Gemeente op kosten door wijziging keur (jroen c/warlsJ~exels in het harL, Broedmuur staaltje menselijke natuur Scholieren herdenken oorlogsslachtoffers KORT Texels Lintjes voor Hin en Bakker ecombineerde krant met iEMELVAART Bermbrandje aan Tempeliersweg Andere instantie Zandsuppletie is begonnen Bedje diekzwaluwen ligt gespreid Jutters sturen aan op rechtszaak VERDER TVT IN DIT l\|ummer Mensen redden, een vak apart 2 ••■Afsluiting Muze met Joodse muziek 2 Bekijk eens een boom 2 ••Bedrijvigheid: groen vlees en fluweelzacht bier 3 Zegetocht Deluge 5 Jubileum van een bijzonder orkest 5 Weergoden zijn ruiters goed gezind 7 college protesteert tegen een ziging die waterschap Hollands >on in de keur wil doorvoeren, irdoor komt de onder-houds- hlvan zo n honderd kilometer erlopen langs de wegen voor ening van de gemeente. De ra kosten liegen er niet om. gefuseerde waterschap streeft in roordkop uniformiteit na van de ir, waarin onder andere de terhoudsplicht voor de bermsloten astgelegd gens de huidige keur. een over set van het oude waterschap iel, moet de slootruigte langs de jen worden opgeruimd door de liggende boeren. De weg eerder (hoofdzakelijk de ge- inte) draait alleen op voor het uit keren van de sloten. Volgens de nieuwe keur moet de gemeente ook het riet maaien en afvoeren. De nieuwe regeling wordt dit jaar nog niet van kracht. Voor wijziging in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) waarin de keur is opgenomen, moet namelijk een openbare proce dure worden gevoerd Vooruitlopend daarop lieten b en w het waterschap weten met gelukkig te zijn met de aanpassing. De gemeente heeft namelijk met de mogelijkheid de slootresten over de berm te versprei den Afvoer, bijvoorbeeld naar De Hamster of naar de vastewal. leidt tot hoge kosten. De ruigte mag overigens met eens bij de vuiloverslag worden gecomposteerd. Er is namelijk geen lekvrije vloer. Er wordt volgens wet houder Schilling (milieu) aan een op lossing gewerkt. Verbranding van de slootruigte is of- Kop-staartbotsing. Bij een kop- staartbotsing bij de stoplichten op de Pontweg, raakten twee auto's zaterdagmiddag beschadigd. Een 57- jarige Duitse werd van achter geramd door een 34-jarige chauffeur uit Dalfsen. Bloemen geplukt Een bewoonster van de Kogerstraat beleeft weinig ple zier aan haar tuin. Onlangs gingen dieven er vandoor met haar sier- kerstboompjes Afgelopen weekend werd haar bloemenperk geruïneerd morgen zijn in het raadhuis ir burgemeester Van Rappard inklijke onderscheidingen uit- iikt aan Hans Bakker uit De >9 en Jaap Hin uit Oosterend. den werden benoemd tot Lid in Orde van Oranje-Nassau. is Bakker ontving een lintje we- s zi|n grote verdiensten voor de inklijke Nederlandse Redding itschappij (KNRM), waaraan hij (Advertentie) verband met het ais werk- a8 uitvallen van donderdag mei (Hemelvaartsdagl wor- en de Texelse Couranten van en 9 mei samengevoegd, eze gecombineerde krant zal ■■schijnen op woensdag 7 dvertenties voor deze ant kunnen maandag 5 vóór 17.00 uur worden geleverd. Directie Lange veld de Rooy vanaf f 970 als vrijwilliger was verbon den Hij nam als lid van de wipper- ploeg deel aan 161 acties en redde daarbij 136 mensen en een hond. Maar daarnaast had hij een groot aandeel in de verbouwing van het KNRM-boothuis van De Koog en zorgde hij belangeloos voor het on derhoud van dit gebouw, de boot en de truck. In 1995 heeft Bakker officieel af scheid genomen van de KNRM, maar hij verzorgt nog steeds lezingen over het werk van de redders en treedt op als adviseur. Voor zijn langdurige trouwe dienst heeft hij tevens de bronzen draagmedaille ontvangen. Jaap Hin is