„Scholeksters doen aan carrièreplanning" Bruno Ens krijgt zoölogieprijs Texel heeft voortaan twee notarissen W BAKKER b COURANT Observatieposl Mokbaai onderu Fotomodellen in nationale finale Bijdrage SLOT uit omroepheffing? ijzerhande PROJECTTAPIJ Slager Goënga in de prijzen Hulde voor jaarstukken Granaat blijkt oude afvoerpijp Schildklier-info Actieprogram™ staat vol fouten FORBO VRIJDAG 21 MAART 1997 TEXELSF mosselbanken hebben wegg; hebben de jonge mossels het nu moeilijk een aanhechtingsplaat vinden. Over de manier van vï hoor ie weinig Slechts vijf pr0 van de kokkelvisserij gebeurt m= hand. Uit berekeningen in Engs blijkt dat dit veel minder verstoon de mechanische visserij Moei» niet van die boten at en i handkokkelaars toelaten?" Geen rt Het rapport voor LNV moet niet den verward met een ander oi zoek van vier Texelaars (waaro Ens), naar de scholekster-poput Dit wordt half april gepubliceerd! vogelblad Ardea De mosselvis wordt daarin tot 1991 zeer kri onder de loep wordt genomen i lieu-terrorisme") Sindsdien ise nodige veranderd, Ens beseft, ir gezien de belangen, dat het l onderzoek goed moet worden a bouwd „Want ik wil geen ruzie m'n buurman. Hij leeft van de» rij." Bruno Ens bij de restanten va vogelobservatiepost van het IB de Mokbaai. Ijsgang vernielde de lage volledig De onderzoekers den de post laten staan, omdati vogels ook in de winter wilden ol veren. Het is de bedoeling dat de binnenkort wordt hersteld. (Foio Gersrd Ttmtt scholekster een voortdurende .struggle for life" voert Maar ook dat het geen al te kritische vogel is, die geen extreme eisen stelt aan z'n broed- en nestplaats Het dier ver toont in z n gedrag zelfs menseliike trekjes De lieuw doet namelijk aan carrière-planning. Oorzaak is het te kort aan geschikt broedterrein Het liefst nestelen ze op een plek die direct aan het wad grenst, zodat ze de jongen mee kunnen nemen om voedsel te zoeken. Ens noemt deze vogels hokkers Op Texel zijn die plekken met dik gezaaid Het kweldertje in de Mokbaai is er één van Het merendeel van de schol eksters wippersdie hun voedsel in de Mokbaai verzamelt, broedt binnendijks, bijvoorbeeld op De Pet ten of de omringende weilanden. Het zijn tweederangs plekken, omdat deze wippers flinke stukken moeten vliegen om hun jongen te voeden. Het is vermoeiend en ouders geven er vaak de brui aan voor ze alle jongen hebben grootgebracht Herrie Een paartje dat een mooi territorium heeft, keert er elk jaar terug. Soortge noten respecteren dat. Met een ont zettende herrie maken ze elkaar voortdurend duidelijk welk territorium van hen is. Het voortdurende gekrijs boven de kolonies bewijst dat wordt gestreden om een plek. Het is afkom stig van soosvogels. die nog geen broedplek hebben. Zulke met-broe- dende exemplaren verzamelen zich in zogenaamde soosjes. Scholeksters kunnen 35 jaar worden, maar een deel van de soosvogels slijt het hele leven met wachten en vero vert nooit een broedplaats Schol eksters broeden maar zelden vóór hun vierde jaar maar soms moeten vogels jarenlang wachten op een plek. Scheef Dat de groep soosvogels dit jaar ver der zal afnemen, komt door de strenge winters van de laatste tijd In de afgelopen vorstperiode heeft van de 200.000 scholeksters in het Ne derlandse waddengebied circa een kwart het loodje gelegd. De vrijkomende broedplaatsen wor den deels weer ingenomen, maar dat leidt niet automatisch tot betere broedresultaten Dat heeft te maken met de scheve verdeling van de die ren over de goede en de slechte Het wad is een voorname voedingsbron voor deHollandse pinguïn broedgebieden. De concurrentie blijft en uiteindelijk blijven er minder vogels over Ens heeft in al die jaren op veel vra gen over de scholekster een ant woord gevonden. Maar tevreden is hij nog allerminst „Ik zou graag nog eens onderzoeken waar de wippers precies hun voedsel vandaan halen en waarom ze genoegen nemen met een tweederangs plaats. Veel onder delen van hun gedrag zijn nog met verklaard. Een antwoord daarop vergt vele jaren studie." Deadline Ens vindt dat wetenschap geen deadline' hoort te hebben Maar in het tijdperk van privatisering staat die stelling onder druk. „Er