teso Gift Ezelvereniging naar Jongeren Informatiepunt Vooraanstaande pianist in concertserie Muze Schutters houden vast aan plan schiethal .TEXELSE^? COURANT' DansworkshopT° (jeslaagd Zaans medium voo* derde keer op Texel Even een pak SNERT halen in Agenda Voetbalprogramma Zaalvoetbalprogramma Dressuurwedstrijd Nino speelt met Texelse amateurs Uitvoeringen DEK Lezing over reizen naar „de oost" Cursus bibliotheek: catalogusgebruik Badmintontoernooi EcoMare-winterlezing: duurzaam toerisme DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 gourmetavond voor leden donateurs in manege Akenburg, Van 13.30 tot 19.00 uur is in sport hal Ons Genoegen het Texel springspektakel. Turners van dj verse Texelse verenigingen wet ken toestellen af. Publiek is we kom. Om 19.00 uur begint in café I Kuip in De Koog het Texels kam pioenschap darten. Opgave to half uur voor aanvang mogelijk. „SpaceJam" is te zien in Cinem Texel om 14.00, 16.00, 19.00 e 21.30 uur Vrijdag 14 februari wordt eei halfuursdienst onderhouden tuspi sen 9.35 uur (afvaart Texel) er[' 16.05 uur (afvaart Den Helder). E worden geen wachttijden ver wacht. Hoogwater te Oudeschild 11.35 Di. 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 0.15 0.55 1.36 2.14 3.10 4.40 23.46 u. nt 11.50 u. 12.00 u. 12.30 u. 12.50 u. 14.14 u. 15.15 u. 17.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 19 fe- j bruari op om 6.28 uur en gaat onder om I 20 55 uur. 14 februari eerste kwartier. 15 februari doodtij. Arica 2000 is een swingen-S?' percussieband met leden uit W® Afrika. Twee van hen verzorgen Jr zaterdag 15 maart van 10.30 Prc ongeveer 17.00 uur in d'Ouwe li een workshop Afrikaans dansef Mannen en vrouwen van alle leeft den mogen meedoen, ook als (j geen enkele danservaring hebbt De lessen worden gegeven do Lamin Touray en de percussie wo live verzorgd door Fayee Diona, o bij een aantal Texelaars bekend van de percussielessen die hij in D: Helder geeft. Deelname aan de workshop, c wordt georganiseerd door de N: ziek- en Dansschool, kost ƒ25] Rond 16.00 uur geven de cursiste! onder leiding van Fayee Diona e| presentatie voor publiek. Deeli mers kunnen zich aanmelden bij muziekschool, telefoon 31 34 93 drt da Er mi vo M< ko be zo De vie Hij zal in de loop van enkele jaren it f; complete werk voor klavier van J J0' Bach uitvoeren en op CD zetlede Recensies uit binnen- en buiter ce zijn onverdeeld lyrisch en roemenfrui virtuositeit van de pianist. Op Teilslc zal hij ook Bach spelen ter Kaarten in de voorverkoop zijn jis 20,- (Vrienden van de Muze ƒ15 str verkrijgbaar bij De Krim, Nauta Bv-de en de Muziek en Dansschool. pl< bli .me Fe Kirsten Zoetelief (20) uit De Koog;, geslaagd aan de Textiel s Managementsopleiding (TMO) iP Doorn. De Texelse- wil graOi filiaalmanager worden Dt Vi vc Oi „F Er dc Het medium Lia Schippers uit 4 Zaanstreek verzorgt komende zof dag op uitnodiging van de Stichtin. White Eagle een bijeenkomst. Det begint om 14.00 uur in de zaalvamt stichting aan het Schilderend 191 Den Burg. Al twee maal eerder wa ze op het eiland en op veler verzot komt ze opnieuw. De middag besta; uit twee onderdelen. Voor de pa® werkt Schippers met bloemen d bezoekers kunnen meenemen, na4 pauze met foto's van overledenen (ADVERTENTIE) EttcA^C Telefoon 31 48 90 D Dinsdag 11 februari In De Lindeboom in Den Burg treedt vanaf 20.30 uur de Engels/ Ierse folk-groep Garva op Entree ƒ12,50. Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel bijeen. ,,Le Huittième Jour" draait om 20.30 uur in Cinema Texel. De Texelse gemeenteraad verga dert vanaf 19.30 uur in het raad huis. Publiek is welkom. Woensdag 12 februari Donderdag 13 februari De VW presenteert de promotie plannen voor het nieuwe seizoen. Tevens introductie van de VW- site op Internet. Aanvang 20.00 uur in hotel De Lindeboom (zaal open vanaf 19 30 uur). Na de pauze spreekt prof. J. de Jong over het thema ,,De veranderende toerist". De luchtmacht oefent vandaag en morgen tussen 9.30 en 12.00 uur en tussen 13.00 en 15.30 uur met echte bommen op de Vliehors. De Postzegelbeurs houdt ruil- avond vanaf 20.00 uur in De Scha kel. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „SpaceJam". Zaterdag 15 februari: Hollandia B1-Texel'94 B1 14.30 u. JVC B2-Texel'94 B2 14.30 u. Texel'94 C1-Vios C1 13.30 u. SVW'27 D1 -Texel'94 D1 11.30 u. Texel'94 D2-SVAP'74 D1 11.30 u. O'end B1-Schagen B2 13 30u. Sint Boys C1-0'end C1 13.00 u. G-voetbal: De Koog-HIS 2 Dames: Texel'94-Zouaven 2 Recreanten: ZDH-Cocksdorp Tex.Boys-O'end De Koog-O'end 2 12.45 u. 14 00 u. 14.30 u. 14.00 u 14.00 u. 12.00 u. 14.00 u. 12.00 u. 14.00 u 14.00 u. 12.00 u 14,30 u. 14.00 u. 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u Zondag 16 februari: Texel'94-VIOS ConZelo -ZDH St.George-De Koog Oosterend-Dirkshorn Vesdo 3-ZDH 2 De Koog 2-Callantsoog 3 Texel'94 2-Dynamo 2 Succes 4-Texel'94 3 Geelzwart 3-Texel'94 4 Texel A1-JVC A1 Texel A2-ZAP A2 Uitslagen ZDH-Tex.Boys 1-1 Rest v.d. wedstrijden afgelast. Woensdag 12 februari: 19.30 Klif 4-De Koog 3 20.20 Oosterend 3-Nioz 1 21.10 De Krim 5-De Koog 4 Zaaldienst: Nioz Donderdag 13 februari: 19.00 Mantje 3-Texel'94 6 19.50 Casino 2-Rab Bouwmat. 2 20.40 Rab Bouwmat. 3-Klif 5 21.30 Gempo 1-De Krim 3 Zaaldienst: Jelleboog Vrijdag 14 februari: 16.45 Casino C1-Texel'94 C3 17.25 Texel'94 C1-De Koog C1 18.10 Texel'94 7-Texel'94 5 19.00 Oosterend 2-Texel'94 2 19.55 De Krim 2-Texel'94 1 20.45 De Koog 2-Rab Bouwmat. 1 21.35 De Krim 1-Mantje 2 22.30 Casino 1-Jelleboog 3 Zaaldienst: Texel'94 In manege Akenburg is zondag een officiële dressuurwedstrijd. De eerste combinatie start om 09.15 uur, de laatste rijdt om 19.20 uur de baan in. Publiek is welkom, de toegang is vrij. In Cinema Texel draait om 20.30 uur ,,Le Huittième Jour" Vrijdag 14 februari Wethouder Nel Eelman. geflankeerd door Theun de Winter en Gert Coevert van de Ezelvereniging, bij de overhandiging van f250,- aan het Jeugd Informatiepunt. ,FcK Tlfrmtrma„, bezoek en voorziet ze op die manier van informatie Verder zorgt het JIP dat het foldermateriaal op scholen en bij huisartsen ligt. „Op deze manier weet het JIP de 'probleemjeugd', ongeveer tien procent van de circa 800 Texelse scholieren, wel te be reiken", aldus Bart Heijnen van de Welzijnsstichting Als jongeren zich willen informe ren, moeten ze dat kunnen doen met de middelen waarmee ze ge wend zijn om te gaan. Het on langs geopende Jongeren Informatiepunt (JIP) in d'Ouwe Ulo wil daarom een computer voor gemeenschappelijk gebruik. Een investering die een stapje dichterbij is gekomen, nu de 250,- die de Ezelvereniging on langs aan de gemeente schonk, aan het JIP is toegekend. „Het JIP is een belangrijke voorzie ning", onderstreepte wethouder Nel Eelman (welzijn) woensdagmorgen bij de overhandiging van de „vuur toren" aan de Welzijnstichting, de initiatiefnemer van het JIP. Eelman doelde op de vele keuzes waarvoor jongeren van twaalf tot zestien jaar staan Of ze wel of met gaan roken, hoe ze als pubers met de relatie meisjes/jongens omgaan, of en waar ze uitgaan en bij welke groep ze wil len horen Daarnaast moeten op school de nodige pakketkeuzes worden gemaakt Het JIP dient als een laagdrempelige voorziening waar de jeugd voor infor matie en advies over deze en andere zaken terecht kan. Jongeren kunnen zonder afspraak binnenlopen en snuffelen in allerlei informatieve fol ders over verschillende onderwer pen. Bij „gevoelige zaken" zijn de brochures van handzaam meeneem- formaat, zodat jongeren met met hun problemen te koop hoeven te lopen. 