gedecoreerd omdat hij 22 jaar actief is geweest in de dorps commissie van Oosterend, maar daarnaast ook van grote betekenis is geweest voor de agrarische sector. Hin, die zelf een veeteeltbedrijf heeft aan de Nesweg was lid van de finan ciële commissie van de Kl-vereniging en heeft deel uitgemaakt van het be- De brandweer rukte zaterdag uit voor een bermbrandje langs de Tem peliersweg. Door onbekende oorzaak was de droge begroeiing in brand geraakt. Het vuur werd ontdekt door de bewoner van het tegenover liggende huis, die alarm sloeg. De brandweer had het vuur op het terrein van Staatsbosbeheer snel ondercon trole (Foto Gerard Timnierman ficieel met toegestaan, omdat het riet als „bedrijfsafval" wordt aangemerkt De politie wil wel een oogje dichtknij pen, Zodra er echter één klacht komt, riskeert de betreffende boer een pro ces verbaal. Schilling beschouwt het verhakselen van de slootruigte over het land als de beste oplossing. Niet elke boer wil het afval echter op z'n land hebben Een andere wijziging binnen de keur is dat de zogenaamde droge taluds (het deel van de slootkant dat boven water uitsteekt) langs de hoofdwater gangen voortaan door de eigenaars moet worden gemaaid In de Texelse Courant van 25 april stond in een artikeltje dat het be zwaar tegen de hertaxatiewaarde van de Woningstichting niet ont vankelijk is verklaard. Dat is echter onjuist. In plaats van Woningstichting had daar Bewonersvereniging moe ten staan. Dat is een zelfstandige stichting die opkomt voor de belan gen van huurders. In het kader van de WOZ-taxatie zijn zij echter geen partij. Dat zijn wel de individuele huurders in verband met de gebruikersbelasting en ook de Woningstichting als eigenaar in verband met de eigenaren- belasting De bezwaren die de Woningstichting gaat indienen zul len dus wel ontvankelijk worden verklaard. De zandsuppletie is zondag bij De Koog begonnen. De werkzaamhe den worden uitgevoerd door aannemerscombinatie HAM/VOW en D. Blankevoort, geen onbe kende namen. Even ten zuiden van de Badweg is de sleephopperzuigerGeopotes IJver- schenen Dit schip haalt het zand uit de Noordzee op zo'n 12 kilometer uit de kust, waarna naar het koppelpunt van de 1200 meter lange zinker- leiding wordt gevaren. Het water en zand-mengsel wordt naar het strand geperst, waar het met shovels en bulldozers naar de juiste plek wordt gedirigeerd. Volgende week wordt een tweede hopperzuiger ingezet, de HAM 309. De bedoelinq is dat het strand bij De Koog voor het drukke seizoen van 670 000 kuub zand is voorzien. Er is door Rijkswaterstaat overleg gevoerd met de strandexploitanten om overlast te beperken. Zo worden de strandhuisjes op een hoger niveau geplaatst Begin juni wordt aan de noordkant van paal 9 begonnen met het opspui ten van 330.000 kuub zand. Daarbij worden minder diep stekende sche pen ingezet. Anders zou het koppel- punt in het Molengat niet bereikbaar zijn. De schepen die dit werk gaan doen dragen de naam Alpha-B en Koronout. Vogelwerkgroep-voorzitter Bob Loos kijkt toe hoe het echtpaar Kloosterman het eerste vlieggat in de oeverzwaluwenwand open graaft. tFoto Gerard Timmerman) Jaap Hin stuur van de Rundvee-fokveremging. Hij werkte mee aan de fusie van beide instanties, waarna gezamenlijk ver der werd geopereerd onder de naam Rundveeverbeteringsorganisatie Noordholland (RON). Daarin was Hin voorzitter van het district Texel. maar hij maakte ook deel uit van het RON- hoofdbestuur Sinds 1980 is Hin betrokken bij de Vereniging Het Texelse Schapen stamboek, eerst als bestuurslid, later als voorzitter. Vanaf 1988 is hij lid van de preferentschapscommissie en fun geert als