Cjroen "Zwartrjïxeh in het harL, Pollege: Groeneplaats niet kleiner maken Texelaars maken noodlanding mee College moet bakzeil halen Nauta vreest voor „terug naar af" Cocksdorper valt in stortgat IS TEXELSE^COllRANT Geen schot in verkoop Casino Miljoen EcoMare steeds dichterbij VERDER TVT IN DIT IMummer Ezelclub geeft bijdrage aan JIP 2 Klassiek: beroemde pianist en Nino met Texelse amateurs 2 Centrum wordt voetgangersgebied 3 Laatste reis TX21 3 Texelse krijgt geld terug van „Winners" 5 •>TB wil boeren belonen naar vogelstand 5 Vernieling aan zomerhuisje Tractor verbrand na kortsluiting „De koffie vloog uit de kopjes" Gevaarlijk grapje: putdeksels weg Nieuwe zoutstrooier werkt efficiënter Groen Links over buitengebied: Grote schoonmaak in Roggesloot ^OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11156 DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Qna j^mertvjarti a hé Ijt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (Advertentie) strookt met de politieke standpunten in het streekplan". Hoewel de PPC wegens de politieke verhoudingen het provinciebestuur niet adviseert goedkeuring aan het plan te onthouden, zou ze zich wel in dat besluit kunnen vinden. Om de gevolgen hiervan te ondervangen kan de provincie tijdelijk in regels voor ruimtelijke ordening op Texel voor zien Óm te voorkomen dat het Texelse college zich buitenspel plaatst, doen b en w er volgens Groen Links goed aan „bakzeil te halen". Overigens liet Schilling onlangs al weten met GS om de tafel te willen om de verschillen van inzicht te over bruggen. In De Lindeboom wordt vrij dag vanaf 13.00 uur een hoorzitting gehouden over het bestemmings plan. Om te voorkomen dat er in het voormalige „Casino" aan de Zwaanstraat opnieuw horeca-acti- viteiten worden toegestaan, moet de raad het voorbereidingsbesluit dat een jaar geleden is genomen verlengen. Het pand, dat eigendom is van de gemeente, is nog steeds niet verkocht. Het voorbereidingsbesluit staat toe dat er verschillende activiteiten in worden bedreven, waaronder de plannen van Meltec Telecommuni catie. Eigenaar Melchior Tijssen, de hoogste bieder voor het pand van de gemeente, wilde er zijn electro- mcabedrijf en een woning in vestigen. De verkoop aan de ondernemer is nog niet bi] de notaris gepasseerd. De reden is dat er veel asbest in het ge bouw bleek te zitten. Verder zou de grond onder het gebouw zijn vervuild en verwijt Tijssen de gemeente ook nog eens nalatigheid. Een en ander gaf aanleiding tot een conflict, waar bij Tijssen aanstuurt op een rechts zaak. Het kan nog wel een half jaar duren voor de kwestie voorkomt. De raadscommissie ROH adviseert dins dag 18 februari over het voorberei dingsbesluit. kon naar het thuisfront worden ge beld. De familie van de Texelaars was tot op dat moment niet op de hoogte. „Ze waren dus ook met in paniek. Ja, ze schrokken wel toen we het vertel den. Maar we stonden heelhuids op de grond, dus het viel allemaal mee." Omdat er geen ander toestel beschik baar was, werden de passagiers in drie bussen geladen. Mevrouw Van der Vis is vol lof over de behandeling die de gestrande passagiers kregen „Er was eten, drinken en onderweg stopten we nog een keer voor een warme maaltijd Toen we op Schiphol arriveerden kregen we ook nog bloe men." Omdat de Texelaars de boot niet meer konden halen werd voor hen een hotel geregeld. „Echt, ze hebben kosten noch moeite ge spaard om ons te helpen Wij vonden het fantastisch Zondag kwamen moeder en dochter aan op het eiland. Vliegangst hebben ze niet aan het voorval overgehouden. „Nee hoor We hebben een prachtige vakantie gehad waar we met veel plezier op terugkijken. En de terugreis werd een avontuur, maar ook dat is goed afge lopen." Er is inmiddels een beschadiging aan één van de vleugels van het bewus te toestel ontdekt. Die moet inde lucht zijn