„Ik ben eigenlijk constant met mijn hobby bezig" m g Maarten Boon begint voor zichzelf Darten ook op Texel steeds populairder ZONDAG E 1 Valentijnsdag in Den Burg Kampioenschap volgende week Sport Ferrever TEXELSE^" couRANT [Hl/-- BULT WEG BONEN OEMEN GRfiS Vertellers gezocht Hoge score voor bowler Dijker Tarzanspelen in Calluna Springinstuif voor turners Laatste trimloop van het seizoen Veel weigeringen in oefenparcours Eilandcompetitie volleybal li oUüUU ASJlUJliT TEXEL VRIJDAG 7 FEBRUARI 1997 5'|, Jullie hebben allemaal een horloge, maar jullie hebben geen tijd. Ik heb geen horloge, maar ik heb alle tijd.aldus jutter-filosoot U Maarten Boon tegen enkele toeristen. Zes jaar lang sprak hij men sen toe in het Maritiem en Juttersmuseum. Onlangs nam hij ont Jag, met pijn in zijn hart. Maar Maarten gaat voor zichzelf begin- en. Afgelopen jaar draaide hij proef met zijn „Juttersplezier". Het iep storm, dus hij gaat het aantal ritten uitbreiden. Een prachtige tijd", noemt Maarten zijn periode bij het museum. Hij deed zijn intrede als opvolger van Cor El len Drie dagen per week hield hijtoe- isten bezig met zijn juttersverhalen. Ik vond het mirakel. Genieten. En- lousiaste mensen, leuke reacties. Natuurlijk heb ik het eerste jaar veel loeten leren. Wat publiek interes- eert en wat niet. Kijk, een hele berg lartallen zitten ze niet op te wach- m. Hier en daar heb ik de verhalen ien beetje geromantiseerd om ze suker te krijgen. Het ging erin als loek." aarten kreeg fans, vaste klanten lie speciaal voor hem terugkwamen en mensen die hem bijzondere spul len schonken. Ook Texelaars rea geerden opgetogen Ik herinner me nog een groep uit De Waal. Na maanden kwam ik er eén van tegen in Den Burg, die had het er nog over. "Soms had hij geen zin. ,.Dan dacht ik1 alwéér Maar als ik dan eenmaal aan de gang ging, en de mensen lachten, dan vond ik het toch weer leuk." Drie dagen werken is met genoeg Maarten wilde naar vijf dagen. Maar dat zat er niet in Daar had het mu seum geen geld voor ,.Dan komt de vraag: hoe dan? Een andere baas wilde ik niet hebben." Zeven dagen hobby Er zat maar één ding op: voor zich zelf beginnen Afgelopen seizoen verzorgde hij vier dagen per week ritten met zijn „Juttersplezier", een kar die wordt voortgetrokken door de goedmoedige reuzen Donar en Wodan. De twee Shire Horses zijn op jonge leeftijd door Maarten uit Engeland gehaald Door de ritten en het werk in het museum was hij ze ven dagen per week aan de gang. „Helemaal niet erg, want wat is werk? Zolang je het leuk vindt mag het die naam met hebben. Ik ben eigenlijk constant met mijn hobby bezig." De animo was groot. Boekingen lie pen via De Krim. Iedere dag dat hij reed zat de kar vol. „Ja, het liep zó goed dat ik denk ermee in mijn le vensonderhoud te kunnen voorzien. Die beslissing heb ik eigenlijk al in het najaar genomen. Een gastenboek bevestigt het suc ces van de Juttersplezier „Iedereen mocht daarin schrijven wat voor ver betering vatbaar was. Maar ik kon er niks in vinden dat volgens mijn klan ten anders zou moeten. Alleen maar tevreden opmerkingen. Dus waarom zou ik er niet mee doorgaan?" Eilandgevoel Maarten zette alles op een rijtje en kwam tot de conclusie dat het uit kan Hij gaat tussen de Paas en 1 oktober vijf dagen per week één keer per dag een rit maken. „Ik ben af hankelijk van het tij en wil daarnaast de paarden voldoende rust tussen door geven. Lopen op het strand vergt van die beesten veel energie Het moet geen martelen worden, dan is het niet leuk meer. Als ik met een zweep in de weer moet om verder te kunnen werkt dat ook averechts op de gasten." Het is zijn bedoeling om toeristen een stukje eilandgevoel bij te brengen. „Ik