Vanaf 2000 minder schapen op dijken ■hirurg van Den Burg strandt in raadzaal Kampeervergunning Gieze wekt irritatie US met pachters om tafel car moon F a QU BAKKER bv TEXELSE COURANT Geloofwaardigheid in het geding" ran pachtsom naar ieheersvergoeding? Waddenvereniging wel vóór opvang van zeehonden -0o ijzerhandel Hartoperatie Rozendijk zeven weken afgesloten Diefstal uit auto ZU...ZÜ...ZU5TER LIES, H...H0E IS H...UE.T MET OM..ZE D0K..T0R T30QK? Van harte beterschap Vinke/Van der Lubbe winnen eerste prijs I?' VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 Joordat de gemeente een week te ast heeft gereageerd, krijgt Henk Jleze uit Eierland een vergunning toor kamperen bij de boer. Hij leeft echter geen A-blok noch oe- _jjjit hij agrarische activiteiten uit. ZJjt heeft bij velen irritatie opge- l ikt. De raadscommissie voor mtelijk en huisvestingsbeleid ik z'n afkeuring dinsdag niet der stoelen of banken. 1992 heeft Gieze een vrijstelling ngevraagd voor vijf kampeer- eenheden 15 slaapplaatsen) op een perceel aan de Zanddijk in Eierland. Het verzoek werd door het college van b en w afgewezen omdat er geen sprake was van een agra risch bedrijf. Gieze tekende bezwaar aan, maar dif werd ongegrond ver klaard. Daar liet de Eierlander het met bij zitten Hij ging in beroep bij de Raad van State. In januari van dit jaar volgde de uit spraak. Op grond van het bestem mingsplan had het college gelijk met haar weigering. Maar in het jaar van de aanvraag gold ook de „kampeer- wet" nog. Daarin was bepaald dat b en w binnen twee maanden moesten beslissen. Die termijn is door het Texelse college met een week over schreden Een vormfout met ver gaande gevolgen, want nu krijgt Gieze een vergunning voor vijf jaar Dezelfde fout kan niet nogmaals wor den gemaakt, daar de kampeerwet inmiddels is vervangen door de Wet op de Openluchtrecreatie. Daaruit is de automatische verlening na twee maanden geschrapt Nalatigheid De nalatigheid leverde het college diverse standjes op. Tien voor Texel schreef een gepeperde brief en ook de Vereniging van Texelse Kampeer- boeren is weinig complimenteus. „Het is gebeurd, dus we staan nu machteloos Maar we rekenen er wel op dat na de termijn van vijf jaar on middellijk tot intrekking wordt overge gaan", aldus Jan van Heenvaarden, woordvoerder van de vereniging. Die mening wordt gedeeld door de leden van de raadscommissie Dick Drijver van Texels Belang wees erop dat dit met de eerste misser van de ge meente is ten aanzien van het kam peren bij de boer. ..We hadden al de overschrijding van de 1600 slaap plaatsen en die stunt met Amalia Ik pleit voor méér zorgvuldigheid." Vol gens Drijver is de geloofwaardigheid van de gemeente in het geding „Er staan mensen op een wachtlijst. Deze zaak wekt veel ergernis en irri tatie. Zoiets werkt tegen ons." n glanzende groene dijk met schapen streelt het oog. ior eigenaar Uitwaterende Sluizen is echter niet de bui- jnkant, maar juist de inhoud van belang. Dijken die rijk met uiden zijn doorworteld zijn volgens US beter bestand te- in overstromingen. De 32 pachters van de dijken zijn al- |rminst blij met deze nieuwe visie, die over drie jaar als •oef start. Ze mogen dan nauwelijks meer kunstmest [rooien en moeten het aantal schapen op de dijk drastisch jrugbrengen. afspraken in de oude (zesjarige) con tracten, vanaf 2000 wordt het nieuwe beleid van kracht. De pacht wordt elke drie jaar herzien, dezelfde