i/Vassenaar weet kap Milieujutters werken hard in hun vakantie Beheer voortaan in overleg" Cees Govers verzamelt vrienden Tielemans Veel plastic en een WC-bril :et Een fijn gesprek - TEXELSE COURANT erfraaiing voor wc entree De Mars KOK ERIKHIER 15 DE KRPLDST VOOR «01! WEBBEN WEDRN WEER BOMEN? Inentingen =- Mensen -E Bedrijvi gheid Ander nummer Weversend: mode vanaf maat 42 Valse kaarten op naam Scouting Wat ik zeggen wou... De „dennen" Even een pak SNERT halen in VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 a bi Jus Haasnoot uit Wassenaar hoe zij met hun trimgroep tatsbosbeheer hebben weerhouden van het omkappen n het „GanzenhoekbosMet ruim 6000 steunbetuigingen tstok achter de deur is een nieuwe overeenkomst opge- ild over het beheer van dit bos. „En die bomen blijven mn, dat begrijpt u natuurlijk wel. jlertig jaar hollen „De Duin kers" iedere zaterdagmorgen het Ganzenhoekbos in de senaarse duinen Dit gebied is snden jaren oud, maar voor de 2de Wereldoorlog zijn in het ka- ■van een werkloosheidsproject Tcaanse dennen aangeplant, ilfde soort waarmee ooit de 2lse Dennen zijn opgezet. Van de hectare duingebied werd 28 ire beplant Igroeide uit tot een aardig bos, rankelijk met de bedoeling het naa Jap Vlaming, GroenLInks-raads- en tevens bewoner van De heeft in 1993 een plan bij de neente ingediend voor een raaiing bij de ingang van deze Hij kreeg geen reactie, dus irde het later nogmaals in. Maar op de dag van vandaag heeft hij officiële zijde nog nooit res- s gekregen op zijn idee. „Ter- ik het nog steeds een leuk plan It." roorstel van Vlaming behelst een ient dat evenwijdig aan de sloot moet komen, tussen de Iderstraat en de Schilpbank Hij een trapachtige structuur aan- igen met randen van grijs beton ■ode steen. Aan de kopeinden oi iten trapjes van rode steen ko- De vier lange banen wil hij be iten met Narcissus en efierocallis. Aan de straatzijde wil ling een tuunwal met daarop idoorns laten plaatsen voor de ■shutting, ling heeft symbolische verklarin- 'voor de diverse onderdelen van plan Menselijk ingrijpen, ekkelijkheid van schoonheid r de korte, uitbundige bloei van Dlanten), de oorsprong van het ied en het Texelse karakter ko er naar zijn mening door tot uit- tking Gewone „boerenhekken" het element verwijzen naar de rische herkomst. [kosten zijn door Vlaming in 1993 hat op zo'n ƒ30.000,- Maar daar door inflatie of duurdere arbeid Riddels wel wat bij worden gere nd. De GroenLinks-man vindt het ïhter noodzakelijk dat De Mars. in- iddels de grootste wijk van Texel, sn „eigen" gezicht krijgt bij de in- ing hout aan te wenden voor mijnstutten, maar nadat de mijnen werden geslo ten bood het bos veel recreanten beschutting. Zo ook de Duintrappers, een trimclub van zo'n twintig man. Zij werden eind vorig jaar geconfron teerd met gekapte bomen in „hun" bos Jus Haasnoot: „We vroegen SBB waarom dat gebeurde Ze had den het over een dunning, maar we vonden dat ze wel erg rigoureus te werk gingen," Grap werd serieus In de kleine lettertjes van het SBB beheersplan stond dat de bomen weg moesten, omdat ze er van nature niet thuishoorden De trimclub steigerde. Haasnoot: „We hebben ons gelijk tot de gemeente gewend, maar die bleek in een grijs verleden al eens toestem ming te hebben verleend Het was hen toen niet helemaal duidelijk dat Er werd besloten tot protest. En wat aanvankelijk begon als een grapje, groeide uit tot een serieuze actie. De trimclub bestaat uit invloedrijke per sonen met relaties, dus er werd een kleurenfolder van hoge kwaliteit ge drukt en de leden offerden enkele zondagen op om bezoekers van het bos op het parkeerterrein aan te spre ken. „Dan kwamen ze terug van een tochtje en vroegen wij of ze lekker hadden gewandeld. Als ze dan 'ja' zeiden, vertelden wij dat het de laat ste keer was We kregen tal van ont zette reacties." Ook het spandoek 'stop de bomenmoord' maakte veel indruk. Mediahype De folder werd tevens rondgestuurd en de antwoordkaarten stroomden binnen Helemaal