wordt steeds meer projectmatig gewerkt De op drachtgevers willen snelle resultaten Maar gedegen onderzoek vergt tijd. Die twee kunnen dus tegenstrijdig zijn." Voorbeeld van zo'n deadline is de jongste opdracht van zijn hoogste baas, minister Van Aartsen (LNV). Ens en een groep mede-onderzoe kers hebben de minister opdracht gekregen de gevolgen van het hui dige visserijbeleid in kaart te brengen Het rapport moet voor het eind van dit jaar bij de minister op het bureau lig gen. Directe aanleiding is de dramatische scholekstersterfte van de afgelopen winters. Het onderzoek moet een antwoord geven op prangende vra gen over het visserijbeleid. In 1993 is vastgelegd dat zestig procent van de schelpdieren voor de vogels is gere serveerd en de rest voor de vissers. Omdat er te weinig kokkels waren is er in 1996 helemaal met gevist op het wad. Natuurbeschermers hebben weinig vedrouwen in het overheids beleid, terwijl vissers menen dat hen onterecht beperkingen worden opge legd. De discussie werd o a. uitge vochten in „Wat ik zeggen wou". Spanning Gezien de actualiteit wordt met span ning uitgezien naar de gezamenlijke conclusie van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (Rivo), het Rijks instituut voor Kust en Zeeonderzoek (RKZ), het Landbouw Economisch Instituut (LEI) en het IBM Ens heeft als taak om via wiskundige modelberekeningen de gevolgen van toe- of afname van de visserij op lange termijn voor de vogels te bekij ken IBM-onderzoeker Cor Smit telt momenteel de vogels op bepaalde beviste en onbeviste stukken op het wad. In het lange-termijnonderzoek worden alle bekende gegevens, ook na het beruchte jaar 1991 meegeno men. Onderzoeker Kees Camp- huijsen verzamelt al zo'n 35 jaar ge gevens over vogelsterfte Lange termijn Ens heeft de kern van zijn conclusie al in z'n hoofd, maar wil er alleen dit over kwijt. „Dat een slechte voedsel voorraad in de winter een grote sterfte veroorzaakt, is aangetoond. Ook als een winter niet zo streng is Herstel van de mosselbanken is volgens Ens een lange termijnkwestie. „Doordat de schelpdiervissers alle oude Scholekster-onderzoeker Bruno Ens typeert de vogels als wippers een hokkers. „Scholeksters zijn af en toe net mensen. Hun leven is een grote strijd. Echtelieden plegen overspel en er zijn echt scheidingen. En afgezien van elkaar hebben de paartjes grotendeels vijanden." Het lijkt een uitspraak van Midas Dekkers, maar de conclusie is afkomstig van collega-bio loog Bruno Ens (40) van het Instituut voor Bos- en Natuur beheer (IBN) op 't Horntje. De Texelaar bestudeert de schol ekster al vanaf 1983. Zijn werk wordt vandaag in Amsterdam bekroond met de zoölogieprijs van de Nederlandse Dier kundige Vereniging. Het toeval wil dat vandaag ook de film „De carriereplanning van de de scholekster" van Tijs Tin bergen en Jan Musch in premiere gaat. Lieuw, bonte Piet of de Hollandse kent vele bijnamen Onderzoeker Ens pinguïn op hoge rode poten met een heeft al jaren wat met de vogel om- lange rode snavel De opvallende dat ze opvallend zijn, grote prooi scholekster, met 200.000 stuks op het dieren als kokkels en mossels eten. wad prominent vertegenwoordigd. Iemand die in fundamentele vragen is geïnteresseerd, boekt bij de schol ekster snel resultaat." De bioloog kent de kolonie in en rond natuurgebied De Petten bij de Mok baai op z'n duimpje. Al in 1983 bestu deerde hij met onderzoeker Cor Smit de gemerkte vogels. „We probeer den achter de effecten van verstoring op de wadvogels te komen Aan de gekleurde ringen aan hun poot kon den we zien of dat exemplaar nog leefde, broedde, welke partner het had en hoeveel longen werden groot gebracht De studie naar het gedrag van de vogel op Texel. Schiermonnik oog en in Engeland leverde hem een doctorstitel op Struggle Al observerend ontdekte Ens dat de Mr. Hendricus C. Kooi en Mr. Jan Dogger zijn geassocieerd en gaan in het vervolg op voet van gelijk waardigheid door het leven. Dat betekent dat Texel nu twee notaris sen telt. Kooi (49) was sinds februari 1994 kandidaat-notaris op het kantoor in Den Burg, als opvolger van de over leden Gerard Zijm. Een opmerkelijk stap destijds, want Kooi nam vrijwil