Schuurtje in de as na het visbakken N. Oefenkelder kreeg muziekinstalla tie Cjroeri ^wartsjexels in het harL, Kokkelvissers boos over verwijten mmer „Niet schuldig aan scholekstersterfte" Particulier bouwt kleinere woningen „Heemskerck" gaf verwarring VERDER IN DIT •o- Nachtmerrie toneelclub wordt groot succes 2 Meezingers al tien jaar top 2 Jacht op rotgans niet heropenen 3 Kunstuitleen Posthuys 3 Droom kinderopvang: nieuw gebouw 5 Boek en CD over Huib de Rijmelaar 7 Gebroken heup Kavelruil Baronie definitief rond Kans op verhuizing arbeidsbureau naar raadhuis gegroeid Zoekactie naar omgeslagen boot nog vruchteloos Aanrijding bespoedigt verplaatsen plattegrond Vorig jaar ƒ7.300,- aan koudetoeslag I Een fel uitslaand brandje heeft zaterdag rond het middaguur korte metten gemaakt met een schuur achter de woning Heem- skerckstraat 76 in Oudeschiid. Van het gebouwtje bleef weinig over. Dankzij ingrijpen van de brand weer kon verdere schade zeer be perkt worden gehouden, maar het platte dak en het hek van de aan grenzende bijkeuken hadden al vlamgevat. Kort tevoren had de bejaarde Willem Vlas in het schuurtje vis gebakken op een gasstel en was toen naar Den Burg gegaan om de vis gewoontege trouw te bezorgen bij zijn vrouw in het verpleeghuis De oorzaak van de brand is dus geen raadsel Vrijwel zeker is verzuimd het gas uit te draaien zodat de vlam in de pan vet is geslagen De brand werd pas gezien toen het gebouwtje met rubberoid dak al in andere vis. Alleen loop je dan het risico dat de markt van die soort wordt overvoerd." Garantiefonds Een tijdelijk verbod op de visserij is volgens milieugroeperingen de enige oplossing om de visstand op een niveau te krijgen dat minder onderhevig is aan schommelingen, zoals die bijvoorbeeld door een strenge winter worden veroorzaakt. De suggestie van Gerrits een Precies een uur na de brandmelding kwam Vlas thuis. Hij reageerde nuch ter op de plotselinge ondergang van zijn visbakschuurtje ,,Op die manier ben je er gauw vanaf'. lichterlaaie stond Rijdende op de Schilderweg zag Dennis Wetenkamp de rookkolom en belde de brandweer vanuit de woning van zijn grootou ders, vlak naast de plaats des onheils. Toen zowel de brandweer van Den Burg als van De Cocksdorp ter plekke waren, sloegen de vlammen al van alle kanten uit het gebouwtje. Een gevaar was de gasfles die er nog in stond. Toen deze naar buiten was gewerkt bleek hij zonder explosie te zijn leeggebrand. De andere spullen in het schuurtje gingen geheel verlo ren. Voor zover is na te gaan waren die niet bijzonder waardevol, afgezien van een „antieke" Zündapp brommer Het vuur was snel onder controle, waarna de restanten met de grond gelijk werden gemaakt Nog geruime tijd was men bezig met het opsporen en doven van de vuurresten in het dak van de aangrenzende bijkeuken garantiefonds in te stellen, waaruit de inkomstenderving gedurende stillig- periodes wordt gecompenseerd, viel bij Daalder niet in goede aarde „Het is beter verstandig om te gaan met de bestaande quota's Niet van het ene op het ander jaar verhogen, maar ook niet verlagen. Dan bestaat er voor de Texelse vissers die veel in quotum hebben geïnvesteerd voldoende perspectief." Arrogantie „Visserij en milieu dienen één gemeenschappelijk doel' een schone zee en verstandig beheer van de vissersvloot. Van een gezamenlijk belang is de laatste tijd echter nauwelijks iets te merken", doelde Daalder op de „agressieve" wijze waarop de milieu-organisaties zich manifesteren. „Na het afnemen van de vervuiling zijn de vissers een nieuwe doelgroep geworden. Laten we de weg van tegenstellingen verlaten, stop met kreten dat de vloot drie jaar tegen de kant moet. Jullie hebben niet het alleenrecht op het