ter mijn als de proef van US. Het nieuwe beleid is flink slikken voor de pachters „Want we dachten dat we het altijd goed hebben gedaan", verwoordde pachter Piet van Leeu wen de mening van zijn bedrijfstak. Hij sloot niet uit zijn schapenbestand te moeten halveren. Dat is volgens hem nadelig voor de PH-dijk. Daar groeit namelijk alleen de grassoort zachte dravik, dat volgens de land bouwer alleen kort te houden is met wat intensievere beweiding. Oud-dijkenbouwer Bert Weijdt waar schuwde US voor ongewenste mos vorming, bij achteruitgang van de mestgift. „En dat is de allergrootste angst voor een dijkenbouwer." it Hoogheemraadschap voor Uit terende Sluizen in Hollands orderkwartier, dat per 1 januari de dden- en secundaire dijken van 3 BEI waterschap heeft overgenomen, t er letterlijk geen gras over ieien Verschraling van de dijken ent de weg naar een meer ge ide vegetatie, die dieper en inten- :ver in de kleilaag wortelt. Proeven dijken verspreid in het land heb ben uitgewezen dat de golven dan 'minder vat hebben op de klei „Een flinke bemeste dijk was in een paar uur weg, terwijl een stevig door- wortelde dijk veel langer tegen te ||lven bestand bleek", aldus dijk- luwer P. Struik, bestuurslid en irtefeuillehouder van de US-afde- waterkering-, boezem- en wegen- iheer. Plukje gras it plukje gras dat straks nog op de |k groeit, noodzaakt tot een dunnere apenbeweiding. Bijkomend voor- iel vindt US dat de dijk minder te lij- in heeft van schapenpaadjes en iilen En dat scheelt onderhouds- isten. hoogheemraadschap ging ensdagavond in grand café De Ider de confrontatie aan met de ichters „We zijn recht in de leer, chters die zich niet kunnen vinden de nieuwe contracten kunnen die iar beter met ondertekenen", liet ctorhoofd W. Louw blijken aller- nst ruimhartig met de nieuwe af raken te gaan omspringen. Hij sloot st uit dat „hobbyisten" de pacht van professionele schapenhouders in toekomst zullen overnemen „Aan overkant gebeurt dat al." Zachte dravik eliswaar kunnen de boeren zich ig een jaar of drie beroepen op de Volgens Struik houdt US met „als een blind paard' overal strikt de hand aan het beleid. „In overleg met de pach ter bekijken we hoe het perceel moet worden beheerd. Als er een probleem is moet je afwijken Gezien de extra kosten die schapen houders moeten maken en de lagere opbrengsten, bestaat de kans dat ze geen pacht meer hoeven te betalen, maar een beheersvergoeding ont vangen. Niet verpachte delen worden twee keer per jaar gemaaid door US. Het maaien van de steile taluds is om sommige dijkvakken een levensge vaarlijke klus. US gaat moeilijke stuk ken van bijvoorbeeld de Noorderdijk bij Oosterend daarom beter toegan kelijk maken voor machines. Ander probleem is de verplichte afvoer van het maalsel Omdat het zaad van wilde gerst bevat, wil geen akker bouwer het op z'n land. Afvoer naar de vastewal is een kostbare zaak, maar wellicht is het hooi te slijten onder paardenbezitters. Voor onkruidbestrijding mogen de „beheerders" in principe geen chemi sche middelen meer gebruiken Als de praktijk uitwijst dat het hakken van stiekels niet werkt, komt de pachter in aanmerking voor een ontheffing „De Waddenvereniging vindt op vang en bescherming van zeehon den overbodig", kopten vele kran ten deze week. Het leverde een storm van reacties op, waarna haastig een persbericht werd rond gestuurd om de uitspraak te nuan ceren. Volgens de Wadden vereniging