Cjrocn 'wartsjexeh in het hartL Drukte op Texel jroter dan verwacht Nu De Wit v.o.f. Jantje zong op Texel VERDER IN DIT mmer Christelijk Mannenkoor in nieuw jasje 2 Vrolijke Texelsound op compactdisk 5 Conflict met gemeente over consortendeal 7 Texelse ploeg in wielerklassieker 9 ZDH op jacht naar promotie 11 Harry snuffelt rond 12 Vals alarm Kop-staart TEXELSE^COURANT Bezorgerslijst zie pagina 11 van deze krant TEXELSE^COURANT slijterij-wijnhandel 100 jaar Dennen-krant Moerbeek MS RODE LAMP BRANDT IS DE CAMPING VOL B en w wijzen eis tegen skatepark af Pittige boete Wegpiraat Omgeslagen catamaran naar kust gesleept Veerboot kon piek niet aan Horszel Vrij Starken snijden winterbloemkool GroenLinks haalt Paul Rosenmuller naar het eiland ÏpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11179 WOENSDAG 7 MEI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS BONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Maandagmiddag om 17.30 werd brand gemeld vanuit bungalowpark De Sluftervallei aan de Krimweg bij De Cocksdorp Er was echter niets aan de hand. Een onbekende had in het centrale gebouw het glaasje van een brandmelder ingeslagen en op de knop gedrukt. Dat was direct dui delijk zodat door een telefoontje kon worden voorkomen dat de brandweer uitrukte. Een 22-jarige Zwollenaar ontdekte maandag op de Postweg te laat dat de voor hem rijdende auto's afrem den. Hij botste op een 49-jarige au tomobilist uit Den Burg. die daardoor tegen de wagen van een 19-jarige Cocksdorper schoot Alle wagens raakten flink beschadigd, maar de inzittenden bleven ongedeerd. stemming sportterrein wel van toe passing is, aldus b en w Het colege wijst erop dat het skatepark nog in een experimenteel stadium verkeert en dat binnen enkele maanden de raadscommissie welzijn zich erover buigt. Dan zal ook de mening van omwonenden aan bod komen. overlast voor de dieren op het wad GL-Texel bespreekt ook de militaire activiteiten van De Mok met Rosenmuller. Havenmeester Ed de Bruijn legt uit hoe het vliegveld toestellen die veel lawaai maken gaat weren door deze toestellen hogere landingsrechten in rekening te brengen. Om 20.30 uur start een openbare avond in De Lindeboom, waarin Rosenmuller in gaat op actuele politieke zaken en de alternatieven die zijn partij biedt. Ook zijn vertrouwen in de huidige paarse coalitie komt aan de orde. (Advertentie) C(TM Zwart -Jitrii la bil kirt. (Advertentie) (frua Zwart.-Jrnll h bd bart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: meubelhandel en interieurverzorging b.v CITYMEUBEL B en w gaan niet in op het verzoek van advocaat mr. M. Frantzen om het skatepark aan de Elemert in Den Burg te sluiten. Frantzen had namens de erven Kuip-Oud, eigenaar van een nabij gelegen woning, gevraagd bestuursdwang toe te passen. Volgens de advocaat is het skatepark in strijd met het bestemmingsplan en draait het zonder milieuvergunning. Het college constateert echter dat er geen vergunningsplicht is. Bovendien kan skaten als sportieve recreatie" worden beschouwd zodat de be- aan het feit dat één van de vier kas sa's buiten gebruik was Want op zóveel piekdrukte had Teso niet ge rekend. De wachttijden liepen op tot dik twee uur Zo snel mogelijk werd de vierde kassa alsnog bemand. Na dien hebben de boten steeds volledig bezet gevaren. Had die boot van half twee met kun nen wachten totdat hij vol was? Teso- directeur Rob Wortel: ,,Nee, we moe ten op tijd varen, anders loopt de dienstregeling in de war, ook de rest van de dag Een eenmaal opgelopen achterstand is bij grote drukte heel moeilijk in te lopen. Dan wordt het chaotisch, de busaansluiting klopt niet meer, kortom veel ongerief". Wortel wijst erop dat het niet de eer ste keer was dat een met geheel volle boot moest vertrekken terwijl er nog wachtenden staan. Hij vreest zelfs dat dit in de