(jrocn cZwartsJexeh in het 3emini-baby's voortaan ook echte Texelaars Frits Langeveld stoot zaken af Texel krijgt inspraak bij volgende dunning N POUNDCAKE live in SAM-SAM Gasten bij Kooypunt uit de auto trekken Provincie zet streep door plan windmolens SUREKAêM Verloskamer als „Texelse enclave" Na levendige discussie over De Dennen: a.s.ZATERDAQ DUINKER GroenLinks Den Helder en Texel: r 't éxélö r&èboortecertificaat Wwm Kokets Plannen voor hotel, horeca en winkelcentrum VERDER IN DIT ummer Paaseiland-expositie 2 Jaap Mosk zegt viskraam vaarwel 3 Fred Arnout wint Tinbergen-prijs 5 Duurlopers warmen zich op voor „60 voor Texel" 7 Kees de Wit nieuwe trainer Texel '94 7 Angstig zee-avontuur Texelse Jongelui GECOMBINEERDE KRANT NA PAAS TEXELSE^COURANT TUINCENTRUM CCdDjj» Kampeercentrum GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11169 VRIJDAG 28 MAART 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging; telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS 30NNEMENTSPRIJS ƒ55.65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 52 78 43 20 ders van kinderen die in het Gemini Ziekenhuis in Den Ider worden geboren, kunnen voortaan in Den Burg aan- le doen. De gemeenten Den Helder en Texel zijn overeen komen dat een verloskamer in het Gemini voortaan een likje Texels grondgebied is. De baby's worden dus als xelaar geboren. Het besluit werkt met terugwerkende icht. Voor kinderen die na 1 januari 1995 zijn geboren kan ïsdagmorgen tussen 9.00 en 11.00 uur op het raadhuis i Texelse geboorteakte worden afgehaald. Het ziekenhuis ig in ruil een collectie schilderijen van Blok van der Vel- n houden. Texelse kinderen in het Gemini ter wereld komen Van de 164 Texelse baby's in 1996 werd ongeveer een derde aan de vastewal geboren, waarvan de meesten in Den Helder. Hun ouders moeten aangifte doen in het gemeentehuis van de marine- stad, waar de geboorteakte wordt opgemaakt. Dit document blijft daar tot in lengte van jaren bewaard Lastig ,,Het is lastig dat je als eilander in Den Helder wordt geboren", weet Hoorn der Joop Rommets, die zich een bevalling in Den Helder is door- ins geen vrijwillige keus voor else ouders, die een „echt Is" kind willen. Huisarts Nelda de ve uit Oosterend weet te melden ouders soms onverantwoorde ri- s nemen om de geboorte van kind op het eiland te laten plaats- len .Pas op het allerlaatste mo lt stemmen aanstaande vaders toe om hun vrouw naar Den Hel- overte brengen. Tot dusver is het niet verkeerd gegaan, maar ik gevallen meegemaakt dat het a mis ging." Noodsituaties heb- er al toe geleid dat veerdienst 0 midden in de nacht een extra it moest inzetten, met alle kosten dien. Risico te groot 1 kon zo niet doorgaan De risico's te groot en het is gewoon verve- iom met als Texelaar te worden loren", oordeelde het Texelse col- ivanbenw Wethouder Eelman Izijn): ..We hebben overwogen geboortekliniek in Den Burg in te ten. Maar dat is financieel niet Ibaar Toen zijn we met het derse college gaan nadenken een andere oplossing." „Geboorte-enclave" maal nieuw is het idee voor een loorte-enclavein Den Helder Prinses Margriet is tijdens de ede Wereldoorlog in het buiten geboren Toch heeft ze een andse geboorteakte. Dat kon lateen stukje van het ziekenhuis slijk) tot Nederlandse grondge- 1 was uitgeroepen, jevens van de afdeling burger en bevestigen dat er steeds vaker echte Texelaar voelt, maar in het zie kenhuis aan de andere kant van het Marsdiep ter wereld kwam. „Toen ik vorig jaar met Gitta (Witte, red.) trouwde, heeft het me veel tijd gekost om in Den Helder een kopie van m'n geboorteakte te halen. En toen