verdienen zeehonden alle bescherming in hun natuur lijke omgeving. „Daarom strijden wij ook tegen verontreinigingen en verstoringen, zoals proefboringen. Bovendien verzetten we ons tegen vissers die zeehonden willen af schieten omdat ze teveel vis zou den eten." Door afname van verontreiniging en het werk van de zeehondencrêches is de zeehondenstand toegenomen. De Waddenvereniging verwacht dat in de toekomst een situatie ontstaat waarin opvang niet meer nodig zal zijn. De rol van centra die zich daar mee bezig houden zou dan moeten verschuiven naar educatie en voor lichting. „Wanneer dit moet gebeuren is niet te zeggen Evenmin valt iets aan te geven over exacte aantallen zeehonden die een natuurlijke Wad denzee kan herbergen", aldus de Waddenvereniging, die een discussie wil starten over de toekomstige situa tie. Ook EcoMare heeft een reactie rond gestuurd naar aanleiding van de ont stane commotie Daarin wordt ge schetst hoe het centrum als eerste in Europa in 1951 begon met het opvan gen van zeehonden. Van uitzetten was toen nog geen sprake, daar er op de soort werd gejaagd. In 1991 en 1996 hield EcoMare internationale bijeenkomsten met andere opvang instellingen en wetenschappers over het nut van de zeehondencrêches Conclusie was dat opvangen geen rol meer speelt voor het in stand houden van de populatie. Maar het heeft een belangrijke functie bij het overdragen van een boodschap aan het publiek Het werk moet dus, mits op beschei den schaal, worden voortgezet. Geen moer aan! Voor al uw bevestigings problemen een oplossing Spinbaan 20, Den Burg VERVOLG VAN PAGINA 1 der Lubbe kwamen met een nieuwtje een groot venster, waardoor het raad huis een meer open uitstraling krijgt. Bijval kreeg Nauta ook van onderne mer Peter Bakker, sprekend namens de dorpscommissie Den Burg in op richting. Hij riep op niet de behou dende weg te kiezen, maar de ..fantasievolle" herstelplannen een kans te geven Greep De commissie liet zich hierdoor niet overtuigen Op Pieter de Groot (D66) na voelden de leden weinig voor een diepgaande aanpak Sterker nog: opvallend vaak viel te beluisteren dat het „kale" plein met het „lelijke" raad huis nog zo verkeerd met was. De sprekers deden beurtelings een greep uit de vele suggesties, die tij dens de hoorzitting door Frans Pieterse, de Historische Vereniging (Gelein Jansen en Jan van der Pijl), Stichting Dorpsherstel (Jos Engel vaart), mevrouw M. Leegwater-Klimp en Wil de Leeuw waren toegelicht. Zij presenteerden elk op eigen wijze hun reeds eerder in deze krant beschre ven visies. Ook bepaalde ideeën van Maandag begint de firma Wester- laken met de herbestrating van een gedeelte van de Rozendijk. Het gaat om het stuk tussen Smitsweg en Bakkenweg Het werk zal ongeveer zeven weken duren. Uit een geparkeerde auto aan de Slingerweg in Den Burg werd in de nacht van dinsdag op woensdag een verrekijker uit het dashboardkastje gestolen. De dief had makkelijk toe gang. want de auto, eigendom van een 39-jarige Texelse man, stond niet op slot. (Advertentie) de niet aanwezige Cor Zijm, Roelie Bakker en Piet de Graaf bleken po pulair. Mini-enquête De coalitiepartners CDA en Texels Belang schaarden zich achter het college, dus tégen bebouwing van de Groeneplaats en het park. „Acht jaar geleden hebben we de Groeneplaats al laten renoveren. Dat kostte de Texelse gemeenschap toen 720.000,-", toonde CDA-spreker Jan Koolhof zich huiverig voor de fi