Texels lid Winners Club krijgt deel geld terug Ruigteverspreider bespaart kosten i Zinderende spanning in biljartfinales Boeren belonen voor weidevogelbeheer" Minnelijke schikking na bijna twee jaar .TEXELSE^ couRANT. Nieuwe machine voor loonbedrijf Texelse rammen bovenaan tijdens nationale keuring Springevenement Texels Belang wil betere broedresultaten Voetbal trekt veel volk „Burgwal 37 is verkapte horeca'' Recordregen in laatste trimloop DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 Leonie Hoogenbosch uit Den Burg heeft een deel terug van het inleggeld dat zij in 1995 kwijtraakte door deelname aan de „Winners Club". Gerard Schuiling, die in 1994 en '95 op Texel deelnemers wierf, moet haar 750,- betalen. Dat werd e onlangs bepaald tijdens een zitting van de rechtbank in onl Hoorn. Hoogenbosch en Schuiling kwamen een minnelijke Schikking overeen. Omdat de partijen tot elkaar kwa men, hoefde de rechter geen uit spraak te doen. Directe gevolgen voor eventuele andere schade- Claims heeft deze zaak daarom niet. De raadsman van Hoo genbosch, mr. M.J.H.M. Verhoeven uit Leidschendam, verwacht dan ook geen stroom van nieuwe Claims. Voor zover bekend zijn zijn geen andere (Texelse) slachtoffers naar de rechter gestapt. Ook Schuiling, die tegenwoordig in Wervershoof woont, vreest niet dat anderen hun geld terug zullen ei- ~in. „Dit is een specifiek geval", egt hij. Winners Club, een in Hamburg svestigde organisatie, maakte ruim ree jaar geleden snel furore op ixel. Mensen konden lid worden lor 1 700 Duitse Mark te storten en Sèrvolgens zelf twee nieuwe leden (.jopvolgers") te zoeken. Van de tweede opvolger ving men dan 1.000 DM. De twee nieuwe leden moesten zelf ook weer voor twee opvolgers jprgen die op hun beurt geld over maakten. Een soort kettingbrief dus, of piramidespel Wettelijk was het rsteem echter niet verboden, ile Texelaars hapten toe en dat was mede de verdienste van Schuiling, die als tussenpersoon van de Winners Club fungeerde. Schuiling hield informatiebijeenkomsten en |ng ook op bezoek bij mensen thuis, sgenen die het eerst „instapten" sdden de grootste kans om winst te jaken. Anderen verdienden hun in- ilegde geld echter met terug. Mede na een kritische uitzending van het tv- programma „Kassa" liep het systeem in het voorjaar van '95 vast. Mooie praatjes Eén van degenen die naar haar geld kon fluiten was Leonie Hoogenbosch. „Via familie en vrienden was ik en thousiast gemaakt", vertelt ze. In de- smber '94 kwam Schuiling kwam op szoek. Hij wist niet alleen haar, maar ook echtgenoot Jan Boersen over te halen. Boersen: „Ik doe niet mee, zei ik van tevoren. Maar hij had zulke mooie praatjes, dat ik ook meedeed." Volgens Leonie Hoogenbosch be loofde Schuiling toen dat hij voor op volgers zou zorgen. „Binnen twee drie weken is het voor elkaar, zei hij. Wij hoefden met zelf te zoeken. Ge zien deze belofte hebben wij ons op gegeven als deelnemer," Eigenlijk wilde ze haar man als eer ste en haar zwager als tweede opvol ger, maar dat stond Schuiling met toe. Hij zette hen achter een ander lid, omdat hij op volgorde van aan melding werkte Nattigheid „Tijdens de eerste informatie bijeenkomst, een maand later, stond er nog niemand achter mijn naam Toen begon ik al nattigheid te voe len", aldus Hoogenbosch. Enkele