Traantjes wegpinken bij winterconcert Excelsior Buitengebied kampt met beleidsvacuüm pr_ 6 Jan Kuhne tevreden over zijn Big Band Von Sion voor Aris Bremer en Folklorestichting Mi KI 5 wm^L Bestemmingsplan nu naar Den Haag fff WW TEXELSE COURANT Favorietenrol te zwaar voor ZDH Recensie Vlotte feestavond waar muziek in zat Iff ff» J0 Ir Zon concurrent van bruidjes Even een pak SNERT halen i| DINSDAG 11 MAART 1997 Na zijn huldiging speelde Piet Bakker twee nummers met zijn kleindochter Marije op schoot. (Foto Frans Hopman) Door in Schagerbrug te verliezen van hekkensluiter Vesdo (2-1), heeft ZDH de kansen op een hoofd prijs drastisch zien afnemen. De Hoornders waren vrijwel steeds op de helft van de tegenstander te vin den, maar een gebrek aan overtui ging en geluk brak hen tenslotte op. Het verlies kwam - uiteraard - hard aan in het kamp der Stienepikkers, maar een complete verrassing was het nu ook weer niet. ZDH maakt weliswaar een prima seizoen door. de favorietenrol blijkt een zware last. Nochtans hoeft niemand raar op te kijken wanneer de ploeg de komende weken zomaar de sterren van de hemel speelt Want ook dat tekent ZDH wanneer niemand er meer op rekent, komt de ware vechtlust bo ven. Zondag liep ZDH al na vijf minuten averij op (1-0). Het leek allemaal wei nig ernstig, want vervolgens werd Vesdó vastgezet en viel een aantal mooie kansen te noteren Paal en lat en goed ingrijpen van de keeper ston den succes echter in de weg. De tweede helft was slechts een paar minuten oud. toen de thuisploeg op nieuw scoorde Wéér een fikse klap voor ZDH. maar al snel werd Vesdo opnieuw de duimschroeven aan gedraaid. Een treffer bleef echter (te) lang uit. waardoor het geloof in eigen kunnen bij ZDH steeds kleiner en bij Vesdo steeds groter werd. Vlak voor tijd maakte Jelte van der Kooi er uit een vrije trap van Robert Jalving kop pend 2-1 van, maar die treffer bleek louter van statistische waarde. „Binnen tien jaar maak ik een we reldband van jullie.'' Tijdens de workshop Big Band groeide er iets moois tussen muziekschool-do cent Jan Kuhne en de cursisten. Al voor het afsluitende optreden, zon dagmiddag in Question Plaza, be sloten ze samen door te gaan. Het eerste concert mocht er alvast wezen. ,,De uitvoering ging heerlijk", aldus Kuhne na afloop ,,We haalden een behoorlijk niveau. Het voorlaatste nummer klonk zelfs lekker funky." De omvangrijke groep bestond uit Texelse hobbyisten van diverse plui mage, variërend van (oud-)fanfarele- den tot popmuzikanten. Toen zij twee weken voor aanvang van de work shop de te spelen partijen in handen kriigen, sloeg de schrik hen om het hart. Nadat op de eerste repetitie bleek dat bijna iedereen dat gevoel had, brak de spanning en zetten ze er de schouders onder. „Steeds maar weer doornemen, doornemen, doornemen. Je kon het toen zien groeien. Daarna kon ik soms door slechts mondeling voor te doen al aangeven hoe bepaalde stuk ken moesten klinken De eerste op zet was om een stuk of vier nummers in te studeren. Het zijn er zeven ge worden", vertelt Kuhne trots. Het Texelse publiek beloonde alle inspanningen zondagmiddag met een prima opkomst. Zowel beneden als op het balkon waren de stoelen bezet. De nummers kregen een warm onthaal Er ontstond een leuke wis selwerking, zeker toen de hele trompetsectie de show stal door te gaan staan. Na de pauze kwam Kuhne zelf in ac tie op de saxofoon. Voor het eerst speelde hij samen met Dick Remelink, waarmee een oude wens van Kuhne in vervulling ging. Ge steund door een gelegenheids formatie zorgden de twee saxo fonisten voor een latin sfeer in de zaal. Waarschijnlijk treedt de Jan Kuhne Big Band op 22 juni tijdens het Wanneer