Oude boot maar vaak niet wel zo snel, op tijd" Inspirerende avond voor menliefhebbers 1 Jan van Loo (88) redde dik zestig drenkelingen LANGE TERMIJN /lëcnua *- TEXELSEi? COURANT nummer 06-11 voortaan 1-1-2 Waar is dit? Ipverleningsvoertuigen zijn voorzien van het nieuwe alarmnummer 1-1-2. (Folo Gerund Timmorman) Voor vermelding in deze cultu rele- en sportagenda dient men zich te wenden tot de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, Postbus 143,1790 AC Den Burg (Dorpshuis d'Ouwe Ulo), telefoon 315582 of fax 314300. MAART 1 maart 't Amateurtje heeft een toneelavond in de Wielewaal in De Waal. Aanvang 20.00 uur. Winterconcert van Koninklijk Texels Fanfarekorps in Burg. de Koninghal te Den Burg, aanvang 20.00 uur. 2 maart: Propagandatocht van „Het Gouden Boltje". Start 13.00 tot 14.00 uur. De Wielewaal, De Waal. Concert van Tannahill Weavers (Schotse Folkmuziek) in Klif 12 te Den Hoorn. Aanvang 20.30 uur. 7 maart: De Welzijnsstichting organiseert de jaarlijkse feestavond rond de uitrei king van de Dubbele Von Sion in De Lindeboom. Aanvang 20.00 uur. De Vriendenkring speelt .Arsenicum en oude kant". Regie: Cor van Heer waarden. De Waldhoorn te Den Hoorn. Aanvang 20.00 uur. 8 maart: Winterconcert van Muziekvereniging Excelsior in het dorpshuis de Bijen korf te Oosterend. Aanvang: 20.00 uur. De Vriendenkring speelt .Arsenicum en oude kant". Regie: Cor van Heer waarden. De Waldhoorn te Den Hoorn. Aanvang: 20.00 uur. Benefietconcert van „Van Beurden Bluesband" in „W'tjewel" te De Koog. Aanvang 21.30 uur, vrij entree. Het concert wordt gehouden t.b.v. patiëntenvereniging Cystic Vibroses. De halve marathon van De Waal. 9 maart: Grandioze bruidshow in „De Bloeiende Heide", Calluna te De Koog. Aanvang 11.30 en 15.00 uur. Entree ƒ15,-. 10 maart: Het Leerhuis heeft een lezing over twee teksten uit Numeri 25, eind 33 en begin 34, door dhr. L. Evers, zaal Doopsgezinde kerk, inf.: J. Vlaming, 313193. 14 en 15 maart: Texel Pop in De Lindeboom te Den Burg. 16 maart: De postzegelvereniging houdt een introductiemiddag speciaal voor de jeugd in De Schakel, Binnenburg te Den Burg van 13.00 tot 16.00 uur. 17 maart: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland houdt een presentatie over De Stichting Ter Reede van Texel door de Texelse Ondernemende Vrouwen in het Eierlandse Huis te De Cocksdorp. Aanvang: 19.45 uur. Voorinschrijving van de Lionsveiling in Groothandelsgebouw te Oude- schild. 18 maart: Concert van de bekende Schotse band The McCalmans in de Linde boom te Den Burg. Aanvang 20.30 uur, entree ƒ12,50. 22 maart: Muziek- en Dansschool organiseert van 10.30 tot 17.00 uur een workshop Afrikaanse Dans. Kosten 25.- (inl tel. 313493). St. Jan heeft toneelavond in De Lindeboom. 23 maart: Twaalf Balcken, Den Burg: laatste (uit een serie van zes) voorleesmiddag met Texelse schrijvers. Bij voorin tekening voor alle vijf eerdere midda gen is deze middag gratis Aanvang 16.00 uur. Van 31 maart (2e Paasdag) Concertserie De Muze organiseert een concert met Rafaël Strijk kwartet, met als solist Jacques Meertens (klarinet) in theater De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim te De Cocksdorp. Aanvang 14.00 uur. Ton Mohemius heeft zijn sporen in de aangespannen wereld al verdiend. En mocht hij ooit stoppen met de wedstrijdsport, dan kan hij altijd als leraar aan de slag. De bekende vierspanrijder bezorgde Texelse men-liefheb- bers woensdag in manege Akenburg een leerzame en interessante avond. Mohemius gaf met alleen aanwijzingen vanaf de grond, maar stapte ook zelf op de bok om voor te doen hoe de paarden beter kunnen worden gemend. Opvallend was zijn paardvriendelijke aanpak. ,,Met afdwingen bereik je niets. Als je je paard beledigt, doet hij het niet meer voor je.Door logische hulpen en met rustige aanwi/zigingen kreeg Monhemius veel van de Texelse paarden gedaan IFclo Tosm VRIJDAG 28 FEBRUARI 1997 oppassen. Met iisgang ontplofte er wel eens eentje. Eén keer was een oefening niet aan