te lefoontjes naar Schuiling leverden later niets op. In mei '95 pikte Hoogenbosch het niet langer. Via haar bij Jan Witte afgesloten rechts- bijstandsverzekering kwam ze in con tact met mr. Verhoeven van de Stich ting Rechtsbijstand Interpolis. Die beet zich in de zaak vast. Hoogen bosch: „Hij zag mogelijkheden, omdat Schuiling niet volgens de regels had gehandeld. Mijn zus probeerde het zelfde via een andere verzekering, maar die advocaat wilde er niet aan beginnen." Verhoeven poogde niet de organisa tie van de Winners Club aan te pak ken. „Het spel staat momenteel juri- ■disch ter discussie, maar is naar mijn mening binnen de regels", verklaart de raadsman. Tijdens de zitting spraken beide par tijen af dat Schuiling vóór 1 juli a.s. een bedrag van 750,- aan Hoogenbosch zal overmaken. „Om er vanaf te wezen", reageert Schuiling, die zich niet aansprakelijk voelt voor het verdwenen bedrag. „Ze kende de regels." Hoogenbosch vond het zo ook best: „Ik heb tenmin- Eigenlijk mag het niet van de pro vincie, maar het wordt door de ge meente gedoogd: ruigteverbran ding. Mocht er definitief een verbod komen, dan is er nu een alternatief. Nico Roeper uit Ierland heeft voor zijn loonbedrijf n machine aangeschaft, die igte en ander organisch afval raapt, verpulvert en over het land verspreidt. Geschikt als stuifdek of voor bemesting. Dit weekend demonstreerde Roeper het apparaat voor enkele belangstel lenden. Hij kocht de machine van het merk „Tebbe" via firma Bonne, nadat hij aan de overkant verschillende ty pen had gezien. „Bovendien kwam deze het beste uit een Duitse test." Hij Irkoos speciaal deze omdat er ook nstmest, organische mest en hout- ippers mee kan worden verspreid. De machine mocht zich in een war me belangstelling van gemeentelijke zijde verheugen. De gemeente heeft namelijk een probleem. Als tbigteverbranding inderdaad aan banden wordt gelegd, zou bij De Hamster compostering kunnen plaatsvinden. Dat is in het verleden ook al gebeurd, bijvoorbeeld met tak ken. Maar daarbij eist de provincie een vloeistofdichte ondergrond en die heeft De Hamster niet. Milieuvriendelijk Zelfs als het materiaal bij het Oude schilder vuilstation zou moeten wor den overgeslagen voor transport naar de overkant, is een aangepaste vloer nodig, zij het minder dan de totale 2400 vierkante meter. „Maar als er vervoerskosten bijkomen wordt het al snel een kostbare aangelegenheid", concludeert de gemeentelijke chef buitendienst Piet Bolier. Hij noemde de machine van Roeper een perfec te oplossing. „Kijk, particulieren mo gen zelf weten waar ze met hun rom mel naar toe gaan. Maar de gemeente heeft zelf ook nog sloten in beheer." De ruigteverspreider wordt aangedre ven door een 150 pk tractor en is voorzien van brede banden en een gestuurde achteras. „Bovendien heeft-ie een milieuvriendelijke kleur, groen", somt Nico Roeper de voorde len op. Hoe hoog de investering was laat hij in het midden. „Geen ton. maar het ruikt er wel aan." ste genoegdoening, en dat voelt heerlijk. Belofte maakt schuld Gerard Schuiling stelt dat hij geen belofte heeft gedaan „In principe moesten ze zelf opvolgers aandra gen. Ik zou dan helpen om die men sen te overtuigen." Over de afwijzing van haar man en zwager als opvol gers zegt Schuiling: „Mensen die het eerst waren