan fantasie niet man keert zoals jullie weten. Ik laat een invasie van agressieve Marsbewoners (van de planeet, niet van de woonwijk) even buiten beschouwing evenals het Laatste Oordeel. Stel, nogmaals stél dat er toch zoiets gebeurt. Denken de autoriteiten werkelijk dat in zo'n geval loeiende sirenes ook maar iets bijdragen aan de veiligheid van de Texelaars? Ik geloof er niets van. Het tegendeel is waar Immers, als je zo n sirene hoort moet je binnen blijven, ramen en deuren gesloten houden en naar de radio luisteren. De meeste Nederlanders doen dat niet en Texelaars zéker niet Toen ik bij die test van maandag iets meende te horen was het eerste dat ik deed: de ramen open zetten om te weten waar het geluid vandaan kwam Vervol gens ging ik de straat op om te vragen wat er loos was. Normaal Texeis gedrag, maar in geval van alarm streng verboden. Dat gedrag is echter ingebakken. Als kind was ik al niet te houwen als de brandsirene klonk. Hetzelfde gold voor mijn baldadige vriend jes. We waren allemaal op de plaats des onheils meestal nog vóór de brandweer daar arri veerde. Die ouderwetse mecha nische sirene die mooi centraal op het raadhuis stond, was dan ook in heel Den Burg te horen, ongeacht de windrichting. Als een vliegtuig neerstort, denk je dan werkelijk dat de mensen in huis blijven? Nee, die gaan kijken. Sensatie! Hetzelfde effect heb je als een lekkende supertanker met gifgas bij Westerslag strandt. Zoals een loopse teef door het raam springt om bij een reu te komen, zo stapt de Texelaar met familie in de auto om linea recta naar de plaats des onheils te rijden. Ze weten best dat het gevaarlijk is, maar ze gaan ervan uit dat daar heus wel een politieman staat die hen bij die gaswolk vandaan zal jagen De bedenkers van het sirene alarm gaan er trouwens zelf al vanuit dat lang niet iedereen het signaal hoort. Maar ze verwach ten dat anderen er toch achter komen omdat mensen nu eenmaal met elkaar praten. Dat wetende, kun je de sirenes op Texel best afschaffen Als er wat loos is kun je dat veel beter bekend maken via de normale media. Tegenwoordig zit in haast elk huis wel iemand naar de tv te kijken of naar de radio te luisteren. Met een waarschuwing langs die weg worden in elk geval veel meer mensen bereikt dan met een sirene. Akkoord, 's nachts is dat misschien niet het geval, maar een sirene die haast niemand hoort biedt dan ook geen soe laas. In het nauwelijks denkbare geval van zeer acuut levensge vaar in een dorp of wijk. kun je er altijd nog met een luidspreker wagen op af om de omwonenden te instrueren, al zal het een hele toer wezen om ze in huis te houden als de gifwolk eraan komt. Die hamburgersirenes hebben misschien zin in de buurt van Schiphol of in het Botlekgebied, maar met op Texel. Ze staan hier alleen maar lelijk te wezen Breek die dingen dus af en breng ze naar Kobus Spigt Nog beter: verkoop ze naar gebieden die wèl rampgevoelig zijn En bestem de opbrengst voor de vleugel in De Lindeboom. Gebiedsgerichte aanpak heet dat. Harry.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9