Cjrocn ^warLr Jexel in het Drijverschool glimt /an binnen en buiten Uitspraak rotonde vanmiddag bekend N „Elektronisch stemmen is hartstikke makkelijk" De Kievit is terug!! ▼XTli Laagvlieger op Pontweg -JIorszel Kringetje Nieuwe uitstraling Badweg krijgt vorm Dinsdag 25 maart a.s. starten: UITLADDER. VERDER IN DIT ummer Nieuwe expositie Agrarisch museum 2 Rechtbank geeft Scheidegger gelijk 2 Kerkmuur vernield 3 Maas stapt op na tariefsverhoging noodcamping 5 Tentoonstelling „100 jaar Dennen" 5 •p „Haast maken met Strender woningbouw" 5 •p Liefhebbers behouden landauer uit 1904 7 •p Texels onderzoek scholeksters bekroond 8 Voormalig Casino opnieuw te koop Viscentrum ALBERT BLOM/| WEER DAGELIJKS GEOPEND TEXELSE^COURANT Van der Vis LUim mets drogisterij EUROMASTER TEXELSE iJCOTjpMT DE KIEVIT Vanaf 22 maart is het hotel weer OPEN GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11167 VRIJDAG 21 MAART 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS IBONNEMENTSPRUS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 IS 1=11=1 i|jj een langdurige opknapbeurt at de Jan Drijverschool in Den rn er weer piekfijn bij. Lokalen langen kregen een nieuw kleur den alle kozijnen zijn vervangen, nsdag plantten de leerlingen ezelschap van wethouder Nel 'man tientallen bomen en strui- m en gisteren arriveerde het uwe meubilair. Reden om don- dag 27 maart een groot feest te en. ledereen mag dan een kijkje tien nemen. rkrachten en kinderen hadden ia! de zomervakantie met het in tend onderhoud te kampen. Ter- elders in het gebouw werd getim- rd en geboord, gingen de lessen roon door Herhaaldelijk werden ils en stoelen versleept, kasten jgehaald en dozen versjouwd, dat de schoolgroepen naar een Ier lokaal moesten verhuizen, ns hing in het gebouw een verf- il, dan weer was het stoffig. De ■kzaamheden, die in opdracht van gemeente werden uitgevoerd, nen vele maanden in beslag Pas elopen dinsdag werd het gereno- Irde pand opgeleverd. n vreselijk moeilijke tijd voor de jsters en |uffen", sprak wethouder man woendag na afloop van het ten planten. Als blijk van waarde- (en misschien ook wel als goed- tertje voor de lange duur) 123-jarige Cocksdorp probeerde msdag met zijn VW Golf GTI de tvan 14 35uurte halen Hij kreeg Ie Pontweg de politie achter zich die met 170 op de teller nog n kans zag om hem in te halen, iet opstelterrein van Teso kon de (vlieger ter verantwoording wor- geroepen voor zijn rijgedrag. Het rde hem een dikke bekeuring en stevige reprimande op 'istermiddagmiddag om twee ur diende bij de rechtbank in Ikmaar een voorlopige voorzie ing, aangevraagd door Tien oor Texel om de gemeente te iten stoppen met de aanleg van (e inmiddels meer dan beruchte otonde. enfin u weet wel waar! )pvallend is dat de tegenstan- ers flink van de toren blazen en oortdurend de publiciteit zoe- en Voorstanders hoor je hele- iaal met, of het moet een amb- tnaar zijn die z'n plicht doet. lechts één keer viel de opmer- ing dat je met moetleggen te eiken" als op democratische 'ijze een beslissing is genomen, tear daar zit hem nou net de neepZelfs als het je geen bal an schelen of die rotonde er nou fel of niet komt. is het overduide- ik dat de democratische rechten an burgers met voeten worden etreden Het college van B&W wel zo voorzichtig om de uit- oraak van de rechter af te wach- ■n (waarschijnlijk vandaag), iver de afloop is men optimis- $ch, want de aannemer heeft al at nodige voorwerk gedaan ioe gaat het verder als de be waarden in het gelijk worden esteld en wat gebeurt er als. laad van State Er schijnen ook og andere mogelijkheden te ijn