ingestapt, kregen in het systeem voorrang. Het echtpaar Boersen ging daarmee akkoord Geen contact Schuiling vindt het jammer dat het zo is gelopen. „Het systeem werkte per fect, dat is bewezen. We waren be zig met een netwerk op Texel en zou den daarna de overkant 'veroveren'. Maar die uitzending van Kassa was dé reden dat het in elkaar klapte." Met de Winners Club heeft hij geen enkel contact meer. „Ik zou niet eens weten of die organisatie nog bestaat. Of ik er beter van ben geworden? Absoluut niet. Ik ontving alleen 100 DM commissie per klant, sommigen heb ik nog voorgeschoten ook. Daar naast is mijn naam op Texel stuk. Ik wou dat ik me er nooit mee had inge laten," Arme student Leonie Hoogenbosch zet daar vraag tekens bij- „Twee jaar geleden zwaaide hij met Luxemburgse bank rekeningen, waarop flinke bedragen stonden. En nu houdt hij zich arm..." Volgens Schuiling is hij niet in staat om nu 750,- over te maken. Reden voor de rechter om hem uitstel tot 1 juli te geven. „Ik ben nu een arme student", aldus Schuiling, die een stu die is begonnen Rechten? „Nee, maar het lijkt er wel op. Plannen heb ik genoeg, maar eerst wil ik meer kennis opdoen. Wat dat is, zal vast niet onopgemerkt blijven. Ik blijf strijd vaardig, natuurlijk." Texelse schapenfokkers hebben tijdens de nationale midwinter keuring in Midden-Beemster hoge ogen gegooid met hun inzendin gen. In de rubriek jonge rammen leverde fokker/eigenaar Kees Kikkert het kampioensduo. Piet Verberne en Kees Commandeur konden trots zijn op een reserve kampioen bij resp. de oudere ram men en de 2-jarigen. Volgens Dirk Reijne van het Texels schapenstamboek was de kwaliteit in de Beemster hoog. „Het niveau hield in een groot aantal rubrieken lang aan." Ook qua publieke belangstel ling had de organisatie met te klagen, want velen vonden de weg naar de manege van de Beemsterruiters. De kampioensram van Kikkert, num mer 4030-2101was volgens de jury „fraai typisch, best ontwikkeld en getooid met een fraaie kop". De re- serve-kampioen, 4030-2134, had iets minder „macht" dan zijn stalgenoot. Deze ram kreeg van de jury evenveel punten als een dier van fokker W. Wissink uit Harfsen en eigenaar B. van Raay uit Wehl. De arbiter gaf de voorkeur aan de Texelse inzending. Verberne ging als mede-eigenaar van een oudere ram, gefokt door N. Laan uit Winkel, naar huis met een reserve-kampioenschap. Comman deur streek dezelfde prijs op als mede-eigenaar van een ram uit 1995, gefokt door J. Hemel uit Bentelo Aan het springevenement dat de Texelse gymverenigingen zaterdag in sporthal Ons Genoegen houden doet ook een groep van 10 jaar en ouder mee. De turners kunnen worden be keken vanaf 13.30 uur. Na vele dagen biljarten schemert het de organisatie groen voor de ogen. Maar met voldoening wordt teruggekeken op een kampioen schap dat een zinderende ontkno ping kende. De partij tusen Nico Tessel en Mare Prins in het drie banden hoog zal menig liefhebber nog lang heugen. De Texelse biljartkampioenschappen mogen zich in een steeds bredere belangstelling verheugen. Het publiek wist dorpshuis De Hof in De Koog goed te vinden. De finale trok zelfs zo'n tachtig toeschouwers Maar ook bij de voorronden was de belangstel ling boven verwachting. De gehanteerde tijdschema's kon den, ondanks een grote opkomst in de