Timmertrofee voor Texelse leerlinge Visafslagen in firma voor superverse vis Bollebozen krijgen soms niet wat ze nodig hebben TEXELSE coURANT Wat ik zeggen wou... Barbecueveld Vergadering Anbo woensdag 23 april Verdachte vrijgelaten Schade Nieuwe bootkaart: oponthoud van tijdelijke aard „Kap vanaf nu geen sitka meer" Texels schaap al tranentrekker Eerste mille voor actie Texelstroom Kompost vlot van de hand Historisch blad vol variatie Nieuwe speeltuin voor Woutershok DINSDAG 8 APRIL 1997 ikiiiflflfci OBM Gffr de Graaf op de nieuwe wip van t Woutershok. (Foto Tessa van Dau 'cn) 8n<>«) \m lerenBuilen <craMv«TC«\lcU|ifanJ >an Je irtkix Na alle alarmerende berichten in uw Courant over de kaalslag, spoedden mijn man en ik ons ti|dens paas- bezoek op Texel richting De Dennen Onze eerste reactie: „Gelukkig, het valt mee". Hele stukken kon je nog terugvinden, om er heerlijk doorheen te fietsen Maar aangekomen bij het barbecueveld raakten we de weg toch nog kwijt. Was dit het eens zo mooi verzorgde terrein, met prachtige grote stevige tafels en banken, een toilet en een spoelbak? Niets van dat alles, wat rest is een stukgeslagen toiletpot, spoelbak geheel verdwenen, tafels verrot, banken verwaarloosd. Over „kaalslag" gesproken Jammer. wi| hebben aan dit veld zulke mooie herinneringen. Misschien gaat het om vernieling uit baldadigheid, maar bedenk wel: ver waarlozing werkt dit in de hand Een Texelse overkanten Jannie Bruin-Koorn, Abbekerk Met zichtbaar genoegen neemt kampbeheerder Ger de Graaf plaats op een wip, versierd met fraaie schapen. Het voormalige Staatsbosbeheerterrein 't Wou tershok, dat tegenwoordig onder de vlag van het Nivon draait, wordt momenteel voorzien van nieuwe speeltoestellen. Voor de oudere jeugd komt er op het sportveld een basketbalplaats en een nieuw vol- leybalveld. De jaarvergadering van de Anbo, af deling Texel, wordt gehouden op woensdag 23 april in De Buureton. Op de uitnodiging die de leden gelijk met het blad Anbo Vizier hebben ge kregen, stond per ongeluk een ver keerde datum (25 april), Tijdens de vergadering, die om 14 30 uur begint, zijn de dames W deVries- Pantus (voorzitter) en M. Leegwater- Klimp (secretaris) aftredend maar herkiesbaar Na de pauze houden Immy en Kees Zuidema uit De Cocksdorp een voordracht. Aan bod komen o a. verhalen in het Westfries en over het leven van vroeger in „Durp". „Ze heeft het in haar vingers", zegt docent Sipke Steegstra met na druk. Hij is trots op de 16-jarige Hedwich Terpstra uit Eierland, die in Heerhugowaard als eerste ein digde in een competitie banktim- meren. Hij heeft ook lof voor Arno van Schaik (15) die eveneens hoog eindigde. Een Texelse successto ry- De wedstrijd is bedoeld voor leerlin gen uit de vierde klassen van VBO- scholen in de kop van Noordholland. Uit Den Helder, Wienngerwerf, Schagen, Heerhugowaard, Alkmaar en van Texel kwamen de 24 beste jonge houtbewerkers donderdag bij een in de praktijkruimte van Espeq in Heerhugowaard Deze naam staat voor een samenwerkingsverband van aannemersbedrijven die opleiding combineert met werken in de praktijk. De 24 leerlingen moesten een vogel- voedertafel vanaf een tekening zo precies mogelijk namaken. Docent Steegstra schatte de kansen van Hedwich meteen al hoog in. ,,Ze is gewoon erg goed. Niet alleen heeft ze er talent voor. ze neemt ook snel iets op Vorig jaar heeft ze als derdejaars ook al meegedaan. Toen zat ze ook al vlakbij de