Cjrocn ^wartïjexelsin het harL, Plan buitengebied zwaar onder vuur i De Gollards wordt met 18 bedden uitgebreid i 1 Nieuw wachtlokaal Teso in gebruik Bewoners Texelse Reede tijdelijk in Sint Jan Sint Jan sluit over ruim twee jaar Adviescommissie stelt GS voor dilemma Plas 1 Jongen (14) met nekkramp aan beterende hand -Qorszel Luchtmacht oefent met echte bommen Aandelen bouwfonds niet in de verkoop VERDER IN DIT immer Texelse bands volop aan de bak •fr Geen gestuit meer in manege Akenburg Historische reis TX 36 Raad belooft beterschap Toch acht tenten op boerenerf? Harry's grote genot Jongen bekent verkrachting Plan haven in twee delen Weinig sociale fraude opTexel Voetbal afgelast TEXELS E^COURANT EUROMASTER 3PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11153 VRIJDAG 31 JANUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Markstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 et bestemmingsplan buitengebied schiet op verschil- nde onderdelen te kort. Dat is de mening van de Provinciale Subcommissie voor Gemeentelijke Plannen en Stads- en Dorpsvernieuwing van de provincie, die kritisch advies heeft uitgebracht aan Gedeputeerde Staten. Als GS de aanbevelingen overnemen wordt het plan op verschillende punten afgeschoten. De kans bestaat zelfs dat het helemaal moet worden herschreven. Het rapport van de commissie ligt in het gemeentehuis ter visie vanaf vandaag tot de hoorzitting op vrijdag 14 februari. Hierna emen GS een besluit. zal worden terug- 'oornaam punt van kritiek van de mmissie, een onderdeel van de Irovinciale Planologische Commis sie (PPC), is dat de belangen van natuur en landschap onvoldoende in it bestemmingsplan tot uiting men. De gemeente zou onvol- iende omschrijven welke waarden ilangrijk zijn en hoe die worden ischermd. Ook vindt de commis- jiji^^ie^^onvenan^^t^^nager Een 14-jarige jongen uit Oosterend dinsdag met nekkramp (her- enviiesontsteking) in het zieken huis opgenomen. De verschijn- elen werden tijdig ontdekt, zodat (je jongen snel met antibiotica kon worden behandeld. Inmiddels is hij peer aan de beterende hand. Er is geen gevaar voor besmetting. pet betreft een geval van klassieke ekkramp, een vorm van hersen- |iesontsteking die wordt veroorzaakt oor de bacterie Meningococ. Deze acterie komt in brede lagen van de evolking voor, zonder nadelige pvolgen. In sommige gevallen kan bacterie echter ineens actief lorden en hersenvliesontsteking Teroorzaken. jfetenschappelijk onderzoek heeft angetoond dat het zinloos is om dereen die met de jongen in contact S geweest, preventief te behandelen, jlleen de gezinsleden die héél nauw ontact met de jongen hebben, ndergaan een kuur met antibiotica. Geen Netwerk, geen Twee Van daag, geen SBS6, geen RTL, geen landelijke kranten en geen roddelpers! Hoe kan dat nou? Het gist en borrelt in onze ge meenteraad en de nationale me- dia laten het volledig afweten. Zit ten ze daar te suffen? We hebben een rel, die alle vooroor delen over dorpspolitiek beves tigt, maar de sensationele berich ten komen niet verder dan de lokale kranten. Jammer. Omdat de raad onderling niet goed com municeert, vaak chaotisch verga dert en slecht samenwerktf?), is er een geheime verzoenings bijeenkomst" in vakantiecentrum de Krim -dus gewoon op Texel- onder leiding van een zeer be kwame voorzitter. Men ziet over eenkomsten met trainingen in het bedrijfsleven. Deze gedachte gaat mank. In de politiek tellen ook andere zaken. Beleid en vi sies, die resulteren in deugdelijke besluitvorming en consequent handelen. Onderlinge tegenstel lingen blijken onvermijdelijk. We derzijds respect en een strakke leiding zijn dringend gewenst. Dat moet ook kunnen zonder spe ciale onderonsjes. Ach ja, ze drin ken een glas, ze doen een plas en laten alles zoals het was. Horszei vertaald" in het bestemmingsplan, al wordt dèt niet als reden aangevoerd om goedkeuring aan het plan te onthouden. Overigens zou de PPC, gezien de overige kritiek, er geen moeite mee hebben als GS dit plan niet afkeurt. Volgens de commissie staan GS voor een „dilemma". De kritiek heeft vooral betrekking op onderdelen die in de laatste collegeperiode in het plan zijn opgenomen en die volgens de commissie nog niet aan de provincie zijn voorgelegd. Het advies geeft voeding aan de waarschuwing van de oppositie dat de gemeente door de provicie gefloten. Vijvers De PPC stelt dat de kassenbouw, tot een maximum van 2.000 vierkante meter op ieder boerenerf, strijdig is met het streekplan Noordholland Noord. Alleen kassenbouw ter ondersteuning van vollegronds- tuinbouwbedrijven of bollenbedrijven is daarin toegestaan. Verder is er kritiek op de wijzigings- en vrijstellingsbevoegdheden van agrarische bouwblokken, waardoor boerenerven kunnen worden ver groot of gewijzigd Volgens de PSC doet dat afbreuk aan de natuur- en landschapsbelangen. Ook de regeling voor de aanleg van vijvers, die zijn toegestaan op de erven (E-blokken) van woningen in het buitengebied, ligt onder vuur. Juridisch zou die niet goed in elkaar steken en bovendien niet aansluiten bij de landschappelijke en natuur waarden. Windmolens Ook de uitbreidingsmogelijkheid voor ambachtelijke en dienst verlenende bedrijven in het buiten- De Luchtmacht oefent donderdag 13 en vrijdag 14 februari met echte bommen op de Vliehors. De oefening vindt plaats in het kader van de Dutch Weapons Instructor Course (DWIC), vanaf vliegbasis Leeuwarden. De F 16-piloten worden opgeleid tot wapen- en vlieginstructeur. De bommen vallen tussen 9.30 en 12.00 uur en van 13 00 tot 15.30 uur. Er wordt per keer met maximaal zes vliegtuigen gevlogen. Op Texel wordt een meetpost ingericht, waarin het geluid van de explosies wordt geregistreerd. Klachten over ge luidshinder kunnen worden gemeld via het gratis nummer van de Koninklijke Luchtmacht 0800- 0226033 of bij de Staf Voorlichting van de vliegbasis Leeuwarden, tel 058-2346871 Jan Bloem van Teso wijst op de lichtkrant In de compleet vernieuwde wachtruimte. (Foto Tossa van Daaien) gebied met dertig procent kan niet door de beugel. Volgens de provinciale adviseurs horen die namelijk thuis op de bedrijven terreinen, al erkent de commissie dat dat niet altijd mogelijk is. De maximale hoogte van 65 meter van de windmolens in de lijn- opstelling langs de dijk van polder Het Noorden gaat de PPC te ver. De inbreuk op het landschap staat met in verhouding tot de energiewinst. Vanuit die stelling geredeneerd treffen lagere windmolens waar schijnlijk hetzelfde oordeel, omdat die ook minder stroom produceren. Als GS het advies overnemen, kunnen Vlaming en Boersen hun huidige plannen vergeten Strenger optreden In dit bestemmingsplan zijn heel veel clandestien gebouwde opstal len constaterend bestemd, terwijl dat volgens de commissie eigenlijk zo niet had gemogen. Inzake dit Wachten voor de boot op 't Horntje hoeft niet meer in de tijdelijke behui zing. Vandaag is de vernieuwde wachtruimte in gebruik genomen. De verwarmde hal is beduidehd ruimer en voorzien van een koffie-automaat. Daarnaast is er een invalidentoilet gemaakt en is het overige sanitair compleet vernieuwd. Aan de oude ruimte waren sinds de bouw in 1968 wel enige aanpassingen gedaan, maar nog nooit zo'n grondige renova tie als deze. Via een lichtkrant zijn ook de passagiers in de wachtruimte voorzien van actuele informatie over de afvaarten „handhavingsbeleid" krijgt GS het advies bij b en w van Texel aan te dringen op een strengere navolging van het beleid en dus vaker op te treden. Verder is er naar aanleiding van ingediende bedenkingen ook het nodige weggestreept. Dat is bijvoor beeld het geval met de bouw van appartementen in boerenschuren. Dat heeft volgens de commissie een heel andere uitstraling dan kampe ren bij de boer, dat aan het agrarisch bedrijf is gekoppeld. „Als de Over ruim twee jaar zal er nog maar één verzorgingstehuis op Texel zijn. Dat wordt De Gollards aan De Zes, dat daar toe met achttien kamers zal worden uitgebreid. Sint Jan gaat dicht als verzorgingstehuis en zal worden verbouwd om onderdak te bieden aan zelfstandig te bewonen apparte menten. Ook komen er kantoren