lig ontslag als notaris in het Groningse Grijpskerk Toen notaris C.J. Boswijk het |aar erop met pensioen ging, werd Jan Dogger als langst zittende kandidaat notaris tot diens opvolger benoemd. Toen echter was al duidelijk dat Kooi en Dogger samen verder zouden gaan, zo snel als de overheid dat zou toestaan. Beide heren deden in hoge mate hetzelfde werk, met dien verstande dat alleen Dogger bevoegd was om de akten te tekenen Vorig jaar besloot het rijk dat Texel in het vervolg twee standplaatsen (en dus twee notarissen) zou hebben. Een beslissing die was ingegeven door de verhoogde werkdruk op het notariaat. Door het toerisme en de ermee samenhangende onder nemingslust kon Texel met langer tot de doorsnee-gemeenten met 13.000 inwoners worden gerekend. Dat het sinds dat besluit nog een jaar heeft geduurd voordat Kooi zich no taris mocht noemen, komt doordat eerst nog een sollicitatieprocedure moest worden gevoerd Eenpuur-for- mele kwestie overigens, want in de notariële wereld geldt het als niet- gepast om te solliciteren op een func tie die door associatie in feitelijke zin al is opgevuld Mr. Kooi, afgestudeerd in Groningen en telg van een familie vol notarissen, is al langer bekend op Texel dan sinds februari 1994. Vóór hij in Grijps kerk zijn vader opvolgde, was Kooi van 1973 tot 1979 hier ook al kandi daat-notaris, eerst onder Van Wijland en later onder Boswijk. „Dat was een heel andere tijd", herinnert hij zich. „Het toerisme was nog met zo ontwik keld als nu. Wat me toen al wél op viel, was het relatief hoge aantal echt scheidingen. Grijpskerk was in dat opzicht een stuk conservatiever." De geassocieerden voor hun kantoor aan de Elemerl: Mr. Kool (rechts) en Mr Dogger. (Foto Frans Hopman) Een Texelse inzending voor een fotowedstrijd van het kappers-vak- blad Coiffure is doorgedrongen tot de finale. Margret Prins van Kapsa lon Henri uit Den Burg en haar team krijgen zondag 25 mei in Den Haag te horen of ze in de prijzen zijn gevallen. Margret Prins neemt voor de eerste maal deel aan de prestigieuze wed strijd. „Het leek me leuk en bovendien geeft het een nieuwe impuls als je aan zoiets meedoet." Toen fotograaf Cees Hin zijn medewerking toe zegde. stond deelname vast. Visa- giste Marja Wi|nhoff werd erbij ge vraagd en als modellen fungeerden Marja Witte-de Ligt en Isabelle Com mandeur. Nadat het team de ideeën had uitge werkt, werd op een zondag een foto sessie gehouden in één der zalen van hotel De Lindeboom Doel was van beide modellen een boeiend portret De gemeente kan beslissen tot een opslag op de omroepbijdrage Het gaat om maximaal ƒ2 - per aanslui ting per jaar en de opbrengst is be stemd voor de lokale omroep In hef Texelse geval zal het zo'n ƒ9000,- opleveren Als de gemeente ertoe overgaat zal de raad zich eens in de vijf jaar moeten uitspreken over de hoogte van de heffing. In ieder geval voor beitels i 1 en ander T p- handgereedschap. Spinbaan 20, Den Burg van ƒ61,25 nu ƒ14,95 p.m2 4 -kleuren (Annulering Hott Stalen A.G. Forbo M.T.C. Watermolen 24, Schagen Tel. 0224-213444 (ADVERTENTIE) Bij Bakker zit U gebeitel Het college is verdeeld over dit plan. Het merendeel vindt het een goed idee, maar wethouder Poster is fel tegen Als er wel wordt overgegaan tot de opslag, dan is het nog de vraag of de 9000 - wordt benut om de raamsubsidie van de Stichting Lokale Omroep Texel te verhogen of om er een deel mee te financieren. Ook kan het bedrag aan de SLOT worden ge geven in plaats van een raam subsidie. Een lid van de Duik- en Demonteerploeg buigt zich voorover om (e kijken wat voor oude leiding Is blootgelegd. (Foio Frans Hopman) te maken, waarin het -moderne, draagbare- kapsel goed tot uiting komt. „Het gaat om de uitstraling van het totaal", aldus Margret Prins. Over het resultaat is zij zó tevreden, dat ze volgend jaar weer wil meedoen. „Maar dan misschien in een catego rie voor meer extravagante kapsels." De inzending werd geselecteerd door een Nederlandse vakjury; het uitein delijke oordeel wordt geveld door Britse kenners. De prijsuitreiking vindt plaats in de Grote Kerk in Den Haag. Voor het eerst meedoen en direct winnen. In die - voor niet iedereen