Cjrocn 2 rwarL-Jexelsin het harL, N' Tekort convenant in plan buitengebied Tielrooy: iets meer huizen buitendorpen loio WimfTtets Achter ieder argument een familie of bedrijf' Begrotingsbehandeling moet strakker en vlotter Tielrooy neemt PPC „uitermate serieus volledige goedkeuring aan het plan te VERDER IN DIT ummer Veelbelovend DEK Nog meer visies op Groeneplaats Rechtzaak over naam „Texel" Sport: darten, voetbal en springtoestellen Vijver 0SG wordt opgeknapt Ingezonden stukken: opnieuw De Dennen Rozendijk dicht Pastor J. Stam deken Amsterdam TEXELSE^COliRANT TEXELSE®kx)URANT drogisterij GS velt uiterlijk 1 maart oordeel Visserijman Cor Vonk overleden Oplossing voor Durper paaltjes Fiets van erf Renovatie gebouwen Teso afgerond Eerste paal voor brug Kogerstrand Dure vernieling Nadruk meer op beleidsplan 5PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11158 DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 'arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ABONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Wegens herstratingswerkzaamhe- den is de Rozendijk van 1 maart tot 19 april afgesloten tussen de Bak- kenweg en de Smitsweg. Pastor Joop Stam (62) is door bis schop Bomers van Haarlem be noemd tot deken van Amsterdam. Hij krijgt als zodanig de leiding van de katholieke zielzorg in deze re gio. Stam, geboren op 6 november 1934 in Haarlem, werd 27 mei 1961 tot priester gewijd. Zijn eerste stand plaats was Texel waar hij tot 1965 werkzaam was als kapelaan. De mensen noemden hem vaak „Stam II" om verwarring te voorkomen met een voorganger die dezelfde achter naam had. Joop Stam was tot 1982 bedrijfsaalmoezenier in Beverwijk, waar hij deel uitmaakte van een team waarin nauw werd samengewerkt met de protestantse organisatie Evangelie en Industrie. Hij had de zorg voor mensen van Hoogovens en Van Gelder Papier die toen met een ontslaggolfte maken kregen. In 1982 werd hij benoemd tot pastoor van de Gerard Majella-parochie in de Indi sche buurt van Amsterdam. Deze parochie ging vijf |aar later een fusie aan met de parochies Anna en Bonifatius. Deze „ABG"-parochie bestaat voor ongeveer de helft uit mensen van een andere cultuur. Voor zijn nieuwe functie werd Stam gekozen en voorgedragen door zijn collega's uit de stad. (Advertentie) Qrta JaHi htn. ADVERTEREN MET DE KROKUS? Inleveren advertenties: Voor de krant van dinsdag, maandag tot 10.00 uur. Voor de krant van vrijdag, woensdag tot 17.00 uur. (Advertentie) t/nu ^mtrtr jadi te hé kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ingsthoeveelheden. et bestemmingsplan buitengebied moet ingrijpend worden ingepast, maar Gedeputeerde Staten zal er waarschijnlijk iet in z'n geheel goedkeuring aan onthouden. Dat liet ge- =puteerde Frans Tielrooy vrijdagmiddag doorschemeren a de hoorzitting in De Lindeboom. Opvallend was dat enig inspreker instemming betuigde met het advies van Provinciaal Planologische Commissie (PPC). Tielrooy oemde dit „een zeer gedegen adviescollege, dat uitermate srieus wordt genomen GS beslissen uiterlijk 1 maart elke aanbevelingen worden overgenomen. we hechten er waarde aan dat de bestuurlijke verhoudingen met Texel goed blijven." Spannend Het gesprek met het Texelse college gaf Tielrooy voldoende vertrouwen onthouden Wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) zei met spanning uit te zien naar 1 maart Hij roemde de wijze waarop Tielrooy met de Texelaars en het college in het bijzonder was omgegaan. „Er is open gesproken en u heeft ons op het gemak gesteld We zien met spanning naar 1 maart uit." Bij het sleutelwerk aan het bestemmingsplan kan de gemeente rekenen op begeleiding door de provincie. Tielrooy acht het niet waarschijnlijk dat de provincie door de vertraging bij het bestem mingsplan tijdelijk zelf in de regels zal moeten voorzien. B en w hadden tijdens een onderhoud met Tielrooy vrijdagmorgen te I irstaan gekregen dat met name de spraken over natuur en landschap het convenant onvoldoende zijn rtaald in het bestemmingsplan. De deputeerde hield een slag om de ;m in hoeverre GS alle (negatieve) viezen van de PPC ter harte zal men „We zullen het advies goed Jgen het licht houden Van zo'n rekking