ontstaan, want bij de verplichte controle voor vertrek was er nog niets te zien. Het ziet ernaar uit dat EcoMare voor de nieuwe waterzaal inder daad een miljoen gulden van de provincie krijgt. Vorig jaar werd bekend dat dit bedrag op een investeringslijst voor 1997 stond. Nu hebben Gedeputeerde Staten (GS) er hun goedkeuring aan gege ven. Het definitieve besluit volgt waarschijnlijk in maart. Met hulp van de brandweer werd de gewonde Cocksdorper uit het gat gehaald (Foto Tessa van Doelen) De 80-jarige Kees Zuidema uit De Cocksdorp is gisteren in een stort gat gevallen in de oude graansilo van De Waal. Hij was daar bezig met het inladen van hulpgoederen voor de Stichting Dorkas. Met hulp van de brandweer werd hij door ambulancepersoneel uit het gat gehaald en naar het Gemini-zie- kenhuis vervoerd. Daar werd ge constateerd dat hij een hoofd wond, een kneuzing aan zijn oor en een snee in zijn hand had. Boven dien verkeerde hij in shocktoe stand, door de hevige schrik. Direct na zijn val werd Zuidema nagesprongen door zijn zoon Hans, die net aankwam. Die ondersteunde zijn hoofd, in afwachting van de komst van de ambulance Zuidema was bij kennis, maar bloedde uit een hoofd wond en klaagde over pijn in zijn nek. Door de schrik was hij slecht aan spreekbaar. Op de bodem van het stortgat, dat zo'n twee meter diep is, lag allerlei rommel De Cocksdorper was daar op terecht gekomen en lag in een vreemde houding. Aanvankelijk be stond daardoor de vrees dat hij rug- of heupletsel had opgelopen, maar dat bleek mee te vallen. Hij werd voor observatie een nacht in het Gemini gehouden. Het college van b en w voelt weinig voor de hoofdzaken van het plan „Het hart hersteld" dat in opdracht van Jook Nauta is ontwikkeld. Het wil geen noemenswaardige verkleining van de Groeneplaats en ook geen woningbouw in het park. Idus blijkt uit een „voorlopig ndpunt" dat kenbaar is gemaakt de leden van de raads- mmissie voor ruimtelijk en uisvestingsbeleid. Die commissie ergadert daarover dinsdag 18 fe- ruari en zal niet alleen advies uit rengen over Nauta's plan maar ok over de andere plannen en vi- ies die naar aanleiding daarvan jn ingediend. lethouder Daan Schilling benadrukt at het college zijn houding direct zal ijzigen als bij de discussie blijkt dat je politiek" er anders over denkt. Spat plan van Nauta is in elk geval een goede aanzet geweest. Over het Centrum van Den Burg wordt nu door ereen nagedacht". Een zomerhuisje aan het Skillepaadje [ij Oudeschild is vorige week het joelwit geweest van vandalen, jchotten waren voor de ruiten van- jaan getrokken, waarna zeven ra ten werden vernield. De daders zijn 3k binnen geweest. Huisraad en een jffiezetapparaat vielen eveneens ten prooi aan hun vernielzucht. gisteravond is in een schuur van Jlan en Tina Smit aan de Middel- andse weg een tractor geheel uit gebrand. De brand ontstond waarschijnlijk als gevolg van kort sluiting in de cabine. Omdat het yuur vrij snel werd ontdekt, kregen de vlammen geen kans om verder pm zich heen te grijpen. Je snelle ontdekking was te danken ian Astrid Hennink, die toevallig voor- Jij reed op weg naar een andere joerderij waar ze melkmonsters zou lemen. Hennink rook een vreemd uchtje en waarschuwde de familie Smit, die juist aan het avondeten vilde beginnen. Toen Jan Smit in de ichuur kwam, sloegen metershoge flammen uit de tractor. „Bijna tegen iet dak aan", aldus Smit. Met joederblussers lukte het niet om het luur te doven, maar later lukte het - net assistentie van een ander- wèl net water. Hierdoor kon de brand weer zich beperken tot nablussen, mit had de uit 1985 daterende Ford s middags nog gebruikt en drie kwar- ier voor de brand werd ontdekt in de schuur gezet. Daar stond nog veel neer materieel, waaronder twee an- jere tractoren die tijdens de brand joor Smit in veiligheid werden ge- jracht. Ook