toen de pers zich op het item stortte. Haasnoot: „Op TV, bij Frits Spits op Radio 2, in aller lei kranten.We werden overspoeld." SBB haastte zich met de trimmers om de tafel te gaan. Greeven: „Ze had den het weer over uitdunnen, maar het was een complete kaalslag In hun stukken stond ook dat ze terug wilden naar natte stuifdumen Maar dat is niet wat het publiek wil. Nie mand wil het bos kwijt." Een groepje deskundige mannen bin nen de trimclub boog zich over de zaak Ze kregen naast SBB nóg een groep tegenover zich: de Stichting Duinbehoud „Die hebben griezelige denkbeelden", aldus Greeven. „Ze vinden Corsicaanse dennen buiten landse bomen die hier met thuisho ren. Milieudiscriminatie noemen wij dat. Die mensen willen alleen maar hoge hekken om de duinen zodat nie mand er meer in kan. Heel eng Eigen bos eerst Door de publieke druk besloot SBB in overleg met alle betrokkenen een nieuw beheersplan op te stellen. „Dat sluit kap met uit, maar als er geen draagvlak voor is worden niet alle dennen omgekapt. Dat staat zwart op wit Bovendien heeft SBB verzekert dat recreatie voor hen net zo zwaar telt als milieu", aldus Greeven. Om goed toezicht te houden op het beheer van het bosje wordt de actie groep omgezet in een stichting Be houd het Ganzenhoekbos. Behalve de trimmers en andere sympathisan ten van het bos zetelt de ANWB daarin. Greeven legt uit dat de Wassenaarse stichting het erg druk heeft met dit project en er dus geen andere be dreigde bossen bij kan nemen „We kregen enorm veel verzoeken uit het hele land, maar daar kunnen we niet aan beginnen. We raden iedereen aan zelf in opstand te komen." Aan de hand van voorbeelden geeft hij aan dat het anders kan. „In Breda is door SBB wél vooraf overleg gevoerd met de bewoners en ook hier is alles op z'n pootjes terecht gekomen. Het kan dus wel In maart worden weer inentingen ge houden door de GGD Kop van Noord- holland. Kinderen die zijn geboren in 1988 krijgen prikken tegen difterie, tetanus, polio, bof. mazelen en rode hond. De ouders (of verzorgers) krij gen binnenkort ponskaarten met een bijsluiter waarop staat wanneer hun kind wordt verwacht. Op Texel worden de inentingen gege ven op 17 en 25 maart tussen 09.30 en 12 00 uur in het Groene Kruis ge bouw. Gerekend wordt op de mede werking van de scholen. Voorvragen kan worden gebeld naar de GGD. tel. 0223- 67 15 40. De 47-jarige Cees Govers uit Ede is op zoek naar eigenaars van schilderijen van Harry Tielemans uit De Koog. Ook wil hij contact met mensen die connecties heb ben of hadden met deze kunst schilder en mogelijk iets wetenswaardigs over hem hebben te melden. Op deze wijze wil hij ge gevens en materiaal verzamelen voor een boek dat hij wil uitgeven ter gelegenheid van het feit dat Harry Tielemans binnenkort 40 jaar op Texel woonachtig is. Het moet een boek worden met veel reprodukties van Tielemans-schilde- rijen en een tekst over leven en wer ken van deze schilder in relatie tot de tijdsomstandigheden en -ontwikkelin gen die van invloed zijn geweest op zijn werk Er zijn meer boeken over schilders uitgegeven, echter meestal lang na hun dood. „Het zou toch leuk zijn om nu een boek uit te brengen over Tielemans. Hij kan er dan zelf aan meewerken", aldus Govers die in het dagelijks leven adjudant is bij de land macht Texelvriend Govers is een fanatiek Texel-ganger. Het is echter nog maar kort geleden dat hij met het eiland kennis maakte. De aanleiding was tragisch. Govers vrouw was overleden waardoor hij danig van slag was geraakt. Hij ging naar Texel om weer tot zichzelf te komen. Wandelend door de omge ving en pratend met de mensen die hij tegenkwam, lukte dat wonderwel. Govers was vooral onder de indruk van het wijdse landschap, niet alleen bij zomerse omstandigheden maar vooral in barre jaargetijden. De ver latenheid van duin en bos met daar boven de voortjagende luchten waren een bijna letterlijke verfrissing van zijn geest. Hij leerde relativeren en de essentie van het leven