Jeugdcriminaliteit:Texel volgt landelijk beeld niet 1 W\ tf - 5* X &**- i V> f' ft TEXELSE^ couRANT Armeniër zit het verkeer in de weg - Voorwaardelijke straf vooroud-Texelaar Publiek loopt warm voor „3 X Live" Actie N9 Feest Zonnebloem Bestemmingsplan 5 zA Winterrust voor vleermuizen in munitiebunker Om te onthouden Wat ik zeggen wou... Hondenpoep en werkgelegenheid Ecokar krijgt miniatuur lab Waar is dit? DINSDAG 4 FEBRUARI 1997 =en Armeense asielzoeker belem merde gisterochtend het verkeer 2 jp de Boodtlaan in De Koog door midden op de weg te gaan zitten 'foto). Het was een protest tegen Je omstandigheden waaronder hij, eijn vrouw en kinderen van 4 en 6 aar moesten wonen in het opvang- jentrum Motel Texel. Het echtpaar Jat met anderen een appartement n het motel bewoonde klaagde Ibver gebrek aan ruimte en privacy ui.eh wilde door de zitactie afdwin- uigen dat het in een ander deel van het gebouw zou worden onderge bracht. Ër zou nog een leeg appartement Hn, maar dat berustte volgens de ding in het gebouw op een misver- nd omdat die ruimte al voor ande- |n is gereserveerd, politie werd erbi| gehaald, er volg- n gesprekken en uiteindelijk werd sloten het gezin onder te brengen een aanvullend opvangcentrum op t vasteland Mevrouw N. Haas, di- iteur aanvullende opvang van re- Noordwest van Centrale Opvang lielzoekers (COA) liet desgevraagd ten dat de zitactie in goed overleg beëindigd. Volgens haar was het t alleen om kritiek op de wijze van isvesting maar speelden ook pro- imen van persoonli|ke aard een rol. Iverplaatsing was in dit geval de Beest praktische oplossing Dat be- Ekent automatisch verhuizen naar het vasteland omdat Texel maar één ivangcentrum heeft Vorig jaar werd ast Motel Texel ook gebruik ge laakt van herberg Panorama als vang. ilgens mevrouw Haas is het een lisverstand dat asielzoekers niet aag op Texel zijn wegens de afge- igen ligging „In het begin is dat gatieve gevoel er wel. Naar een ejland moeten wordt door velen aan gevoeld als een soort verbanning Dat blijkt dan mee te vallen zodat de mensen zich hier doorgaans gauw op hun gemak voelen. Het aantal ver zoeken om overplaatsing van Texel is dan ook met groter dan van centra op het vasteland iFoloHarrydaGraafl Een 37-jarige oud-Texelaar, tegen- wjoordig politieman aan de overkant, ^is veroordeeld tot vijf maanden voor- Swaardelijke celstraf Hij achtervolg- Xde een inbreker in Middenmeer en deze in een gereedstaande |uto stapte schoot de agent. Daar- werd de passagier van de inbre- r geraakt. Deze overleefde de ver- 'onding. 'mdat de politieman nooit eerder trokken was bij schietincidenten, ien onberispelijke staat van dienst had en volgens de rechter al genoeg was gestraft door de publiciteit rond de zaak, bleef het bij een voorwaar delijke straf. De Lindeboom en Texelse popmu- ziek vormen een goede combinatie Dal bleek zaterdagavond in Question 'laza, waar bit „3 X Live" drie 'exelse bands het podium betra ten Bluesgroep Madmen" van 'er en de Schaeffers trof bij de overture nog weinig publiek Het iptreden van Jaap Dros met The 'mall Buzz, liep al te gesmeerd. <eze band die op het laatste •oment de verhinderde formatie teluge vervangt valt echter niets te 'erwt/ten. De swingende afsluiting 'as voor de Van Beurden Band Na ben portie stevige bluesrock speel de de band onder aanvoering van Zangeres Belinda van Diesen, bijgestaan door Marco van Sambeek, in het tweede deel meer populaire ilues. Tegen die tijd was de zaak tardig gevuld. De avond leerde dat 'og eens kritisch naar de geluids- waliteit moet worden gekeken, 'aterdag 22 februari treden 'luesgitarist