nanciële gevolgen van een grote ope ratie Hij toonde zich o.a. voor een „stadspoort" met woningen (idee Frans Pieterse) bij de doorbraak Elemert-Groeneplaats, meer verlich ting, openbare toiletten weg uit de Waag en een expositieruimte op de kop van het raadhuis (Vismarkt). „La ten we hiervan een begroting maken Hopelijk hebben we dan een plan dat de toets der kritiek langer dan acht jaar doorstaat." Het CDA zag zich in deze opstelling gesteund door de reacties van de ei gen achterban. De partij had een mmi-enquéte gehouden onder circa Janme Vinke en Marcel van der Lubbe hebben gisteren in Deventer de eerste prijs in de wacht gesleept bij een ideeén- prijsvraag. De talentvolle inge nieurs uit Delft waren dinsdag nog op Texel om in de raadszaal hun plan voor het hart van Den Burg toe te lichten. De oud- Texelse Vinke en compagnon Van der Lubbe doen wel vaker samen mee aan ontwerp-wed- strijden, of sturen ongevraagd een plan in (zoals op Texel). Zo proberen ze naam te maken en ervaring op te doen Opdracht in Deventer was een nieuwe struc tuur te bedenken voor de Raam- buurt, waar industrieel erfgoed en woningen een onsamenhangend geheel vormen De (gedeelde) eerste prijs leverde hen een paar duizend gulden op. „Een bekend raadslid zei eens tij- "tns m 'n bestuurlijke periode te- m mij: Nauta, vertel me nou niet -er. want aars ken ik niet meer Ugen zijnIk denk dat ik nu wel Inoeg heb verteld.'' Met deze 'otopmerking trachtte Jook Nauta Ie aanwezigen op de hoorzitting ver de streep te trekken. Uit de 'ijns van wethouder Daan Chilling viel af te leiden dat die wel 'ist wie dat had gezegd. Dinsdag- vond kreeg het betoog van Nauta chter weinig bijval. voren had de gemeente zich nog Irgen gemaakt over de mogelijke -loop. Zelfs was rekening gehou- n met een eventuele oversteek ar De Lindeboom. De publieke tri ne van de raadszaal bleek echter cot genoeg. Slechts circa 40perso- n. onder wie raadsleden, bestuur- rs van betrokken organisaties en dernemers uit de omgeving, waren hetspektakel" afgekomen. ok Nauta opende de rij sprekers Set een vlammend verhaal. Gerouti neerd door de talrijke spreekbeurten mier zijn plan haaldede chirurg van Den Burg'' nog eenmaal alles uit de Spreker nummer twee was ook voor even terug op vertrouwde bodem. Oud-raadslid Gelein Jansen voerde het woord namens de Historische Vereniging. Het leek zelfs op een politieke terugkeer, want Jansen kon niet nalaten te reageren op Nauta 's opmerking vertel me nou niet meerVervolgens legde Jansen de nadruk op het historische deel door met oude foto's rond te gaan Ook anderen bedienden zich van illustratiemateriaal. Zoals Frans Pieterse, die onwennig met de overheadprojector stoeide. Frans greep zijn kans 100%. want hij slaagde erin zijn complete plan voor te lezen.Ik ben zo klaar", reageerde hij op aanmaningen van wethouder Schilling (..meneer Pieterse, ik vind het hartstikke leuk, maar ik bedoelde vanavond hall elf. niet morgenoch tend..."). Het meest komische mo ment bewaarde Pieterse tot het laatst, toen hij tot grote hilariteit de Burgwal niet wist aan te wijzen. Toen hij het straatje tenslotte vond. steeg een donderend applaus op uit de zaal. De toon was gezet, want hierna kreeg elke presentatie een warm onthaal. Bewondering oogstten de jonge ar chitecten Erik Jan Vermeulen, Jannie Vinke (allebei oud-Texelaars) en Marcel van der Lubbe. Voor hen was het een aparte ervaring om in een zaal met