titel." Hij hielp zijn leer lingen met voorbereidingen „Het hout bijvoorbeeld. Er zit een stuk in dat kan splijten of kromtrekken als je het uit één stuk maakt. Ik heb drie stukken verlijmd, dan voorkom je dat." Alle speeltuinen moeten sinds eind maart aan nieuwe aangescherpte ei sen voldoen. „Ons oude materiaal werd allemaal afgekeurd Ik weet niet hoe het zit met andere speeltoestel len op Texel, maar de regels zijn be hoorlijk streng geworden", vertelt De Graaf, die centraal gelegen op de camping toch weer een voorziening wilde voor de kleintjes „Een gezins kampeerterrein heeft zoiets echt no dig. Er wordt vaak naar gevraagd." Tijdens een speciale beurs op Papen dal kozen de Nivon-kampbeheerders voor speeltoestellen van de Duitse firma Eibe. „Niet de goedkoopste, maar het materiaal springt eruit. Ze werken met hout van produktiebos. dus er wordt nieuw voor aangeplant. Dat past bij onze stijl." Snuffiland De Graaf koos voor een klimtoestel met hangbrug en een draaiende glij baan, met de fraaie naam „snuffiland". Verder komen er drie schommels, waarvan twee met kinderzitjes, waar de allerkleinsten niet uit kunnen vallen. De nieuwe wip staat al Bovendien komt in de zand bak nog een beweegbare schep. „Ik wilde niet van die schreeuwerige kleuren. Het grootste deel van de toe stellen is gewoon van hout, met hier en daar een accentRondom het veld komt een lage heining, waarin dier- en stripfiguurtjes worden ver werkt Er komen diverse zitjes van waar ouders hun kroost in de gaten kunnen houden. Voor een val-veilige ondergrond kon worden gekozen uit wit zand, rubbe ren tegels of boomschors. „Zand stuift op Texel onmiddellijk weg, de tegels waren schreeuwend duur, dus de keuze was met zo moeilijk', aldus De Graaf. De speeltuin is bedoeld voor kinderen tot een jaar of acht. Om de oudere jeugd ook wat te bieden volgen de aanpassingen aan het sportveld, dat apart van het kampeergedeelte aan de andere kant van de parkeerplaats ligt. Bij de aangescherpte eisen hoort het bijhouden van een logboek. De be heerder moet regelmatig de toestel len controleren en een lijst invullen. Kleine ongeregeldheden verhelpt hij zelf, maar de andere bemerkingen worden tijdens het jaarlijkse onder houd meegenomen. Veel mensen begrijpen niet dat het een probleem kan zijn: buitenge woon intelligente kinderen. Maar dat is het vaak wel. Het onderwijs is niet ingesteld op hoogbegaaf den waardoor deze zich niet kun nen ontplooien. Ze raken soms geïsoleerd, zijn niet gemotiveerd en hebben zowel op school als thuis gedragsproblemen. Merkwaardig is dat de leerprestaties daardoor vaak slecht zijn, zodat de oorzaak in eerste instantie allerminst wordt gezocht bij een „te" hoge be gaafdheid. De kinderen kunnen on handelbaar en agressief zijn, altijd buikpijn hebben als ze naar school moeten, met met klasgenootjes willen spelen, slecht zijn in sport en spel en (over)gevoelig zijn Maar tegelijk kun nen ze blijk geven van vindingrijkheid, een uitzonderlijk geheugen en be langstelling voor zaken waar leef tijdsgenoten nog niet aan denken. Tijdig herkennen Er wordt vanuit gegaan dat twee tot drie procent van de mensen uitzon derlijk intelligent is. Op Texel moeten er dus enkele honderden rondlopen. De belangen van deze bollebozen worden tegenwoordig behartigd door diverse organisaties. Een van hun doelen is het geven van informatie aan onderwijsgevenden en andere betrokkenen om te bereiken dat de „afwijking" wordt herkend zodat aan gepast onderwijs kan worden gebo den, liefst binnen het reguliere onder wijs Een van die organisaties is de vere niging Mensa Nederland, die in her berg Panorama een „wadden weekend" hield. Dat gebeurt elk jaar op een ander waddeneiland, maar nu op Texel voor het eerst in openbaar heid. Belangrijkste onderdeel van het weekend was zaterdagavond een paneldiscussie waarbij deskundigen en betrokkenen bijna drie uur lang hun licht op dit onderwerp lieten schij nen en daarbij ingingen op tal van vragen en suggesties uit de zaal. In het panel onder voorzitterschap van expert Rob Bruna, zaten orïder meer een moeder van een hoogbegaafd kind vertegenwoordigers van andere IQ-veremgingen, maar ook het D66 kamerlid Bert Bakker en de Texelse onderwijswethouder Nel Eelman-van 't Veer. In de zaal zaten veel mensen uit het Texelse onderwijs De ver wachting van de organisatie dat hier een nuttige uitwisseling van kennis en ervaring uit zou voortkomen, werd bewaarheid. Arno en Hedwich mochten op school een deel van het werk doen, maar het meeste moest donderdag en vrijdag in Heerhugowaard gebeuren Dat betekende presteren onder tijdsdruk, terwijl velen op je vingers kijken. De wedstrijd was namelijk een onderdeel van een beroepenmanifestatie. Hedwich had weinig last van de nieuwsgierige blikken. „Ik ben er niet teveel op in gegaan als er iets werd gevraagd." Arno had meer moeite met alle toeschouwers. De jury, bestaande uit drie vakmen sen, keek of de leerlingen snel en netjes werkten. Voor de beoordeling werden de voedertafels kritisch geïn specteerd en nagemeten. De schrik sloeg Hedwich even om het hart, toen ze de mannen met duimstok op haar werkstuk zag afkomen „Ik wist wel dat het goed was gelukt, maar dat was toch even eng." Arno was voor al blij dat het af was. „Ik deed vooral mee voor de ervaring Het was ge woon wel grappig om eens mee te maken." Leerzaam De winnaar werd bekend gemaakt na een afvalrace, waarbij uiteindelijk uit twee werkstukken werd gekozen. De voedertafel van Arno bleef ook bijna tot het laatst in de strijd Hedwich had de minste kieren en de fraaiste hout verbindingen gemaakt. Ze was ver baasd. „Ik had wel veel reacties ge kregen van andere deelnemers, maar het verraste me toch." De Texelse scholieren prijzen hun leerkrachten Steegstra en Ruud Barsema, die hen beide dagen bijstonden. Ze noemen de wedstrijd een leerzame ervaring. Hedwich: „Je steekt er meer van op dan een week op school. Continue ben je met iets bezig. Het móet af en het moet goed Hedwich loopt stage bij Peter Broek man, maar wil aan de slag in de jacht bouw. Ze heeft in de voorjaarsvakan tie gewerkt bij jachtwerf De Jong in Joure. Dat maakte haar alleen nog maar méér vastbesloten Het blijkt echter lastig om een stageplaats te vinden in die sector. „Ze willen je al leen als je je meteen voor langere periode verbindt Ik stond er eerst met bij stil, maar het blijkt ook uit te ma ken dat ik een meisje ben. Die heb ben de naam eerder af te haken." Mocht het Hedwich niet lukken om in de jachtbouw aan de slag te komen, dan kan ze altijd nog overstappen op meubels maken. Dat is de richting die Arno van Schaik op wil. Hij werkt bij Johan Tromp „Ik weet al een jaar zeker dat ik meubelmaker wil wor den." Het tweetal houdt van precies werk. „De uitdaging is groter. Bovendien is het werk afwisselender. In de bouw maak je een stuk of wat van hetzelf de. Wij doen