Julian Sas en Super- roover op in Question Plaza. (Foto Gerardmvnermon) Schrikbare stijgingen tekenen zich af in de jeugdcriminali- teitcijfers. Steeds jongere kinderen laten zich steeds vaker in met misdadige activiteiten. Texel onderscheidt zich in positieve zin, volgens jeugdwerkster Carla Schrama, OSG- conrector Annemarieke de Vries en Rob Out van de politie. Toch is het zaak om vinger aan de pols te houden. Ook minder goede zaken komen, zij het vaak met enige vertra ging, over het Marsdiep. zo'n kind tegen, dan probeer ik er wel over te praten. Wil-ie met, dan houdt het op." In d'Ouwe Ulo zijn al diverse spreekuren van hulpinstanties, ge richt op jongeren. Schrama zoekt uit wat nog meer mogelijk is. De jeugdwerkster vindt dat er meer voor jongeren moet worden geboden. In het algemeen, maar oók op Texel Ze noemt als voorbeeld de kenmsma- VERVOLG VAN PAGINA 1 een belangrijke functie houden. De N9 wordt liever gemeden omdat-ie zo lastig en gevaarlijk is, dus het is een goede zaak dat daar iets aan wordt gedaan." Vinke vindt dat de Texelse onderne mers niet mogen achterblijven. Maar een bijdrage per werknemer is ech ter voor de seizoenseconomie niet zo'n handige rekenmethode. ..Je hebt hier veel kleinschalige onderne mers, die 's zomers veel meer men sen in dienst hebben dan 's winters. En van bedrijfjes die maar amper het hoofd boven water kunnen houden, kun je niet verwachten dat ze aan zoiets meebetalen. Een tientje per werknemer is geen onredelijk be drag Gezien het gemiddelde aantal werkenden zou er toch zo'n twee ton van het eiland moeten komen Van der Wal van het actiecomité zegt dat als het geld voor begin maart niet binnen is, de actie wordt afgeblazen. „Dan krijgt iedereen z'n geld weer terug." Vinke wijst erop dat dat niet betekent dat de aanpassin gen met doorgaan. „Alleen worden ze dan pas in 2015 uitgevoerd. Dit is om zaken te versnellen." Solidair Burgemeester Gutker van gemeen te Zijpe is voorzitter van het actie comité Volgens Van der Wal zal hij contact opnemen met zijn Texelse collega Van Rappard, in de hoop dat die de ondernemers kan opporren Daarnaast valt deze week bij de be drijven een speciale Kamer van De Zonnebloem afdeling Texel houdt zaterdag 22 februari de jaarlijkse feestmiddag voor gehandicapten, zieken en alleenstaande ouderen (55 plus). In de Burg. De Koninghal be gint om 14 00 uur een programma met medewerking van Sandra Reemer en Danny de Munck, Het is af om 17.00 uur Kosten bedragen 10 - p.p. inclusief koffie met gebak. Opgeven kan bij Karin Witte, telefoon 31 57 84 Koophandel-krant in de bus, met een extra vel over de actie Van Rappard heeft nog mets ge hoord van Gutker. „Wij hebben als gemeente het goede voorbeeld ge geven, dus ik weet nog met zo goed wat we nog meer moeten. Ze heb ben zelf al een brief rondgestuurd, dus het lijkt me weinig zin hebben dat ik daar nog eentje overheen stuur." De burgemeester kan zich voorstel len dat Texelse bedrijven twijfelen over de noodzaak om aan deze ac tie bij te dragen „Maar het is ontegenzeggelijk goed voor de bereikbaarheid van Texel. Daarnaast gaat het natuurlijk vooral om de eco nomische ontwikkeling van de noord- kop Dat heeft uitstraling op Texel, we profiteren indirect mee als het in deze regio beter gaat Dus is het met meer dan logisch dat we solidair zijn en meebetalen." Zowel Vinke als de burgemeester zien de VVV promotieavond op 13 februari als een mogelijke gelegen heid om ondernemers nog eens op de N9 aanpassing te wijzen „Het is kort dag, maar het is nog niet te laat." VERVOLG VAN PAGINA 1 ring aan de bestemming van de kam peerterreinen