toekomst vaker zal gebeuren, zolang het aantal slaapplaatsen op Texel nog groeit. ,,Het illustreert wat wij al vaker hebben betoogd, zelfs een kleine toename van het aantal toeristische slaapplaatsen veroor zaakt naar verhouding lange wacht tijden en pieken die wij niet kunnen bijhouden" Een 21-jarige Pool, die op Texel werkzaam is, werd zaterdagmiddag aangehouden op de Wilhelminalaan omdat hij behoorlijk harder reed dan de toegestane 50 kilometer. Toen hij zijn portierraampje liet zakken om de agenten te woord te staan, besloten die al snel tot een blaastest over te gaan De man bleek 965 ug/l te sco ren, ruim vierenhalf keer meer dan toegestaan. Naar zijn eigen zeggen had hij een dag ervoor veel wodka gedronken en zaterdag slechts drie flesjes bier. De Mercedes waar hij in reed had hij te leen van een vriend De man moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een rijverbodDe officier van justitie heeft hem een boete van ƒ4000,- opgelegd. de inspanningen, moesten klanten worden teleurgesteld. Maandag avond tegen 21.30 uur hadden mede werkers alles weer op orde. Slechtweer voorzieningen Door het regenachtige weer was er grote belangstelling voor binnen- activeiten en andere slechtweer- voorzieningen. Marktkooplieden de den maandag op de Groeneplaats goede zaken, evenals de midden stand in Den Burg. EcoMare kreeg zondag bijna 2 .000 bezoekers aan de poort, terwijl maandag over de 2.000 kaartjes werden verkocht. „Veel meer dan gebruikelijk in mei", aldus een medewerkster. Een opgetogen Gelein Jansen turfde in het Luchtvaartmuseum dagelijks zo'n 150 bezoekers. Veel belangstelling was er ook voor de activiteiten van hoeve De Noordkroon, zoals het schapen drijven met bordercollies. Andere vakantiegangers pakten de fiets of trokken de natuur in Met zo'n 140 kilometer per uur vloog een Amsterdamse automobilist zaterdagmiddag over de Hoofdweg in Eierland De politie zette de achter volging in, terwijl de man met hoge snelheid kruisingen passeerde en andere weggebruikers inhaalde Na een wilde rit werd hij aangehouden De Amsterdammer mag over enige tijd aan de rechter uitleggen waarom hij zo'n haast had. De boot van de Cocksdorper Kustzeilvereniging en de redding boot Beursplein 5 kwamen zondagmiddag in actie om hulp te bieden aan een catamaran die ter hoogte van de Eierlandse dam was omgeslagen. Aan boord bevonden zich een man en een vrouw. In eerste instantie pro beerde de kustzeilvereniging de red ding te klaren en nam daarbij de vrouw over. De catamaran dreef in tussen snel verder af. Op een gege ven moment bleek het toch nodig de officiële reddingboot in te schakelen. Die was even na twee uur 's middags ter plaatse. Intussen was ook De Vriendschap van Sil Boon erbij De Beursplein 5 sleepte de catamaran naar de wal. Opvarende N.J.H. de Werd uit De Meern liet zijn dank baarheid blijken door zich aan te melden als donateur van de KNRM („redder aan de wal") voor f50,- per jaar. Hij was de zestigste „redder" die dit weekend werd aangeworven. De overigen werden binnengehaald tij dens het zaterdag gehouden „open huis" van de Texelse KNRM. De snel beroemd geworden Jantje Smit uit Votendam was het afgelo pen weekend op Texel. Het 11-ja rige talent bewoog zich daar zin gend tussen bloemen en lammetjes voor een special van een half uur. die zaterdag 10 mei door RTL4 wordt uitgezonden om 20.30 uur. De uitzending, waarin Jantje twee Italiaanse liedjes ten gehore brengt, werd voor de helft gemaakt in Jantjes geboorteplaats Voten dam en voor de rest op Texel. Re gisseur Frank Timmer. ..Ik heb Texel gekozen omdat ik daar jaren geleden prima ervaringen heb op gedaan ..We maakten toen een programma over Bart de Graaff die op Texel ging parachutespringen. We kregen veel medewerking en we zagen dat Texel allerlei leuke Hollandse achtergronden biedt De VVV werkte