de Duitsers doorge geven". glundert Van Loo. ,,Toen we bezig waren, dreigde ze ons te be schieten. Gelukkig kregen ze net op tijd het bericht door." Na de oorlog werden Van Loo en z'n collega's meerdere malen ingeschakeld om zeemijnen op te ruimen. Kotter De stranding van een Belgische kot ter na de oorlog liep voor een bemanningslid slecht af. „Het vaar tuig was bij paal 30 aan de grond gelopen. De opvarenden hebben ons niet afgewacht, maar stapten in een eigen roeibootje. Een jongen van 16 is daarbij omgekomen. Ten oosten van de vuurtoren liep hun bootje vast en stapten ze in het water. Wij heb ben de overlevenden aan boord ge nomen. Een van die Belgen was flink over z'n toeren." Tijdens de beruchte februaristorm in 1953 strandde een olietanker tegen de avond in de Eierlandsche gron den. „De wind draaide van zuidwest naar noordwest, ik denk zeker kracht twaalf. Er stond een enorme zee en het was aardedonker. Met eb kwam het water zelfs nog hoger. Het schip brak in tweeen. Wij voeren erop af, maar we konden door de enorme golven niet in de buurt komen. „Dit is mets waard', zei Jan Bakker. We heb ben noodgedwongen de bemanning op het schip moeten laten overnach ten. Toen het water de volgende och tend iets was gezakt, heeft de Helderse reddingboot ze van boord gehaald. Diezelfde nacht strandde er bij de Vliehors nog een groot schip van 8.000 ton. Maar dat lag dermate hoog dat de bemanning niet in acute nood verkeerde." Nooit bang Niet alle acties betroffen grote ram pen. „We schoten ook wel recreanten met een vastgelopen jacht te hulp. Verder hielden we zoekacties als een straaljager bij een oefening op de Vliehors was neergestort. We hebben echter nooit iets kunnen vinden." 6 Van Loo schopte het bij de Eierlands redders tot reserve-schip per „Ik voer altijd met plezier. Bang ben ik nooit geweest Als je daar last van hebt, kun je beter niet bij de reddingmaatschappij gaan We kre gen wel een kleine vergoeding. Elke oefening leverde een tientje op en als je bij een actie een hele nacht in touw was geweest, kreeg je 25,-." Toen Van Looj in 1972 na een flinke staat van dienst afzwaaide, kreeg hij door de reddingmaatschappij een bronzen medaille opgespeld. Die paste mooi naast de koninklijke on derscheiding die hij in 1948 kreeg voor betoonde moed. In 1972 nam hij niet helemaal afscheid van het reddingwezen. „Als strandwacht bleef ik nog een jaar of wat actief. In die periode heb ik nog vijf badgasten het leven gered." De portretten en actiefoto's aan de muur in zijn huisje aan de Postweg en de oorkondes herinneren hem nu nog aan z:n reddingsverleden. Als hij door oude reddingsverslagen bladert, ver schijnt er een twinkeling in z'n ogen Zo af en toe toert hij naar de Vlielandboulevard en stopt hij bij het reddingboothuis. „Gewoon voor een praatje met de redders al ken ik de jongsten met meer van naam. Soms drink ik nog wel eens een borreltje met de mannen." Jan van Loo anno 1997 bij het reddingboothuis aan de Vlielandboulevard Mijnen Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog schoten de redders een Duits vaartuig te hulp, dat uit angst voor beschietingen te dicht onder de kust voer „Tijdens de bezetting mochten we alleen uitvaren als er Duitsers in nood waren. Geallieerde schepen mochten we niet helpen. De moffen hadden hier een rubberbootje waarmee ze wel gingen spelevaren Op een keer sloeg één van de opva renden alarm. Het bootje was afge dreven en alleen hij had kans gezien terug naar de wal te zwemmen We hebben lang gezocht naar z'n kame raden, maar ze waren niet meer te vinden..." ■edders van de post Eierland In actie met de oude Joan Hodshon. Jan van Loo staat als k kon aardig roeien, was een redelijk zwemmer en vertoefde 'traag op het water. Toen ik werd gevraagd voor de redding- of, hoefde ik niet lang na te denken. Ik hield wel van een beetje tanning.Jan van Loo (88) was apentrots toen hij op z'n 22ste aan de riemen van de KNRM-vlet uit Egmond mocht plaats nemen. Toen hij