Cjrocn <2wartsJexeU in het hart Extra aandacht VW voor Duitse toerist Vestiging bedrijf bijna verhinderd door milieu-eisen N PLUJ5 Kwaliteitsprijs voor haring TX 38 Betsema Op Texel nog geen teruggang, maar: "TI orszel Gesellie! Maak van je gast 'n ambassadeur Kustafslag niet verontrustend Metamorfose in volle gang VERDER IN DIT ummer Bedrijfsleven moppert over hertaxatie 0ZB 2 Lening voor renovatie Bethel kapel 3 Houtkap houdt gemoederen bezig 3 Wielewaal vraagt toestellenberging 5 •9 „Hof van Geus" krijgt de voorkeur 5 •9 Veel animo voor „60 van Texel" 5 •9 Halve eeuw Timmer 7 Vrouw gered na inslikken tong Lijk Zweed spoelt aan op Texel TEXELSE^COURANT EUROMASTER VAN DER VIS »GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11157 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 'arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jffiONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 uitsland krijgt de komende jaren extra aandacht van de WV. Jdus directeur Veronica Bos naar aanleiding van recente cij- irs waaruit blijkt dat Nederland vorig jaar door 10% minder witsers is bezocht. „Voor zover bekend is dat op Texel niet et geval. Maar dit moet zeker een aandachtspunt zijn. De iuitse toerist is erg belangrijk voorTexel." os zei dat gisteren tijdens de ""hik bezochte WV-promotie- «nd in De Lindeboom. Voor 997 betekent dit dat de VW, in ienwerking met de andere deneilanden, méér geld zal Steden aan promotie gericht op ltsland. Vooral in dagbladen len meer Texel-advertenties chijnen. Op dit moment is op ;el niets van een terugloop te ken. De cijfers steken gunstig ij het Nederlands gemiddelde. Mt aantal boekingen voor het lauwe seizoen ziet er alweer Jflskleurig uit. De WV noteerde (gelopen maand een stijging van 0%. Irecteur Veronica Bos: „Geen valse achtingen wekken. <insdag zal tijdens de vergade- ng van de commissie ruimtelijke rdening blijken hoe warm "het irt" van Den Burg wordt. Een echt doortimmerd plan. serieuze ijdragen en losse flodder- uggesties zorgen voor veel imotionele reacties. Op menig rjaardagsfeestje wordt uitbun- tig geouwehoerd en gekift over Ie Groeneplaats en hoe het ver- Ier moet. iedereen wil dat er iets lebeurt. Maar wat? Winkels zat?! ver één ding is men het eens. let moet vooral gezellig worden. toe bedoelt u? Ook daarover \un je ernstig van mening ver- tchillen. Een landelijk onderzoek Helde onlangs de grootste ge- ene gezelligheidsdeler vast. 'iljoenen Nederlanders volgden live" voor de buis de Elfsteden- 'cht, met een kop chocolade- elk in de hand. Het toppunt van 'ollandse gezelligheid. Conclu de voor Texel: maak van de 'roeneplaats een grote kunst- Isbaan met enorme video schermen voor het volgen van ichaats- en andere sport- venementen. Wij rijden onze <ndjes begeleid door de accor deon van Frans, terwijl Lies het koek en zopie bestiert. Gesellie! Horszei |e moet ook meer bieden, anders voelen de mensen zich uiteindelijk bekocht." Daarnaast wees de nieuwe directeur erop dat ,.we geen verwachtingen wekken die we niet kunnen waarma ken". „Het totale verblijf op Texel moet een succes zijn. Dus naast een gezellig en schoon onderkomen ook voldoende variatie in activiteiten." Stickers De jongste cijfers wijzen uit dat de verwachte groei van het aantal korte vakanties niet doorzet. Middellange vakanties, van vijf tot negen dagen, komen meer in trek. Ook is sprake van herstel van lange vakanties op eigen bodem. „Nederland wordt her ontdekt", aldus Bos. Gunstig voor Texel dus. In de pro motie moet wel de nadruk blijven lig gen op de goede bereikbaarheid, want dat is voor veel mensen nog steeds een drempel om „even" uit te waaien. Vandaar dat de VW de vorig jaar vervaardigde verkeersbord stickers blijft verspreiden. „Vooroor delen neem je niet van het ene op