de ambtenaar van burgelijke stand tij dens de huwelijksvoltrekking wereld kundig maakte dat ik in Den Helder was geboren, werd ik daar echt niet vrolijk van." De geschiedenis herhaalde zich. Want zijn zoon Willem kwam op 20 februari jl. óók in Den Helder ter we reld. „Toen na ruim een etmaal weeén bij Gitta er nog geen baby was, vond dokter Eissen het welle tjes. Naar het Gemini met Gitta, waar de baby via de keizersnede in blakende gezondheid ter wereld kwam." Onnodige risico's Het mes snijdt door de enclave voortaan aan twee kanten Texelaars kunnen blijven profiteren van de op timale medische zorg in het Gemini- Lees verder op pagina 5 11 e<gtnoor Moeder Gitta Witte en Willem Rommets met het Texels geboortecertihcaat Nu Den Helder met toeristische attracties aan de weg timmert en de belangstelling voor Texel al maar toeneemt, wordt de verkeersdruk op de marinestad en het eiland zo langzamerhand te groot. De Helderse en Texelse af deling van GroenLinks werken aan een plan om te voorkomen dat Den Helder dichtslibt en er lange wachttijden bij de boot ontstaan. Eén van de ideeën is een attrac tieve overtocht per catamaran, die al begint bij het Kooypunt. „We realiseren ons best dat de auto het meest makkelijk is. Er is daarom spektakel nodig om de gasten al bij het Kooypunt uit de auto te trekken' stelt Peter Bakker, fractievoorzitter van GroenLinks Texel. De aandacht is vooral gericht op de genen die Texel voor een dag of (lang)weekend bezoeken. Bij een lan ger verblijf wil men het liefst de auto bij de hand houden Elders blijkt dat bezoekers best in zijn voor iets leuks. Zo kan men per boot naar het buiten museum in Enkhuizen en kunnen gasten voor Terschelling met de snel- boot Koegelwieck over het wad sche ren Bakker. „Je kunt ook denken aan een onderzeeër of zeilboot. Er zijn tal van varianten mogelijk." Vanaf het Kooypunt kan men via Noordhollands kanaal naar Den Helder. Daar kan een uitstapje worden gemaakt op de oude marinewerf, die de komende Willen „energie-ondernemers" Vlaming en Boersen hun plannen voor windmolens uitvoeren, dan moeten ze hiervoor naar de Raad van State. De provincie wil name lijk niet meewerken. Gedeputeerde Staten (GS) handelen daarmee in strijd met het advies van de provin ciale Hoor- en Adviescommissie, die voorstander is van de molens. Helemaal als een verrassing komt het besluit van GS niet. Gedeputeerde Tielrooy liet bij zijn bezoek aan Texel al doorschemeren geen voorstander van windmolens te zijn. In het be stemmingsplan buitengebied heeft de provincie daarom goedkeuring ont houden aan de vrijstellings mogelijkheid voor windmolens. GS vinden dat op Texel „voorzichting met windmolens moeten worden omge gaan, zeker als het een lijnopstelling betreft De provincie beschouwt het als een forse inbreuk op het land schap, die niet door de energiewinst wordt gerechtvaardigd. Mocht het tot een lijnopstelling komen, dan moet de hoogte beperkt blijven tot 45 meter. En dat is volgens de kenners te laag om rendement op te leveren. De visie strookt niet met die van de Hoor- en Adviescommissie die vorig jaar twee zitten aan de windmolens besteedde De commissie heeft begrip voor de tegenstanders van de turbines. „Maar de windmolen is één van de vormen van schone en milieuvriendelijke energie opwekking, waarnaar in Nederland wordt gezochtGedeputeerde Tielrooy gaf onlangs aan op Texel meer heil te verwachten van waterkrachtturbines Frits Langeveld heeft een groot deel van zijn bedrijven aan de Bad- weg verkocht aan ondernemer Tijs Blom uit Eemnes. Deze horeca- en bouwondernemer wil de be staande panden tussen de