'Probleemjeugd' De Welzijnsstichting heeft niet de illusie dat de hele Texelse jeugd de deur plat zal lopen. Jongeren scha ren zich vaak in groepen, waarvan een deel zich bijvoorbeeld in cara vans ophoudt of anders is georgani seerd. Jeugdwerker Carla Schrama gaat daarom bij deze jongeren op Muziekvereniging DEK verzorgt za terdag een gevarieerd programma tij dens de wmteruitvoering. Majorettes, tamboers en fanfarekorps zullen hun kunnen tonen vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Wie niet in de gelegenheid is die avond te komen krijgt een week later een tweede kans. Dan wordt de winteruitvoering herhaald in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild, eveneens aanvang 20.00 uur In beide gevallen is de toegang gratis. Voor de uitvoering in Den Hoorn kun nen geen plaatsen meer worden ge reserveerd, daar de zaal al vol is. Het concert zelf is gratis toegankelijk. Wel worden de bezoekers in de ge legenheid gesteld een bijdrage te geven ter bestrijding van de kosten, die Nino voor haar verblijf in Neder land moet maken. Contacten Dit koffieconcert is een gevolg van de contacten die Nino tijdens haar ver blijf op Texel heeft opgedaan. On langs ging ze in op een uitnodiging om bij de familie Elzinga in De Waal samen te spelen met Texelse musici. Ze was daar vooral onder de indruk van violist Gerhard Smeenk, zodat het idee om met hem een openbaar optreden te verzorgen snel was ge boren. Door dwarsfluitiste Hans Cadée er ook bij te betrekken ont stonden interessante mogelijkheden. De afgelopen weken is intensief ge repeteerd, waarbij Nino zich als een strenge coach ontpopte. Tot genoe gen van de twee Texelaars die zich aan het peil van de geschoolde Georgische hebben opgetrokken. Gerhard. „Vroeger speelde ik veel slordiger". Hans: „Het was een prach tige kans om met zo'n opgeleid ie mand te musiceren". De sinds bijna 30 jaar op Texel woon achtige Hans Cadée (1937) speelt naast dwarsfluit ook cello Gedurende vijf jaar gaf ze fluitles aan de muziek school en maakte een tijd deel uit van het plaatselijke symfonieorkest Musica Texla. In dat orkest zit nog steeds Gerhard Smeenk (1938) die als 11-jarige in zijn geboorteplaats Zutphen met vioolspelen begon. In die stad zat hij ook in een plaatselijk symfonie-or kest. In 1961 kwam hij als onderwij zer naar Texel, waar hij vrij regelma tig optreedt, vaak met anderen zoals gitarist Jan Beijert en pianist Johan Ran. Sinds tien jaar speelt Smeenk ook altviool. Bij het concert in De Lindeboom wordt uiteraard gebruik gemaakt van de concertvleugel die inmiddels definitief van het NIOZ is overgenomen. De actie om het benodigde geld op tafel te krijgen, loopt nog. Bankrekening 3625.57.152 ten name van „Vleugel voor Ed", Den Burg Bijna de helft is nu bij elkaar. De rest is uit particuliere bron voorgeschoten. De stichting waarbij eigendom en beheer van het instrument komt te berusten, zal bin nenkort worden opgericht. Sympathieken hoognodig „Een sympatiek en hoognodig pro ject, dat goed past in de ezel gedachte", vond Theun de Winter, voorzitter van de Multifunctionele Ezelvereniging (i o.), die het geld aan de gemeente schonk bij de hul diging van het 500ste lid De Winter en medebestuurder Gert Coevert lie ten doorschemeren om (bij bestuur lijke instemming) het JIP in de toe komst wellicht nog een extraatje toe te willen schuiven Gert Coevert verhoogde de gift al vast met 25,-. „Koop daan/oor maar een bosje bloemen voor Carla". doelde hij op de zieke jeugd werker De post wordt nu tijdelijk be mand door Nora Verheij en Andries Huberts. Wethouder