Nieuwe procedures. Je ge- achten draaien steeds in het- elfde kringetje. Het is net een Horszei Hr S. De Tesselse grond wordt me te heet onder te voeten We knij pen er een weekje tussen uit! tracteerde ze het onderwijzend per soneel op een gezellig avondje uit Sjouwhulpen Tijdens het afgelopen half jaar kon de school steevast rekenen op hulp van ouders. ,,Die stonden altijd weer klaar om te sjouwen en de boel op te knap pen", looft de nieuwe directeur Henk Dekker Onder meer hielpen de ouders bij het naaien van de gordij nen en de inrichting van het docu mentatiecentrum. Bovendien ontwier pen en maakten ze zelf een speelzolder in het lokaal van groep 1 en 2, Enthousiaste ouders waren daar gisteravond druk mee bezig en gaan er vanavond mee door Het werk werd uitgevoerd door aannemers bedrijf TEBO, het schilderwerk deed de gemeente in eigen beheer Alle lokalen werden voorzien van nieuwe vloerbedekking, plafonds gordijnen, kozijnen en verlichting. De wanden werden beschilderd in lichte tinten Daarnaast maakte de verouderde verwarmingsinstallatie plaats voor drie moderne cv-ketels. Deze nemen zóveel minder plaats in, dat er ruimte ontstond voor een computerhoek Alle groepen kunnen in hun lokaal op de computer werken; de schoollei ding streeft nog naar uitbreiding Ruimte erbij? Een andere wens is een ontmoetings ruimte. Tot nog toe vinden groeps gesprekken en andere bijeenkom sten plaats in het handenarbeid- lokaal Wethouder Eelman liet doorschemeren dat de wens in 1998, wanneer de school in aanmerking komt voor „algehele aanpassing", in vervulling zou kunnen gaan Mis schien zijn we hier over anderhalf jaar wéér aan de gang De financiering is nog een knelpunt. Omdat de open bare scholen straks overgaan van het rijk naar de gemeente, komt de inves tering voor rekening van Texel. Verkoping Voor de 85 leerlingen is het volgende week feest. Ook ouders, oud-leerlin- gen, opa's en oma's en andere belangstellenden zijn donderdag van De Jeugd van de Jan Drijverschool bijeen in het opgeknapte handenarbeidlokaal <FoK) Frarts Hopman 16 30 tot 19.30 uur welkom. Naast de nodige consumpties zijn er diverse activiteiten om de kas te spekken. De ouderraad heeft namelijk nogal wat extra kosten gemaakt om de school aan te kleden Op het programma staat o.a. een verkoping van gebruikt meubilair en schoolboeken. Verder kunnen bezoe kers meedoen aan allerlei spelletjes, zoals sjoelen, de spiraal en paaseitjes raden. Ook is er een verloting. De school zoekt nog vrijwilligers die wil len meehelpen Vandaag om 14.00 uur doet de Alkmaarse rechtbank uitspraak over de rotonde Pontweg-Hoorn- derweg-Emmalaan. De zaak. door Tien voor Texel mede namens an dere bezwaarmakers aangespan nen tegen de gemeente, diende gistermiddag. Uit de zitting viel nog niet op te maken of de recht bank overgaat tot schorsing van de aanlegvergunning. Bij de krui sing zijn al borden geplaatst, zodat aannemer Daalder maandag even tueel meteen kan beginnen... Tijdens de zitting las ambtenaar Olaf Storms van de afdeling Ruimte en Wonen een pleitnotitie voor, waarin nogmaals de argumenten voor een rotonde op een rijtje waren gezet. Gesteld werd dat de bezwaarmakers geen nieuwe of eenvoudig te weer leggen argumenten naar voren heb ben gebracht. „De planning om afgelopen maandag met de aanleg te beginnen, was dan ook niet onrechtmatig. Uitstel zal er toe leiden dat de aanleg met gereed zal zijn voor het aanstaande toeristenseizoen. B en w achten het onverantwoord langer te wachten." Verder wordt erop gewezen dat half mei het bestemmingsplan buiten gebied gedeeltelijk in werking