Cf roch kwartsJ~ex els in het harL, N" Doorkijkje Ruigendijk mag niet aangetast" Asielzoekers lazen dat ze weg moesten Harde wind blaast marktkramen omver Hoorzitting bedrijventerrein De Koog Vrijwilligers reageren verbolgen: VERDER IN DIT mmer Texelaars willen niet mee met zeilrace 2 Weidevogelplan TB: vaag, maar sympathiek 2 Opnieuw veel lezers over het Texelse bos 3 Glijbaan voor peuters 3 Sport: crossen met ATB en lopend, rode kaart voor vertrekkend volleyballer Koenen 5 „Een ooievaar, da's pas lente" Bewoonster Krimweg ziet komeet gaan üSw Gezochte Italiaan in kraag gevat na sollicitatie Snelheidscontrole: 28 overtredingen Hertaxatie duurt langer dan voorzien Luchtmacht oefent geluidloos dankzij stormachtige wind Brommer weg Power Elmo in TeleKids TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11160 DINSDAG 25 FEBRUARI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. feONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS /1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Op de vroege maandagmorgen wor stelden medewerkers van De Bolder met de kramen, die moesten worden klaargezet voor de wekelijkse markt. ,,Het ging heel raar. Het was aten toe bijna windstil en dan kwam er ineens een harde vlaag. Het wervelde als een windhoos", aldus Theo Franchimon, één van de medewerkers Om te voor komen dat de kramen voortijdig wer den weggeblazen liet het Bolder-per- soneel de zeilen eraf Maar zelfs dat hield met. „De wind kwam onder de planken en die vlogen daardoor zó op. Zelfs toen we er dubbele platen op legden bleek de wind sterker. Tom Dijksterhuis van De Bolder ver telt dat de situatie niet helemaal on gevaarlijk was Eén medewerker kreeg een plaat tegen zijn borst en een ander werd tegen z'n arm getroffen. Best wel link, ja We waren om even over zessen begonnen, maar zijn rond zevenen eerst maar een bakkie gaan doen. Pas toen de eerste marktlieden kwamen zijn we verdergegaan. Door het gewicht van de goederen die zij uitstalden bleef de boel wel staan Stukken ijzerwerk van de omgeval len kramen zijn omgebogen. Dijksterhuis „Schade? Ach. niets dat we niet zelf kunnen repareren. Dus in dat opzicht valt het mee. Het bijzondere is dat het niet eens zo extreem hard woei. Zuid-zuid-west ongeveer acht", aldus Mart Zijm van Rijkswaterstaat „Vorige week heb ben we zelfs windkracht tien gehad. Dit leek misschien erger omdat het een ongebruikelijke richting is Dan hoor je het uit een andere hoek flui ten. RWS is aan het opmeten hoe veel zand de wind dit keer van de Texelse kust heeft gesnoept. Eerste resultaten geven aan dat het meevalt. Zijm: „Er is een beetje van de suppleties af. maar dat is op zich nor maal. Door het aanbrengen van zand verstoren we een evenwicht en die bulten worden enigszins afgevlakt. Dat hóórt. Door Staatsbosbeheer werd de wind meter ook angstvallig in de gaten gehouden. Nu het bos zo drastisch is uitgedund worden bomen aan de wind blootgesteld die voorheen werden beschermd door andere exemplaren. „Er is in ieder geval één omgevalten, op de hoek Ploegelanderweg/Gerrits- landerdijkje", aldus Harry Schreurs, die nog een nieuwe inspectieronde moet houden. (Foto Tossa van Daalen) wannen van De Bolder worstelden bij het afbreken opnieuw met de zeilen door de harde wind. Er moet ruimte komen voor bedrijvigheid die gebonden is ïn De Koog, maar aan een grootschalig industrieterrein at niet past in het Koogerveld is geen behoefte. Die bood- ehap kreeg het college gisteravond in het dorpshuis