J.K. Drijver: voor minder geld een mooiere toren Plan US/Hollands Kroon betere waterkwaliteit Celbiologe Annemieke Plug „nu al beroemd" Asielzoekers naar verschillende centri rs nnzi. nnn UW# rm ms Gebiedsstudies in probleemgebieden IfK'F ffc TEXELSE COURANT JUUH TKJlü Jungle-day Prijzen voor dekhengst Vier ton winst voo slagvaardige Bold W JT DINSDAG 15 APRIL 1997 Jaap-Kees Drijver van het bouwbe drijf D D werd éven boos toen hij onlangs de Texelse Courant in keek. In het verhaal over de nieuwe toren die de gemeente op de Fonteinsnol wil plaatsen stond dat een door D D ingediend alterna tief plan van de hand was gewezen omdat het minder praktisch en bovendien duurder zou zijn. Dri|ver vindt het niet leuk dat de ge meente hem dat niet heeft laten we ten zodat hij het uit de krant moest vernemen. Bovendien is hij het met de gemeentelijke opvatting met eens ,,Onze toren is juist nie/duurdermaar wel veel mooier", zegt hij met stellig heid „Ik hoop dat de gemeenteraad daar nog eens over zal nadenken al vorens die gevraagde f170 000,- be schikbaar te stellen". Wachttoren Het gemeentelijke plan waarvoor ge noemd bedrag nodig is, voorziet in het vervangen van de Fonteinsnol volgens het huidige model en for maat Het plan Drijver omvat een to ren van een heel ander ontwerp die bovendien enkele meters hoger is. zodat het uitzicht vanaf de hoogste etage niet door de boomtoppen wordt belemmerd. Toen vervanging van de Fonteinsnol vorig jaar bij de ge meente ter sprake kwam. voelde Drijver zich aangesproken. „Het inte resseerde me, want ik heb wat met die toren. Waarschijnlijk omdat ik er zelf aan heb gewerkt toen de firma Drijver er in 1982 een extra verdie ping op plaatste. Nu de hele toren aan vervanging toe was, vond ik dat het tijd was om na te denken over een ander model. Het bestaande model is niet erg mooi, al valt er over smaken natuurlijk te twisten Ik vind dat de huidige Fonteinsnol teveel lijkt op de wachttorens zoals die tot voor kort langs het ijzeren gordijn stonden". Hoger Drijver bedacht wat anders: een meer slanke constructie met een vorm die aan een kerstboom doet denken. De kern van de toren wordt gevormd door acht benen van gelamineerd hout met een totale lengte van 15 meter die in de top bij elkaar komen, zoals bij de Eiffeltoren. Aan deze con structie zijn de drie platforms beves tigd. bereikbaar met een stalen spil- trap die voorzien is van houten treden. Het hoogste platform bevindt zich elf meter boven de grond. De basis van de constructie heeft een doorsnee van zeven meter Als fun dering dient een dikke betonnen plaat met dezelfde doorsnee Drijver toonde destijds zijn ontwerp aan wethouder Nel Eelman en aan ambtenaren van de gemeentelijke afdeling bouwzaken Die reageerden volgens hem niet afwijzend, maar hij hoorde nooit meer iets. Totdat hij vrij dag in de krant las dat de gemeente gewoon had vastgehouden aan het oude plan en dat het D D-plan min der praktisch en duurder werd gevon den. Jaap-Kees Drijver weet zeker dat zijn plan is te realiseren voor minder dan de f170.000,- die de gemeente er nu voor uittrekt, ook als rekening wordt gehouden met de nieuwe betonnen fundering die er inderdaad voor nodig is. Hij had zich al verzekerd van me dewerking van leveranciers en con structeurs die zonodig bereid waren zich al sponsor op te werpen. Dri|ver „Rab wilde wat doen met het beton en Hans Boom uit oudeschild zou soepel zijn bij het maken van de trap pen Ze vonden het gewoon een leuk project en stelden er eer in om eraan me te werken". Drijver hoopt dat de gemeente alsnog voor het alternatieve plan zal kiezen, zelfs als de bouw niet aan zijn bedrijf wordt gegund. Hij gaat uit van con structie ter plaatse, waarbij de oude toren als steiger kan dienen alvorens te worden gesloopt. Maar ook elders bouwen en met de helikopter op zijn plaats zetten is met de alternatieve toren mogelijk. Ambtenaren van de gemeentelijke