milieu. Ik hoor steeds: Ik moet zus en ik wil zo. Zo ga je toch niet met elkaar om Waar komt toch die arrogantie vandaan7" Lees verder pagina 2 De familie Jos Bosma aan de Kogerstraat kreeg van de raadscommissie ruimtelijke en huisvestingsbeleid dinsdag groen licht voor de bouw van twee permanente woningen aan de Jonkerstraat. Het gaat om wat kleinere woningen, die geschikt zijn voor bijvoorbeeld jongeren. Volgens het bestemmingsplan mocht er eigenlijk maar één huis worden gebouwd, en een zomerwoning. Bosma zelf geeft de voorkeur aan twee permanente woningen, waar voor hij de steun van de voltallige commissie kreeg. De raad zal zich nog uitspreken over de benodigde artikel 19-procedure. Na het melden van het brandje in de Heemskerckstraat heeft de Regionale Alarm Centrale zaterdag een verkeerde con clusie getrokken. Omdat in Den Helder ook een (Jacob) van Heemskerckstraat is, werd in eerste instantie gedacht dat het vuur daér woedde, hoewel Dennis Wetenkamp er volgens eigen zeggen duidelijk heeft bijgezegd dat het om Oude schiid ging. In elk geval werd de Helderse brandweer naar de Helderse Jacob van Heems kerckstraat gestuurd. Brand weercommandant Dick Jonge- neel van Texel had gisteravond contact met de commandant van de RAC die de ongelukkige gang van zaken bevestigde. Vandaag zal worden uitge zocht in hoeverre het in actie komen van de Texelse brand weer hierdoor is vertraagd en welke maatregelen nodig zijn om herhaling te voorkomen. Een Cocksdorpse verstapte zich za terdagmiddag bij het oversteken van de Joan Hodshonstraat. Ze viel en brak daarbij haar heup. Ze is overge bracht naar het ziekenhuis. Op het notariaat heeft na jaren van voorbereiding woensdag de financiële afwikkeling plaatsgevonden van kavelruil „De Baronie" met 169 hectare de grootste vrijwillige kavelruil van Noordholland. De 23 betrokkenen gaven hun fiat al op 22 september 1995. tijdens het 25-jarig jubileum van de Stichting Agrarische Texel, die bemiddelde bij deze tiende Texelse kavelruil De notariële bekrachtiging van de elfde (rond hoeve Rembrand in Spang) wordt half maart verwacht. Stilzitten is er voor de stichting niet bij. Het bestuur heeft zes aanvragen binnen van agrariërs die hun land willen ruilen. Muzikanten die op Texelpop op 14 en 15 maart goed voor de dag willen komen, hoeven voor de repetities niet meer over een eigen installatie te beschikken. Sinds zaterdag kunnen ze gebruik maken van een complete set versterkers, microfoons en een drumstel in de oefenkelder van d'Ouwe Ulo. De investering werd gedaan door de Stichting Popmuziek Texel (Stipt), die hiervoor een subsidie van f5.000,- kreeg van het Anjerfonds Noordholland. De ..backline", zoals de muziek installatie in jargon heet, doorstond de vuurproef op zaterdagavond door popgroep ..Power Elmo"glansrijk. In navolging van dit jonge viertal maakten andere muzikanten tijdens een jamsessie kennis met de drums, twee gitaarversterkers, een bas- versterker en een keyboardver sterker, die tot de vaste uitrusting van één van de twee oefenkelders behoort. De aanschaf bij muziekhandel Rijkers in Den Helder vergde een totale investering van f10.000,-, een bedrag dat voor de helft door Stipt werd bijgedragen ,,Op deze manier komt het geld dat overblijft bij festiviteiten als Texelpop aan de muzikanten zelf ten goede", aldus Nils Lely van Stipt. Vooral beginnende bands kunnen de kostbare apparatuur niet betalen en hebben geen oefenruimte. Dat probleem is in één keer opgelost. Spelen in een koude boerenschuur hoeft niet meer Bovendien is het gesjouw met spullen verleden tijd. Het is nu inpluggen en spelen geblazen En voor Texelpop hebben de de versterkers nu op de greep Elke Texelse band kan zich tegen een vergoeding van f35.