raadsleden en toeschou wers een plan te verdedigen Sommige sprekers haakten in op hun voorgangers Mevrouw Leegwater Gemeente-tekenaar Tjerk Mulder had bijna alle plannen verwerkt in plattegronden, waar door een goede vergelijking mogelijk was. Hier geeft Mulder uitleg onder toeziend oog van Frans Pieterse (Foto's Frans Hopmrr) vergeleek haar inbreng met die van Pieterse: ,.Hij is een nachtmens, ik ben een dagdromer.Wil de Leeuw mengde haar kersverse visie meteen maar met die van anderen. ,,lk zou mijn plan bijna intrekken, gezien som mige ideeën die ik hier heb gehoord. Het gegiebel moet op de aanwezige professionals een vreemde indruk hebben gemaakt. De commissie leden toonden zich echter gevoelig voor de grote betrokkenheid van de ..gewone Texelaar" Tot opluchting van Schilling werd er maar één vraag gesteld vanuit het publiek, zodat hij meteen na de koffiepauze weer op schema lag. Door uitvoerig in te gaan op details zorgde de commissie dat het alsnog laat werd Jaap Vlaming presteerde het tips te geven voor de soorten bloemen en planten bij het raadhuis en in het park en Erna Eelman weidde uit over het feit dat haar overgrootva der nog in één van de Hollebol-huis- jes had gewoond. Ook kwamen nieuwe ideeën op tafel Zo stelde Jan Koolhof voor om de kerkhofmuur maar helemaal rond het park te ma ken Opvallend was de steun voor de op het laatste moment gelanceerde plannen, zoals de poort van Pieterse en de meerpalen van Wil de Leeuw. Bij het afscheid deed ook bode Piet Roeper nog een duit in het zakje. Met een knipoog: ..Bouw een serre aan het raadhuis 's Morgens drinkt het personeel er koffie en daarna scha kelen we over op consumpties voor voorbijgangers Nauta reageerde ad rem ..Pas maar op dat ik jullie dan niet aanpak wegens para-commer- cie..." Mevrouw M Leegwater-Klimp wilde als een der weinigen de ..buit' op de Groeneplaats behouden. Naast haar Wil de Leeuw en Erik Jan Vermeulen. 25 leden Geen van hen voelde iets voor een ingrijpende aanpak a la Nauta. Niet camoufleren Namens Texels Belang pleitte Dick Drijver voor de weg van gelei delijkheid. .Laten we de historische ontwikkeling respecteren. Die grote gebouwen zijn er, je kunt ze beter accepteren dan camoufleren. Beter is om qua sfeer, eigenheid en besloten heid verbeteringen aan te brengen Drijver noemde o.a. meer bomen op het plein, groen tegen de gevel van het raadhuis (geen plantsoen), sfeer verlichting, inrichting van het park als de „Texelse Keukenhof" en toiletten weg uit de Waag TB wil wel bebouwing toestaan op de hoek Elemert-Warmoesstraat in com binatie met de eerder genoemde stadspoort en langs de Burgwal (zo als voorgesteld door de Historische Vereniging). Het kunstwerk mag wat Drijver betreft naar een andere plek. „Dat past er niet." Warm rood Erna Eelman (VVD) stelde dat de „goede oude tijd" met meer terug komt. „Kunstmatig die sfeer terugroe pen leidt tot een gekunstelde con structie De grootschaligheid van het gemeentehuis valt wel mee, zeker na de bouw van de tweede verdieping met die warme rode kleur Bebouwing zag ze niet zitten: „Het plein heeft een functie. Als je gaat verkleinenkrijg je wanverhoudingen Toestaan van winkels kan bij leeg stand juist tot verpaupering leiden Uit onderzoek kan wel ruimte voor meer winkels blijken, maar je kunt die ruimte ook reserveren voor uitbrei ding van bestaande winkels Groen Ook Jaap Vlaming (Groen Links) riep op het gemeentehuis met te