graag mee. want Texelse beelden in een druk beke ken programma op prime time zijn als promotie mooi meegenomen. Opnamen werden onder meer ge maakt temidden van bloeiende bollen van Lap in De Naai bij Den Hoorn, de lammetjes van Piet Bak ker van De Waddei. op de wagen van strandjutter Maarten Boon bij de vuurtoren, in de vuurtoren zelf. bij de molen van Het Noorden en andere lokaties die passen bij het liedjes-genre van Jantje. Het jeugdige talent zelf was met voltallige familie (ouders en twee zusjes) naar het eiland gekomen. Vader Smit houdt graag een oogje in het zeil. Mede dank zij het vooral vrijdag zeer fraaie weer verliepen de op namen voorspoedig. Het ene ver tederende tafereeltje na het an dere kon worden vastgelegd, terwijl Jantje (die door zijn ouders liever gewoon Jan wordt ge noemd) de sterren van de hemel zong De foto werd gemaakt toen Jantje kennis maakte met jutter Maarten Boon tijdens een tocht met paard en wagen over het strand bij de vuurtoren. (Foto Harry Oo Graaf) De beschikbare tijd voor het laden en lossen van de Teso-dub- beldekkers is krap. Als zich kort voor het tijdstip van vertrek erg veel auto's tegelijk aandienen, kan het gebeuren dat de boot nog niet vol is als deze vertrekt. Want al die auto's moeten eerst langs de kas sa's voor een kaartje. Vrijdagmiddag deed zich die situatie voor en niet iedereen had er begrip voor. Op de boot van half twee uit Den Helder waren nog zeker dertig lege plaatsen, toen deze vertrok ter wijl nog een lange rij auto's stond te wachten. Het verschijnsel was mede te wijten (Foto Gorard Timmerman) Paul Rosenmuller, fractievoorzitter voor GroenLinks in de Tweede Ka mer, komt vrijdag 23 mei voor een werkbezoek naar Texel, Rosenmuller spreekt met leerlingen van OSG De Hogeberg over hun toekomst en maakt een vliegtocht boven de Vliehors om de problemen rond de schietoefeningen te inventariseren. Om 20 30 uur is hij aanwezig bij een openbare avond in De Lindeboom. Rosenmuller start zijn werkbezoek om 13.30 uur op de OSG. Thema van het gesprek met de leerlingen is de invloed die ze op hun eigen toekomst hebben Via de stembus kunnen ze bijvoorbeeld mede-bepalen hoeveel studiegeld ze krijgen, of er woningen voor ze worden gebouwd en of hiervoor natuurgebieden moeten worden opgeofferd. Met de leiding van de OSG bespreekt Rosenmuller de problemen van het voortgezet onderwijs op het eiland. De schietoefeningen staan na de Hogeberg prominent op de agenda. Rosenmullers vliegtuig volgt dezelfde route als de straaljagers, zodat de politicus een beeld krijgt van de waarde van het natuurgebied waarin wordt geoefend Zijn Texelse partijgenoten praten hem ook bij over de toename van de overlast, na het sluiten van de schietrange op De Noordvaarder. In het restaurant op het vliegveld overhandigt C Klaassen van de dorpscommissie van De Cocksdorp Rosenmuller een zwartboek over de overlast. Dat gaat met name over de straaljagers die afwijken van de voorgeschreven route. De werkgroep Landschapszorg gaat in op de "Mgiesverstrekkers, middenstanders, musea en horeca- ■dernemers doen deze week goede zaken. Veel Nederlan- rs die vrijaf waren brachten een bezoek aan Texel. Drukte s bij de logiesverstrekkers die voor het eerst weer zaten Igeboekt en wachtrijen in de supermarkten. Ook voor de mende week is er volop vraag naar accommodatie. rode stoplicht voor kampeerter- Woutershok sprak afgelopen jkend boekdelen. „De camping vol. We hadden voornamelijk tent- Npeerders", aldus beheerder Ger Graaf, die verschillende gasten .ft moeten doorsturen. Inmiddels ir weer wat plaatsjes vrijgeko- n „Een aantal moest weer aan het rk, maar anderen vonden het te jd worden en vertrokken." Het plicht is geplaatst om mensen tij- te laten weten dat de camping vol zodat ze niet de inrit oprijden en volgens omslachtig moeten keren jdal ze niet