de koeien waren niet blij: Joordat veel water nodig was voor het jluswerk kon er enige tijd niet worden jemolken. Voor Nauta zelf is dat een schrale troost. Hij is er teleurgesteld over dat het blijkbaar niet is gelukt het ge meentebestuur ervan te doordringen dat er met de structuur van het dorps centrum iets moet gebeuren, wil het publiek zich daar weer thuisvoelen. „Dat is de essentie en die wordt zo maar afgewezen zonder motivatie Vergeet niet dat aan dat plan een zeer gedegen stedebouwkundige vi sie ten grondslag ligt. Het gaat om het herstel van de ruimtelijke samen hang. Als je dat niet wilt moet je er afgewogen argumenten tegenover stellen. Ik heb het gevoel dat we nu terug zijn naar af. Het college wil blijk baar wel allerlei verfraaiingen maar geen echt fundamentele verbeterin gen". Niet verstoppen Wethouder Daan Schilling zegt twee redenen te hebben voor behoud van de huidige Groeneplaats wat de op pervlakte betreft. „Een ruim plein is nodig voor grote evenementen. Het verstoppen van de kantoorvleugel van het raadhuis door er bebouwing voor te plaatsen, staat me tegen. Het getuigt van weinig waardering voor de mensen die daar werken". De wethouder ziet ook weinig in onder grondse parkeergarages. „Dat zal gigantisch veel kosten. Ik moet er niet aan denken Laten we die auto's maar ergens anders neerzetten". B en w zeggen dat bij de herstructu rering evenwicht gevonden moet worden tussen vormgeving en func tionaliteit. Als wordt gekozen voor verandering in de vormgeving, zal de functie van de bebouwing moeten voldoen aan de behoefte. Bovendien moet de functie aantrekkelijk zijn voor het publiek. Het ruim houden van de Groeneplaats vindt het college van belang voor de „openheid en daar mee de kleinschaligheid" van het cen trum van Den Burg. Uitspreken Het is echter de commissie die het na deze voorzetten moet zeggen Na drukkelijk nodigt het college de leden uit om zich uit te spreken over bebou wing op Groeneplaats en Vismarkt, bebouwing van het park en verder (in het kader van de functionaliteit) over „Ik hoop 't niet nog eens mee te maken", vertelt mevrouw A. van der Vis uit de Kerkstraat in Ooster end. Samen met haar dochter Petra zat ze zaterdag in het Transavia- vliegtuig dat in het Duitse Neurenberg een noodlanding maakte. Angst om te vliegen heeft ze er niet aan overgehouden. „Het is goed afgelopen en we zijn bij zonder keurig behandeld door de mensen van de vliegmaatschap pij." Na een wintersportvakantie in Saalbach stapten mevrouw Van der Vis en haar dochter zaterdag in Salzburg aan boord van het Transavia-toestel. „De heenreis was perfect verlopen en we hadden het vliegtuig zien aankomen. Toen was alles in orde, dus we hadden geen enkel vermoeden." Eenmaal in de lucht begon het vliegtuig vreselijk te trillen. „We keken elkaar aan, want de koffie vloog uit de kopjes." De piloten probeerden uit te vinden wat er aan de hand was, maar kon den niets ontdekken. Er werd tot een noodlanding besloten en het Duitse Neurenberg was het dichtst bij. Enke le passagiers raakten in paniek. Me vrouw Van der Vis niet. „Je denkt natuurlijk wel: 'wat gebeurt er nu'. Maar de piloten wisten zelf niet wat er was en we konden horen dat de mo toren het gewoon deden." Luid gejuich Voor de landing werden enkele vei ligheidsvoorschriften met de passa giers doorgenomen. De nooddeuren werden ontgrendeld zodat de men sen na aankomst op de grond snel via de glijbaan naar buiten zouden kun nen Verder kreeg iedereen de op dracht met het hoofd tussen de knie ën en de handen in de nek te gaan zitten. „Bang? Ja, misschien even. Maar de landing op zich was geen probleem. Toen we veilig stilstonden ging er wel een luid gejuich op." In Neurenberg werden de passagiers opgevangen met drinken en eten. Er „Levensgevaarlijk en misdadig", zo reageert de Texelse politie op