treedt. Nu is nog een artikel-19 procedure nodig, maar straks geldt ter plaatse de bestemming „wegverkeer" „Nie mand heeft daartegen bezwaar ge maakt Straks is het gemeentebe stuur vrij om over te gaan tot aanleg Zelfs is dan geen vergunning of vrij stelling nodig.' Op planologische gronden probeerde de gemeente dus een schorsing te voorkomen De tegenstanders leg den het accent vooral op verkeer en veiligheid Het woord werd gevoerd dooi Menno Stam (Tien voor Texel), Jan Driehuis (Veilig Verkeer) en Jan Wiering (omwonende) Op verzoek van de rechter legde ambtenaar Storms uit waarom met is gekozen voor een fietstunnel. waarnaar de voorkeur van Wiering uitgaat. Storms antwoordde dat een tunnel alleen voordelig is voor fietsers, maar dat het autoverkeer er mets mee opschiet. Bovendien zou het méér kosten qua aanleg en onderhoud. Menno Stam stelde dat fietsers er zelfs op achteruit gaan „Nu heb je op het fietspad voorrang op afslaand verkeer dat van de boot komt, straks niet meer." Verder sprak hij zijn erger nis uit over de handelwijze van b en w. De rechter verklaarde dat de ge meente met de aanleg mocht begin nen (op eigen risico), ook al waren de bezwaarmakers nog niet gehoord De nieuwe uitstraling van de Badweg naar het Kogerstrand begint lang zaam vorm te krijgen. Onlangs werd de boogvormige brug van RST-cam- ping Kogerstrand geplaatst De mar kante entree van de camping is vijf meter breed en dertig meter lang De middelste pijlers staan precies daar waar vorig jaar nog de rotonde was. Aan weerskanten van het bouwwerk komen parkeerterreinen De brug maakt onderdeel uit van de modernisering van de camping. Op de achtergrond verrijst het nieuwe hotel/restaurant Noordzee van A. Kooiman. De bouwers bereikten de zer dagen het hoogste punt. Aan de overzijde van de Badweg komt het nieuwe hotelcomplex De Buteriggel. (Foto Gerard Timmerman) Enkele tientallen Texelaars hebben gisteravond in De Gollards kennis gemaakt met het fenomeen stem computer. De groep bestond uit bewoners van het verzorgings tehuis, leden van de gemeenteraad en mensen die geregeld deel uit maken van één van de stem bureaus in de dorpen. „Een kind kan de was doen zo leek de alge mene opinie na de demonstratie. Of het elektronische apparaat in derdaad al volgend jaar het rode potlood vervangt, is nu aan de ge meenteraad. Vooraf heerst enige opwinding in de conversatieruimte van De Gollards Voor de meeste ouderen lijkt de de monstratie - verzorgd door een ver tegenwoordiger van het bedrijf dat de stemcomputers verkoopt - vooral een leuk uitje De brutaalsten, die al vóór de uitleg een poging wagen, moedi gen anderen aan hun geluk even eens te beproeven: „Heb je nog niet gestemd7 Moet je doen, het is hart stikke gemakkelijk!" De demonstratie is opgezet door ge meentelijk-medewerkster Marit de Porto. Het college wil de computer graag aanschaffen en heeft daar een aantal goede redenen voor. Bij de laatste verkiezingen, drie jaar gele den, stemde zo n 55 procent van de Nederlanders al elektronisch. Deze manier van stemmen is namelijk snel en efficiënt. Na het sluiten van het stembureau zijn de uitslagen via een simpele druk op de knop al binnen enkele minuten bekend Dat scheelt veel getel en is dus ook goedkoper „Bovendien is in het oude systeem iemand van de gemeente nog dagen bezig met het versnipperen van alle stembiljetten. Daar denkt niemand over na, maar het moet wél gebeu ren. Noem het de onzichtbare kos ten". vertelt De Porto. Het apparaat kost zo n 8000,- per stuk. Wanneer de gemeente er ech ter elf aanschaft (voor ieder stem bureau éen) en enkele andere