afdeling bouwzaken, geconfronteerd met bovenstaand verweer van Drijver, geven toe dat de bouw ondernemer bericht had moeten krij gen, voordat het verhaal in de krant kwam. „Het was een besluit van ben w Dat werd aan de pers verstrekt voordat wij Drijver op de hoogte had den gesteld". Er blijken overigens nog meer ge meentelijke bezwaren te zijn tegen het torenontwerp van Drijver. De spil- trap geeft aan de centrumkant weinig ruimte voor de voeten en is daarom gevaarlijk. Verder zouden de bezoe kers moeten bukken om de hoogste etage te kunnen bereiken, wat in combinatie met de smalle traptreden ook gevaar zou opleveren. Jaap- Kees Drijver noemt echter ook deze aanmerkingen onterecht. „Mijn trap voldoet aan de eisen en je hoeft he lemaal met te bukken. Ik wil wel met mijn tekeningen in de commissie vergadering komen dan kunnen de raadsleden het zelf zien' De alternatieve Fonteinsnol, vooraanzicht. De asielzoekers uit De Koog zijn na hun vertrek ondergebracht in ver schillende centra verspreid over het hele land. De meesten zijn er niet op vooruit gegaan: volgens Bram Guiljam van Vluchtelingen werk Texel onderscheidde Motel Texel zich in positief opzicht van de rest. Tenminste één van de vluchtelingen, Michael (Mischa) Gostava uit Georgië, heeft via z'n advocaat bezwaar aangetekend tegen overplaatsing naar een voor malige kazerne in het Drentse Hooghalen. De plaatsen waar de asielzoekers nu verblijven lopen uiteen van Roer mond, Geleen en Zeewolde tot Emmen Voetbalclub ZDH, waarbij in het tweede team asielzoekers speel den, maakte vóór de uitwedstrijd zon dag tegen Vios 7 een tussenstop in Bergen om een team op de been te krijgen. De asielzoekers zijn gespreid onder gebracht omdat voor de volledige groep geen onderdak in één opvang centrum is. De bewoners waren er door Vluchtelingenwerk op voorbe reid geen al te hoge verwachting van hun nieuwe onderkomen te hebben. „Zaken als een eigen douche, toilet en keuken konden ze elders met ver wachten." Om te zorgen dat de asielzoekers op een menswaardige manier werden verhuisd, werden ze naar hun nieuwe woonplaats gebracht. Dit gebeurde door vrijwilligers van Vluchtelingen werk, per taxi of per bus. De ge meente had hiervoor geld beschik baar gesteld. De overplaatsing van Gostava en z'n gezin naar Hooghalen ervaart de Georgiër als ongelukkig Hij kampt Uitwaterende Sluizen (US) en Waterschap Hollands Kroon gaan maatregelen nemen om de teruglopende kwaliteit van het oppervlaktewater op sommige delen van Texel een halt toe te roepen. Dat maakte hoogheemraad C.K. Franzen van US en dijkgraaf S. Steltenpool van het waterschap donder dag bekend in het Havenrestaurant bij de presentatie van het Ontwerp-Waterbeheersplan 1997-2000. Het waterbeheersplan is een samen werking tussen het waterschap, dat zich bezighoudt met de kwantiteit van het oppvervlaktewater, en US, dat de zorg heeft over de kwaliteit. Het plan omvat alles dat met het water te ma ken heeft, zoals oppervlakte- en grondwater, waterbodems en oevers, inclusief de flora en fauna. Het plan is mede gebaseerd op be leid van gemeente, provincie en rijk. Verder is rekening gehouden met bestemmingsplannen, milieu- en natuurbeleidsplannen en andere be langen. Steltenpool benadrukte dat het vier jarenplan met grote zorgvuldigheid en met afweging van belangen tot stand is gekomen Verdroging Texel neemt binnen het waterschap een bijzondere positie in. Om verdroging van natuur- en landbouw gebieden te voorkomen is het ge wenst het water zo goed mogelijk vast te houden. Daarom staan op Texel 600 stuwen. Soms kunnen ingrepen in het waterbeheer ten gunste van de natuur (opstuwing van water) door landbouwers als bedreigend worden ervaren Conflicten zijn er volgens Steltenpool weinig. Zowel de land bouw als de natuur zijn gebaat bij een doeltreffend waterbeheer. „Met een goede onderbouwing en overleg tus sen verschillende water- en