het andere jaar weg Gisteravond werd bekend dat de prijs voor de meest originele toepassing van de sticker gaat naar Mantje In oktober zal de WV onderzoeken of deze actie heeft geholpen. Nage gaan wordt of nu een groter percen tage Nederlanders weet dat de boot naar Texel vertrekt uit Den Helder. Krachtenbundeling Bos benadrukte dat de VW een belangrijke schakel is tussen vraag en aanbod. „Wat Texel te bieden heeft, wordt voor een groot deel door uzelf bepaald. De VW zoekt de toe rist die bij dat aanbod past", hield ze haar gehoor voor. Sleutelwoorden daarbij zijn samenwerking en krachtenbundeling. Texel profileert zich daarom bewust met de andere Waddeneilanden als één regio lijk dat de brochures meestal worden aangevraagd naar aanleiding van acties. Vijf wapens De thema's veelzijdigheid, eiland gevoel en bereikbaarheid zullen weer als een rode draad door de cam pagne lopen. De VW gooit daarbij vijf „tactische wapens" in de strijd. Belangrijk wapen blijft de vernieuwde Texel-truck. „Zo confronteer je de mensen op een simpele wijze met de boodschap Texel. Bovendien kun je er makkelijker een actie omheen bouwen", verklaarde Groenen. De andere speerpunten zijn' meer onderzoek (de VW wil exactere gegevens over de toeristen op Texel), zorgen dat mensen nog mak kelijker kunnen boeken, internet en inhaken op het landelijk VOC-thema. Met dit laatste zorgt de VW dat de „Behouden is goedkoper dan nieuw werven." Onder dit motto richt de VW zich op de mensen al één of meerdere malen op Texel zijn geweest. Door hen informatie aan te rei ken waardoor ze het eiland nóg beter beleven, kunnen deze Texel-gangers zich als ware ambassadeurs ontpoppen. „Het is nog steeds zo dat de meeste mensen hun vakantie keuze baseren op de verhalen van vrienden, collega's en familie. Dus hoe beter men kan verwoor den hoe leuk Texel is, hoe groter de kans dat men anderen aan steekt", aldus adjunct-directeur Henk Groenen. Ondernemers moeten zorgen dat hun gasten méér betrokken raken, bijv. door speciale aanbiedingen. Samen met PTT Post zal de VW binnenkort de ondernemers voor lichting geven over de mogelijkhe den van direct marketing. Vakantiewerkers kunnen weer deelnemen aan de dagcursus „Kijk op Texel", zodat ze de toe risten beter over het eiland kun nen informeren. En tot slot heeft de VW plannen voor een herken ningsteken of zoiets dat de Texel- ambassadeurs vol trots aan an deren kunnen laten zien. Voor leuke ideeën houdt de WV zich aanbevolen. Terwijl ondernemers moeten zorgen dat oude gasten terugkeren, probeert de VW nieuwe gasten te bereiken. Hoe de WV dat in 1997 gaat aan pakken, vertelde adjunct-directeur Henk Groenen. De strategie is in grote lijnen gelijk aan die van afge lopen jaar. Opvallend is echter dat de WV in 1997 minder geld zal be steden aan beurzen. Het blijkt name- p-i lavolging van burgemeester Van ipard. die zich afgelopen zomer ider cover" onder het vakantie- iliek begaf, waarschuwde Bos r te hoge prijzen. „Het hoeft op iel echt niet overal goedkoop te Maar als je ziet wat op Texel gemiddeld drie-gangen menu t vergeleken met de ons omrin- de landen, zit daar een tientje of ar verschil in. Dat mag best, maar „Een paar kilo lijm" dwars boomde bijna de plannen van Sjef Brügemann uit Den Burg voor een nieuw bedrijfje in De Mars. Voor deze kleine hoeveelheid had de ondernemer een milieuver gunning nodig. Toen vorige week de bouw hierdoor aanzienlijke vertraging dreigde op te lopen, was hij het zat. „Dan maar niet op Texel." Elders in Nederland zou het volgens hem veel sneller kun nen. Woensdagmiddag, na een gesprek met wethouder Schilling, stelde Brügemann zijn mening bij. Raadslid Pieter de Groot kaartte de kwestie dinsdagavond aan tijdens de raadsvergadering. De D66'er vroeg Schilling om opheldering. De