ge meenten In Noordholland meekrijgt, dan wordt per computer zo'n vijfhon derd gulden korting berekend ,We moeten het nog precies berekenen, maar verwachting is dat we de kos ten er na vijf verkiezingen uit hebben. De stemcomputer is een gebruikersvriendelijk apparaat, zo bleek gisteravond in De Gollards. (Foto Teasa van Daalen) Volgend jaar zijn er al tweemeldt gemeentesecretaris Piet Zoon opti mistisch. Hij baseert die schatting mede op basis van het gegeven dat na aan schaf nooit meer stemhokjes hoeven worden geplaatst. De computer is bovendien voor elk soort verkiezing te gebruiken Per keer moet alleen steeds een ander overlegvel (voor over het toetsenbord) worden aange schaft, waarop de kandidaten staan vermeld.We zouden 'm bijvoorbeeld ook kunnen inzetten bij de verkiezing van de Texelse sportmensen van het jaar", geeft De Porto als voorbeeld Wat de gemeenteraad ervan vindt, moet nog blijken Maar de bewoners van De Gollards zijn al gauw om De computer blijkt zeer gebruikers vriendelijk. Je kunt zelfs rustig een paar keer de naam van een „ver keerde' kandidaat intikken. Zolang je de rode „bevestiging' -knop nog met hebt ingedrukt, heb je nog niet daad werkelijk gestemd. En de lettertjes op de computer lijken weliswaar klem. ze zijn toch altijd nog een stuk groter dan op de oude stem- lormulieren De vertegenwoordiger ..De meesten van u zullen met eens een leesbril nodig hebben En tukt het toch niet. dan ligt er altijd nog een vergrootglas Een oudere heer zegt beleefd Maar ik kan helemaal niks meer zien.De rap van de tongriem gesneden handelsreiziger is even van zijn stuk gebracht, maar zegt dan vrolijk:Maar dat probleem hebt u bij een stembiljet óók (Advertentie) Cinema Texel, Vakantiecentrum De Krim, Hotel De Lindeboom en Theater/Restaurant Klit 12 een Elke dinsdag op pagina 5 van de Texelse Courant. Een wekelijks overzicht van de culturele belevenis sen op Texel in deze gelegenheden. Let Op! Nift-commercicle vereni gingen/stichtingen e.d. kunnen hier eventueel gratis aan deelnemen. Vraag de Welzijns- stichting naar de voorwaarden Telefoon 315582 Het voormalige Casino/Question aan de Zwaanstraat staat weer te koop. Wethouder Poster (finan ciën) maakte gisteravond bekend dat de verkoop aan Melchior Tijs- sen definitief niet doorgaat. De electronica-ondernemer heeft af gehaakt wegens de aanwezigheid van asbest in het gebouw. Via de rechter probeert hij de aanbetaling van tien procent terug te vorderen op de gemeente. De uitspraak kan nog geruime tijd op zich laten wachten. Volgens Poster heeft de gemeente te goeder trouw gehandeld .Toen het gebouw vorig jaar in de verkoop kwam hebben we da koper verteld wat we van het pand wisten." Nadat het voorlopig koopcontract was gete kend. ontdekte Tijssen in de voorma lige disco grote hoeveelheden as best De kosten voor de verwijdering van dit materiaal door een gespecia liseerd bedrijf belopen een flink be drag. Het is gezien de ouderdom van het gebouw nog met bekend of de asbest als .verborgen gebrek" kan worden aangemerkt De gemeente had al iets van de oor spronkelijke prijs afgedaan, omdat met duidelijk was wie de eigenaar was van bepaalde zaken in het ge bouw. Het college biedt het pand in de advertentiekolommen van de Texelse Courant te koop aan (advertentie) Schilderweg 265, Oudeschild ■S 0222 - 310783 maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur (Advertentie) Onze bezoigers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT DEUROPESE BANDENSPECIALIST °Or/aaréép(Cl^ (advertentie) Dirk Leegwater

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1