De bf waar belanghebbenden hun zegje deden over het lang- êrekte bedrijventerrein dat is gepland parallel aan de jigendijk. Doordat het landschap aan „de drukste fiets- ^ute" van Texel flink moet inleveren, lijkt er binnen de adscommissie ROH geen meerderheid voor te vinden, nwonende Walter Brommersma deed wethouder bhilling (ruimtelijke ordening) alvast een paar alternatie- en aan de hand. [hilling en z'n ambtelijke adviseurs erden huiswaarts met een tas vol icties, waarvan het grootste deel lisch van aard was. Eens- zmdheid was er ook, over de nood- ak om ruimte te scheppen voor ger bedrijven die in de knel zitten it name de strandexploitanten, die sommige gevallen hun spullen in ist bewaren, hebben opslagruimte dig dicht bi] hun standplaatsen, lar de waslijst aan bedrijven die wat college betreft welkom is op het drijventerrein, biedt ook ruimte aan dernemers wier belangen niet di- t aan de badplaats zijn gebonden, zesduizend vierkante meter die er le- gereserveerd, biedt voorlopig dan |k voldoende groeimogelijkheden el meer dan de 1.500 meter, dan t terremtje aan de Boodtlaan, dat or de politiek ter zijde was gescho- n omdat het te klein is .Lente? Een ooievaar, da's pas lente", zo stapte Kees de Porto maandagmorgen de redactie bin nen. Even daarvoor had hij een langbenige babybezorger door een weiland langs 't Skillepaadje zien stappen „Hij vloog niet op. maar bleef op zo'n vijftig meter afstand. Mooi gezicht, hoor. Volgens vogelkenner Adriaan Dijksen is het waarschijnlijk een exemplaar uit een opvangcen trum geweest. „De eerste mel dingen van wilde ooievaars ko men meestal in april pas. Eén keer is een wilde begin maart gezien.Dijksen geeft aan dat het steeds lastiger wordt om te con stateren of het een wilde of een opgefokte ooievaar betreft. „Er zijn zoveel ooievaars in gevan genschap geboren dat tegen woordig ook wel ongeringde exemplaren worden uitgezet. Het is wel een eeuw geleden sinds er voor het laatst een paar tje ooievaars op het eiland heeft genesteld. De soort houdt van drassige weiden en moerassige veengebieden, waar veel kikkers, insecten en waterbeestjes zijn te vinden. „Texel heeft maar een paar van die gebiedjes. Boven dien zi/n ooievaars enorm honk vast. Ze keren liefst terug naar hun oude plekje.De babystand op het eiland heeft er gelukkig niet onder geleden... Brommersma, die de komst van een bedrijventerrein direct naast zijn recreatiebedrijf met lede ogen aan ziet, daagde Schilling uit met goede argumenten te komen om bijvoor beeld grote industriële bedrijven de mogelijkheid te geven zich aan de Ruigendijk te vestigen. „Want de Pro vinciale Planologische Commissie (PPC) heeft in een reactie op het be stemmingsplan Buitengebied gezegd dat er aantoonbare belangstelling moet zijn. Anders gaat het niet door En we weten nu dan met de PPC niet valt te spotten..." De alternatieve lokatie waar Brommersma op doelde betrof een perceel weiland op de hoek Ouden- dijk/Mienterglop. „Dit biedt vanaf de Pontweg een betere ontsluiting voor vrachtverkeer en levert aanzienlijk minder gevaar op voor de vele fiet sers langs de Ruigendijk." Brom mersma had zich terdege verdiept in het plan „Ik gruwel bij de gedachte dat detailhandel mogelijk is op dit bedrijventerrein. De verkeersdrukte aan de Ruigendijk is toch al enorm." Hij kreeg instemming van de opposi tiepartijen. Pieter de Groot (D66): „Het is toch te gek als je dat toestaat, terwijl het de grootste problemen geeft de winkelruimte aan de Nikadel te