hebben we dat nog maar Iden gekregen. De toonzetting laat n duidelijkheid weinig te wensen 'er. We hebben echter de vrijheid er in z'n geheel of op onderdelen in af te wi|ken. Géén goedkeuring elrooy liet er geen twijfel over istaan dat van volledige goed- uring van het huidige plan geen irake kan zijn De vraag of er dan el geheel of gedeeltelijk goed- uring aan moet worden gehouden p wel als een rode draad door het iderhoud met het college, dat elrooy als „open en constructief" or Vonk, oud-voorzitter en secre- ris van de Coöperatieve Inkoop- sreniging voor Visserijbeno- igdheden (CIV), is vrijdag op jarige leeftijd in zijn woning in |ost overleden. Vonk was al ge- ime tijd ernstig ziek, maar toch 'am zijn dood nog onverwacht, indaag is hij in Oosterend be- aven. etst 36 jaar maakte Vonk deel uit n het bestuur van de CIV. Lange d was hij als secretaris de rechter- nd van Jan „van Toon" van der is. die hij tenslotte als voorzitter jvolgde. Vonk vervulde deze taak t zijn 65ste. Bij zijn afscheid kreeg wegens zijn grote staat van dienst n koninklijke onderscheiding. Dnk heeft zich altijd voor de volle mderd procent ingezet voor de vis- erij. „Een doorzetter, die initiatie- in nam en een ongelooflijke liefde )or de bedrijfstak tentoonspreidde", Idus DETV-voorzitter Ben Daalder, vandaag tijdens de rouwdienst imens de Texelse visserij- meenschap het woord voerde, de oorlog bouwde Vonk een ei- n visserijbedrijf op met de TX 1 en 2. Als bestuurder was hij o.a. betrok ken bij de aanleg van de nieuwe werkhaven en het CIV-gebouw. Ook op landelijk niveau had hij een stem in het kapittel. Ondermeer was hij lid van de haringcommissie die zich ipzig hield met de verdelma van de Gedeputeerde Frans Tielrooy. kwalificeerde. „Ik meld liever vooraf hoe het er voor staat, dan achteraf." Tielrooy liet wetpn in ieder geval niet op alle slakken zout te leggen. „Want Hel tempo van de hoorzitting vrijdagmiddag in De Lindeboom overtrof de stoutste verwachtingen. Het vooornemen van voorzitter Frans Tielrooy om tegen vijf uur af te hameren werd ruimschoots gehaald Rond vier uur kon het hele gezelschap naar huis De gede puteerde moest zelfs terugkomen op zijn aan-kondiging vooraf om geen pauze in te lassen. Door Tielrooy aange-moedigd tot bondigheid, liep hel programma ruimschoots vóór op schema. Gevolg was dat menig spreker die door de voorzitter werd aangekondigd, nog niet eens in de zaal was. Vele malen zocht Tielrooy vergeefs naar de familie Goénga, die om 16.20 uur stond aangekondigd Tijdens het nawoord van de gedeputeerde, rond 16.00 uur, meldde de inspreker zich tot Tielrooy 's tevredenheid alsnog.We hebben naar u zitten te smachten Een kwinkslag ging hij niet uit de weg toen bollenteler Theo Kooiman zich openhartig uitliet over de bedrijfs opvolging en de financiering. ,.Een verrassend kijkje achter de scher men.. Meer serieus sprak Tielrooy waardering uit over de vriendelijke, menselijke manier waarop de Texelaars reageerden ..Heelanders dan de bijeenkomst in 1987 over de relatienota, toen er nog werd gedreigd me in het Marsdiep te gooien.. De gedeputeerde liet weten uitermate zorgvuldig om te springen met de vele bedenkingen die tijdens de hoorzitting naar voren werden gebracht..Achter ieder argument zit een familie of een bedrijf. Iedere inspreker wordt serieus genomen, al wil dat niet zeggen dat u allemaal uw zin krijgt. Inhoudelijk ging de gedeputeerde, die werd geflankeerd door provincie ambtenaren B de Graaf. D Schalks en C. Swennen, niet In op de bedenkingen. We beperken ons vanmiddag tot het aanhoren van uw argumenten De provincie wil de mogelijkheden voor woningbouw in Den Hoorn, Oosterend, De Cocksdorp en De Waal iets verruimen. Dat maakte gedeputeerde Frans Tielrooy (ruimtelijke ordening) vrijdag middag bekend na afloop van de hoorzitting over het bestem mingsplan buitengebied. Tielrooy erkende dat de druk op de Texelse woningmarkt extra groot is. „Er spelen hier aparte problemen, bijvoorbeeld de pensieentrek naar het eiland." De buitendorpen moeten ondanks de belofte van de gedeputeerde niet al te veel illusies koesteren „Want het gaat niet om grote hoeveelheden woningen." De gedeputeerde houdt „spijkerhard" vast