verstop pen. Hij sprak bewondering uit voor de visie van Jannie Vinke en Marcel van der Lubbe .Boeiend dat jullie het gemeentehuis zo vol in het zicht zet ten'" Maar volgens de GL-man is het voldoende om „visuele brekingen" aan te brengen zonder het plein klei ner te maken. Ideeën als een expositieruimte als afscheiding van de Vismarkt en Groeneplaats en een palengalerij voor het raadhuis (voor stel Wil de Leeuw) spraken hem aan Vlaming hield een warm pleidooi voor groen „Maar" zo sprak hij mevrouw Leegwater na, „je moet ook voor goed onderhoud zorgen. Tuin architectuur is nu een onder geschoven kindje." By-pass Dirk Terpstra (PvdA) stelde voor om te volstaan met ,,een by-pass opera tie',,Daar is ook deskundigheid voor nodig, maar het is minder ingrijpend Met Nauta was Terpstra het eens dat het nodig is om weer lijn in het hart te brengen .Maar dan wel op de schaal van Den Burg Ook hij noemde het huidige plein ,,met lelijk ,.De gebou- wen er omheen zijn produkten van hun tijd. De Groeneplaats is een mo dern plein geworden." Om die reden wilde Terpstra het kunstwerk handha ven. De Vismarkt mag wat hem betreft een horeca-uitstraling krijgen, eventueel door grand-café De Kelder boven gronds te halen Als nieuw knelpunt voerde Terpstra de Parkstraat aan ..Nu loop je daar zo snel mogelijk, doorheen Evenals Jaap Vlaming wil Terpstra de voormalige bodewoning wel opofferen voor winkelruimte zo dat de straat daar smaller en gezelli ger wordt. Spijkerbroeken Pieter de Groot toonde zich wél voor stander van herstructurering Toch ging de D66'er met mee met het plan- Nauta, omdat dat teveel is gebaseerd op de uitbreiding van winkels De Groot wilde slechts akkoord gaan als met een vestigingsbeleid kan worden bepaald welke detailhandel er mag komen „Want op de zoveelste spijkerbroekenzaak zit ik niet te wach ten. Een dergelijk beleid is echter niet mogelijk Bovendien vindt De Groot dat de Groeneplaats beschikbaar moet blij ven voor grote manifestaties en daarom zo weinig mogelijk moet wor den bebouwd. Als alternatief voelde hij wel voor de „lichte stedebouw" van Erik Jan Vermeulen. Wonen op of bij het plein achtte De Groot uit den boze. „Dat bijt met horeca, taxi's en evenementen." Stichting? Wethouder Daan Schilling, die de bij eenkomst leidde, zal de adviezen van de commissie betrekken bij het voor lopig standpunt dat b en w hebben ingenomen. „Doel vanavond was een reactie in grote lijnen te krijgen. We zullen nu moeten kijken hoe we er mee verder moeten." Of voor de verdere uitwerking een stichting in het leven wordt geroepen, is de vraag. De Groot drong er op aan om zo snel mogelijk een bestuur sa men te stellen. Wat hem betreft kun nen de specialisten Vermeulen Vinke en Van der Lubbe daarin plaats ne men „Zij zouden zich de komende anderhalf jaar moeten beraden op basis van de hoofdlijnen die wij aan geven." Erna Eelman sprak zich uit tégen een stichting. „Die discussie hoort thuis in de raad." Leerzaam Na afloop toonden de makers/ indieners van de ingrijpende stede- bouwkundige ontwerpen zich niet zwaar teleurgesteld. Jook Nauta had de bui al zien hangen en troostte zich met de gedachte dat hij in elk geval de discussie in gang heeft gezet Al licht komt er verbetering in de huidige situatie, zo liet hij onlangs in deze krant al blijken. Vermeulen, Vinke en Van der Lubbe spraken van „een leerzame ervaring".

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5