steeds iets anders." De visafslagen Den Helder/Texel en IJmuiden zijn een samenwer king gestart voor de verwerking en promotie van superverse vis. Het gaat om een nieuw produkt dat onder de naam „Silver Sield" op de markt wordt gebracht. Beide vis afslagen benadrukken dat geen sprake is van een fusie. Voor de samenwerking hebben de afslagen een vennootschap onder firma opgericht, waarvan de akte don derdag in IJmuiden werd onderte kend. De superverse vis waarvoor de firma is opgericht, is op de laatste vangstdag of de dag ervoor gevan gen. Het gaat om tong, tarbot, griet en eventueel schol. De kwaliteit van de vis wordt beoordeeld door keurmees ters die daan/oor speciaal zijn opge leid „Silver Sield" wordt verpakt in eenheden van vijf en tien kilogram. De nieuwe firma start bescheiden, maar op termijn kan zo'n tien tot twin tig procent van de totale omzet van de Noordhollandse afslagen (ƒ250 mil joen) als „supervers' worden afge zet Met de doorvoer en verwerking van de vis is totaal 2,5 miljard ge moeid. waarmee de provincie de grootste aan- en doorvoerder van vis in Nederland is. De visserijgemeenschappen Den Helder/Texel en IJmuiden vullen el kaar goed aan Den HelderTexel met een sterke vloot en quotering, maar weinig handel en verwerking. IJmuiden heeft een kleine vloot, maar een sterke handel en verwerking Lof Beide visafslagen kregen lof toe gezwaaid van gedeputeerde J P.J. Lagrand (Economische Zaken). „On danks vangstbeperkende maatrege len vanaf 1994 hebben de omzetten zich gestabiliseerd. Dit komt mede door het opkopen van buitenlandse quota, het onder buitenlandse vlag varen, het vissen in andere contin genten, het overschakelen op andere vissoorten en de verbeterde prijsvor ming van de vis." De provinciebestuurder probeert ach ter de schermen de visserijsector te bevorderen en versterken. De sa- De politie heeft de man die ervan werd gedacht de brand in Motel Texel te hebben aangestoken, moeten vrij laten De vermoedens dat hij erbij betrokken was, waren niet hard te maken. Een 38-jarige Duitser ontdekte zon dagmiddag dat zijn auto aan de lin kerzijde een flinke deuk had. die er niet inzat toen hij hem neerzette op het parkeerterrein bij bungalowpark De Witte Berg aan de Grensweg. De dader heeft zich (nog) niet bekend gemaakt. Bevestigd werd onder meer dal j verschijnselen die op „domheid ken te wijzen, te maken kunnenft ben met hoogbegaafdheid. Sis schrijven bijvoorbeeld, of achtei* ven bij fietsen of andere motorij vaardigheden Ook dislexi (leesbl heid) kan erop wijzen Er zijn tej woordig tests die zekerheid geve sprake is van hoogbegaafdheid dens de discussie bleken de me gen te verschillen over de vraaj zo'n test in een zo vroeg mogelijk dium moet worden gedaan of pas gen het eind van de basisschool.i het belang van aandacht voorde ciaal-emotionele ontwikkelingen de betrokken kinderen zodat ze (weer) in de groep thuisvoelen,»; belicht De suggestie werd ged: om hoogbegaafde kinderen ontdekking als „telkinderen" aas merken, wat faciliteiten oplevert hen beter te begeleiden menwerking tussen de visafslagen is één van de aktiepunten uit het „Plan van aanpak zeevisserij Noordholland Lagrand reageerde kritisch naar de visafslag Den Oever, die zich afzijdig houdt van de samenwerking „Tracht met als kleine partij de wereld te ver overen Sinds vorige week is bij Teso het oude kaartje uit de roulatie. Kaar ten waar nog knippen op staan worden omgewisseld