aan zuinig gebruik van de ruimte in het buitengebied, een hoofdlijn in het beleid van de provincie. Gedacht wordt aan een paar woningen per dorp per jaar. „De bouw moet gefaseerd plaatsvinden. Het mag met zo zijn dat als er het ene jaar een stuk of acht zijn gebouwd, de gemeente het volgend jaar weer bij de provincie op de stoep staat." Hij verbond nóg Voor het seizoen losbarst moet het probleem van de lage paaltjes in De Cocksdorp zijn opgelost. Dat ant woordde wethouder Poster dinsdag op een vraag van WD-raadslid Erna Eelman tijdens de raadsvergadering. De paaltjes zijn de Cocksdorpers al jaren een doorn in het oog. Menig automobilist beschadigde zijn voer tuig bij het parkeren. Welke oplos sing hij in petto heeft, verklapte Pos ter dinsdag niet. Tussen zaterdag en maandag is een niet-afgesloten fiets bij een woning aan de Wagemakerstraat wegge haald. Deze was eigendom van een 16-jarige Texelse Het betreft een opvallende mountainbike met een dicht achterwiel dat aan de ene zij de zwart-geel is en aan de andere zwart-rose. een voorwaarde aan de verruiming „De woningbouw moet passen in het streekplan Noord-holland." Medewerkers van Duin's bouwbedrijf leggen de laatste hand aan de reno vatie van het Tesogebouw op de veerhaven. Daarmee komt een eind aan een uitgebreide modernisering van de gebouwen van de veerdienst. Die begon al in 1995 met de bouw van een nieuw stationsgebouw en vernieuwing van de loketten in Den Helder. Op Texel werd vorig jaar een nieuwe werkplaats op de onderhoudskade gebouwd, de verkeerstoren werd vernieuwd en het Teso-kantoor van binnen en van bui ten opgeknapt. Om de passagiers te informeren zijn op verschillende plaatsen lichtkranten geïnstalleerd. De wachtruimte werd ruimer en in een nieuw jasje gestoken, er komt nog een koffie-automaat en de Teso- balie is publieksvriendelijker ge maakt. De open indeling van de kan toren bevordert de werkbaarheid. In de voormalige werkplaats is een kan tine voor de Teso-medewerkers on dergebracht. De snackbar op de ha ven is een stuk ruimer gemaakt en kreeg behalve zitplaatsen ook een extra ingang. De renovatie van de gebouwen op 't Horntje vergde een investering van ƒ1,7 miljoen. (Foto Gorard Timmerman) Tielrooy had tijdens een rondrit over het eiland vrijdagmorgen de mogelijke woningbouwlokaties in ogenschouw genomen. Inzake Oosterend noemde de Provinciaal Planologische Commissie (PPC), die advies uitbrengt aan GS, het gebied ten noorden van de Cor Bremerstraat „geen onlogische lokatie" De PPC stemt echter toch in met het besluit van het Texelse college om dit terrein (eigendom van W Ploeg) in het bestemmingsplan buitengebied conform het huidige gebruik agrarisch te bestemmen De bedenking die Ploeg tegen dit collegebesluit had ingediend, werd door de PPC als „ongegrond" aangemerkt. De PPC constateert dat in Oosterend nog verschillende andere lokaties voorhanden zijn. De eerste paal is zojuist in de grond gezet, ren van de brug stukje bij beetje zichtbaar. Nog een paar weken en dan kun nen gebruikers van de Badweg via een houten brug naar het strand. Gistermorgen ging de eerste paal de grond in. Dat gebeurde onder toeziend oog van o.a. een delega tie van de Recreatiestichting Texel (RST). die ter plekke bezig is met een ingrijpende renovatie van haar kampeerterrein Kogerstrand. De 25 meter lange en vijf meter brede brug vormt een onderdeel van de Badweg en komt boven het nieuwe parkeerterrein Voor de eer ste paal werd eerst een vier meter diep gat geboord Aannemer Van 't Hek uit Beemster gebruikte daarvoor een speciale boor, die hydraulisch kan worden gericht om in bepaalde hoeken te kunnen werken. „Er zijn er maar weinig van in Nederland", aldus Marcel Uriot van B&M uit Den Burg. die de directie voert namens opdrachtgevers RST en gemeente De palen van basralocus hout (met de hand gehakt in de Surinaamse jungle) worden met een kraan in het gat neergelaten en daarna nog ruim drie meter diep in de bodem getrild De bovenbouw bestaat uit een boog van azobe hout, afkomstig uit Afrika „Dit is een brug van verkeersklasse De komende twee weken worden de contou- (Foto Frans Hopman) 30, wat wil zeggen dat-ie geschikt is voor middelzwaar vrachtverkeer