iemand z'n hele ziel en zaligheid in een vereniging stopt, kunnen de emoties hoog oplaaien als er woorden van waardering worden gesproken. Dat bleek za terdagavond tijdens de winter- uitvoering van de Oosterender mu ziekvereniging Excelsior. Bij de huldiging van Piet Bakker, een hal ve eeuw lid waarvan 35 jaar als secretaris, kon de trompettist zijn ogen niet droog houden. De „zilve ren" instructrice van de majo- retten, Annie Duinker, werd even later met een brok in de keel toege sproken. Bakker kon de vreugde delen met zijn echtgenote Saar, die voor 25 jaar lid maatschap een speldie kreeg. Ere voorzitter Theo Medema, die het jubilerende echtpaar lang van nabij heeft meegemaakt, kenschetste Piet Bakker als „een duizendpoot". Niet alleen is hij zeer actief als bestuurs lid, ook rekent hij het al gedurende vele jaren tot zijn taak om (jonge) muzikanten les te geven. Menig Oost erender maakte hij enthousiast voor de blaasmuziek en voor velen is Bak ker hét gezicht van Excelsior. De 63-jarige eerste trompettist kreeg het warm van zoveel lof, helemaal toen zijn dochter én dirigente Betty hem eveneens toesprak en klein dochter Marije de Ridder met een geschenk kwam aanrennen. Uit dank mocht Marije de resterende twee nummers voor de pauze bij opa op schoot in het orkest zitten, een uniek tafereel. Volgens welingelichte bron nen kwamen er weinig noten meer uit Bakkers trompet, maar niemand die hem dat kwalijk nam Akoestiek Excelsior had ditmaal gekozen voor een programma, waarbij optredens van het orkest, drumband, majoretten en minirettes elkaar voortdurend af- wisselenden. Hierdoor bleef de vaart er behoorlijk in. De slechte akoestiek van de nieuwe gymzaal van De Bijenkorf speelde het orkest parten, evenals vorig jaar. Enkele kleine aanpassingen brachten niet de gewenste verbetering. „Ons geluid slaat dood in die grote zaal We horen elkaar amper", zo luidde de algemene klacht van de orkestleden. Dit euvel kwam vooral in de „gedra gen" stukken aan de oppervlakte Het fanfare had daarin moeite met de zuiverheid en de onderlinge afstem ming De actuele keuze voor een bewerking van nummers uit de musi cal „Miss Saigon" kwam hierdoor niet goed uit de verf. Beter ging het met prettig in het gehoor liggende stukken waarbij het orkest met veel volume kon uithalen. Xylofoon Tussendoor trad de saxofoonsectie, die zich wekelijks onder leiding van Jaap Trap uitleeft, apart voor het voetlicht. Voor het meest vrolijke en verrassende intermezzo zorgde Nisheeta Barnard met haar xylofoon in „Happy Mallets". De drumband onder leiding van Henk Beijert liet goede kwaliteit horen Mooi roffelwerk klonk onder meer in het nummer „Three latin dances", een stuk vol wisselende ritmes. Na het vertrek van een aantal jongeren we gens studie aan de overkant, is het gezelschap uitgedund tot een ge tineerde kern van elf trommelaa Scha Een deel van de minirettes was maar pas lid. Aandachtig kijkend instructrice Christina BeuvingdJ ze haar bewegingen na. Hun uit ring op Michael Jacksons „Hea world" oogde zó schattig, dat ze donderend applaus kregen De majoretten deden het net zi tig Deze groep van liefst vijftien u jes hadden voorin de zaal vrij ruimte, maar toch kwamen jes aardig tot uiting. Janneke linger werd geëerd voor vijf maatschap en ook leidster Duinker werd in het zonnetje Erie Zandee sprak recht uit toen ze Annie bedankte. „Ik der je creativiteit en je ongeloi inzet", zei ze geëmotioneerd, goed verenigingsleven geeft bleek hieruit- een waardevolle oi linge band en dat is iets om zuini te zijn Frans Hopi De complete muziekvereniging Excelsior tijdens de laatste noot van het winterconcert. Texelse jazzfestival nogmaals