voor een nieuwe chipcard. Dat neemt enige tijd in beslag, dus wordt voorlopig met extra bezetting in de loketten gewerkt. Als de bus bij het loket in Den Helder aankomt, ontstaat meestal een lange rij, die snel wordt weggewerkt Sinds de introductie van het nieuwe kaart systeem moeten passagiers echter lang wachten. Zo lang zelfs dat wordt gevreesd of de boot nog wel wordt gehaald. „Er is mij niet bekend van gevallen die de boot hebben gemist", verklaart Jan Bloem van Teso. „Er is trouwens een goede communicatie tussen de verkeersleiding en de boot, dus dat zal ook niet gauw gebeuren Als de bus laat is, wacht de boot ook even." Volgens Bloem ligt het niet aan het nieuwe systeem, waarbij het afschrij ven van een chipcard enkele secon den langer in beslag neemt dan het ouderwetse knippen. „Het omwisselen van het oude kaartje voor een nieuwe, dat kost even tijd. Dus als er al lange rijen wachtenden ont staan, dan is dat van tijdelijke aard. Over enige tijd zijn alle oude kaarten omgewisseld." Sitkasparren zouden vanaf nu niet meer moeten worden gekapt. Dat advies geeft de Werkgroep Landschapszorg Texel (WLT) aan Staatsbosbeheer. ..Laat ze door ouderdom vanzelf doodgaan. Tot zolang zorgen ze voor een enorme aanvulling op het huidige bomen- bestand. Veel vogels zijn wat be treft voedsel en nestplaats afhan kelijk van deze spar. De werkgroep zou vorige week tij dens de discussieavond over De Dennen inspreken, maar moest op het laatste moment verstek laten gaan De WLT heeft daarom een schriftelijke reactie gegeven De werkgroep streeft naar een zo groot mogelijke variatie in het bos. „Ons doel is het toestaan van na tuurlijke processen. Wij hebben daar bij geen einddoel", aldus de werk groep. die ervan overtuigd is dat de natuur op de opengekapte plekken straks mooier en gevarieerder wordt Wel zou SBB in de dennenpercelen waar geen omvorming wordt nage streefd. géén dunningen meer moe ten uitvoeren. Daarnaast maakt de WLT zich zorgen over „de toene mende en vaak ontsporende recrea tie in het bos We zien ruiters op fiets paden, mountainbikers op het natuurpad, crossmotoren en om van alle loslopende honden nog maar te zwijgen..." Tot slot heeft de WLT nog een opq king aan het adres van de Historis: Vereniging Op zich is de werkgu blij met de betrokkenheid bij Deft nen „Maar waar was de Histons Vereniging bij de inspraak rond bestemmingsplan buitengebü Daar was nog een boel spronkelijks van het Texel landsd te redden geweest. Hopelijk gaai vereniging nu ook op het gebied monumenten- en landschapsbeho een grote rol spelen1" Texelaar Mark van den Berg. diet, eenaar in Australië vertoeft. wem dens de reusachtige Paasmarkh Sidney besprongen door gevoek van heimwee Op een wagen waz de winnaars van de veekeuniy werden rondgereden, bevond een Texels schaap Een groot h met de vermeldingTexel" en dep die het dier behaalde, liet voor ftij geen ruimte. De Paasmarkt in Sidney is een roe daags evenement in de openk met een totaal vloeroppervlak i ruim zes maal de hallen van del sterdamse RAI. Er worden om meer koeien, schapen en paan gekeurd en verhandeld Daarnaa er een grote huishoudbeurs markt trekt jaarlijks zo'n mil/oent zoekers. Voor de restauratie van de loods- botter „Texelstroom" is de eerste duizend gulden binnen. Het groot ste deel van dat bedrag werd vrijdagavond binnengehaald met een optreden van de Rode Wijn Band in Klif 12. Ruim 100 belang stellenden zorgden