wethouder toonde zich bereid om contact op te nemen, wat een dag later inderdaad gebeurde. Sinds de verkoop van zijn drukkerij houdt Brügemann zich bezig met de ontwikkeling van nieuw „high tech bedrijf voor hoogwaardige technolo gische produkten". Zelf wil hij het met bevestigen, maar het betreft een cultuur-historie van Texel meer aan dacht krijgt. Dat gebeurt o.a. door een fietstocht langs alle lokaties die iets met de Gouden Eeuw te maken hebben. Internet Tot slot presenteerde de WV gister avond haar site op Internet. De circa 700.000 Nederlandse gebruikers kunnen „bladeren" in o.a. reis informatie, de VW-gidsen en een evenementen-agenda. Klapstuk wordt een „rondleiding" aan de hand van een strandjutter. Henk Groenen over de reden van de VW om op het 'net' te gaan: „Goeroes op dit gebied voorspellen dat over tien jaar 20 a 30% van alle transacties via het net zullen plaatsvinden, ook vakanties. Vooral voor korte vakanties is Inter net dan een uitstekend middel." assemblagehal waar hij, mogelijk in samenwerking met zijn zoon, model vliegtuigen gaat maken. In septem ber diende hij, in samenwerking met architect Louis Uriot, een bouwaan- vraag in. Lees verder pagina 3 Na een paar dagen stevige wind is meestal wel weer een stukje Texel in zee verdwenen. Zo ook afgelopen week, maar volgens dienstkring- hoofd Roland Bisschop van Rijks waterstaat is de situatie allerminst verontrustend. „Er is een beetje weg bij paal 17, paal 22 en paal 29. We praten over een metertje of drie, vier. Niets om van te schrikken. Op de eerste twee plaatsen is afgelopen jaar zand opgespoten." Ook komend jaar wordt op Texel een suppletie uitgevoerd, om te voorko men dat het eiland in zee verdwijnt. Dat gebeurt ongeveer tussen paal 10.4 en 11 4 en tussen 18.8 en 20.9. „Het gaat om een miljoen kuub zand. De aanbesteding is op 28 maart en we laten het een beetje aan de aannemer over wanneer hij het wil uitvoeren. Maar het mag in juli en augustus niet op de toeristische strandgedeelten", aldus Bisschop. - Tk> Het doet denken aan een vlinder die uit zijn cocon kruipt. De Eierlandse vuurtoren wordt ont daan van de steigers, die nodig waren voor een ingrijpende repa ratie- en opknapbeurt. De buitenmantel is voorzien van een donkerrode coating en het bo venste deel onder het lamphuis is wit uitgevoerd. Tevens werden alle raamkozijnen vervangen en voorzien van kunststof ruiten met dubbelglas. Verder kwam er een roestvrije nieuwe raiting rond het lamphuis. waarop de diverse an tennes nog moeten worden be vestigd. De radarinstallatie werd geheel vervangen De draaiende antenne die vroeger opzij van de toren zat, zit nu opvallend bo venop het lamphuis. Dat heeft als voordeel dat er nu rondom volle dig vrij „zicht" is. Niet gezegd kan worden dat de werkzaamheden van een leien dakje zijn gegaan. Vooral door storm, regen en extreme kou ont stond meer dan een maand ver traging. Bij het begin van het werk kreeg de wind vat op het zeildoek dat op de steigers was aange bracht en vorige week gebeurde dat opnieuw. Storm en regen ver oorzaakten ook dat de grondlaag die in eerste instantie was aange bracht, nat en zout werd waar door de hele toren moest worden schoongespoten voordat de top laag erop kon. Ook waren op een gegeven moment hetelucht kanonnen nodig om de tempera tuur op het vereiste peil te bren gen. Aan de voet van de toren moet nu nog een zwarte coating tot een hoogte van ongeveer twee meter worden aangebracht en ook moeten nog enkele onderdelen worden behandeld. Dat zal ech ter pas in het voorjaar gebeuren. (foto Harry de Graaf) Niet alleen zand verdween In de golven. Ook het „woud" van kerstbomen bij paal 15 moest eraan geloven. (Foto Frans Hopman) Het Produktschap Vis heeft de kwaliteitsprijs voor de haring toe gekend aan de TX 38 