wil ze laten zien hoe ik zelf in elkaar zit Geen gejaag, geen gejakker, rustig-an want dan komen we d'r ook. Het is me gebleken dat het publiek daar zelf een stuk rust in vindt. Daarnaast is het voor hun tekenend voor het leven op een ei land." fFolo Tessa van Da alen) Afgelopen jaar pikte Maarten toeris ten op bij De Krim Maar het stük Krimweg werd als langdradig erva ren, bovendien kwamen er regelma tig auto's dicht langs. Komend sei zoen kan worden opgestapt bij de vuurtoren „Dat zoef-zoef met die auto's langs je heen kunnen die toe risten overal wel vinden. Ik denk met dat die mensen daar op zitten te wachten. Bovendien is de vuurtoren vanaf huis voor mij dichterbij. Dat scheelt slijtage aan de ijzers. Dat lijkt misschien niet veel, maar het be slaan van deze paarden kost toch veel tijd. En aan de Eierlandse dam zit voor mij ook een leuk verhaal vast." De indeling van de ritten met de Juttersplezier wordt verteld door Harry Keizer uit Den Hoorn, die op treedt als zaakwaarnemer voor Maarten. „Is nodig ook", aldus de jutter. „Ik ben helemaal niet zake lijk." Keizer doet dat belangeloos.-,,Ik vind Maarten uniek. Zo iemand moet een beetje worden beschermd." Lekker rotzooien Maarten gaat verschillende soorten ritten maken. Op dinsdagen en don derdagen wordt aan de kar een kor net geknoopt met een lange scheer lijn „De paarden hoeven met door het water Zwaar voor hen? Welnee Je kan zo'n net met een paar kerels voortslepen, dus die twee beesten arten Boon is lyrisch over zijn paarden...ze ziin dóór en dóór betrouwbaar... VOG.ELS lachen daarom." In de buurt van de Slufter wordt de vangst bekeken en door Maarten becommentarieerd. De woensdag is voor een rit met pick nick, waarbij de gasten hun eten in een rode zakdoek krijgen, die ze na afloop als aandenken mogen hou den. Zaterdag is een „gewone" rit. waarbij Maarten zijn juttersverhalen vertelt Op zondag en maandag heb ben de paarden vrij. Bezoekers zijn zondag welkom bij Maarten thuis aan de Vuurtorenweg, want dan zet hij zijn smidse buiten voor het beslaan van de paarden, 's Middags gaat hij visroken en kunnen Texelaars en toeristen gerookte ponen en palingen proeven. Rondkij ken in zijn schuur, waar hij een bij zondere verzameling spullen heeft, is dan ook mogelijk. „De manier waarop ik leef, eigenlijk wat aan-rot- zooi, dat wil ik ze laten beleven De hele wereld zit zó gejaagd in elkaar, ik wil ze laten voelen dat het ook anders kan Misschien ga ik ook nog wel eens met groepen het wad op om wat mossels of kokkels te halen of een botje te kloppen. Dan vraag ik gewoon aan wat mensen 'ga je mee7' Er is zoveel dat de mensen interesseert. Ze komen hier om een stukje eilandleven mee te maken. Niet om voor de televisie te zitten, dat kunnen ze thuis ook wel." Concurrent? Voor parkeerproblemen bij zijn huis is Maarten met bang „Effe verder op is een hele brede berm waar veel auto's kunnen staan Trouwens, de meeste toeristen komen met de fiets en die kunnen hier op het erfHij ziet zichzelf niet als concurrent voor het maritiem en juttersmuseum. „Nee, dat botst niet Bij mij ligt het accent op de Juttersplezier. Ik heb geen museum, alleen een verzameling troep van het strand. Ik heb er ook helemaal geen trek in om hier een museum te beginnen. Ik zal in mijn verhalen verwijzen naar Oudeschild. Je moet elkaar juist helpen Elkaar in de wielen zitten werkt met." Voor een slechte zomer is hij niet bang. „Ik heb wel eerder gereden in de regen. Tja, als het begint kan ik die paarden met met gang naar huis jagen De mensen zaten onder een zeil dat ze zelf moesten vasthouden. Een avontuur waar ze nu waarschijn lijk nog over napraten Het was hart stikke gezellig." Fantastische paarden