voor een ge slaagde start van het project, waar voor in totaal f45.000,- nodig is. De in 1907 gebouwde „Texel stroom", de enige loodsbotter die nog in Nederland zeilt, wordt momenteel opgeknapt in de Oude Haven in Rot terdam Ongeveer dertig vrijwilligers steken de handen regelmatig uit de mouwen Zo kunnen de kosten laag blijven Het geld is nodig voor een nieuw stalen dek en het herstel van de romp. Om het geld bijeen te krij gen en te beheren is onlangs een stichting in het leven geroepen: SOS Texelstroom. De voorzitter, Daniël Hanekuyk, ver zekerde de aanwezigen in Klif 12 dat het geld goed zal worden besteed. Voordat de stichting het geld beschik baar stelt, moet worden voldaan aan een aantal voorwaarden. Ondermeer moet het onderhoud precies worden omschreven, worden concurrerende offertes gevraagd en is een levens vatbare exploitatie nodig. Met deze zakelijke benadering wil de stichting voorkomen dat idealisme uitmondt in een financieel debacle. Mede-initiatiefnemer Peter Lock, wo nend en werkend op Texel, toonde zich na afloop van de avond tevreden „Dit is een duidelijke stap in de rich ting van het einddoel", aldus Lock intermezzo verraste hij het deels overkantse- publiek dooi tooid in oliepak een zeemansgei) uit „Brulboei" voor te dragen I droeg het op aan zijn vader, du gedicht uit zijn hoofd kende. Een kleine verloting spekte dei extra. Op 20 april hoopt de sticht met een sponsorloper tijdens dei rathon van Rotterdam meergeld: nen te halen. Ook staat een pres tatie tijdens Sail Den Helder (be juli) op het programma. Kema-jongeren leveren een km wagen kompost af bij inwoonster van Den Burg Hrx wet de weersomstandighedt met meewerkten, werden zate dag in Den Burg toch meer is honderd kruiwagens kompa verkocht ten bate van de Kerm actie. Dat betekent dat ongeuit f600. - biieen is gebracht. De van de VAM afkomstige kon post werd rondgereden in t vrachtauto van Tatenhove vier /ongelui die de kompost de diverse erven bezorgden kon den hier telkens hun kruiwagt vullen via een grote trechter t achterop de vrachtwagen i gemonteerd. De kompostverkoop was een v» de laatste activiteiten om het ge bijeen te brengen dat nodig voor de reis van tien jongen naar het oost-Afrikaanse Alleen voor koninginnedag nog een actie op het (Folo De kwartaaleditie van de Historische Vereniging die sinds kort in de win kels ligt. is gevarieerd van samenstel ling. Uit 1522 dateert het verhaal over de berechting van een Texelaar die op vastenavond tijdens een vechtpar tij iemand zou hebben toegetakeld Uiteindelijk wordt de .duechdelick eerlick jonkek gesel, kijver noch vech ter" in hoger beroep door het Hof van Holland in Den Haag vrijgesproken De geschiedenis over een vrouw die als ..Marie van Tessel" halverwege de achttiende eeuw een ..lichte herbergedreef in Utrecht. Arno van Schaik en Hedwich Terpstra bij hun werkstukken. (foio rosa oaM Verder in blad een beschrijving van de stranding van een potvis in 1763 op De Hors Dat veroorzaakte des tijds veel commotie Gelem Jansen ontdekte in de archieven dat de be roemde Duitser Hemrich Schliemann. ontdekker van de schatten van Troje. in 1841 als drenkeling op Texel is te recht gekomen. Schliemann reisde vervolgens naar Amsterdam, waar hij de basis legde voor het vermogen waarmee hij de expeditie naar de Trojaanse schatten in Turkije finan cierde. Losse nummers kosten f7.50

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6