- per dagdeel naar hartelust uitleven in de compleet ingerichte popkelder. Gitaren, orgels of andere instrumenten zijn het enige dat de groepen zelf hoeven mee te nemen. Beginnende jonge bands die geen eigen inkomsten hebben kunnen zelfs tegen sterk gereduceerd tarief van de spullen gebruik maken. De andere oefenkelder (zonder installatie) is te huur voor f25, -. De kelders zijn te bespreken bij de beheerders van d'Ouwe Ulo (op werkdagen tel. 313454 of 315582) Stipt is met de muziekschool overeengekomen dat de leerlingen de spullen tegen voordelige tarieven kunnen gebruiken De apparatuur is bovendien in te zetten tijdens het ensembiefestival. Bands die zich willen opgeven voor Texelpop kunnen zich tot 7 februari 18.00 uur opgeven bij Nils Lely, tel 31 51 26 ■OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11152 DINSDAG 28 JANUARI 1997 Uitgave' Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv |arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. Abonnementsprijs /55,65 per half jaar, losse nummers/i.ss Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 a brandweer had het vuur snel onder controle. (Foto Harry de Graat) Het nieuwe Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), dat na het samen gaan van het arbeidsbureau en de gemeentelijke sociale dienst zal ontstaan, krijgt waarschijnlijk on derdak in het gemeentehuis. De raadscommissie welzijn kon al thans instemmen met dit voorstel van b en w. De commissieleden De Groot (D66), Eelman (WD) en Terpstra (PvdA) lie ten zich wel kritisch uit, maar leken genoegen te nemen met de toezeg gingdat het CWI een eigen ingang en eigen gezicht krijgt. Ook was de commissie positief over de centrale rol die sociale werkplaats De Bolder gaat vervullen bij de uitvoe ring van de nieuwe Wet Inschakeling Werklozen. B en w willen deze taak liever op het eiland houden dan uit besteden aan de regionale organisa tie Weerwerk. „De Bolder wordt de spin in het web, met de verschillende groepen arbeidszoekenden daar als Schillen omheen beschreef wethou- jgn Wasslnk (bas), Melle Oosterhot (drums), Marlijn Kuiper gitaaren Hidde Nleuwland (saxofoon) van „Power Elmo" namen de der Nel Eelman. muziekinstallatie In de oefenkelder van d'Ouwe Ulo in gebruik. ifwo Gwara nmmeman) Smilieugroeperingen en de vissers lllen in de toekomst wellicht door in deur kunnen, op korte termijn is lake van flink wantrouwen, zo érde de confrontatie in EcoMare. visserij vormt met een jaarlijkse Uto-omzet van ƒ55 miljoen een •langrijke economische pijler voor !t eiland. Inclusief de mensen die reet of indirect hun brood met de vis irdienen, werken er 230 mensen in f branche. De vloot telt momenteel Noordzeekotters, die zich lornamelijk bezig houden met de tngst van tong, schol, kabeljauw, iring en wijting. Verder zijn er zeven imalenkotters en wordt er op ikkels gevist. De gezamenlijke irvangingswaarde van de Texelse lot ligt rond de ƒ180 miljoen. De aarde van de zogenaamde PK- De hele nacht is op de Noordzee, zo'n 24 mijl ten noordwesten van Texel, gezocht naar een omge slagen schip. Maandag rond 18.00 uur sloeg een helikopterpi loot alarm, waarna een groot scheepse actie werd gestart. De Beursplein 5 was daar ook bij .betrokken, maar keerde in de loop van de nacht terug naar het eiland. De melding van de helipiloot werd door de Kustwacht bijzon der serieus genomen. Hij kon geen nauwkeurige positie door geven wegens het slechte zicht. De reddingboten Beursplein 5 (Texel), Alida (Vlieland), Carlot en Engelenburg (Terschelling), twee marineschepen, een dou aneschip en in de buurt varende koopvaardijschepen (o.a. een supplier en een Duitse coaster) spoedden zich naar de plek waar het omgeslagen schip