Rekramarkt en Drogisterij Mets slopen. Op het vrijkomende terrein (ca. 3.350 vierkante meter) wil hij Texelse bevolking mag meepraten over het toekomstig sbeheer op het eiland. Deze toezegging deden de Staats- sbeheer-medewerkers Erik van der Spek en Harry hreur woensdag in De Lindeboom tijdens de gespreks- nd over De Dennen. Tijdens een enerverende discus konden zij het grootste deel van de circa 60 aanwezi- niet overtuigen van het huidige dunningsbeleid. ,,Op zijn vroegst over drie winters staat de volgende dunning op het rooster. Vóór die tijd is er alle ruimte om er samen over door te praten. Dat is ook de wens van de directeur van Staatsbosbeheer", aldus Van der Spek aan het eind van de avond. SBB komt hiermee 'medewerker Harry Schreur informeert het kritische publiek over de omvorming van De Dennen naar een natuurlijker bos. (Folo Frans Hopman) tegemoet aan de onvrede van vele Texelaars, die de recente dunning van het bos beschouwen als „kaal slag". De toezegging heeft in elk geval betrekking op de volgende dunning (winter 1999/2000). Daar naast is het de bedoeling dat bij alle grotere ingrepen én het even tuele Nationaal Park de bevolking zich in de discussie kan mengen vóór er beslissingen worden geno men. Gerard van der Kooi. voorzitter van de Historische Vereniging Texel die de bijeenkomst had belegd, maakte vooral bezwaar tegen de terug dringing van het aantal naaldbomen en andere „exoten" (boomsoorten die hier van nature met thuishoren). Dit beleid betitelde hij als „etnische zuivering van het Texelse bos" „Dat hele idioten exoten-idee moet van tafel. Het leidt tot absurde door draverij", gooide Van der Kooi de knuppel in het hoenderhok Hij stelde voor geen verdere dennenkap toe te staan, behalve waar het werkelijk om reden van dunning nodig is. Noodzakelijk Harry Schreur, als opzichter van SBB Texel verantwoordelijk voor het be heer van De Dennen, kaatste de bal terug naar Van der Kooi. „Als de den nen moeten blijven staan, hoe denkt hij dan dat zijn bos er over veertig jaar uit zal zien?", aldus Schreur. die ver wees naar zijn uitleg aan het begin van de avond. Onder de titelEen levend bos daar zit wat in1" probeerde hij duidelijk te maken dat omvorming van het bos met alleen gewenst, maar ook nood zakelijk is. De huidige dennen en sparren zullen het over een jaar of dertig, veertig begeven, verwacht SBB Vandaar dat wordt gestreefd naar natuurlijke verjonging. Jonge Lees verder op pagina 5 een multi-functioneel horeca- en voorzieningencentrum realiseren. Blom beschikt dankzij de koop over een strook bouwgrond langs de Dorpsstraat met een lengte van 55 meter Het multifunctionele horeca- en voorzieningencomplex dat Blom wil realiseren krijgt een rechthoek- vorm met een binnenplein. Langs de buitenomtrek blijft een strook van vijf meter onbebouwd, bedoeld als vluchtweg en voor onderhoud. Op de begane grond wordt aan de Dorps straat en rond het binnenplein (met terrasfunctie) aan een grote verschei denheid aan horecazaken en winkel tjes gedacht. De meeste van deze voorzieningen bestaan nu ook, maar kunnen volgens de ontwerpers wor den verbeterd Nachtclub De bedrijven moeten zich qua for mule en omgeving onderscheiden van de rest Onder het binnenplein en de begane grond is een sous-terrain met ruimte voor een nachtclub/dan cing en evenementen Op de tweede en de dakverdieping is een low bud get hotel getekend, met negentig tweepersoons hotelkamers. De prijs komt op circa ƒ95,- per dag Voor ontbijt en ander eten en drinken moe ten gasten gebruik maken van de horecavoorzienmgen die in De Koog al aanwezig zijn. Het uitgelekte