van de fami lie Betsema. De vis kwam bij de ge regelde keuringen op de visafslag in I Jmuiden als best verzorgde ha ring uit de bus. De prijs, die de TX 38 voor de derde keer in de wacht sleept, leverde Betsema een gelukstelegram van het produkt schap op en een bokaal. Die wordt uitgereikt tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisserij op 28 juni in Den Helder. Dat de haring van Betsema vorig jaar geregeld de hoogste cijfers kreeg, is te danken aan verschillende oorza ken. De gevangen haring wordt op zee in tubs bewaard. Dit zijn bakken van 600 liter, waarin de vis vermengd met ijs en water vers wordt gehouden. „En voor de rest komt het erop neer dat je de haring vlug vangt en niet in van die almachtig grote trekken", doelt Betsema op de wijze van vis sen. Toen zijn schip nog in span viste met de TX 2 waren trekken van 160 ton geen uitzondering. „Dan ben je ge makkelijk een uur of vier, vijf aan het 'halen'. Voordat dan de laatste haring Kordaat optreden van medewer kers in zwemparadijs Calluna heeft woensdagmiddag het leven gered van een badgaste uit Capelle aan de IJssel. De vrouw had haar tong ingeslikt. Het incident vond plaats toen ze na een aanval van benauwdheid een inhaleringsapparaat in haar mond bracht. Daarbij slikte ze haar tong in en verkrampten haar kaken. Nadat de vrouw volgens voorschnft in buik ligging was gelegd, lukte het bad meester Albert Middelbos de kaken van elkaar te krijgen. Toen de tong los kwam, kreeg de inmiddels blauw aan gelopen vrouw weer lucht. Ze kwam weer bij toen medewerkers van de ambulance, die na vier minuten ter plaatse was, haar zuurstof toedien den. Ter observatie werd de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. De 52-jarige Zweed Jan Olav Andersson sloeg vorige week overboord van het containerschip Norcove. Dinsdag onder de mid dag zag een groepje toeristen ter hoogte van paal 23 iets vreemds drijven in de branding. Het bleek het lijk van de zeeman. Een 40-jarige Nijmegenaar waar schuwde na de macabere vondst de politie. Die haalde het lichaam uit zee. Het lijk was gekleed, maar aan vankelijk was niet duidelijk hoe lang het slachtoffer in zee had gelegen Onderzoek wees al snel uit dat het Andersson betrof. Het schip waarop hij voer was van Rotterdam op weg naar Middlesborough. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. De werktuigkundige was rond 20.00 uur naar zijn hut gegaan en werd de volgende morgen vermist. Het lichaam van de zeeman is deze week overgebracht naar zijn woon plaats Skaerhamn. (ADVERTENTIE) aan boord is. heeft deze flink om z'n oren gehad. Daarom zijn we afgelo pen jaar voor het eerst alleen aan het vissen Daardoor duren de trekken minder lang en is de kwaliteit beter. Als je in een goede school (vlok) ha ring terecht komt kun je in een paar minuten wel tachtig ton opvissen. Maar soms heb je wel een paar uur werk voor een veel kleinere hoeveel heid." De vissers hebben apparatuur aan boord waarmee ze de haring kunnen lokaliseren. In 1996 werden de haringvissers met een halvering van het quotum gecon fronteerd. Hogere prijzen voor de haring maakte deze achteruitgang deels weer goed. De prijs van een kist vis steeg van ƒ16,- naar ƒ27,-. Dit jaar hoefden de haringvissers niet in te leveren op de vangstrechten. De TX 38 vist momenteel overigens op tong Fietspad. In april wordt in de raad een voorstel behandeld over de fi nanciering van het fietspad langs de Vuurtorenweg Dan bestaat zeker heid over de hoogte van de provin ciale bijdrage en wordt de dekking van het gemeentelijke deel bespro ken. (Advertentie) (fncm ^BtrL-Jh WI t» bë kiru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van 3 DE EUROPESE BANDENSPECIALIST JSPECIi DOE HET ZELF MARKT

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1