lagere klassen, goed worden na geleefd. Alleen op vrijdagavond liep het uit. Jammer was dat meerdere spelers door de griep waren geveld. In enkele gevallen konden invallers worden ingezet. Minder te spreken was de organisatie over twee spelers die zonder afbericht na één speel avond op de tweede verstek lieten gaan. „Eén vond dat hij geen kans meer had en verkoos een andere sport. De ander bleef helemaal zon der opgaaf van redenen weg. Dat vin den wij ongepasf, aldus Cor Hoogen- boom, die aangeeft dat beide Texelaars voor een jaar worden geroyeerd. Opvallend was het hoge niveau van de klasse driebanden midden. De moyenne lag zó hoog, dat de spelers in de hogere klassen er hard aan zul len moeten trekken om deze toekom stige concurrenten de baas te blijven. De biljarters met zo'n goed resultaat promoveren namelijk. Nico Tessel en Mare Prins maakten er in het driebanden hoog een bloed stollend gevecht van. Aanvankelijk liep Tessel uit, maar Prins vocht dap per terug. Dat vergde echter zoveel van hem dat Tessel opnieuw kans zag om uit te lopen. Prins liet zich niet kennen en knokte zich wederom langszij. Tessel caramboleerde de partij uit, maar de nabeurt was voor Prins, zodat het remise werd. In dat geval telt het hoogste moyenne Daardoor ging de titel toch naar Mare Prins. Mocht het gemiddelde geen uitkomst hebben gebracht, dan was de hoogste serie van belang ge weest. De overige uitslagen zijn: 55+ 0-1,5: 1, Nico Spaans, 2. J. Nieuwenhuis, 3 J Moens 1,5-2.5 1 Dirk Kal verboer. 2. W. v.d. Wetering, 3. R. VittaJi. 2,5 en hoger 1 Jan Dekker, 2 W Vendel, 3. Piet de Graaf Libre 0-1 1Piet Knol. 2. Olaf Wrtte, 3. Klaas v d Veen 1-1,5: 1 Cor Huisman, 2. A.J. Ver hoeve 3 R. ten Hoor 1,5-2,5: 1 Jan Daalder. 2. Ab Jan Witte, 3 Peter Novak. 2,5 en hoger 1 N Tessel, 2 M Prins, 3 J. Van Dompselaar. Driebanden laag. 1. Piet de Bloois, 2. R.ten Hoor. 3. Frits Androg. Midden 1 Peter van Kampen. 2. Stef Bakker. 3. Henk Prins Hoog: 1Mare Pnns, 2. Nico Tessel, 3. Ab Jan Witte. Boeren die in hun reguliere be drijfsvoering weidevogels ontzien moeten hiervoor worden beloond. Dat vindt Texels Belang, die pleit voor een proef van twee jaar op vijf agrarische bedrijven. De landbou wers worden beloond op basis van de broedresultaten. Met het project weidevogelbeheer is een bedrag van tienduizend gulden gemoeid, waarvoor een aanvraag is ingediend bij de gemeente. Weidevogels zoals de kievit, grutto, tureluur en scholekster, zijn in het Texelse landschap even karakteris tiek als kwetsbaar „Het gaat niet goed met deze soorten", constateert Dick Drijver. De Texelse boer pro beert in het algemeen goed rekening te houden met de broedsels en de jongen van de weidevogels. Som mige agrariërs sluiten op vrijwillige basis beheersovereenkomsten, waarvoor ze een vergoeding ontvan gen. Het is een passieve vorm van beheer, waarbij bepaalde activiteiten worden nagelaten of uitgesteld (maaien) Maatwerk Er zijn ook actievere beheersvormen die meer aansluiten bij de boer als ondernemer, met een op de bedrijfs voering gericht resultaat. De agrariër wordt vrijgelaten in de manier waarop hij of zij een beter broedresultaat van de weidevogels bereikt. „Dit stimu leert initiatieven die passen bij de bedrijfsvoering van de afzonderlijke landbouwers", aldus Drijver. Als