in de duinen. De PPC vindt dat de bestemming niet in vol doende mate op de omgeving is af gestemd en wil er meer bijzondere, waarde aan toekennen. De PPC voelt niets voor de plannen van Cor Kuip voor de bouw van een strand paviljoen bij paal 20,5. Windmolens Inzake het scheuren van grasland wil de PPC een verbod op permanente bollenteelt, om te voorkomen dat gronden langdurig „zwart" worden gemaakt. Schilling. „Permanente teelt is op Texel met aan de orde We doen hier aan wisselteelt." Over de windmolens wil de wethou der nog eens met GS van gedach ten wisselen Schilling is ook bereid te praten over het toestaan van kassenbouw bij elk agrarisch bedrijf. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van de bebouwing op A-blokken met dertig procent. Hoe de cijfers voor Texel precies lig gen wordt momenteel uitgezocht. Uit ervaring kan Rob Out van de politie zeggen dat het eiland niet in verhou ding staat tot bijvoorbeeld Den Hel der. „En dan praat ik niet over het seizoen. Dan is de situatie anders, al gaat het dan vaak nog met verder dan vandalisme." Het gecombineerde politiekorps Den Helder/Texel heeft de aanpak van jeugdcriminaliteit tot „speerpunt van beleid" gemaakt Er is zelfs een medewerker aangewezen die zich er full time mee bezig houdt „Hij is net begonnen met het leggen van contacten. Hij zal ook op het ei land aan de slag gaan." De laatste weken kampte Den Burg met veel vandalisme in het weekend Er zijn extra politiemensen ingezet en sindsdien is het rustiger. „Of je dat in de groep jongeren moet zoeken? Tja. dat kan je pas zeggen als je iemand pakt Ik denk dat het uitgaanspubliek met teveel drank op was, al dan met jong." Anoniemer Er is een groot verschil tussen stad en platteland, constateert Carla Schrama vanaf haar bed, waar ze wegens rugproblemen al enige tijd aan is gekluisterd. „Tien procent van de jeugd zit ergens mee, dus dat zal op Texel niet anders zijn De manier van uiten is echter verschillend." Vandalisme staat misschien met in verhouding tot een gewapende roof overval, maar kan in een weinig cri mineel gebied als Texel ook als erg vervelend worden ervaren. Het valt zr- -f lp 4 Vandalisme, gratlity en baldadigheid is misschien niet zo crimineel als een gewapende overval, maar wordt In een weinig-crimineel gebied als net zo vervelend ervaren. (Foto Ardvef TC) ook niet goed te praten, vindt Schrama Maar er zit vaak iets anders achter. Verveling of aandacht trek ken. In steden zitten verhoudingsgewijs méér weggelopen of kansarme kinde ren. „Er is daar gewoon meer jeugd. Bovendien is het leven anoniemer Daardoor vervalt een kind makkelijker van kwaad tot erger Hier weet ieder een al gauw van wie het er ien is..." Plekje bieden Schrama hoopt dat Texelse jeugd met problemen bij haar aanklopt „De drempel moet laag zijn, daar doen we alles aan. Maar het is op vrijwillige basis. Als er iets is gebeurd en je komt king met diverse sporten, die afgelo pen zomer voor de Texelse jeugd op touw was gezet. „Dat liep stórm. Ken nelijk dus iets waar veel behoefte aan is." Een ander voorbeeld is de „rond- hangjeugd" van Oosterend, die veel klachten van buurtbewoners veroozaakte. In samenwerking met de politie en de dorpscommissie is een gesprek geweest. „Ze wilden gewoon een plek voor zichzelf, ze werden overal weggestuurd. Verve lend doen was voor hen een manier om aandacht te krijgen voor hun pro bleem Een slechte zaak dat er eerst twee jaar van irritatie over en weer moet zijn voor er iets gebeurt", aldus Schrama, die toevoegt dat een cara van voor deze groep is geregeld. Wrange vruchten Van overheidswege is in