Dergelijke bruggen worden in Neder land zelden uitgevoerd in hout. In Japan is dat wel gebruikelijk", ver telt Ed Momberg van B&M. Leveran cier van de brug is de firma Hupkes uit Amsterdam De brug is vooral bedoeld voor voet gangers, vandaar dat hij in het ver lengde van het voetpad van de Bad weg komt. Ook werkverkeer en auto's van gasten van „De Buteriggel" en „Noordzee" mogen er overheen. Zodra de brug klaar is, wordt de noodweg waarvan het bouw- verkeer de afgelopen maanden ge bruik van maakte, verwijderd. Ruim voor Pasen zal dat het geval zijn Volgens RST-directeur Menno Hofmann ligt de bouw door de strenge winter een paar weken ach ter op schema, maar hij verwacht dat de eerste gasten al half maart in de receptie van het nieuwe hoofdge bouw kunnen worden verwelkomd. De reclameslogan „krassen, kras sen, krassen" is door vandalen in De Koog wel erg letterlijk genomen. In de nacht van zaterdag op zondag is de auto van een 30-|arige Oosteren- der op de Nikadel zó hevig bewerkt met een scherp voorwerp dat de schade wordt geschat op 5000,- Het Texelse gemeentebestuur heeft efficiënt vergaderen de laat ste tijd hoog in het vaandel staan. De begrotingsbehandeling, jaar lijks een langdurig evenement, is ook onder de loep genomen. Maar de raadscommissie voor al gemeen en organisatorisch beleid toonde zich gisteravond niet be reid zich de gehele „najaars-ver- gaderpret" te laten ontnemen Het kan strakker, vlotter en beter. Dat is de strekking van het voorstel waarmee het college de commissie benaderde. De behandeling verdeeld over tien hoofdstukken neemt naar mening van b en w teveel tijd in be slag. Het plan om dit samen te voe gen tot vier blokken, verdeeld per portefeuillehouder, werd echter al leen door Texels Belang onder steund. Erna Eelman van de VVD wees erop dat de partijen juist zijn gesommeerd hun algemene be schouwingen per hoofdstuk in te delen Burgemeester Van Rappard kon zich wel vinden in deze reactie. „We hebben u het kunstje zelf ge leerd, dus nu zullen we het weten ook." Aan een politieke verantwoording ontkomt het college met, als het aan de commissie ligt. Op de VVD en D66 na was iedereen bereid om za ken die geen directe relatie hebben met de cijfers in de begroting in com missieverband te behandelen. Door dat echter te betitelen als hoofd- en bijzaken trapte de burgemeester op vele tenen. „Ik vind alle punten in mi|n algemene beschouwing hoofd zaken, want wij maken zelf al een keuze", verwoordde Peter Bakker van GroenLinks. Hij kon de intentie wel volgen, maar vond het onjuist dat door de terminologie een waardeoor deel wordt gehecht aan de voorstel len „Als u het anders noemt, heeft vast niemand er problemen mee." Die tip nam de burgemeester ter harte. Bakker wees er tevens op dat alle partijen de behoefte hebben om zich tijdens de begrotingsbehandeling te profileren „We willen allemaal ver antwoording afleggen tegenover onze achterban. Dat botst met een strakke en efficiënte afhandeling, maar dat zal altijd zo blijven." Hij drong aan op weergave van argu menten bij de beantwoording van de algemene beschouwingen door b en w. „Anders krijgt u geheid alsnog de vraag waarom u iets afwijst." In juni behandelt de raad het jaarlijk se beleidsplan. Daardoor wordt vast gelegd welke richting men op wil, waardoor zaken eigenlijk al vastlig gen. Het zwaartepunt van politieke discussie verschuift dus steeds meer van de begrotingsbehandeling in het najaar naar deze vergadering. Er zijn gemeenten die de begroting om die reden in juni houden, maar daar toonde de commissie zich met vóór In september maakt het rijk namelijk bekend hoeveel financiële speelruimte gemeenten krijgen en die informatie wil de Texelse raad meenemen bij het vaststellen van de begroting. Om geleidelijk te wennen aan deze situatie stelde Van Rappard voor de afspraken in het beleidsplan minder vrijblijvend te maken. Dan voorko men we dat we daar wat roepen en in het najaar bij de begroting toch ergens anders op uitkomen. In een volgende raadsperiode kunnen we de verschuiving doorzetten. Laten we dit eerst opbouwen. Geen ouwe pan toffels weggooien voor we nieuwe hebben."

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1