voorbij de slagboom [inen. Deze versperring voorkomt l er 's nachts illegaal op het par- prterrein wordt gekampeerd. Volgeboekt rnpeergasten op De Krim lieten ki volgens de receptie niet verjagen huisjes op het terrein zijn tot vrijdag allemaal volgeboekt. „We hadden er zeker nog honderd kunnen hebben", aldus een receptioniste. Hetzelfde verhaal geldt voor De Sluftervallei (Landal Greenparcs). dat nagenoeg alle 251 huisjes tot en met de pinkster heeft verhuurd Henk Groenen van de VVV spreekt van een zéér goede bezetting. „Er is in hotels, bungalows en bij logies met ontbijt praktisch geen plek meer vrij De drukte heeft volgens Groenen te maken met het samenvallen van bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag in dezelfde week, waardoor veel Neder landers vakantie hebben. Veel Duit sers die met Hemelvaart een huisje voor een lang weekend wilden reser veren, visten daardoor achter het net. Omdat er voor komende week op nieuw veel vraag naar accommoda tie is, roept Groenen logiesverstrek kers om hun vrijgekomen ruimte te melden bij de VVV. I irde regen en kou. „De meesten I Iden toch een plaatsje gereser- ird en zijn van plan tot het eind van leekte blijven De 500 vakantie- 1'gelopen maandagmiddag bevrijdingsdag) stond een stom- 'erbaasd. Duits(t) senioren- 'chtpaar voor een gesloten deur 'en het VVV-kantoor. Hoewel leen nationale vrije dag was men 'lijkbaar door CAO. ATV. APK. W en noem maar op verplicht Ie tent meer dan een halve dag e stuiten. Hoe maak je anders je 'nje dagen op? Ook deze krant 'est zich moeiteloos aan bij een i*tra vrije dag. In plaats van twee '•out er deze week maar één 'ditie uit. Net zo makkelijk. Te- echt worden werknemers tegen iitbuitmg (lang geleden?) en 'verbelasting beschermd. Toch 11 onze samenleving raar in et ter Wanneer de één vrij is, "oer de ander vaak extra hard verken, vooral in de dienstverle- "mg. Kleine zelfstandigen en ,vnje longens en meisjes rege- en zelt hun vrije tijd. vrijheid in l ebondenheid. torgen hebben we weer zo'n 'fra z°ndag. Maak er wat van, 'e nou wet of niet moet werken, voetje vrij. Horszei ,,Toen we van de winter naar Elf- stedenwmnaar Henk Angenent zaten te kijken, hadden we met gedacht dat we nu nog zulke koten zouden snij den." Het perceel winterbloemkool van Simon en Frans Stark aan de Stuifweg is als één van de weinige akkers van deze risicovolle teelt heel huids door de winter gekomen. Vol gens beide telers omdat de Wadden zee ten noorden van Texel niet dicht vroor, waardoor de temperatuur nét boven de kritische grens bleef. Elders was dat niet het geval en vroren hon derden hectares winterbloemkool stuk. Ook op Texel gingen vele bunders verloren Behalve de temperatuur, blijkt de raskeuze een belangrijke rol te spelen. Weliswaar raakten de Star- ken het merendeel van hun oogst voor het tweede seizoen achtereen kwijt, een klein deel. net genoeg om de teeltkosten te dekken, bleet be houden. De kolen worden geoogst met een oogstband die ze deze week in gebruik namen. De kwaliteit en de prijzen vallen niet tegen. ..De strenge winter in ogenschouw genomen, schaam je je bijna de ogen uit je kop voor zó'n mooie winterbloemkool. Het sterkt ze in hun overtuiging dóór te gaan met de teelt. Dit is het vijlde seizoen. Twee daarvan werden ge teisterd door een strenge winter. Ge middeld genomen hebben we toch leuk met de teelt gestaan. Maar wat ons betreft komt er nu even geen strenge winter meer. Frans en Simon Stark namen een nieuwe oogstband voor winterbloemkool m gebruik. Wachtrij De omvang van de drukte verraste menigeen. Klanten die een karretje pakten bij Albert Heijn in Den Burg, konden direct in de wachtrij aanslui ten. Medewerkers moesten alle zei len bijzetten om in de vraag naar le vensmiddelen te voorzien Ondanks

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1