Cjroen "ZwartsJ~exels in het harL, College: extra geld voor bibliotheek Motel Texel sloot Gemeente koopt rond Oudeschild wegens conflicten mantje SCHOENEN Betrokkenen doen geheimzinnig dTo UJimfTlets lijna 5 hectare voor f487.100,- Duitse vrouw van tas beroofd Suppletie in mei van start Vragen over OZB-tarieven TEXELSE^COURANT drogisterij - •- - - VERDER TVT IN DIT i\ummer Weinig interesse jeugd voor toekomst 2 Souvenirs uit de oorlog Oefening in koog bood veel leerstof Lentelammetjes Museumweekend 2 Men-bokaal voor jong talent 5 Texel'94 houdt winst nipt vast 5 Woutershok heeft nieuwe speeltuin 6 Texelse wint timmertrofee 6 Vandalisme Plan buitengebied ligt ter inzage Dok wijkt voor baggerwerk ,gEr|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11171 DINSDAG 8 APRIL 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. BONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd. Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Het ziet er naar uit dat de openbare bibliotheek de kwaliteit en omvang van de boekencollectie kan hand haven. Het college wil de jaarlijkse subsidie voor de 'bieb' namelijk met ƒ19.000,- verhogen. Inkrim ping van het boekenbestand dreigde door kostenverhogingen waarop de bibliotheek zelf geen invloed heeft. Woensdagavond 16 april geven de raadsleden tijdens een gecombineerde zitting van de commissie welzijn en FET advies over de subsidie. De bibliotheek werd vanaf vorig jaar met een opeenstapeling van kosten verhogingen geconfronteerd, waar door ernstige finaciële problemen dreigden Voorbeelden zijn- de verho ging van de leenvergoeding (aan de auteurs), verplichte huur van vervan gers bij een uitzendbureau, verhoging van de gemiddelde boekenprijs, in vestering in computerapparatuur, de 36-urige werkweek en invoering van de ziektewet. Om de financiële problemen het hoofd te bieden, bezuinigde de bibli otheek op meerdere onderdelen, zo als verhoging van het lidmaatschap, invoering van de jeugdcontributie vanaf 13 jaar. verhoging van het boetegeld en bezuiniging op de bibliobus Dat laatste levert een be sparing op van ƒ18 000,-. Het college verwacht dat bezuiniging op de boekencollectie de bieb op ter mijn financieel nadeel zal opleveren. Daarom is besloten de raamsubsidie hiervoor met 9.000,- te verhogen Op de Nikadel in De Koog werd een Duitse vrouw beroofd van haar handtas. Ze vertelde de politie dat de tas van haar schouder werd gerukt toen ze voor de supermarkt stond. Ze zag daarop twee mannen, waar van ze een signalement kon geven, op de fiets verdwijnen. In de tas zat f250,-, een mobiele telefoon en di verse waardepapieren De daders werden niet gevonden De zandsuppletie tussen de palen 10 en 12 en tussen 19 en 21 wordt uit gevoerd door de aannemerscombi natie HAM-Van Oord Werkendam en Blankevoort. Van de zeven in schrijvers waren zij met een bedrag van ƒ9.622.000,- het laagst De aan- neemsom verhoudt zich gunstig ten opzichte van de raming De deelnemers in de combinatie heb ben allen ervaring met dergelijke werkzaamheden op Texel. Ze willen beginnen in mei en verwachten in juni klaar te zijn. 5.000,- extra dient om de kosten voor de jeugdbibliotheek te dekken Hier volgen 1.300 jongeren jaarlijks verschillende leesprogramma's. 5.000,- is bestemd voor vervanging van krachten tijdens vakanties. Het bibliotheekbestuur had liever meer gehad, met name om de bezui niging op de bibliotheekbus onge daan te maken Hoewel de gemeente toegeeft dat dit ten koste gaat van zwakkere groepen in de buiten dorpen, zag het college geen ruimte om hiervoor extra gelden uit te trek ken B en w geven nog geen speci fieke dekking voor de subsidie verhoging aan. Als blijkt dat de gemeente door de herwaardering van het onroerend goed een hogere OZB-opbrengst krijgt, is het college dan bereid de tarieven