op Organisator Joop Groen was zondag zó enthousiast, dat hij de band na afloop meteen contracteerde. De Jan Kuhne Big Band voor het eerst In actie. (Foto March Het/nen) Niet-agrariërs die hun bedrijf in het buitengebied willen uitbreiden, kunnen hun bouwplannen voorlo pig in de kast houden. Dat is het gevolg van het besluit van Gede puteerde Staten om op dit onder deel van het bestemmingsplan goedkeuring te onthouden. Het zelfde geldt voor andere delen. De gemeente gaat zo snel als mogelijk met de provincie om de tafel om over deze delen overeenstemming te krijgen. Overigens duurt het nog minstens tien weken alvorens de onderdelen die wel door GS zijn goedgekeurd, van kracht worden Allereerst moet de minister van ruimtelijke ordening de onderdelen nog beoordelen. Deze volledig nieuwe schakel in de proce- Toneelschrijver Aris Bremer uit Oosterend en de Stichting Texelse Folklore hebben de welzijns-pen- ning „Dubbele von Sion" in de wacht gesleept. Dat gebeurde vrij dag tijdens een feestelijke avond in Question Plaza, waar de circa 150 bezoekers een gevarieerd muzi kaal programma kregen voorge schoteld. Omdat de vier genomi neerden zélf een optreden mochten kiezen, kon het gebeuren dat een klassiek ensemble werd gevolgd door steenharde rock... Dat mocht de pret echter bepaald niet drukken Juist door deze verrassende afwisseling heeft de organisatie een formule in handen die nog jaren dienst kan doen. Aangezien de optre dens niet langer dan een kwartier duurden, was de „schade" voor de niet-liefhebbers te overzien De organisatie hield de vaart erin en dat kwam de avond ten goede. De pauze brak zelfs tien minuten eerder aan dat het -mede voor de filmploeg van TV Texel opgestelde- draaiboek aangaf. Het enige nadeel was dat de interviews met de genomineerden nogal kort duurden, waardoor het publiek niet van iedereen een goed beeld kreeg. De presentatie was bij Daan Wei- boren overigens in uitstekende han den Vaardig en humoristisch praatte hij de avond aan elkaar, daarbij ge holpen door twee zéér charmante assistentes. De tweeling Freija en Sarah Eshuijs bewoog zich als een levensechte „Dubbele von Sion" over het toneel. De gelijknamige narcis waarnaar de welzijnsprijs is ver noemd, was eveneens volop aanwe zig. Voor de muzikale omlijsting zorgde een combo van de ex-Klap- bandleden Ben Haak, Jan Siem Dros en Bart Heijnen. Generale Naast Bremer en de Folklorestichting waren ook Sieb Eldering en de Concertcommissie van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken voorgedragen. Eldering, bijzon der actief in het Oosterender dorps leven, liet zich tegenover interviewer Welboren kennen als een man die het liefst achter de schermen opereert. Ook het door hem gekozen optreden was écht Oosterends: orkest en drumband van Excelsior draafden in vol ornaat op om Eldering een muzi kale ode te bezorgen. De muzikanten verzetten daarvoor de generale repe titie voor het winterconcert Gerard van der Kooi van de Folklore stichting nodigde de Nioz-band Manannan uit. Voor Hans Witte. Swier Oosterhuis, Wim de Bruin, Bouwe Kuipers en Wim klem Breteler betekende dat het eerste optreden sinds ze er anderhalf jaar geleden mee stopten Het vijftal tracteerde de aanwezigen op een kwartier fraaie Ierse folk. Dementie Van hoog niveau was de keuze van fi-'A Dyo Wassink van de Concert commissie. Een klassiek kwartet, geformeerd rond clavecimbel-speler Gerard Leegwater, gaf het publiek alvast een voorproefje van de concertserie die komende zomer weer op het programma staat Aris Bremer benutte de gelegenheid om toelichting te geven op zijn eenacter „Het gebroken Licht van Troost", dat hij in het kader van het Texelse