weggelegde - situatie verkeerde Willem Goënga woensdag bij de Paaschveetentoonstelling in Schagen. Hij zond twee slacht koeien in naar deze provinciale kampioenschappen en beide bees ten vielen in de prijzen. Zijn grootste succes behaalde de Hoornder slager in de rubriek zwart bonte koeien met 8 brede tanden. Dit zijn de oudste dieren, van circa 4 jaar en ouder (de leeftijd van een koe valt af te lezen aan het aantal tanden) Goenga's koe, gefokt door de ge broeders Hin van de Nesweg, werd kampioen in haar rubriek De jury toonde zich vooral geïmponeerd door de bespiering en het model. Vervol gens traden alle rubriekswinnaars tegen elkaar in het strijdperk en werd het dier van Goënga derde, slechts één plaats te laag om volgende week in Leiden mee te mogen doen aan de nationale titelstrijd De andere inzending, een Belgische blauwe, behaalde een eerste prijs (Hoewel de term anders doet ver moeden zegt eerstenet als bij paardenkeurmgen, meer over de ca tegorie waarin het beest hoort dan over de rangorde.) In Schagen waren inzendingen van zo'n 350 boeren en slagers uit Noordhölland te bewonde ren. De raadscommissie voor welzijns beleid had woensdag lovende woor den over voor de jaarverslagen van OSG De Hogeberg en zwembad Molenkoog De school lijk! na een periode van onaangename financiéle perikelen in rustiger vaarwater De afdeling consumptief draait weer goed en stevent af op erkenning door het ministerie van onderwijs Zwembad Molenkoog blijft als altijd weersgevoelig en had wegens ge brek aan zonne-uren minder profijt van de collectoren Dat leverde een hogere gasrekening op Het enthousiasme van het personeel, dat veel activiteiten organiseert, werd door de commissie geroemd Via Gert Pansier werden de Texelse politici .gevraagd hun waardering met alleen mondeling te belijden Voorzichtig schept Auke van der Velde, medewerker van de Duik- en Demonteergroep van de Koninklijke Marine, de grond weg In de bodem wordt het roestige omhulsel van een onbekend voorwerp zichtbaar. Ver der spittend blijkt het een ding van flinke lengte. Een zware bom. of...7 Even later kijken Van der Velde en zijn twee collega s elkaar glimlachend aan: geen granaat, maar een dikke kabel. Dan valt het kwartje bij bewoner Frans Stoker, die vorige week op het stuk metaal was gestuit toen hij een paaltje in het land wilde slaan Het betreft een pijp, waarmee vroeger het water uit de stal van Freek Dijksen in een kolkje werd geloosd De afvoer pijp is al jaren buiten gebruik. Logisch dus dat Stoker zich dat vorige week niet herinnerde en voor de zekerheid de politie belde ..Erlag een oude eg op, alsof dat was gebeurd om het voorwerp af te schermen. Dat maakte het extra verdacht", vertelt hij De drie specialisten van de marine vinden het niet erg dat ze onvernchterzake weer huiswaarts moeten keren. ..In een kwartiertje zijn we hel Marsdiep over We hebben lie ver dat we telkens voorniets worden gewaarschuwd, dan één keer niet en dat er dan iets ontploft. In het Gemini Ziekenhuis vindtm dag 7 april een voorlichtingsai plaats over schildklieraandoenm Internist W. Meyer uit Den He spreekt over een te traag en le werkende schildklier. Nuclean neeskundige mevr. A van Do: van het MC Alkmaar praat ove behandeling met radioactief joi („de slok"). De bijeenkomst is 19.30 tot 21 30 uur. In opdracht van de kamers van handel van Alkmaar, Hoorn Zaanstad is een economisch a programma Noordwest-Holland vaardigd. Daarin is Texel meeci men, maar voor de matie-inwmning is geen gebruiï maakt van Texelse deskundigen gemeente heeft ontdekt dat hei vol fouten staat ten aanzien var eiland en heeft daarover een geschreven naar de imtiatiefner Zo wordt er in het plan voorbij ge aan de kennisinstituten Nioz, EcoMare, die op het eiland zijr vestigd Ten aanzien van hel risme staan er verkeerde cijfe vermeld en wordt de voortrekke' die Texel bijvoorbeeld op beige van promotie vervuld, niet genei Bovendien wordt gesproken va» „havenschap" tussen Texel. Helder en Wieringen. Er is een van samenwerking, maar die is gens de overdrachtsplannen var rijk even op een laag pitje gezel (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 8