en andere centrale voor zieningen ten behoeve van de ouderenzorg op Texel. De huidige Sint Jan-bewoners moeten te zijner tijd dus verhulzen naar De Gollards, een ingrijpende verandering waarover ze woens dag uitvoerig werden ingelicht door lokatiemanager Kees Boer van Stichting Zorgcentrum Texel. De verandering is onderdeel van het „Ontwerpplan verzorging en verple ging 1997 tot en met 2000" van de Provincie Noordholland. Dat voorziet in inkrimping van het aantal verzorgingshuisbedden en uitbreiding van het aantal verpleeghuisbedden in Noordholland Dit plan zal in april of mei door de provincie worden goed gekeurd. Ruimte over Net als elders is er op Texel een structureel overschot aan verzor gingsbedden. De Gollards had het afgelopen jaar een onderbezetting van 10% en Sint Jan van 11%. Het betekent dat voortdurend zo'n 15 ka mers leeg stonden. Dat is overigens naar wens en verwachting: het is het resultaat van het beleid om zelf standig wonen door ouderen veel lan ger dan vroeger mogelijk te maken Dat niet De Gollards wordt gesloten maar Sint Jan komt omdat het 25 jaar geleden gerealiseerde katholieke verzorgingstehuis bouwkundig is verouderd.JHet is daardoor niet meer^ geschikt te maken voor verzorging die in deze tijd past. Een van de pro blemen is dat rolstoelers er niet goed uit de weg kunnen. Bij De Gollards is dat allemaal wèl mogelijk, zodat het voor de hand ligt om dit complex uit te breiden. Er ontstaat dan een verzorgingstehuis voor 108 personen Een deel van het Gollardscomplex aan De Zes In Den Burg. Het gebouw zal worden uitge breid zodat het aan 108 personen verzorging kan bieden. (Foto Harry do Graaf) dat efficiënt en praktisch kan func tioneren. Onzeker Op welke wijze de uitbreiding van De Gollards wordt gerealiseerd staat nog volop ter discussie. Ook inzake de functies die Sint Jan zal krijgen staat nog niets definitief vast. Maar het is waarschijnlijk dat er in elk geval ap partementen komen die gehuurd of gekocht kunnen worden. Gesprekken hierover zijn gaande met de Stichting Bejaardenzorg Texel. Ook de vesti ging van centrale ouderenvoorzie ningen wordt overwogen, waaronder mogelijk de Stichting Welzijn Oude ren die in de huidige Buureton uit zijn jasje groeit. Zekerheid over een en ander is er medio dit jaar want dan moeten de plannen op tafel liggen Voor veel van de huidige Sint Jan bewoners was het even slikken toen ze hoorden dat „hun" huis dicht gaat hoewel er al jaren sprake van is. Al in een vroeg stadium zijn ze ingelicht. Woensdag gebeurde dat opnieuw, nu in het bijzijn van familieleden. Locatiemanager Kees Boer liet er geen twijfel over bestaan dat de plan nen in elk geval doorgaan, al duurt het nog een paar jaar. Samen Het is niet de bedoeling dat het hui dige Sint Jan langzaam leegloopt. De bewoners zullen zo mogelijk in één keer met zijn allen verhuizen, zodra de nieuwbouw van De Gollards klaar is. De verhuiskosten zullen van over- heidswege worden vergoed. Dat is een onderdeel van het sociaal plan dat in samenhang met de veranderin gen zal worden opgezet voor bewo ners en personeel. Het merendeel van de huidige Sint Jan-bewoners zal terecht komen in bestaande kamers van De Gollards De 18 nieuwe kamers worden qua inrichting en zorgmogelijkheden afge stemd op licht dementerende bejaar den, die er baat bij hebben om geza menlijk elders in het gebouw te eten en samen te zijn. Kapel Sommige Sint Jan-bewoners doet het verdriet dat de katholieke identiteit van hun huis verloren gaat. Ze heb ben niets meer aan hun kapel. Boer liet woensdag echter uitkomen dat het bestuur alles in het werk zal stel len om tegemoet te komen aan de religieuze wensen van de mensen. Geprobeerd zal worden bij de uitbrei ding van de Gollards een oecumeni sche gebedsruimte te realiseren die op eenvoudige wijze voor allerlei vie ringen is aan te passen. landbouwfunctie van het bedrijf verdwijnt, verdwijnt ook het kampe ren bij de boer, maar de appartemen ten blijven." De gemeente gaat niet over tot verkoop van de aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Ge