kennen. Iets van die „helende ruigte" van het eiland vond hij terug in de schilderijen van Harry Tielemans Door een paar van die schilderijen te kopen, nam Govers als het ware stukjes Texel mee naar huis. Fanclub Govers. „Het idee om een boek over Tielemans te maken kwam tot stand via tussenstapjes. Eerst dacht ik aan een soort fanclub, bestaande uit men sen die werk van Tielemans in eigen dom hebben of met hem een bijzon dere relatie hebben. Zo'n club van „Tielemans Collectors" zou een verenigingsblad kunnen uitgeven, uit leningen en tentoonstellingen kunnen organiseren en ook een archief kun nen opzetten van foto's met gege vens van alle werken die Harry Tielemans tot dusver heeft gemaakt. Dat idee is nog met van de baan, maar het lijkt me verstandig om eerst eens te kijken of een boek tot de mogelijkheden behoort" Govers benaderde per brief allerlei mensen waarvan hij wist dat ze schil derijen van Tielemans in huis hebben. Uit de reacties bleek dat een boek over leven en werk van Harry Tielemans een haalbare kaad zou kunnen zijn. Mensen die zich aangesproken voe len, kunnen contact opnemen met Govers, Zwaluwlaan 43, 6713 BS Ede, telefoon 0318-650697 De oud-Texelse Mariken Veth (23) is aan de Technische Universiteit Eind hoven, faculteit Werktuigbouwkunde afgestudeerd in de richting Werktuig kundige Medische Technologie. Haar afstudeeropdracht betrof „modelle ren van spraak ten behoeve van het ontwerpen van stembandprotheses". Cees Govers (links) met Harry Tielemans. milieujutters tonen trots hun bult van één ochtendje opruimen. initiatief van de Nederlandse eugd Herberg Centrale (NJHC) ëeft een groep van 23 personen ijf dagen op het eiland doorge dacht. Het was niet zomaar een akantiebezoekje, iedere morgen "oest hard worden gewerkt. Tus- en 10.00 en 13.00 uur werd het trand ontdaan van zwerfvuil. Toch zijn de deelnemers stuk voor stuk razend enthousiast. Vijf jaar geleden begon de NJHC met het „milieujutten" op Terschelling en Texel „Vorig jaar zijn we niet hier ge weest. Te weinig animo om beide ei landen te bewerken", aldus Rob van der Werff van jeugdherberg Pano rama (Foto Tossa van Dooien Een zeer gemêleerd gezelschap van 13 tot 76 jaar diende zich aan voor een bezoek aan Texel. Ze reageer den op advertenties in landelijke dag bladen, arrangementenbrochures of het eigen NJHC-blad. „Het zijn alle maal mensen die iets over hebben voor het milieu. Die zelf iets willen doen tegen de vervuiling." Het eiland ontdekken maakt ook deel uit van het programma. Vandaar dat alleen 's ochtends op het strand wordt gewerkt, 's Avonds worden activitei ten geboden, zoals een film, wande ling, kwis en proeverij met Texelse kaas en drankjes „Dat laatste was gisteravond en was vanmorgen te merken Sommigen hadden moeite om uit bed te komen..." De maaltijden die de gasten krijgen voorgeschoteld zijn extra stevig. „Dat hebben ze echt nodig. Je merkt dat iedereen vrese lijk hongerig van het strand komt." De groep is de eerste dagen wegens de harde wind met taxibusjes naar het strand vervoerd. Pas op donder dag werd voor het eerst de fiets ge pakt. De Hors was het eerste aan de beud. „Onvoorstelbaar hoeveel vuil daar lag Echt een wereld van verschil nadat wij er waren geweest." De harde wind was lastig, maar leverde verder geen problemen op Alleen stoof het in de duinen te hevig om ook daar aan de slag te gaan. „Zolang je maar de wind in de rug houdt gaat het lang." Olievogels In de loop van de week werd opge rukt in noordelijke richting. Tot verba zing van alle milieujutters ging dat nog vrij snel „Je werkt toch flink door, zo met z'n allen. We zijn nu (donderdag- red.) bij paal 15." Tussen de mensen, die elkaar vooraf niet kenden, zijn hechte vriendschap pen ontstaan Het horen van de da gelijkse opbrengst aan vuil werkt motiverend Rob van der Werff „Tot gisteren zaten we aan 8000 kilo. Deze bult van vandaag is ook wel zo'n 2000 kilo De buit van de milieujutters bestaat voornamelijk uit stukken plastic, touw. netten, jerrycans