ongeveer was gezien. De zoektocht werd bemoeilijkt door zeer dichte mist, Idie echter later in de avond gmgszins optrok "Hoewel niets is gevonden dat op een ongeluk wijst en er ook geen meldingen zijn van vermiste schepen, was de actie bij het ter perse gaan van dit nummer nog steeds in volle gang. Zodra het licht werd, is een heli ingezet. Een kustwachtvliegtuig was al eerder in de lucht licenties bedraagt 13,- miljoen en aan vangstrechten bezitten de vissers samen bijna 220 miljoen (tong ƒ150 miljoen, schol 50 miljoen, kabeljauw ƒ10 miljoen, haring ƒ6 miljoen, wijting 500.000,- en garnalen circa ƒ1 miljoen), waarmee het totaal geïnvesteerd vermogen op ruim 400 miljoen komt. „We kunnen hier dus gerust praten over een zéér belangrijke economische activiteit", constateerde Daalder. Ecologische grenzen „Maar die economische activiteiten moeten wel passen binnen de ecologische grenzen", doelde Gerrits op de minimaal toelaatbare hoeveelheid vis in zee, in jargon het „veilig biologisch minimum". De visstand van veel commerciële soorten in de Noordzee zou zich onder dit minimum bevinden, waardoor op verdere afbouw van visquota wordt aangedrongen. Daalder stelde deze ondergrens aan de kaak: „Er zitten hele grote onzekerheden in De veilige grens zou best wel eens veel lager kunnen liggen dan de biologen ons doen geloven." Daalder kreeg bijval van haringvisser Drijver van de TX 33. „Vorig jaar werd mijn branche met een vangstbeperking van bijna driekwart geconfronteerd. Maar in datzelfde jaar heb ik nog nooit zoveel haring in de netten gehad. Ik heb totaal geen vertrouwen meer in de schattingen van deze biologen." Oud probleem NlOZ-bioloog Mark Fonds adviseerde in plaats van een minimale voorraad Een over de verkeersdrempel uit schietende shovel heeft korte metten gemaakt met de plattegrond op het Schilderend. Het obstakel, dat door omwonenden werd verfoeid, stond al op de nominatie om te worden ver plaatst, daar het uit verkeerstech nisch oogpunt gevaren opleverde. Het benam fietsers en bromfietsers het uitzicht. Door de aanrijding raakte de platte grond, die eigendom is van Dral re clame, zo beschadigd dat de ge meente de restanten verwijderde. De schade wordt door de verzekering geregeld. Herplaatsing zal geschie den aan het begin van het Schilde rend, in de omgeving van de eerste verkeersdrempel vis in de Noordzee, een optimale ondergrens te hanteren. „Want dan is de rente van het kapitaal, de vis in zee, ook hoger." „Van de rente leven, dat is een utopie", oordeelde Daalder. „Schom melingen in de visstand zijn een oud probleem dat zelfs al in de dertiende eeuw speelde", aldus visdeskundige Han Lindeboom van het NIOZ, die aangaf dat ook de natuur en zeestromingen debet zijn aan de fluctuaties. „Het is voor de visserij zaak om te kijken hoe met die wisselingen moet worden omgegaan. Bijvoorbeeld door in tijden van schaarste over te schakelen op De gemeente heeft in 1997 ƒ7.300,- aan koudetoeslag uitgekeerd. Van de 54 aanvragen werden er 53 goedgekeurd. Zij kregen het verschil tussen de stookkosten met het jaar en/oor vergoed. Ook ditmaal hangt er een koudetoeslag in de lucht: maar zekerheid daaromtrent heeft het college nog niet. Informatie daarover volgt nog. (okkelvissers zijn woedend op Nico de Haan van Vogel- escherming omdat hij in het NOS-journaal de schuld van e recente sterfte aan scholekster ten onrechte in hun choenen zou hebben geschoven. De mechanische visse- j op het wad heeft vorig jaar namelijk stilgelegen. De irri- itie kwam donderdagavond in EcoMare naar buiten, tijdens et debat tussen visserijvoorman Ben Daalder en milieu- lan Rob Gerrits van de werkgroep Noordzee. i

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1