Eelman had woensdag geen gemeentelijke bijdrage voor het JIP in petto „Maar de raad zal een open oor hebben voor verdere uit bouw van deze informatiepost", sloot ze toekomstige subsidie niet uit. De Historische Vereniging houdt dinsdag 18 februari een leden vergadering in De Lindeboom, aan vang 20.00 uur. Op de agenda staat o.a. een bestuursverkiezing Aftre dend en niet herkiesbaar is Dick Drijver, als opvolger schuift het bestuur Jacques Dijt naar voren. Wel herkiesbaar zijn Mary Bakker-Zijm en Aad van Heerwaarden. Na de pauze verzorgt Vibeke Roeper een lezing met als titel „Vertrokken van de Reede", Zij vertelt daarbij over de schepen die hun reizen naar Oostindië ten tijde van de VOC begonnen vanaf de Texelse rede. Woensdag vindt weer geheel gratis een instructie plaats over informatie- zoeken met behulp van de geautoma tiseerde catalogus in de openbare bibliotheek. Deze instructie is spe ciaal bedoeld voor mensen met wei nig of geen ervaring met toetsenbor den en beeldschermen. Let wel, deze bijeenkomst is geen computercursus! Aanvang 13.30 uur, opgave van te voren niet nodig De badmintonclub houdt in sporthal Ons Genoegen een mixdubbel toer nooi op maandag 17 februari, aan vang 19.30 uur. Opgeven hiervoor kan tot en met zaterdag bij N. Witte (31 42 39) of Margriet Reij (31 23 45). Vanmiddag kunnen kinderen t/m 14 jaar in Calluna terecht voor een Jungle Day. Entree ƒ5,-. De voor vorige week aangekon digde openbare vergadering van de dorpscommissie van De Waal met het college van B en W is ver plaatst naar vanavond, aanvang 19.30 uur in dorpshuis De Wiele waal. Om 20.00 uur begint in het Eierlandsche Huis een volley- balinstuif voor iedereen, georgani seerd door SVC. Vanaf 13.30 uur kunnen belang stellenden in de bibliotheek een cursus volgen over het informatie- zoeken via de geautomatiseerde catalogus. Deelname is gratis, vooraf aanmelden is niet nodig. De provincie houdt vanaf 13.00 uur in De Lindeboom een openbare hoorzitting over het bestemmings plan buitengebied. De vergadering wordt voorgezeten door gedeputeerde Frans Tielrooy (ruimtelijke ordening). In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „SpaceJam" Zaterdag 15 februari Fanfarekorps DEK geeft de jaar lijkse winteruitvoering in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Aan vang 20.00 uur. In Question Plaza is het Texels kampioenschap bierfietsen. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt vanaf 19.00 uur een Pianist Ivo Jansen (33) wordt omgeschreven als een natuurta lent. De in Venlo geboren Jansen komt op zondag 23 februari naar Texel voor een concert in de Muze-serie. Hij zal diverse werken van Bach vertolken in theater De Kiekendief op De Krim, aanvang 14.00 uur. Jansen heeft aan het Sweelinkc con servatorium in Amsterdam gestu deerd bij Jan Wijn Hij slaagde in '87 mét onderscheiding Een jaar eerder had hij al een grote prijs gewonnen tijdens het Tromp Piano Concours. Kort daarna was hij semifinalist op het Koningin Elisabeth Concours in Brussel. In het voorjaar van '88 kreeg hij zelfs meerdere prijzen, waaronder de Jacques Vonkprijs, die hem in staat stelde zijn studie in het buitenland voort te zetten, onder andere bij Robert Levin. Hij treedt regelmatig op in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Australië en Amerika. Daarbij werkt hij met beroemde dirigenten In het seizoen 'go/^l heeft Jansen een kamermuziekserie verzorgd in De Eilandschutters en de schiet sportvereniging houden onverkort vast aan het door hen bij de ge meente ingediende plan voor een schiethal. Dit naar aanleiding van het pleidooi van de Texelse Sport raad voor een zaal van 12 bij 30 meter aan „Ons Genoegen". Vol gens de schutters