jurylid en keurmeester. Al dit werk doet hij belangeloos. Voor het dorp Oosterend was Hin tot mei vorig jaar een steunpilaar met grote conflict-oplossende kwaliteiten. In zijn functie als dorpscommissie voorzitter stond hij aan de basis van de nieuwe sportzaal en de verbou wing van De Bijenkorf. Maar hij was ook drie keer betrokken bij de orga nisatie van Oosterend Present. De natuur is mooi, maar als die door de mensen is gemaakt, is dat soms nog mooier. Deze zomer zal blijken of de zwaluwen de mening delen van de Vogelwerkgroep over de kunstmatige broedmuur in de binnendijk van Nieuweschild. Vooruitlopend op de komst van de zwaluwen opende het echtpaar Kloosterman van Dierenbescher ming zaterdag het nieuwe onder dak voor diekzwaluwen. Diekzwaluw is één van de bijnamen van de oeverzwaluw, die ook wel voor zand-, strand-, duin-, berg-, grond- of aardzwaluw wordt uitgemaakt Het staat er niet al te best voor met deze typische zomergast. Waren de lood recht afgeslagen duinen vlak aan zee vroeger een geliefkoosde broed plaats, met het verdwijnen van de steile zandhellingen zijn ook de broe dende zwaluwen vertrokken. In het cultuurland nestelden de vogels bij voorkeur in graskanten, tuinwallen of in tijdelijk zanddepots Maar inmid dels is ook hun aanwezigheid op die plekken op Texel verleden tijd. In Nederland broeden nog zo'n negen tot twaalfduizend paren. De afwezig heid van de oeverzwaluw op Texel is de Vogelwerkgroep een doorn in het oog. Pogingen in het verleden om de vogel naar het eiland te lokken, had den even succes, maar met blijvend. Plastische chirurgie De betonnen muur die nu is verrezen mag landschappelijk gezien nog geen sierraad zijn („plastische chirurgie"), de werkgroep zette het plan toch door Voorzitter Bob Loos. „Want door de jaren heen helpen we aller lei vogelssoorten een handje bij het broeden Voorbeelden zijn de lepel aar, de kerkuil (waarvoor gele kasten zijn geplaatst) de eilandjes in de natuurmonumenten voor de kluten, het weidevogelproject en niet te ver geten alle nestkastjes in de particu liere tuinen Toen provisorische pogingen voor een oeverzwaluwenwand in de dijk mislukten, schoot Meijert Boon uit De Cocksdorp te hulp. Hij bedacht een duurzaam plan voor een wand van betonnen segmenten in de binnendijk aan het natuurmonument Minkeweel in Nieuweschild Andere hulpvaar dige personen en instanties waren: waterschap Hollands Kroon. Rijkswa terstaat, Hans Boom, Elco Vermeu len, Dierenbescherming, stukadoor Dick Oudendag. Dirk Maas en ande ren In de vijftien meter brede en drie meter hoge wand zijn tachtig openin gen (vlieggaten) aangebracht, waar van de oeverzwaluwen vrijwel zeker een deel zullen weten te vinden Verwacht wordt dat de nabijheid van natuurgebied Minkeweel en het ver dwijnen van de meierblis zullen bij dragen aan het broedresultaat. Met spanning wordt uitgekeken naar de komst van de eerste broedparen. Te laat open Een exploitant die zaterdagnacht zijn zaak te lang open hield, moest dat duur bekopen. Surveillerende agenten betrapten de man en slingerden hem op de bon. (Advertentie) TEXELSE jjjj COURANT Advertenties voor de krant van vrijdag 2 mei kunnen i.v.m. Koninginnedag worden ingeleverd tot dinsdag 29 april 17.00 uur. (Advertentie) TEXELSE^COURANT ^TMl jwit Tirki A W *WTt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De Stichting Juttersmuseum (SJM) stuurt aan op een rechtszaak om een uitspraak over de boedel verdeling te krijgen. Ze hebben advocaat mr. P.W.M. Traudes in de arm genomen. Paul Kikkert, oud voorzitter van de stichting, vindt dat de jutters met hun handen van de voormalige reddingboot Joan Hodshon, de