bij te stellen? Die vraagt stelt raadslid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) morgenavond aan wet houder Poster (financiën). Eelman is gebeld door enkele tiental len Texelaars die klaagden over de onverwacht hoge OZB-aanslag. Eelman wil duidelijkheid over de op brengst van '96 (circa ƒ3 min) en de geschatte opbrengst voor '97 (inclu sief de verhoging van drie procent). Volgens b en w mag de hogere taxatiewaarde (voor woningen ge middeld zestig procent) niet leiden tot een hogere belastingaanslag. Vorige week kregen de Texelaars de be schikkingen voor de komende vier jaar in de bus. Tot dusver hebben nog met echt veel Texelaars een taxatie rapport opgevraagd bij de gemeente. Vanaf 27 maart hebben onroerend goed-bezitters zes weken de tijd om tegen de beschikking in beroep te gaan. (Advertentie) (jntM ~min T"1*' *-"1_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van De stap van Den Uyl om het perso neel te weren was uiteraard een on aangename voor het COA Vooral het moment waarop - twee weken voor sluiting van het centrum - kwam zeer ongelegen. De dossiers van veel be woners moesten nog worden afge werkt Als noodoplossing nam een werkneemster van de overkant de honneurs van het drietal waar in het motel. Kamminga, Brouwer en 8remer probeerden de overplaatsin gen van bewoners naar andere cen tra zo goed mogelijk te coördineren vanuit het kantoor van Vluchtelingen werk Texel in d'Ouwe Ulo. Ze zeggen het jammer te vinden dat het zo gelopen is. ,,We hebben niet eens de kans gehad van alle bewo ners afscheid te nemen."' Nóg verve lender is dat sommige Texelaars - zonder kennis te nemen van de ach tergronden - partij hebben gekozen legen hen. Dat gebeurde onlangs nog in een uitzending van TV Texel Daarin zei vrijwilligster Berty Klaas- sen dat het COA met goed functio neerde en dat personeelsleden met ziekteverlof gingen wanneer ze hun werk maar even niet leuk vonden. Het drietal: „Wij nemen de vrijwilligers mets kwalijk. Voor hen waren de be woners vrienden, voor wie je nooit voldoende doet. Hun verwachtingen van wat wij konden doen, waren ge woon te hoog gespannen. Jammer. Vorige week werd bij graafwerk ter voorbereiding van de Bute- riggel-bouw bij het strand van De Koog rommel uit de oorlog ge vonden. Aan het licht kwam een gave bunker, die gedeeltelijk moet worden weggebroken om de nieuwbouw mogelijk te ma ken. Ook prikkeldraad, resten van een draadhaspel, een op zink geschilderd bordje „verbo den toegang" en munitieresten kwamen tevoorschijn. De foto toont het restant van een muni tiewagen die zowel door een auto als door een paard kon worden getrokken. (Foto Harry de Graaft indweer en andere hulp- I rlenende instanties hadden I iteravond twee oefeningen. Kort de brand in de haven van Oud- :hild, kwam alarm van zwembad ilenkoog. Een medewerker die in werkplaats bezig was met Jnner had zich niets aange kken van het daar geldende Jok ver bod. Een ontploffing met ekvlam werd gevolgd door ind. betrokken werknemer liep ern- ■_je brandwonden op aan gezicht en IBematen. Een andere medewerker tzich op de zolderverdieping be- d raakte door de rook buiten wes- Iheette dat de brand uitbrak op het 'ment dat meer dan dertig leerlin- van de CVO-school zich in ver- id met zwemles in en buiten het bouw bevonden |t eigen personeel, brandweer en Ibulance kwamen in actie. Ze han delden op basis van een cala miteitenplan dat onlangs voor het zwembadcomplex is gemaakt. De zwaargewonde werknemer (ge speeld door Ineke Timmer die grieze lig echte brandwonden vertoonde) werd naar buiten gebracht en ook het tweede slachtoffer was door de met perslucht uitgeruste brandweerlieden snel uit de rook gehaald. Vervolgens werd de brand effectief bestreden terwijl intussen de kinderen in het gebouw in veiligheid werden ge bracht