eind jaren dertig tussen de Texelse redders plaatsnam, mochten de roeispanen thuis blijven.Hier hadden ze een motorboot. Je kon gewoon blijven zitten en toch voeren we een stuk sneller.De Cocksdorper bleef veertig jaar bij de KNRM actief en redde 62 mensen het leven. Als zoon van de vuurtorenwachter in mond was de betrokkenheid van n Loo met het water groot. „Ik zat de strandredders, toen ze in de gaten kregen dat ik goed met de roei boot overweg kon. Onze acties met de reddingboot bleven daar meestal beperkt tot oefeningen. Toen mijn derde van links aan boord. vader naar de vuurtoren van Texel werd overgeplaatst, verhuisde ik mee. Op het eiland verdiende ik de kost als arbeider in de bollen en 's winters ging ik helmplanten. Toen de oude reddingploeg van De Cocks dorp ermee stopte, kwam er plaats vrij voor mij. Jan Bakker was de schip per en verder bestond de ploeg uit Bram Bakker, Hendrik Stolk, Jan Nieboer en Albert Kalis, de postman. Wat moeten hun voor-gangers een spierballen gehad hebben. Zij roeiden met gemak naar de buitenkant van de Eierlandsche Gronden. Da's toch zo'n vijf kilometer peddelen." (CoHectio Jan van Loo) Op de motorboot had ik het makkelij ker We konden heel goed met elkaar overweg. Er was nooit herrie. Dat kan je ook niet hebben op zee. Nu ben ik nog de enige die van het groepie in leven is." Noodweer „Het reddingboothuis, een houten schuur, stond in die tijd bij de vuur toren. De motorvlet was natuurlijk bij lange na niet zo snel als de huidige Beursplein 5. Maar toch lukte het ons doorgaans wel op tijd ter plaatse te zijn. Behalve die keer toen voor de Slufter de „Benes" met veertig En gelse passagiers was gestrand. Het (Foto Gerard Timmerman De reddingsacties in de oorlog waren met zonder risico. „Er dreven overal mijnen rond Gelukkig had onze boot weinig diepgang en voeren we er meestal overheen. Maar het bleef srmnummer 06-11 (als elke se inde telt) verandert per 1 maart in I-2. De wijziging is het gevolg n een besluit van de Europese immissie om één alarmnummer Oor heel Europa in te voeren. Bin- n het continent kan iedereen (op n duur) in urgente situaties het- fde nummer bellen. jezien van het telefoonnummer ft de hulpverlening bij brand, een geval, misdaad of noodzaak tot band opgenomen. Zo kan de hulp vraag bij onduidelijkheid opnieuw worden beluisterd en misbruik wor den tegengegaan. Om te wennen aan 1-1-2 is het nieuwe nummer dui delijk zichtbaar op hulpverlenings voertuigen aangebracht de fam. Gerbrand Zoetelief aan het „Kikkersweggie". Verzamelaar Maarten Stoepker heeft ditmaal uit zijn archief geen school foto opgedoken, maar een grote groep dorps- of buurtkinderen. Zijn vraag is: wie ziet kennis aan de om- 7 Reacties tel 31 29 40 reanimatie hetzelfde De melder ver telt waar hulp gewenst is en van welke dienst. De alarmcentrale ver bindt het gesprek door met de meld kamer van politie, brandweer of am bulance, waar de daadwerkelijke hulpverlening wordt gestart. Alle inko mende gesprekken worden op de Het antwoord op de vraag over het aquarel van Ad Blok van der Velden luidt: hoeve „Buitenwijk" aan het Oude Dijkje. Geschilderd na de ver bouwing door Siets Bruin. In de |aren •Rn va/OrH Ho hrvorHorit how/nnnri Hnnr was ongekend noodweer. Onderweg kwamen we dwars op de golven te liggen. Nu waren we best wel wat gewend, maar ik dacht echt dat we om zouden slaan. Het was gekken werk. Uiteindelijk was de reddingboot uit Den Helder eerder ter plaatse dan wij, zodat we geen assistentie hoef den te verlenen, ledereen is veilig van boord gehaald Een van z'n eerste grote reddingen beleefde hij kort voor de oorlog, toen de Deense logger Stella onderweq naar de thuishaven in de Eier landsche gronden in problemen kwam en om hulp vroeg. „Het was tweede kerstdag, berekoud en het sneeuwde verschrikkelijk. Toch slaagden we erin naast het schip te komen. We hebben alle vier opvaren den van boord gehaald en aan land gebracht

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9