wippertruck en de tractor moeten afblijven. Kikkert reageert naar aanleiding van uitlatingen van de huidige jutters- voorzitter Klaas Uitgeest, dat zijn voorganger niet goed op de hoogte zou zijn Uitgeest zei dat de jutters voor 32.000,- aan spullen van de KNRM hadden gekocht. Volgens Kikkert betreft het deels ge meenschapsgeld „In 1987 gaf de raad de SJM een subsidie van ƒ15.000,-, bestemd voor aankoop van de Joan Hodshon. „De gemeen teraad is er bij het besluit vanuit ge gaan dat de Joan Hodshon een plaats krijgt in het buitenmuseum van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild", citeert Paul Kikkert uit het betreffende raadsbesluit. Om 1992 stelde de gemeenteraad de zelfde voorwaarde, toen de SJM een subsidie kreeg van 6.800,- voor de aankoop van de wippertruck en de tractor Uitgeest liet al eerder blijken dat het om een krediet gaat. Als daar toe aanleiding is, zal het geld op ter mijn worden terugbetaald Overigens staan de wippertruck en de trekker al jaren op het erf van Uit geest, volgens de jutters wegens ge brek aan ruimte in het museum in Oudeschild Over de Joan Hodshon bestaat een aparte overeenkomst met het museum. +o° t HEM En S/NDS 19®3 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jONNEMENTSPRIJS /55 65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11177 DINSDAG 29 APRIL 1997 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g g. 06 - 53 16 83 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 oudste leerlingen van de isseschool, de Jozefschool en de 0 hebben vrijdag de slachtoffers 1 de Tweede Wereldoorlog her- hl Op de begraafplaats voor Ge erden aan de Kogerstraat kreeg graf een bos bloemen Op 4 mei nogmaals aandacht worden ge- onken aan de gevallenen. Dele rs van de drie scholen leggen dan Mislukken bij de door hen ge beerde monumenten plechtigheid vrijdagochtend werd migegaan door een kort pro- itima in de raadzaal van het ge- intehuis Daar vertelden scholie- elkaar in een tweetal voor- Men wat volgens hen oorlog is. en gedicht werden vluchtelingen ..weggewaaide bladeren" genoemd. Andere kinderen brachten een kleine muzikale compositie ten gehore. On der hun publiek bevond zich een flink aantal vertegenwoordigers uit de Texelsp gemeentepolitiek De sfeer was niet al te plechtig, want na enig aarzelen en een aanmoediging van burgemeester Van Rappard klapten de kinderen voor elkaar. Vervolgens hield de burgen/ader een korte toespraak Hij vergeleek de begrippen vrijheiden gezondheid met elkaar. Beide ti/ken vanzelfsprekend. Je gaat pas hun waarde beseffen wanneer je ziek wordt of wanneer de vrijheid je wordt ontnomen. Tenslotte sprak de 80-jarige heerA.A. Verheij uit Amsterdam Deze voorma lige verzetsstrijder vertelde aan de hand van eigen ervaringen over de verschillende manieren van verzet in de Tweede Wereldoorlog. Hij betrok zijn jeugdige toehoorders bij zijn ver haal door ze te vragen zich bepaalde situaties voor Ie stellen: ..Jij en een Joods vriendje of vriendinnetje staan voor de bioscoop. Op de deur staat Voor Joden verboden" Hij of zij mag er dus met in. Gajij wél naar binnen7" Verheij greep tot slot terug op de ver gelijking van de vluchtelingen en de weggewaaide bladeren en stelde dat een flinke stam met takken solida riteit") de bladeren bij elkaar kan hou den. De bijeenkomst in de raadzaal werd afgesloten met het zingen van de twee bekendste coupletten van het Wilhelmus. Er was in de klas kenne lijk hard en serieus op geoefend, want het gebeurde zoals het een officiële plechtigheid betaamt: staand, uit het hoofd en zonder giechelen. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1