natuur beheerders kunnen meerdere belan gen worden gediend", verwees Steltenpool naar de glooiende overs in het Tureluursproject. „De Negen Bunders" in De Dennen is het vol gende project dat het waterschap in samenwerking met SBB wil aanpak ken. Buitengebied Het waterschap heeft moeite met het toekennen van meerdere functies (landbouw én natuur) aan water lopen. Steltenpool. „Iedere functie staat voor een aantal eisen waaraan waterbeheerders moeten voldoen. De eisen en wensen bij agrarisch gebruik zijn anders dan bij de natuur functie. Dat betekent dat de water beheerders extra inspanningen moe ten leveren om aan de ecologische normen te voldoen." Het pleidooi van het waterschap om de oppen/lakte „landbouw" met nevenfunctie „na tuur" te verminderen heeft in het be stemmingsplan buitengebied navol ging gekregen. De provincie is hiermee akkoord Waterkwaliteit In het algemeen is de kwaliteit van het water op het eiland tussen 1983 en 19989 verbeterd. Alleen heeft die verbetering zich volgens US niet doorgezet. Franzen. „De water kwaliteit is deze laatste periode zelfs De vervuiling wordt vooral veroor zaakt door fosfor en stikstof. De nor men hiervoor worden op de meeste monsterpunten - vaak in hoge mate - overschreden. De gevolgen zijn algenbloei en verstoring van de zuurstofhuishouding in het water, waarin slechts weinig organismen kunnen overleven Het aantal soorten waterplanten loopt eveneens terug. Franzen. „Belangen voor natuur, vis serij en recreatie worden flink ge schaad Oorzaken Er bestaan verschillende oorzaken voor de vervuiling. De zinsnede in het plan dat op Texel gemiddeld 63 procent van de stikstof vervuiling uit de landbouwgrond komt, lokte reacties uit. Volgens US is deze bewering gebaseerde op be rekeningen en veronderstellingen. Om die te staven worden metingen verricht. Die zijn onderdeel van zoge naamde gebiedsstudies Doel daar van is de waterkwaliteit in „probleem gebieden" naar het gewenste peil te brengen Er worden studies gedaan in Waalenburg, Het Noorden, Eijerland, de Prins Hendrikpolder en de Gemeenschappelijke polders. Verbeteren Het hoogheemraadschap en het waterschap bekijken samen hoe de kwaliteit van het hele watersysteem in zo n gebied kan worden verbeterd Iedere instatie concentreert zich op de eigen tdken (kwaliteit en kwanti teit) De gebiedsstudies worden ge daan in overleg met andere betrokke nen, zodat ook hun deskundigheid wordt ingebracht en met hun wensen rekening kan worden gehouden. De polders worden als eerste onder zocht omdat de watersystemen met aan de kwaliteitseisen voldoen, terwijl er wél duidelijke natuurwaarden aan wezig zijn De waterschappen stellen dat het gebruik van meststoffen in de land bouw in z'n algemeen naar beneden moet. conform de minimumeisen van de overheid Het hoogheemraad schap ontwikkelt in samenwerking met de landbouwers maatregelen om uitspoeling van meststoffen en bestrijdingsmiddelen terug te dringen. US is zich ervan bewust dat in een minder intensief landbouwgebied als Texel nu al behoudend wordt bemest en gespoten Riool Lozing door de rioolwaterzuiveringen is ook een oorzaak van vervuiling, evenals woningen en bedrijven die lozen op het oppervlaktewater. Om aan dit laatste een eind te maken wordt het buitengebied waar mogelijk op het riool aangesloten. In andere gevallen wordt een voorziening ge maakt waarin het afvalwater ter plaatse wordt gezuiverd. US voert met de gemeente overleg over deze zaak. „Want het is zaak eerst die gebieden te rioleren, waar het milieu er het meest van profiteert", aldus US-dijkgraaf J. van der Vlist. Bij waterzuivering Everstekoog wordt onderzocht hoe de kwaliteit van het effluent kan worden verbeterd. Via een zogenaamd moeras (helo- fieten)filter gaat het zuurstofgehalte in het gezuiverde water omhoog, en daarmee de afbraak van stikstof en fosfor. Dat is van belang, omdat Everstek oog gaat lozen in de gemeen schappelijke