dementieproject schreef. Het stuk is nu al een klassieker en wordt in den lande veelvuldig op de planken gezet. „Dat geeft veel voldoening", aldus Bremer. Bewust koos hij voor een tragi-komische opzet. „Met de mente mensen zijn er vaak moeilijke momenten Maar ook heel absurde, waarom je moet en mèg lachen." Vivid Na het interview ging de volumeknop op tien. Bremer had namelijk ge vraagd om de band „Vivid", met zijn zoon Oscar in de gelederen. Het was lang geleden dat Vivid op Texel op trad. Na de cd uit 1993 is de grote doorbraak uitgebleven, maar de groep heeft zich duidelijk verder ont wikkeld. De nieuwe nummers ston den tenminste als een huis. Vervolgens was het tijd voor de bekendmaking van de winnaars. Kees Hoogerheide, voorzitter van de Welzijnsstichting, kroop in de huid van een goochelaar. Met een grote knal toverde hij uit zijn hoge hoed twee namen tevoorschijn. dure, neemt zes weken in beslag. Daarna wordt het plan gepubliceerd in de Staatscourant. Op dat moment start een nieuwe bezwaarprocedure bij de kroon Die geldt alleen voor mensen die in een eerder stadium al bedenkingen hebben geuit Pas als die ongegrond zijn verklaard, wordt het bestemmingsplan rechtskrachtig Dat geldt dus met voor alle onderde len in het bestemmingsplan waarbij GS op- of aanmerkingen hebben ge maakt Eén van die punten betreft het bebouwingspercentage voor met- agrarische bedrijven in het buiten gebied. Deze ondernemers kunnen in principe nu mets, omdat GS vinden dat eerst een bestemmingswijziging moet plaatsvinden. Agrarische bedrij ven kunnen binnen hun bestaande bouwblok overigens gewoon verder bouwen. Lastig Of het besluit van GS andere bedrijfs takken benadeelt is nog niet precies in te schatten. Vast staat dat het in een aantal gevallen lastig gaat wor den Om de problemen zo klein mo gelijk te houden streeft de gemeente ernaar de verschillen van inzicht te overbruggen, zodat vooruitlopen de definitieve vaststelling van heli plan haalbare verzoeken kur worden ingewilligd Overigens z college hieraan alleen in uiterst gente gevallen meewerken. Hulp van buiten In hoeverre de afdeling ruimtd ordening de delen waaraan goetf ring is onthouden tijdig zal kun invullen, hangt grotendeels af vï eisen van de provincie. Het m een groot verschil of het beleid bepaalde punten volledig moeti den herschreven of slechts geds lijk moet worden aangepast neer de provincie eist dat er 1 uitgebreide visie op natuur en li schap moet worden geschreven, is daarvoor hulp van buitenaf re De gemeente heeft daarvoor m lijk zelf niet de kennis in huis andere verplichtingen voor de zi ling RO bepalen of de gemeen' klus tijdig kan klaren. er D I 11' F Banketbakker Ronald Biesboer (rechts) toont de bezoekers van de bruidsshow wall op de huwelijksdag kan verzorgen. <Fo'° FranslT Esmeralda uit Schagen weereen fessionele show. (Foto Frans Hl Geflankeerd door Sarah en Freija Eshuijs poseren de winnaars met hun Dubbele von Sions Staand in het midden schrijver Aris Bremer en zijn vrouw Lenie. De folklore-medewerkers links naast hen zijn Lieuwe Visser en Aad van Heerwaarden, rechts staan Gerard van der Kooi en ..tante' Door van Sambeek-Schrama. Op de voorgrond Lies Kooiman, March je Nooij en Riet Veenendaal. De Texelse bruidsshow die zondag in restaurant ..In de bloeiende heide" werd gehouden, trok minder belang stelling dan tijdens de eerste editie vorig jaar. Het schitterende lenteweer speelde de organisatie parten. Toch hoefden de deelnemende bedrijven niet te klagen. Onder degenen die wèl kwamen, bevond zich menig aan staand bruid en bruidegom Evenals vorige keer verzorgde bruidshuis (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6