de jaren tachtig flink bezuinigd op het jeugd werk. „Daar plukken we nu de wran ge vruchten van Er zijn echter aan wijzingen dat jongeren zich mogen verheugen op meer Haagse belang stelling. Ook voor de Texelse kinde ren kan dat wat opleveren. Schrama- „Er komt een rapport Dat gaat over de behoeften van jongeren. Er is een geldpot in de regio Meer kan ik er nog niet over zeggen." Schrama denkt dat het met de jeugd criminaliteit op het eiland ook wel meevalt omdat een groot deel van de jongeren voor studie naar de over kant verdwijnt. „Kun je kerels van 22 jaar die lantaarnpalen uittrappen nog jongeren noemen? Dat zijn toch echt tamelijk hopeloze gevallen." Wat be treft de jongere jeugd wil ze het woord sociale controle liever niet gebruiken. „Maar tijdig signaleren dat er iets scheef gaat kan veel voorkomen." Vernielde fiets OSG De Hogeberg wordt volgens conrector Annemarieke de Vries nau welijks geconfronteerd met criminali teit door jongeren. „Texel is een be sloten gemeenschap waar de sociale controle nog tamelijk hoog is. Dat heeft er alles mee te maken." Spijbe len is vaak een eerste signaal dat iets mis is. Hardnekkige gevallen worden gemeld aan een speciale leerplicht ambtenaar. Gesprekken met de ouders erbij behoren tot de strategie. „Maar daarvoor hebben we de leer ling natuurlijk al eens aangesproken op z'n gedrag. We proberen altijd uit te vinden waarom iemand zoiets doet. Gebeurt het frequent, dan is het meestal een signaal." Criminaliteit op school gaat volgens De Vries niet verder dan kleine dief stalletjes of vernielde fietsen „Eigen lijk niet noemenswaardig. Uiteraard wordt daar met de betrokkenen een hartig woordje over gewisseld." Voor lichting wordt belangrijk geacht De OSG gaat, in overleg met Texelse ondernemers, in de brugklassen een project over diefstal opzetten. Vleermuizen houden van donke re ruimten, gelijkmatige tempera tuur en hoge luchtvochtigheid. Deze omstandigheden worden vaak gevonden in oude vesting werken. Daarnaast is voor hun periode van winterslaap rust erg belangrijk. Staatsbosbeheer wil de diersoort helpen. Eén van de bunkers op Loodsmansduin wordt daartoe voor mensen afge sloten, maar vla een smalle kier kunnen de vleermuizen er wel in. De commandopost op Loodsmans duin is in 1939 door de Nederlanders gebouwd. Maar in de loop van de oorlog hebben de Duitsers iets lager een munitiebunker met een man- schappenruimte neergezet. Door aannemersbedrijf Tatenhove is gis teren een stalen deur, afkomstig uit de voormalige Pen-centrale in Oude- schild, voor de ingang van het man schappenverblijf geplaatst. Aan de bovenzijde is een smalle invlieg- opening gelaten. Het gangetje naar dit manschappenverblijf is met een hek afgesloten De luchtvochtigheid en de gelijkma tige temperatuur in de bunker waren al erg geschikt voor vleermuizen. SBB hoopt dat het door het plaatsen van een hek ook goed zit met de rust Of ze er daadwerkelijk gebruik van zullen maken is afwachten. De ruimte wordt in ieder geval al benut door vlinders Er zijn exemplaren gevonden van de kleine vos, dag pauwoog en roesje, die er overwin terden 1 vjjidcrtOiKirf i>.y s aaa> *1% Gesteld dat er geen hond meer was, geen geblaf, geen poep en ook geen plas. Vergis u met, er zijn veel mensen, die dit regelmatig wensen. Maar al doet hen dat verdriet, dat kan nu eenmaal niet. Honden zijn nodig, voor de economie, dat wij ze willen houden, dat telt even niet. Want er wordt veel geld verdiend, aan onze viervoetige vriend De groothandel en voerfabriek, de dierenarts en de kliniek. Kennelbouw en dierenpension, medicijnenfabriek en trimsalon. Tentoonstellingsruimtes en honden boeken, en de hondenbeeldjes die wij zoeken. TV-commercials en reclame, er wordt verdiend, dat zult u beamen. Zelfs het kinderkaartje in de trein, heus. het is goed dat er honden zijn. Vele duizenden mensen hebben een baan, •Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen- 06-11. Ook kan de Re gionale Alarm Centrale te Schagen worden gebeld via 0224-21 88 88. Informatienummer: 0224-27 30 27. 