plan wordt binnenkort aan de gemeente voorgelegd Langeveld Horeca-tycoon Frits Langeveld be sloot in 1995 ernst te maken met het afstoten van z'n bedrijven. Z n moti vatie om bij te blijven in de horeca liep terug en het runnen van z'n omvang rijke en gecompliceerde bedrijven werd een te grote belasting. Het „af scheid nemen" bracht zoveel met zich mee dat hij de hulp inriep van relaties. Koos van der Ploeg een ras horeca-ondernemer en o.a. bedrijfs leider van de Koger Hoop. en horeca- voorzitter Jook Nauta hielpen Lange veld bij het begeleiden van het overgangsproces De drie vinden dat de plannen van de koper moesten meehelpen de structuur in de Koger horeca te verbeteren Ze vinden dat de horecavoorzienmgen in de bad plaats de laatste twintig jaar slechts beperkt zijn aangepast aan de gewij zigde markt. jaren moet uitgroeien tot toeristische attractie. In elk geval moeten de diverse vor men van vervoer goed op elkaar aan sluiten. Hoe dat precies moet, wordt momenteel uitgewerkt. Dit vraagstuk is een onderdeel van een groter plan over de kansen en concurrentie van Texel en Den Helder op de toeris tische markt. „Het wordt eigenlijk wat ontkend, maar we zijn wel degelijk concurrenten Texel moet oppassen dat het geen attractie van Den Helder wordt. Samen hebben we echter overstijgende belangen. Een goede bereikbaarheid is daar één van", al dus Bakker. GroenLinks hoopt het plan ruim voor de zomer te presenteren (Advertentie) ,.Er is in De Koog behoefte aan ver nieuwing en aanpassing van het horeca- en winkelaanbod Een sa menstelling die meer is afgestemd op de voorkeuren en de gedragspatro nen van de toeristen. De huidige en de toekomstige markt bestaat steeds meer uit bungalow- en hotelgasten in variabele leeftijdklassen. Tegelijker tijd kan worden ingespeeld op de noodzaak van meer diversiteit, van imago- en kwaliteitsverbetering", al dus het drietal Bij de verkoop van de panden was een zo hoog mogelijke opbrengst voor het onroerend goed niet het be langrijkste Gezocht werd naar een overnamekandidaat die de vernieu wende visie onderschrijft en daarin ook wil investeren. Uit de diverse overnamekandidaten werd Tijs Blom uit Eemnes geselec teerd Omdat hij geen projectontwik kelaar is, maar een horeca-onderne mer die een nieuw complex wil realiseren dat hij zelf exploiteert." In november 1996 ondertekenden Blom en Langeveld de koopovereenkomst „Horeca-dokter" Blom, geboren In 't Gooi, is al van jongs af aan Texelfan. Hij kampeerde op het Kogèrstrand, woonde in De Lees verder op pagina 5 120 Leerlingen van OSG De Hoge- berg hebben gisteravond op de Wad denzee een angstig avontuur beleefd Ze waren met de Zeester vanuit Oudeschild naar Den Helder vertrok ken.' toen ze in zwaar weer terecht kwamen Door windkracht 9 a 10 sloegen de golven over het achter dek, waar de kinderen zich ophielden Ze hadden volgens een zegsman geen zwemvesten Ouders vonden de situatie dermate onverantwoord, dat ze de politie waarschuwden. Die is op de Wad denzee aan boord van de Zeester geweest De kinderen, die aan een reisje naar Parijs begonnen, zijn in Den Helder veilig aan land gezet Vandaar uit hebben ze de reis in gereedstaande bussen vervolgd (Advertentie) In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 31 maart zal er op donderdag 3 april een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd op dinsdag 1 april tot 17.00 uur Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) (jmm 6* fci*L Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Moerbeek Meubelhandel watersport motorservice

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1