voorbeeld noemt hij het verleggen of markeren van nesten of het tijdelijk afdekken van de eieren als kunst mest wordt gestrooid of gespoten. Ook kan worden gedacht aan verho ging van de grondwaterstand. „Maat werk dus." Volgens het raadslid zijn elders in Nederland, zoals de Veenweide- gebieden in Noordwest Overijssel, al ervaringen opgedaan. „Deelname gebeurt op vrijwillige basis door agrariërs die het willen en die het past." Drijver voelt zich in z'n plannen ge steund door b en w die zich in het collegeprogramma betrokken verkla ren bij de weidevogels TB verwacht dat deze vorm van weidevogelbeheer in de toekomst een volwaardig alter natief voor een beheers overeenkomst kan zijn. Om het re sultaat na twee jaar te kunnen meten mogen de vijf proefbedrijven met voor een beheersovereenkomst in aanmerking komen Globaal ge zegd zijn dat akkerbouwers en bollentelers Het plan van TB heeft de steun van de Wildbeheereenheid, de WLTO en de Vogelwerkgroep, die bij de opzet en uitwerking van het project betrok ken worden De partij wil de proef in 1997 en '98 uitvoeren. Voor de belo ning van de landbouwers is volgens Drijver 5.000.- per jaar nodig, om dat het toch een extra inspanning vereist Financiering TB stelt voor het bedrag te financie ren uit het fonds toeristische voor zieningen. „Dit lijkt ons verantwoord omdat de weidevogels Texel alom een grote naam bezorgen. Ze zijn van waarde voor het toeristische product en het project zal naar bui ten een positieve uitstraling heb ben." Gezien de ontwikkelingen op het gebied van natuur en landschap ad viseert Drijver het fonds toeristische voorzieningen te verdelen in een toe ristisch en een natuur- en landschapsdeel. Weer of geen weer. bevroren veld of niet, in de zaal kan altijd worden ge voetbald. Voor de Texelse jeugd zijn toernooien gehouden, waarin fana tiek werd gestreden. De E-pupillen toonden zondag hun vaardigheden, aanschouwd door veel supporters. Voor de veldspelers breken betere tijden aan. De Texelse grasmatten hebben niet langer te lijden van opdooi. Zondag werd in Den Hoorn al een oefenwedstrijd afgewerkt tussen ZDH en WGW en ondanks het slech te weer was er aardig wat volk op af gekomen. De verwachting is dat ko mend weekend gewone competitie wedstrijden kunnen worden ge speeld, mits de voorspelde regen uit blijft. (Foto Tessa van Daaien De ruigteverspreider van Nico Roeper heeft een milieuvriendelijke kleur groen. (Foto Tessa van Daalon) Een koffiehuis in een ambachtelijk pand als Burgwal 37 is oneigenlijk gebruik. Dat vinden vijf horeca ondernemers uit Den Burg, die gezamenlijk bedenkingen hebben ingediend tegen de vrijstelling. De raadscommissie ROH adviseert dinsdagmiddag 18 februari of de bezwaren al of niet gegrond zijn. Om het ontmoetingscentrum van de dames Koorn en Van Eist mogelijk te maken, gaf een meerderheid van de raad onlangs groen licht voor een vrijstellingsprocedure. De horeca in het centrum constateert echter dat er onvoldoende gronden zijn de wijzi ging van de ambachtelijke bestem ming te rechtvaardigen. „Wij vinden dit niet de geëigende weg voor reali satie van dit bedrijf. Deze mensen zullen net als ieder ander die zo'n bedrijf wil beginnen op zoek moeten naar een pand dat hiervoor is be stemd. Zoniet, dan betekent dit een vrijbrief voor een ieder om