'Spreekuren college van b en w: Burgemeester mr. W.L.F.C. Ridder van Rappard (Algemene Zaken): dinsdag 16.00-17.00 uur. Wethouder N.D.K Eelman-van 't Veer (Welzijn): dinsdag 16.00-17 00 uur. Wethouder D.F.G. Schilling (Ruimtelijke Orde ning, Milieu, Recreatie) maandag 10,00-11.00 uur. Wethouder G. Pos- De Ecokar die dinsdag gevaarlijke stoffen op het eiland inzamelde kende een bijzondere opbrengst: een miniatuur laboratorium Tezamen met blikken verf. spuitbussen naal den leverden de 118 aanbrengers totaal 800 kilo chemisch afval in. Een redelijke opbrengst gezien de tijd van het jaar, aldus Hans Witte van gemeentewerken gewoon, omdat er honden beslaan. Wij zouden geen hondenbelasting meer betalen, maar velen zouden W W. komen ha len. Dus vertel de mopperaar, dit dier, geeft ons méér dan alleen plezier. Als u zich ergert, onze spijt. Bedenk maar, het is werkgelegen heid. ter (Financién en Economie): 10.00- 11 00 uur. Alle spreekuren zijn in het raadhuis. 'Spreekuren raadsfracties: CDA, PvdA, WD en Groen Links- iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand), voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19,30-ca. 20 15 uur Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissieverga deringen worden gehouden D66 heeft elke maandag voor de raads vergadering spreekuur van 19.00- 20 00 uur op het adres Bernhardlaan 67, Den Burg op afspraak via tel. 313083. •Stichting Thuiszorg Texel (voor heen St. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp): Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur na het weekend: van maandag tot en met vrijdag iedere ochtend van 9.00 tot 10.00 uur. 'Psycholoog: J. van den Berg, zitting in gebouw Keesomlaan 11Den Burg. Tel. 310386. 'Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. 'Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15 -17.15 u. in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg Esther Kikkert Dirk Hoogenbosch 'Kustwacht: Voor meldingen van Dit kunstwerk, vervaardigd door Blok van der Velden, toont een landschap met een boerderij en is ergens op Texel gemaakt. Het is eigendom van Jan Zwan, Hij en Maarten Stoepker (tel. 31 35 67 of 31 29 40) willen graag weten of iemand de plaats herkent. De boerderij van vorige maand is hoogstwaarschijnlijk Rio Grande. schepen of zwemmers in nood: tel. 316270. 'Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur. 'Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie. Tel. nrs. 317896, 315321 en 312435 'Klachten geluidhinder: m.b.t. Vliegveld Texel: 311267; m b.t. mili tair lawaai. 06-0226033. 'Milieuklachten: Afdeling Milieube heer, gemeente Texel, tel. 362187, tijdens kantooruren op werkdagen. Ook (24 uur per dag): provinciale klachtentelefoon, tel. 023-5310200. Privacy gegarandeerd. *WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Elke woensdag van 10 00-12.00 uur. 'Opvang gevonden huisdieren: Dierenpension „Slufterweg", Slufter- weg 216, Eierland, tel. 311477. Van gemeentewege aangewezen als opvangadres van onbeheerd aange troffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwi|t zijn, kunnen hier informeren.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5