meente. Wethouder Poster (financiën) volgt daarmee het advies op van de commissie FET om de aandelen in portefeuille te houden. Poster wilde met de ƒ600.000,- de algemene reserve van de gemeente in één keer verhogen tot ƒ4 miljoen. „De aandelen zullen op termijn méér waard worden, zeker als ze kunnen worden gekocht door institutionele beleggers", sluit de wethouder zich aan bij de visie van de commissie. Om de „slapende reserve" toch zichtbaar te maken zal de waarde die de aandelen vertegenwoordigen op de begroting worden opgevoerd bij de Algemene Reserve. Aan die reserve van circa ƒ3,4 miljoen wordt ook de meevaller van anderhalve ton uit de bouwleges toegevoegd Acht bewoners van het gezins vervangend tehuis De Texelse Reede en hun begeleiders verhui zen 15 februari naar verzorgingste huis Sint Jan. Ze zullen er blijven tot uiterlijk eind mei volgend jaar in afwachting van de vervanging van hun gebouw aan de Zes. De tijdelijke vestiging in het verzorgingstehuis gebeurt op ver zoek van de ASVZ waarvan de Texelse Reede deel uitmaakt Bij het zoeken naar een mogelijkheid om de bewoners tijdens de bouw onder te brengen was het oog op Sint Jan gevallen omdat daar meerdere ka mers leeg staan. Anders zou tijdelijke Een 20-jarige Texelaar heeft tegen over de politie bekend dat hij een 16- jarig Texels meisje heeft verkracht. De jongen werd maandag aangehou den, nadat het meisje aangifte had gedaan. Zij kenden elkaar oppervlak kig. Méér mededelingen doet de po litie niet over deze zaak. De ver dachte is gisteren voorgeleid bij de officier van justitie in Alkmaar. Deze stelde hem in „geschorste bewaring": dat wil zeggen dat hij naar huis is ge stuurd in afwachting van de rechtszit ting. De gemeente gaat een plan van aan pak maken voor de haven van Oude- schild. Minister Jorritsma heeft aan gegeven dat ze binnen twee jaar de haven van het rijk wil overdragen aan de gemeente. Maar er is nog enig achterstallig onderhoud en de haven mond is toe aan aanpassingHet idee ontstond om een breder plan te ma ken, waarin ook het Pen-bassin wordt betrokken. Dat gaat gebeuren, maar de uitvoering wordt in tweeën ge splitst. Voor de waterstaatkundige en technische aspecten zal waarschijn lijk een deskundig extern bureau wor den ingeschakeld. De planologische kant zal door de gemeente zelf wor den aangepakt. In samenwerking met andere ge meenten maakt Texel gebruik van een sociale rechercheur. Die stelt onderzoeken in bij vermeende uitke ringsfraude. De gemeente betaalt daar jaarlijks zo'n ƒ18 000.- voor. Uit de praktijk blijkt echter dat het aantal en vooral ook de aard van de geval len op Texel erg meevalt. Meerdere gemeenten zijn al uit het samenwerkingsverband gestapt en kiezen voor diensten „op maat". Dat scheelt in de kosten en werkt net zo efficiënt. Het college van b en w kan zich voorstellen dat Texel ook die kant opgaat. De zaak wordt nog over wogen. omdat bij uittreding een be paald afkoopbedrag moet worden betaald. De publicatie van het voetbal- programma in de vorige krant was achteraf gezien niet nodig, want de KNVB heeft alle wedstrijden afgelast. De Texelse voetballers mogen dus nog even van de winterstop genieten. (Advertentie) Sint Jan aan de Beatrixlaan houdt als verzorgingshuis op te bestaan. (Foto Harry de Graan huisvesting zijn gezocht in containers. De Stichting Zorgcentrum heeft met de ASVZ een contract gemaakt dat 31 mei 1998 afloopt. De bewoners van de Texelse Reede zullen in Sint Jan met de gebruikelijke begeleiding zelfstandig wonen en dus voor zichzelf zorgen wat betreft van maaltijden e.d. Ze nemen hun eigen wasmachine, vrieskist, koelkast e.d. mee en maken gebruik van de recreatiezaal. De reguliere bewoners van Sint Jan werden woensdag door loka tiemanager K. Boer van Zorgcentrum Texel ingelicht over de tijdelijke inwo ning. Ze hadden er geen problemen mee. L/nn ijmirV-Jhd 1 u btr kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Bouwbedrijf H. Daalder Zn. BV Dl EUROPESE 8ANDENSPECIALIST

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1