het weghalen van enige putdeksels aan de Bernhardlaan en Maricoweg. Dit is gebeurd in de vroege nacht van za terdag op zondag. „Je ziet het slecht en de gaten zijn diep. Er hadden vre selijke ongelukken kunnen gebeu ren." Eventuele getuigen worden ver zocht het bureau te bellen. Het telefoonnummer is 32 21 88. „Het is dus nog iets te vroeg om te worden gefeliciteerd", reageert Eco- Mare-directeur Jan Kuiper. Het mil joen is zeer welkom, want de finan ciering voor de ruim ƒ10 miljoen kostende nieuwe attractie is nog niet rond. EcoMare wacht nog op het ja woord van andere overheden en fondsen, waar aanvragen zijn inge diend. „Dat duurt langer dan we hadden verwacht. Het gevolg is dat we voor de korte termijn geld moeten lenen", aldus Kuiper. „Hoe groot het gat is, weet ik eerlijk gezegd niet eens. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat het in orde komt, gezien de zeer positieve gesprekken met de betreffende in stanties." Ondanks de strenge winter rekent Kuiper er nog steeds op dat de nieuw bouw in april wordt opgeleverd. De verdere inrichting zal dan nog maan den in beslag nemen, zodat het pu bliek de waterzaal op z'n vroegst in juli kan bekijken. woningbouw, detailhandel, ambach telijke voorzieningen, horeca, kantoorruimte, sociaal-culturele voor zieningen en de herinrichting van het park als tuin. Wat dat laatste betreft heeft wethou der Schilling een persoonlijke voor keur: „Het zou een soort Keukenhof moeten worden Dus een fraai aan gelegde tuin met allerlei bol- en an dere gewassen van zodanige soorten dat er bijna het hele jaar iets bloeit". Desgevraagd laat de wethouder we ten dat het idee om Groeneplaats en omgeving gezelliger en fraaier te maken, wordt onderschreven. Het bebouwen van nu nog open hoeken (zoals Warmoesstraat-Elemert) wordt toegejuicht. Ook het weer afgraven van de huidige „bult" op de Groene plaats zou gewenst kunnen zijn. Wat Schilling betreft zou ook het openbaar toilet uit het waaggebouwtje mogen verdwijnen om plaats te maken voor een publiektrekkende leukere be stemming. Lees verder pagina 3 Het college moet de kritiek van de Provinciale Planologische Com missie (PPC) op het bestemmings plan buitengebied ter harte nemen. „B en w moeten bakzeil halen. Anders zou het gemeentebestuur wel eens uit de ouderlijke macht kunnen worden ontzet", waar schuwen Jaap Vlaming en Peter Bakker van Groen Links (GL). Volgens GL is de kritiek van de PPC op het bestemmingsplan héél wat fundamenteler dan wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) doet geloven „Weliswaar gaat het om een advies aan Gedeputeerde Staten, maar de PPC is het belangrijkste ad viesorgaan aan het provinciebestuur op het gebied van ruimtelijke orde ning." Volgens de PPC is het bestemmings plan „een duidelijk produktvan lokale politieke besluitvorming dat niet (Foto Frans Hopman) Kraanmachinist Dirk Maas is langs de Postweg al enige tijd bezig met het uitdiepen van de Roggesloot. De werkzaamheden zijn onderdeel van het baggerplan van Waterschap Hol lands Kroon, om de waterlopen op diepte te krijgen. Het lage winterpeil en de laag vorst die nog in de grond zit zorgen voor een stabiele bodem voor de graafmachine. (Foto Tessa van Doelen) De gemeente schaft binnenkort een nieuwe zoutstrooier aan voor de gladheidsbestrijding. De bestaande strooier, in 1993 over genomen van het waterschap, is sterk verouderd. De hoeveelheid te verspreiden zout kan niet goed wor den afgesteld en er kan een breedte van slechts 3 meter worden bewerkt, zodat op de meeste wegen twee keer moet worden gereden De nieuwe strooier, waarmee het allemaal be ter en sneller kan. kost f55.000,-. Commissie en raad moeten nog be slissen. brandweer Inspecteert de nog hevig rokende tractor, die als total loss moet worden beschouwd.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1