Na afloop van de oefening werd in de naburige kantine van Gemeente werken nagepraat, waarbij onder ogen werd gezien dat enige steekjes waren gevallen. Het was bijvoorbeeld niet bekend hoeveel kinderen zich precies in het gebouw bevonden, zodat te laat duidelijk werd hoeveel er waren vermist De arriverende brand weer werd niet door een kenner van het gebouw naar de juiste plaats ge bracht en een van de slachtoffers werd op een ongelukkige plaats voor de ingang gelegd. Ook met de portofoonverbindingen verliep het niet vlekkeloos Een gasfles die uit het brandende gebouw weggehaald had gemeente staat op het punt een rein van bijna vijf hectare grond t grenst aan het industrieterrein Oudeschild aan te kopen. Het rceel aan de Laagwaalderweg is lendom van de erven Koning en a' ƒ487.100 kosten. Gezien de >1e behoefte aan bouwterrein en belangstelling van projekt- Iwikkelaars, is de prijs volgens in w realistisch. I pnjs voor „warm" gelegen gron- nabij bedrijventerreinen is de i'ste jaren sterk gestegen. Om f iektontwikkelaars de wind uit de B an te nemen is de gemeente toch ^onderhandeling 9egaan met de |8n Koning, met het voornoemde resultaat. De gemeente voert inmid dels ook vergevorderde gesprekken met de eigenaar van aangrenzend gelegen gronden. Dat gebeurt op een moment dat nog niet absoluut vast staat of wenselijk is in welke richting het bestaande bedrijventerrein wordt uitgebreid De zekerheid dat de gemeente bij verwerving van de grond de ontwik kelingen rond Oudeschild in eigen hand houdt, staat aan de basis van de onderhandelingen. Het college ver wacht de kosten mettertijd uit de ver koop van bouwgrond te kunnen finan cieren De raadscommissie FET adviseert woensdagavond 16 april over de aankoop. moeten worden, was door niemand opgemerkt. Er viel dus wat te leren De bedoeling is een soortgelijke oefening binnen kort opnieuw te houden Jachthaven In de passantenhaven in Oudeschild werd een brand aan boord van een jacht nagebootst. Terwijl schipper met brandwonden overboord was ge sprongen. dreigden de vlammen door lekkage van benzine een afgemeerde tankschip in brand te zetten. Omdat in zo'n geval brandstof in het zeewa ter terecht zou komen, was Rijkswa terstaat gealarmeerd om de vervui ling te beperken Kikvorsmannen waren met een rubberboot ter plekke om assistentie te verlenen. Ook van deze oefening werd het nodige opge stoken, bijvoorbeeld over het op af stand houden van passerende jach ten. Het is lente en overal op het eiland huppelen ze weer rond: lammetjes De voorjaarskinderen met hun aandoenlijke snoetjes zijn bij zonder fotogeniek Maar ook zonder fototoestel is het leuk om rare spron gen die ze maken te bekijken. Een 28-jarige man uit Duitsland vond zijn auto vrijdagochtend terug met drie diepe krassen met een gemid delde lengte van twintig centimeter De schade wordt geschat op 3000,- Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein van Albert Heijn aan de Wilhelminalaan. want we hebben ons steeds rot ge werkt. Natuurlijk moest ie soms men sen teleurstellen, maar in de meeste gevallen hadden wij daar helemaal geen invloed op. Het motel verzorgde het materiële gedeelte van de op vang, niet wij." Gastvrij Alle betrokkenen betreuren de sluiting van de opvang in De Koog De con tacten tussen COA, gemeente, huis artsen en andere instanties verliepen uiterst soepel Asielzoekers vonden bovendien gemakkelijker hun weg in de Texelse samenleving dan hun lot genoten elders in Nederland Christa Kamminga „Ik heb zelf langs de lijn gestaan bij ZDH in Den Hoorn, waar zes van onze bewoners voetbalden Ik was benieuwd hoe het er aan toe zou gaan Het viel me op dat die jon gens volledig werden geaccepteerd Ze werden op dezelfde manier aan gemoedigd als de Hoornders." Haar collega's delen die zienswijze „De bevolking