polders. Landbouw en natuur kunnen zodoende profiteren van het gezuiverde water, dat nu nog in zee wordt geloosd. Van der Vlist liet weten dat deze aanpassing, evenals die van de waterzuivering bij De Cocksdorp, bij US naar voren is ge schoven Dat gebeurt omdat de waterzuiveringen juist op het „water- arme" Texel zo n grote invloed heb ben Er hoeven op Texel anders dan el ders geen speciale programma's voor baggersanering te worden ontwik keld. De specie is bijna allemaal als klasse 0 en 1 geklasseerd en een heel klein beetje als 2. Daarnaast is er in de polders wel het probleem van de afvoer van zoute slootbagger. Voorname oorzaak van vervuiling met stikstof en fosfor is kwelwater dat onder de dijk doorlekt. Bijvoorbeeld in het poldertje De Zandkes, waar met wordt bemest, maar de waterveront reiniging toch is toegenomen. Het waterschap gaat de kwelstromen op het eiland onderzoeken. Ook een goede doorstroming van het water bevordert de kwaliteit. Daarom moet de oever niet te steil zijn en het water voldoende diep Het is de be doeling dat het talud van de hoofd waterlopen op het eiland over zo'n zes kilometer glooiend (plas dras) worden gemaakt. Benno Bakker van Sint Donatus over handigde Steltenpool zijn rapport „Stuw-Wal-Rel Donatus Texel", met daarin zijn plan voor aanpassing van het watersysteem op de landerijen van St. Donatus. De dijkgraaf liet weten positief te staan tegenover natuurvriendelijke initiatieven van particuliere grondbezitters. TVO. Het Texels Verbond van On dernemers houdt 24 april om 20 00 uur ledenvergadering in De Linde boom. Na het huishoudelijke gedeelte verzorgt Willem van Teeseling van het MKB een voordracht over creatief ondernemerschap. met gezondheidsproblemen voor een beenkwaal onder beha» ling van een specialist in Den Hel: Door de afgelegen ligging var kazerne kan die niet worden voon zet. De overplaatsing naar Hoogh; vond plaats ondanks een briel Vluchtelingenwerk aan het Cere Orgaan Opvang Asielzoekers (C( over deze kwestie „Er is dichh geen plek", aldus Guiljam, die wacht dat Hooghalen een tusset lossing is. Of Gostava al dan niet op rechtma gronden asiel in Nederland heet zocht, wordt door verschille Georgiè-kenners op T exel overig betwijfeld Zelf zegt hij dat zijn i sche tv-reportages hem in proble hebben gebracht. Volgens Helderse advocaat L.B J. Movigb hij uit z'n vaderland verschille gerechtelijke oproepen ontvang „Het is voor mij met te zeggen oi politieke achtergronden hebber dat het een gewone zaak belie Movig betwijfelt of het bezwaarsd tegen de overplaatsing zal won gehonoreerd Voor de laatste keer wordt woens in Calluna een „Jungle-day" gei den. Dat gebeurt tussen tus 14.00 en 18.00 uur De mes onderdelen zijn aangepast en t door nog spektakulairder gewo»: Halverwege de middag worde» deelnemende kinderen getrakie op limonade. Entree voor jeugd en met 14 jaar bedraagt ƒ5.-, peil mag één volwassenen ook voor; naar binnen. Tijdens een keuring voor WelstiC in Nijkerk heeft de Texelse dekhe Cobtains Roderick van Aad vanH waarden goed gepresteerd. 0e gelse keurmeesters plaatsten te jarige hengst in het showen aar hand op een derde plaats. Onneweer stelde hem onder hel del voor en dat leverde een tvs plaats op. De Bolder is een sociale werkpl die slagvaardig inspeelt op ad ontwikkelingen. Dat concludeel gister accountant S.G. Tuinstra VB Accountants. De Bolder maak 1996 een winst van ƒ408.000,- 1995 bedroeg het oveis ƒ370.000,- Een groot deel va» winst komt ten goede aan de na bouw van de sociale werkplaats binnenkort van start gaat Nu aan mer De Vries en Van de Wiel hel rein aan de Reijer Keijserstraatls gesaneerd, kan het perceel dooi genaar ENW aan de gemeentel den overgedragen. „Op stage in de Verenigde Staten en meteen al beroemd", aldus een kop in de informatiekrant van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het betreffende artikel gaat over de Texelse