Bijna lyrisch spreekt Maarten over zijn viervoeters. „Dit ras is zó rus tig en betrouwbaar Het maakt ze allemaal niks uitAngst voor op hol slaan wordt door hem lachend terzij de geschoven. „Mensen die dat denken mogen het wel eens probe ren om een Shire op hol te krijgen. Ik ben wel eens met rotjes aan de slag gegaan om er wat meer gang in te krijgen. Lukt niet." Hij heeft afge lopen jaar een derde paard gekocht: Thor. „Die is nog te jong. Op m'n vrije maandag ga ik wat met hem aan de gang. Hij heeft nog nooit strand gezien Pas als hij gewend is, mag hij mee. Het liefst zou Maarten er nóg één bij willen. „Dan heb ik twéé spannen, en kan ik eventueel 's avonds nog eens een ritje maken. Maar we moeten even afwachten hoe het gaat lopen Klachten van strandexploitanten over de paardenmest vindt hij over dreven. „Ik ga er geen zeiltje achter hangen. Er ligt zoveel troep op het strand waarvan ik denk: dat mogen jullie dan éérst wel eens opruimen voordat je over natuurlijk afval zeurt. Ik heb wel een viskist en een schep op de wagen, zodat ik het kan oprui men op plaatsen waar het erg druk is. Maar over het algemeen schijt een paard het meest als je net op weg bent Dat is dus tussen mijn huis en de vuurtoren Eén bui regen en het is weg. Kijk, ik adem de uitlaatgas sen van auto's in, maar daar kan ik niks van zeggen want iedereen rijdt auto Ik rij met paarden dus is het makkelijk om mij de schuld te ge ven. Maar ik ben met de enige die met een paard langs de weg gaat. En als je onder het zadel rijdt kan ik me voorstellen dat je er geen schep en viskist aanhangt om een hoop stront op te ruimen. Als je dat wilt is overal wel wat over te zeiken..." De oude manier van leven, met wat vissen en wat jutten, wordt door Maarten nagestreefd om de toeris ten een beeld te geven. „En al zou ik van de winter mosseltjes van het wad moeten halen om van te leven, dan is dat helemaal niet erg, want ik vind ze hartstikke lekker. Vroeger gingen ze ook wel te stropen. Dat doe ik niet meer, daarmee loop je tegenwoordig teveel risico. Maar ik heb het wel gedaan en ik weet er een paar leuke verhalen over. Grootse plannen, maar: „Ik moet het wel leuk blijven vinden Het moet niet op werken gaan lijken Begrijp me goed, ik heb er hartstikke veel zin in Maar als het me tegen gaat staan ga ik liever weer in de bouw aan de slag Wie wil boeken kan bellen Maarten Boon is bereikbaar via 31 62 25. onderstaand kadertje toevoegen aan bovenstaande verhaal, grijs fondje erachter Nu Maarten Boon zijn ontslag heeft genomen, zit het Maritiem en Juttersmuseum te springen om nieuwe vertellers. Gelein Jansen blijft in dienst voor drie dagen en Gilles van Mil is op zondag en als invaller actief. Maar daarnaast wil directeur Benno van Tilburg een bestand aan vertellers over diverse on derwerpen opbouwen. „Als we meer mensen hebben, kunnen we wat vaker afwisselen. We zoeken Texelaars die leuk kun nen praten over visserij, maritie me geschiedenis of andere nautische zaken. Wie zich aan gesproken voelt en niet bang is om voor groepen te staan kan mij bellen." Van Tilburg is vanaf 5 maart bereikbaar via 31 49 56. Het Barney-effect heeft ook op Texel in alle hevigheid toegesla gen. Kon je het aantal pijltjes- gooiers tot voor kort op één hand tellen, onder invloed van de inter nationale successen van Ray mond van Barneveld wordt de laat ste jaren met overgave dart gespeeld. In café De Kuip te De Koog staat volgend? week zater dag het vijftiende Open Texels kampioenschap op het pro gramma. De organisatie denkt zo'n vijftig deelnemers welkom te kun nen heten. Die verwachting is gebaseerd op het aantal darters dat meespeelt in de competitie. Daarin betwist het record