zonder de vereiste middelen een 'verkapt' horecabedrijf te starten." Record na record viel te noteren tijdens de laatste trimloop die deze winter door de atletiekvereniging is gehouden. Het begon al met de aanmelding: maar liefst vijftig sportievelingen grepen de kans en deden mee aan deze wedstrijd die startte bij de boskiosk in De Den nen. Bij de jeugd t/m 12 jaar sneuvelde het parcoursrecord met twee seconden; Eva van Zoonen nam het over van Maarten Dogger in de zeer scherpe tijd van 5.11Olaf v.d.Vis liep vijf se conden sneller dan de vorige keer over de 1,2 km. Er waren zelfs hele families die sneller waren dan ooit te voren. Dat deden bijvoorbeeld Ramon, Priscilla en Michael Noorlander, maar ook Bart en Tim Riegman haalden vier seconden van hun persoonlijk record af Jan Dankers werd tweede achter Robert Bakker uit De Koog, maar stel de zijn beste tijd wel een seconde scherper. Bij de 6.2 km werden vijf records gebroken. Rob Verpaalen haalde acht seconden van zijn tijd af, Norbert Dankers negen seconden. Ingrid Fontijn en Roelie Zandee lie pen beiden één seconde sneller. Tessel Roeper deed het rigoreuzer: zij liep 2.14 sneller dan zij vorig jaar over deze afstand deed. Zo ook Pieter Aris v.d.Vis, hij liep 27.23 min. (2.49 sneller) Het parcoursrecord bij de dames over 9.3 km. stond op naam van Colmda Brouwer (40.01). Haar zus Natascha v.d. Vis heeft het overgenomen (het blijft dus in de familie), zij liep 39 12. Rinus Kooger en Ed Zegers liepen beiden naar een knappe tijd van resp. 43.20 (een verbetering van 50 sec.) en 42 06 min. (een verbetering van 17 sec.) Het volgende evenement voor de loopliefhebbers is het open Texels crosskampioenschap op 23 februari. Dat begint rond 11.00 uur bij hotel Bos en Duin. Nadere berichtgeving volgt nog. Uitslagen: 1,2 km. Jongens: 1 Jip van Zoonen 5 24, 2. Ramon Noorlander 5 26,3. Bart Riegman 5.32, 4. Kris Heijnen 6.00. 5. Michael Noorlander 6 04, 6 Olaf v.d Vis 6.117 Freek Verpaalen 6 17, 8. Ronald Moree 6.22, 9. Tim Riègman 6 34 min Meisjes: 1. Eva van Zoonen 5.11, 2 Priscilla Noorlander 6.16 min. 3.1 km. Heren 1 Robert Bakker 11.31, 2. Jan Dankers 11 49, 3. Erik Bakker 11.52. 4. Jaap Witte 12.50,5 Sebastiaan Ran 13.01,6. Marcel Keijzer 14.58 Dames vet: 1 Lyda Bakker 15.17, 2 Paulien Boudreau 19 03 min 6.2 km Dames: 1 Tessel Roeper 31.14, 2. Roelie Zandee 34.05 dames vet 1 Laurien Bakker 31 16, 2 Ingrid Fontijn 31.25, 3. Elly Westdorp 34.05 min. He ren 1 Harry Kingma 24.312. Pieter Ans v.d. Vis 27 23. 3 Guido Betsema 28.46, 4 Hans Dijker 33.22 min. heren vet. 1. Theo Boom 25 29, 2. Norbert Dankers 26 13, 3 Rob Verpaalen 26 40. 4 Martien Baars 27.47, 5 Piet Kingma 27.57, 6. Henk Schraag 29.30. 7. Jan Dogger 30.46, 8. Richard Bakker 30.54, 9 Jaap v Vooren 33.21, 10 Dirk Eelman 33.22 9,3 km dames. 1 Natacha v.d. Vis 39 12. 2. Nancy Sieling 49 59 min. dames vet. 1 Corrie Witte 49.49 min. heren. 1 Minne Goenga 36.08, 2. Herman Ploeger 38.42, 3. Rien Brouwer 39 12, 4 Erik van Zoonen 40.49, 5. Ed Zegers 42 06 mm. heren vet: 1 Piet Bakelaar 39 20, 2. Paul Boudreau 41.50. 3. Rinus Kooger 43.20 min. De trlmlopen zijn evenementen voor het hele gezin; menig vader werd Ingezet voor het bevestigen van de nummers. t..«. (Foto Tessa van Oaaten)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5