studente Annemieke Plug (25) die zich bezig houdt met celbiologie. Tijdens haar stage aan de Yale universiteit in Amerika bestudeerde ze onder andere de vorming van zaadcellen bij muizen. Dat onderzoek verliep zo voorspoedig dat ze erover kon publiceren in het gezag hebbende wetenschappelijke tijdschrift „Cell". Polder Waalenburg is één van de gebieden waarin de waterschappen gebiedsstudies gaan doen naar de kwaliteit van het oppervlakte- IFoto Gorard Timmorman) Dat was, aldus een persbericht van de Landbouwuniversiteit Wage ningen „een eer waarvan de meeste celbiologische onder zoekers slechts kunnen dromen". De 26-jarige dochter van de Gemeentewerken-directeur had dan ook een belangwekkende ont dekking gedaan. Muizen Steriliteit bij mannelijke muizen wordt veroorzaakt door problemen bij het samengaan van de chromosomen tij dens de vorming van de zaadcellen. Systematische koppeling van erfelijke informatie blijft achterwege wanneer een functionele kopie van een gen ontbreekt. Aldus wordt voorkomen dat het nageslacht een ongelukkige afwijking erft Annemieke Plug deed de ontdekking tijdens een studie naar kanker aan de dikke darm, waarvoor zij muizen ge bruikte die genetisch waren gemani puleerd. Bij een bepaalde vorm van darmkanker ligt de oorzaak in genen die een rol spelen bij DNA-her- stelprocessen. Zelfbescherming Deze processen kunnen worden be studeerd door beide kopieèn van het kankergen in muizen uit te schakelen Normaal krijgt elke bevruchte eicel van elk chromosoom een kopie van de moeder en een van de vader. Tij dens het ontstaan van zaad- en eicel len paren deze kopieën om daarna weer uiteen te gaan. Maar bij de mui zen waaraan genetisch was gesleu teld trad geen systematische koppe ling op tijdens de eerste celdeling. De cellen herkennen deze fout en richten zichzelf ten gronde. Steriliteit is dus een vorm van zelfbescherming. De wetenschap die Annemieke Plug beoefent zit volgen eigen zeggen tus sen moleculaire en celbiologie in. Aanvankelijk had ze andere aspira ties: ze wilde iets aan milieu problemen doen. Haar eerste afstudeervak was dan ook toxicologie (kennis op het gebied van vergiften) maar naderhand vatte ze belangstel ling op voor celbiologie, waarmee ze Annemieke Plug. die vrijdag promoveerde (Foto Harry do Graaf) nu dus veelbelovend bezig is. Vrijdagmiddag 11 april promover zij aan de Universiteit van Ulrecti het proefschrift „Het zichtbaar mil van moleculaire mechanismen dens de meiose in zoogdieren' Meiose heet het proces waarbijo deling een eicel of een zaadcel: staat. Verslag wordt gedaan var strategie en techniek die zijn In past om de verschillende eiwitsoJ die bij het proces een rol spele" onderscheiden met behulp vam fluorecensiemicroscoop Voor de leek is het een buitenge»' complexe materie. Ook Nederlandstalige samenvatting» proefschrift is weinig toeganb Jammer voor de TC-verslagg' maar ook voor de ouders diet zouden willen begrijpen waam hun dochter zich nu eigenlijk t« houdt. Hun trots is er met mmdei want het is in elk geval duidelijk het om belangwekkende wetens: gaat, die een bgdrage kan zijn onder meer het kanker- en erti heidsonderzoek. Snel te Annemieke Plug (geboren in Burg op 1 juni 1971), behaalde de Rijksscholengemeenschap 1 het VWO-diploma In 1989 begc met de studie biologie aan Landbouwuniversiteit wagen!» Tijdens de doctoraalfase werds een afstudeervak gedaan bij d" groep toxicologie. Een tweedea' deervak werd uitgevoerd bij de' groep erfelijkheidsleer De S werd afgesloten met de genot stage in het laboratorium vam Ashley aan de Yale universilf New Haven, USA. Na het slagen' het doctoraal examen in juni bleef Annemieke Plug werkzaa Asley. Onder haar leiding werdé naspeuringen gedaan waarvan resultaten in het proefschrift zijn schreven. Direct na haar promot' ze teruggaan naar Amerika om onderzoek voort te zetten

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 4