biedt dit plan voor de beide schietverenigingen te weinig ruimte. De pleitnota van de sportraad die vrij dag werd gepubliceerd is voor de sa menwerkende Texelse schutters verenigingen geen aanleiding het uitgestippelde beleid aan te passen. De schutters zijn van mening dat het door de Sportraad ingediende plan van weinig werkelijkheidszin getuigt. Het vanuit beide schietverenigingen samengestelde bestuur neemt slechts genoegen met een oplossing die alle leden van beide clubs de mogelijkheid biedt hun sport te beoe fenen. De schietverenigingen constateren dat de overige gebruikers van De Ferrever uitstekend geholpen zijn met een door b en w voorgestelde zaal van 21 bij 12 meter. „Maar door in te gaan op het voorstel van de sportraad kunnen slechts ongeveer 45 schut ters hun sport beoefenen. Het plan dat beide verenigingen hebben inge diend geeft minimaal 80 schutters de mogelijkheid hun sport te bedrijven." Inhoudelijk willen de clubs nog niets over hun plan kwijt, omdat het nog niet openbaar is. het Concertgebouw van Amsterdam, gewijd aan werken van Brahms en Hindemith. Ook zijn van zijn hand diverse CD's verschenen, ondermeer met werken van Brahms, Prokoffief, de preludes opus 28 van Chopin en de Ludus Tonalis van Hindemith, die door het Hindemith Instituut als verreweg de beste opname van dit werk werd beschouwd. Maar Jansen speelt ook hedendaagse stukken van compo nisten als Martijn Padding en Christian Lauba, die speciaal voor hem enkele werken vervaardigden. In '93 begon Jansen in samenwer king met het Nederlands Bach Collegium aan een ambitieus project. Liesbeth Meijer van de Wadden vereniging en Veronica Bos, direc teur van de VW, spreken dinsdag 18 februari over duurzaam toe risme op Texel. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ5,-, inclusief koffie/thee. Het betreft de derde van een serie winterlezingen in EcoMare. De gangbare economie dwingt graag tot groei, maar de mogelijkheden zijn beperkt. Texel heeft veel voorzienin gen voor de recreant: wegen, tele fooncellen, winkeltjes, parkeervelden, huisjes, hotels en tentjes bij de boer. Dat geeft niet altijd een fraaie aanblik. Hier en daar is er sprake van aantas ting van natuur en milieu. Heeft het toerisme ook positieve kan ten voor natuur- en milieubehoud? Is het mogelijk om ontwikkeling van het toerisme te sturen? Welke toeristen passen het beste bij een duurzame aanpak, en hoe bereiken we dat juist deze mensen voor Texel kiezen? Kunnen we Texels belangrijkste mid del van bestaan zo regelen, dat het geen schade doet aan natuur, milieu en landschap? Op deze en andere vragen zullen deze twee deskundi gen, één uit de toeristische praktijk en één uit de natuurbeschermings wereld, nader ingaan. Vermoedelijk zal daarna wel discussie losbarsten. De Georgische pianiste Nino Khutshisvili zal zondag opnieuw optreden in de serre van hotel de Lindeboom, deze keer samen met Gerhard Smeenk uit De Cocksdorp (viool) en Hans Cadée-Coenen uit Den Burg (dwarsfluit). Het gelegenheidsensemble verzorgt een koffieconcert van ruim een uur. Voor de pauze brengt het een drietal werken ten gehore van G.F. Handel (triosonate op. 2 nr. 8) en de Neder lander W. de Fesch (triosonate op. 12). Veaolgens vertolken Gerhard Smeenk en Nino Khutshisvili stukken van G. Tartini (sonate voor viool en piano nr 2 in g mineur) en F. Schubert (sonate voor viool en piano op. 137 nr 1). Na de pauze laat Nino zich horen als soliste in de sonate in C majeur van J. Haydn en Intermezzi op. 4 van R Schumann. Het concert wordt vooraf gegaan door een brunch, aanvang 10.00 uur. waarvoor liefhebbers zich tevoren kunnen aanmelden bij de Lindeboom.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2