aantal van tien teams elkaar de eer om zich aan het einde van het sei zoen de beste van de Texelse cafés te mogen noemen. „Een team be staat uit drie spelers. Met de invallers erbij hebben tot nog toe zesenveertig spelers meegedaan. Het is natuurlijk afwachten of iedereen ook aan het kampioenschap meedoet, maar het enthousiasme is groot, dat is duide lijk", vertelt organisator Jan Duinker. Hij denkt dat de hausse inderdaad grotendeels is te danken aan de pres taties van Hagenaar Van Barneveld. „De aandacht voor het darten is in heel Nederland toegenomen. Eurosport zendt regelmatig wedstrij den uit. Dan zitten ze ook op Texel voor de tv. Ik werk bij de Aldi. Laatst hadden we vijftig dartborden in de schappen. Binnen twee dagen waren ze allemaal weg. Hang me er niet aan op, maar ik schat dat her en der op het eiland zo'n driehonderd borden hangen Serieus Hoewel er om praktische redenen voornamelijk in cafés wordt gespeeld, begint het darten zijn reputatie van kroegsport een beetje te verliezen „Veel jongens gooien thuis dagelijks een uur. Er wordt tamelijk serieus gespeeld." Veel drank hoort daar met bij. „Vroe ger zag je ze altijd met grote potten bier, ook de profs. Tegenwoordig wordt bij belangrijke wedstrijden al leen nog maar water gedronken. Op Texel lusten we later op de avond wel een biertje, maar veel jongens begin nen eerst met koffie en spa." Speltype volgende week is het gang bare 501Eerst wordt in poules van vijf personen een competitie afge werkt. De beste 32 spelers plaatsen zich voor de volgende ronde, waarna volgens het knockout-systeem naar de finale wordt toegewerkt. Het aantal kanshebbers voor de titel is evenredig aan de grote hoeveel heid deelnemers. Favoriet is rege rend kampioen Mare Prins, maar ook mannen als Arie Eelman, Nico Bak ker, Ron Braaksma en Dave Platts lijken kansrijk. Grote oudsider is Bas van Elk. Hij was onlangs de sterkste van veertig deelnemers in het toer nooi in Oosterend. Bovendien ver sloeg hij Mare Prins in de laatst gehouden competitieronde op overtuigende wijze. Deelname is gratis. Er wordt begonnen om 19.00 uur. Opgave Is mogelijk tot een half uur voor aanvang; dat kan ook telefonisch bij De Kuip, tel. 31 74 18 of bij Jan Duinker, tel. 31 02 40 (na 18.00 uur). Arnout Dijker van bowlingteam Alkema/Honingh zette dinsdag avond een mooie serie van 592 neer. Samen met teammaatje Marcel Witte veroverde hij vier punten op het Vliegveldrestaurant. De hoogste game (202) was van Theo Zuidewind van Paal 12 2. Dit leverde één punt op, want de dames van Timmers tearoom waren nog sterker en gingen met vier punten naar huis Bij de Helderse kampioenschappen zondag zijn Corme Plaatsman en Libberdien Witte respectievelijk tweede en derde geworden in de Cl D-klasse achter Nederlands kam pioene Ross Greiner Overige uitslagen: Last Minnet-Paal 12 2 1- 4, Cross Stenenplaats-Hotel Tatenhove (d) 0- 5; Vliegveldrestaurant-Bureau Alkema/Honmgh 1 -4 Bouwbedrijf Veenbaas-Texlin 4-1Paal 12 2-Timmers tearoom 1-4 Zwemparadijs Calluna staat de ko mende periode in het teken van de Jungle-Days Op drie woensdag middagen is geen ruimte voor angst hazen. want het zwembad is voorzien van een aantal attracties die zelfs voor Tarzan een uitdaging vormen. Zo is er een echte apenbrug (wel zon der krokodillen), een grote slingerliaan en een klim- en over- levingsvlot. Verder is er een prijs voor de meest angstaanjagende jungle- kreet en limonade voor de kinderen. De entree bedraagt ƒ5,- voor kinde ren t/m 14 jr (per kind 1 volw. ook ƒ5,- De data voor de Jungle-days zijn 12 feb., 26 feb. en 12 mrt Het „Texelse springspektakel" op zaterdag 15 februari van 13.30 tot 19.00 uur in sporthal Ons Genoegen is de