en glaswerk. Don derdag werden voor het eerst een tiental olievogels aangetroffen. „Ze leefden nog, dus we hebben gelijk EcoMare gebeld. Ze zijn opgehaald Rijkswaterstaat begeleidt de werk zaamheden, Willem Huizinga helpt met zijn jeep op het strand en ook de Joost Dourleinkazerne verleent steun door het beschikbaar stellen van materieel Luc Ebink uit het Friese Akkrum staat goedkeurend naar de enorme stapel vuilnis te kijken. „Mi|n vrouw en ik doen hier aan mee omdat we wel houden van een beetje actieve va kantie Bovendien is het reuze gezel lig. Er wordt hard gewerkt, maar het is ook leuk De wind deert hem niet. „Dat hood er toch juist bij? Als je je blik tijdens het zoeken even naar de zee laat afdwalen...daar kick je ge woon op Behalve een beetje uitwaaien wilde Heieen Ruigrok uit Haarlem graag ook nuttig bezig zijn tijdens haar va kantie. „Vanmorgen zag ik er een beetje tegenop om weer op pad te gaan, maar dat was de eerste keer." Ze is verbaasd over de dingen die op het strand worden aangetroffen „Touwen en andere zaken van sche pen verwachtte ik wel. Maar er liggen de gekste spullen. Zo vond ik net een volle fles shampoo. Gebruiken? Ben je mal", griezelt ze „Ik heb een WC- bril gevonden. Mèt deksel", giechelt Karin uit Utrecht. „Dat is toch stóm Een zak met een stopverfachtige sub stantie wekte ook de nodige verwon dering. „We zijn erg blij dat we hand schoenen dragen", beaamt de groep „Lege zakjes Fishermens Friend hebben we ook veel gevonden", grapt één van de mannen „Dat natuurlijk van al die huilende zeelui. Sterk spul joh..." De week wordt vanavond afgesloten met een feest. Na de Texelse fondue is er live muziek Bij het telefonisch spreekuur van de PvdA (iedere dag tussen 17.00 en 19 00 uur) stond in de vorige krant een verkeerd nummer vermeld Raadslid Hans Roeper is bereikbaar onder 31 86 73. Het eiland heeft vanaf maandag een damesmodezaak speciaal voor de grotere maten. Stevige Texelse vrouwen die op zoek zijn naar iets passends kunnen voor kleding vanaf maat 42 terecht in „Weversend" van Riek Lugtmeijer, op de hoek van de Weverstraat en de Warmoesstraat. Lugtmeijer heeft kosten noch moeite gespaard om het voormalige Ria's Winkeltje geschikt te makeji als modezaak Van binnen en van buiten is het pand vrijwel volledig vernieuwd. De ligging, iets buiten het centrum, is volgens de uitbaatster eerder een voor- dan een nadeel. „De drem pelvrees is hier wellicht wat lager." Het assortement is veelzijdig. Panta lons, rokken, jassen en bonnetterie (losse bovenstukken), hoeden, petten en sieraden. Ze onderscheidt zich van haar vele Texelse branchegenoten door spe cialisatie in grotere maatkleding. „Vraag is er voldoende, door ruim een derde van de Nederlandse vrou wen, om nog maar te zwijgen van Enkele kinderen zijn gistermiddag op 't Schilderend langs de deuren ge gaan met vervalste donateurskaarten van Scouting Texel. De bewoners werden gevraagd om een bijdrage naar eigen goeddunken, waarna ze een met typpex bewerkte kaad kre gen, die ooit aan drumband „Voor- waads Mars" uit De Koog toebe hoorde „Ze hebben erzelf „Scouting Voorwaads Mars" van gemaakt, maar het ziet er knullig uit", aldus Niek Slijderink, die verzeked dat de Scouting hier niets mee te maken heeft. „Wij houden geen donateursacties en als wij kinderen langs de deuren sturen kondigen we dat aan en kunnen zij zich legitime ren." onze oosterburen." Met veedien ver schillende merken heeft ze zich niet op een bepaalde leeftijdsgroep toe gelegd. „Zet maar. voor iedereen die zich jong voelt De koffie staat trou wens klaar." Texelse bedrijven óiê aan aan de verbouwing meewerkten zijn. CVI, firma Daalder en Oele. Riek Lugtmeijer In haar damesmodezaak Weversend, speciaal voor grotere maten. (Foto Gerard Timmerman) (ADVERTENTIE) Tranen van hars Biggelen langs de stammen Sentimenteel? Neen. verdrietig alleen. N H. Collou-den Braven, Oudeschild Telefoon 31 48 90

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5