was over het alge meen tamelijk gastvrij. Ons werd re gelmatig hulp aangeboden, voor zo wel grote als kleine zaken. Met hoevéél Texelaars we in die paar jaar te maken hebben gehad, bleek pas bij het versturen van de kaarten voor de afscheidsreceptie in de Kaapsnol. Op honderd bewoners gingen honderdvijftig uitnodigingen de deur uit." Het onlangs gedeeltelijk goedge keurde bestemmingsplan Buiten gebied ligt in het gemeentehuis zes weken ter inzage. Er kan alleen be zwaar worden gemaakt tegen de de len die zijn goedgekeurd door Gede puteerde Staten. Het beroepsschrift moet worden gestuurd naar de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. COA en beheerder Den Uyl? De woordvoerder doet er even het zwij gen toe en antwoordt dan: „Ruzie? Als u er die naam aan wilt geven Den Uyl zegt graag te willen praten, maar dat niet te mógen. „Ik ben met handen en voeten gebonden In het contract met het COA staat volgens mijn jurist dat ik niets mag zeggen zolang het onderzoek loopt. Maar wanneer dat is afgerond, kan ik u wel een boekje opendoen Op wat voor onderzoek de beheerder doelt, wordt niet duidelijk. Wèl beves tigt hij de drie Texelse medewerkers van het COA de deur te hebben ge wezen. „Het COA leverde personeel dat niet professioneel was. Ik heb gezegd of er komt ander personeel, of we gaan niet verder Het dok van Hans Boom is tijdelijk verkast naar een ander deel van de haven in Oudeschild Vrijdagmorgen werd het gevaarte door twee sleep boten van P Daalder en één van Rijf van Terschelling versleept, zodat De Vries en Van de Wiel met bagger- werkzaamheden op de plaats van het dok kon beginnen Dat is noodzake lijk omdat er zoveel slib onder was gekomen dat het dok niet laag ge noeg meer kon worden afgezonken. De laag die wordt verwijderd betreft alleen schoon slib. Dieper zit ook nog een licht vervuilde laag Wie de afvoer daarvan moet betalen is nog met uit gevochten, dus die blijft nog even zit ten. Het dok gaat morgen of overmor gen weer naar z'n oude plek terug. De foto van de verplaatsing, gemaakt door Bert Koning, is genomen vanaf het baggervaartuig Eureka. Het Texelse drietal - Christa Kamminga, Petra Brouwer en Margje Bremer - geeft toe dat er problemen zijn geweest. Twee van hen zijn als gevolg van de situatie vorig jaar zelfs langere tijd ziek geweest Maar ze willen niet al te diep op de kwestie in gaan „Wij hebben met de behoefte metmodderte gooien Trouwens, het is ons met eens duidelijk wat we fout hebben gedaan in de ogen van de heer Den Uyl." Nietszeggend Werner van Bastelaar, de officiële woordvoerder van het COA in Rijs wijk, houdt zich eveneens op de vlakte. „Er was onvoldoende basis voor verdere samenwerking", her haalt hij de officiële verklaring in het persbericht dat eind februari werd verzonden. Van Bastelaar weigert vervolgens op andere vragen in te gaan. Zijn professionele maar niets zeggende antwoorden wekken arg waan. Was er soms ruzie tussen het oblemen tussen het Centraal -ftgaan opvang Asielzoekers OA) en beheerder Hans den Uyl n Motel Texel vormen een be- ïgrijke oorzaak voor het sluiten n het centrum in De Koog. Naar precieze redenen blijft het gis- n. want de betrokken partijen en er (voorlopig) het zwijgen toe. 'nvoldoende basis voor verdere Tienwerking", luidde destijds de klaring voor het niet verder verlen- i van het contract tussen Motel nel en het COA, het orgaan dat nens het ministerie van Justitie de rang van asielzoekers realiseert, n verklaring die van alles kan be- enen, maar waar weinigen ern- je conflicten achter zochten. Naar echter bekend is geworden, heeft beheerder twee weken voor de iting van het centrum - op 2 april - verpleegkundige en de twee maat- lappelijk werkers van het COA de gang tot het pand ontzegd.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1