vullen." Dick Drijver (Texels Belang) vond dat wel verkoop in de meest doelmatige zin mogelijk moet zijn. „Een loodgie ter moet dus een stukje pijp kunnen verkopen." Wonen op bedrijventerrein Discussie was er over de vraag of er op het bedrijventerrein dienst woningen worden toegestaan. Texels Belang lijkt de enige partij die daarvoor onvolwaardig voorstander is Dick Drijver: „Je moet als onder nemer tegenwoordig ook buiten werk- Edith Mdgling, bewoonster van de Krimweg nabij De Cocksdorp, heeft dinsdagnacht (18 februari) tussen 02.00 en 03.00 uur vanuit haar slaapkamerraam de komeet Hale- Bopp gezien „Hij is heel snel voorbij gevlogen en was goed zichtbaar", zo laat ze weten. De in 1995 door de Amerikanen Alan Hale en Thomas Bopp ontdekte komeet zal begin maart ook aan de avondhemel stra len. Naar verwachting is de helder heid rond Pasen (eind maart) het grootst tijd toezicht op je bedrijf kunnen uit oefenen." Brommersma stelde vast dat toezichthouden op strandspullen die gedurende de winter in opslag liggen als een excuus klinkt om op goed kope wijze een woning in „het buiten gebied" te kunnen bouwen. Volgens Erna Eelman (VVD) is dat zonde van de ruimte. „In De Koog wat mij betreft geen huizen op bedrijventerreinen." Drijver: „Als dat wat ruimte vergt, dan moet dat maar. Maar wellicht is het wel zo eerlijk om voor het bouwkavel voor de woningen een hogere grond prijs door te berekenen Geen ver keerde suggestie vond Erna Eelman, die ervoor pleitte de kosten voor de aankoop van de landbouwgrond die momenteel eigendom is van Cor Kuip, hiermee te verrekenen „Ik geef het haast weg", reageerde de Koger ondernemer. Bedrijventerrein kantelen Inspreker Jan Hennik adviseerde het bedrijventerrein dat nu in de lengte richting langs de Ruigendijk, vanaf het Mienterglop is ingetekend, negen tig graden te kantelen. Hierdoor loopt het vrijwel parallel aan het Mienterglop en gaat er veel minder van het mooie landschap verloren." Een suggestie waarop door de meeste aanwezigen positief werd ge reageerd, al ging het mevrouw F. Enkele dennen in het bos die aan de houtkap waren ontkomen, sneuvelden door de storm alsnog. (Foto Gerard Timmerman) De politie heeft op Texel een Itali aanse crimineel aangehouden. De in Groningen woonachtige man maakte zich schuldig aan diefstal toen hij solliciteerde bij een restau rant in De Cocksdorp. Tijdens het politieverhoor bleek hij nog meer op zijn kerfstok te hebben. De 25-jarige Italiaan meldde zich donderdagmiddag voor het sollicita tiegesprek Hij dronk wat aan de bar, omdat de restauranthouder nog niet aanwezig was. Toen de serveerster even naar de keuken ging, griste hij haar portemonnee uit een tas achter de bar De vrouw ontdekte dit vrijwel direct en alarmeerde de politie Deze hield de dief aan en nam hem mee naar het bureau in Den Burg. Daar bleek dat de dief ook verdacht was van betrokkenheid bij drugshandel. De autorifeiten in Italië zochten hem omdat hij in zijn vaderland nog een lange gevangenisstraf moet onder gaan. De man is in afwachting van zijn uitlevering achter slot en grendel gezet. Schaap-van der Velde lang niet ver genoeg. Het uitzicht vanuit haar huis in natuurgebied De Nederlanden zou er stukkenop achteruit gaan. .Texel is juist zo geliefd dankzij de befaamde Lees verder pagina 3 Bij een snelheidscontrole in De Koog zijn zondagmiddag 265 voertuigen gecontroleerd. Op de Dorpsstraat, bij het binnenrijden van het dorp vanaf de Pontweg, reden 28 bestuurders harder dan de toegestane 