vervanging voor de jaarlijkse wedstrijden die de eilandelijke vere nigingen altijd hielden In de vorm van een instuif zullen turners en turnsters hun kunnen tonen op een veelheid van toestellen, onder ande re een paar die speciaal van de over kant naar de sporthal worden ge haald Kinderen van 6 tot ongeveer 10 jaar zullen, verdeeld over de dag, de monstaties geven Tiengroepen springen over tien verschillende toe stellen en rouleren steeds. Per toe stel wordt acht minuten geturnd Publiek is uiteraard welkom Zondag vindt de laatste trimloop van de Atletiekvereniging plaats. Start en finish zijn bij de Boskiosk op het Turf- veld. De start voor de jeugd t/m 12 jaar is om 11 00 uur en voor de oudere jeugd en senioren om 11.15 uur. De inschrijving is open vanaf 10.30 uur in de kiosk. De lengte van het parcours is voor de jeugd 1,2 km. Kinderen die een plaats in het klassement willen verwerven, dienen vijf van de zeven trimlopen te hebben meegedaan Senioren kun nen kiezen uit 3,1 km, 6,2 km en 9,3 km De loop gaat over een fraai, bijna vlak parcours door het bos Dertig Texelse ruiters sprongen zon dag een oefenparcours in manege Akenburg Dit was neergezet door M de Hoon, die ook de springlessen op het eiland verzorgt Ondanks zijn goede instructies werden door Tineke Kooiman en Corinne Vinke nog veel weigeringen genoteerd. Annemieke Bos. Suzanne Eelman, Immetje Duin en Sil Eelman werden eerste in hun klasse. Ook Marleen Hoogenbosch bleef foutloos, terwijl Maaike Zijm slechts één weigering opliep. De ponyruiters waren in de meerderheid Kees Timmer vormde een positieve uitzondering De oud voorzitter reed met Avant Coureur een uitstekend foutloos parcours Dinsdag 11 februari Veld A vrouwen en mannen: 18.30 u. Top Tien-Timmer Question 19 15 u. Eierl.Huis-Question Top Tien 20.00 u Nioz-Texéle Eiert Huis 20.45 u Handicap-Teso Maarco 21.30 u. P.28/Krim-Maarco DGM 22 15 u DGM-Cocky's P.28/Krim Veld B gemengd en mannen: 18 30 u Beverdam-WV Tatenhove2 19 15 u. Tatenhove 2-Euroase VVV 20 00 u Ecomare-Waayer Euroase 20 45 u. Cavo Lat.-Sportshop Waayer 21.30 u. Rabo-LenR Sportshop 22 15 u. 12 Balcken-Kobeko LenR Veld C vrouwen: 18.30 u Grote Slock-Bosma Smash 19 15 u. Smash-Are dag ochens ABN 20.00 u ABN/AMRO-Kruiswerk Wiersma 20.45 u Wiersma-Zeilmakerij Kruiswrk 21.30 u. De Vlier-Jozefschool Zeilmak 22.15 u Klif 12-Nokanto Jozefschool Wedstrijdleiding voor deze avond: let en Willem (315194). Uitslagen 4 februari: OSG-Graaf Spuiten] 0-3; Tex Auto-Teso 3-0; Tatenhove 1-Super 3-0, Kobeko-Gr Slock 2- 1. Paal 9-Perl Bodies 1-2; 12 Balcken-Cocky's 2-1; Rabobank-Fitt 3-0 Tatenhove 2-Waayer 0-3; Dennenoord-Sportshop 0-3; Cavo Latuco- VVV 3-0, Slagerij Beverdam-Euroase 2-1r Westerlaken-Nokanto 2-1De Vlier-Wiersma 3- 0; Visser-Jozefschool 2-1; Are dag ochens- ABN/AMRO 0-3. Smash-Bosma 1-2; Gr Slock- (v)-Rival 2-1; Zeilmakenj-Kruiswerk 3-0 VERVOLG VAN PAGINA 1 Naast het judo heeft Shima een ac tieve aikidogroep en is weer een karategroep gestart. Verder zit er ontwikkeling in de onbekende sport kendo en zelfverdediging voor meis jes. Andere gebruiker is tafeltennis vereniging Tetak. De Stichting Wel zijn Ouderen Texel (SWOT) houdt gymnastiekoefeningen voor 55- plussers in de Ferrever. Gym voor senioren moet in Den Burg blijven, stelt de SWOT. „Veel deelnemers hebben geen eigen vervoer en stop pen als ze naar een ander dorp moe ten voor de gym.". Gymvereniging Texel (GVT) geeft jazzgymnastiek in de Ferrever. De gemeente, de politiek, de gebruikers en de Sportraad hebben voorlopig tot de raadscommissie van maart de tijd om zich over de materie te bera den. (ADVERTENTIE) Kanaal .V). 540 25 Mhz

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5