50 km/u. De hoogste snelheid was 86 km/u Deze automobilist krijgt binnenkort een boete van ƒ330,- thuis gestuurd De hertaxatie van het onroerend goed brengt voor de gemeente veel meer werk mee dan was inge schat. De beschikking met de nieuwe waarde zal daardoor niet vóór de voorgenomen datum van 1 maart op de deurmat vallen. Het college verwacht dat de gegevens wel tijdig kunnen worden verwerkt in de gecombineerde aanslag voor gemeentelijke belastingen per 1 april. De vertraging houdt verband met de nieuwe Wet Onroerende Zaken, waardoor het taxatiebedrag niet'al leen voor de gemeentelijke Onroe rende Zakenbelasting geldt Ook de omslagheffing voor de water- schappen is erop gebaseerd De taxatie is verder bepalend voor de inkomsten- (huurwaardeforfait) en vermogensbelasting. Mede door de andere eisen aan de hertaxatie en de ander invulling, is de afdeling grond zaken er al maanden mee in touw. De gemeente verwacht de beschik king komende maand te kunnen ver sturen. Texelaars wordt aangeraden de taxatie goed door te nemen, om dat het bedrag bepalend is voor vier jaar. Mochten er vragen zijn. dan kan men terecht bij de gemeente. Bij kri tiek is er de mogelijkheid om in be roep te gaan. „Hebben ze geoefend dan?" Menig Texelaar reageerde verbaasd toen gistermiddag bekend werd dat de luchtmacht wel degelijk 500 ponders had afgeworpen op de Vliehors. Op het eiland zijn zelfs de F 16's van waaruit deze werden gegooid niet gehoord. Tot en met vrijdag worden echte bommen ge bruikt. Luitenant kolonel A. Fortuin van de luchtmacht constateerde tevreden dat er maandag geen enkele klacht is doorgebeld. „Kan ook niet. Ik stond op de dijk bij het Reddingboothuis en zag ze vliegen, maar zelfs dat was nauwelijks te horen." De Duitse Tor nado's, die ook van de Vliehors ge bruik zouden maken voor het afwer pen van echte explosieven, zijn niet geweest. „De kans bestaat dat ze later in de week wel komen. Maar dat kan alleen als er ruimte is. want de Nederlanders gaan voor." Ook voor de rest van de week is harde wind voorspeld uit zuidweste lijke richting. „Dat is erg gunstig voor ons, want daardoor blaast al het ge luid precies van het eiland af." Of er vrijdag wordt gevlogen hangt van de eerdere omstandigheden af. Fortuin: „Blijven die gunstig, dan zijn we mis schien donderdag al klaar." Wegens de harde wind bleef het ook rustig met bezoekers bij de meetpost op de dijk. Andere keren kwam er nog wel eens een nieuwsgierige Texelaar langs. „Niemand gezien Maar je waait hier ook compleet uit je jas. dus ik kan het begrijpen." Het is vréselijk. Alsof je je kinderen kwijtraakt.Jarenlang heeft Betty Klaassen zich als vrijwilligster ingezet voor de vluchtelingen in Motel Texel. Het contract met deze tijde lijke opvangaccommodatie loopt op 4 april af en wordt niet verlengd. De bewoners lazen het nieuws in de krant, tot grote ergernis van alle medewerkers. „Heel erg dat het op deze manier gaat", vindt mevrouw Klaassen. Emotionele taferelen speelden zich af in het motel. Betty Klaassen kan zich dat levendig voorstellen „Er zijn mensen bij die hier al drie jaar zitten. Hun kinderen gaan naar school, ze zijn volledig ingeburgerd en draaien volop mee in het Texelse leven. Die worden ineens uit hun omgeving ge rukt." Het steekt haar dat de kinderen met eens de gelegenheid krijgen om in een vertrouwde omgeving hun schooljaar af te maken Vrijdag werden de zes vaste vrijwilli gers. waaronder mevrouw Klaassen, gebeld door rhotel-eigenaar Den Uyl „Maar toen wist iedereen het al. Tja, wat doe je eraan. Ik ben heel boos geworden. Maar het gaat niet om mijn boosheid, het gaat om die mensen." Volgens het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) worden de ko mende tijd geen nieuwe vluchtelingen meer op Texel gehuisvest, zodat de afvloeiing geleidelijk verloopt. Die uit spraak verbaasde mevrouw Klaas sen „Hoe kunnen ze dat nou zeg gen? Er zijn vorige week net zeven nieuwe mensen uit Afghanistan geko men. Zo ik nu hoor wisten de betrok kenen toen al dat het hier zou stop pen." De naderende overplaatsing jaagt de vluchtelingen volgens Betty Klaassen geen angst aan. „Er is al zoveel mee gesleept, ze zijn daar niet bang voor. Maar het is wel verdrietig. Ik ga proberen contact met ze te on derhouden. Schrijven of op bezoek gaan in opvangcentra aan de over kant. Dat is al wat er rest." „Veel te laat", vinden de vrijwilligers. Werner van Bastelaar, woordvoerder van het COA, is het daar niet mee eens. „We hebben veel opvang instellingen verspreid over het land en ons personeel moet dus haar tijd ver delen. Vrijdag was het Texelse kan toor dicht. Maandag was dus de eer ste gelegenheid. Je kunt zulk nieuws met door anderen laten brengen, want het toept altijd veel vragen op en die kunnen wij meestal meteen be antwoorden," Volgens Van Bastelaar was er al een tijd sprake van dat het contract met Motel Texel niet zou worden verlengd. Helemaal als een donderslag kan het dus niet zijn ge komen. „We hebben inderdaad eerst met de eigenaar van het pand ge praat en toen het gemeentebestuur ingelicht Dan kan je met te lang wachten met de pers, want die heb ben ook kanalen via de gemeente Verbouwen Eigenaar B. den Uyl van het motel vindt het jammer dat de vluchtelingen weggaan. „We hebben samen ple zierige momenten beleefd, er was in al die jaren nauwelijks gedonder Af scheid nemen is altijd moeilijk. Veel mensen hebben hier lang gewoond Bij donderslag Gisteren zijn coördinatoren van het COA langs de vluchtelingen gegaan. Een 26-jarige Texelse heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een groene Vespa Piaggio tegen een huis aan de Waalderstraat gezet. Ze sloot de brommer niet af en rond 09.00 uur bleek deze verdwenen. Op het verzekeringsplaatje staat PBM 269. en die leer je dus goed kennen. Dat worden vrienden en dan doet het pijn als ze weg moeten." Zodra de laatste asielzoekers zijn vertrokken gaat de slopershamer in de muur. Den Uyl is in onderhande ling met een aannemer voor een In grijpende verbouwing. Die zal niet meer vóór het seizoen klaar zijn. „Het wordt echt compleet vernieuwd. Gro tere kamers, betere faciliteiten De Texelse jeugdband Power Elmo wordt zaterdag in het RTL 4 pro gramma TeleKids ontvangen door Irene Moors en Carlo Boszhard. Tij dens de live uitzending zullen Marlijn Kuiper (slaggitaar), Melle Oosterhof (drums), Jan Wassink (basgitaar) en Hidde Nieuwland (saxofoon) om on geveer 08.45 uur van zich laten ho ren De band. die is ontstaan na pop sessies van de Muziek- en Dans school, is voor het televisieprogramma uitgenodigd na een voorselectie in oktober in de Veronicastudio te Hilversum. Wekelijks oefent Power Elmo in de popkelder van d'Ouwe Ulo. Hoewel de leden nog bijzonder jeug dig zijn, gaat het er in de band profes sioneel aan toe. Het viertal heeft in Oosterhof Wonen een sponsor ge- vonden voor de reis naar de tv studio. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van:

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1